Australische schone bracht bezoek aan Nederland Vrije verkiezingen „kleinburgerlijk" Geen ontslag door B.B.-lidmaatschap Openbare kennisgeving Zijn er twee J soortenZeeuwen? fk ga op de M.T.S. te Vlis- singen en jongens van de zelfde school uit Zeeuws- Vlaanderen mogen zo vaak als zij willen gratis naar huls terwijl er voor mij vele kos ten aan verbonden zijn. Dit is wel heel erg onbillijk". „Ik geloof niet dat wij, om dat wij op een eiland wonen van enige belasting in 's lands belang zijn vrijge steld. V/aarom dan daar bovenop nog een extra be lasting aan hoge veergelden?" Ieder weldenkend mens zal het grote onrecht inzien dat de ene inwoner van een pro vincie of rijk sterk ten achter gesteld wordt bij de ander". Dit zijn enkele luk-raak ge kozen citaten uit brieven, die ons binnen het raam van de aktie „Zijn er twee soor ten Zeeuwen?" bereikten. Het volk van Schouwen-Dui- veland begint te ontwaken en uit het gemoed over het onrecht Schouwen-Dulve- land aangedaan. De betaling van veergelden zou niet zo'n Pijn doen als er ook elders evenveel naar evenredigheid werd betaald. Maar helaas er wordt gemeten met twee maten en dat kan een bevol kingsgroep van 24000 mensen niet onverschillig laten. Daarom allen achter de ak tie „Zijn er twee soorten Zeeuwen?" JJw adhesiebe tuiging is nog niet binnen, terwijl toch iedere stem er een is. Als een van de kos telijkste demokratische goe deren, ligt daar het recht tot vrije meningsuiting. Laten wij daar gebruik van maken in een poging een einde te maken aan een toestand, die niet langer mag voortduren. De veergelden moeten op de korrel. De veergelden moeten in bevoegde kring het onder werp van gesprek worden en dit gesprek zal beïnvloed worden door de stem van duizenden Schouw en-Duive landers, die strijden voor een rechtvaardige zaak.' Ingezonden mededeling Wereldreis als prijs gewonnen „Neues Deutschland" meldt, dat 15.000 bewapende leden van com munistische fabriekswachten kort geleden te Maagdenburg een mars hebben gehouden, als demonstratie tegen het houden van vrije verkie zingen. Alois Pisnik, eerste s ecretaris van de afdeling Maagdenburg der Oost-Duitse communistische partij, schrijft in een artikel in „Neues Deutschland" dat „enkele eerlijke Maagdenburgse arbeiders nog al tijd het demagogische en kleinbur gerlijke denkbeeld van zg. vrije verkiezingen voorstaan". Jongetje vermist Sliep onder kruiwagen Hevig verontrust kwam gister nacht een bewoner van de stads wijk Zuidwijk te Rotterdam de po litie vertellen, dat zijn zesjarig zoontje sedert die middag vier uur verdwenen was. Met de politiehond „Presto" heeft men daarop de om geving afgezocht en op een bouw terrein had het dier succes. Het ventje werd nl. gevonden heerlijk slapend in een omgekeerde krui wagen. Men kon er niet achter ko men waarom het jongetje deze koude slaapplaats had opgezocht. Tot niet geringe verbazing van de vele nieuwsgierigen bleek miss Australië 1955, die woensdagmid dag tegen half vijf uit Londen op Schiphol aankwam, niet de spe cifieke schoonheidskoningin-met- pin-up-kwaliteiten, die men had verwacht, doch een charmante, welbespraakte en welopgevoede Australische jongedame met een paar vriendelijk lachende ogen, stralend uit een aardig gezichtje. De 'schoonheidswedstrijd in Au stralië had een charitatief doel: de opbrengst werd bestemd voor de spastische kinderen in Australië. Iedere deelneemster aan het con cours moest minstens vijftig Au stralische ponden (bijna f 300, bijeenbrengen om in aanmerking te komen voor beoordeling door de jury. Maureen won de prijs: een wereldreis, een reis van zes maan den door Australië, duizend Au stralische ponden contant en een garderobe voor een evengroot be drag. Hitier zou gif hebben ingenomen Verklaring van cx-S.S.er Een voormalige S.S.