wMc\ JSp) met melk meer mans dStTn Ledenwerf-aktie Zierikzeese IJsvereniging succesvol verlopen Plannen voor ijsbaan nemen vastere vorm aan Wy vernemen van bevoegde ztfde dat de onlangs opgezette leden- werfaktle van de nieuw leven inge blazen Zierikzeese IJsvereniging, geslaagd is, zodat het voorlopig bestuur de handen vrij krijgt om verder te gaan met plannen die ten doel hebben een vaste en defini tieve ijsbaan voor Zlerlkzee te ver werven. De aktle werd een succes, vooral ook door de medewerking van een damescomité. Tijdens de na de veertiendaagse aktie opge zette werving, bleek er ter plaatse voor een goede Ijsbaan toch meer belangstelling te bestaan dan aan vankelijk gedacht. De geslaagde aktie heeft al dade lijk het voordeel, dat het voorlopig bestuur grond onder de voeten heeft om - ter overbrugging van dit seizoen bij eventueel inzettende en aanhoudende vorst - de tennis baan onder water te zetten, zodat de leden hiervan gebruik kunnen maken. In de avonduren zal de baan worden verlicht, terwijl voor een passende muzikale omlijsting zal worden gezorgd. Uitdrukkelijk wordt echter gesteld, dat men dit slechts ziet als een noodplossing. Doel blijft een eigen vaste ijsbaan, die besproeid zal worden met zo zoet mogelijk water en bovendien een beschuttende omplanting dient te krijgen, om de doorgaans sterke oostelijke winden te breken. Als tweede overbrugging is aan het gemeentebestuur verzocht bij vorst de beschikking te mogen be houden over.d£ yerse gracht. Afge wacht moet echter worden in hoe- yerre een hier uitgezette baan nog ^ruikbaar zal zijn. Wat betreft de definitieve ijsbaan bestaat het voornemen deze de in ternationale wedstrijdafmetingen te geven, zodat eventueel ook provin ciale kampioenschappen in de toe komst hier kunnen worden ver reden. Daar thans de plannen een defi nitievere vorm hebben aangeno men, is kontakt met de gemeente gezocht. Hierover kunnen in het huidig stadium evenwel nog geen mededelingen worden gedaan, maar in kringen van de ijsvereniging leeft de vexuvachting dat door een drachtige samenwerking het ge stelde doel zal kunnen worden be reikt. De mpgelijkheid zal \yorden on derzocht in de zomermaanden aan het-terrein van-de definitieve ijs baan een andere bestemming te ge ven,' bv. als speelweide voor de jeugd. Over de situering van de Stad en Provincie ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B. In het nèderlands hervormd ver enigingsgebouw alhier zal op woensdag 18 jan. de jaarvergade ring worden gehouden van de Ned. Chr. Vrouwen Bond. Als spreekster zal optreden mevr. J. Hooftman- Fransen te 's-Gravenhage, die zal deklameren. Bovendien komt een bestuursverkiezing aan de orde door aftreden van mej. J. Th. J. de Pooter (secr.) en mevr. W. Francke- van Nes, die niet herkiesbaar zijn. RENESSE De telefoon automatisering Te Renèsse is thans een begin ge maakt met de werkzaamheden die zullen leiden tot de automatisering van het telefoonnet. Even buiten de kom der gemeente aan de Prov. straatweg (Stoofweg) is men be gonnen met het plaatsen van een hulpcentrale. DREISCHOR Nieuwe brandspuit gearriveerd Deze week is de door deze ge meente aangekochte nieuwe motor brandspuit gearriveerd. Het be treft een motorbrandspuit type Kronenburg „Junior" met een ca paciteit van plm. 1000 liter per mi nuut. Het pompaggregaat zal wor den aangedreven door een Volks wagen-motor. De gemeente zal voorts nog aan kopen een manschappenwagen, die tevens als trekker voor de brand spuit zal kunnen dienen. OOSTERLAND Nieuwe verwarming in gebouw Oud-Ger. kerk De centrale verwarming in de oud ger. kerk alhier heeft zondag reeds bewezen dat zij in een be hoefte voorziet. De kerk wordt door deze installatie zeer goed verwarmd terwijl bij vriezend weer de tempe ratuur nog belangrijk hoger kan worden opgevoerd. Door de grote lengte vah deze kerk was de ver warming met kachels zeer moei lijk en beantwoordde niet aan de eisen die aan een doelmatige