Plan te Kerkwerve voor verbreding gedeelte Nieuwe Weg Noordwelle maakte belangrijke ontwikkeling door in 1955 EENS KOMT HET GELUK Beplantingsplan der gemeente aanvaard Onder voorzitterschap van bur gemeester S. Francke kwam vorige .week Vrijdag de raad in openbare vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken be vond zich een voorstel van de Cen trale Dienst om de gemeentekraan te verplaatsen. De kosten hiervoor worden geraamd op 300, plus kos ten in rekening te brengen door de waterleidingmaatschappij. De voor zitter verwachtte dat in de toe komst minder gebruik zal worden gemaakt van een centrale tapplaats Men wil nu de kraan verplaatsen op de Ring achter het muurtje rond de ned. herv. kerk. De raad besloot de verplaatsingskosten van de kraan op de begroting 1956 te bren gen. Op verzoek van de vier op Schou- wen-Duiveland samenwerkende in stellingen voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging, besloot de raad op basis van het aantal verzorgingsdagen, in de gemeente een subsidie te verstrekken. Behal ve deze is echter ook een gemeen telijke subsidie noodzakelijk. Een kaart waarop staan aange geven de percelen in het agrarisch gebied van de gemeente Kerkwerve zal ter visie voor de leden worden gelegd. Op een vraag van de heer M. M. Hanse deelde de voorzitter mede dat agrarische bebouwing in het betrokken gebied wel is toegestaan. Het bedrag voor Kerkwerve ter dekking van de verliezen der wa terleidingmaatschappij bedraagt f 65,40 per aandeel, hetgeen voor de gemeente neerkomt op een be drag van f 6605,40. Tot votering van dit bedrag be sloot de raad z.h.s. Van de staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is de vereiste urgentieverklaring ontvangen voor de bouw van een kleuterschool. De architect verzocht tot een spoedige bouw te geraken. Een zuiveringsinstallatie Van het technisch adviesbureau is een begroting ontvangen voor de bouw van een zuiveringsinstallatie. B. en W. vroegen de raad een plan te laten maken voor verbre ding van de Nieuwe weg tussen Beatrixstraat en Verseputseweg. De herverkaveling zal een bijdrage leveren in de bestratings- en ver- bredingskosten van de Nieuwe weg en Weeldeweg door het dorp. Het laatste stuk moet echter nog wor den uitgevoerd. Daar de Verseput seweg en het reeds uitgevoerde ge deelte een breedte hebben van 5 meter en de weg aan het einde van de Weelweg naar Noordgouwe ook een breedte krijgt van 5 meter, wil len burgemeester en wethouders het betreffende stuk weg tevens verbreden tot 5 meter. De raad keurde goed, dat een plan, alsmede een begroting wordt opgesteld. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad tot verhoging van het reinigingsrecht van 4 op 6 gulden per emmer per jaar. Deze verho ging zal ingaan op 1 januari 1956. Ingaande 1 januari 1956 werd een nieuwe verordening op de heffing van haven-, kaai-, lig- en weeg- gelden vastgesteld. Tevens wordt met ingang van 1 januari 1956 een rioolbelasting ingevoerd, welke be draagt f 15 per perceel per aanslui ting per jaar. Op een vraag van de heer J. der Weduwen deelt de voor- Dorp zonder slager t Was er onlangs het dorpje 1*1 Terschuur onder Barneveld, dat zuchtte onder het gebrek Ijl •j» aan een deskundige kapper X ctj dat tenslotte een kapper X, kreeg, thans slaakt een dorp X van 400 gezinnen, nl. Nijker- X kerveen, onder de gemeente Nijkerk, een andere verzuch ting: geef ons in 1956 een slager. Het dorp is geen sla gerij rijk en de bewoners moeten voor een stukje vlees, worst of gehakt de reis naar Nijkerk of