Op 12 Januari werden te Zierïkzee twee nieuwe kleuterscholen in gebruik genomen. Frisse vrolijke gezichten in een lichte en zonnige omgeving De Werkgroep Vluchtelingenac- tie „Schouwen-Duiveland" organi seerde de reis van een 60-tal vluch telingen-kinderen, afkomstig uit Oost-Duitsland en de Baltische lan den. Op 2 Augustus arriveerden de kinderen na een vermoeiende reis op het eiland, waar zij liefderijk werden opgenomen in de verschil lende gezinnen. Tot medio Septem ber genoten zij van een heerlijke vacantie. Een belangrijk provinciaal besluit was het verstrekken van een crediet ad f 2.100.000 voor de inrichting van een nieuwe veerha ven aan de Val te Zierikzee. Wat rumoer ontstond in de vacantie- maand over maatregelen in de dui nen, ter beperking van de bewe gingsvrijheid der toeristen. Later werden sommige maatregelen en gezette versperringen weer inge trokken en weggenomen. Op 10 Augustus arriveerde een vijftien tal meisjes en jongens uit de Franse „tweelingstad" van Zierikzee, St. Hilaire du Harcouët. Zij brachten te Zierikzee, ondergebracht bij ge zinnen, een vacantie door van veer tien dagen. De grote tentoonstelling te Rotterdam, de E 55, was het doel wit van verschillende schoolreisjes, die ook naar andere plaatsen wer den gemaakt. Zo was ook de „Ef- teling" te Kaatsheuvel in trek. Op 12 Augustus opende burge meester J. L. van Leeuwen de (2e) schilderijententoonstelling in het raadhuis te Brouwershaven. Aan besteding en gunning vond plaats van het vervoer van 35000 m3. grond afkomstig van de Weiplaat onder Rotterdam en bestemd voor de afgespoelde percelen van Schou- wen-Duiveland. In Augustus be gon ook de bewerking van het in gepolderde Dijkwater, waarna later in het jaar o.m. koolzaad werd in gezaaid. Op 20 Aug. opende (wijlen) burgemeester mr. J. Schuurbeque Boeye in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin het her stelde sportpark „Bannink". De Harmonie kreeg het praedicaat „Koninklijke" en de Kon. „Zeelan dia" N.V. zegde een nieuw vaandel toe. Op het grasveld voor de Ned. Hervormde kerk te Oosterland werd een eenvoudig oorlogsge denkteken geplaatst. De K.L.M. startte met de luchtfotografie van het eiland ten behoeve van een nieuwe kadastrale indeling, zulks in verband ook met de definitieve toewijzing van landbouwpercelen door de Herverkaveling. Dokter H. J. Simons legde op 26 Augustus symbolisch de eerste steen voor het in aanbouw zijnde dorpshuis te Renesse. Zowel te Burgh-Haamstede als te Renesse werd het overfraaie zomerseizoen met feestelijkheden afgesloten. De vissers van Bruinisse en Zie rikzee roerden zich in verband met het Deltaplan, dat de ondergang van hun cultuur kan betekenen. Een evenement vormde de afsluiting van de adoptie door de gemeente Amsterdam. Bekend werd gemaakt dat belangrijke bedragen zouden worden beschikbaar gesteld voor bepaalde objecten in de verschil lende gemeenten op Schouwen-Dui- veland. Onder de vreemdelingen te Zierikzee bevond zich ook een groep jeugdigen uit de Engelse adoptie gemeente Hatfield, die na een veer tiendaags verblijf te Zierikzee weer huistoe ging op 31 Augustus. Die datum was ook uiterst belangrijk voor Oosterland, want een complex van 48 woningen en winkelpanden werd aan de gemeente overgedra gen. Door vertoning van de kleuren- foto-serie „Schouwen's Schoonheid" werd veel propaganda gemaakt voor Schouwen-Duiveland in het algemeen en de Westhoek in het bijzonder. Op 7 September vond de laatste voorstelling plaats als steeds voor een volle zaal, te Haamstede. De na de ramp herbouwde horloge rie „In de Witte Swaen" te Zierik zee werd officieus heropend. De ge meente Zonnemaire - geboorte plaats van wijlen professor Zee man - bood het lyceum een schil derij aan van het geboortehus van de grote geleerde. IJsselmuiden sloot de adoptie van Noordwelle af met de schenking van een bedrag ad f 20.000. Op 13 September keerden de Oost-Europese vluchtelingenkinde ren weer terug naar W.