ver warming mogen worden gesteld. Brandweergarage Binnenkort zal t.b.v., de brand weer alhier worden aanbesteed de bouw van een brandweergarage met drooginrichting voor de brand slangen. Het gebouw zal verrijzen in het Groenendaal. baan bestaan reeds plannen, die echter eveneens nog prematuur zijn. Binnenkort zal een algemene le denvergadering worden gehouden, waarop de plannen uitvoerig ter sprake zullen worden gebracht en onderworpen aan het oordeel van de leden, waarvan er thans een flink aantal achter het bestuur staan. Medegedeeld werd ons nog dat bij realisering van de baan een in grijpend technisch vooronderzoek dient plaats te hebben, daar de baan uiteraard geen water mag doorlaten en aan verschillende re delijk te stellen eisen dient te vol doen. Voordrachtavond Culturele vereniging Op woensdagavond 18 januari a.s. hopen voor de Culturele vereniging alhier op te treden in de Conferen tiekamer de heren Anne Holtrop, voordrachtkunstenaar te Soestdijk en Bert Woeldevink, die de muzi kale omlijsting verzorgt. Holtrop is een bekend voordrachtkunstenaar, die op dit gebied zijn sporen ruim schoots heeft verdiend, zowel in ernst als luim, terwijl van de heer Woelderink hetzelfde gezegd kan worden betreffende zijn muzikale virtuositeit. Deze bespeelt de Cla- violine, waarmede men zoals be kend, verschillende instrumenten kan imiteren. Gebouw Geref. kerk te Oosterland opgeknapt De gereformeerde kerk aan de Lange Achterweg is van een nieu we verflaag voorzien. Ofschoon de schade aan de muren enz. niet groot was, heeft toch het zeewater de verf zwaar beschadigd. Van onder tot boven, inclusief de zg. „hemel" en de muren is het interieur door schilder Dane van een frisse tint voorzien. De mannenbanken zijn beige en de vrouwenbanken ree bruin geverfd, terwijl de kansel met twee kleuren, zg. pasteltinten is bewerkt. Tezamen met de nieuwe oliestookkachel is hier een interi- elur geschapen, dat de toets van de kritiek glasrijk kan doorstaan. Het meubelbedrijf P. Hage en Zoon verzorgde op keurige wijze de be kleding van het preekgestoelte. Zondagsdienst doktoren Zierikzee Zondag 15 jan.: dokter Vogelaar. RECHTZAKEN Journalist schreef beledigend artikel over H.M. de Koningin De procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vrijdagmorgen in zijn requisitoir in de zaak tegen de 67-jarige jour nalist J. F. te 's-Gravenhage het vonnis van de rechtbank juist ge wezen geacht. Hij vroeg daarom bevestiging van dit vonnis - tien dagen gevangenisstraf - als juiste strafmaat voor de opzettelijke be lediging van H.M. de Koningin. Aan F., die hoofdredacteur is van de „Nieuwsbrief", was ten laste ge legd, dat hij in een nummer van zijn weekblad van september 1944 de Koningin had beledigd, dit blad had verspreid en in voorraad gehad. „Ik gevoel mij onschuldig", zei F. vrijdagmorgen. „Ik ontken de op zet tot belediging met mijn artikel, „Het neen van de koning". „U hebt wel toegegeven aanvan kelijk dat het artikel grievend is?" vroeg de president. „Ja, maar dat heb ik later inge trokken". „Er is een brief van een goede kennis van u, een zeer vooraan staand Nederlander, die toch ver klaart dat u met uw artikel te ver ging. U hebt uw artikel wel over wogen geschreven?" „Ik heb er niet aan gedacht dat enige passages beledigend zouden kunnen zijn. Anders had ik het wel veranderd". „De verdachte heeft geen critiek uitgeoefend op de persoon van de Koningin", aldus de procureur-ge neraal, „maar wat hij heeft ge schreven is niet alleen onbehoorlijk en grievend, maar grovelijk bele digend. Hij heeft gesteld dat H.M. de Koningin onvoldoende tijd zou geven aan staatszaken en daardoor ernstig tekort zou schieten. Een beroep op het algemeen belang gaat niet op". „De verdachte is van onbespro ken gedrag en heeft een goede staat van dienst", vervolgde de procureur-generaal. „De uitlatingen in het bewuste artikel zijn mogelijk een ontsporing, aan hem ontsnapt in de hitte van de