Amersfoort ina- ken. Was dat voorheen niet zo erg, doordat vele boerde rijen zelf wel in hun behoef ten aan vlees konden voor zien, nu er een dorpskern is gekomen, doet het bezwaar zich gevoelen. Een groeiende A.N.W.B. De A.N.W.B. sloot het jaar af met ca. 337.000 leden. Dit betekent dat de toeristenbond, die op 31 decem ber 1954 ruim 294.000 leden telde, dit jaar een record-aanwinst van bijna 43.000 nieuwe leden boekte. Ook het aantal Wegenwachtleden maakte in 1953 een record-groei door en overschreed de 180.000. Op 31 december 1954 was dit cijfer: 152.806. Zo was 1955 voor de A.N.W.B. een zeer succesvol jaar, een jaar ook, waarin de zich steeds uitbrei dende bondsactiviteiten de geste gen reislust en de snelle verkeers toename sterk weerspiegelen. zitter mede, dat de belasting alleen wordt geheven in gedeelten van de gemeente die zijn voorzien van een riolering. Eveneens zonder hoofdelijke stemming stelde de raad vast de be dragen die in 1953 en in 1954 voor het openbaar onderwijs zijn uitge geven, en wel op respectievelijk f 1696,84 en f 2324,20. De over die jaren beschikbaar gestelde bedra gen bedroegen resp. f 983,68 en f 322,91. De vergoeding voor de vrijwilli ge brandweer werd vastgesteld op f 2 per uur bij brand en f 1,50 per uur bij oefening. De commandant ontvangt bovendien een vaste toe lage per jaar van f 50. Het beplantingsplan Op bet beplantingsplan voor de gemeente is door de ontwerper reeds een toelichting gegeven. De voorzitter deelde mede dat uitvoe ring van het plan konsekwenties met zich brengt in verband met het onderhoud, hetgeen echter geen overwegend bezwaar vormt. Aan de commissie van overleg voor land- bouwherstel is om een subsidie ge vraagd, alsmede aan de stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland". Zonder hoofdelijke stemming aan vaardde de raad daarop het plan. Een voorstel van B. en W. voor de verzekering van de burgemees terswoning ging onder de hamer door. Tot leden van de woonruimte commissie werden benoemd de he ren K. A. van Langeraad, L. van der Sluis, C. van Burg, P. de Jonge en A. Kloet. Aan het burgerlijk armbestuur worden middelen verstrekt voor de bouw van twee armenwoningen ter vervanging van de verwoeste pan den K 90 en K 91. Bij de rondvraag vestigde de heer A. G. Kloet de aandacht op de toe stand van de Burgemeester Boo- gerdweg, waar het zeer slikkerig is. Deze weg zal worden gereinigd. Op een vraag van de heer M. de Jonge deelde de voorzitter mede dat het aanleggen van electrische verlichting op de haven Flaauwers wel op moeilijkheden zal stuiten. Het leggen van kabels in het dijk- lichaam wordt slechts bij hoge uit zondering toegestaan. Gepoogd zal echter niettemin worden op dit punt iets te bereiken. Met de beste wensen voor de jaarwisseling sloot de voorzitter daarop de vergade- rinng. Stad en Provincie ZIERIKZEE Grondaankoop door gemeente In verband met de heden (dins dag) te houden raadsvergadering, delen b. en w. mede dat ten behoeve van de realisering van het uitbrei dingsplan, de verbreding van het Jannewekken en de aanleg van de uitvalsweg via de Hoofdpoortstraat de gemeente nog enkele percelen grond in eigendom dient te verkrij gen. Voorgesteld wordt onderstaan de percelen door aankoop te ver werven. 