-Duitsland. Te Zierikzee vergaderde op 17 Sep tember de Zeeuwse Polder- en Wa- terschapsbond. Op 19 September vergaderde voor het eerst na de ramp het bestuur van het Water schap Schouwen weer in 's Lands- kamer. Het goede bericht kwam door dat een gedeelte van de palen en het prikkeldraad in de duinen bij Haamstede zal verdwijnen. Op 25 September startte de beschutte werkplaats voor minder validen te Zierikzee. Veel aandacht trok op 28 en 29 September het door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek gehouden oud heidkundig symposion. Op 29 Sep tember zongen de Wiener Sanger- knaben te Zierikzee. Op 29 November werd te Nïeuwerkerk het nieuw gebouwde Groene Kruis-gebouw annex badhuis in gebruik genomen. Kort nadien volgde ook Bruinisse. Op het gebied van Groene Kruis-gebouwen maakte Schouwen-Duiveland een sprong vooruit. Op 3 November werd het rusthuis „Duinoord" te Haamstede officieel geopend door de echtgenote van de Commissaris der Koningin. Een kijkje in de hall met de fraaie door de deelnemende gemeenten ge schonken lamp. Op 6 October werd door de plaat selijke predikant ds. A. P. Nauta de eerste steen gelegd voor het nieuw te bouwen Groene Kruisge- bouw te Elkerzee-Scharendijke. De daarop volgende dag was een goe de voor Nieuwerkerk, want in die gemeente kreeg „Oefening en Uit spanning" nieuwe muziekinstru menten. Brouwershaven ging met een primeur schuiven, want G.S. gaven toestemming tot de bouw van een keersluis in de haven. 11 October was de grote dag voor Dreischor, dat „drie vliegen in één klap" sloeg. De burgemeester van Renkum legde de eerste steen voor de nieuwe burgemeesterswoning, die wordt opgetrokken - na veel strijd - op de fundamenten van het voormalige slot „Windenburg". De burgemeester van Aalsmeer ont hulde een gevelsteen in de geschon ken brandweergarage en de heer P. C. Besanger, adoptie-ambtenaar van de gemeente Amsterdam, open de een botenhuis annex werkplaats voor gemeentewerklieden, een ge schenk van de hoofdstad. De asfaltering van de ringdijk rond Schelphoek kwam gereed. Een rapport over Schouwen-Duiveland werd door de Watersnoodcommissie der Ned. Hervormde Kerk aange boden. Op 13 October werd een ge slaagde Fokveedag gehouden te Zierikzee. De weg Sirjansland- Blauwe Keet kwam gereed en het Waterschap „Schouwen" kreeg een gerestaureerd schilderij terug. Nieuwerkerk nam afscheid van de leden van het U.N.A.-kamp, die verdienstelijk werk verrichtten in die gemeente. 18 October was een grote dag voor geheel Schouwen-Duiveland. Op officiële wijze werd de adoptie door de gemeente Amsterdam af gesloten. De burgemeester van de hoofdstad mr. Arn. J. d' Ailly, reik te cheques uit aan verschillende burgemeesters te bestemmen voor diverse projecten tot een totaalbe drag van f 113.484. De burgemees ter mocht de gouden ere-penning van de stad Zierikzee in ontvangst nemen, terwijl de heer P. C. Be sanger de medaille in zilver ont ving. De Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland" deelde mede dat in het Bomenfonds een bedrag werd ge stort van f 125.000. V.V.V. Burgh- Haamstede gaf een recapitulatie