Ook in Zeeland kan begin worden gemaakt met verdeling resterende rampgelden Duitse herdershond volvoerde schier onmogelijke opdrachten i EENS KOMT HET GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDEKDAC 12 JANUARI 1956 No. 17879 Overeenstemming over richtlijnen voor verdeelschema Nu de Commissarissen der Ko ningin in de provincies Zuid-llol- land, Noord-Brabant en Zeeland overeenstemming hebben bereikt over het aandeel van iedere pro vincie van de zgn. rampenfonds- gelden en het Nationaal Rampen fonds daarmee akkoord is gegaan, de bedragen heeft vastgesteld en heeft ingestemd met de richtlijnen voor het verdeelschema, kan in deze provincies verder worden ge werkt. In Zeeland zullen drie deputaties uit de leden van het provinciaal watersnoodcomité dezer dagen een begin maken met het bezoeken van de ongeveer vijftig Zeeuwse ge meenten, die een aanvraag om deze gelden hebben ingediend. Aan de gemeentebesturen is een brief over deze zaak gezonden. Het is mogelijk onderling per provincie in de bedragen voor de diverse ge meenten nog verschuivingen aan te brengen. Het gaat hierbij vooral om de verdeling van gelden voor de maatschappelijke en culturele sec tor, nl. de bouw van verenigings gebouwen of dorpshuizen en de steun aan culturele organisaties, zoals muziekverenigingen. Nage gaan wordt welke gelden reeds zijn ontvangen. Hetgeen nu nog be schikbaar is zal in vele gevallen voor aanvulling dienen. Een belangrijke vraag is die naai de exploitatiemogelijkheden en de opzet van de dorpshuizen of ver enigingsgebouwen. Daaraan zal veel aandacht worden besteed. Wat de verenigingen betreft zal het in de meeste gevallen niet mo gelijk zijn nieuwe dingen aan te schaffen, die men ook vóór de ramp Ned. regering heeft geen contact met Westerling Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „Het is de regering ter ore ge komen, dat onverantwoordelijke elementen beweren, dat een geheim agent van de Nederlandse regering een overeenkomst met Westerling zou hebben gesloten, waarbij hem steun voor zijn actie zou zijn toe gezegd. Zij ontlenen deze bewering aan een document, dat van Wester ling zelf afkomstig zou zijn. Deze voorstelling van zaken is volstrekt onwaar en volkomen uit de lucht gegrepen. Het Hoge Commissariaat van Indonesië wordt hieromtrent van Nederlandse zijde ingelicht. De regering meent aan het bovenstaan- ed onmiddellijke bekendheid te moeten geven ter voorkoming, dat van zulk een gefantaseerd verhaal een schadelijk gebruik kan worden gemaakt". niet bezat. Een muziekvereniging bv„ die vóór de watersnood niet over uniformen beschikte, zal ook nu deze kleding niet uit het ge- schonkene kunnen bekostigen. T.a.v. de wijkgebouwen wordt medegedeeld, dat daarover op korte termijn eveneens besprekingen zul len worden gehouden. Er is thans nog een tekort om alle plannen naar wens te verwezenlijken. Spe ciaal over het opvangen van dit te kort moet nog worden gesproken. Elektrificatie Zeeuwse lijn Voor de elektrificatie van de spoorlijn Roosendaal-Vlissingen is het eerste blok geplaatst op Zeeuw se bodem. Daarbij waren aanwezig de burgemeester van Rilland-Bath, de opzichter van de Nederlandse Spoorwegen, de heer Jansen uit Utrecht, die speciaal met de uit voering der elektrificatie bij de spoorwegen is belast en vertegen woordigers van het Spoor- en Bouwbedrijf dat dit werk uitvoert. De Zeeuwse vlag ging hierbij in top. FINANCIEEL NIEUWS Recordcijfers bij de Nationale Met een productie van f 435 mil joen in 1955 heeft de Nationale Le vensverzekering-Bank N.V. een re cord behaald aangezien dit bedrag nog nooit door enige Nederlandse verzekeringsmaatschappij in één jaar werd bereikt. Men dient hierbij te bedenken, dat de Nationale tot nu toe uitslui tend in Nederland heeft gewerkt. Daar het verval tot f 143 miljoen bleef beperkt, kon een netto voor uitgang worden bereikt van f 292 miljoen tegenover