1. het perceel kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie E no. 598, gelegen aan de Grachtweg, in eigendom toebehorend aan P. van Beveren; 2. het perceel kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie F no. 812, gelegen in de Zuidhoek; in eigendom toebehorend aan J. W. van de Velde; 3. de percelen kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie B nrs. 1013 en 2375, gelegen aan de Hoofdpoortstraat, in eigendom toebehorend aan C. M. van de Velde; 4. de percelen kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie B nrs. 1010 en 2379 gelegen in de Hoofdpoortstraat, in eigendom toebehorend aan J. Duson. ANNA JACOBAFOLDER Vergadering a.r.-kiesvereniging Voor de a.r. kiesvereniging trad donderdagavond op prof. dr mr. I. A. Diepenhorst in de ger. kerk alhier. De secretaris der vereni- ginng, de heer P. Boudeling, opende deze bijeenkomst door te laten zin gen Ps. 89 1, Prof. Diepenhorst sprak over „De boodschap van Moskou". Spr, citeerde de waar schuwende woorden van Churchill in 1939. Omstreeks 1920 was er nog maar weinig bekend over Rusland. Nu, na 1945, is dat anders. Wij we ten nu dat Rusland een wereld macht is. Spr. schetste de geschie denis van Rusland. De sociale toe standen waren niet vreemd aan de komst van het communisme, als mede de geschriften van Karl Marx. Lenin hielp tenslotte het communisme aan de overwinning. Dat was ongeveer 1920. Tenslotte schetste hij de sterkte van het com munisme en de democratische vrij heid in Rusland. Betreffende de kerken merkte spreker op dat deze inderdaad vol zijn, maar ze zijn gering. Tenslotte achtte spr., aan de hand van deze uiteenzetting, dat het Russische communisme voor het christendom onaanvaardbaar is. Nadat nog enkele vragen wa ren beantwoord sloot prof. Diepen horst deze bijeenkomst, nadat hij vooraf nog had laten zingen het Raadsvergadering te St.-Philipsland Vrijdagavond kwam de gemeen teraad in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester L. J. de Jonge. Allereerst werden de ingekomen stukken behandeld, waarna de ge meenterekening over 1953 werd vastgesteld. De gewone dienst wees aan in ontvangsten f 358.155,14 en in uitgaven f 357.076,14, zodat er een batig slot is van f 1.079,Van de kapitaaldienst bedroegen de cijfers respectievelijk f 724.223,48 en f 1.076.394,46, waaruit dus een nadelig slot volgt van f 352.170,98. Tevens werd de begroting 1956 aangeboden. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 986,81. De begroting van deze dienst van 1955 bedroeg respectievelijk f 1.903 en van 1956 f 2.103. De heer W. C. van Nieuwenhu^-- zen, lid van het Burg. Armbe stuur, werd met algemene stem1- men herkozen. Daarna kwam aan dë orde dë, aansluiting bij de reinigingsdienst Duiveland. Daar bleek dat de rei nigingsrechten daardoor omhoog gingen van f 4 tot f 10 per perceel en de onvermogenden geen vrij stelling kon worden verleend, zag de raad zich genoodzaakt zich niet bij deze dienst aan te sluiten. De heer P. L. Bolier vroeg of qe geruchten die hij vernomen had be treffende de riolering bij de nieuwbouw in de noordweg in de Anna Jacobapolder op waarheid berustten. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, waarna hij een uit eenzetting gaf van de toestand zo als die op het ogenblik is. Hij ad viseerde B. en W. hierin spoedig verandering te brengen. Op een in gekomen schrijven van de bewoners van de Beatrixstraat in de Anna Jacobapolder over de verlichting, werd afwijzend beschikt, alleeen aan het ene aanwezige lichtpunt zal meer aandacht besteed worden. Over de opmerking van de heer Vaders, betreffende het plaatsen van een lichtpunt Langeweg-Sluis- weg, zal nog nader met de P.Z.E.M. overleg worden gepleegd. Tenslotte zeide de voorzitter dat wij bevoorrecht zijn omdat we niet alleen allen de éérste vergadering mochten meemaken, maar