EILAND KREEG „NIEUW GEZICHT" Op Schouwen-Duiveland was 1955 vol van intense wederopbouwactiviteit Reconstructieproces passeerde het beslissend stadium (Van onze redacteur) SCHOUWEN-DUIVELAND ZIET TERUG OP EEN JAAR DAT VOL Ls geweest van een intense wederopbouwactiviteit. Het proces dat reeds in 1954 in volle omvang Inzette, kwam in 1955 tot vollediger ont plooiing. Wie het voorrecht hebben mocht van dag tot dag de polsslag te gevoelen van dit pulserend eilandleven, komt onder de Indruk van de veelheid der gebeurtenissen en de talrijke evenementen, die even- zovele mijlpalen waren op de lange, maar met vaste voet betreden weg leidend naar het algeheel herstel en voerend tot „het nieuw gezicht" van Schouwen-Duiveland. Tot vollediger ontwikkeling kwam het wonder van herstel en weder opbouw. W(j die de ramp meemaakten, zullen ons blijvend herinneren die periode waarin de zee voor altijd scheen te hebben overwonnen. Onze eigen eilandgemeenschap werd prooi van wilde wateren, maar hoe is de vrees beschaamd of er nog wel leven op dit eiland mogelijk zou zijn. Met een niet te stuiten vaart zette het werk van de herverkaveling door, waardoor de basis werd gelegd voor een efficiënter agrarisch be stel, nieuwe dorpen verrezen - want zo moet men de reconstructie van de getroffen gemeenten toch wei kwalificeren -, het waterlopenstelsel met gemalen en andere kunstwerken passeerde het beslissend stadium, de eerste bomen gingen de grond in, kortom het gonsde van een op wekkende arbeidsactiviteit, die onafhankelijk scheen van een woelige wereld, maar ontsproot aan de wil te overwinnen op de krachten van ontbinding en vernieling. Enkele van de allervoornaamste feiten nog eens te releveren is doel van de volgende opsomming van feiten, die getuigen dat Schouwen- Duiveland zichzelf kon verheffen boven de ontreddering teweegge bracht door krachten die niet geheel in 's mensen handen liggen. Als waarschuwing tegen hoogmoed stonden In de geteisterde grond de kruisen, die in de roes van arbeid en dagelijks bezig zijn het „Memento Mori" predikten en bleven herinneren aan een verlies, dat ook de ar beid van 1955 niet goed maken kon. Op 31 Maart lepde (wijlen) burgemeester Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye de eerste steen voor het bouwplan-Buyse te Zierikzee. Het was de bur gemeester niet meer gegeven de voltooiing van het project te zien. Hamer en truffel waren de sym bolen van de dag op Schouwen- Duiveland al dadelijk bij het begin van het jaar 1955. De gerestaureer de N. H. kerk te Oosterland werd in gebruik genomen. Het bedrag, verzameld door de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" groeide nog, vooral door een gift van 400 dollar uit de Amerikaanse stad Pittsburg. Op organisatorisch gebied viel in Januari te melden de oprichting van een afdeling van de Chr. Boe rinnen, boerendochters en Platte landsvrouwen te Zierikzee en een afdeling van de Chr. Plattelands meisjes. Op 11 Januari werd te Bruinisse de nieuwe kleuterschool officieel in gebruik genomen, de eerste van een hele rij, want voor al dank zij de Zweedse organisatie „Radda Barnen" kwamen de kleu ters van Schouwen-Duiveland in het vervlogen jaar aan hun trek. Direct daarop (12 Januari) werden alweer twee nieuwe kleuterscholen te Zierikzee in gebruik genomen. Een feestelijke gebeurtenis, die aanleunde tegen een ander opwek kend feit te Zierikzee, nl. het 35- jarig jubileum van de Vissersver eniging „Helpt Elkander". De zo mer wierp zijn zonnestralen voor uit in de vorm van een lieftallig gezelschap informatrices van A.N. V.V., die een kijkje op Schouwen- Duiveland kwamen nemen. Een ge beurtenis die de aandacht trok was de overschakeling van kool- op propaangas door het gemeentelijke gasbedrijf te Zierikzee. Op 21 Januari vierde „Nut en Genoegen" te Dreischor het 85-ja- rig bestaan en een nieuwe vorm van intergemeentelijke samenwer king deed zich in Duiveland voor, waar de raden van verschillende gemeenten de hoofden bijeen sta ken om te komen tot een betere stx-aatverlichting. Sirjansland werd nog weer eens aan de ramp her innerd toen de dertien fraaie bo men rond de kerk ten offer vielen aan de bijl. Januari besloot meteen „bouwfeit" van de eerste orde: de bovenbouw van