DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grofe uitbreiding produktie in Rusland door vijf-jarenplan Indianenstammen In V.S. willen vrijheid DONDERDAG 19 JANUARI 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Loue nummert 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. IS mm.) 11,— per stuk. No. 17885 - 112e jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Korte berichten uit het Binnenland DEN BURG. Op het eiland Texel is een 90-tal kinderen gearriveerd, afkomstig uit het vluchtelingen kamp Rheine in Westfalen, waar in totaal 12.000 ontheemden vertoe ven. De kinderen zullen acht weken op het eiland verblijven en bij pleegouders worden ondergebracht. Onder hen bevinden zich kinderen uit Joegoslavië, Oostenrijk, het voormalige Litauen, Polen en velen uit oost-Duitsland. De reiskosten zijn bijeengebracht door de bewo- i ners van het eiland. VLIELAND. Op het Noordzee strand te Vlieland ter hoogte van 1 Kaap Bol is een ongeveer zes me- ter lange haai aangespoeld. Ver moedelijk heeft het dier een klap j van een scheepsschroef gehad, om dat het achterlichaam gebroken is. BERGEN OP ZOOM. De 38-jarige mevrouw B.-de W. uit St. Anna- land is op de rijksweg tussen Hal steren en Tholen in volle vaart met haar auto tegen een boom gereden. Zij werd uit de wagen geslingerd en liep zware verwondingen op. Zij is inmiddels in een ziekenhuis te Bergen op Zoom overleden. Mpvr. B. was moeder van 7 kinderen, gg BEEK. Op de Mauritslaan te Beek (z.-Limburg) is een ongeveer 18-jarige jongeman met zijn brom fiets geslipt. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de rand van de stoep. Aan zijn verwondingen is hij ter plaatse overleden. 's GRAVENHAGE. In een foto- handel aan de Van Hogenhoucklaan is ingebroken, waarbij 5 fototoe- - - stellen werden ontvreemd bene- - vens een bedrag aan klein geld, 1 alles ter waarde van f 800. De in- - .- - - r'brekers moesten om de zaak bin nen te komen over 5 schuttingen Vandaag viert H.K.H. prinses Margriet haar 13e verjaardag. en door 5 tuinen heen. Op deze zelf- (Foto M. C. Meyboom). de wijze zijn zij weer weggegaan. De heren maakten daarbij zo'n le- ven dat de bewoners in de omge ving geen ogenblik dachten dat hier inbrekers aan de gang waren en daarom de politie niet waarschuw den. VORDEN. De heer B. uit Harfsen (gem. Gorssel) is met zijn motor fiets op de onbewaakte overweg bij Vorden onder een dieseltrein ge- De „Prawda", het orgaan van 4e Het nieuwe vijf-jarenplan, het raakl' De man was °p slag d°°d- de communistische partij van de zesde sedert Stalin in 1928 elfjaar a wt i et s na de revolutie, opdracht gaf de Sowjet-ünle, heeït een nieuw vyr- ^asis te leggen voor een industriële Premier luitenant-kolonel Nas- jarenplan gepubliceerd, dat voor- staat, is technisch reeds op 1 jan. ggj. heeft maandag de ontwerp- ziet In een grote uitbreiding van van kracht geworden. Het loopt tot dwet VQor zoals de produktte van Industrie, land- 31 december 1960, bouw en atoomenergie. Het plan is Klaagzang over de woningbouw Als Nederland zo doorgaat krijgt niet elk een passende woning Een geslacht dat alleen „zich behelpen" kent Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Hoe edeler het hout, hoe buigzamer de twijg. Het k.n.m.I. verwacht tot donderdagavond: KOUDER „Als tvlj zo doorgaan komen wij bij het steeds stijgende welvaarts- er nooit meer toe, aan iedere Ne- peil. „Wij konden de schade van de derlander een passende woning te watersnoodramp snel herstellen, kunnen geven", zei dinsdagavond wij gaan een groots plan, het delta- professor dr. ir. H. G. van Beuse- plan, uitvoeren. Het allerbelang- Wisselende bewolking met enkele kom, raad-adviseur van het minis- rijkste vraagstuk, dat van de wo- verspreide regen- en later ook ter ie van Wederopbouw en Volks- ningvoorziening kunnen