.ORCAM UC zware shag Maandag 16 januari komen de nieuwe zilveren guldensin omloop DOUWE EGBERTS Brug wordt geslagen tussen het onderwijs en het bedrijfsleven EENS KOMT HET GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 14 JANUARI 1956 No. 17881 Papieren guldens worden nog niet ingetrokken KERKNIEUWS Lezing over land en volk van Israël RENESSE. Op woensdag 18 jan. a.s. organiseert de kerkeraadscom- Maand16 januari a..s zal een tussen de twee wereldoorlogen in «meln^alh^haar^ begin worden gemaakt met het In omloop waren, nl. muntzilver van "V?"ïrDhaa''™endezal ge- omloop brengen van de nieuwe zll- een gehalte van 720/1000. Bleet der- seizoen, ueze avonn zat ge wijd zijn aan het onderwerp „Land interessante veren guldens. Met Ingang van die halve het innerlijk van de nieuwe - Tcraël" wAArmrër zal dag zal de Nederlandse Bank de gulden gelijk aan dat van zijn voor- v01.t.iIen mevi. je Casembroot-ba- atgtfte van muntbiljetten van t 1.— ganger, het uiterlijk onderging enige ronesse v d Feltz naal. aanieidlng stopzetten en overgaan tot het be- wijzigingen. De beeltenis van de schikbaar stellen van metalen gul- koningin bevindt zich op de voor- lud „eleden aan dlt ladd hee[t A dens. De papleren guldens worden zijde en het rijkswapen op de te- bracbt D lezib„ dl ljcht_ nog niet Ingetrokken; zU bleven genztjde, beide ontworpen door beelden zaI worden toegelicht zal voorlopig In omloop. P:°?Si°r.f,L' Wenckebach. Het Ja^n van Toen na de bevrijding van Ne- al bijna' 'anderhalve éeuw°op'deze ZeeIanc'"- Zo*va' het aktuele onder- derland de herziening van het Nederlandse munt voorkomt als weip al.s d,L' persoon van de muntstelsel ter hand werd geno- voortzetting van een tijdens de 80- spree houden een belotte in men, is er de voorkeur aan gegeven jarige oorlog ontstane traditie, is goede,nWssan,e over de nieuwe vorm van de zil- op de nieuwe guldens behouden. mona' veren rijksdaalder en gulden voors- Het meest in het oog springende hands geen beslissing te nemen, verschil tussen de oude en nieuwe doch te wachten, totdat op finan- gulden is de kleinere diameter en cieel en economisch terrein een ze- dikte van de laatste. Dientenge- kere mate van stabiliteit zou zijn volge verminderde het gewicht van bereikt. In de Muntwet 1948 bleven 10 gram tot 6^> gram, waardoor de deze beide munten dan ook ge- gulden, thans nog meer dan vroe- handhaard in de vorm die zij sedert ger, de munt met relatief het laag- 1919 hebben gehad, zonder dat het ste gewicht is geworden. Immers evenwel in het voornemen lag tot een waarde van één gulden aan aanmunting van de vooroorlogse nikkelen kwartjes of dubbeltjes rijksdaalders en guldens over te heeft een gewicht van 12 respec- 6aan- tievelijk 15 gram. In 1953, toen de toestand van evenwicht op financieel en econo- misch gebied nagenoeg was bereikt, t werd een wijziging van de Munt- in.w0.ner van het dorpje Ingezonden mededeling Baby in broodzak Een 22-jarige Italiaanse sol daat heeft zich bij zijn ka zerne te Carrara gemeld met een baby van twee maanden in zijn broodzak. De soldaat zei, dat de trein was wegge reden toen hij zijn baby een afscheidskus gaf. Er was geen tijd meer geweest het kind terug te geven aan de moeder op het perron. De moeder kwam met de vol gende trein om de baby te halen. WIJ OUDERS Meer onkunde dan onwil wet 1948 aanhangig gemaakt, die 5'mani da bergen. van Ge?rglt beoogde de oude 2Vz- en 1-gulden- (Sowjet-Unie) is op 1 januari 155 stukken te vervangen door munten Jaar geworden, aldus meldt het van een nieuw model. Bij de par- "lad "Za"a Wostok lementaire behandeling van deze muntwetsherziening, die in Mei '54 het Staatsblad bereikte, zegde de minister van Financiën op verzoek van de