Vissersvereniging „Helpt Elkander" trekt bezwaren tegen schutsluis in Niemeijer shag Erkend de beste sta op STERLING! WITSAL Almejoër konstrueerde een speciaal spraaktoestel Ingezonden mededeling ZIERIKZEE Zeeuwse mosselkultuur in '55 in opmars In aanwezigheid van drs. Cam- bier, secretaris van „Zevibel" ver-, gaderde Zaterdagavond de vissers- vereniging „Helpt Elkander" onder voorzitterschap van de heer B. W. Schot, in de zaal van hotel „In 't wapen van Zeeland". Een flink aantal leden was opgekomen, dat door de voorzitter werd verwel komd. In zijn openingswoord wens te de voorzitter de leden een goed 1956 toe. Met enkele ogenblikken stilte werden herdacht het overle den lid de heer J. Berrevoets en de overleden ere-voorzitter Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye. De secretaris, de heer S. Schot, gaf het verslag van het afgelopen verenigingsjaar, waarin twee alge mene en drie bestuursvergaderin gen werden gehouden. Er is een stijging te constateren van het aan tal donateurs, dat is opgelopen tot 70. Een nieuw lid meldde zich. Op 14 januari 1955 werd het 35-jarig bestaan van de vereniging luister rijk gevierd. Vrij veel mosselen konden in het afgelopen jaar wor den geleverd. Een klacht werd ge uit m.b.t. de palen en trappen in de nieuwe haven. Er is nog weinig vordering met de plaatsing van een mistsirene aan de ingang van de nieuwe haven. Wat betreft mossel zaad en halfwas mosselen gaf het Groninger wad een slechte op- opbrengst. Het Friese wad werd spoedig gesloten. Het Zeeuwse zaad was van vrijwel geen betekenis. De verkoop begon wat later dan ge woonlijk. Wat betreft de consump tiemosselen blijkt de Zeeuse kui tuur te herleven, want in decem ber was de aanvoer uit Zeeland groter dan uit de Waddenzee. In voer van Duitse mosselen met een mindere kwaliteit dan het eigen produkt zou, naar de mening van de secretaris, niet mogen worden getolereerd. Wat de verkoop van consumntiemosselen betreft, zou aangedrongen dienen te worden op maatverkleining. Huishoudelijke zaken De voorzitter dankte de secreta ris voor zijn gedegen verslag. Spr. deelde mede dat de vereniging in een schrijven aan G.S. haar bezwa ren heeft laten schieten m.b.t. de bouw van een schutsluis in de ha ven van Zierikzee. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredende lid de heer Chr. Schot (vice-voorzitter) met meer derheid van stemmen als zodanig herkozen. De heer L. BJommaert werd m.m.v.s. herkozen als vice- penningmeester. De penningmees ter de heer D. Bleijenberg gaf het jaarverslag, waaruit bleek dat een batig saldo - zij het geringer dan het vorig naar - in kas is. Drs. Cambier deelde mede dat de misthoorn bij Marken zal worden versterkt. Een dankschrijven van mevr. douarière Schuurbeque Boeye-Tollenaar was ingekomen, i.v.m. het betuigen van medeleven door de vereniging bij het overlij den van de burgemeester. Drs. Cambier vestigde de speciale aandacht op de te Vlissingen te houden visserijdag door de Volks hogeschool. Een drietal sprekers zal hier het woord voeren. Dr. Korringa zal spreken over de mo gelijkheden tot behoud van de oes ter- en mosselkuituur na uitvoering van het Deltaplan. Andere sprekers zullen de biologie van de garnaal en de coöperatie in de visserij praktijd behandelen. Drs. Cambier drong er bij de vissers sterk op aan deze visserij dag bij te wonen. Een vorig maal was de belangstelling uit Zierikzee gering, hoewel toen ook het Deltaplan ter sprake is ge komen. Na ballotage werd de heer H. Smits toegelaten als nieuw lid der vereniging. Het salaris van de bode de heer Schraver, werd bepaald op f 30,—. Een filmavond Het organiseren van een film avond, samen met de vereniging „Stad en Lande" op vrijdag 20 jan. a.s. in de nieuwe graanbeurs van het „Huis van Nassau" gaf aanlei ding tot een uitvoerige discussie. Het bestuur stelde voor