wij niet sneeuwbuien; matige, af en toe hulsvesting in een inleiding voor aan. Daar dreigt grote ellende", al- krachtige, en langs de kust aan hef departement 's-Gravenhage van dus spreker. de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De prins in da V.S. De inleiding had tot onderwerp „Is onze woningvoorziening in n overeenstemming met het stijgen- prins uernnara dij con- de welvaartspeil?' De inleider is van mening dat dit geenszins het Ofldef 1/3(1 Bö (111(11 geval is. Economen menen dat de imiii welvaart in ons land stijgende is, dat wij in de richting van een nieu we gouden eeuw gaan. In de laat ste jaren is gebleken dat de prak tijk tot nu toe de theorie overtreft, vankelijk nog harde noordweste lijke wind; na in de nacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, overdag temperaturen over het algemeen lager dan woens dag. Maan op 10.56, onder 0.39. 20 jan. Zon op 8.40, onder 17.03. Eerste kwartier: 20 januari te 23.58. aanzienlijk verhoogd en daardoor de welvaart, maar de woningvoor- Prins Bernhard heeft dinsdag een HOOGWATERSTANDEN groot deel van de dag doorgebracht in de Lockheed-vliegtuigfabrieken, ZIERIKZEE: waar hij o.m. de F 104 bezichtigde, 20 jan. 7.24 v.m. 19.55 n.m. de nieuwe Amerikaanse straaljager, BRqUW 19.28 n.m. zei spreker. De produktiviteit is verwacht wórdt twee BROUWERSHAVEN: nnnzipnliik verhoned en daardoor Qw, naar yerwaent worat, iwee maal de snelheid van het geluld zou 20 jan. 7.07 v.m. Doodtij: 23 januari. Springtij: 29 januari. Koude lucht onderweg Bij de kust van zuid-Noorwegen Poging Amerika industrieel voorbij te streven uc wvivaaii, inaai uc vvuiiiiifivuui- ziening is daarmee helemaal niet k™nen halen' ?ok ïe,zicl?t'gde de in overeenstemming. Zowel wat de Pnns eatl v°°f de K.L.M bestemde kwaliteit als de kwantiteit betreft «uper-Conrtellatlon, die bijna klaar is het z.i. niet in orde. is voor aflevering. Volgens de verwachtingen zal, zf.' de, Frlns hf® ?.aar" als er geen veranderingen komen, J internationale concert bijwo- eerst dertig jaren na de oorlog de nen v_an hat Philhamonisch Concert is woensdagochtend 1 uur een nieu- toestand, wat de woningvoorziening ^an Los, Ang0Ies' dat 5i'maf g0~ we depressie aangekomen juist op betreft, van vóór 1940 hersteld zijn. dl«g0«d wordt door Eduard van de plaats waar 24 uur geleden een Dat wil zeggen dat een heel ge- Bei",um', j vergezeld andere depressie lag van een grote slacht opgroeit dat alleen het „be- worden door de Nederlandse consul reeks storingen, die over Seandl- helpen" kent, dat jonge mensen ja- Id Los Angeles, dr. A. Hartog, en navië naar Rusland trekken. Ook ren voorbij moeten laten gaan en diens echtgenote. Na het concert deze depressie trekt over de Noorse geen huwelijken kunnen aangaan. zal hl) een receptie bijwonen, die bergen in de richting van de Finse Deze situatie brengt ernstige geva- «e®even wordt ter ere van Eduard goU. Aan de westzijde er van ren mee voor het gezinsleven en de y.an,.Be!?.um en de ItaI'aanse soliste stroomt koude poollucht waarin moraliteit. Deze situatie past niet Mana llp0' sneeuwbuien voorkomen naar het zuiden. De voorste begrenzing van Uit welingelichte bron te Bonn deze lucht was woensdagavond bij- De hertog van Gloucester, verluidt, dat de toekomstige Duitse na het gehele land gepasseerd. Bo- voorzitter van de óorlogsgraven- marine 170 eenheden van allerlei ven Frankrijk maakte zich een re- coamissie van het Brjtse gemene- type en een bemarjiting van 17.000 genstoring los uit een lage druk- best, zal 2 juni op de Canadese man zal omvatten. Men hoopt, dat gebied bij Portugal. Deze storing oofiogsbegraafplaats in Groesbeek zij tegen 1 januari 1960 voltooid trok naar zuid-Duitsland. Vandaag een monument onthullen ter ere zal zijn. De eerste eenheden zullen bevinden we ons geruime tijd in