DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower en Dulles manen Amerikaanse volk tot besef van de toestand Agrarisch congres P.v.d.A. wordt te Heerenveen gehouden Er komt algemene woningtelling in Nederland in 1956 VRIJDAG 13 JANUARI 1966 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,SO, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don- derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. IS mm.) I 1,per stuk. No. 17680 - 112* jaargans mraEMENIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1639 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tef. 309. RUSSISCHE INFILTRATIE IN AZIË Mogelijk aansluiting bij'pact van Bagdad Jongeren-manifestatie op jaardag prinses Beatrix Op 31 januari a.s., de 18de ver jaardag van prinses Beatrix, zal op bet Binnenhof te 's-Gravenhage, evenals op de dag na haar geboor te, een korte jongerenmanifestatie worden gehouden. Hieraan zal President Elsenhower en Foster enkel land op aan zich bij het pact worden deelgenomen door alle or- Dullcs, de Amerikaanse minister aan sluiten. De Verenigde Staten ganisaties uit de vrije jeugdvor- van Buitenlands Zaken hebhen zouden overwegen zei f tot het pact ming de sport, enz., met hun 14- van Buitenlandse Zaken, hebben toe te treden, wanneer dat de vrede tot 21-jarige leden, en door depu- woensdag het Amerikaanse volk en de stabiliteit in het Midden-oos- taties van vier leerlingen van alle „als geheel" opgeroepen te beseffen ten ten goede zou komen. Amerika inrichtingen van onderwijs. Tevens dat het nodig Is maatregelen te ne- JÉ"1, men tegen de pogingen van de Sow- jet-Unle om zich In het Midden oosten en Azië in te dringen. Zij deden dit door op een pers conferentie van minister Dulles In Washington gezamenlijk een ver klaring te onderschrijven van le- ziet de toetreding tot het pact niet jjgj jn de bedoeling hen, die als een op zichzelf staand Iets. - Israël vergroot wapenproduktie destijds aan de bijeenkomst hebben deelgenomen, daarbij ook thans te betrekken. Leraren willen geen beperking van lesuren De groep classici van het Ge- Israël zal zijn wapenproduktie vergroten om het hoofd te kunnen den van de Amerikaanse delegatie bieden aan het feitelijke wapen- bij de Verenigde Naties. Deze ver- embargo dat op Israël toegepast nootschap van Leraren aan Neder- klaring, die niet eerder gepubli- worcu aldus heeft de directeur- landse gymnasia en lycea heeft zich Ceerd was, is een verslag van de generaal van het Israëlische mi- tot het bestuur van het genoot- delegatie aan Dulles, waarin gezegd nisterie van Defensie, Sjimon Pe- schap gewend met het verzoek alle wordt, dat de Verenigde Staten de res> woens{jag bekend gemaakt. maatregelen te nemen tot voorko- concurrentiestrijd met de Sowjet- De wapenproduktie zal Israël in ming van beperking van het aantal 2?; staat stellen zich in een oorlog lan- wekelijkse lesuren, dat thans wordt mtsche ontwikkeling van minder ti-d staande te houden, hoewel gegeven aan het gymnasium. De Ontwikkelde landen zouden kunnen Tnnnöiinnka TucmnnrnJnHin ntot prnpn is nampliik vprnntnist Hnnr verliezen, „tenzii het land als de Israëlische wapenproduktie niet groep is namelijk verontrust door gelijk zal kunnen zijn aan de wa- de zinsnede in de memorie van ant- iAls de mensen goed zijn, zijn de wetten nutteloos; als de i mensen verdorven zijn, worden de wetten overtreden. f Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: Onbestendig weer Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later verspreide op klaringen, maar ook enkele buien; matige, af en toe krachtige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west; weinig verandering in temperatuur. 