DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikaanse strijdkrachten gaan 2.840.000 man tellen Nieuwe regeringsvorm in Frankrijk uiterst moeilijk te vinden ZATERDAG 14 JANUARI 1966 No. 17881 - 112e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per j maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,per stuk. ZIERnaMSQMNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE £N ADMINISTRATIE; Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1. Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelslraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Veel geld kruipt in nieuwe wapens Eden's bezoek aan de V.S. De Amerikaanse minister van en 143 bataljons voor luchtafweer. Defensie, Charles Wilson, heeft De vloot zal dan 1.005 schepen, donderdag voor de senaatscommis sie voor de strijdkrachten ver klaard, dat hij het Amerikaanse schepen, opperbevel heeft opgedragen een schepen, nieuwe volledige en zorgvuldige Sir Anthony Eden, de Britse pre mier, zal op 2 februari in het Ame rikaanse Congres spreken, aldus is donderdag in Washington bekend gemaakt. De premier wordt op 30 rr januari in Washington verwacht waarvan" 411 gevechtsschepen, tel- voor besprekingen met president len. De huidige vlootsterkte is 984 Eisenhower over de politieke toe- waarvan 403 gevechts- stand in de wereld. Op 2 februari zal hij eveneens spreken voor de De minister deelde voorts mede, radio en televisie. Geen regering Mollet-Mendès France? Dit nummer bestaat uit 6 pagina's iEr zijn wel vorsten, die naar waarheid dorsten; doch weinig hebben magen, die haar kun nen verdragen. studie te maken van de militaire dat de afschrikwekkende kracht organisatie In het licht van de van de Verenigde Staten, behalve nieuwe typen wapens en de Inter- in de grotere kracht van de stra- natlonalo toestand. tegische luchtmacht, ook gelegen is in de atoomwapens van het leger Wilson zei, dat de Amerikaanse en de mariniers. strijdkrachten aan het einde van i het volgende begrotingsjaar (juni 1957) circa 2.840.000 man zullen tel len, tegen circa 2.814.000 op 30 juni 1956. Zijn ministerie verwacht op het ogenblik niet, dat er In de ko mende paar Jaar belangrijke wij zigingen zullen komen in het ni veau van de strijdkrachten. Een belangrijk deel van de mili taire uitgaven is in het komende begrotingsjaar bestemd voor nieuwe wapens. Grote sommen zullen wor den besteed voor geleide projectie len. De luchtmacht zal de voorge nomen uitbreiding tot 137 wings, tien meer dan op dit ogenblik, vol tooien. Het leger zal aan het eind van het nieuwe begrotingsjaar be staan uit 19 divisies, 10 regimenten Verpolitiekte lucifers De Oost-Duitse staatsfabrie ken maken lucifers, die zijn verpakt in doosjes, welke het opschrift dragen: ,JDe arbei ders en boeren leren schie ten, zenden, vliegen en auto rijden, om hun successen te beschermen". Op een veld van de kleuren van de vlag, zwart, rood en goud, is het embleem van de para-mili taire „Vereniging voor sport en techniek" gedrukt. Aardschokken in Hongarije In Hongarije zijn donderdag twee aardschokken waargenomen, die ten zuiden van Boedapest het krachtigst waren en waardoor twee mensen om het leven zijn gekomen. 36 mensen liepen verwondingen op. In Boedapest zelf werden zes huizen vernield. In Doenaharasta werden 80 huizen onbewoonbaar en 50 tot 60 beschadigd. Te Takso werd 80 procent van alle huizen min of meer ernstig beschadigd, aldus berichten van radio-Boeda- pest die in Wenen zijn ontvangen. Schip verloor schroef Ongeveer 250 mijl z.w. van Lis sabon heeft het 5401 b.r.t. metende Engelse s.s. „Tilapa" van de rederij Elders and Fuffes Ltd. te Londen zijn schroef verloren. De gezag voerder liet om sleepboothulp sei- nen en het was de Nederlandse Een Amerikaans hef schroef vlieg- sieepboot „Ebro" van L. Smit en tuig is geland op de