Tweede Kamer der Staten- Generaal toe, dat eerst de nieuwe UfT«^hrapht Met dezelfde post bereikten mij Dan zeg je ook: „hoe maakt u hid fat nuar rf n^t gisteren twee brieven: een uit het het?" of: „dank u, hoe maakt u oiftP van ivienwÜ lilupÜb rïiVc" noorden en een uit het zuiden van het?" schreef ik. Het is een lege daalders het land, van een zeventienjarige beleefdheidsvorm, waarop niet ver knaap en van een zestienjarig der wordt ingegaan. Er wordt dus Ander uiterlijk meisje uit Limburg. Hij schreef, niet verwacht, dat men een uitvoe- dat hij als hij na een fuifje een rig relaas over zijn gezondheid ten De nieuwe guldens hebben de- meisje naar huis bracht, absoluut beste geeft. Dat jonge mensen als zelfde samenstelling als de oude die niet wist, waarover hij met zo'n het op conversatie aankomt met de meisje kon praten en zij schreef: mond vol tanden staan, is een ge-. „kunt u me niet een paar dingen woon verschijnsel. Zij hebben nim- Parlementaire delegatie opgeven om tegen jongens te zeg- mer geleerd, wat een gesprek voe- A* \A/ac4 gen; dingen waarin zij belang stel- ren eigenlijk is. naar ae wesr len?" Het is natuurlijk een ideale toe- Van de parlementaire delegatie, ik weet niet de orders er de hand aan welke een bezoek aan de Ned. An- wat Ik moet zeggenbouden, dat kinderen zich prettig tillen zal brengen, zullen de Tweede en vlot kunnen uitdrukken. Het is Kamerleden van Sleen, van de We- Beiden wilden ook weten, wat zij een aardige gewoonte om de op tering, Nederhorst, mevr. Forta- moesten zeggen, als zij werden groeiende jeugd te verplichten om nier-de Wit en de griffier Mr. Sche- voorgesteld en na afloop van een beurten iets dat zij hebben beleefd pel, reeds vandaag (zaterdag) ver- dans. Ik zeg altijd als een jongen of gezien aan tafel te vertellen in trekken. Zij blijven een dag in Lis- mij bedankt: „tot je dienst", schreef een tijdsduur van bijv. tien minu- sabon, waar zij op diens uitnodi- mij het meisje. Is dat goed? ten. Lang niet alle ouders voelen ging een bezoek zullen brengen aan Ik antwoordde deze jongelui, dat hiervoor en velen zijn hiertoe niet onze gezant aldaar, Mr. van Klef- men bij het voorstellen niet meer in staat. En dan is het resultaat, dat fens. Het gezelschap zal voorts nog zegt: „aangenaam", daar dit als zo'n aankomende jonge man heie een particulier bezoek aan enige verouderd moet worden beschouwd, maal niets weet te zeggen tegen een dagen brengen aan Venezuela, al- Tegenwoordig zegt men: „hoemaakt meisje en dat een jong ding vraagt vorens zich bij het overige deel u het?" Prompt kreeg ik een brief om „gauw-effe een paar gespreks- van de missie te voegen, dat woens- terug van deze jonge man, die onderwerpen. Ook ouderen stellen dag 18 dezer uit Nederland ver- vroeg: „maar als de andere dat nu mij dezelfde vraag en ik geef dan trekt. zegt, wat moet ik dan zeggen?" steeds de raad: zorg dat je iets te Kalfsterman van het L.E.I. Jn de radiorubriek van het ministerie van Landbouw op 9 januari 1956. Deze vereenvoudiging bleek mo gelijk ingevolge artikel 7 van het Loonbelastingbesluit. Volgens dit artikel staat het de werkgever vrij wekelijks een voorschot te ver strekken en eenmaal per kwartaal af te rekenen. Dat kan de arbeider belasting besparen; in elk geval be spaart het de boer veel tijd. De hoogte van het voorschot kan op zeer eenvoudige wijze worden al- gelezen van een speciaal daarvoor samengestelde tabel. Apart bureau werkt aktiviteiten uit Cyprus oud beschavingsgebied met veelbewogen geschiedenis Historie der dingen verklaart veel Dr. A. A. Kampman, directeur van „Het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten" te -Leiden, heeft in de academie voor beeldende kun sten voor het „Voor-Aziatisch Ge nootschap" „Ex Oriente Lux" en de „Vereniging voor antieke bescha ving" een lezing met gekleurde lichtbeelden gehouden over het on derwerp „Cyprus, monumenten en romantiek op het eiland der kruis vaarders". Dr. Kampman begon zijn lezing met er op te wijzen dat Cyprus door de daar plaats grijpende ge beurtenissen in de loop der laatste maanden in de belangstelling van de politici en. van de pers is komen te staan. In de artikelen die hier en daar over de huidige kwestie zijn verschenen, wordt veelal te weinig voldoende aandacht aan de historische achtergrond van het eiland besteed. Sprekers doel was daarom in deze voordracht de his torische achtergrond van Cyprus nader te belichten. Het eiland Cyprus, zo vervolgde de referent, heeft in de loop der eeuwen steeds een belangrijke rol gespeeld. Het volk der Hethieten had er van Klein-Azië uit betrek kingen mee, de Grieken vestigden er van de 7de eeuw af hun facto rijen. De Assyriërs schijnen ook een expeditie naar het eiland te hebben ondernomen. Zeker is, dat Cyprus van de 6e eeuw af en voor al van de periode der Perzische overheersing af, die kort voor 500 aanvangt, een belangrijk econo misch en strategisch steunpunt in het oostelijk bekken van de Mid dellandse Zee is geweest. Talrijk zijn de monumenten die ons dooi de opgravingen uit de klassieke oudheid hebben bereikt. Het chris tendom deed er reeds in het jaar 50 zijn intrede en het eiland is van dat ogenblik af steeds in grote meerderheid christelijk gebleven. Bij de komst van de kruisvaar ders in 1191 was Cyprus een gebied dat tot het Byzantijnse rijk be hoorde. De bewoners spraken er Grieks en hadden zich, na het grote schisma van 1054, gesteld onder de patriarch van Constantinopel, d.w.z. dat zij Grieks-orthodox waren, het geen zij, ondanks vier eeuwen la- tij nse overheersing, zijn gebleven. Nadat het eiland door Richard Leeuwenhart in 1191 was veroverd werd Cyprus het jaar daarop de zetel van de dynastie van Lusig- nan, uit zuid-Frankrijk afkomstig, die er zich heeft gehandhaafd tot 1489. In deze tijd bouwen de kruis vaarders er in de 13e en 14e eeuw kolossale burchten, zowel aan de zuid- en oostkust als op de noor delijke bergrug. De belangrijkste van deze burcht is St. Hilariori of Dieudamour, waar de koninklijke familie zich van Nicosia uit in tij den van gevaar kon terugtrekken. Te Nicosia en Famagusta verrezen prachtige kathedralen, die nog he den getuigen van de vaardigheid van hun architecten. Het meest be kend van de gotische bouwwerken is de abdij Bellapais aa nde noord kust, niet ver van Kyrenia. In 1489 werd het eiland door de Venetianen bezet, die er de wes terse heerschappij handhaafden tot 1571, toen hun laatste bolwerk, de havenstad Famagusta, in handen van de Turken viel. Ook tijdens het Turkse bewind (1571-1878) wist de Grieks-ortho doxe kerk zich op het eiland te handhaven, terwijl zich daarnaast Turken op het eiland vestigden, die thans circa 20 van de bevolking uitmaken. De gothische kathedra len te Nicosia en Famagusta wer den echter in moskeeën veranderd en zij bleven dit ook, toen conform de bepalingen van het congres van Berlijn, Cyprus in 1878 door de En gelsen ter besturing werd overge nomen. Engeland maakte er in 1914 Engels gebied van en verklaarde het in 1925 tot een kroonkolonie. Gelijk bekend, is Cyprus thans na de ontruiming van de Suez- kanaal-zöne het belangrijkste Brit se militaire steunpunt in het nabije oosten; maar nog steeds kan men op Cyprus zwerven door de monu menten uit langvervlogen tijden, waaronder de orthodoxe kerkjes met hun fresco's en oude ikonen, een belangrijke plaats innemen, al dus Dr. Kampman. vertellen heb, dat de moeite van het aanhoren waard