-officier, die eens deel uitmaakte van Hitiers lijfwacht, heeft donderdag nieuw licht geworpen op de dood en de begrafenis van Hitier. De oud-S.S.- er Harry Mengershausen, kwam donderdag met een transport ge vangenen uit de Sowjet-Unie te Herleshausen aan. Mengershausen zei een van de mannen te zijn geweest, die tot taak hadden gekregen Hitiers lijk te verbranden. Volgens hem was er niet voldoende benzine in de bun ker van de „führer" geweest om de ze taak uit te voeren. Slechts de benen zijn verbrand, de rest van het lijk werd maar licht aangetast. Het overschot werd begraven in de tuin van de rijkskanselarij. Volgens Mengershausen heeft Hitier gif ingenomen en zich niet met een revolverschot van het le ven beroofd. Dit laatste was be weerd door Hitiers huisknecht Heinz Linge. Acht maanden na de begrafenis hadden de Russen Mengershausen meegenomen naar het graf om het te openen. Het lijk was toen reeds verwijderd, aldus de oud-S.S.'er. UTRECHT. De seismografeh van het K.N.M.I. injtDe Bilt hebben donderdagmorgen om 6.48 een vrij sterke aardbeving geregistreerd. De afstand moet ongeveer 1350 km zijn geweest. De richting en het vermoedelijke epicentrum konden door de sterke storing van de mi- croseismen niet worden vastgesteld. BUSSUM. Enkele honderden me ters voorbij de plaats waar enige dagen vóór Kerstmis op rijksweg no. 1 een ernstige aanrijding ge beurde - drie doden - is Donder dagmorgen een personenauto met volle vaart tegen een met stenen beladen trailer gereden. De be stuurder, de 25-jarige G. J. W uit Zwolle, kreeg een schedelbasisffac- tuur en was op slag dood. WOUBRUGGE. Op de hoek Kruis- weg-Heerenweg onder de gemeente Woubrugge zijn Donderdagmorgen een vrachtwagen en een personen auto met elkaar in botsing geko men. De personenauto werd in een sloot geslingerd en verdween ge heel onder water. Zowel de chauf feur van de vrachtauto als die van de personenauto kwamen om het leven. Zo is dit meisje, dat voorheen als assistent-technicus op een labora torium van een ziekenhuis in Bris bane werkte, thans aan haar we reldreis begonnen en zij wordt be geleid door een eigen chaperonne, de wal oudere miss Judy Stenberg, die 28 jaar is en er zelf ook mag zijn. Z. V. u. De derde toneelavond Wij vernemen van de zijde van de Zierikzeese werkgroep van de Z.V.U. dat de derde toneelavond in het seizoen zal vallen in april. Op een nog nader bekend te maken datum komt het Rotterdams Toneel naar Zierikzee, dat het stuk „Be kentenis" zal spelen, met Caro van Eijk in de vrouwelijke hoofdrol. Onlangs kwam het de organisatie „Bescherming Bevolking" ter ore, dat er in de ontwerp-collectieve ar beidsovereenkomst voor de hout verwerkende industrieën een bepa- ling was opgenomen dat het lid maatschap van de B.B. een reden Wetenschap en Techniek kan zijn voor ontslag. Daar dit in strijd is met de „Wet op de nood- wacht" werd hierover contact op genomen met het college van rijks bemiddelaars, met het gevolg dat het ontwerp werd niet goedgekeurd aldus wordt van B.B.