DE ZIERIKZEESCHE COURANT Communisme is een geloof dat het Westen onderschatte Gehoorcentrum te Goes deed ScSzMZÏZrInZ: voor rampslachtotters goed werk V.S., Engeland en India. Ook don- Palestijnse vraagstuk werkelijke bedreiging van de vrede VRIJDAG 6 JANUARI 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,per stuk. No. 17876 - 112e jaargang ZQMmS(MMNIElIWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 ■mi ,^wepa——B REDACTIE EN ADMINISTRATIE? Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave; N.V, Drukkerij voorh. Lakenman A Ochlman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DR ADENAUER 80 JAAR Ook geestelijke wapens zijn waardevol Bondskanselier Adenauer beeft in een vraaggesprek ter gelegen heid van z(jn 80ste verjaardag. Donderdag gepubliceerd in het Amerikaanse tijdschrift „Life", ver klaard te geloven, dat de „Ideolo gische stryd" met het communisme ,nog wei tien tot twintig jaar du ren zal". Zijn recente bezoek aan Moskou had hem gesterkt in zijn geloof, dat het Westen het communisme niet alleen met politieke en militaire doch ook met geestelijke wapens bestrijden moet. De communisten zijn ervan over tuigd, dat hun leer een soort ge loof is dat de wereld zal verove ren, zo zei de bondskanselier. Hij vreesde, dat de vrije wereld in haar overdreven onverschilligheid voor Franse „regering van nationale eenheid"? Edgar Faure, de Franse premeir, heeft zich woensdag uitgesproken voor „een regering van nationale eenheid", die alle groepen van so cialisten tot conservatieven omvat. Hij zei dit op een lunch van de bui tenlandse persvereniging in Parijs. Op de vraag, wie een dergelijke re gering zou moeten leiden, zei hij slechts „ik niet". De premier verklaarde, dat zijn besluit om de Nationale vergade ring te ontbinden niet verantwoor delijk is geweest voor de verkie zingsuitslag. Dit is een gevolg van de beperking van het stelsel van lijstverbindingen, een stelsel waar tegen hijzelf gekant is. Het stelsel van lijstverbindingen had de be staande communistische sterkte verdoezeld en een vals gevoel van veiligheid geschapen. Wel zei Faure verontrust te zijn over de groei van het anti-parlementarisme. Volgens het weekblad „Euro- peo" heeft paus Pius XII de afge lopen zomer zijn verblijf in Castel- gandoifo de Russische taal bestu deerd. Een prelaat heeft volgens het blad een Russische grammatica op de werktafel van de Paus ge zien, waarin losse bladen met aan tekeningen lagen. Ook zou een geestelijke, die goed Russisch kent, deze zomer de Paus dikwijls heb ben bezocht. een dergelijke agressieve ideologie de fout zou maken, die zij ook ten aanzien van het nazisme had ge maakt. Het Westen moet leren de diepte van de communistische be dreiging te beseffen, aldus Ade nauer. Verzet tegen het communisme moet boven partijpolitieke en na tionale geschillen verheven zijn, „omdat wij, bij een overwinning van het communisme, allen slaven zullen worden". Dr Albert Schweitzer weer terug in Lambarene Dr. Albert Schweitzer, de win-, jjaar van de Nobelprijs voor de vre de, is te Lambarene teruggekeerd. Tot Port-Gentil reisde hij per schip cn vandaar, over een afstand van 300 km., met een motorsloep dwars door het oerwoud. Bij aankomst verklaarde dr. Schweitzer, die 83 jaar is, dat zijn reis naar Europa vermoeiend is geweest en dat hij verlangde naar de rust van Lambarene. In dat opzicht trof hij het niet, want op dezelfde dag als hij arri veerde daar een speciaal vliegtuig van „Air France" met 24 toeristen (merendeels artsen), die een tocht door Afrika maken en vier dagen wilden besteden aan Lambarene. Spaanse studenten contra Franco Volgens een van officiële zijde uitgegane stemming onder studen ten van de Madrileense universi teit is de grote meerderheid van hen gekant tegen het huidige Spaanse bewind, aldus heeft „The New York Times" woensdag ge meld. Spaanse deskundigen zouden