DE ZIERiKZEESCHE COURANT Partij-secretaris Chroesjtsjef valt president Eisenhower aan Kansen voor Mendès France in Frankrijk zijn stijgende ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 mdanden bij vooruitbetaling I 3.50, par week 27 cant. Loss* nummert 10 d. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjei (mei. 15 mm.) 11,— per stuk. No. 17873 - 112e Jaargang ZMZEESCHEHNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 1 JU REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Noaelstraet 6, Zierikzee, Postbus nr. f, Telefoon nr. 32, Gi'orekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. BIJ DE VAATE - Tel. 309. REDE VOOR OPPERSTE SOWJET Niet content over diens kerstboodschap De vergadering van de Opperste Sowjet is Donderdag toegesproken door Chroestsjefdie op weinig prettig aandoende wijze met de sa bel heef gerinke.ld. Naar aanleiding van de „vijan dige reacties en boosaardige aan vallen" na verklaringen van de Sow jet-leiders op hun reis, zeide Chroestsjef, dat Boelganin en hij „slechts bekende feiten hadden verhaald". Zijns inziens zou het Engeland ezer durr te staan zijn gekomen als het niet uit India was weggetrok ken. De Indiërs zouden de Britten hoe dan ook hebben verdreven, zo als het Chinese volk 't met Tsjiang Kai Sjek heeft gedaan. De bewe ring dat Engeland India de be schaving zou hebben gebracht noemde de partijsecretaris „een sprookje voor de onnozelen en voor mensen die niets van geschiedenis at weten". Het Indiase volk was nu met energie bezig om de gevolgen van het Britse bestuur - „armoe de, honger, onwetendheid, analpha- betisme" - te liquideren. Hij ontkende dat de Sowjet-ver- klaringen die in India en Afgha nistan zijn afgelegd, bedoeld waren om Aziatische landen tegen het Westen op te zetten. Hij wenste overigens ook de niet-blanke be volking van Afrika bij haar streven naa ronafhankelijkheid succes toe. Hij noemde evenwel een Kerst boodschap van president Eisenho wer en andere Amerikaanse leiders tot de communistische landen van Oost-Europa „een grove inmeng ing". Het was de eerste maal dat de Amerikaanse president van Rus sische zijde werd aangevallen sinds de bijeenkomst van regeringslei ders te Genève in Juli jl. Hoewel de Russen niet wilden pochen op hun technische militaire kracht, wilde de partijsecretaris het West entoch herinneren aan de jongste waterstof bomontploffing in de Sowjet-Unie. De kracht van dit wapen was gelijk aan „vele milli- oenen tonnen gewone ontplofbare stoffen" en deze kracht kan nog aanzienlijk worden vermeerder, zo verklaarde spreker. Deze verkla ring ontlokte aan de afgevaardig den een luid applaus. Het zenden van de Kerstbood schap door Eisenhower en andere Amerik. leiders noemde Chroest sjef „onverenigbaar met de geest van Genève". „Het roept hartstoch ten op. Ik spreek niet graag op de ze manier over president Eisenho wer, die ik zo zeer hoogacht", aldus de Sowjet-leider. Kinderbijslag voor zieke of gebrekkige kinderen Van 1 Januari 1956 af zal in de Kinderbijslagwet voor loontrekken- den en in de Kinderbijslagwet voor rentetrekkers de leeftijdsgrens voor het recht op kinderbijslag voor zie ke en gebrekkige kinderen worden verhoogd van 21 tot 27 jaar. Be langhebbenden moeten zich voor het verkrijgen van kinderbijslag voor zulk een kind wenden tot de bedrijfsvereniging, bij_ welke zij verzekerd zijn volgens' de Kinder bijslagwet voor loontrekkenden, resp. tot de Rijksverzekeringsbank, als zij onder de Kinderbijslagwet voor rentetrekkers vallen. Uitstel eerste oefening aan bouwvakarbeiders Zij die in 1956 zullen moeten wor den ingelijfd, kunnen uitstel van eerste oefening krijgen tot het na jaar van 1956, indien zij als vakbe kwame krachten werkzaam zijn in de nieuwbouw van woningen. Het uitstel moet ter gemeentesecretarie (afdeling militaire zaken) worden aangevraagd nadat de oproeping ter inlijving is ontvangen. Daarbij zullen uiteraard enige verklaringen moeten worden overgelegd. In de stad Algeciras in de Zuid-Amerikaanse reoubliek Co lumbia zijn volgens de eerste be richten tien tot vijftig personen