het Rode Kruis- ziekenhuis kon nl. worden aanbe steed. Februari begon met een jubile um te Zierikzee. De Ned. Hervorm de Mannenvereniging „In dienst der Kerk" herdacht het vijftigjarig bestaan. Op het gebied van melk werd technisch gesproken Schou wen-Duiveland „self-supporting", want een splinternieuwe melkfa briek van de V.Z. te Zierikzee werd op 3 Februari geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie, Jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Het zou niet bij deze keer blijven dat „onze commissaris" de tocht naar het buitengewest Schou wen-Duiveland ondernam in 1955. Een feestelijk tintje kreeg Febru ari door de vieringen van het Straö- feest. De paarden betraden weer de zee, toen nog koud, maar hoe an ders zou het worden in de zomer, toen het met het mooie weer een voudig niet op kon. Een fleurig ac centje op de wederopbouw werd gezet door de totstandkoming van de Zuidwellebrug te Zierikzee, oud en gerenommeerd en weer hersteld in de oude staat. Nleuwerkerk was in 1955 één der dorpen waar de wederopbouw het meest tot de ver beelding sprak. De vernielingen waren in deze gemeente dan ook zeer ernstig, zodat de reconstructie zeer veelomvattend moest zijn. Een mijlpaal in deze gemeente beteken de de officiële opening van een nieuwe modelwoning, waaraan ieder kon zien hoe het worden kon volgens de regels in een na-ramps huis. Rond diezelfde tijd brandde te Brouwershaven een electrische proefverlichting en Bruinisse be sloot medewerking te verlenen aan de stichting van een Prot. Christ. Huishoudschool. De muziekgezelschappen op het eiland waren in hun nopjes door een vorstelijk gebaar van de Ro- laryclub te Zierikzee, die voor elk gezelschap een bedrag beschikbaar stelde van f 500 voor weder aan schaffing van verloren gegane in strumenten. De geste vloeide voort uit het gouden jubileum van Ro tary International. Te Zierikzee - en dat was een duidelijke schaduw over Februari #- werden vruchte loze besprekingen gehouden over een te stichten jeugdcentrum, met onder voorwaarde beschikbaar te stellen gelden door het Rampen fonds. Toch werd de maand nog goed, want Dreischor zag een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Op 26 Februari stelde de Commissaris der Koningin de Co- operatieve Vlasturbine officieel in bedrijf, een bewijs dat de mechani sering in deze tak van industrie stelselmatig doorgaat. - ff T Jl u\ Glasz. Vocaal Bruinisse liet het er niet bij zitten en een herboren „Ri- sorgimento" werd als Chr. zang vereniging opgericht met aanvan kelijk 30 leden. Een novum tot dus verre vormde een intergemeente lijke reinigingsdienst in Duiveland, die op 8 Maart voor het eerst in jfficiële vergadering bijeen kwam .o Nieuwerkerlc. Een voor het Groe ne Kruiswerk in het voormalig rampgebied beschikbaar gestelde Zwitserse gift, maakte ook voor Brouwershaven het besluit moge lijk over te gaan tot nieuwbouw van een eigen Groene Krulsgebouw. Allerlei moeilijkheden in en rond de N.V. Waterleiding Mij. „Schouwen- Duiveland" leidden op 11 Maart tot het en bloc aftreden van de toenmalige Raad van Beheer. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zie rikzee maakte een verhuizing mee van Manhuis- naar Nieuwe Boo- gerdstraat, waar een groot pand geriefelijk voor het nieuwe doel was ingericht. Opwekkend voor Brouwershaven - en feitelijk voor het gehele eiland - was de start met het tweede deel van de restauratie der basilieke kerk, het trotse monument dat zo veel door de ramp had te lijden. Persoonlijke zaken hebben wij om der wille van de uitgebreidheid moeten weren uit dit overzicht, maar niet onvermeld mag blijven de figuur van „Opa Kip", die op 18 Maart in goede gezondheid zijn 104e jaardag mocht vieren, uiteraard onder flinke belangstelling. Onenigheid bleef helaas niet be perkt rond de Waterleidingmaat schappij, want ook tussen Groene Kruisafdeling en gemeente van Bruinisse boterde het niet erg. Ge vaar voor stad en eiland deed de raad van Zierikzee besluiten tot de bouw van een schutsluis in de haven. Op 28 Maart besloot ten slotte de raad van Kerkwerve een wederopbouwplan vast te stellen voor Moriaanshoofd. Eind Maart werd de nieuwe Raad van Beheer van de N.V. Waterlei ding Mij. „Schouwen-Duiveland" gekozen, die