de conclusie hebben getrokken, dat ontevredenheid over de huidige so ciale en economische toestand en „gebrek aan politieke ervaring" de jongeren tot een gemakkelijke prooi van communistische propaganda maken. Dé uitslag van deze stemming, die werd geleid door het ministerie van Voorlichting, is bekend gemaakt in ambtelijke en diplomatieke krin gen, aldus „The New York Times". Op het station van Scilla, 22 km. van Reggio (Calabrië) is Woensdagmiddag de sneltrein van Rome' naar Reggio- ontspoord. Een groot aantal passagiers is gewond en in ziekenhuizen opgenomen. De toestand van enkele gewonden is ernstig. De Amerikaanse democratische senator Henry Jackson heeft ver klaard, dat er reden is om aan te nemen, dat de Sowjet-Unie wel licht beschikt over een raket, snel ler dan het geluid, dat met een wa terstofbom als lading een afstand van 2400 km kan afleggen. Jackson is voorzitter van de senaatssub commissie voor de strijdkrachten. Met dit wapen zouden vanuit de Sowjet-Unie alle landen van de NAVO en vrijwel alle Amerikaanse overzeese luchtbases aangevallen kunnen worden. KERSTBOMEN en REVANCHE Een bewoner van de Bond- straat te Eindhoven kreeg dezer dagen de gehele dag jongens aan de deurdie een afgedankte kertboom kwa men brengen. De man be greep daar niets van. Wat was het geval? In een plaat selijk blad bleek een adver tentie te hebben gestaan, waarin werd medegedeeld, dat op het bedoelde adres kerstbomen werden opge kocht tegen veertig cent per stuk. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat een meisje bij de krant de advertentie had opgegeven, waarschijn lijk in opdracht van een jon geman, die op deze wijze re vanche wilde nemen voor het feitdat de vader van zijn aangebedene hem niet over de vloer wilde laten komen. Slagers naar slagerijloos dorp Nijkerkerveen is de laatste dagen het doelwit van talrijke slagers uit het gehele land. De voorzitter van de vereniging „Plaatselijk Belang", de heer R. G. van Rooy, heeft het druk met het verstrekken van vele inlichtingen aan de adspirant-sla- gers, terwijl ook de heer W. Blom, de 70-jarige postkantoorhouder, wel naast de telefoon kan blijven staan om de vele telefonische oproepen te beantwoorden. Ook zijn er al en kele slagers naar de gemeentelijke overheid gegaan om eens te praten. Er zijn inlichtingen gevraagd uit vele delen van het land. Zelfs kwam er een slager uit Tilburg per motor poolshoogte nemen. Men heeft thans goede hoop, dat het nieuwe jaar inderdaad een sla ger zal opleveren. Velen kregen Om de slechthorenden weer een kans in de maatschappij te geven is drie jaar geleden in het Gast huis in Goes een gehoorcentrum ingericht. In dit centrum werkt thans een team, bestaande uit een oorarts, een audio-fysicus, een spraaklerares en een acoupediste, binnenkort aangevuld met een so ciaal werkster en misschien ook *i* Wjjs is hij, die immer streeft naar het doel, waarvoor hij y Ilee"- 'i Het K.N.M.I. verwacht "tot Vrijdagavond: Nevelig weer Nevelig of mistig, overwegend droog weer; weinig wind; na in de nacht vrijwel nergens vorst, over dag ongeveer dezelfde temperatu ren als donderdag. 7 jan. Zon op 8.50, onder 16.44. Maan op 3.47, onder 12.36. Nieuwe maan: 13 januari te 4.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 jan. 10.24 v.m. 23.13 n.m. BROUWERSHAVEN 7 jan. 10.09 v.m. 22.50 n,m. Doodtij: 7 en 23 januari. Springtij: 15 en 29 januari. De Nederlands- Indonesische besprekingen Woensdag zijn te Genève de Ne derlands-Indonesische besprekin gen voortgezet. Na de informele ministeriële bij eenkomst van woensdag, die bijna twee en een half uur heeft ge duurd, is het volgende gemeen schappelijke communiqué uitgege ven: De wederzijdse voorzitters van de politieke en financieel-economische werkgroepen hebben verslag uitge bracht over de stand van de werk- In Maastricht vend woensdagmiddag de overdracht plaats van hel