deze avond te doen houden i.p.v. de gebruike lijke donateursavond. Vertoond zullen worden de film „Van larf tot consumptieoester" en een korte film van „Stad en Lande". Verder zal burgemeester Willemse van Yerseke spreken over het Delta plan, terwijl tot slot een gezellig samenzijn wordt gehouden. Leden en donateurs, alle met hun dames hebben vrije toegang. Ten slotte ging de vergadering met het voor stel accoord en werd het bestuur gemachtigd een en ander nader uit te werken. De voorzitter deelde voorts mede dat op de te Goes gehouden be stuursvergadering een voorstel van de Yersekse vereniging was inge komen om het Groninger wad van 10 april tot 5 mei a.s. en het Friese wad van 8 mei tot 2 juni voor de Zeeuwse vissers open te stellen. M. a.s. werd besloten dit voorstel te steunen. Drs. Cambier deed mededeling van een ingekomen schrijven uit Dokkum betreffende het betalen van achterstallig bruggeld door de Zeeuwse vissers tot een bedrag ad f 107, bij „Zevibel". Als dit niet betaald wordt zal des nachts niet meer geschut worden. De voorzit ter van „Zevibel" en spr. achtten het het beste dat iedere vissersver eniging hieraan meebetaalt (wat voor „Helpt Elkander" op plm. f 10 zal neerkomen), mits van de zijde der eigenaren van de bruggen de verzekering wordt gegeven dat van ieder schip dat de bruggen passeert inderdaad het bruggeld wordt ge- ind. Verschillende leden gaven over deze aangelegenheid hun mening te kennen, waarbij o.a, bleek dat het innen op primitieve wijze geschiedt nl. met een klompje en dat het is voorgekomen dat het papieren geld er uit waaide. De verantwoorde lijkheid ligt ten slotte bij de in casseerders, en bovendien is niet precies uit te zoeken wie niet heeft betaald. Uiteindelijk werd besloten noodgedwongen uit de verenigings kas een evenredig bedrag te be talen. Bij de rondvraag kwamen diverse aangelegenheden en problemen ter N.a.v. een opmerking over de ma ten en de invoer van Duitse en Deense mosselen deelde de voorzit ter mede dat men de bestaande ma ten wil aanhouden om de prijzen stabiel te houden en zeker geen kleinere soorten wil toelaten. De heer C. Schot klaagde over de toe stand der meerpalen in de Nieuwe Haven, waar bovendien veel ste nen in liggen, waarvan men vaak hinder ondervindt. Op voorstel van de voorzitter werd besloten hier over een schrijven tot het gemeen tebestuur te richten. Geklaagd werd verder over het lange wachten bij het lossen te Yerseke. De voorzitter deelde mede dat hij hierover reeds in februari te Bergen op Zoom heeft gespro ken. De verdeling kan eerst plaats hebben als de vloot binnen is. Vanzelfsprekend kwamen ook het Deltaplan en het Drie-eilandenplan weer ter sprake. Drs. Cambier deel de mede dat thans plm. 40 percelen in de Zandkreek uit de pacht zijn genomen wat de staat betreft plus nog een aantal van de Wilhelmina- polder. Besloten is een enquête te houden onder de mossel- en oester kwekers o.a. over hun aantal per cel enin de Zandkreek, of ze zonder deze percelen kunnen en over even tuele compensatie, in de vorm van nieuwe percelen of een financiële vergoeding. Spr. drong er op aan dat men deze formulieren na in- vuuling spoedig zal retourneren. Een ander punt van discussie vormde het vervoer van mosselen door particuliere schippers. Drs. Cambier lichtte to edat gevraagd was dit vrije vervoer te verbieden maar hiervoor bleek geen rechts grond aanwezig te zijn. De wijze van vervoer kan niet worden voor geschreven, doch a.s. vrijdagavond zal een bespreking plaats vinden met mr. van Dijk van het departe ment van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Over het alge meen zijn de kwekers en hun orga nisaties wel tegen deze wijze van vervoer. Drs. Cambier gaf vervol gens nog een uiteenzetting van de plannen om te komen tot een P.B.O. Tegen het beschikbaar stellen van een bedrag