strijd. Maar de vorming van de woorden, neerge schreven door een man van zijn ka liber, is ergerniswekkend". F. zelde in zijn „laatste woord" dat hij met hart en ziel monarchist is. Hij had het een ereplicht geacht H.M. de Koningin te mogen wijzen op het feit dat zij te weinig gebruik zou maken van haar macht. Ten slotte zeide hij nooit de be doeling te hebben gehad H.M. te beledigen. Het hof zal op 25 januari a.s. ar rest wijzen. PREDIKBEURTEN Zondag 15 januari Ned. Herv. kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds Swaak, 5 uur ds v. Roon; Vereni gingsgebouw: 10 en 7 uur ds van Royen. Kerkwerve: 10 uur ds v. d. Grift. Serooskcrke: 2.30 uur ds v. d. Grift. Burgh: 10 uur dhr M. C. Malipaard. Haamstede: 10 en 7 uur ds v. Vliet. Renesse: 7 uur ds Nauta Noordwelle: 10 uur ds v. Liere. Ei kerzee: 10 uur vicaris Tijsseling te Goes. Brouwershaven: 10 uur ds Nauta. Zonnemaire: 10 uur ds v. Wijck. Noordgouwe: 10 uur ds Bui- nink. Drelschor: 10 en 7 uur ds Huizing (H.A.). Ouwerkerk: 10 uur ds Franke. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur ds Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds Radstake. Slrjansland: 10 uur ds v. Roon, 6.30 uur lees- dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds v. Dieren. Geref. kerk Zierikzee: 10 en 5 uur ds Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur ds G. J. Pontier te Vlissingen: Renesse: 7 uur ds G. J. Pontier. Scharen- djjke: 10 en 2.30 uur ds Kamper. Brouwershaven: 9.30 en 1.30 uur ds Schuddebeurs. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds Nieuwsma te Dracht- stercompagnie. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr Becker. Oosterland: 10 uur leesdienst, 6 uur ds M. de Begt te Nieuwendijk. Bruinisse: 10 en 5 uur ds M. de Regt te Nieuwendijk. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds Smit. Geref. kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 11.15 en 3.15 uur ds Keizer. Chr. Geref kerk Zierikzee: 10 uur ds H. Hoogen- doom, em.-pred te Apeldoorn, 6 u. ds v. d. Klis. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds Hoogendoorn. Hoordgouwe: 10 en 3 uur ds v. d. Klis. Geref. Gemeente Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds Bel te Krabbendijke. Ooster land: 10, 2.30 en 6 uur ds L. Rijksen te Middelburg. Bruinisse: 10 en 3 uur ds Mallan. Sint Philipsland: driemaal leesdienst. Oud-Geref. kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: driemaaPds M. A. Mieras te Krimpen a/dIJssel. R.K. kerk Zierikzee: 7.15 vroegmis, 10 uur Zierikzee: 7.15 uur vroegmis, 10 uur hoogmis, ,7 uur lof. Burgh: 9.30iilur H. -Mis (garage hötel ,,'t Wa\jen van Burgh"). Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst, 12.00 uur jeugddienst, 19.30 uur samenkomst (afscheid kapiteins: J. W. Gelderman). Ingezonden mededeling MS ÈsÊ y Pvbllcoile N«d«rloAd> 2vi«tbvi«eu, 't G'o.cnhog* 43 DE KERKRESTAURATIE Hervormde kerkgangers lijden nog koude tijdens diensten te Nieuwerkerk Algeheel herstel kan in oktober gereed zijn Financiën en Economie Grote arbeidsgelegenheid in Amerika Uit een gezamenlijk door de mi nisters van Handel en Arbeid ge publiceerd verslag blijkt dat in de cember de totale werkgelegenheid in de Verenigde Staten 64.200.000 bedroeg, dat is 2.500.000 hoger dan in enige voorafgaande december maand. In de niet-agrarische sec tor bedroeg het aantal werkende personen 58.300.000. De gemiddelde werkweek voor industrie-arbeiders bedroeg in de afgelopen maand 41,4 uur, tegen 41,2 uür in november. Het bruto weekloon steeg daardoor tot een gemiddelde van 79,90 dollar De totale werkgelegenheid was in het laatste kwartaal 3.000.000 ho ger dan in de overeenkomstige pe riode van 1954. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat de werkgele genheid in de V.S. zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. LAND- EN TUINBOUW Tuinbouwgids 1956 Verrijkt met een groter aantal illustraties dan vorige jaren ver scheen de Tuinbouwgids 1956, die uiteraard in de tekst volkomen „bij" is op het punt van technische ontwikkeling in de tuinbouw. Het is, mede door een ruimer en over zichtelijker inhoud, een lijvig boek werk geworden, waarvan we wil len opmerken, dat vrijwel elke van de 764 pagina's zijn nut heeft. De inhoud is te omvangrijk en boven dien te zeer gevarieerd om op deze plaats uitvoerig onder de loupe ge nomen te kunnen worden, maar we kunnen het ten volle eens zijn met ir. F. W. Honig, de directeur van de tuinbouw die in zijn voorwoord zegt: De lezer die de desbetreffen de artikelen en gegevens heeft doorgewerkt, kan het veilige ge voel hebben, in dit opzicht (de hui dige stand van wetenschap en tech niek) geheel „bij te zijn". Deze nieu we Tuinbouwgids, die f 5 kost (luxe uitgave f 6) is te bestellen bij de Directie van de Landbouw, afd. Tuinbouw, Bezuldenhoutseweg 30 te 's-Gravenhage. De gouverneur-generaal van Algerije Jacques Soustelle, heeft donderdag in een rede voor radio- Algiers verklaard, dat afscheiding van Algerije van Frankrijk „de grootste ramp" voor Algerije zou zijn, speciaal voor de Mohamme daanse inwoners van het land. (Van onze redacteur) Eerlijk gezegd hebben de kerk- gungers van de ned. herv. gemeente te Nieuwerkerk het nog al iris tij dens de diensten en er is stellig niemand, die er aan denken zal de jas maar uit te laten. Dit vindt zijn oorzaak in het jeit, dat de kerk nog midden in het proces van hel her stel zit en al komt er wel een heel klein beetje schol in, het zaakje is nog niet gefixt en blijkt onderhe vig aan allerlei remmingen, die het verlangen naar een kant-en-klaar gerestaureerd kerkgebouw alleen maar doen toenemen. Men zal zich herinneren dat voor de ramp - dat was om precies te zijn pasen 1952 - het eerste deel van de kerkrestauratie gereed kwam. Het tweede deel had "men zich voorgenomen uit te voeren in 1953, toen echter de ramp het dorp trof en er problemen aan de orde kwamen, die zelfs een kerkrestau ratie - hoe dringend nodig en hoe moeilijk ook - geheel in de scha duw stelden. Het plan voor 1953, nl. het herstel der ramen en de mu ren buitenom kwam dus op de lan ge baan, maar gelukkig kon de res tauratie aan de orde worden ge steld, toen het leven op het dorp weer wat was „gesettled". Tegelij kertijd wilde men een nieuwe ver warming in de kerk laten aanbren gen. Het is begrijpelijk dat de fi nanciering op een geheel andere basis diende te komen en zodoende werd het subsidiepercentage ver hoogd, ook al door de ramp, die - rtaar achteraf bleek - de kerk toch meer schade heeft gedaan, dan aan vankelijk werd verwacht. De nieu\ye verwarming valt bui ten de financieringsregeling. De restaüratie niet, want deze wordt uitgevoerd onder auspiciën van Monumentenzorg. In de rampscha- de wordt voor 90 pet, tegemoet ge komen. De ramen Intussen is men met het tweede deel van de restauratie al weer ge-, ruime tijd bezig. Van binnen is de zaak gereed, behalve het afschilde ren, maar dit wacht op herstel der ramen, een uiterst zorgvuldig werk waarvan het welslagen zelfs bepa lend is voor het welslagen van het werk in het algemeen. Twee ramen zijn voltooid en met twee andere is men bezig. Daarna moeten nog zes ramen worden gerestaureerd. De verwarming heeft ook verschillen de vertragingen ondervonden. Hier uit is de koude gemakkelijk te ver klaren, die de kerkgangers aan de lijve ervaren, want de ramen zijn wel wat omtimmerd, maar natuur lijk niet luchtdicht afgesloten. Een uit de noodkerk aan het Beijers- dijkje afkomstige kachel, kan de temperatuur onder deze omstandig heden uiteraard moeilijk op peil brengen. Het muurherstel bleek een uiterst moeilijk werk, omdat tij dens de restauratie bleek hoe fu nest het zeewater heeft ingewerkt op de oude zandsteen. Trok men uit de steenlaag één los, dan moest het muurstuk ongeveer tot mans hoogte worden afgebroken. Wel kon gemetseld worden met oude steen. Gelet op de moeilijkheden wordt niettemin