-zijde ver- Een miniatuur zon Herinnering aan vroegere watersnoodramp Veertig jaar geleden liep Volendam bij storm onder water Ook toen koninklijke belangstelling Beperking van kinderarbeid in landbouw Hoogstens vjjf uur per dag licht werk Door de staatssecretaris van So ciale Zaken werd in maart van het vorig jaar aan de Sociaal-Econo mische Raad verzocht zijn oordeel te geven over een voorontwerp van stuur, ingevolge artikel 92bis dei- een algemene maatregel van be- Arbeidswet met betrekking tot kin derarbeid in de landbouw. De sociale commissie heeft thans namens de Raad een advies vastge steld. Vooropgesteld dient te wor den, aldus het advies, dat de Raad reeds in 1953 als zijn mening heeft kenbaar gemaakt, dat kinderarbeid in de landbouw als ongewenst moet worden beschouwd. Als uitzonde ring op een dergelijk verbod van- kinderarbeid -yvevd in het desbe treffend advies voorgesteld, dat bij algemene maatregel van bestuur zou worden toegestaan, dat kinde ren van het bedrijfshoofd in be perkte mate lichte werkzaamheden kunnen verrichten, voorzover het schoolbezoek daaraan niet in de weg staat. De commissie is- van oordeel dat het ontwerp in het al gemeen aan laatstbedoelde uitzon dering beantwoordt. In het ontwerp-besluit wordt het verrichten van lichte arbeid, ge bonden aan een maximum van vijf uur per dag. Een gedeelte van de sociale commisie beschouwt dit ma ximum als een redelijke uitzonde ring op het genoemde verbod van kinderarbeid in de landbouw, ter wijl een ander gedeelte dit maxi mum kenmerkt als een overgangs regeling tot opheffing van kinder arbeid. De commissie zegt van me ning te zijn, dat de desbetreffende lichte werkzaamheden tot 't uiter ste beperkt dienen te blijven. Een transport van 285 voor malige Duitse gevangenen uit de Sowjet-Unie- is- donderdagochtend aan de grens van oost- en west- Duitsland bij Herleshausen aange komen. Volgens een west-Duitse ambtenaar bestaat slechts dertig procent van het transport uit voor malige krijsgevangenen. In een Franse legerkamp te Beauregard nabij La Flêche in hét departement Sarthe is een kist met munitie ontploft. Zes soldaten zijn om het leven gekomen, één wordt vermist en heeft vermoedelijk de dood gevonden en een achtste sol daat is zwaar gewond. In Ottawa zijn woensdag vijf kinderen uit één gezin, van zes maanden tot zeven jaar oud, om gekomen bij'een brand. De moeder en een zesde kind konden gered worden. Sedert 1 november zijn door branden in het gebied van Ot tawa 28 mensen - o.w. 20 kinderen - om het leven gekomen. Een Britse firma heeft 10.000 pond uitgegeven aan de fabricage van een elektrische lamp. Het is een 20 kilowatt Tungsten gloeilamp die is ontworpen voor een Britse filmstudio die hem zal gebruiken bij de produktie van kleurenfilms. De hoge kosten van deze miniatuur zon zijn voornamelijk het gevolg van het experimentele onderzoek en de produktiemethoden. LAND- EN TUINBOUW Eisenhower's landbouwprogramma onvoldoende Het landbouwprogramma, dat president Eisenhower deze week aan het Congres heeft voorgesteld, wordt over het algemeen door de Amerikaanse boeren, de Democra ten en sommige Republikeinen be schouwd als een stap in de goede richting, die evenwel niet voldoen de is. Men is van oordeel, dat de uitvoering van het programma op korie termijn niet de gewenste uit werking zal hebben en geen einde zal maken aan de daling van de in komens der landbouwers. Op grond hiervan geloven poli tieke waarnemers, dat het Congres ten slotte zal besluiten tot een agrarisch programma, dat op korte termijn gunstiger is voor de be langen der boeren dan