de van de gesneuvelde militairen van in april in dienst gesteld worden, koude poollucht waarin opklarin- de gemenebest-landen, speciaal van Het bevel over deze oorlogsvloot gen, maar ook enkele buien voor hen, die bij de opmars van de Seine zal waarschijnlijk worden toever- komen. Overdag zijn de tempera- naar Duitsland gevallen zijn en trouwd aan vice-admiraal Friedrich turen In het algemeen een paar wier laatste rustplaats onbekend is. Ruge. vervat in een aantal aanwijzingen van elektriciteit. Voorts zal een ijs- die goedgekeurd moeten worden breker met atoomaandrijving wor- Het plan voorziet in toepassing door het kabinet goedgekeurd is, van atoomenergie voor opwekking bekend gemaakt. Hij deelde mede, door het twintigste partycongres, dat 23 juni een stemming over de den gebouwd. In goedingelichte grondwet zal worden gehouden. De kringen gelooft men, dat de Sow- kiezers zullen zich voor of tegen In Den Haag bouwt men door onder alle weersomstandigheden Minister Witte kwam een kijkje nemen - IV! UtfiCll k v.— 1. AIMCIO C.U11C11 Z.H.II VUUI Ut ICEI a op e ruar n os ou e jet-Unie vastbesloten is de Ameri- groncjwet uitspreken. Nasser i irlnt „nnt. ta lrnmon nil nn Inp- gint. In een toelichting op het plan, wordt verklaard, dat het nu voor de Sowjet-Unie mogelijk is het machtigste industriële land ter we reld te worden. In vreedzame, eco nomische wedijver kan de Sowjet- Unie de meest ontwikkelde kapi talistische landen voorbijstreven, zo heet het; Russische leiders toch naar Ertgeland? Harold Wilson, een vooraanstaand labour-parlementslid, schrijft in de „Daily Mirror", dat Chroesjtsjef, de secretaris van de Sowjetrus- sische communistische pai-tij, en premier Boelganin niet verlangden hun voorgenomen bezoek aan En geland in de komende lente af te zeggen. Chroesjtsjef had dit zelf aan Wilson gezegd. Chroesjtsjef zei, dat het afhing van de Britse regering en voegde er aan toe: „wij zijn erg fijnge voelige gasten en we zouden onze gastheren niet in moeilijkheden willen brengen". Drie Amerikaanse Indianenstam men zijn op het „oorlogspad" tegen de Ver. Staten en dreigen zich af te scheiden en lid te worden van ae Ver. Naties. Het zijn de Sius- law, Beneden Umpqua en Coos- bay stammen, die aan de kust van de staat Oregon leven. Zij verklaren dat de Amerikaanse regering nooit de 100 miljoen dollar heeft uitbe taald, die zij de stammen schuldig was wegens het overnemen van grondbezit. Een advocaat van de stammen verklaarde zaterdag in Florence, dat de stammen ongeduldig worden. Als geen regeling wordt getroffen, „zijn wij van plan als souvereine staten toelating tot de Ver. Natie9 te vragen", zo zei hij. kanen voor te komen bij de toe- passing van atoomenergie voor niets over de datum van de alge- vreedzame doeleinden. mene verkiezingen. Terugkeer Duitse gevangenen zo goed als beëindigd Ruim 9000 personen repatrieerden Een west-Duitse regeringsfunctio naris heeft verklaard, dat de Sow- jet-leiders hun belofte aan bonds kanselier Adenauer om 9.626 Duit se oorlogsmisdadigers te repatrië ren, thans vrijwel vervuld hebben. In totaal z(jn thans 9.382 gerepa- trleerden in oost- en west-Dults- land geregistreerd. De functionaris zei te hopen, dat de Russen de repatriëring van an dere Duitsers in de Sowjet-Unie, die volgens de belofte van de Sow- jet-leiders aan de kanselier even- Wedren om de Zuidpool Een correspondent van de „New York Times", die bij de Ameri kaanse Zuidpoolexpeditie in het ge bied van de McMurdo Sound is, heeft aan zijn blad geschreven, dat de Amerikanen „in snel tempo en met groot risico" een luchtverken- ning van het gebied rondom de Zuidpool hebben gemaakt. Er werden vier grote vliegtuigen gebruikt, die op negen vluchten meer dan 32.000 km. aflegden. De correspondent meende, dat de voor rang die aan deze luchtverkenning