van het zomerseizoen, dat uitzon derlijk goed bleek te zijn geweest. Medegedeeld werd dat reeën zullen worden losgelaten in het Domein- gebied. Op 21 October werd de ba zar ten bate van de Harmonie „Kunst en Eer" geopend. Door de Kon. „Zeelandia" N.V. werd een fraai vaandel aangeboden. Bruinis- Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Op 7 November vond te Zierikzee een droeve plechtigheid plaats. On der grote belangstelling werd het stoffelijk overschot van wijlen bur gemeester Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye ter aarde besteld. De ge meenteraad van Ouwerkerk kon nieuwe woningwetwoningen toewij zen aan de verschillende inwoners en plannen werden gemaakt om de zweefvliegerij op het vliegveld „Haamstede" mogelijk te maken. Op 13 November werd een zilve ren wisselbeker aangeboden na mens de gemeente Zierikzee, aan de eigenaar van het winnende dier, op een in de Franse tweelingstad St. Hilaire du Harcouët gehouden veetentoonstelling. Belangrijke toe- istische vraagstukken werden be sproken op een op 18 November gehouden congres van de V.V.V.- Februari werd te Nieuwerkerk de model ingerichte Noorse contactcommissie op Schouwen- j geopend door een vertegenwoordigster van het Ned. Rode Duiveland. De Zondag daarop vond in de noodkerk aan het Beijers- dijkje een afscheidsdienst plaats. De landbouwverenigingen begon nen te' vergaderen en helaas waren de geluiden niet altijd optimistisch. De herverkaveling hoe nuttig ook, blijkt in de practijk nog al eens op bezwaren te stuiten. Bezorgd stem de ook hier en daar de kentering in de landbouwconjunctuur. De res tauratie van de N. H. kerk te Oos terland werd voltooid. Een uitje vormden de opnamen van de Ita liaanse Televisie, die de kijkers in het zonnige Zuiderland eens wilden laten zien hoe Schouwen-Duiveland in opbouw reilt en zeilt. De toegangsweg tot de beide kleuterscholen te Zierikzee werd op 26 November door padvindster en padvinders beplant. Gelden voor dit project werden door de „scouts" van Nederland bijeengebracht. Serooskerke sprak zich uit voor terugkeer van de haven „Schelp- hoek" en de rattenbestrijding werd krachtig ter hand genomen. Het 60- jarig bestaan van V.V.V. te Zie- Aprïl vond te Ouwerkerk de onthulling plaats van het naam- nn^q „Erling Steens-straat «oor te voorzitter van het Noo.se Rode ningin het fraaie nieuwe Groene Kruis-gebouw annex zusterwoning m badhuis te Nieuwerkerk. Begin Juli werd het tot hótel verbouwde K.L.M.-gebouw op het voor malige vliegveld „Haamstede" ingebruik genomen. Te Zierikzee begon December met een lichte sensatie in de vorm van een vertoornde Woonruimte commissie, die zich door het col lege van B. en W. gepasseerd ge voelde en prompt aftrad. Dezelfde maand nog benoemde de raad een nieuwe commissie. Een Zierikzeese delegatie bracht een bezoek aan het Waterloopkundig laboratorium te Delft in verband met de plannen voor een schutsluis te Zierikzee, ter afsluiting van de haven. Oud minister-president prof. mr. P. S. Gerbrandy sprak te Zierikzee. De Burghse jeugd werd ingeschakeld bij de verfraaiing van de gemeente Kinderen beplantten het speeltuin- terrein in deze gemeente. Op 9 De cember legde de heer W. J. A. H. van Berkel de eerste steen voor de nieuw te bouwen kerk, toren en vergaderruimte te Scharendijke-El- kerzee. Dezelfde datum was belang rijk .voor Bruinisse, waar de voor zitter van de prov. vereniging „Het Groene Kruis" het nieuwe Groene Kruis-gebouw annex badhuis offi cieel opende. Op de jaarlijkse Z.L. M.