ZÏER1KZEESCHEMNIF11WSB0DF Continuïteit van de economische hulp voor buitenlandse projecten toegezegd DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZATERDAG 7 JANUARI 1955 No. 17877 - 112e jaargang ABONNEMCNTÊN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi/ vooruitbetaling I 3,50, per «veek 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm.) I I,per stuk. WAARIN OPGtNOMEN 1797-1389 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstreat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstreat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. EISENHOWER'S JAARBOODSCHAP Wijziging van de immigcatiewetten lauu; u><*u iici vu»- Kadiiie iwuuen m en net ivnvs- „1U„- gevraagd om speciale vol- den-Oosten zei Eisenhower, dat de Juffen suPersonische snelheid is, President Elsenhower heeft don- gebruik van atoomenergie, te be- derdag In zijn jaarlijkse boodschap reiken". over de „state of the uinon" (de In een overzicht van de Ameri- toestand van het land) aan het Con- kaanse politiek in Azië en het Mid- gres machten voor economische huln- Verenigde Staten in Azië hulp zul- programma's voor „een aantal ja- len blijven verschaffen aan landen ren" aan nlet-commnnlstische lan- die hun vrijheid verdedigen tegen den. In de boodschap wordt een communistische druk of ondermij- ruwe schets gegeven van Eisenho- ning. In het Midden-Oosten zullen wee's voorstellen voor wetgeving In de Verenigde Staten alles doen om het laatste jaar van zijn regering een rechtvaardige oplossing te be- voor de presidentsverkiezingen, die vorderen van het „tragische ge- dit jaar gehouden zullen worden. schil" tussen de Arabische staten en Israël. De Verenigde Staten wil- In de voorstellen van de presi- len al deze landen tot vriend hou- Ijl dent voor een economisch hulppro- den. gramma op lange termijn wordt ge- „Het conflict tussen het interna- X zegd: tionale communisme en vrijheid „Opdat onze vrienden de grotere heeft een nieuw aanzien gekregen", kracht kunnen bereiken waarnaar zo vervolgde de president. „Wij .j. wij gezamenlijk streven, moeten zij weten dat de communistische lei- verzekerd zijn van continuïteit van ders dikwijls een tactiek van terug- .j. de economische hulp voor ontwik- trekken en onverwachte koerswij- kelingsprojecten en programma's zigingen volgen. Wij weten dat het X die wij goedkeuren en die een aan- Sowjet- en het Chinese communis- tal jaren vergen om opgezet en uit- me nog een ernstige bedreiging van gevoerd te worden. de vrije wereld inhouden en dat de .j. „Daarom vraag ik het Congres Sowjet-politiek in het Midden-Oos- *t* beperkte volmachten om verplich- ten nauwelijks past in het streven A tingen op langere' termijn aan te naar internationale ontspanning". gaan voor hulp bij dergelijke pro- X jecten, hulp die verschaft moet worden uit toewijzingen in ko mende belastingjaren' Nike-projektielen naar Europa Naar donderdag uit het hoofd kwartier van de Amerikaanse strijdkrachten te Heidelberg ver luidde, heeft de Navo-raad besloten de Europese luchtverdediging te versterken door de Amerikaanse strijdkrachten in Europa binnen kort met het supersonische geleide projectiel van het type „Nike" uit te rusten. Dit met radar geleide projectiel zou in 95 van de 100 gevallen zijn doel, zelfs als het een straalvlieg- Merkwaardig rusthuis De Napolitaanse frater Blan- dino Delia Croce is voorne mens in een Romeinse voor stad een „rusthuis" te bou teen voor Amerikaanse ben- deleden van Italiaanse af komst, die uit de Verenigde Staten zijn gewezen. De