is. Als je zelf niets beleeft en nooit iets meemaakt lees dan een goed dagblad of een weekblad (en - niet alleen de ad vertenties en de ongelukken!), maar ook het hoofdartikel, de sportru- briek, de berichten uit het buiten land, kortom alles (ook als het je niet kan schelen). Vraag en antwoord En dan nog een kostelijke raad voor de verlegen jongeren, die niet durven praten: vraag naar hun be levenissen, hun mening en hun oordeel. Vraag: heb je gelezen dat... of: wat vind je er van... of: heb je die uitzending gehoord of die en die film gezien? Het moet dan wel raar lopen, als daar niet een ge sprekje uit voortkomt. Wie enthousiast is over iets of iemand wil er over praten en om te kunnen converseren, kan men niet beter doen dan zich enthousiast interesseren voor iets en zorgen daarover zoveel mogelijk te weten te komen, opdat men er wetens waardigs van kan vertellen. Als jonge mensen geleerd hebben be lang te stellen in het gedachten- en gevoelsleven van anderen, dan zul len zij tevens hebben geleerd, aan dachtig te kunnen luisteren en - dat laatste is driekwart van de kunst van converseren! „U weet er niets van" Toen ik mijn briefschrijfstertje, dat zo graag ging dansen, vertelde, dat men niet „tot je dienst" kan zeggen tegen een jonge man, die na een dans bedankt, doch dat er genoeg vriendelijke, aardige woor den zijnom te laten blijken dat men van de dans heeft genoten (bijv. dank je voor het lesje, of: dat ging reuze! of: dat was echt pret tig! of: ik vond het fijn!), toen kwam er een onverwachte reactie. „U weet er niets van", schreef de jonge dame terug, „je kan goed merken, dat u nooit naar een dan cing gaat. Het is wel degelijk goed, want iedereen zegt het!" Hiex-op restte mij slechts te.be richten, dat iets correct is als het beantwoordt aan eenmaal vastge stelde normen, maar dat algemeen in zwang zijnde verkeex-de gewoon ten zeker niet correct zijn omdat in een bepaalde kring „iedereen" zich daaraan schuldig maakt! Hieruit blijkt eens te meer, dat vaak klakkeloos ep ten onrechte wordt aangenomen, dat iets dat men dikwijls hoort of ziet correct is, omdat het zich zo vaak voor doet! Amy Qroskamp-ten Have. (Nadruk verboden). Dit voorjaar nog zal worden be gonnen met een aantal leergangen voor leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, waardoor deze leraren zich op de hoogte kunnen stellen van de raak vlakken tussen onderwijs en be drijfsleven. Een en ander geschiedt op initiatief van de Stichting Con tactcentrum Bedrijfsleven Onder wijs, die in het leven is geroepen door de vier grote werkgeversor ganisaties en de Raad van leraren. Dit werd donderdag aangekon digd in een rede, die de vice-voor- zitter van deze stichting, Drs. A. S. van Dam, heeft gehouden in de radiorubriek „Uit het bedrijfsle ven". De heer v. Dam kondigde voorts aan, dat dit voorjaar regionale con ferenties voor. de leraren zullen worden georganiseerd in Amster dam, Rotterdam, Eindhoven en Groningen. Bij de leergangen voor docenten in een bepaalde groep van vakken, en wel de eei-ste maal voor docen ten in aardrijkskunde, gescHiede- Bij een brand aan boord van een Zuidkox-eaanse veex*boot, de 135 ton metende „Taisin Ho", zijn don derdagochtend 64 personen omge komen, onder wie 20 vrouwen en 7 kinderen. Er bevonden zich 147 personen aan boord. Vier opvaren den werden zwaar en 19 licht ge wond. De Franse politie heeft woens dagavond te Amiens bekend ge maakt, dat zij de moord op de En gelse onderwijzeres Janet Marshall - het slachtoffer was op 28 augustus 1955 in de omgeving van de weg Amiens-Abbeville gevonden - tot oplossing heeft gebracht. Een 43- jarige zwerver, Robert Avril, be kende de moord te hebben ge pleegd. nis, economie en