Betogingen tegen en beroeringen over bet pact van Bagdad DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eden en Eisenhower gaan praten over het Midden-Oosten 300.000 mensen uit het Oosten vluchtten naar het Westen DINSDAG 10 JANUARI 1950 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Loue nummert 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm- Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,per stuk. No. 17878 - 112e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEÜWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE": Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Vrede rond Israël noodzakelijk naar Washington, om de Eisenho- wer-Eden-besprekingen met zijn Amerikaanse confraters in te lei den. De gegevens, welke Shuck- burgh mee naar Washington neemt, zijn door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, verkregen na de beraadslagingen, welke hij vorige week te Londen met de voornaamste Britse diplo matieke vertegenwoordigers in het Midden-Oosten heeft gehouden. Beter zicht Ter bestrijding van het euvel van beslagen autoruiten, spiegels en brilleglazen staat het Amerikaanse publiek een keur van preparaten ten dienste. De Amerikaanse Con sumer's Union onderzocht deze middelen, doch kwam aan het slot van haar beschouwing tot de con clusie, dat men goedkoper gebruik kon maken van zeep, scheercrême, shampo of synthetische wasmid delen. Ais men bv. met een natgemaakt stuk zeep, ruit, spiegel of brille- glas insmeert en daarna met een droge doek schoonwrijft, wordt het ongemak van het beslaan op een voudige wijze verminderd. Het ziet er naar uit, dat op de besprekingen, die de Britse premier Eden eind januari a.s. te Washing ton met president Eisenhower der V.S. zal voeren, de toestand in het Midden-Oosten het voornaamste onderwerp zal z(jn. De Britse en Amerikaanse diplo maten zijn van mening dat, nu de Sowjet-Unie bezig is haar invloed in dit strategisch belangrijke ge bied, waarin zich bovendien veel olie bevindt, zo krachtig mogelijk uit te breiden, het een eerste ver eiste is dat een regeling wordt ge vonden voor het geschil tussen Is raël en zijn Arabische buurstaten. Evelyn Shuckburgh, de autoriteit van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken betreffende het Midden-Oosten, vertrekt deze week Eisenhower weer naar Washington President Eisenhower heelt zon dag meegedeeld, dat hij nog geen besluit heeft genomen wat betreft het zich herkiesbaar stellen als pre sident. Hij hield in Key West zijn eerste persconferentie na de hart aanval op 24 september. De president heeft. 12 dagen in Florida vertoefd op advies van zijn artsen. Hij is zondag naar Was hington terug gegaan om zich weer volledig aan het presidentschap te wijden. Prins Bernhard naar Amerika Prins Bernhard zal heden (dins dag) 10 januari voor korte tijd naai de Verenigde Staten vertrekken. Na een verblijf van enkele dagen in New York, voor besprekingen met Amerikaanse deelnemers aan de onder zijn presidium gehouden conferenties, zal de prins in Los Angelos de Douglas- en Lockheed vliegtuigfabrieken bezoeken, om vervolgens enige dagen in Texas door te brengen. Via Washington keert Prins Bernhard tegen het einde van de maand naar Neder land terug. Voldoening over vorstelijke huwelijks plannen in Monaco Na de bekendmaking van de ver loving van prins Rainier III van Monaco en de Amerikaanse film ster Grace Kelly is uit de meeste gebouwen en huizen de vlag uit gestoken. Overal waaien Ameri- Langzaam maar zeker groeit alom in west-Duitsland het nieuwe leger, kaanse en Monagaske vlaggen naast waarover reeds zoveel is te doen geweest. - Op de bovenste foto uit elkaar. Andemach ziet men een groep gloednieuwe west-Duitse soldaten in Men is het algemeen over eens, gloednieuwe uniformen een even nieuwe Duitse jeep bewonderen in het dat een Amerikaanse bruid een Andernachse barakkenkamp, ivaar reeds een 800 vrijwilligers onder de ideale keuze is van een vorst, wiens wapenen zijn gekomen. - Foto onder: leden van een groep van 27 offi- vorstendom voornamelijk leeft van eieren van de nieuwe strijdkrachten wuiven naar hun familieleden op vreemdelingenverkeer. Nu een het vliegveld van Dusseldorf alvorens zich aan boord te begeven van Amerikaanse vrouw prinses wordt, een Superconnie van de Duitse Lufthansa, waarmede zij naar New