frater zou toestemming van de Italiaanse regering heb ben gekregen een dergelijk tehuis, waarin dertig voor malige bendeleden zouden kunnen wonen, te bouwen. „Lucky Luciano", voormalig groot-misdadiger uit New York, die in 1946 uit de Ver enigde Staten werd geivezen heeft woensdagavond jl. te genover verslaggevers ver klaard dat hij frater Croce naar zijn beste vermogen bij de uitvoering van zijn plan nen zal steunen. Te Monte Carlo Is Donderdag- «j* middag de verloving van prins Ral- .j. nen zal steunen. .j. Eisenhower verklaarde, dat de njer van Monaco en de filmster topconferentie in Genève in juli (jrace Kelly bekendgemaakt. van het vorige jaar de belofte in hield van matiging van woorden AMSTERDAM. Drie en dertig en actie in de koude oorlog, doch leerlingen van verschillende scho- dat de latere Geneefse conferentie De elf getuigen décharge in len uit de Zuid-Afrikaanse (Engels van ministers van Buitenlandse de rechtszaken tegen Jungschlager sprekende) provincie Natal zijn na Zaken had bewezen, dat de ,.Sow- en Schmidt ,zijn donderdagmiddag enkele dagen in Engeland te zijn jet-leiders nog niet de onontbeer- op Kemajordn (Djakarta) aangeko- geweest op het continent aangeko- lijke voorwaarden willen scheppen men. Het vliegtuig had enige ver- men. In de raadzaal van het Am- voor een veilige en duurzame traging wegens motorstoring. sterdamse stadhuis zijn zij begroet, vrede". De president stelde ingrijpende - - - herziening voor van de omstreden immigratiewettenvanMecarrenen Moqeluk samenqaan van radicalen en Walter. Hij wil het aantal jaarlijks i ?.e»Sèï»d ;rïerTalt"tebvPoS- socialisten in Franse regering telling, die van 1950, in plaats van die van 1920. Mendès-Franca en Mollef hielden bespreking geweer presenteert en tweede van rechts kapelaan Paul Adenauer Commissie ter verdeling opbrengst nationale reuma-actie ingesteld Aanvragen kunnen nog worden ingediend het paleis Schaumberg, waar het eerste na-oorlogse Duitse legermuziek- R X korps hem een muzikale hulde brengt. Rechts een soldaat die zijn Y Techtigheidi dan gr9Qte inko^_" j X sten met onrecht. v Y Het K.N.M.l. verwacht tot zaterdagavond: Lagere temperatuur Zwaar bewolkt met hier en daar nog wat heel lichte motregen en plaatselijk mist; zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen; over het algemeen iets lagere tempera turen. 8 jan. Zon op 8.49, onder 16.45. Maan op 4.35, onder 13.08. 9 jan. Zon op 8.49, onder 16.46. Maan op 5.53, onder 13.48. 10 jan. Zon op 8.48, onder 16.48. Maan op 6.46, onder 14.36. Nieuwe maan: 13 januari te 4.01. HOOG W ATERSTANDEN ZIERIKZEE: Hulp voor Europese eenheid De president beloofde Ameri kaanse hulp voor grotere Europese eenheid, in het bijzonder bij de ont wikkeling van kernenergie. In wat een verwijzing naar de „Euratom" scheen te zijn, zei Eisenhower: „Wij zullen zoveel hulp geven als doen lijk is aan de onlangs hernieuwde pogingen van Westeuropese landen om een grotere mate van integratie bv. op het gebied van vreedzaam Vulkaan Merapi actief De gevaarlijke vulkaan Merapi op midden-Java was ook donder dag actief, doch tot op heden wer den geen ongelukken gemeld. Een brug over de rivier de Seno- wo werd weggevaagd en drie hui zen werden door lavastromen en wolken hete as vernield. In 1930 werden 30.000 mensen door een uitbarsting van de Merapi gedood en twee jaar geleden ver brandde de bevolking van een dorpje op de berghelling door de dodelijke wolken. Volgens berichten gaven de auto riteiten tienduizenden mensen in gebieden, waar gevaar dreigt, op