f 216 miljoen in het vorige jaar. Vanzelfsprekend dat ook in de sector beleggingen een grote acti viteit viel te bespeuren. Scherp kwam dit tot uitdrukking in de groei van de hypotheken- portefeuille. Deze bedroeg voor de Nationale Levensverzekering-Bank ruim f 28,5 miljoen, zodat de to tal e stand op bijna f 147,5 miljoen werd gebracht. Vertoont deze vooruitgang van de hypotheek-portefeuille reeds een opvallend gunstig beeld, dat van het gehele Nationale concern over treft zelfs de bedragen, waarmede de portefeuilles van de grote hypo theekbanken zijn toegenomen. Dit recordcijfer uit de beleggings sector van het Nationale concern bedraagt ruim f 35,5 miljoen Zeeuwse matrozen- opleiding naar den Helder Commissaris der Koningin ontstemd De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Ca- sembroot, heeft verklaard, het in hoge mate te betreuren dat de ma- trozenopleiding van de Koninklijke Marine uit Vlissingen zal verdwij nen en zal wovden overgeplaatst naar den Helder. De Commissaris meende, dat dit niet in het belang van de marine is. Hij was bang. dat door deze mindere regionale spreiding de wervingskracht geringer zal worden Het is bekend, dat een redelijk per centage, nl. een derde, voor deze matrozenopleiding, uit de zuide lijke provincies van ons land af komstig-is. Het is eveneens een feit dat zeer vele leden van het be- roepspersoneel een grote sympathie hebben voor Vlissingen, waar de marine onder de bevolking zeer po pulair is. Jhr. de Casembroot vreesde in het algemeen, dat door deze ver plaatsing de belangstelling voor Zeeland zal verminderen, hetgeen ernstig moet worden betreurd. Onwelkome klant Dinsdag heeft een aantal scholieren - blijkbaar uitge laten door de sneeuwpret - de aardigheid gehad een vrij wel complete sneeuwpop neer te planten in een le- vensmiddelenzaak aan de Appelmarkt alhier. De eige naar was uiteraard weinig ingenomen met deze klant en belde de politie op. De sterke arm dwong de jongelui de al aardig zachter geworden sneeuwman weer uit de win kel te verwijderen. Ingezonden mededeling HET WARE VERHAAL VAN BLANKA Trouw dier werd schrik der onderwereld (Van onze correspondent) „Blanka" speelt nu voor een eenvoudig huis in Eindbeck (Duits land). De trouwe herdershond ge niet er van een welverdiend pen sioen en maakt zich ook nu nog verdienstelijk door over de kinde^ van de booswichten in geheel noord-Duitsland en Kellermann kreeg sommen aangeboden van tienduizend pond sterling, doch hij wilde het trouwe dier niet afstaan. Kellermann verklaarde bij deze gelegenheid wel bereid de Engelse veraiensieiijiA uuui uvei ue iaiiiuc- - ren te waken. Ze waarschuwt de c°fTf"a"da"t ?e "lfpen ™.z0 ver' kinderen voor aanrijdende auto's, jedde Banka in het vreselijke ovon- voor te wilde kameraadjes en grijpt 4 I,U1 de watermolen, waarover in als het spel te gevaarlijk wordt. ?>>efden hele kolommen nieuws Blanka doet ook nog boodschappen Dr ien- voor haar meester, de slager An dreas Kellermann. Aldus Kellermann, de trotse eige naar, die het relaas gaf van zijn Men wist door mededelingen van een straatjongen, die een gesprek afluisterde, dat in een bepaalde nacht de wtermolen bij Einbeck naai, Uit; nel leidde van Z.1J11 wonderdier, waarvoor hem tiendui- zou, worden overvallen In een zend pond sterling geboden werd, pantserwagen, waarin ook Keiler- mannen en Blanka hadden plaats maar dat hij nog voor geen hon derdduizend'kwijt wil. Trouwens, genomen, raasde de Britse M.P. Blanka gehoorzaamt alleen hem- 2aar Jet gehucht Kuventhal, waar zeil, waardoor hij altijd zelf mee de watermolen staat Blanka sprong moét, als er een, voor een andere het eerst uit de wagen en stak haar hond schier onmogelijke, opdracht m lucht' sn0?f ht sprong onmiddellijk een opstaand raam binnen. Kellermann en de Strijd tegen de onderwereld politie volgden. Blanka lijkt uiterlijk op een dood- gewone