ook de laatste, terwijl in verschillende ge meenten één of twee leden ontval len zijn. Hij dankte de raadsleden voor hun steun en medewerking ifi 1955. Nodig zijn nog een nieuw ge- Tante Post in 1955 KUNST Schilderij van El Greco verkocht Een schilderij van El Greco, voor stellende de geboorte van Christus en eigendom van het klooster van St. Dominicus de Oude te Toledo, is voor 1.600.000 pesetas aan de Spaanse staat verkocht. Reeds sedert verscheidene jaren ontvingen de zusters van dit kloos- Maandagmorgen heeft de direc- tot 2jjn spijt njet mogelijk gemaakt ter, waar het schilderij in de kapel teur-generaal der P.T.T., ir. J. D. de wachtlijsten te verminderen; hing, zeer gunstige aanbiedingen H. van der Toorn in de Van Hou- 39.000 aanvragers wachten op dit van kunstkopers, die het doek naar welingenzaal van de centrale di- ogenblik nog op een aansluiting. he* buitenland wilden overbrengen, rectie der P.T.T. te 's-Cravenhage jjet staatsbedrijf der P.T.T., aldus 00 financiële omstandigheden, zijn gebruikelijke nieuwjaarsrede de heer van der Toorni verwacht, waarin de kloostergemeenschap gehouden voor vertegenwoordigers dat deze groei nog enkeie jaren zal zich bevond, hebben de verkoop van Binnen- en buitenlands postverkeer neemt nog steeds toe Nog grote wachtlijst voor de telefoon uit alle geledingen van het bedrijf, aanhouden. Na een korte herdenking der 137 doden, die het bedrijf dit jaar ont vielen, schetste de heer van der Toorn de belangrijkste bedrijfsge- beurtenissen uit 1955, hij gaf voorts enkele venvachtingen voor 1956. Spreker uitte zijn grote waarde ring voor alles, wat het personeel der posterijen in 1955 heeft ver- MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 2 januari. Aange voerd 1600 stuks vee, t.w. 1031 vette koeien en ossen en 569 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,76-3,08, f 2,56-2,76, f 2,36- richt en wel in het bijzonder in de 2,56; varkens 1,82-1,80-1,76. Vpttf» knpipn ftn nsspn- a: decembermaand. Het postverkeer neemt nog steeds toe. Het buiten lands verkeer zelfs met 10 pet., ter wijl het aantal behandelde post pakketten in 1955 tot 22 miljoen is Vette koelen en ossen: aanvoer redelijk, handel vlot, prijzen hoger, prima's boven notering. Varkens: het schilderij - een der beste wer ken van de beroemde schilder - noodzakelijk gemaakt. Het bevindt zich thans in het Prado. Kembrandttentoons telling in „Boymans" Tet herdenking van de 350ste ge- bootedag van Rembrandt van Rijn is een plan dntworpen om medio 1956 in het museum Boymans een tentoonstelling van tekeningen, et sen en schilderijen van deze mees ter te houden. Hiervoor zijn uit willig, prijzen vooral niet lager, gestegen Ook het telefoonverkeer nam dat jaar snel toe, nl. met procent. Het aantal nieuwe aansluitingen aardappelen (35 mm opw.): Eigen' bereikte een record, nl. 80.000, dat heimers f 9,50-10,50, Bintjes f 12,50, is ongeveer 8000 meer dan in 1954. Bevelanders f 10-10,50, Koopman's Hiermede is het totale aantal tele- Blauwe f 10,25-10,50, Meerlanders foonabonné's in ons land gestegen f 8,50-9; voor export: kleiaard- tot 742.000. appelen (35 mm opw.): Bintjes aanvoer a^s vor ge week. handel' vele landen Ieeds toezeggingen tot aanvoer als vorige week, handel medewerking ontvangen. B. en W. van Rotterdam stellen de raad voor een bedrag van f 50.000 als garan tie voor die tentoonstelling toe te zeggen. Aardappelen ROTTERDAM, 2 januari. Klei- KERKNIEUWS Synode Chr. Geref. Kerk Naar w(J)vprnemen h&ft de ker- De groei ep ontwikkeling van het f 12,50-13, Alpha's f 11, Meerlanders keraad van de Chr. Ger. kerk van telefoongebruik en de telefoonbe- (40 mm opw.) f 10-10,25; zand- Apeldoorn als roepende kerk de hoeften hebben het de P.T.T. zeer aardappelen voor export (35 mm gewone driejaarlijkse generale sy- opw.) f 7,50-7,75; v o e r aardappe- node bijeengeroepen tegen dinsdag len f 2,75-3,25. 