ad f 10.000 uit het Kwekersfonds voor de zg. „Com missie van Dertien" had de verga dering geen bezwaar. De heer L. J. C. Schot bracht nogmaals de kwestie der Duitse mosselen ter sprake, speciaal wat de grootte en de kwaliteit betreft, doch drs. Cambier deelde mede dat hieraan geen eisen kunnen worden gesteld. De heer Kouijzer infor meerde naar de pachtbetalingen 1955-1956. Drs. Cambier antwoord de dat hij hierover met de voórzit- ter van het Visserij bestuur zal spreken. De voorzitter adviseerde, in afwachting van een te verwach ten regeling, in maart a.s. nog geen pacht te betalen. i i Nadat de heer Cambier er nog op had aangedrongen dat ieder, die met moeilijkheden of problemen zit zich tot hem dient te wenden, dank te de voorzitter hem voor zijl) 'uit eenzettingen. Met een woord van dank tot de leden voor hun opkomst en de besprekingen en de opWek- king om achter „Zevibel" te staan, sloot hij vervolgens de vergadering. aarde ,180 ton kunstmest en één millioen 90.100 stuks stenen. Afge voerd werden 10.312.099 kg suiker bieten en 172.254 kg stalmest. De aanvoer van stukgoederen was mede niet onbelangrijk. Een lading die de aandacht trok was ook nog de afvoer van de sta len buizen, die hadden dienst ge daan bij het uitpompen van het water via de daarvoor geplaatste grote motorpompen. De in de Ned. Herv. kerk al hier gehouden collecte voor het al gemeen kerkewerk bracht ruim f 400,op. In de maand december werden door Bruinisser kwekers op de los plaatsen te Yerseke en Tholen aan gevoerd uit Zeeland 6675 tonnen mosselen, uit de Waddenzee 15725 tonnen mosselen. Totaaal 22.400 tonnen. i I X soorten Zeeuwen? Zijn er twee Sterling shag is veel lekkerder en geuriger, het beste uit de Virginia-oogst ledereen zegt 't m, Ingezonden mededeling :ii l De kwaliteitsslagers presenteren? DINSDAG KOOPJESDAG ■f* Om u reeds vroeg in de week te laten profiteren van uit- X stekend vlees tegen zeer lage prijs, bieden wij u dinsdag: Magere speklap voor slechts f 1,28 per 500 gram Attentie Bovenstaande aanbieding geldt uitsluitend dinsdag ie Als tweede voordeel, u reeds bekend, WOENSDAG GEHAKTDAG U betaalt woensdag voor onze superieure kwaliteitsgehakt slechts f 1,58 per 500 gram. Bovendien onze gewone LEVERWORST ongewoon lekker door het hoge levergehalte. Woensdag vers uit de kokerij voor slechts 58 cent per 250 gram. Deze laatste aanbiedingen zjjn uitsluitend woensdag geldig bij onderstaande Schouwse kwaliteitsslagers H. A. PLAATING telefoon 84 - Zierikzee C. QUIST telefoon 26 - Noordgouwe G. DE GRUIJTER telefoon 10 - Bruinisse J. DE KONING telefoon 36 - Burgh Koningin en Prinses sen weer thuis H.M. de Koningin en de oudste drie prinsessen zijn Maandagmid dag per trein uit Sankt Anton te ruggekeerd. Om ruim 1 uur arri veerde de koninklijke trein in Baarn, waar Z.K.H. Prins Bernhard op het station aanwezig was. Prinses Marijke arriveerde in de avonduren op paleis Soestdijk. Churchill's portret voor tweede kamer gebouw De overdracht van het portret van sir Winston Churchill, dat in opdracht van een Nederlander, die onbekend wenst te blijven, is ge schilderd door Max Nauta en dat door tussenkomst van de Neder landse ambassadeur te Londen, Mr. D. U. Stikker, aan de Tweede Ka mer is aangeboden, is thans nader vastgesteld op donderdag 9 febr. te half zes, in de rookzaal der Ka mer. Met het oog op de ziekte van de Kamerpresident, Dr. L. G. Kor- tenhoi'st, is de officiële aanbieding destijds uitgesteld. In 1955: Ruim een miljoen buitenlandse toeristen in ons land Ruim een miljoen buitenlandse toeristen heeft,' naar schatting van de A.N.V.V., in 1955 in ons land gelogeerd. De Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer baseert deze schatting op het aantal nachten dat door deze buitenlanders in hotels en pensions werd doorgebracht. Het genoemde aantal is hoger dan ooit eerder werd bereikt. Men raamt de opbrengst in geld van dit bezoek op tenminste twee- hondex'd miljoen gulden, waarbij aan de voorzichtige kant gebleven is. Ter vergelijking diene, dat in het laatste vooroorlogse toeristenjaar 1938 ons land zes miljoen gulden inkomsten uit het bezoek van vreemdelingen putte. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrij dag bekend gemaakt dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van de acht landen van de ZOAVO van 6 tot 8 maart aanstaande in Karat- sji bijeen zullen komen. Stad en Provincie ZIERIKZEE De versperring van de Meelsfraat Mogelijk dat in dit geval de wens de vader der gedachte was, maar wij vernemen dat voorlopig de versperring van de Meelstraat - voor zover veroorzaakt door res tauratie van het zg. Tempelieren- huis - nog niet ongedaan kan wor den gemaakt. Mogelijk wordt de bouwput voor restauratie van fun dament en onderste delen van het gebouw wat ingekrompen, maar dit zal op de afsluiting van de straat vrijwel geen invloed kunnen heb ben. Geen bouw nieuw kantoor gasfabriek In een op een der jongste raads vergaderingen gehouden debat is ten onrechte de indruk gewekt, als zou het voornemen bestaan ten be hoeve van het stedelijk gasbedrijf een geheel nieuw kantoor te bou wen. Dit blijkt echter niet juist te zijn. De mogelijkheid is voorhan den tot een interne verhuizing. Na een noodzakelijke verandering zal de voormalige machinekamer van het bedrijf tot kantoorruimte wor den ingericht. Uitbreiding carillon moeilijkdoorgeldschaarste Een van de liefste wensen van allen, die de carrillonmuzlek be minnen is de uitbreiding van het thans uit 28 klokken bestaande ca rillon. Eerder is door de Klokken- raad dienovereenkomstig wel eens advies uitgebracht aan de gemeen te. Realisering van het plan even wel is uiterst moeilijk door de grote geldschaarste, waarmede de ge meente heeft te kampen. Vooral de diepere tonen zouden een aanvul ling dringend nodig hebben. Wij vernemen echter dat uitbreiding van het carillon ondanks de dui delijke wensen op dit gebied, voors hands niet in het voornemen ligt, ondanks bepaalde geruchten hier omtrent. Hef jubileum van de R.K.-parochiale school Het gouden jubileum van de r.k. parochiale school, waarvan wij eer der berichtten, zal - naar wij ver nemen - gevierd worden met een zondag 15 januari te houden recep tie in de middaguren. Woensdag 18 januari zal verder het 50-jarig ju bileum worden gevierd op een tweetal bijeenkomsten in de Con certzaal. 's Middags voor de kinde ren van de school en 's avonds voor ouderen, oud-leerlingen, genodig den e.d. Plannen voor nieuw hervormd jeugdcentrum Naar vernomen wordt bestaan er in de kringen der hervormde jeugd beweging alhier plannen tot ver plaatsing van het bestaande jeugd centrum naar een meer centraal ge legen pand. Onderhandelingen over de aankoop hiervan worden reeds gevoerd. De financiering is reeds goeddeels voorbereid. BRUINISSE Metselaar viel van stelling De metselaar M. Capelle te Brui nisse had zaterdagmorgen het on geluk van een 8 meter hoge stel ling te vallen van een in aanbouw zijnd huis in de Stoof polder. Bui ten bewustzijn werd hij opgenomen en met inwendige verwondingen naar het ziekenhuis te Noordgou we vervoerd. Vergadering gymnastiekvereniging Vrijdagavond vergaderde in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, on der voorzitterschap van de heer C. Zwart, de nieuw opgerichte gym nastiekvereniging. In deze verga dering werden de statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld De statuten werden daartoe arti- kelsgewijze besproken. Besloten werd zo mogelijk te zijner tijd een volleybalafdeling aan de club te vei'binden. De naam van de vereni ging zal zijn „De Bruse Sportver eniging Kwiek". Het havenverkeer in 1955 Ook in 1955 stond de aanvoer via de gemeentehaven in het teken