herdershond, zoals er twaalf Nog JU,st op in een dozijn gaan. Ze is niet eens De maan verlichtte het vreselijk opmerkelijk mooi en vermoedelijk schouwspel; gelijkvloers lag de van niet volkomen zuiver ras. neergeschoten molenaar, reeds dood Het dier heeft echter een buiten- en badenci in zijn bloed. Op de eer- gewoon intelligentie en demon- ste verdieping vond men het lijk streerde al spoedig onderscheid te van zjjn Vrouw en het lichaam van weten tussen goed en kwaad en net de reeds stervende dochter. Op de boze te kunnen bestrijden. Blanka tweede etage lagen twee andere do- ruikt gevaar. delijke slachtoffers en verscheidene Blanka heeft ook de oorlog mee- gewonden. gemaakt, steeds begeleid door haar Blanka behoefde niet gecomman- meester, want van niemand anders deerd te worden. Het trouwe dier nam ze een order aan. Ze spoorde waj er verwacht werd; ze vermisten en gewonden op en heeft snuffeide de vertrekken rond en honderden soldaten het leven ge- ten slotte ontdekte ze een pet, die red. Toen een groep soldaten eens niet aan één der bewoners toebe- een brug wilde overtrekken, stuurde hoorde Aan de iange zoeklijn ge- men Blanka vooruit. Het dier greep bonden iiep de hond het bos in. De twee agenten, die voornemens wa- begeleiders konden haar nauwelijks ren de brug de lucht in te laten bijhouden. Ze iiepen bijna drie uur. springen. .Niet één enkele keer verloor ze het De watermolen spo0r jn een kamp greep zij een Maar onmiddellijk na de oorlog der moordenaars bij de keel, ter- oogstte Blanka het ene succes na wijl de politie de andere vijf schul- het andere in haar strijd tegen de digen arresteerde. Drie er van kre- onderwereld. Ze werd de schrik gen de doodstraf. Stad en Provincie ZIERIKZEE Op het nippertje Dinsdag parkeerde een automo bilist zijn wagen voor hotel „Mon- dragon" alhier. Nadat de chauffeur zich van de parkeerplaats had ver wijderd, kreeg de wagen glijkuren als gevolg van de door de sneeuw veroorzaakte gladheid van het weg dek. De auto reed met de voor wielen in de richting van de Oude Haven en bleef nog net op het nip pertje met de achterwielen hangen op de kaderand. Er moest een trac tor aan te pas komen om de wagen weer behoedzaam en met vèel moeite op de veilige kant te trek ken. Melkcarrier In de gracht Dinsdag deed de echtgenote van de melkhandelaar H. alhier de klantendienst op de Grachtweg. Zij begaf zich met een bestelling naar een der klanten, waarbij zij de car rier - geheel gevuld met flessen melk, pakjes boter, kaas en eieren - even onbeheerd liet staan. Ten gevolge van de door sneeuwval veroorzaakte gladheid van de weg is de carrier aan het glijden ge gaan en in de zoete gracht terecht gekomen. Met veel moeite heeft men nog een en ander kunnen red den, maar natuurlijk is de schade post groot. BROUWERSHAVEN Loop der bevolking over de cember 1955. Ingekomen: J. Smalheer-Linders uit Ellemeet; P. Constandse-Dorst uit St. Maartensdijk; J. E. de Bokx- v. Langevelde uit Zaamslag; J. J. Verspoor en gezin uit Huizen; T. Kristalijn uit Rotterdam. Vertrokken: L. v. Beveren-v. d. Linde naar Zierikzee; K. W. den Boer naar Haamstede; wed. S. Freeke naar Nieuwerkerk. NOORDGOUWE Toneelavond Zeeuwse vereniging Arnhem Een aantal leden van de Zeeuwse Vereniging te Arnhem, waaronder afkomstig van Schouwen-Duive- Iand, hebben zich, op verzoek van de Culturele Vereniging bereid ver klaard alhier een toneelavond te geven. Opgevoerd zal worden „Floddermadam", dat door de Zeeuwse Vereniging op meerdere plaatsen werd opgevoerd en waar mee dan groot succes werd behaald. Het stuk wordt a.s. zaterdag in de cantine opgevoerd. Financiën en Economie G.M.C. geïnteresseerd voor Europa In een artikel, getiteld „Europa, onbegrensde stijgingsmogelijkhe den" in het tijdschrift „Look", schrijft de president der General Motors Corporation, Harlow Cur- tico, dat zijn maatschappij op de voorspoed van Europa wedt