14 jan. Zon op 8.45, onder 16.54. Maan op 9.01, onder 18.46. Nieuwe maan: 13 januari te 4.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 jan. 4.17 v.m. 16.37 n.m. BROUWERSHAVEN De president-elect van "Brazilië, Juscelino Kubitschek, is woensdag- 14 jan. 3.44 v.m. 15.55 n.m. morgen om half tien door HM. de Koningin op het paleis Soestdijk ontvangen. Hij werd begeleid door de Braziliaanse zaakgelastigde ad interim, de heer Manuel M. Fernandez Alcazar. De Koningin heeft zich ruim een half uur met haar gasten onderhouden. - Op de foto H.M. en de president tijdens het onderhoud. Springtij: 15 en 29 januari. Doodtij: 23 januari. hppl allo vprvvikk-plincpn van dpzp Kunnen ïiju aan u« wa- «v penleveranties van Oost en West woord op het voorlopige vers lag concurrentiestrijd gaat beseffen' Dulles zei, dat de publlkatie van de verklaring op dit ogenblik, Eisenhower's verzoek aan het Con gres voor economische hulp op lange termijn, aan landen die het speciale doelwit van het interna tionale communisme zijn, moet ver sterken. aan de Arabieren, zo zei hij. Het is warm aan de zuidpool B.B. krijgt eigen radio-uitzending Met ingang van deze maand zal Veroordeling van Israël over de onderwijsbegroting voor het dienstjaar 1956 aan de Tweede Ka mer, die als volgt luidt: Bezien uit het oogpunt van de bestrijding van het lerarentekort lijkt het onver mijdelijk tegelijkertijd ook voor an dere schooltypen van het voorbe- De bouwplannen van de Amerl- reidend en hoger middelbaar onder- Over het nact van Basdad zei 5aanse z"HÖ»olexpeditle ondervin- wija het aantal wekelijkse lesuren uver net pact van tsagaaa zei den grote hinder van een „hitte- te verminderen. Dulles, dat de Verenigde Staten g0]f» met temperaturen tot zeven van het begin af aan sympathie graden Fahrenheit boven nul. voor een dergelijk Pact gevoeld Een correspondent van de „New hadden. In feite is het voortgeko- York Times" heeft uit Mcmurdo men uit een denkbeeld, dat bij Dul- gound gemeld, dat het ijs in de £S gere2tn W?S nu i baai zacht wordt. Sinds verleden 1953 een bezoek aan het Midden- week vrijdag een tractor met be- oosten bracht. stuurder door het ijs zakte - de be- De Verenigde Staten nemen geen stuurder ky/am om het leven - zijn de organisatie „Bescherming Be- bepaald standpunt m ten aanzien over -net ij's geen voorraden meer volking" een eigen kwartiertje in van de verdere ontwikkeling van overgebracht van de vijf marine- he programma van de regerings- het pact en zij dringen er bij geen schepen bij Ross-eiland naar het radio-uitzendingen krijgen. Iedere basiskamp van de expeditie in Mc- derde maandag van de maand zal murdo Sound, een afstand van on- men dan het programma „De B.B. geveer 50 km. van binnen en van buiten" kun- Twee „Skymasters", die de ex- nen beluisteren De' ondertitel van peditie bij zich heeft .zullen wel- dit programma luidt: „Jan Goderie, licht naar Nieuw-Zeeland moeten hoofd van de voorlichtng van de De drie westeliike mogendheden vliegen, als het ijs in de baai, het stichting bevordering B.B., vraagt (Engeland Frankrijk en° de Ver. enige vlakke gebied ln de omtrek, de aandacht van de Nederlandse Staten) hebben woensdag bij de *e zwak dreigt te worden. noodwachf Veiligheidsraad der Verenigde Na ties een resolutie ingediend, waar in zij voorstellen dat de Israëlische aanval op Syrische stellingen nabij het Meer van Galilea, op 11 decem ber, veroordeeld wordt als een „flagrante schending" van Israëls verplichtingen. Reorganisatie leger V.S. De divisies van het Amerikaanse leger zullen