plaats, waar. q0>s internationale sleepdienst, die, Aron Cicewicz Feingold, gewezen een vliegtuig, met vijf Amerikaan- te Lissabon liggende, onmiddellijk president-directeur van de Roe- se zendelingen aan boord, in het naar de „Tilapa" vertrok. Reeds meense Nationale Bank, die door oerwoud van Ecuador een nood- vrijdagmorgen is het gelukt het een Sowjet-Russisch gerechtshof landing moest maken. De vermink- schip vast te maken. Besloten is wegens „contact met burgerlijke te lijken van vier der zendelingen dat de „Tilapa" naar Lissabon zal elementen en sabotage" tot 25 jaar werden ter plaatse aangetroffen, worden gesleept, om daar van een dwangarbeid, in Siberië te verrich- Van de vijfde ontbreekt elk spoor. nieUwe schroef te worden voorzien, ten, werd veroordeeld, slaagde er De moordenaars zijn de in dit ge in een wanhopig beroep om hulp te bied woonachtige wilde Auca-In- zenden aan sir Stafford Cripps, dianen, die tot gewoonte hebben President Eisenhower heeft voormalig Brits minister van Fi--alle vreemdelingen, die hun gebied het Congres verzocht in de komen- nanciën en lord Norman, gewezen betreden, te doden. De zendelingen de vijf jaar 1.25 miljard dollar toe gouverneur van de „Bank of Eng- hadden willen pogen hen tot het te wijzen ter bestrijding van het land", niet wetend dat beiden reeds christendom te bekeren. tekort aan scholen. jaren geleden waren overleden. Duitsers, die vrijdag uit Sowjet- Russische gevangenschap in het west-Duitse doorgangskamp te Frfedland terugkeerden, verklaar den dat Feingold, die zich in het kamp van Workoeta, in Siberië, bevindt, de twee overleden Brit ten goed heeft gekend. Hij werd gearresteerd, toen Roemenië in de tweede wereldoorlog door Sowjet- Russische troepen werd bezet. Gevangene deed beroep Vier zendelingen gedood op overledenen De Franse polltlkus Mollet heeft medegedeeld, niet te verwachten dat een eventuele regering van het republikeinse front een lang be staan zal zjjn beschoren. „Wij beseffen, dat met het oog op de verkiezingsuitslagen wij ons pro gram moeten splitsen in een deel voor korte termijn en een voor de lange duur. Als wij de volgende regering vormen, zullen wij ons te vreden moeten stellen met het aan pakken van dringende vraagstuk ken, waaronder Algerije ln de eer ste plaats". Volgens Reuter's correspondent Harold King, ontwikkelt zich een stroming niet alleen onder de recht se en midden-partijen, maar ook onder sommige groepen van de so cialistische en radicale partijen, tegen de gedachte van een min derheidsregering Mollet - Mendès France. De socialistische oud-pre sident van Frankrijk, Vincent Au- riol, heeft zich uitgesproken voor een regering van nationale eenheid. De secretaris van de r.-k. M.R.P. heeft donderdag in een artikel ver klaard, dat de partij „onder geen beding" een regering zal steunen, die zich slechts enkele weken of maanden zou kunnen handhaven. Ontwerper Dammonument overleden 28 februari zal te Tokio een voorlopige regering van de „Repu bliek Formosa" samengesteld wor- TOT ONTWAPENINGSPLAN V.S. zetten hun atoombomproeven op Eniwetok voort De Verenigde Staten zullen ln de De proeven zullen worden uitge- komende lente op de proefterreinen voerd door de vlootgroe'p nr. 7 on- van Eniwetok ln de Stille Oceaan jj£,1„beval van ^out-bij-nacht een serie atoomproeven nemen, Minister Dulles verklaarde op voornamelijk met het oog op de zijn woensdag gehouden persconfe- verdere ontwikkeling van verdedi- rentie, dat de Amerikaanse atoom- Donderdagavond is te Amsterdam óp 70-jarige leeftijd overleden de beeldhouwer John Raedecker, ont werper van het nationaal monu- rhent op de Dam. Al geruime tijd lè'ed de kunstenaar aan een ziekte c\'a zijn gestel ernstig ondermijnde. John Raedecker werd op 5 sep tember 1885 geboren. Hij kreeg zijn eerste artistieke opleiding in de