11 sept. 1956. De bidstond zal ge- Prijzen berekend per 100 kg en houden worden op maandagavond op de handelsvoorwaarden vastge- 10 sept. en geleid worden door prof. steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 2 januari. Bin nenlandse granen (officieuze note ringen per 100 kg franco Rotter dam). Tarwe: rode, op vochtconditie f 26,95-27,05, witte f 27,10-27,20. Voedergranen: zeer vast. Zomer- gerst naar kwaliteit f 24-26, prima SCHUNMEDICIJNEN HIELPEN W. Kremer van Apeldoorn, prae- ses van de vorige generale synode. Dr. Henry K. Beecher van „Harvard Medical School" heeft bij meer dan duizend patiënten proeven genomen met schijnmedicijnen - me dicamenten die geen actieve bestanddelen bevatten. In al le gevallen waren evenwel zowel patiënten als ver pleegsters er van overtuigd, dat „echte" middelen werden 1*1 f iï,aver.na^ kleur en droogte Wissekerke tneneriiP-nA. f 22-23,50, extra blanke f 24; rogge, r SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland. 2e kl. C.: Alle vastgestelde wed strijden afgelast. Zaterdagmiddagcompetitie 2e kl. C: Goes IV-Beren I 11-0; I-SVD I 3-3. toegediend. Dr. Beecher schrijft in het Journal of the American Association", dat in gemid deld 35 procent van de ge vallen het schijnmiddel een genezend effect sorteerde. Hij schrijft dit toe aan het psychische vermogen van de mens om fysieke veranderin- gen te bewerkstelligen. De 1*1 invloed bleek het opvallendst *j* waar de nood het grootst was 1*1 doorsneekwaliteit f 23, bakrogge 1*1 f 23,50. Peulvruchten: kalm. Groene erw- I»I ten f 35,50, schokkers f 38,50, bruine bonen f 57. 2e kl. D: Brouwershaven II- MEVO II 1-9; Sinoto I-Bruse Boys I afgelast. Vriendschappelijk Zierikzee I-Zierikzee afgelast. Landbouwvereniging „Ons Voordeel" te Noordwelle vergaderde De heer N. Dq'lebout afgetreden als bestuurslid Vorige week vergaderde de land- Onder de ingekomen stukken be- bouwvereniging „Ons Voordeel" in vonden zich o.a. mededelingen be- café de Jonge alhier onder voor- treffende grondonderzoek, spuiten zitterschap van de heer C. Steur, en sproeien in de landbouw. Hier in zijn openingswoord verwelkom- over zal later nog- een film worden de de voorzitter in het bijzonder de vertoond. heren Meyer, Sinke en Lekkerkerk. Wegens vertrek naar de N.O.-pol- Spr. gaf uitdrukking aan de hoop, der was de heer N. Dalebout niet dat de landbouwproductie weer meer herkiesbaar als bestuurslid, spoedig op het normale peil zal mo- De heer P. Hoogenboom werd bij gen geraken. acclamatie herkozen. De heer Dale bout dankte bestuur en leden voor De heer Meyer behandelde en- de prettige wijze van samen wer- kele fiscale vraagstukken en de ken en sprak de hoop uit dat de kwestie der financiering van de vereniging zal mogen blijven groei- landbouwmechanisatie. Spr. wees en in het belang van de landbouw, er op dat ons land de oorlog een Zijnerzijds dankte de voorzitter de yan israëlische zijde wordt belangrijke plaats op landbouwge- heer Dalebout voor de goede sa- mee°edeeld, dat vier Israëlische kied is gaan innemen. Na de pauze menwerking en hoopte dat hij zich wegwerkers vrijdag te Wadi Ra- werd de „Stieren en rijst" ver- spoedig zal mogen thuis voelen man, bij de grens met Jordanië, met toond, een Franse documentaire van in de N.O.