worden herschapen in op zich zelf staande „cellen" ten einde te voldoen aan de eisen van atoomoorlogvoering, aldus heeft de stafchef van het Amerikaanse le ger, generaal Maxwell Taylor, dins dag te Washington medegedeeld. Hij zei op een persconferentie, dat de „cellen" in een atoomoorlog kunnen worden verspreid. In plaats van een divisie, die de vijand een grote slag toebrengt, komen er een aantal „cellen", dat de vijand be stookt met kleinere aanvallen. Nederland kent geen eigen boerenpartij Woensdag heeft de heer E. Ver meer, voorzitter van de Partij van qe Arbeid, in Heerenveen het tien de agrarisch congres dezer partij Inzicht nodig inzake woningbehoefte B(J de Tweede Kamer is Inge diend een wetsontwerp „Regelen voor een ln 1956 te houden alge mene woningtelling". Aan de me morie van toelichting van de mi nister van Economische Zaken, van Wederpobouw en Volkshuisvesting, van Binnenlandse Zaken, van Fi nanciën en van Maatschappelijk Werk is het volgende ontleend. Het in de laatste jaren gevoerde huisvestingsbeleid heeft in belang rijke mate gesteund op de gegevens welke mij de laatste algemene wo ningtelling van mei 1947 werden verkregen. Sindsdien hebben zich echter in de omvang én samenstel ling van de woningvoorraad, in het bijzonder door de bouw van nieuwe woningen, niet onbelangrijke ver anderingen voltrokken. Ten gevolge hiervan zijn de gegevens van de woningtelling van 1947 thans reeds in aanzienijke mate verouderd. Er bestaat daardoor, zowel bij de re gering als bij de provinciale be sturen en de gemeentebesturen met het oog op het huisvestingsbeleid, dringend behoefte aan recente ge gevens over de omvang en de sa menstelling van de woningvoor raad, alsmede over de bezetting en het gebruik der woningen. Met name zal op grond van deze ge gevens een zo goed mogelijk met de werkelijkheid overeenstemmend beeld van de woningbehoefte en het woningtekort kunnen worden ver kregen, hetgeen een belangrijke bij drage kan vormen voor de oplos sing der huisvestingsproblemen. Hong aars arbeiders paradijs Ondanks het voorschrift dat ar beiders in Hongarije niet langer dan 12 uur achtereen mogen wer ken, zijn in sommige gevallen ar beiders gedwongen 56 uur aan één stuk te werken, schrijft het Hon gaarse vakverenigingsblad „Neps- zava". In één fabriek, zo voegt het daaraan toe, zijn in een maand tijds 3.095 clandestiene overuren gemaakt. Het witte kerkje van de Ned. Herv. gemeente te Neerbosch zal worden gerestaureerd. Het kerkje staat op de lijst van monumenten- zorg, onder welks auspiciën de res- Dlnsdagmorgen heeft het Braziliaanse stoomschip „Loide het Noorse tauratie zal geschieden. De leiding motorschip Slrabuenvoor de Nederlandse kust, bij Den Helder, over- berust bij architect van der Kloot. varen. De „Sirabuen" is gezonken en men heeft niet meer dan één op- Het kerkje dateert deels uit de 14e, varende kunnen redden. - De foto toont de Noorse stuurman Bjarne deels uit de 15e eeuw. Men ver- Nllsen (links), de enige geredde; naast hem de dominee van de Noorse wacht oudheidkundige ontdekkin- kerk te Rotterdam, Armand Terjesen. gen te doen. In zijn begroetingswoord waarin hij o.m. minister Mansholt verwel komde, zei de heer Vermeer dat dit congres gewijd is aan de be spreking van welhaast alle vraag stukken die de huidige landbouw en de landbouwers bezig houden. Bij de huidige landbouwpolitiek, aldus de partijvoorzitter, wordt uitgegaan van het standpunt, dat de agrarische bevolking volledig moet delen in de culturele, econo mische en sociale vooruitgang van geheel ons volk. De scheiding tussen stad en plat teland en de tegenstellingen