York zullen, naar men verwacht, nog zullen vliegen. Zij zijn de eersten die voor hun toekomstige functies in meer toeristen naar Monaco trek- Amerika zullen worden opgeleid. De groep stond onder leiding van ken. Een hoteleigenaar zei: „Dit is it. kol. Reidel, die een cursus zal volgen aan de school van de Ameri- voor de Cüte d'Azur een fortuin kaanse generale staf. Ernstige ongeregeldheden in Jordanië In Amman de noodtoestand afgekondigd Zaterdag is in Jordanië een alge mene staking afgekondigd uit pro test tegen de beslissing van de 'Raad voor de Grondwet, dat de parlementsontbinding door koning Hoessein onrechtmatig is geweest. In alle steden en dorpen bleven zaterdag de winkels gesloten. Stu denten en scholieren hielden des ochtends een vreedzame demonstra tie tegen het pact van Bagdad en de Tweede Kamer van het parle ment. Zij eisten een nieuwe Twee de Kamer, die het volk vertegen woordigt. Volgens de Israëlische radio heb ben zich ook in het Jordaanse deel van Jeruzalem zaterdag ongere geldheden voorgedaan. Er werd ge vuurd op betogers, die naar het Amerikaanse consulaat optrokken. De Amerikaanse vlag werd verwij derd en verbrand. Duizenden Jordaniërs namen deel aan betogingen in geheel Jordanië en alle buitenlandse ambassades en vw Handel in wormen liet is zeer goed mogelijk dat X Schotland weldra de haken y van miljoenen Amerikaanse vissers van wormen zal voor- zien. De Kamer van Koop- handel in Aberdeen heeft een suggestie ontvangen uit *t* Hamilton, Ohio, waarin ge- X zegd wordt jiat Schotland's y combinatie van vochtig weer A en een overvloed van golfba- nen moet inhouden dat daar X wormen van ongeëvenaarde sappigheid gedijen in vol- 'X doende grote aantallen om het grootste deel van de 25 miljoen te leveren die jaar lijks door vissers in de Ver enigde Staten worden ge bruikt. Twee zakelijke lie den uit Aberdeen hebben reeds monsters van Schotse wormen naar Ohio gestuurd en zij hebben er goede hoop op dat zij binnenkort orders voor ongeveer tien miljoen wormen zullen ontvangen. legaties die de vorige maand door betogers waren aangevallen, wer den streng bewaakt. De betogingen waren gericht tegen de mogelijke toetreding van Jordanië tot het verdrag van Bagdad, aldus de Is raëlische radio. Radio-Cairo meldde zaterdag avond, dat in Amman de noodtoe stand is afgekondigd na betogin gen tegen het verdrag van Bagdad. Volgens radio-Cairo begaven de betogers zich naar regeringsgebou wen en eisten zij luidkeels verwer ping van „imperialistische verdra gen" en zuivering van het Arabi sche legioen van Britse officiex-en. De betogers, onder wie zich vele studenten en meisjes bevonden, eisen verder nieuwe verkiezingen. De politie begeleidde de demon stranten. Botsingen deden zich niet voor. Sleutelactie eindigt in sleutelstad Op woensdag 18 januari zal in de sleutelstad Leiden, de actie „De vluchteling wacht op uw sleutel" van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp worden afgeslo ten. De federatie houdt op die dag in de Stadsgehoorzaal in Leiden een openbare slotbijeenkomst on der voorzitterschap van haar pre sident, de heer M. A. Reinalda. In een muzikale omlijsting zal daar het eindresultaat van de inzame lingsactie worden bekend gemaakt en tevens zal onder notarieel toe zicht de uitslag worden bekend ge maakt van de aan het inleveren van de oude sleutels verbonden prijsvraag. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's X Gedachten zijn dieper dan y alle spraak. Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Sneeuw en lichte vorst Zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw, maar later ook enkele op klaringen; tot matig of vrij krach tig toenemende zuidoostelijke wind; over het algemeen lichte vorst. 11 jan. Zon op 8.47, onder 16.49. Maan op 7.31, onder 15.31. 12 jan. Zon op 8.47, onder 16.51. Maan op 8.07, onder 16.32. Nieuwe maan: 13 januari te 4.