met een investering van 200 millioen dollar in fabrieksuitbreidingen. In Engeland wordt 100 miljoen dollar geïnvesteerd voor uitbreiding van de produktiecapaciteit der autofa- brieken met 38 in Frankrijk wordt 8 miljoen dollar besteed voor uitbreiding van de fabrieken voor koelkasten en accu's en in west- Dujtsland bedragen de investerin gen in de fabrieken van personen- en vrachtauto's 72 miljoen dollar. Afd. ,Schouwen-Duiveland' C.B.T.B. In samenwerking met de afde ling „Schouwen-Duiveland" van de Christelijke Bond van Plattelands vrouwen, organiseert de geweste lijke afdeling „Schouwen-Duive land" van de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuinderbond een gecombineerde jaarvergadering in het „Huis van Nassau" op woensdag 18 januari a.s.. Als spreker zal optreden pro fessor dr. R. van Dijk, directeur van de stichting gereformeerd so ciologisch instituut te Amsterdam, die het onderwerp zal inleiden: „Christen zijn in de moderne sa menleving". Een opwekkend woord zal worden gesproken door de pre sidente van de landelijke Chr. Bond van Plattelandsvrouwen. Voor de avonduren is een ontspanningspro gramma gearrangeerd, dat zal wor den verzorgd door de heer Jo Nobel, voordrachtkunstenaar te Amersfoort. Een programma van voordrachten, declamaties enz. zal worden gebracht. Medewerking is verder toegezegd door hel ensem ble „De Roza's" te Zierikzee. Ds. Y. J. Tiemersma zal het slotwoord spreken. Landbouw en Veeteelt Belangrijk jaar 1955 voor de pluimveehouderij Met een uitvoer over 1955 tot een totaalwaarde van f 425 miljoen uit de pluimveehouderij-sector is het recordjaar 1954,—volgens gegevens van het Bedrijfschap voor Plumvee en Eieren, met f 50 miljoen over troffen. Het grootste gedeelte van ge noemd bedrag komt voor rekening van de post eieren, waarvan de uitvoer 2193 miljoen stuks bedroeg, met een waarde van f 332 miljoen. Levend en geslacht pluimvee ver tegenwoordigden tezamen een hoe veelheid van bijna dertig miljoen kg voor een waarde van f 76 mil joen, terwijl voorts nog belangrijke hoeveelheden eendagskuikens, ei- produkten en geslachte en tamme konijnen werden uitgevoerd. In een bekendmaking van het Perzische hof wordt medegedeeld dat de sjah en koningin Soradja 16 februari a.s. naar Nieuw Delhi zul len vertrekken. De Indische pre mier Nehroe heeft hen uitgenodigd India te bezoeken. Het bouwen van fabriekshallen kan zeker geen slaperige aangelegen heid worden genoemd. Toch is er bij Almelo een 6000 m2. grote fabrieks hal „onder zeil gegaan", om nl. ook bij winters weer door te kunnen gaan met bouwen, heeft men om het bouwwerk heen een tent opgezet, die van binnen door middel van oliestook- en cokes-kachels op tempe- rtuur wordt gehouden. De hal is bestemd voor een weverij en wordt voor een groot deel uit beton opgetrokken. Het dak wordt gedragen door vier betonnen liggers van 120 meter lengte, die een breedte hebben van .twee meter bij een hoogte van 2.20 meter. Deze gevaarten worden ter plaatse gestort. - De foto toont de enorme tent, waaronder het bouw werk vescholen gaat. Meisje gered Vanaf 1946 tot 1954 nam Blanka deel aan een dikke honderd jach ten op misdadigers en ze wees bijna tweehonderd verdachten aan, ze bracht schuldigen aan en rovers in de gevangenis, moordenaars en ordinaire dieven. Op een middag in 1954 was Blanka erg onrustig en Keilerman vroeg zich af, wat er aan de hand zou zijn. Toen hij de hond los liet, sprong Blanka er van door, als een pijl uit de boog, het bos in. Door te blaffen gaf hij zijn meester de weg aan. Toen Keller mann een half uur later Blanka weer terug zag, stond het trouwe dier beschermend over een tien jarig bewusteloos meisje, dat door een bandiet in het bos was gelokt. Het kind leefde nog en dank zij de scherpe neus van Blanka was er nog niets onherstelbaars gebeurd. FEUILLETON 56 door HENK VAN HEESWIJK En steeds luider begon de stem