steenhouwerij van zijn vader, en bezocht daarna de academies te Antwerpen en Amsterdam. Reizen naar Parijs en Italië verruimden, zijn artistieke horizon. Tot zijn meest bekende werken behoren o.a. het Tooropmonument te Den Haag, het Verhey-monument te Rotterdam en het oorlogsmonu ment te Waalwijk. den. Dit ie vr«dug medegedeeld ginesmoBcU)uhede„ tegen atoom- door een woordvoerder van het a3nvaljeni „Formosaanse congres in Japan". De vierentwintig leden van dit con- pit is donderdag bekend gemaakt wapeningsplan. gres, dat zegt de beweging voor on- door de Amerikaanse commissie afhankelijkheid van Formosa en de Voor atoomenergie en het ministe- For-mosaanse kolonies in Hongkong rie van Defensie, en Japan te vertegenwoordigen. De proef ontplof fingen zullen klel- heeft 18 december besloten dr. Liao ner zijn dan de reusachtige water- Wen Tsji te benoemen tot president stofbomontploffing in 1954. Lucht- van de „republiek" en Ngo Tsjin en scheepvaart zullen bij tij da ge- Dan tot vice-president. waarschuwd worden. zolang geen bruikbare basis gevon den is ter verzekering van een ont- Korte berichten uit het Binnenland Atomen voor de vrede. - Deze tekening werd onlangs afgedrukt in de „Kansas City Star", een dagblad, dat te Kansas City in de Amerikaanse staat Missouri verschijnt. MUSSELKANAAL. In de loop van donderdagnacht is de bij Mus- selkanaal door een auto aangereden 17-jarige voetganger R. Bosma aan zijn verwondingen bezweken. 's-GRAVENHAGE. Naar aanlei ding van een bericht over een offi cieel bezoek aan ons land van de groothertogin van Luxemburg wordt vernomen, dat weliswaar een staatsiebezoek van de groothertogin aan koningin Juliana en prins Bernhard dit jaar te verwachten is, maar dat omtrent het tijdstip daar van nog niets vast staat. DORDRECHT. In de gemeente 's-Gravendeel zal binnen afzienba re tijd een fabriek worden geves tigd, waar de vervaardiging van trilbeton-elementen ter hand wordt genomen. Hiermee zou men in de tijd van veertien dagen een woning van twee verdiepingen onder de kap hebben. BERGEN* OP ZOOM. Niettegen staande in Bergen op Zoom nog steeds een groot woningtekort heerst is er reeds geruime tijd werkloosheid onder de bouwvak arbeiders. Meer dan 150 werkloze metselaars en timmerlieden staan genoteerd, terwijl meer dan 1000 gezinnen naar een woning snakken. 's-GRAVENHAGE. Uit Neder land zijn. donderdagavond te Dja karta nog drie getuigen décharge voor de Nederlandse beklaagden in de tegen hen aangespannen proces sen aangekomen. Het zijn majoor J. E. van Buren, kapitein A. J. Renssen en luitenant C. Hovenier, allen van het voormalige K.N.I.L. Het totale aantal der getuigen dé charge, dat in de processen tegen Schmidt en Jungschlëger vergun ning heeft verkregen om naar In donesië te komen, bedraagt thans veertien. Engelse kritiek op uitlatingen van- Dulles De onthullingen van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, in een in „Life" verschenen artikel, heb ben Britse bladen tot heftige kritiek bewogen. De conservatieve „Times" schrijft, dat Dulles opnieuw eender diepstgaande meningsverschillen tussen de Ver. Staten en Groot- Brittannië van na de laatste we reldoorlog heeft opgeroepen, name lijk de tegenstelling ten aanzien van de kwestie of genoemde landen tus senbeide moeten komen om de Franse verdedigers van Dien Bien Phoe te verlichten. Het blad zegt in dit verband, dat het niet waar is dat Groot-Brlttannië er in had toe gestemd steun te verlenen aan een bombardement van Chinees grond gebied ten noorden van de grens met Vietnam. De liberale „Manchester Guar dian" schrijft, dat Dulles noch een historicus, noch een echte diplo maat is. Ten aanzien van de eerste waarschuwing, welke aan commu nistisch China gegeven zou zijn tij dens de wapenstilstandsonderhan delingen in Korea in Juni 1953, zegt het blad, dat het vreemd is, dat van die waarschuwing tot nog toe geen enkele serieuze mededeling is ge daan en dat men aan die waarschu wing thans in deze vorm bekend heid geeft. Een dergelijke waar schuwing zou volgens het blad een radicale wijziging van de Ameri kaanse politiek, die gericht was op beperking van de oorlog tot Korea, betekend hebben. 