Ouwerkerk niei te spreken over gevoerde politiek van herverkaveling DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israël wil een „München" in het Midden-Oosten vermijden Zendelingen bedreigd door Indianenstammen Mechanisatie en menselijke arbeid Sneeuwjacht veroorzaakte ongelukjes en moeilijkheden op Schouwen-Duiveland DONDERDAG 12 JANUARI 1966 No. 17879 - 112e Jaargang ZlERlKZEESCHEgNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij* per 3 meenden bij vooruitbetaling i 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don* derdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cenl per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm.) I 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1BS9 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. f. Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur; M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Geen terugkeer van Arabische vluchtelingen De Knesscth, het Israëlische par lement, heeft deze week b(j het de bat over de buitenlandse politiek twee moties van de oppositie, waar- In het buitenlandse beleid werd af gekeurd, met grote meerderheid verworpen. Een communistische motie van wantrouwen onderging het zelfde lot. Mosje Sjaret, de minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde aan het einde van het debat, dat er geen sprake kan zijn van een „München" In het Midden-Oosten ter regeling van de vraagstukken die er in dit gebied bestaan, omdat „Israël zal vechten" en omdat de openbare mening Israël zou steu nen. Sjaret sprak geruchten tegen, volgens welke de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, een conferentie van de Grote Vier over het Midden-Oosten had voor gesteld, toen Sjaret In de herfst tij dens de Geneefse ministersconfe rentie besprekingen met de Sow jet-minister voerde over de com munistische wapenleverantie3 aan Egypte. Grote armoede in Hongarije Maandagavond is een groep van dertien Hongaren, onder wie kin deren, naar Oostenrijk uitgeweken. De vluchtelingen kropen onder de prikkeldraadversperring langs de grens door op de plaats, waar on langs een boer met een trekker door de versperring was gereden om naar Oostenrijk te vluchten. Zij|B^oedden, dat op deze plaats de vernietigd waren. Zij verzochten om politiek asytsn deel den de politie mede, dat zij zijn uit geweken met het oog op de grote armoede in Hongarije. Fonteinen en beelden maar geen water „Er zijn in Omsk (Siberië) teveel fonteinen en beelden, doch de Wa tervoorziening is onvoldoende, de tram- en autobusdiensten zijn slecht en een groot aantal wegen is niet geplaveid", aldus de „Praw- da", het officiële dagblad der Rus sische communistische partij, dat de burgemeester van de stad hier voor in gebreke stelt. De „Prawda" oefent ook kritiek op verwaarloosde huizen in Smo lensk en op slechte woning- en hy giënische toestanden in andere plaatsen. Grafsteen gevonden in St.-Bavo kerk Tijdens restauratiewerkzaamhe den van een grote bank in de Grote of Sint Bavokerk te Haarlem is een grafsteen uit 1518 te voorschijn ge komen. Aangenomen wordt, dat deze de oudste uit de kerk is. De oppervlakte is aangetast, waardoor een gedeelte van de tekst verloren is gegaan. Wel is te lezen, dat de overledene Woutszoon was. Daar het oudste grafregister van 1655 dateert, kan men op het ogenblik niet nagaan wie .Woutszoon is ge weest. Op de steen is een uurwerk afgebeeld, dat overeenkomt met dat hetwelk in de koepel der kerk is aangebracht. Men vermoedt dat het een grafsteen van een klokkemaker is. De steen zal een plaats krijgen in de Brouwerskapel van de kerk, waar nog andere gave stenen zul len worden aangebracht. Israël moet op alles voorbereid zijn, aldus Sjaret, en daarom heeft het wapens nodig. Het land zal zich houden aan de béstandsovereen- komsten, hoewel