dadelijk plannen op stelde voor de gezondmaking van het waterleidingbedrijf. De raad van Dreischor kocht grond aan voor de aanleg van een sportterrein en Maart besloot met de eerste steen legging voor het woningbouwcom plex „Beter Wonen" te Zierikzee, waarin opgenomen 131 huizen. Berkel sloeg te Ouwerkerk de eer ste paal in de grond voor de nieuw te bouwen Ned. Hervormde kerk te Ouwerkerk. Op 25 Mei opende de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de Zimito te Zierikzee. De grote attractie vormde het waterorgel, dat eveneens door de Commissaris in werking werd gesteld. Begin April maakte het Water schap „Schouwen" een millioenen- plan bekend tot versterking van de dijken. De Paasdagen brachten een enorme drukte mee, vooral In de Westhoek. Het vervroegde strand- bezoek was een voorteken van een gunstig toeristenseizoen. Te Sir jansland werd een eenvoudig mo nument onthüld ter nagedachtenis van de watersnoodslachtoffers. Te Ouwerkerk rezen plannen voor een aan te leggen speeltuin en het ma ren van een recreatieterrein langs Je na de ramp overgebleven kreek. Ouwerkerk kwam rond die tijd toch drastisch in het nieuws door de officiële opening (16 April) van de nieuwe door de Tafelronde ge schonken kleuterschool. Te Ooster land werd een monument onthuld ter nagedachtenis van de ramp slachtoffers. Onder de ministers die Schouwen-Duiveland bezochten be vond zich (in April) minister Mans- holt. De gemeente Zierikzee schonk „Kunst en Eer" het materiaal voor een drumband. Het grote en onvergetelijke feit van de maand en feitelijk van het jaar was het bezoek van Z.M. Ko ning Gustaaf van Zweden en het koninklijk Paar op 28 April. Z.M. Ie Koning legde de eerste steen /oor het nieuw te bouwen Rode Cruisziekenhuis. Een bezoek werd >ok nog gebracht aan de gemeente Duwerkerk. Als gevolg van dit be- oek ontvingen verschillende auto- iteiten Zweedse onderscheidingen. Jinder prettig was het nieuws van 'e buiten bedrijf stelling van de \olen „De Hoop" te Zierikzee. In December werd het herstel van de toren te Serooskerke in regie opgedragen aan een aannemersfirma. In September werd de fraai her bouwde horlogerie „In de Witte Swaen" officieus heropend. Maart was de maand voor Noord- gouwe, dat een prachtig complex rijker werd in de vorm van een nieuw gemeentehuis, Groene Kruis- gebouw, badhuis en kleuterschool. Op 4 Maart werden de onder één kap gebrachte gebouwen officieel geopend door de Commissaris der Coningin. Trouwens ook elders aan openingen" geen gebrek. Op de 10e werd te Scharendijke de Chr. Nat. kleuterschool officieel geopend door fx i j de inspectrice van het deuteron- °P 16 Jum vond te Zierikzee de opening plaats van het herbouwde derwijs in het District 4, mej. R. Mtel „In 't Wapen van Zeeland". Op 5 Mei werd in alle gemeen ten op het eiland het Bevrijdings feest met grote luister gevierd. Het feit bewees dat de toestand op het eiland reeds weer aanmerkelijk was' verbeterd en dat 't leed uit de oorlogsjaren, zij het overspoeld door de ramp, nog niet was verge ten. De familie de Jongh te Eind hoven schonk de gemeente Burgh een schijnwerperverlichting en te Ouwerkerk onthulde de voorzitter van het Noorse Rode Kruis een bordje met zijn naam „Erling Sleen"-straat (11 Mei). Bijzonder sterk werden de banden tussen Zie rikzee en de Franse adoptiegemeen te St. Hilaire du Harcouët in Nor- mandië, waarheen een Zierikzeese delegatie trok en tegenwoordig was bij de plechtigheid van de „Jume- lage". Ander Zierikzees nieuws was het 125-jarig bestaan van de Harmonie „Kunst en Eer", gevierd op 19 Mei. De Commissaris dei- Koningin opende op de 23e een nieuw door schenkingen verkregen verenigingsgebouw te Kerkwerve, en op 25 Mei d.a.v. opende de Commissaris de grote midden standstentoonstelling „Zimito" te Zierikzee. Een enorme attractie voor het publiek vormde het wa terorgel. De heer W. J. A. H. van Op 1 Juni bracht minister Algera een werkbezoek aan Schouwen- Duiveland. Geheel onopgemerkt ging de derde Juni voorbij, de dag waarop 25 jaar tevoren het pomp station „De Blinkert" van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Schou wen-Duiveland" in gebruik werd genomen. Veel beroering in het land wekte de ontdekking van een oud kerkhof onder