tSS8nWeauTepgraanil0PvanmgeI comhando over liet regiment infanterie „Menno van Coehoonl". De dachten gewisseld, waarbij geeln- plechtigheid vond plaats op het terrein van de Tapgn-kazerne. - We s<atee>rd werd dat er naatt een zien{op deze foto: links de nieuwe commandant, ie majoor L. M H J. aantal len' van overeenstem. van Loon met het regimentsvaandel, dat hem zojuist door de scheldende ming verschilpunten bestaan, die commandant, overste J. C. Zmdema is overgedragen. nPder overleg noodzakeUjk maken. Na afloop van de vergadering vertrok de Indonesische minister KANS VOOR SLECHTHORENDEN van Buitenlandse Zaken, mr. Anak Agung Gde Agung, in gezelschap van de minister Leimena en Roem, I (Y I I biedt aan de ambassadeurs van de derdag is vergaderd. een apparaat Jubileum-gratificatie nog een pedagoog. Dit centrum VOOT OfldsfWi jZGTS heeft thans ministeriële erkenning gekregen. In het Staatsblad is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 30 de- Na de ramp bleek, dat vele cember 1955 tot toekenning van een slechthorenden hun gehoorapparaat §ratificatie bij ambtsjubilea aan kwijt waren geraakt. Het Rampen- hoofden en onderwijzers bij het la- fonds gaf bijdragen en de vereni- ger onderwijs, ging tot bevordering der belangen besluit werkt terug tot 13 juli van slechthorenden te Amsterdam *?55 en treedt in de plaats van het nam toen het initiatief om van het Kon- Besluit van 18 februari 1952, Amsterdamse gehoorcentrum tijde- waatbij eveneens een dergelijke lijk een bureau in Zeeland onder gratificatie was geregeld. Aange- te brengen. De heer Th. W. Polet, zien ten aanzien van de rijksamb- administrateur van de vereniging denaren met ingang van 13 juli 1955 kwam naar Goes en zocht daar con- ^et bedrag van een huldeblijk bij tact met de oorarts mevr. Scherp- een 2^" en 40-jarig ambtsjubileum huis-Voogd. Zij stelde haar onder- werd verdubbeld en gebracht op zoekapparaten gaarne ter beschik- resP- een halve maand en een hele king en zo groeide het werk uit. maand salaris, is ook voor de hoof- Na de ramp werden 24 doven weer den en onderwijzers bij het lager aan een gehoorapparaat geholpen. onderwijs een gelijke verhoging En toen de slechthorenden bemerk- met inëang van dezelfde datum ten, dat men hen niet alleen tij- toegekend. dens het onderzoek maar ook daar- j, na de aandacht schonk, die zij ver- IxinClGrGn QGVQQNljk dienen, meldden zich al spoedig meer patiënten. Ook zij werden ge- Op SlTOGT TG holpen. Iedereen die kwam kreeg zijn toestel, dat hem in staat stelde AmSt6rdQITl weer een volwaardig mens in de c maatschappij te worden, waarvan Sch»Icn beginnen kwart over negen hij zich afgesloten gevoelde. Nog De steeds toenemende verkeers- nooit is er iemand geweest, die drukte in de hoofdstad heeft het geen toestel kreeg omdat er geen probleem der schoolgaande kinde- geld was, zo zei de, zelf slechtho- ren op het ochtendspitsuur zo groot rende heer Polet. De vereniging be- gemaakt, dat thans bij wijze van kostigde alles. Zo werden tot half proef twintig lagere scholen in augustus 1955 meer dan 100 patiën- oud-west van Amsterdam op ver ten van een apparaat voorzien. zoek van de verkeerspolitie de aan vangstijd van 9 uur verplaatst heb- ben naar kwart over 9. De zo nuttige schoolbrigades, be- i staande uit leerlingen der beide ten „bond voor idi- hoogste klassen, die voorzien van i..i spiegelei en enig uniform hun klas- soenlljke weggebruikers genootjes en de kleinere jongens en meisjes van de scholen bij het over- De heer H. A. J. Klusman te Lei- steken escorteren, moeten nl. van den heeft op grond van de adhae- de verkeerspolitie steeds met het siebetuigingen met zijn initiatief oversteken wachten totdat er een tot een „Bond voor fatsoenlijke duidelijke „opening" in het verkeer weggebruikers", die hij uit allerlei is. Kort voor negen uur des och- delen van het land ontving, beslo- tends