dracht te evacueren. De radicaal Pierre Mendès-France en de socialist Guy Mollet hebben donderdag, na een lunch, tot de pers gezegd, dat hun radicaal-so cialistische verkiezingsalliantie, het republikeinse front, de nieuwe Franse regering dient te vormen. De twee staatslieden wezen de oproep van de aftredende eerste- minister, Edgar Faure, voor de vor ming van een „regering van natio nale eenheid" van de hand. Volgens Faure zou een dergelijk kabinet alle groepen van gematigd links en gematigd rechts - van socialisten tot conservatieven - die elkaar bij de verkiezingen hebben bestreden, en alle aan uiterst links en uiterst rechts terrein hebben verloren, moeten omvatten. De secretaris-generaal van de so cialistische partij Mollet verklaarde Londe de uiVi en in .je ,smog 6"'b derde dag van zwartx mist in. Het verkeer was ontwrich. t., volgens de weerkundigen zal de smog - rook en mist - nog aanhouden. Het Londense vliegverkeer ligt vrijwel geheel stil. Op Chatam station zijn twee electrlsche treinen met elkaar in botsing gekomen. Er zijn geen gewonden. Rusland zou nog dit jaar kunstsatelliet in de lucht brengen Proeven zijn in praktische fase gekomen Professor Prokrofskl, een voor aanstaand Sowjct-expcrt op het ge bied van ruimtevaart, schrijft In het blad „Troed", dat de Sow,jet- Unie in staat is om nog dit jaar (1956) een kunstmatige satelliet om de aarde te doen draaien. HU zegt, dat de proeven zo ver gevorderd z(jn. dat men In de praktische faze ls gekomen. Er zijn twee methoden, aldus Prokofski. De een bestaat In het afschieten van een drievoudige ra ket, waarvan het laatste stuk, de „neus", zich op een hoogte van en kele honderden kilometers zou los maken om met een snelheid van 8 km per seconde verder te stijgen. Dit stuk zou in 103 minuten om de aarde cirkelen. Volgens de andere, goedkopere en eenvoudiger, methode, zou een raket afgevuurd worden die op haar beurt na het bereiken van de gewenste hoogte een hoeveelheid metaal met behulp van explosieven zou afschieten. Deze hoeveelheid metaal zou als kunstsatelliet kun nen fungeren. Als dit metalen voor werp een grootte van een tennisbal zou hebben, zou men bijzonder sterke telescopen nodig hebben. Zou het echter de omvang van een voetbal hebben ,dan zou men met gewone telescopen kunnen vol staan. in antwoord op vragen, dat een re gering van een „nationaal front" zou neerkomen op een verzameling mannen, die het vrijwel over niets eens zijn en in functie blijven door niets te doen". „Wat thans nodig is ,is een re gering die moedig handelt", aldus Mollet, die hieraan toevoegde, dat hij nooit zou deelnemen aan een „volksfront-regering" met de com munisten. Korte berichten uit het Binnenland ST. ANNA PAROCHIE. Te St. Jacobiparochie is een bejaard echt paar door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De heer B. was rustend landbouwer, 81 jaar oud, zijn echtgenote was 78 jaar. Toen de buren 's morgens ongerust werden doordat de ramen bij het echtpaar zo lang gesloten bleven, verschafte men zich door een raam toegang tot de woning. Beide men sen waren toen reeds overleden. ROTTERDAM. Op het terrein van de B.P.M. te Pernis heeft de 44-jarige grondwerker A. V. uit Rhoon een badding van ongeveer duizend kilogram op het lichaam gekregen. De man was op slag dood. CULEMBORG. De 19-jarige H. V. uit Leerdam is dodelijk veron gelukt, toen hij met zijn motorfiets tegen een autobus van de E.A.T.O. uit Tiel botste. De motorrijder reed midden op de weg en heeft door de mist de bus te laat opgemerkt. ZWOLLE. De 