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 jan. 12 jan. 2.18 v.m. 3.01 v.m. BROUWERSHAVEN 11 jan. 12 jan. 1.50 v.m. 2.31 v.m. 14.37 n.m. 15.20 n.m. 14.06 n.m. 14.44 n.m. waard". Na prins Rainier en Grace Kelly is op het ogenblik de Amerikaanse geestelijke Tucker, de persoonlijke kapelaan van de prins, de popu lairste figuur van Monaco. De Mo- nagasken zijn er zeker van, dat de- Eden zal niet aftreden De Ver. Staten en nationalistisch China Een woordvoerder van sir An thony Eden, de Britse eerste-mi- geestelijke de prins gesteund nister, heeft een krantenbericht lu£^S"l^dX«mrte»7dte heeft b,j diens beslui tot een hu- tegengesproken, dat de premier zaterd vliegtuig uit de For- weluk met Grace Kelly „uiterlijk" tegen het begin van de raosaan°/hoofdstad Taipeh te Ma- Naar van welingelichte nude is zomer zal aftreden en worden op- m aangekomenj verklaarde al- vernomen, zal m juni te Monte gevolgd door R. A. Butler, de mi- nersrnnfprentie belesd Carlo het kerkelijke huwelijk plaats nister die de regering in het Lager- nf) hpfnrpkinppn mpf phiiinniinse vinden van prins Rainier van Mo- huis vertegenwoordigt en oud-mi- naco en de filmster Grace Kelly. nister van Financiën. De Amerikaanse minister voor de 8000 krijgsgevangenen keerden terug Bgna 300.000 mensen, voor het merendeel vluchtelingen uit com munistisch oost-Duitsland, z(jn in 1955 uit het oosten naar west- Duitsland gekomen, aldus heeft een regeringswoordvoerder vrijdag te Bonn medegedeeld. De anderen waren gerepatrieerde krijgsgevangenen, burger-geïnter neerden en volksduitsers, in west-Berlijn en west-Duits land kwamen 252.870 vluchtelingen aan, van wie 52.4% jonger dan 25 jaar was. In 1954 waren 184.198 vluchtelingen, van wie minder dan de helft jonger dan 25 jaar was, in west-Berlijn of west-Duitsland ge registreerd. De Sowjet-Unie zond op grond van een west-Duits-Russisch ak koord 8.000 krijsgevangenen terug. Van de teruggekeerde volksduit sers kwam de grootste groep, on geveer 12.000 personen, uit Zuid- Slavië. na besprekingen met Philippijnse verdedigingsautoriteiten, dat de na- tionalistisch-Chinese luchtmacht mogelijk de beschikking zou krij gen over atoombommen, indien de Chinese communisten Formosa zou den aanvallen. Hij verklaarde verder dat de Ver enigde Staten zich niet erg bezorgd maakten over het toenemen der communistische militaire kracht in het verre oosten. 's-GRAVENHAGE. Aan prof. dr. G. A. Lindeboom, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor algemene ziektekunde, clini- sche propaedeuse en encyclopedie der medische wetenschappen, is door de heer S. A. Kouznetsof, tweede secretaris van de ambassa de der Sowjet-Unie, een uitgebrei de verzameling fotocopleën over handigd van manuscripten van dr. Boerhaave. „Van geen nut" zegt regering Smokkel van verdovende middelen naar de V.S. Op een schriftelijke vraag van hel Tweede Kamerlid de heer Oud be treffende het aan de orde stellen van het zelfbeschikkingsrecht der zuidijMolukken bij de besprekin gen tussen Nederland en Indonesië hebben de heren Beyen, minister van Buitenlandse Zaken, en Luns, minister zonder portefeuille, het volgende geantwoord: Zoals tijdens de mondelinge be handeling door de Tweede Kamer der Staten-Generaal van hoofdstuk III der Rijksbegroting over het dienstjaar 1956 op een desbetref fende vraag van het lid van deze Kamer de heer Ritmeester reeds werd medegedeeld, ziet de regering geen mogelijkheid tot het aan de orde stellen van het vraagstuk van het zelfbeschikkingsrecht der zuid- Molukken bij de thans met de re gering der republiek Indonesië ge voerde besprekingen en zou zij daarvan ook geen nut verwachten. Facet van koude oorlog Het zelfbeschikkingsrecht der Zuid-Molukken „Communistisch China smokkelt opium en heroïne naar de Verenig de Staten met een tweeledig doel: het verkrijgen van dollars en het demoraliseren dergenen, die zich deze verdovende middelen ver schaffen", aldus heeft senator Da niël Price, voorzitter van een on dercommissie van de Amerikaanse Senaat, die een uitgebreid onder zoek instelt naar het in de Verenig de Staten binnensmokkelen van verdovende middelen, verklaard. Hij voegde hieraan toe dat de on dercommissie in het bezit is van veel en onwederlegbaar bewijsma teriaal ter staving van zijn verkla ring. Korte berichten uit het Binnenland IJMUIDEN. De staking onder de opvarenden van de IJmuldense treilervloot wordt voortgezet. Dit besluit is met algemene stemmen gevallen op een door het Onafhan kelijk Verbond van Bedrijfsvereni gingen (O.V.B.) uitgeschreven open bare vergadering, waar twee hon derd dertig vissers aanwezig waren 's-GRAVENHAGE. Op een bouw werk aan de Hanenburglaan te Den Haag heeft zich een ongeval voor gedaan dat het leven heeft gekost aan de 55-jarige arbeider J. van L. uit