daar omtrent zijn ontstaan en werden in het verleden gevoed door wan begrip aan beide zijden. Het politieke- leven in ons land is van geheel andere structuur dan die in de ons omringende landen, aldus de heer Vermeer. Daar vaak" een eigen boerenpartij, ongeacht verschil in geestelijke constellatie, hier partijen met elk een agrari sche sector. Spr. wees in dit verband op het hogelijk gewaardeerde werk van de huidige minister van Landbouw, die in de verschillende na-oorlogse kabinetten tot deze wel zeer ver antwoordelijke functie werd geroe pen. Zijn werk vooral heeft veel bijgedragen tot de overbrugging van tegenstellingen tussen stad en platteland. Een volksgemeenschap is immers nimmer gebaat bij scherpe tegen stellingen. De landbouw is zich langzamerhand bewust geworden van zijn eigen plaats in de samen leving. Na eerst een afwerende houding heeft ook de agrarische sector zich Stad lokt plattelanders De landbouwvereniging te Wol- dendorp, het hoofddorp van de ge meente Termunten (Gr.), heeft het vraagstuk van de dreigende ont volking van het platteland onder de loupe genomen. Er is een com missie benoemd die zal nagaan wel ke maatregelen kunnen worden ge troffen om het probleem het hoofd te bieden. Hoe langer hoe meer komt het voor, dat landarbeiders naar de industriecentra trekken, waardoor een groot tekort aan ar beidskrachten in de landbouw dreigt te ontstaan. Deze trek naar de industriecentra wijt men aan de hogere lonen in de industrieën en aan de slechte woningen ten platte- lande, terwijl ook de culturele en maatschappelijke achterstand van het platteland ten opzichte van de grotere steden en plaatsen een rol speelt. Men vindt het een algemeen landbouwbelang en daarbij ook een groot landsbelang dat de nodige voorzieningen worden getroffen, om de ontvolking van het platte land zoveel mogelijk tegen te gaan. ingesteld op een voortdurende ur banisatie. Hierdoor wordt een har monische ontwikkeling bevorderd, waarmee ons hele nationale bestel is gebaat. Gestreefd wordt naar bestaans zekerheid en een redelijke beloning van prestatie met gelijke kansen voor iedereen. Doel is een in de gemeenschap gewortelde cultuur. Vorstgrens verschoven Zachte lucht, die langs de zuid flank van een in de omgeving van Schotland gelegen depressie naar Europa stroomde, verdreef woens dag de vorstgrens naar Scandinavië en west-Rusland. In Frankrijk wer den maximumtemperaturen van 10 tot 12 graden gemeten. In zuid- Nederland steeg het kwik tot 8 gra den en elders in ons land tot 5 7 graden. In Duitsland en Polen kwam de temperatuur op vele plaatsen een vijftal graden boven het vriespunt. Donderdag bleef west-Europa in de zachte lucht. Deze is onstabiel van opbouw, zo dat enkele buien voorkwamen. Een storing boven de Golf van Biscaje deed de wind tijdelijk naar het zui den krimpen. Vragen over ontslag aan kleuterscholen Het Eerste Kamerlid de heer Derksen heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende vragen ge steld: 1. Is het de minister bekend, dat in enige gemeenten (o.a. Rotterdam, Utrecht, 's-Hertogenbosch, Noord- wijk) aan kleuterleidsters, die voor de datum van in werking treden van de Kleuteronderwijswet, 1 januari 1956, werkzaam waren bij het bijzonder onderwijs, ontslag per die datum is aangezegd op grond, dat er geen overgangsbepa lingen zijn om hen na die datum te kunnen handhaven? 2. Is de minister, bereid om als nog het scheppen van overgangs maatregelen te bevorderen, waar door deze kleuterleidsters voorlo pig kunnen worden gehandhaafd? 