spoeden zich echter zoveel ten een dergelijke bond op te rich- duizenden wielrijders naar de bin ten. Voorlopig heeft hij deze ge- nenstad, dat op vele brigade-plaat- noemd „Veilig door u zelf", afge- sen de stroom eenvoudig minuten- kort „Veduze". Zo spoedig mogelijk lang niet meer door openingen on- zal een voorlopig bestuur worden derbroken wordt. Klokslag negen samengesteld en definitieve vorm uur is die grootste drukte plotse- worden gegeven aan deze organi- ling voorbij. satie. Het is zijn voornemen het Dit heeft er toe geleid, dat de centraal kantoor in den Haag te verkeerspolitie thans de scholen er- vestlgen. Elke weggebruiker, ook van heeft weten te overtuigen de de fietser en de voetganger, zal lid aanvangstijd op kwart voor negen kunnen worden. te brengen. Midden oosten in de belangstelling Vluchtelingenvraagstuk dient opgelost De nieuwe Britse minister van midden-oosten, die slechts kan lei- Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, den tot een uitbarsting van de haat heeft woensdag een conferentie in de harten der vluchtelingen in van Britse diplomatieke vertegen- het bijzonder en in die van de Ara- woordigers uit het midden-oosten bieren in het algemeen. Deze haat geopend. Onmiddellijk nadat Sel- zou eerst verdwijnen als de Ara- unjn Lloyd in december MacMillan bieren naar nun gebieden in Pa- als minister van Buitenlandse Za- lestina zouden kunnen terugkeren. ken opvolgde, ontbood hij de di- In het lelegram wordt ook de na- plomalen naar Londen ter bespre- druk gelegd op het verzet van de king van de Britse politiek in het Arabische vluchtelingen in Jorda- midden-oosten. nië tegen militaire verdragen en op „de noodzaak van bescherming De conferentie, die twee dagen der rechten van dë Arabieren in zal duren, wordt ook bijgewoond Palestina". door de twee ministers van Staat van het ministerie, de markies van Reading en Anthony Nutting. rv Intussen heeft het comité van L/G ZOUTpfOCJUKilG Palestijnse vluchtelingen, dat woensdag te Amman heeft verga- 'n '7 JJ derd, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken telegrafisch me- De produktie van zout heeft in degedeeld, dat het uitblijven van het afgelopen jaar een hoogte be- een oplossing van het Palestijnse reikt van 575.000 ton tegenover vraagstuk 'een voortdurende be- 513.000 ton in 1954. De afvoer van dreiging is van de vrede in het een dagproduktie van bijna 2000 ton heeft de Koninklijke Neder landse Zoutindustrie nogal eens - Aan de Nederlandse vlieger voor moeilijkheden geplaatst, eens- Gerhard Lozie, die zoals bekend is de?ls door he' t1ekor' aan schoeps- verleden jaar betrokken is geweest ™"bte voor de binnenvaart, onder bij een vliegtuigongeval in Canada, deels door de lage waterstand van waarna hij enige dagen in het ijs- de Gelderse IJssel. De wet op de Bij de afdaling van de Weissfluh-pas, by Davos In Zwitserland, zijn zes koude water heeft rondgedreven, is evenredige vrachtverdeling heeft personen onder de sneeuw bedolven. Twee van hen zijn gered en de thans door de artsen medegedeeld, zichzelf overleefd. Instelling van lichamen van drie van hen zijn ook gevonden, maar de zesde, Richard dat hij zijn beide knieën zal kun- een werkelijk vrije beurs zou al- Jackson, heeft men nog niet kunnen vinden. Daar de vermiste metalen nen behouden. Eerst was men be- licht de nieuwbouw van schepen, ski's had heeft men een mijn-detector ingeschakeld, die een kleine kans vreesd geweest, dat hij beide benen welke praktisch sedert 1940 heeft geeft dat men hem nog vindt, hoewel het practlsch uitgesloten is dat hij tot boven de knie zou moeten mis- stil gelegen, weer op gang brengen, nog in leven is. - Op-de foto is een van de redders met de detector aan sen. Nu zal het echter mogelijk zijn zodat meer schepen beschikbaar het werk. dat hij blijft vliegen. komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1