in zijn hart te spreken. „Geert, het is alles je eigen schuld! Je leefde zonder God, terwijl je kon weten, dat zonder Hem niets goeds tot stand kan komen. Wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen. God wil je terug hebben. Hij voert je door deze diepten. Roep Hem aan en Hij zal je helpen. Je weet de weg. Kom tot Hem! Vraag Hem hulp en Hij. zól je helpen!" En uit zijn totaal verslagen ge moed, brak de wanhoopskreet los: „Here God, help me! Ik kan niet meer De avond viel. De lichten van de straatlantaarns werden opgestoken en wierpen hun matte schijnsel op het glimmende asfalt, want met de avond was er een miezerige motre gen gekomen. Maar Geert bemerk te het niet. Met het hoofd in de handen zat hij daar op de stoep, aan de straat, waar het jachtende verkeer langs hem snorde. Zijn ge dachten zweefden weg, ver weg van de stad, naar het kleine huisje op Texel, waar hij ontevreden was en toch het geluk had gekend, het ge luk, dat hij had weggesmeten. En hij bemerkte niet, dat een wan trouwige Amsterdamse politie agent, die al een paar malen langs hem was gelopen, hem op de schou ders tikte, en hem vroeg, of hij van plan was om daar de hele avond te blijven zitten. En toen de wetsdie- naar hem overeind wilde helpen, omdat hij in de mening verkeerde, dat de jongeman dronken was, zak te Geert bewusteloos in elkander. Nel had, toen ze over haar eerste verdriet heen was, alle pogingen in het werk gesteld, om haar man te rug te vinden. Ze was op bezoek gegaan bij haar schoonouders, in de stille hoop hem daar te vinden. De oude van der Plas was zeer in zijn schik geweest met de komst van zijn schoondochter, die hij nooit an ders had gezien dan op een foto en Nel, die de oudjes niet had willen verontrusten, zei, dat Geert het goed maakte, hen liet groeten en vertrok weer spoedig, nadat ze wel begreep, dat hij niet naar Alkmaar was gegaan. Toen had ze in verschillende bla den advertenties geplaatst, doch natuurlijk zonder enig resultaat, omdat Geert nooit een krant inzag en het, na zijn vertrek van Texel, ook niet had gedaan. Ten slotte had ze een particulier detective in de arm genomen, doch dit had haar veel geld gekost en geen resultaat gebracht. Ten einde raad nam ze de politie in de arm. Op een dag, het was in het begin van Januari, was ze naar Amsterdam getogen. Bij intuïtie voelde ze, dat Geert naar deze stad was gegaan, om werk te zoeken en op het hoofdbureau van politie ver telde ze eerlijk en zonder iets te verzwijgen aan de inspecteur de re den van het vertrek van haar man. De politieman, die wel meer der gelijke gevallen aan de hand had gehad, beloofde haar, een onder zoek te zullen instellen en het zo discreet mogelijk te houden, opdat men er op Texel niets van te we ten zou komen. Natuurlijk was het op Texel bekend geworden, dat Geert weg was, maar Nel had alle praatjes en veronderstellingen de kop ingedrukt, door te vertellen, dat haar man niet wennen kon op 't eiland en nu een poosje naar fa milie was op het vasteland en de eilanders hadden dat aangenomen, wetende dat Geert een vastelander was en nooit erg goed op Texel had kunnen wennen vooral in de win ter niet. De Amsterdamse recher che was er op uitgestuurd maar wist natuurlijk niet dat Geert on der een gefingeerde naam in de hoofdstad vertoefde. Wijselijk had hij een andere achternaam opge geven en de contiyle in de Amster damse logementen was, wanneer er niets bijzonders gebeurde, niet zo erg nauwkeurig. Zodat dit onder zoek zonder resultaat bleef en Nel, na enige dagen in de hoofdstad vertoefd te hebben, weer onver- richterzake naar het eiland terug keerde. Het toeval wilde echter, dat de zelfde inspecteur het rapport van agent Willems onder de cgen kreeg alsmede de papieren die deze. agent gevonden had op de jongeman, die hij bewusteloos op de Amstel had aangetroffen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5