42-jarige rijks werkman W. S. uit Assen is drie kilometer ten noorden van Heino (O.) op de weg naar Zwolle toen hij daar in de zware mist op de motor tegen een hem tegemoet komende militaire ziekenauto van de lucht- doelartillerie te Enschedé opreed om het leven gekomen. Nabij Ilchester in Engeland is donderdag een „Sea Venon" straal jager van de Britse marine op een kamp voor kampeerwagens, de zg. „Caravans", neergestort, waardoor een moeder en kind en twee ma rine-officieren om het leven zijn gekomen. Drie personen werden ge wond. De straaljager stortte neer ongeveer vijf minuten nadat hij in dichte mist van een nabijgelegen vliegveld was opgestegen en vloog onmiddellijk in brand. Het bestuur van de Nederlandse vereniging tot reumatiekbestrljding heeft een commissie ingesteld, die hefc bestuur zal adviseren omtrent de verdeling van de opbrengst der in de afgelopen zomer gevoerde ac tie van het Nationaal Reumafonds. In een bijeenkomst in de Indu striële Club te Amsterdam is deze commissie geïnstalleerd door de voorzitter der vereniging. Dr. P. L. Stal. In zijn installatierede deelde Dr. Stal o.m. mede, dat tot uiterlijk 28 januari a.s. gelegenheid bestaat aanvragen in te zenden tot het ver krijgen van een aandeel in de op brengst van de actie van het Natio naal Reumafonds, ter verbetering van de behandelingsmogelijkheden van reumapatiënten. Deze aanvra gen dienen, voorzien van een brede toelichting, te worden ingezonden bij het secretariaat van de advies commissie, Pieter Bothstraat 12 te 's Gravenhage, Tachtig procent van de opbrengst der actie is bestemd voor de uit breiding van behandelingsmoge lijkheden. Geen nieuwe crisis rond Formosa Admiraal Arthur Radford, voor zitter van de Amerikaanse commis sie van stafchefs, die op Formosa besprekingen heeft gevoerd met de leider van nationalistisch-China, generalissimus Tsjiang Kai-Sjek, heeft vrijdag, alvorens naar Tokio te vertrekken, op het vliegveld van de Formosaanse hoofdstad Taipeh verklaard in 1955 in het tegenover Formosa gelegen Chinese kustge bied „een uitbreiding der commu nistische militaire activiteit" te hebben geconstateerd. „Doch ik zie geen nieuwe crisis m.b.t. het ge bied van Straat Formosa opdoe men", zo voegde hij hieraan toe. bewij Provinciale nummer- izen vervallen in 1956 De Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) in het district Zeeland vestigt er de aandacht op, dat volgens medede ling van het ministerie van Ver keer en Waterstaat en de Rijks dienst voor het Wegverkeer alle provinciale nummerbewijzen van: a. personenauto's b. motordriewielers c. vrachtauto's d. bestelauto's e. trekker met oplegger combina ties in 1956 komen te vervallen aan het einde van de maand, waarin zij in enig jaar vóór 1951 zijn afgegeven. Voor genoemde categorieën van motorvoertuigen zullen kenteken- bewiizen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer aangevraagd moe ten worden. Aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer te Middelburg, de plaatselijke politie en de E.V.O. De E.V.O. adviseert de belang hebbenden niet tot het laatste ogenblik te wachten met het indie nen van de aanvraag. Het ligt in de bedoeling te be reiken, dat op 1 januari 1957 alle motorvoertuigen van kentekenbe wijzen voorzien zijn. BRUINISSE Aanbesteding openbare werken Behoudens goedkeuring van ho gere autoriteiten in Den Haag zul len te Bruinisse binnen afzienbare tijd een aantal openbare werken worden aanbesteed, vervat in een vijftal bestekken, die de afsluiting vormen van de oorlogs- en