Den Haag. VLAARDINGEN. Het gezin van de heer A. J. Haddeman te Vlaar- dingen is vermeerderd met de ge boorte van een drieling, namelijk een jongen en twee meisjes. Mevr. Haddeman-den Outer schonk het leven aan deze drieling in het flat ziekenhuis te Vlaardingen. De kin deren wegen resp. 1900, 2450 en 2210 gram. Moeder en kinderen maken het uitstekend. AMSTERDAM. Een 27-jarige classificeerder is tijdens werkzaam heden aan boord van een in aan- buw zijnd zeeschip op de werf van de N.D.S.M. in de Amsterdamse ha ven, overbooi'd geslagen en zeven meter lager op een afbouwpier te recht gekomen. De man is zwaar gewond en in zorgwekkende toe stand naar het Binnengasthuis overgebracht. OLDEBROEK. De 55-jarige land bouwer H. V., wonende te Hatte- merbroek, gemeente Oldebroek, is toen hij per rijwiel bij zijn woning de rijksstraatweg wilde overste ken, aangereden door een auto. De heer V. liep o.a. een schedelbasis- fractuur op. Hij werd naar een zie kenhuis te Zwolle overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. HENGELO. De 11-jarige wielrij der F. de B. is, toen hij met twee vriendjes een voorrangsweg in de binnenstad van Hengelo overstak, tegen een truck met oplegger ge reden. De jongen werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. 's GRAVENHAGE. De nationale reclasseringscollecte heeft in 1955 netto f 360.456,23 opgebracht, In 1954 bedroeg de netto-opbrengst f 301.294,91. Nog nooit in de ge schiedenis van de nationale reclas- seringsdag werd een zo groot be drag gehaald. Springtij: 15 en 29 januari. Doodtij: 23 januari. HET WEER Koning Winter vaster in het zadel Gedurende het weekeinde heeft zich een belangrijke wijziging in de algemene circulatie voltrokken. Het hogedrukgebied boven Rusland is iets afgenomen, terwijl de ver binding met het Atlantische maxi mum, die over onze omgeving liep, totaal verdwenen is. Er is op de Noordzee een depressie ontstaan, die ons sneeuw gebracht heeft. Ook op de Middellandse Zee en de Golf van Biscaye is de lucht druk laag geworden, zodat in onze omgeving zuidoostelijke winden gaan overheersen. Tegelijkertijd begint de druk in Scandinavië langzaam te stijgen. De eerste paar dagen zal er in elk geval lucht naar ons land gevoerd worden, waarin over het algemeen lichte vorst heerst. Bij nachtelijke opklaringen kan boven het thans ontstande sneeuwdek zelfs wel ma tige vorst optreden. Wel bevond er zich maandagmorgen een bui tengewoon actieve depressie ten zuiden van IJsland, maar deze koerst naar het zuid-zuidoosten en zal ons niet beïnvloeden. De winter zet dus door. Vader redt kinderen uit brandende woonark In de woonark van de fam. R. Visser in de Bladderswijk te Oran jedorp (bij Emmen) is zaterdag avond brand uitgebroken op een ogenblik dat de drie kinderen van twee tot vier jaar alleen waren. Direct na het ontdekken van de brand werden de ouders, die bij bu ren op visite waren, gealarmeerd. De vader drong de brandende woonark binnen door een gat, dat hij in het dak hakte. Hij vond zijn drie kinderen bewusteloos naast de bedden op de grond liggen en slaag de er in, hen aan de wal te brengen. Het oudste kind moest bijge bracht worden met behulp van een zuurstofapparaat van de gealar meerde Emmense brandweer. Alle drie de kinderen zijn met rookver giftiging opgenomen in het zieken huis van Emmen. Congres Vereniging van Nederlandse Gemeenten Het jaarlijks congres van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten zal in Breda worden gehouden op 16 en 17 mei a.s. Als onderwerp staat op het programma: „De ge meenten en de structuurwijzigingen van het bij het deltaplan betrokken gebied". Volgens Amerikaanse Congres kringen is de commissie voor de kernenergie voornemens dit jaar een waterstofbom, welke de krach tigste zal zijn, die tot nu toe door de Verenigde Staten is vervaardigd, in het gebied van de Stille Oceaan tot ontploffing te brengen. De Amerikaanse minister voor de luchtvaart, Quarles, heeft zater dag te Taipeh medegedeeld, dat de Verenigde Staten de levering van moderne straalvliegtuigen aan na tionalistisch China versnellen. Bij zuiveringsoperaties van Franse orde-troepen in het gebied van Constantine zijn vrijdagnacht en zaterdag elf rebellen gedood en 28 gevangen genomen. Een aantal geweren werd in beslag genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1