's-GRAVENHAGE. De marine luchtvaartdienst zal dertig Sea- hawk-straai jagers ontvangen, zo wordt vernomen van de koninklijke marine. Deze Britse toestellen, die door de Verenigde Staten aan ons- land worden geschonken, zullen de eerste straaljagers zijn waarover de koninklijke marine beschikt. Zij zullen, ingedeeld in twee squadrons dienst doen op de „Karei Doorman" Het republikeinse front, bestaande uit de socialisten en de radicalen van Mendès France, zou volgens King hooguit 150 afgevaardigden in de Nationale vergadering omvat ten. De leiders van dit front, Mollet en Mendès France, hebben ver klaard, geen coalitie te zullen aan gaan met partijen, die zij in de ver kiezingscampagne hebben bestre den. Vele Ambonezen terug naarlndonesië Naar van Indonesische zijde ver nomen wordt, zal de voorzitter van de Indonesische delegatie inzake repatriëring van Ambonezen, de heer P. de Queljoe, op 22 januari naar Indonesië terugkeren om aan de Indonesische regering verslag uit te brengen over zijn contacten in Nederland, o.a. met Ambonese groeperingen. Volgens voorlopige schatting van de heer de Queljoe na zijn ob servaties bedraagt het aantal Am bonezen, dat naar Indonesië wenst terug te keren, 10.000. De mogelijkheid bestaat, dat na de terugkeer van de heer de Quel joe, die Ambonees is en in Dja karta woonachtig is, waar hij de functie van directeur van de Indo nesische staatsdrukkerij uitoefent, een permanente Indonesische func tionaris zal worden belast met de verdere behandeling van de kwes tie der repatriëring. RADIONIEUWS „U en uw regering" „U en uw regering" is de titel van een serie maandelijkse televisie uitzendingen van de Vara, waarin telkens enkele actuele aspekten van het regeringsbeleid zullen wor den besproken tussen een van de Nederlandse ministers en enkele vooraanstaande landgenoten. De eerste uitzending in deze serie zal men op donderdagavond 19 januari kunnen zien en horen. Dan zal er een gesprek zijn tussen de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir. S. L. Mans- holt, en een aantal personen, die deskundig zijn op de terreinen, welke door zijn departement wor den bestreken. Gespreksleider is de heer M. Sluyser. Tien jaar radiouitzendingen Op vrijdag 20 Januari zal het tien jaar geleden zijn, dat de Neder landse omroepverenigingen haar uitzendingen na de oorlog zelfstan dig hervatten. In verband hiermede zal de voorzitter van de stichting Nederlandse Radio Unie, prof. mag. J. B. Kors o.p., op die dag een korte toespraak houden, die in het Vara- programma over Hilversum I om 18.13 uur en in het NCR V-program ma over Hilversum II om 20 uur zal worden uitgezonden, beide ke ren als gezamenlijk programma. Hel K.N.M.l. verwacht tot zaterdagavond: Lagero temperaturen Na in de nacht lichte vorst en hier en daar vorming van mist, overdag toenemende bewolking met later kans op enige regen en de zelfde of iets lagere temperaturen dan vrijdag; aanvankelijk weinig wind, later matige wind krimpend naar zuidelijke richtingen. 15 jan. Zon op 8.45, onder 16.55. Maan op 9.22, onder 19.54. 16 jan. Zon op 8.44, onder 16.57. Maan op 9.41, onder 21.04. 17 jan. 5.20 v.m. 17.31 n.m. Maan op 9.58, onder 22.14. Eerste kwartier: 20 januari te 23.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 jan. 4.50 v.m. 17.10 n.m. 16 jan. 5.20 v.m. 17.39 n.m. 17 jan. 5.47 v.m. 18.