3. Kan de minister mededelen, of, indien het ontslag toch zou moe ten worden verleend, voor deze kleuterleidsters de bepalingen van de artikelen 79 en 35 van de Kleu teronderwijswet ook kunnen gel den? 4. Indien dit niet het geval mocht zijn, is de minister dan bereid maatregelen te bevorderen, die er toe kunnen leiden, dat ook aan deze kleuterleidsters alsnog wachtgeld wordt toegekend, volgens maati-e- gelen van bestuur, die ingevolge artikel 35 van de Kleuteronderwijs wet moeten worden vastgesteld? Aan de regentijd op de An tillen schijnt geen einde te kunnen komen. Het is nu begin januari en de regen stroomt nog dagelijks neer, alsof het oktober of novem ber is. Zelfs het luchtverkeer had er last van, want vrijdag konden op een kwaad moment door alle val lende regen enkele vliegtuigen niet landen op de Dr. Albert Plesman luchthaven. Waarschijnlijk is dat voor het eerst ln de geschiedenis van deze luchthaven, dat zoiets ge beurde. De Franse regering heeft woensdag bekend gemaakt, dat een verenigd militair en burgerlijk be vel de leiding zal krijgen van de operaties tegen de opstandelingen in Kabylië, een gebied van Alge rije ten oosten van Algiers. Een dergelijk bevel is reeds Ingesteld in de streek van het Aurès-geberg- te. Volgens een woordvoerder van de regering zal later een opperbe velhebber voor Kabylië benoemd worden. Korte berichten uit het Binnenland ROERMOND. Onder grote be langstelling heeft het dagblad „De Maas- en Roerbode" te Roermond, zijn eeuwfeest gevierd. Deze viering viel samen met het zilveren jubi leum van de directeur van „De Maas- en Roerbode", de heer C. M. Dosker. Een aantal onderscheidin gen gaf deze feestdag een speciaal cachet. 's GRAVENHAGE. De V.G.L.O.- groep van de protestants-christe lijke onderwijzersvereniging zal op 13 en 14 januari a.s. haar jaarver gadering houden op „Woudschoten" te Zeist, gecombineerd met een na zorgconferentie van het christelijk pedagogisch Studiecentrum. ROSMALEN. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in een houten woning, gelegen nabij de heide te Rosmalen en bewoond door de familie F. Een juist passerende bakkersknecht, die de brand ont dekte, bracht een slapend kind ln veiligheid. De ouders waren af wezig. HELMOND. Woensdagmorgen is de 53-jarige aannemer H. M. van Hoof uit Bakel, vader van acht kin deren, op de Lieshoutseweg onder de gemeente Aarle-Rixtel, met zijn auto tegen een boom gereden. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Helmond overgebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. ROTTERDAM. Na enkele slagen met een zilveren bijltje, dat mevr. E. J. McClanahan hanteerde, gleed het stoom-turbineschip dat haar naam draagt, woensdag van een der hellingen van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij te Rotter dam. Het schip is bestemd voor de California Transport Corporation in de Verenigde Staten. 's GRAVENHAGE. De 20-jarige dienstplichtige soldaat J. Koele- meijer uit Wormer is, toen hij op een van de singels te Kampen deel nam aan een onderdeel van de test voor geoefend soldaat - 100 meter hardlopen - plotseling onwel ge worden en kort daarna overleden. Artsen vermoeden dat een acute hartzwakte de doodsoorzaak ls. De koninklijke marechaussee heefteen onderzoek ingesteld. 's GRAVENHAGE. Een tragische slag heeft de handelssecretavls van de ambassade van Zuid-Afrika en mevrouw Brand getroffen. Uit En geland kregen zij bericht, dat hun 13-jarige zoon, die daar naar een voorbereidende school was gegaan, uit de trein is gevallen en gedood. Hij was de oudste van drie kinde ren. De heer en mevrouw Brand zijn onmiddellijk naar Engeland vertrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1