Duivendijke. Te laat bemoeide zich de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek met het geval, zodat door bulldozers, ingezet voor her verkavelingswerkzaamheden, reeds veel was verwoest. Een beroep van de gemeente Kerkwerve tegen een besluit van G.S. inzake bouw van een nieuwe Chr. Nat. school werd ongegrond verklaard, zodat een nieuw schoolgebouw zal moeten worden gebouwd. Kinderen uit ver schillende plaatsen op Schouwen- Duiveland brachten een vacantie door in een Frans kindertehuis. De buurtvereniging „Capelle" werd ge liquideerd en ook de 35 jaar oude vereniging Zeebad „Het Stelletje" zag zich genoodzaakt de activitei ten te staken. Op 11 Juni vond een ontvangst plaats van de deelnemers aan het A.N.V.V.-congres te Vlis- singen en op de 16e werd het nieuw gebouwde hötel „ïn 't wapen van Zeeland" te Zierikzee officieel ge opend. Zeeuwse C.B.T.B.-ers hiel den op 17 Juni een congres te Zie rikzee. Niet minder dan 450 wan- delsportliefhebbers(sters) namen deel aan de tiende Zierikzeese Avondvierdaagse, die een geweldig succes werd. Op 18 Juni gaf de ka pel van de Koninklijke Luchtmacht een prachtig concert te Nieuwer- kerk. „Stad en Lande" hield een geslaagd congres te Brouwersha ven, waarop vooral de basilieke kerk aan een nadere beschouwing werd onderworpen. De Zierikzeese raad trok een cre- diet uit t.b.v. de bouw van een schutsluis en de gunning vond plaats van de aanleg van een dam door de Verse Gracht. Niet minder dan 1000 Ned. Hervormde vrouwen kwamen op 21 Juni naar Zierikzee. De M.C. „Sparta" organiseerde een geslaagde sterrit naar Schouwen- Duiveland. In Frankrijk werd de groep van 30 kinderen ontvangen door de (inmiddels overleden) echt genote van de Franse president, mevr. Coty. 's Prinsen jaardag werd te Brouwershaven op originele wijze gevierd. Juli begon voor Kerkwerve gun stig, want het thans reeds goed deels herbouwde dorp besloot tot de bouw van twee afzonderlijke lagere scholen en tot de bouw van een kleuterschool. Het Zierikzees Lyceum werd omgedoopt in het professor Zeeman-Lyceum. Noord- gouwe vierde op 2 Juli op opge wekte wijze het uitgestelde bevrij dingsfeest. Een regeringsbesluit werd bekend dat op de sluitcaisson bij Schelphoek een monument zal worden geplaatst ter herinnering aan de watersnoodramp. Noordwel- le was in haar nopjes door een gift van liefst f 20.000 van de adoptie gemeente IJsselmuiden. Het oude doorschoten K.L.M.-gebouw op het vliegveld Haamstede, werd - om getoverd in een fraai hötel - in ge bruik genomen. Te Ouwerkerk werd bij herver kavelingswerkzaamheden een „oud schip" gevonden. Althans men dacht lange tijd met een oud schip te doen te hebben. Het bleek even wel een oude sluis te zijn, na on derzoek door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. Door de afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen vond in verschillende plaatsen de eindles plaats van de cursus „Spreken in het openbaar", een leuk initiatief dat goed insloeg onder de dames. Bij graafwerkzaamheden te Nieu- werkerk t.b.v. de riolering kwam een stuk zwaar stenen muurwerk voor de dag. Vrienden in nood ble ken er ook in 1955, want de „Not- helfergemeinschaft der Freunde E.V." nestelde zich tijdelijk te Zie rikzee en zette zich in voor werk zaamheden te Kerkwerve. Een bij zondere vocale gebeurtenis was het optreden van „The Mennonite Sin gers", een Amerikaans studenten koor, te Nieuwerkerk en Zierikzee. Stichting „Nieuw Schouwen-Duive land" benoemde een commissie tot het samenstellen van een ramp- boek over Schouwen-Duiveland. De onderprefect van het Franse depar tement Avranches en echtgenote bezochten Schouwen-Duiveland en werden ten stadhuize te Zierikzee ontvangen. Een heel andere zaak Was de bestrijding van de zilver meeuwen in de duinen, dat nog al op verzet stuitte. Juli gaf prachtig weer te zien en daarom vonden talrijke uitstapjes plaats, vooral van ouden van dagen. De bejaarden van Zierikzee reisden zelfs naar Antwerpen. Op 28 Juli opende de inspecteur bij het Lager Onderwijs mr. L. J. Wolf de Chr. Nationale school te Scharendijke. De direc teur van de Voedsel- en Land bouworganisatie (F.A.O.) der V.N. bracht een bezoek aan 't eiland (29).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6