-polder. hun voertuig in een hinderlaag zijn de rustgebieden m dit land. Een De heer H. Bene werd daarop oevallen. Twee arbeiders werden visfilm voerde naar Oostenrijk, gekozen in de vacature, gedood én één gewond De vierde noord-ltalië en noord-Zwitserland. Als lid van de commissie van toe- kon ontkomen. Waarnemers van de De werkwijze in de landbouw en zicht werd gekozen de heer A. P. V.N. stellen een onderzoek in. de stand der gewassen, vormde Akkerdaas. Als doel voor een te hoofdthema van de film. Onder de maken excursie zal een keus wor- leden van het gezelschap dat de den gemaakt tussen centraal Bu- meentehuis en een woning voor het reis maakte, bevonden zich ook en- reau-Rotterdam of de N.O.-polder. hoofd der school. Hij hoopt in 1956 kele leden van „Ons Voordeel". Na beantwoording van enkele ge- met dezelfde ijver voort te mogen Verder werd vertoond prins Bern- stelde vragen sloot de voorzitter de gaan. hard's reis naar zuid-Amerika. vergadering. De woningbouw op Schouwen-Duiveland Het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte ons de vol gende gegevens inzake de woning bouw op het eiland tot en met 30 november 1955. Haamstede 3; Renesse 15; Burgh 4; Noordwelle 10; Eikerzee 7; Dui- vendjjke 24; Ellemeet 8; Dreischor 29; Brouwershaven 3; Noordgouwe 1; Kerkwerve 24; Zonncmaire 2; Nieuwerkerk 164; Oosterland 78; Ouwerkerk 25; Zierikzee 30. FEUILLETON Woestijn werd weer draaglijk woongebied Voor de gemeente Noordwelle stond 1955 in het teken van de we deropbouw, vooral wat betreft de herverkavelingswerkzaamheden. In het begin van het afgelopen jaar draaiden de vele draglines en bulldozers nog aan de rand van het dorp en vervoerden vele auto's duizenden kubieke meters zand van de depóts naar de wegen. Door stuiven leek de omgeving soms wel een woestijn. Dit alles echter is langzamerhand omgezet in weer bezaaibaar land, waarvan door ve len reeds gebruik is gemaakt. Zeer typisch waren de grote draineermachines, die zeer goede diensten bewezen. Bij de vele re gens van de laatste dagen stroomt het water vlot naar de sloten. De wegen in verkaveld gebied kwa men - zij het langzaam - in uit voering. Verschillende zijn thans reeds gereed gekomen. Ook op het dorp zelf was er veel wederopbouwactiviteit. De eerste helft van 1955 stond alles nog in het teken van herstel, maar later brach ten opleggers grote hoeveelheden bouwmaterialen voor de nieuw bouw. Enkele huizen zijn thans reeds bewoond. Zeer binnenkort kan de oplevering worden ver wacht van nog een tiental wo ningen. Minder vlot ging het met de boerderijenbouw, door factoren die ook elders een vertragende rol speelden. Thans is men echter druk bezig, zelfs bij kunstverlichting gaat de bouw door. In de kom der gemeente liggen de honderden betonbuizen-elemen- ten gereed voor het uit te voeren rioleringsplan. De aanplant kwam tot een begin van uitvoering. Terugziende is Noordwelle met gerechtvaardigde trots en dank baarheid vervuld over hetgeen tot dusverre werd bereikt. Met de feestdagen werd jegens ouden van dagen en zieken uitdrukking gege ven aan deze dankbaarheid door het schenken van fruit door een dei- plaatselijke verenigingen. door HENK VAN HEESWIJK „Zoals je wilt". Zelf haalde hij er een uit de koker, sneed er vervol gens met de zorg van een kenner de punt af en zoog bedaard de brand er in. Niettegenstaande zijn uiterlijke rust voelde de vader zich niet op zijn gemak. De blik, waar mede de echtgenoot van z'n pupil