het pro gramma van de president. Dit zou volgens de waarnemers geen ab normale gang van zaken zijn, daar in Amerika de traditie wil, dat in een jaar van verkiezingen de poli tieke partijen zich inspannen om de gunst der landbouwers te win nen. De burgemeester van Zierikzee brengt ter algemene keiyiis dat de Minister van Oorlog bij zijn be schikking van 3 januari 1956, nr. 658327, aan Geert Willem Hendrik Wiegers, wonende te Zierikzee, Ro- dedorp 34, met ingang van 1 janu ari 1956 voor de duur van zijn tewerkstelling aan de Christelijk Nationale School te Zierikzee, doch voorshands tot 1 januari 1957, vrij stelling van de militaire dienst heeft verleend wegens aanwezig heid van een bijzonder geval. Tegen deze uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Het verzoekschrift, dat met re denen omkleed moet zijn, wordt in gediend bij de burgemeester. Zierikzee, 11 januari 1956. De loco-burgemeester voornoemd, A, M. DEN BOER. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Putten: H. Harkema, Zeist; te Nieuwe Schans: A. P. Rasch, Emmeloord; als zendings predikant: dr. H. H. Rosin, Bazel (benoemd als bijz. hoogleraar aan de theologische hogeschool te Dja karta). SPORT De T.V.-uitzendingen van Cortina De Italiaanse T.V.-maatschappij, „Radiotelevisione Italiana" heeft zich maandenlang bezig gehouden met de voorbereiding voor de T.V.- uitzendingen van de Olympische winterspelen. Op de strategische punten van de vallei van Cortina Bedankt voor Antwerpen (3de naar het meer van Misurina, wor- pred.pl.): cand. C. A. Graaf, hulp- den a]f camera's opgesteld. De op- pred., aldaar. namen gaan naar Milaan over de Ger. Kerken ultra korte golf, via posten op som- sige toppen van de Dolomieten. Benoemd tot researchwerker te Maar ook de leden van de Europese Lancashire (Engeland): A. Hofman, T.V.-gemeenschap, de Eurovisie, thfcol. student, Arnhem. waarbij negen landen zijn aange- Beroepen te Apeldoorn (6e pred. sloten, zullen de wedstrijden uit pik: J- P- Haspels, Goënga c.s.; te zenden. De route voor de relayering Nieuwe Pekela: R. J. Beukema, loopt via de Jungfrau in Zwitser- Berkum; te Leiden (als studenten- land, Keulen, Brussel en Rijssel. pred.): G. N. Lammens, Rotterdam- Kralingen. Aangenomen naar Paesens en Moddergat: cand. A. A. Klapwijk, Loosduinen; naar Apeldoorn (vac.- P. C, de Bruyn): G. W. Rijksen, Rotterdam-zuid. INGEZONDEN STUKKEN Zierikzee, II januari-1956. Mijnheer de redacteur. Nadat een bewoner van het Vrije vorige week in uw blad gewezen J J w v. *£>*- .V AAI AA VV UAHU fiA YV t -Y?,or G^long (Austra- heeft op het niet op tijd ledigen lié). J. M. Bloemkolk, Ede; voor van vuilnisemmers, wil ik graag Oostvoorne: cand. A. A. Klapwijk, nog op een an<Jere zijde van het probleem van het ophalen van het huisvuil wijzen. Lobsduinen. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Dfiesum: W. Noordman; "Wieringêrmeer. Chr. Geref. kerk H. Blijkens een verslag in uw blad van een gemeenteraadsvergadering van Renesse, is men daar niet en thousiast over het voorstel van b. en w. om de reinigngsdienst van Tweetal te Rotterdam-west: B. Zierikzee aldaar in te schakelen. Bijleveld, Noordeloos en J. Keu- Het voorstel werd tenmnste aan- ning, Barendrecht; te Hilversum-C.: gehouden. C. Verhage, Broek onder Akker- Als inwoner van Zierikzee had woude en M. Vlietstra, Eemdijk; te ik verwacht dat het gemeentebe- Amsterdam-oost: K. J. Velema, stuur alhier niet zou overgaan om Midwolda en J. de