van de wederopbouw van ons eiland. Aan- en afgevoerd werden 23 drag lines, 3 locs en 2 salonwagens. Aan gevoerd werd: 11.536.954 kg. klei grond, 726.240 kg gips, 604 t. hoog ovenslakken, 530 t. betonblokken, 210 t. betontegels, 2.945 ton grind, ton betontegels, 2.945 ton grind, 7.214 ton zand, 87.820 kg schuim- Het gaat goed met onze ac tie onder het motto: „Zijn er twee soorten Zeeuwen". De actie werd - zoals men zich herinnert - opgezet ma.v. een ingezonden schrijven van de heer Af. Soeters te Haamstede, die attendeerde op de onbillijkheid van de hoge veergelden, die de be woners van Sohouwen-Dui- veland nu al jaren lang moe ten betalen, terwijl de be woners van Zeeuws-Vlaan- deren hiervan grotendeels zijn vrijgesteld. De veergel den betekenen voor de rei zende Schouwen-Duivelan- der een belasting apart. Er is mogelijk iets aan te doen, maar dan moet de bevolking van het eiland zich als één X man achter de actie scha- X ren. Tientallen adhaesiebe- X* tuigingen zijn reeds binnen, X maar dat moeten er honder- 't* den en nog eens honderden X X worden. Laten wij dit maal gezamenlijk trachten iets te X X bereiken door massaal in- X •j« stemming te betuigen met X oen poging om het principe: X „gelijke monniken gelijke *j* kappen" tot werkelijkheid X te zien worden. Waar blijven X v de autobezitters? Hebben zij y A geen belang bij een vrije X y overtocht of tegen sterk ge- y X reduceerde prijs? X Brieven met adhaesiebetui- X X gingen aan de redactie onder X X het motto: „Zijn er twee X X soorten Zeeuwen?" Y -s MUZIEK Mxizikale films in de Concertzaal Wij vernemen dat de N.V. Con certzaal contact heeft opgenomen met de Muziekschool, ter zake van de vertoning van muzikale films in de toekomst. Geïnformeerd werd naar de nuttigheid en de eventueel te verwachten belangstelling. In het algemeen werd van de zijde der muziekschool gesteld, dat muzikale films, min of meer regelmatig in vertoning gebracht, stellig in een behoefte zullen voorzien. Niet al tijd echter is de verfilming van speciaal opera's even gelukkig. Dit bezwaar behoeft echter niet altijd te gelden, zodat de N.V. Concerto zaal, teneinde tegemoet te komen aan de wensen van het muziekmin- nend publiek, zal trachten enkele opera-films op de avond (donder dag) van de cultxxrele film naar Zie rikzee te brengen. Ingezonden mededeling Huidies als satijn I Wetenschap en Techniek De oplossing voor stotteraars Een spraaklestoestel, dat het mo gelijk maakt uit stotteraars vlotte sprekers to vormen, werd door een ingezetene van Almelo, de 31-jarige wever F. Kottier, gekonstrueerd. Het apparaat is gebaseerd op het versterken van het menselijke ge luid. Tot tweemaal toe berichtte een grote Nederlandse industrie hem, dat hij voor zijn uitvinding geen belangstelling heeft. De heer Kot tier heeft, nu sprake is van een dergelijke Engelse vinding, oktrooi aangevraagd voor Nederland en Duitsland. Vijfentwintig stotteraax-s in een Londens ziekenhuis kregen 'n kop telefoon op waaruit een luide, zwax-e toon weex-klonk, die de eigen woorden overstemde. Met de nodige stemverheffing konden vrijwel alle patiënten de bun voorgelegde tekst vlot oplezen. Onderzoekers ontdekten, dat het stottex-en niet met lichamelijke of geestelijke stooi-nissen bij 't spreek- proces te maken heeft, maar dat het gebrek gevolg is van een foutief hox-en van de eigen woorden. Het stotteren zou dus beginnen, -wan neer de spreker zijn eigen stem hoort. De heer Kottier is naar zijn me ning x-eeds in 1951 tot die ontdek king gekomen, omdat hij zelf vroe ger ook erg stotterde. Wel spreekt hij thans nog erg vlug, maar hij is er van overtuigd van zijn kwaal af te zijn. Hij zou dit te danken heb ben aan zijn „spraaklesloestel", dat - evenals in Engeland - bestaat uit een koptelefoon met accessoires.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2