hem aankeek, was verre van vrien delijk en hij voelde als bij intuïtie, dat deze hem op het moment vijan dig gezind was. Hij liet dit echter niet merken en besloot zich niet door diens houding te laten inti mideren. „Jullie zijn nu al een jaartje ge trouwd", begon de oude heer be dachtzaam; „kunnen jullie het nog al met elkaar vinden?" „Waarom zouden we niet?" gaf de ander bot ten antwoord. „Waarom? Wel", meesmuilde de vader, „je houding is nu juist niet die van een gelukkige echtgenoot, zou ik menen". „Geluk? Onzin!" bromde Geert, schouderophalend, „wal is geluk?" „Tja", hervatte de ander, enigs zins verbouwereerd, „dat is iets, waarover we maar niet moeten gaan discussiëren, vind je wel?" „Best", antwoordde Geert, „ik ben er trouwens niet over begon nen". De oude heer was enigszins van z'n stuk gebracht. Het viel op deze manier niet gemakkelijk om vat op de jongeman te krijgen en boven dien was hij onaangenaam getrof fen door diens min of meer onbe schofte houding. Deze jongeman, die daar zo onverschillig voor hem stond, was niet dezelfde Geert, die Nel, de vorige winter als haar ver loofde bij hem had voorgesteld. „Toen ik jou die eerste avond ontmoette", begon de bezoeker kalm, „begroette ik in jou de ver loofde van mijn pupil en de eerste indruk, die ik van je kreeg, was een goede. Ik kende je niet, maar ik kende Nel te goed, dat ze zich, daar ze toch financieel onafhanke lijk was, onberaden in het huwelijk zou begeven. Je weet, dat ik je vrouw van haar prilste jeugd af ken en ik wil je niet verbloemen, dat ik van haar, al was ik maar een pleegvader, veel hield. Ik heb mij altijd op het standpunt gesteld, dat ik mijn meerderjarige pupillen vrij moet laten in de keus van een le vensgezel of -gezellin. Dat heb ik ook met Nel gedaan, toen ze voor de eerste maal trouwde en even eens verleden jaar, toen ze met jou in de echt trad. Nogmaals, ik meen de te mogen vermoeden, dat je een flinke jonge kerel was, met wie Nel zich gelukkig zou gevoelen. Nu zijn jullie een jaar getrouwd en - ik vind het beroerd, dat ik het zeggen moet - maar er lopen op het eiland over jou vreemde praatjes". „Hecht u geloof aan praatjes?" schamperde Geert. „Nee. Integendeel. Aanvankelijk heb ik er geen acht op geslagen, maar dezer dagen vertelde men mij, dat je haar mishandeld hebt. Dat. Verder kwam de oude heer niet, want Geert was opgestoven en met een paar stappen vlak voor de va der gekomen: „Wie durft beweren, dat ik mijn vrouw mishandel?" „Datdat weet ik niet. Ik zei toch, dat men het rondvertelt. Men heeft haar gezien met een-buil op het voorhoofd en Geert barstte in een schaterlach uit. „Zo, zo, dus op die manier pro beert men mij hier zwart te maken Ik heb het al lang gemerkt. Ik deug niet voor de Texelaars, of liever, ze misgunnen het me, omdat ik Blonde Nel en haar centen heb ge trouwd. Het is niets dan afgunst en daarom gaan ze, nu een beetje roddelen. Nou, ik vind het best en het kan me geen snars schelen, als U het weten wilt. Wanneer U denkt dat ik mijn vrouw mishandel, wel, denk het voor mijn part. Ik trek me er geen bal van aan, weet je?" De oude pleegvader was verrast door die driftige uitval. „Dat je je niets van de praatjes van de mensen aantrekt, spreekt vanzelf. Ik doe het ook niet, maar terwüle van mijn gemoedsrust zou ik toch graag willen weten: Is het waar of niet?" „Dus^J gelooft het ook?" „Ik geloof ^iets, voordat jij of je vrOTW het me vertelt". „Waarom bent U dan hier ge komen?" „Omdat ik het weten wil". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2