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 jan. 4.18 v.m. 16.28 n.m. 16 jan. 4.50 v.m. 16.58 n.m. 17 jan. 5.20 v.m. 16.58 n.m. Springtij: 15 en 29 januari. Doodtij: 23 januari. Depressie passeerde De depressie, die donderdagavond Nederland passeerde en in de zui delijke helft van het land een 1 Vz tot 2 uur durende storm veroor zaakte, waarin de wind een snel heid van 100 tot 110 km per uur bereikte, lag Vrijdagmorgen al bo ven zuid-Zweden. Ze bewoog zich verder naar het noordoosten en ontwikkelde zich tot het zwaarte punt van het boven Scandinavië en Finland gelegen lagedrukgebied. Aan de achterzijde van de de pressie ontstond boven midden- Frankrijk een rug van hoge druk, die langzaam naderbij kwam. De wind werd daardoor zwakker en aangezien er aanvankelijk weinig bewolking was, kon 's nachts de temperatuur iets beneden het vries punt dalen, om overdag weer tot enkele graden boven nul te stijgen. In de loop van de dag begon on der invloed van een uit het westen komend lagedrukgebied de wind naar zuid tot zuidoost te krimpen en nam iets in kracht toe. 's GRAVENHAGE. De tweede van de vier door de K.L.M. bestelde „Super Constellations", de PH-LKF „Phoenix", is dezer dagen uit Ame rika op Schiphol aangekomen. Het eerste toestel, de PH-LKE „Pega sus", die eind december aan de K.L.M. werd afgeleverd, zal zater dag 14 januari op de lijn Amster dam-New York in gebruik worden genomen. 1 Overdenking w. wffi ONGEVRAAGD ,Ik zeide tot een volk, dat mijn naam niet aanriep: Hier ben Ik, hier ben Ik" (Jes. 65 1). Dit is een Bijbelwoord van ge weldige betekenis; een pijl, die raak treft In de roos der eigengerech tigheid. Hier verstommen alle stemmen, die zich nog op eigen verdienste zouden willen beroepen. Het Is goed, om daar een ogen blik bij stil te staan. De gelovigen willen immers nog wel eens gauw vergeten dat zij uiteindelijk alleen door God zijn aangeraakt en opge zocht. En de buitenwereld krijgt de indruk, dat wijzelf een godsdienst hebben opgezet en zelf een God hebben gevonden. En het is gelukkig nog steeds zo, dat hierin de liefde is: niet dat wil God liefgehad hebben, maar dat Hij ons heeft liefgehad en Zijn Zoon heeft gezonden. Ook blijft dit het zelfde: dat wij Hem liefhebben, om dat Hij ons éérst liefgehad heeft. Het terugdenken daaraan maakt ons klein, en dat hebben we zo heel hard nodig. Want telkens weer staan we onszelf tot de volle rijk dom van het heil in de weg. Tel kens weer blijkt, hoe ontzaggelijk moeilijk het is om zichzelf te ver nederen, omdat we ongemerkt en onbewust onszelf weer te hoog aan slaan. En het Evangelie verkondigt ons, dat God alleen aan de nederi- gen genade geeft. Dat is niet alleen van vitaal be lang voor de gelovigen, maar ook voor onze medemensen, wier hart nog niet voor de blijde boodschap ontsloten is. Want als er iets is, hetgeen anderen afstoot, dan is het wel dit, wanneer wij de houding aannemen alle wijsheid in pacht te hebben. De Joden Hepen destijds datzelfde gevaar. Zij matigden zich de hou ding aan het uitverkoren volk te zijn. Zeker, zij waren inderdaad in bijzondere mate door de Here be genadigd als dragers der heilsbe loften, als gemeenschap, waaruit de Messias tnaar het vlees) zou voortkomen. Maar er bestond en er bestaat nimmer de minste reden om ons daarover te beroemen, om onszelf daarop te verheffen. Want zomin dit uitverkoren zijn van Israël was om henzelf, zomin is dat het geval bij ons. Al die ze geningen geven ons, evenals het volk Israël, een grote verantwoor delijkheid en aanzienlijke verplich tingen. Niet wij zochten de Here, maar zoals Hijzelf zegt: „Ik ben gevonden van hen, die naar mij niet vroegen". Zo kan de poort wijd open staan, waardoor het licht komt stromen. Maar zo is de verantwoordelijk heid voor allen, die Christus nog geen toegang tot hun leven hebben verleend niet minder, want: die poort staat open ook voor U! B. P. L. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1