water schade aan bestrating en riolering. Het grootste gedeelte vormt het zg. vak A, waar rioleringen worden vernieuwd, trottoirs worden ge legd, klinkerbestratingen worden vernieuwd en straatkolken voor bovenwater worden aangebracht. Dit vak omvat Noordstraat, Molen straat, Schoolstraat, Houtstraate straat, Poststraat, Noorddijk, Berg straat en Dreef. Behalve trottoirs zal in de Bergstraat ook een tegel bestrating komen. Vak B oost bevat de werken (on geveer als boven) tussen Wilhel- minalaan en Schipperslaan, dus een nieuw gedeelte. Een ander nieuw gedeelte is de straat tussen Lange Ring en Burgemeester Hage- laan. Ook het nooddorp krijgt een beurt, terwijl Boomdijlc en Stoof- polder ook een afdoende oplossing voor de afvoer van hun rioolwater zullen krijgen. 8 jan. 11.41 v.m. n.m. 9 jan. 0.28 v.m. 12.50 n.m. 10 jan. 1.25 v.m. 13.48 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 jan. 11.24 v.m. n.m. 9 jan, 0.03 v.m. 12.29 n.m. 10 jan. 1.00 v.m. 13.22 n.m. Doodtij: 7 en 23 januari. Springtij: 15 en 29 januari. OOSTERLAND Foeilelijke fietsenberg plaats voor verenigingsgebouw Met tegelpaden van rode beton- tegels voor het gebouw is de res tauratie van het Chr. Verenigings gebouw aan de Sint Joostdijk thans voltooid. Zeer te betreuren is het feit dat men er toe overgegaan is voor het keurig herstelde gebouw een rijwielbergplaats te plaatsen die geheel niet verantwoord is. In plaats dat deze berging van steen, of desgewenst op de einden met ruw hout is toegemaakt, heeft men hier zinken golfplaten genomen, een bouwmateriaal dat er nu niet bepaald toe bijdraagt de schoon heid van bouwwerken te bevorde ren. Overdenking GODS DAG JDlt is de dag, die de Heer ge maakt heef t" (Psalm 118 24a>. We staan nog bij het begin, de eerste kille, naakte dagen van het nieuwe jaar 1956. We zijn er wel licht nog zo weinig aan gewend, dat wij herhaaldelijk 1955 boven onze brieven zetten. Zo'n overgang kost meer dan het nieuw ophangen van een kalender. Toch maken wij dit maar een be perkt aantal keren mee. Het men selijk leven lijkt heel wat, als je het in dagen of nog mooier in se conden uitdrukt, maar in jaren is het ten slotte een tamelijk armzalig getal, vooral als we dit gaan ver gelijken met de miljoenen getallen van de geologische perioden. Neen, aan de lengte ontleent het mense lijk leven zijn waarde beslist niet. Waaraan dan wel? - Aan zijn godsbesef. Dat leert hem, hoe zijn tijdelijke, korte, onzekere bestaan rust op de achtergrond van de eeuwige, onbeperkte, vaste grond van Gods bestaan. Hierdoor kan hij de dag bezien, die voor hem ligt, met alle moeiten, zorgen, onzeker heden, vreugden en verdrieten en hij kan over die dag zeggen: „Dit is de dag, die de Heer gemaakt heeft". De Heer, die geen dictator be geert te zijn, doch een Heer, die in liefde zijn weg met ons gaat, met zijn onveranderlijke liefde, welke Hij ons toonde in Jezus Christus, onze Heer. De dagen veranderen, de jaren vervliegen - maar God heeft ze gemaakt en stelt 2e voor ons in het teken van: „Jezus Christus is gisteren en he den dezelfde en tot in eeuwigheid". Die vastheid geeft ons de levens- grond, welke wij behoeven en ge troost zingen wij: Komt, laat ons samen nederknielen voor Hem. die ons geschapen heeft! Hem zij d'aanbidding onzer zielen, die 't leven is en 't leven geeft! Hij strooit de jaren voor zich honen, gelijk de landman 't koren strooit. De tijden kwamen en verdwenen, der tijden God verandert nooit. Zierikzee. C. J. v. ROYEN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1