door overstromingen om het leven gekomen. Ongeveer zeventig hui zen zijn door het water verwoest. Opnieuw botsingen in Marokko Op verscheidene punten in het gebied van Tahar Soek ift Noord- Marokko is het opnieuw tot bot singen gekomen tussen Franse troepen en opstandelingen. Officieren hebben verklaard, dat enige honderden opstandelingen, die zich vanuit het Rifgebied in Westelijke richting begeven. Don derdag een zware aanval hebben gedaan op de Franse buitenpost Beni Oelid, bij Tahar Soek. De aan val werd na een gevecht van twee uur afgeslagen. Het nieuwe offensief brengt de opstandelingen binnen een afstand van 70 kilometer van Fez, het Franse militaire centrum en de tweede stad van Marokko. Troe penversterkingen en pantserwagens zijn Vrijdag uit Fez naar het Noor den gezonden om een nieuwe aan val van de opstandelingen op te vangen. Resultaten van opiniepeiling De nieuwste spelling De Nederlandse bladen voe ren Maandag 2 Januari a.s. officieel de gewijzigde spel ling in, zodat ook de Zierik- zeesche Nieuwsbode hiertoe over zal gaan. Bij bestude- 2-ing van de nieuwste spel lingsvoorschriften blijken er hier en daar nog al wat voet angels en klemmen te liggen maar in de practijk zal er toch niet zo opzienbarend veel veranderen. Namen van dagen en maanden worden voortaan met kleine letters geschreven. Hier en daar komt er een c-k- en een y-i- wisseling. Bovendien komen er enkele wijzigingen in het woordgeslacht. Het valt aan te nemen dat in de begintijd nog wel eens zal worden ge zondigd. Zo immers was ook de practijk na invoering van de spelling-Marchand, maar langzamerhand zal het zeker allemaal „heel gewoon" wor den. We mogen de H.H. cor respondenten en H.H. adver teerders verzoeken, zich eveneens uitsluitend van de nieuwste spelling te bedie nen. Dit voorkomt veel re dactioneel- en administratief werk. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's >666666666666666966666666 Wees scherp in uw blik, i jj» maar zacht in uw oordeel. X Hel K.N.M.I, verwacht tot Zaterdagavond: Kans op buien Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking: plaat selijk enkele buien; na In de nacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, overdag ongeveer dezelfde temperaturen als Vrijdag; matige tot krachtige en later langs de kust mogelijk harde wind tussen Noord en West. 1 Jan.: Zon op 8.48, onder 16.38. Maan op 21.37, onder 10.27. 2 Jan.: Zon op 8.51, onder 16.37. Maan op 22.56, onder 10.48. 3 Jan.: Zon op 8.51, onder 16.38. Maan op onder 11.08. Laatste kwartier: 4 Jan. te 23.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 Jan. 5.28 v.m. 18.00 n.m. 2 Jan. 6.15 v.m. 18.46 n.m. 3 Jan. 6.56 v.m. 19.26 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 Jan. 4.58 v.m. 17.19 n.m. 2 Jan. 5.48 v.m. 18.06 n.m. 3 Jan. 6.34 v.m. 18.52 n.m. Springtij: 31 December. De stroming in de Franse open bare mening die voor een regering onder leiding van Pierre Mendès France is, wordt krachtiger en het aantal mensen dat de communisten in de regering vertegenwoordigd wil zien, neemt af. Dit blijkt uit een onderzoek van het Franse on afhankelijke instituut voor opinie onderzoek, dat Donderdag is gepu bliceerd door „L'Express" een blad dat Mendès France steunt. Bij dit onderzoek sprak 37 pro cent der ondervraagden zich uit voor een regering onder Mendès- France (tegen 33 procent .veertien dagen geleden). De voorstanders van een nieuwe coalitie van cen trum en rechts behaalden 24 pro cent (22 procent) en de voorstanders van een volksfrontregering met deelneming van communisten 13 procent (20 procent). Mendès-France heeft Donderdag officieel geprotesteerd tegen voor stellen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken om alle radicalen die gekozen worden, te classificeren onder de naam van de „concentra tie van de democratische linker zijde" van Faure, omdat het dan vrijwel onmogelijk zal zijn de can- didaten die als aanhangers van zijn Radicale partij gekozen werden te onderscheiden van de gekozen aan hangers van premier Faure. Door de Bell Telephone Company zijn met succes