die niet voldoende meer zijn voor de huidige toestand. Sjaret kan niet de terugkeer aan vaarden van alle Arabische vluch telingen. Sjaret sprak voorts de verv/achting uit, dat de Arabische staten het Amerikaanse plan voor gébruik van het water van de Jor- daan zouden verwerpen. In dat ge val zou Israël een eigen ontwikke lingsproject uitvoeren. Korte berichten uit het Binnenland SOESTDIJK. De president-elect van Brazilië, de heer Juscelino Ku- bitschek is woensdagmorgen door H.M. de Koningin op het paleis Soestdijk ontvangen. Hij werd bege leid door de Braziliaanse zaakge lastigde ad-interim, de heer Ma nuel M. Fernandez Alcazar. De Ko ningin onderhield zich ruim een half uur met haar gasten. APELDOORN. De 62-jarige me vrouw J. H. Oudbier-Roosenboom uit Loenen (G.) is door vedrinking om het leven gekomen, toen de auto, waarin zij was gezeten, na een botsing door de gladheid van de weg in het Apeldoorns-Dierens- kanaal terecht was gekomen UTRECHT. De spoorwegen heb ben het bijzonder zwaar te verdu ren gehad door de zware sneeuw val, die aanvankelijk in het wes ten des lands, doch later op de dag ook in het oosten en het noorden van ons land ernstige vertraging in het treinverkeer veroorzaakte. ST. ANNA PAROCHIE. Te Sint Annaparochie zijn door een ruk wind drie van de wieken van de molen „De Welkomst" afgerukt. Een van de wieken kwam op een nabij gelegen pakhuis terecht, de andere twee kwamen op het land. Herstel van de molen zal duizenden kosten. Voor dit probleem ziet de eigenaar, de heer H. Wieringa, vooralsnog geen oplossing. 's-GRAVENHAGE. Naar van de Canadese ambassade wordt verno men zijn voor de periode van 1 juli 1956 tot 1 juli 1957 veertig plaatsen beschikbaar voor de opleiding van Nederlandse militaire vliegers in Canada. De Nederlandse regering heeft van dit aanbod gebruik ge maakt. GRONINGEN. De 62-jarige heer H. A. A. R. Jonkers uit Groningen is met zijn auto tussen Annen en Eext in Drente tegen een boom ge reden en vrijwel op slag gedood. Vermoedelijk is de auto geslipt. De heer Jonkers was directeur van Jonker's Instituut voor Redekunst en Persoonlijkheidsvorming te Gro ningen. DEN BURG. De politie heeft de alleenwonende 58-jarige heer J. Bakker, in zijn woning nabij Den Burg (Texel) met ernstige verwon dingen aan het hoofd, dood in zijn stoel aangetroffen. Vermoedelijk is de man met een emmer van een trap gevallen, waarna hij nog kans heeft gezien op een stoel aan de tafel te gaan zitten. Nationalistisch China heeft ge weigerd een man uit te leveren, die er van wordt verdacht een tijdbom te hebben geplaatst aan boord van een Indisch vliegtuig dat in April verleden jaar ten noorden van Bor neo met zestien personen aan boord is neergestort, aldus is woensdag officieel in Hongkong bekend ge maakt. Een vliegtuig, met vijf Ameri kaanse zendelingen aan boord, is verongelukt in een met dicht oer woud begroeid gedeelte van de Zuid-Amerikaanse staat Ecuador, waarin zich wilde Indianenstam men ophouden, die gewoon zijn alle vreemdelingen, die hun gebied be treden,* te doden. Militairen, waar bij zich zendelingen bevinden, ruk ken thans in ijlmarsen op naar de plaats, waar het wrak van het ver ongelukte toestel door een uit Pa nama-kanaalzone afkomstig Ame rikaans vliegtuig is waargenomen, in de hoop eventuele overlevenden nog van de dood door Indianen- handen te kunnen redden. Bij het vliegtuigwrak is het lijk van een man waargenomen, die door een Indiaanse speer was ge veld. Amerikaanse meehanisatiedes- kundigen zijn tot de slotsom geko men, dat mechanisatie van bedrij ven meer, en niet minder geschool de arbeiders vergt. De deskundigen, die een bijeen komst van de Amerikaanse vereni ging van mechanisatie-experts bij woonden, concludeerden voorts dat geen enkele fabriek volledig geme chaniseerd kan worden. Vooral