staatinrichting, is gedacht aan: het onderwijs in de bedrijven, leergangen voor perso neelschefs (dus o.m. beginselen van leiding geven en methode om het woord te voeren). Verder zal voor lichting en zo nodig bemiddeling worden verstrekt 'bij het organise ren van excursies welke niet sight seeing in een fabriek ten doel heb ben, maar het kennismaken met de opbouw van een bedrijf; eveneens voor werkweken, die geheel of ten dele gewijd zijn aan een bepaald facet van het bedrijfsleven. De zelfde diensten worden aangeboden bij het organiseren van vraagge sprekken tussen ondernemers en scholieren. Om een en ander te kunnen ver wezenlijken, zal een bureau worden gesticht,_waarvan de directeur de zer dagen wordt benoemd. Land- en Tuinbouw Vereenvoudiging van de loonadministratie De loonadministratie staat nog steeds in het mddelpunt van de be langstelling. Het Landbouw-Econo- misch Instituut stelt al enige jaren gratis loonboeken ter beschikking, waarin de landbouwer zijn gehele loonadministratie op een overzich telijke wijze kan uitvoeren. De werkgever op zijn beurt stuurt een doorslag aan het L.E.I. Aan de hand van deze loongegevens wordt dan een statistiek samengesteld om een inzicht te krijgen in de werke lijk betaalde lonen in de landbouw. Aangezien de werkgever steeds meer tijd aan zijn loonadministratie moet gaan besteden, heeft het L.E.I. gezocht naar een belangrijke ver eenvoudiging voor het onderdeel loonadministratie, waarbij toch aan de eisen van de loonbelasting vol daan wordt, aldus de heer F. J. P. Vergeleken bij het begin van deze eeuw, toen sportkleding - en wat voor sportkleding - alleen werd ge dragen wanneer sport metterdaad werd bedreven, zijn wij wel erg ge lukkig. Frank en vrij lopen of rij den wij rond in gemakkelijk zit tende, sportieve kleding en wij beseffen niet dat deze haar oor sprong vond in die sportkleding van weleer. Zo is uit de winter sportkleding onze winterse sportkleding in de vorm van lange broek en jacket ontstaan. De moderne lange panta lon met de smal toelopende pijpen, die op de fiets geen gevaar ople veren, beschut goed, geeft bewe gingsvrijheid, in sterk, staat vlot en is in alle prijsklassen te koop. Op de foto: Teddy met poplin, po plin met teddy tweezijdig draag baar, op wollen streepjes-pantalon. OOSTERLAND Koopavond op vrijdagen Het bestuur van de midden standsvereniging heeft besloten de zgn. koopavond, die altijd op woens dagen werd gehouden, in het ver volg op vrijdagavond te laten val len. De winkels zullen dan geopend zijn tot negen uur. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Er is te Zierikzee al eens meer met een jutezak over een wegbox-d (toen x-ichtingaanwijzer) gewerkt en feitelijk zou dit weer moeten. Het rijverbod over de Dam, rich ting Appelmarkt heeft geen enkele zin zolang de Meelstraat voor alle verkeer is gesloten en derhalve ook niet wox-dt gebruikt. Iedereen loopt terwijl het niet nodig is in feite. De verkeersveiligheid zou meer gediend zijn, als de „rakkers" op fietsen en bromfietsen hun kun sten eens nalieten. Overigens ware er toch ook wel eens aan te den ken of het inrijvex-bodsbord in de Korte St. Janstraat niet halvex-wege of nog verder zou kunnen worden geplaatst. E enhalf of een derde rij verbod dus. Het gaat slechts om de gevaarlijke hoek, maar waarom altijd de hele straat te moeten lo pen, is nogal raadselachtig. Met dank voor de plaatsing. FIETSER. Zierikzee, 12-l-'56. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK Tijdens de rit werd er niet ge sproken tussen hen beiden, want Nel praatte wat met een andere reizigster, die ze scheen te kennen. Op de Groene Plaats stapten ze uit. „Ga maar mee", zei Nel, toen ze op straat stonden. Gearmd gingen ze verder, het dorp door. Enkele Texe laars, die hem of haar kenden, gx-oetten het paar of bleven even staan om hen na te zien. Maar Geert noch Nel letten daar op; zij, vervuld van haar verrassing en Geert, nieuwsgierig waar ze hem bracht. Even buiten het dorp bleef ze staan voor een klein, aardig huisje, waarnaast een gesloten werkplaats stond. Geheimzinnig lachend haal de Nel een sleutel uit haar tasje, trad op de voordeur toe en opende deze. Daarna stapte ze achteruit en beduidde hem, dat hij naar binnen moest gaan. Verwonderd deed Geert wat zij verlangde. In de gang herkende hij haar bezittingen: de oude, gebeeldhouwde kapstok, de glanzend-zwarte parapluiebak. Toen ging hem een licht op. Hij liep door, regelrecht naar het keu kentje. Daar stonden de oude, be kende meubeltjes uit het lage huis je in Oudeschild. Hij begreep het. en zij zag het in zijn ogen. „Ja, jongen", zei ze hartelijk, toen ze hem gevolgd was, „dit is nu ons huisje. Het cafétje heb ik verkocht. Ik heb er genoeg van gekregen. Hier zullen we voortaan wonen". Geert was nog te verbaasd om oen woox-d te uiten. Hij viel in een der stoelen en legde zijn hoed op tafel. Hij keek eens rond in het ge zellig ingerichte vertrek en daarna rustte z'n blik op z'n vx'ouw, die daar nog altijd lachend in de deur opening stond te kijken. „Dus, dusbegon hij, „je hebt je zaak verkocht en „Dat wil zeggen", aarzelde Nel, „om precies te zijn, je moet alleen nog je handtekening zetten, want de zaak is immers na ons trouwen van jou geworden. Maar ik meende goed te doen enne.weer aar zelde ze even, „enne ik meende, dat het beter voor jou zou zijn. Ga maar eens mee, want er is nog iets" Ze wenkte hem, opende een zijdeur en beduidde hem, dat hij komen zou. Geert volgde haar door de deur en kwam in een donker vertrek. Plotseling baadde dit vertrek in een zee van licht: het was een mo dern ingerichte smederij. In de hoek stond een werkbank met ver schillende machines; aan de andere kant was een stellage voor het be slaan van paarden. Alles was naar de eisen des tijds ingericht. „Dit bedrijfje heb ik overgenomen, om dat ik wist, dat jij nog steeds niet je oude vak kunt vergeten. Een grote machinefabriek kan ik je na tuurlijk niet geven, maar wel een klein bedrijfje, dat je zelf kunt lei den. Want dit heb ik gekocht van mijn eigen centen. En Geert, dit is nu mijn verrassing. Het is voor jou. 'I Is altijd een goed beklante zaak geweest en ik twijfel er niet aan, of je zult hier naar hartelust je oude werkzaamheden kunnen vex1- richten.' Dat cafétje was toch nooit wat voor jou geweest, omdat je er geen zin in had. Eerlijk gezegd in teresseerde het mij ook weinig, maar een café is voor een vrouw betrekkelijk gemakkelijk te ex ploiteren. Maar nu moet jij maar eens helemaal aan het werk gaan en kan ik mijn tijd aan andere din gen besteden. Geert, want - en nu daalde haar stem, terwijl ze dicht bij haar man ging staan en hem blozend aankeek, over enkele maan den zul je behalve voor je vrouw, ook voor je kind moeten werken". „Nel!" Met een kreet van vreug de nam Geert z'n vrouw in zijn ar men. „Mijn lieve schat. En ik, zelf zuchtig mens, liet je onder deze omstandigheden in de steek. On dankbaar schepsel, dat'ik was!" „Stil Geert, dit is voorbij. Dat was te begx-ijpen. Maar de laatste weken voor ik je in dat ziekenhuis weerzag, kreeg ik meer en meer het vertrouwen, dat je weer eens naar Texel zou terugkeren en daar om heb ik de zaak in Oudeschild verkocht en deze smederij overge nomen. Is het naar je zin, Geert?" „Of het naar m'n zin is? Jou lieve kleine onzelfzuchtige schat! Wat heb ik veel goed te maken te genover jou en. CWordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5