gegeven wordt, een aanwijzing zou kunnen zijn van een Amerikaans voornemen, eventuele aanspraken op het Zuidpoolgebied mogelijk te maken. Zij zouden de Russen voor willen blijven, die in Knoxland in het Australische Zuidpoolgebied geland zijn en daar luchtverken- ningen verrichten. eens zullen worden teruggestuurd, zullen voortzetten. Adenauer noemde in september jl. een totaal aantal van ongeveer 130.000 Duitsers, die naar men ge looft nog in de Sowjet-Unie zijn. De west-Duitse regering zal bin nenkort een lijst opstellen voor de Sowjet-leiders, die repatriëring be loofd hebben, zolang de Duitsers geen Sowjet-burgers zijn geworden. Nederland koopt weinig pyjama's De totale produktie van dames- en herenpyama's en van nachthem den in ons land bedroeg in 1954 2,5 miljoen stuks, hetgeen op een be volking van bijna elf miljoen veel te weinig is, temeer daar de im port zeer gering is en zich beperkt tot enkele duurdere soorten. Daar om zal er ernstig naar worden ge streefd de produktie te verhogen en de afzet te stimuleren. Ook zal, worden getracht in de toekomst shows met deze nachtkledingstuk ken te organiseren. Dr. Endre Marton en zijn echt genote Ilona Marton, corresponden te te Boedapest respectievelijk voor de Amerikaanse persbureaux „As sociated Press" en „United Press", zijn zaterdag door een militair ge rechtshof tot gevangenisstraffen veroordeeld wegen spionnage-akti- viteit, aldus meldt radio-Boedapest. Dr. Marton kreeg zes jaar, mevr. Marton drie jaar. Beiden hebben de Hongaarse nationaliteit. graden lager dan gisteren. Een nieuwe storing, die bij Groenland tot ontwikkeling komt zal het weer bij ons waarschijnlijk niet voor vanavond beïnvloeden. De staat ontving geschenk Het gecombineerd college van de Dijkstoel van het polderdistrict De minister van Wederopbouw, triumverlichting. Daarbij worden Neder-Betuwe te Kerk-Avezaath ir. H. Witte, heeft een bezoek ge- nog vele nevenmaatregelen toege- heeft aan de Staat der Nederlanden bracht aan eeii bouwwerk aan de past. ten geschenke aangeboden het te Sportlaan te 's-Gravenhage, waar, De directeur van de N.V. Haagsche Kapel-Avezaath, gem. Zoelen, ge- met financiële steun van zijn mi- Bouwmaatschappij de heer J. van vonden kalstenen altaar met Ro- nisterie, voorzieningen zijn getrof- Zon gaf een korte uiteenzetting van meinse inscriptie, gewijd aan de fen om het regen-, sneeuw-, vorst-, de genomen maatregelen op de godin Hursterge. en lichtverlet tot een minimum te tweede verdieping van het bouw- De minister van Onderwijs, Kun- beperken. werk, welke thans in aanbouw is. st enen Wetenschappen heeft deze Deze verdieping zag er uit als een schenking gaarne aanvaard en de De N.V. Haagsche Bouwmaat- drukbezocht openlucht-restaurant, schenker zijn bijzondere dank be- sehappij bouwt daar aan deze laan Er werd thee met cake geserveerd, tulgd. thans 160 woningen. Er is een over kapping van gegolfde aluminium en geperste plastic platen aange- Op de algemene begraafplaats te Blaricum is maandag ter aarde be- bracht en voorts zijn de zijkanten steld het stoffelijk overschot van de bekende Nederlandse beeldhouwer van het bouwwerk met gewapende John Radecker, die eind vorige week ten huize van zijn zoon in plasticramen afgeschermd. Voor de Amsterdam overleed. Op de tocht van Amsterdam naar Blaricum verwarming zorgen grote petrole- passeerde de roustoet het nationaal monument op de Dam in Amster- umvergassers, infra-roodstralers en dam, de laatste schepping van de heer Radecker, waarbij even werd luchtverhitters. Het lichtverlet stilgehouden. - De foto toont de lijkstoet bij het nationaal monument. wordt bestreden met kwik- en na- Op het trottoir voor het monument ziet men de arbeiders, die de artist eerden door het stilleggen van het werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1