in de Amerikaanse auto- industrie heeft de mechanisatie grote vorderingen gemaakt. In som mige bedrijven worden dozijnen machinale handelingen verricht, waarbij aan het vervaardigings- proces van grondstoffen tot auto geen rechtstreekse menselijke ar beid te pas komt. Sommige Amerikaanse vakbonds leiders hebben de vrees uitgespro ken, dat deze ver doorgevoerde me chanisatie in de komende jaren een bedreiging zal vormen voor de thans bestaande overvloedige werk gelegenheid in de Verenigde Staten De president van de Econo mische en Sociale Raad van de Ver. Naties, Raymond Scheyven, die een reis om de wereld maakt voor het bijeenbrengen van gelden voor het fonds van de Ver. Naties voor de ontwikkeling van economisch min der ontwikkelde landen, heeft te Calcutta medegedeeld, dat dit fonds zijn werkzaamheden met onge veer 250 miljoen dollar zal be ginnen. De sneeuw was slechts leuk voor de jeugd Ook Schouwen-Duiveland heeft z(jn portie gehad van het sneeuwonge- mak, dat een hoogtepunt vond toen de vlokken meestal natte sneeuw dinsdag met sneltreinvaart over huizen en velden dwarrelden. Wel kregen huizen en dingen een kra kend helder jasje aan, maar ge makkelijk - vooral voor de mensen largs de weg - was het allesbe halve. Op de „sneeuw-spitsuren" ging hel in de straten voetje voor voetje, vorral toen de temperatuur dus danig werd dat het blanke kleed spcedig in donkerbruin drab ver anderde. Bezorgers, mannen van de P.Ï.T., groente- en melkboeren als mede de bakkers met het dagelijkse brood, hadden het niet gemakke lijk, zodat hier en daar wel wat vertraging ontstond. De verbindingen vormden een hoofdstuk apart op deze witte dag, waarvan gisteren al niet veel meer overgebleven bleek te zijn. De bus dienst naar de Westhoek moest een rit overslaan en door sneeuwopho- ping op de Rampweg achter Brou wershaven, moest via Serooskerke worden gereden. Te Zierikzee vonden enkele on gelukjes plaats, waarvan elders in dit nummer wordt melding ge maakt. De sneeuwjacht ontstond door een harde zuidoostelijke wind, die heel wat water uit de Zierikzeese haven verjoeg, waardoor de boot van de Provinciale stoombootdienst in moeilijkheden kwam. De laatste avonddienst werd niet uitgevoerd, zodat heel wat automobilisten een teleursteling kregen te inkasseren. Een met al was de sneeuw slechts „leuk" voor de jeugd, die wonder snel de sleetjes uit de schuur haal de en zich met volle teugen over gaf aan de sneeuwpret. De gladdig heid te Zierikzee viel nogal mee en werd verder nog weggenomen door het strooien van zand in de belangrijkste straten. Wat zal 1956 aan president Elsenhower brengen? De president helpt mevr. Eisenhower bij het uitstappen uit zijn vliegtuig, de Columbine III, bij aankomst op het vliegveld te Washington. Na zijn verblijf in het Militair Hospitaal te Denver, bracht hij midden november een weekend in de hoofdstad door, maar is daarop voor zijn algeheel herstel naar zijn landgoed bij Gettys burg in Pennsylvania vertrokken, waarvan hij inmiddels terug keerde. De ontsluiting der onrendabele gebieden Slechts bijdrage in kosten onder protest Amerikaanse leger één der grootste ondernemingen ter wereld Installaties In 73 landen Het Amerikaanse leger Is een van de grootste ondernemingen in de gehele wereld, met een kapitaal van meer dan 44 miljard dollar. Het beschikt over Installaties in 73 lan den en over meer dan een miljoen militairen en 440.000 burgers. Dit heeft generaal Maxwell D. Taylor, de stafchef van het Ame rikaanse leger, dinsdag op een bij eenkomst in Miami (Florida) ver klaard. Met de Ver. Staten zijn 44 landen verbonden, die door Amerika ge holpen worden „met het op de been brengen van tweehonderd divisies". Het Amerikaanse zevende leger, dat in Duitsland gelegerd is, noemde generaal Taylor „de beste strijd macht van Europa