-vergadering te Zierikzee kwa men talrijke landbouwtechnische en -financiële vraagstukken aan de orde. Een aantal Schouwen-Duive- landse boeren tekende contracten voor een bedrijf in de Braakman polder met gelijktijdige beschik baarstelling in de grote „herverka velingspot" van eigen grond op het eiland, binnen het raam van de sa nering. Noordgouwe kreeg een vrouwelijk raadslid. De Amster damse studenten toonden een mee voelend hart en boden te Nieuwer kerk een aantal geiten aan voor ge troffenen. Een prettige na-Sint Ni- colaas-verrassing vormde de ver laging van de huurprijzen in het bouwplan Buyse te Zierikzee. Op 20 December vielen belangrijke be slissingen voor de verdere beveili ging van het eiland op de algeme ne vergadering van het Waterschap Schouwen. De zwakke dijkplekken zullen worden versterkt en een adres ging uit naar de minister, waarin werd gesteld dat de delings- dijk door de polder Schouwen ge heel nutteloos zal zijn. De raad van Renesse dacht aan de jeugd en maakte plannen voor een zwemge- legenheid achter het kampeerter rein in de polder. Te Bruinisse viel nog het besluit dat de kermis door gang vinden kan. Na de Kerst vier de de sportvereniging „Burgh" het 25-jarig jubileum. Minder prettig nieuws was de verhoging der watertarieven met 25 procent. Van bijzonder belang voor Schou wen-Duiveland waren de vorderin gen met de waterlopen en de kunst werken die zullen zorgen voor een vlotte ontwatering van het nieuwe eiland. Zowel te Den Osse, aan de Prommelsluis en aan het Sas onder Zierikzee werden belangrijke vor deringen gemaakt met de gemalen. Stellig zal 1956 op dit punt offici- aliteiten te zien geven. De feitentrits van een jaar eiland leven is en kan ook niet volledig zijn. Daar waren de persoonlijke jubilea en het „afscheid" dat velen moesten nemen uit dienstverband en betrekking. De persoonlijke noot kwam vaak in de kolommen in het jaar 1955. Alle zakelijke feiten overziend evenwel groeit er res pect voor de wederopbouw in de ruimste zin van het woord, want vooral ook in de sector huizenbouw en wat minder in die der boerderij- enbouw werden sterke vorderingen gemaakt. Schouwen-Duiveland zag woningcomplexen gereed komen, die men 1% jaar geleden niet voor mogelijk had gehouden. Zo reilde en zeilde Schouwen- Duiveland in 1955. Terugziende kan er veel dankbaarheid zijn over het bereikte en de hoop gloort dat veel van hetgeen thans nog op stapel staat in 1956 zijn voltooiinng zal vinden. Deze hoop geeft ons nieu we moed om verder te gaan naar de top van de berg, die glinstert in het zonlicht van een nieuwe tijd! WAT NEDERLAND ZO AL BELEEFDE IN 1955 Op 2 Februari werd te Zierikzee de nieuwe zuivelfabriek van de V.Z. officieel in gebruik gesteld. se maakte flinke vorderingen met de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie. De Zierikzeese raad besloot de straten in de nieuwbouw electrisch te verlichten. De café's mochten een uur langer open, een besluit dat nog al beroering wekte. Een gedeelte van de gasfabriek kon - als gevolg van de omschakeling op propaangas - worden verkocht aan de Kon. „Zeelandia" N.V.. Op 31 October kon te Nieuwerkerk het nieuwe postkantoor in gebruik ge nomen worden. y 'Xl ^NOVEMBER §0 V^=r - November begon goed voor de Westhoek in het algemeen en voor Haamstede in het bijzonder, want op de derde werd het fraaie rust huis „Duinoord", resultaat van in tergemeentelijke samenwerking, of ficieel in gebruik gesteld door de echtgenote van de Commissaris der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 7