Vuijst, Vlissin- de ophaaldienst terug te brengen gen; te Zwolle.' A. Hilbers, En- van drie- op tweemaal per week. schedé en A. C. Noort, Meppel. In die verwachting werd ik even- Beroepen te Wormerveei". H. U. wel teleurgesteld, want m.i.v. het Westerterp, Lutten a/d Dedems- nieuwe jaar wordt inderdaad het vaart; te Hilversum-C.: M. Vliet- huisvuil slechts tweemaal per week stra, Eemdijk; te Artesia (Califor- opgehaald. Dit is een verslechtering nië): M. Baan, Dordrecht; te Vee- die niet mis is. Waar moet een ge- nendaal: J. P. Geels, Haarlem-C. J'n van wat grotere omvang dan T,ah,., het gemiddelde met de afval blij- Bedankt voor Red Deer (Alber- wn? Toch niet straat d ta, Canada): M. Vlietstra, Eemdijk. r<m? dat is a, te dwaas, Dan Ger. Gemeenten maar de inhoud van de emmer wat aandrukken, zodat we de rommel Tweetal te St. Annaland: H. van toch kwijt 2ijn Dit heeft echter tot Gilst, Dirksland en L. Rijlcsen, Mid- gevolg' dat de emmers véél te zwaar delburg; te Hendrik Ido Ambacht: -worden voor het personeel van -de M. Blok, Rotterdam-C. en L. Rijk.- reinigingsdienst, sen, Middelburg. Graag zou ik het voor die men- Bevoepen te Middelharnis: A. de sen willen opnemen en het ge- Blois, Rotterdam-Z.; te Sint Anna- meentebestuur verzoeken de reini- land: H. van Gilst, Dirksland. gingsdienst weer driemaal per week Bedankt voor Meliskerke en voor lanSs de huizen te laten gaan, zéér Elfp'eet: T. Doi^Sjm f >^e van de inwoners èn van voor Amsterdam-C.: H. Ligtenberg, het bedienend peisoneel. Rotterdam-W. STADSBEWONER. Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken beleend, dat gedu rende drie maanden ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen be taling der kosten algemeen ver krijgbaar is gesteld de Achtergevel- rooilijnverordening no. 4, houden de vaststelling van een bijzondere achtergevelrooilijn voor het perceel "kadastraal bekend gemeente Zie rikzee, sectie A, nummer 1237, plaatselijk gemerkt Mol A 305 (thans Mol 7). Deze verordening treedt in wer king op 15" januari 1956. Zierikzee, 12 januari 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. M. DEN BOER, lo.-burgemeester MULDER, secretaris. Burgemeester en wethouders van Zierikzee doen te weten, dat dooi de raad dier gemeente in zijn ver gadering van 11 augustus 1954, no. 14 is vastgesteld de volgende ver ordening: Achtergevelrooily nverordening no. 4 Enig artikel. De achtergevelrooilijn voor het perceel, kadastz-aal bekend gemeen te Zierikzee, sectie A, nummer 1237, plaatselijk gemerkt Mol A 305, wordt vastgesteld op de lijn, welke is gelegen op een afstand van 27,50 meter ten noorden van de voorge velrooilijn voor dit perceel, een en ander zoals dit op de bij dit besluit behorende en gewaarmerkte .teke ning door een streep-stippellijn is aangegeven. Zijnde deze verordening over eenkomstig het bepaalde in de Wo ningwet door de gedeputeerde sta ten van Zeeland bij hun besluit van 14 september 1954, no. 1688/263, 3e afdeling, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging ge schied waar het behoort den 12de janua2-i 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. M. DEN BOER, lo.-burgemeester MULDER, secretaris. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 11 jan. 1956. Andijvie f 43-52; Boerenkool f 13- 19; Rode kool f 6-9; Savoije kool f 12-13; Kroten f 6-9; Prei f 33; Spruiten f 39; Witlof f 21-38. Comtesse f 27-48; Goudreinetten f 34-49; Zoete Campagne f 14-35; Landsberger Rein. f 15-26; Jona than II f 37. Alles per 100 kg. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Wijziging programma: Ingelast voor 15 januari: le klasse C: Zierikzee II-Renesse I (half 3, scheidsr. NSpeelmand). Vrijdag 13 januari is het veertig jaar geleden, dat een zware storm over het wijde Waterland (Purmer- end) bulderde. Zij, die dicht achter de Zuiderzeedijk woonden, liepen de dijk op en keken in het kolkende water, dat schuimbekkend op de keien te pletter liep. Negentig jaar lang had de dijk stand gehouden en hij zou ook nu niet bezwijken, dachten de water landers. Maar in de vroege morgen van de 14e januari werd de eerste bres geslagen en bij Katwoude stroomde het land onder. Dorpen en steden volgden, vee verdronk, mensen moesten vluchten en de 15e januari van het jaar 1916 brak ook het water bij Oostzaan door de dijk en stond Waterland onder water: van Edam tot Durgerdam, van Zui- derwoude tot Zaandam. - Het eiland Marken beleefde veer tig jaar geleden de watersnood wel in zijn ernstigste vorm. Hoewel het geen springtij was, was een vloed, die drie meter boven volzee uit kwam, over het eiland geslagen. Twintig huizen werden wegge spoeld, een even groot aantal bot ters zonk. Zestien mensen kwamen om het leven. In Volendam stond meer dan de helft van de huizen tot de dak goot toe onder water. De gezinnen, die naar de zolders waren gevlucht werden bevrijd en vonden voor een deel huisvesting op de botters in de haven. Koeien stonden in de Grote Kerk te Edam, maar ook in de kerken van Ransdorp, Ilpendam, Lands meer en Oostzaan. Het vee werd naar Amsterdam gedreven, waar ongeveer duizend koeien in bet stadion in de openlucht bivakkeer den. Vijfhonderd beesten werden niettemin slachtoffer van deze ramp. De enige man, die een direct voordeel had van deze watersnood, was een op het fort Edam geleger de militair, die juist de cel was in gegaan om een straf uit te zitten. Geen uur later werd hij geroepen om te helpen. Direct na de ramp bracht Konin gin Wilhelmina een bezoek aan het zwaar getroffen gebied en speciaal aan het eiland Marken. DE STEEN VAN DE PROFEET 67. Als Aram de trap bereikt heeft, ziet hij dat Caracalla, een wilde glans in de ogen, tegen de muur gedrukt staat. „Vader, vader, kom mee", gilt Iris, wanhopig aan zijn mantel trekkend. Maar Ca racalla staat daar als uit steen gehouwen, zijn brandende blik in de schatkamer gericht, Aram volgt do blikken van de Romein en dan ziet hij plotseling welk beeld Caracalla zo geboeid houdt. Eén der schatkisten is door een neerstortende steenklomp getroffen, waardoor het deksel in tweeën gebroken is. En het flakkerende licht van een gebroken flambouw wordt glinsterend weerkaatst in een weelde van paarlen en robijnen, gouden bokalen, diamanten halssnoerenVoordat Aram Iris te hulp kan komen, heeft de Romein zich al van zijn dochter losgerukt. „Goud!" schalt zijn stem door het gewelf, „goud voor mijn legioenen!" Roekeloos stormt hij de half bedolven schatkamer weer in en valt voor de kist op de knieën. Met een kreet van angst rent Iris hem achterna, maar als Aram het meisje wil volgen om gezamenlijk de waanzinnige van die levensgevaarlijke plek weg te slepen, houdt Presto zijn meester plotseling tegen. Stom van ontzetting wijst de jongen omhoog. De steunbalk boven de ingang der trap begint langzaam te verzakken en dreigt Caracalla en zijn dochter af te sluiten als in een levende grafkamer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3