gehoopt dat in het najaar 1956 de zaak zover rond zal zijn, dat van een beëindiging der restauratie kan worden gesproken. Dan zal er vreugde zijn voor hervormd Nieu werkerk en feitelijk voor de gehele gemeente, die de waarde van het historisch kerkgebouw vooral na de diep ingrijpende vernieuwingen op het dorp, maar al te goed begrijpt. KERKNIEUWS Ger. Kerk Zierikzee Vergadering Ouder commissie jeugdwerk In het ned. herv. verenigingsge bouw vond donderdag een verga dering plaats van de oudercommis sie voor het jeugdwerk, onder voor zitterschap van de heer H. Koe- voets. Voor het eerste gedeelte van de bijeenkomst was ook de jeugd uitgenodigd. Een serie films van het landelijke kampwerk der gerefor meerde jeugd-organisatie werd ver toond. Hieruit bleek dat ook in de ze kring men de toevlucht heeft gezocht tot het georganiseerde kampwerk, om de jeugd in de zo mermaanden een goede en gezonde ontspanningsmogelijkheid te bie den. De kampen worden in ver schillende delen des lands georga niseerd, zoals in Gelderland, op de Veluwe, bij Oisterwijk en Bergen aan Zee. Hierna vond een huishou delijke vergadering plaats, waarin de verschillende aspekten van het werk voor en door de jongens- en meisjesclubs werden besproken. De penningmeester, de heer W. G. Pot appel, gaf het financieel ver slag. Een belangrijk bedrag bleek ontvangen van de watersnoodcom missie. De metodiek van het werk werd uitvoerig in diskussie ge bracht. Speciaal de leider van de jongensclub bleek al experimente rend, zich toe te leggen op een ori gineel werkprogramma, dat de jeugd zoveel mogelijk bij elkaar houdt. De vergadering besloot hem hiertoe alle gelegenheid te geven. Proeven met volksdansen op de meisjesclub hebben nog niet tot het gewenste resultaat geleid. In het algemeen werd de nuttigheid van de zelfwex-kzaamheid der jeugd on derstreept. De principiële vorming dient echter niet uit het oog te worden verloren. Deelneming aan kampen elders in het land, bleek nogal eens op financiële bezwaren te stuiten. Onderzocht zal worden in hoeverre de kommissie hierbij de helpende hand bieden kan. In de vacature ontstaan door aftreden van de heer W. G. Potappel werd voorzien door verkiezing van de heer A. F. v. d. Berge. Ds. Y. J. Tiemersma beëindigde de bijeen komst met dankzegging. Ger. Kerken De classis Zierikzee heeft pe remptoir geëxamineerd en toegela ten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer M. C. Ker sten te 's-Gravenhage, cand. aan de V.U. en beroepen predikant te Wissekerke. Cand. Kersten is voor nemens zondag 5 febr. a.s. intrede te doen te Wissekerke na beves tigd te zijn door zijn broer ds. A. C. Kersten uit Bodegraven. Chr. Gr. Kerk Beroepen te Biezelinge: D. Hen stra, Oud Beijerland; te Veenen- daal: J. P. Geels, Haarlem-C. Wetenschap en Techniek Toekomstige vliegtuigen wellicht zonder vleugels Toekomstige vliegtuigen zullen misschien geen vleugels hebben; dit is de conclusie waartoe de heer D. A. Oliver kwam in een lezing die hij het afgelopen weekeinde ge houden heeft op de vierde confe rentie over vliegtuigproductie van het Institution of Production En gineers in Southampton. Hij en nog drie van zijn collega's waren van mening dat de vleugels van vlieg machines dunner en kleiner zouden worden en ten slotte geheel zouden verdwijnen. Woningen van verduurzaamd hout Bruynzeel zal dit jaar in Suri name woningen op de markt bren gén van verduurzaamd hout, waar van de levensduur aanmerkelijk langer is dan van gewoon hout en waarvan de kosten relatief laag zijn. Bruynzeel neemt reeds enige tijd proeven met Amerikaanse mid delen, die het hout bestand maken tegen schimmels e.d., welke ver rotting teweegbrengen. Men heeft thans de keuze laten vallen oppen- tachlorphenol.. Dit middel .wordt opgelost in petroleum, hetgeen te gen redelijke kosten zal geschieden bij de petroleum-maatschappij op Trinidad. Over circa vier maanden zullen de proeven geheel" voltooid zijn. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren. 9 jan.: Jacomina, d. van Mattheus Adriaan Blom en Leen- derina Jacomina Krijger; 10 jan.: Isaline Hendrika, d. van Anthonie Hage en Gelske Jacoba Vleeshou wer. Overleden. 8 jan.: Marinus Groe- newege, 59 j„ echtgenoot van Maatje Janna Koppenhol; 10 jan.: Jakob Stoutjesdijk, 91 j., weduw naar van Wijnanda de Graaf. Ingezonden mededeling „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden" kinderen dat hoesten met: „Kruukelen" - Scheve schelpen G.B.O.M.A.Z. - Banket en Orde Er is in Zeeland een schatrijke oesterboer, die als „kruukelaertje" isi begonnen. Dat wil zoveel zeg gen, dat de man jaren geleden een consent aanvroeg om te mógen kruukelenen van deze bezigheid langs de zeekant is een opeensta peling van aardse goederen het ge volg geweest. Want ons boertje zag al vlug, dat een oester meer zilver in zich heejt dan een alikruik. Lang heeft Eilandman met de idee rond gelopen ook de richting van het kruukelenin te slaan, want de kans zit er in, al zijn de tijden ver anderd. Maar al alikruiken zoekend heeft men tenminste gratis een fraai en wijds vergezicht, men wordt in slaap gewiegd in het mol lige gras door het monotone gebruis van de branding en dat zijn toch nog al waardevolle dingen, naar Eilandman meent. Overigens zal er van het profes sioneel „kruukelen" wel niets meer komen, want als de Deltadijken er liggen, zullen de alikruiken wel ecu suikerzoete dood sterven. Het zo stellend zit men ineens midden in de problemen. Daar tegenover k wam Eilandman ook weer te siaan toen een ditmaal mischien wel rijke, maar in ieder geval vriendelijke oesterboer in het meest oesterse land van de hele wereld, Yerseke, hem een emitter vol scheven schelpdieren toedacht. Een scheve oester is nl. niet verko- pelijk, maar vooral dit jaar zegt dit zeker niets van de vis, die er puik uitziet en ook puik smaakt, ook al is de schelp scheef. Deze oesterweelde beziend (en 'mosselen mogen ook meedoen), be seft een gesjeesde kruukelzoeker maar al te goed wat er voor Zee land verloren dreigt te gaan. Zul len wij een knopenfabriek krijgen in plaats van banken vette oesters eti mosselen, diep weggestopt onder de oppervlakte van de groen-grau- we Schelde? 't Is niet zo in eens te zeggen, maar de veiligheid moet straks duur betaald worden, 't Is niet de bedoeling om sikkeneurig te zijn en het Deltaplan nu maar ineens helemaal absurd te noemen, maar Eilandman wil een genoot schap in het leven geroepen zien ter bescherming van de oester, de mossel, de alikruik en de zeekraal (het G.B.O.M.A.Z.). Wij geven die zo maar niet prijs, om de smaak niet, om het ijzergchalte niet en om de klodder jodium in deze Zeeuwse prodilkten niet, als U voelt hoe Eilandman dat bedoelt. De aktivi- teiten van het G.B.O.M.A.Z. dienen er op gericht te zijn alle water staatkundige ingenieurs eens per jaar te nodigen op een banket - te houden in de open lucht te Schud debeurs - voor een maaltijd waar op de typische lekkernijen van het genootschap zullen worden geser veerd, Op lange termijn dient het genootschap een demonstratie voor te bereiden, zodra ergens de laatste kluiten in een dijksluitgat worden gestort. Leden van het genoot schap dienen de eigen roepletters (g.b.o.m.a.z.) in spreekkoren ten ge hore te brengen. Daarna gezamen lijk snikke aan de djjkkant, waar de laatste alikruiken worden ver zameld, die zullen worden verzil verd en bewaard, in de kluis van een bankinstelling op het eiland. Niets kan ons belemmeren alvast op deze wijze uitdrukking te geven aan onze gevoelens, nu het alles Deltaplan is wat de klok slaat. Of is de (verdere) instelling van de Orde der zilveren Alikruik zo gek, als men bedenkt dat het typische Zeeland met zyu typische produk- ten straks wordt bijgezet in een mausoleum, waar het net zo vasfc- landig zal ruiken als in de kop van Overijssel? Eilandman meent van niet!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2