op het stuk van uitrusting en opleiding". Eenheden van het zevende leger patrouilleren dag en nacht langs het „ijzeren gor dijn", zo zei hij. In het financiële jaar 1956 zal India van Amerika economische en technische hulp ontvangen tot een bedrag van zestig miljoen dollar, zo is bekend gemaakt. De raad der gemeente Ouwer kerk kwam in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. Romeijn. Onder de ingekomen stukken be vonden zich enkele goedkeuringen van Gedeputeerde Staten op eerder genomen raadsbesluiten. Besloten werd het plaatselijk harmoniegezelschap „Nieuw Leven" een subsidie voor het jaar 1956 te verlenen van f 300. Vastgesteld werd de rekening van de Dienst voor Sociale Zorg over het jaar 1954 en voorlopig werden vastgesteld de gemeente rekeningen over de jaren 1951 t.m. 1954. Op verzoek van de heer v. d. Marei te Viane werd besloten een perceeltje grond nabij zijn woning, welk perceeltje eigendom is van de gemeente, aan hem te verkopen voor f 1,50 per m2. Vastgesteld werd een studie-toe lage-regeling voor het gemeente- personeel. Ten behoeve van door de Water leiding Maatschappij aan te gane geldleningen met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd besloten tot een garantie-verklaring van dergelijke leningen door de ge meente. Het crediet in rekening-courant met de Bank voor Nederlandse Ge meenten werd voor 1956 vastgesteld op f 100.000. De verordening straatbelasting en de verordening rioolbelasting wer den door enkele kleine redactionele veranderingen gewijzigd. De onrendabele gebieden Vervolgens deelde de voorzitter mede dat de voorzitter van de Her verkaveling Zeeland in een verga dering te Nieuwerkerk met de ge meentebesturen van de gemeenten in Duiveland heeft gesproken over de kosten van de aansluiting van elektriciteit in de gemeente voor onrendabele gebieden. In de aan sluitkosten van deze bedrijven zal de gemeente 20 pet. moeten bijdra gen. Hij zegt dat het college una niem van mening is dat de methode waarop deze regeling is gemaakt, verre van fraai is. De kosten van deze aansluitingen zullen de ge meente jaarlijks f 2.000 op de ge wone begroting gaan kosten en dan moet er nog op een flink bedrag gerekend worden voor de water leidingsaansluitingen. Er is steeds gezegd dat de kosten van heraan- slutingen volledig door de Herver kaveling gedragen zouden worden, maar nu blijkt dat ook in de her aansluitingen 20 pet. moet worden bijgedragen, wat b. en w. zeer on billijk vinden. De heer J. L. Kuijper merkte op dat de herverkaveling heel zacht uitgedrukt „raar" doet. Wethouder Kuijper zei dat er in het college van b. en w. ook geen bevredigende oplossing in deze is gevonden, doch als we het besluit niet nemen dan heeft dit tot ge volg dat er in de polder geen elek triciteit komt. De heer J. L. Kuilper informeer de of de heraansluitingen niet bui ten het plan kunnen worden gehou den. De voorzitter merkte op, dat dan ook de andere aansluitingen niet kunnen worden uitgevoerd. De leden uitten hun verontwaardiging over de wijze, waarop door de her verkaveling deze affaire is behan deld. Besloten werd (onder protest) bij te dragen in de kosten. De rondvraag Bij de rondvraag merkte de heer Smits op, dat niet alle lampen van de noodverlchtlng branden tot zonsopgang. Hierop zal worden toegezien. De heer Smits attendeer de verder op het niet goed werken van de riolering in de Koningin Ju- llana-straat. Wethouder Kuijper antwoordde dat nergens water blijft staan. In antwoord op een vraag van de heer J. L. Kuijper deelde de voorzitter mede, dat de herverkaveling zelf met een voor stel moet komen inzake de ver plaatsing van boerderijen uit de kom der gemeente naar buiten. Tot slot gaf de voorzitter een overzicht van het gebeurde in 1955. 21 woningwetwoningen kwamen gereed. Daarnaast zijn plannen voor de bouw van 8 bejaardenwo ningen in een ver gevorderd sta dium van voorbereiding. De bouw van de nieuwe kerk vordert gesta dig. Gehoopt wordt dat in 1956 ook de toren zal verrijzen en het ver enigingsgebouw. De oude school met de noodkerk en de oude kleu terschool zullen dan kunnen ver dwijnen, waarna het beplantings plan op de ring uitgevoerd zal kun nen worden. Het Groene-Kruisge- bouw annex badhuis zal in de loop Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Y Men verzwakt al wat men overdrijft. 9 Het K.N.M.I. verwacht tot donderdagavond: Aanhoudende dooi Veranderlijke bewolking met en kele buien; matige, af en toe krach tige wind tussen zuid en west; aan houdende dooi. 13 Jan. Zon op 8.46, onder 16.52. Maan op 8.37, onder 17.38. Nieuwe maan: 13 januari te 4.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 jan. 3.39 v.m. 16.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 jan. 3.07 v.m. 15.20 n.m. Springtij: 15 en 29 januari. Doodtij: 23 januari. Verminderde vorstkansen Nabij de Britse eilanden bevindt zich nog steeds een omvangrijk ge bied van lage luchtdruk. De hoofd kern hiervan, die Dinsdagochtend ten westen van Ierland lag, di-ong over het zuiden van Engeland naar de Noordzee. Hiermede samenhan gend trok ook de oceaanlucht, die om de depressie heenstroomt, tot in geheel Nederland door en trad dooi in. Het zelfde was het geval met België, Frankrijk en West-Duits- land. Maar in midden-Europa en oost-Europa wist de vorst zich te handhaven. Strenge vorst komt echter bijna nergens meer voor. Aangezien thans ook in Scandi navië de luchtdruk daalt, is de kans op terugkeer van oostelijke wind en daarmee de kans op vorst, in ons land de eerste paar dagen klein. Wel kan het tijdens opklaringen in de nacht licht gaan vriezen. f Laat maar knagen De grijze eekhoorn knaagt X elk jaar in de Verenigde Sta- ten kabels ter waarde van totaal een half miljoen dol- lar door. Er zijn verschillen' de bestrijdingsmiddelen zon- X der veel succes toegepast. Men laat nu de eekhoorn X zijn gang maar gaan, daar dit goedkoper blijkt te zijn dan het tegen gaan van het door hem gestichte kwaad. FINANCIEEL NIEUWS Koersdalingen op Newyorkse beurs De noteringen op de Newyorkse effectenbeurs zijn dinsdag voor de tweede achtereenvolgende dag ge daald in verband met de onzeker heid ten aanzien van een tweede candidatuur van president Eisen hower. De koersverliezen bedroe gen omstreeks een dollar en waren kleiner dan men had gevreesd. Waarnemers in Wallstreet hadden in verband met de sterke koersda ling van de vorige dinsdag een la gere opening verwacht. De voor naamste fondsen waarvan de koer sen daalden, waren staahvaren en automobielaandelen. In de loop van de ochtend ontstond een licht her stel. De Sowjet-delegatie bij de V.N. heeft een ontwerp-resolutie Ingediend, waarin de Veiligheids raad, die donderdag bijeenkomt, wordt verzocht Israël te veroorde len wegens de aanval op Syrische stellingen bij het Meer van Galilea in de nacht van 11 op 12 december. In de resolutie wordt geëist, dat Israël Syrië voor het gebeurde schadeloos stelt. van januari gereed komen. Het rlo- lerings- en bestratingsplan ls ge heel uitgevoerd. Binnenkort zal de bouw van een rioolwaterzuiverings installatie worden aanbesteed. De voorzitter wenste onder het uitspreken van de hoop dat het on derling vertrouwen zal worden ge continueerd, de leden nog een goed 1956 toe. In een dankwoord van wethouder Kuijper gaf deze uiting aan zijn te leurstelling, dat de ambtswoning van de burgemeester nog steeds niet gereed is. Vooral nu er aller- wege op het dorp nieuwe woningen zijn verrezen, is dit des te pijnlij ker. Spr. dankte de voorzitter voor het vele door hem ln 1955 in het belang der gemeente verrichte werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1