proeven ge nomen enn met een zonlicht-batterij eleetrische stroom op te wekken, die nodig is voor het voeren van telefoongesprekken. Bij een landelijke telefoondienst in het Zuiden van de Verenigde Staten is deze installatie al enige maanden in gebruik. Talencongres in Amsterdam De Vereniging van leraren in le vende talen - met haar meer dan 2200 leden de grootste organisatie van leraren in Nederland - heeft te Amsterdam in „Bellevue" haar algemene jaarvergadering gehou den. Meer dan 300 leraren en vele hoogleraren uit alle delen van het land woonden de vergadering bij. De vereniging heeft de taak op zich genomen het 3-jaarlijkse congres van de internationale federatie van taalleraren in het komende jaar te Amsterdam te organiseren. Wetenschap en Techniek Auto met straalmotor De Fransman Maurice Belladeau heeft een eenvoudige straalmotor voor auto's geconstrueerd, die 10 duizend omwentelingen per minuut bereiken kan, aldus meldt de „Fi garo". De motor, die op benzine loopt, heeft de vorm van een kruis. Door twee van de vier holle buizen wordt de lucht ingezogen en daarna door de twee andere buizen na ver branding uitgestoten. De motor koelt zichzelf en heeft geen carbu rator of losse onderdelen die door wrijving slijtage veroorzaken. Financiën en Economie Weer goed jaar verwacht In Amerika De Aemrikaanse minister van Handel, Sinclair Weeks, deelt in zijn jaaroverzicht mede, dat het ,,_iar 1855 het welvarendste jaar in de geschiedenis der Verenigde Sta ten is geweest. Hij voegde hieraan toe, dat de kansen zeer gunstig zijn, dat 1956 eveneens een record-bre kend jaar voor het economische le ven van het land zal blijken te zijn. Mogelijk zal er in enkele sectoren een adempauze intreden, maar er heerst alom vertrouwen en er wordt veel geld uitgegeven. Wanneer volk en regering verstandig handelen, kunnen de Verenigde Staten vol gens de minister opnieuw een goed jaar krijgen. Directie en personeel van (Ie N.V'. Drukkerij Lakenman 6- Ochtman wensen alle lezers en adverteerders van de „Zierikzeesclie Nieuws bode" een goed uit einde en 'n voorspoedig nieuwjaar. De race-wagen van 1955 rijdt zijn laatste kilometers en tijdens de lange weg, die hij moest afleggen, is er wel eens motorpanne opgetreden, maar rusteloos joeg hij voort naar de eindstreep, in een wedren met de tijd. Over enkele dagen verschijnt een nieuwe wagen aan de start en StOQ ©F) PfOVinci© aan de coureur zal het liggen of hij in de nieuwe ronde succes zal boeken en zonder motorstoringen aan de finish verschijnt. Hopelijk zullen de managers in het grote gebouw op de achtergrond het TJ.N.O.-gebouw te New York) de rusteloze renner de juiste route aangeven. ZIERIKZEE Fokker F VII A vloog naar museum Onder grote belangstelling is Vrijdagmiddag om één uur de door de Fokkerfabrieken en de K.L.M. in Denemarken aangekochte Fok ker F VII A opgestegen voor zijn laatste vlucht naar Schiphol. Het toestel zal daar, zoals bekend, wor den geplaatst in het Nationaal Luchtvaartmuseum, waaraan het door de beide maatschppijen is ge schonken. De F VII A was het eerste vlieg tuigtype, dat door Fokker aan de K.L.M. is geleverd. Fokker kwam er in Juli 1925 mee uit. Het toestel, dat nu naar het museum gaat, is niet het eerste dat aan de K.L.M. geleverd werd. Het heeft echter wel de registratieletters van het eerst geleverde toestel gekregen: H-NACT. Polder „Walcheren" becritiseert regering „Geen afwijking van de gebrui kelijke werkwijze in ruil- en her verkavelingen wordt gevraagd door de algemene vergadering van de Polder Walcheren, maar herstel van onrecht, dat ontstaan is door een handelwijze van de herverka- velingscommlssie Walcheren, welke in strijd is met de wet. De minister tracht de omvang van het onrecht te bagatelliseren en de bal naar het dagelijks bestuur terug te kaatsen. Maar het ligt juist op de weg van de regering een oplossing te zoe ken. De regering zelf heeft een minder juiste situatie in het leven geroepen door te sanctionneren, dat de herverkavellngscommissie zich een bevoegdheid heeft aangemeten, die de wet haar niet toekent". Al dus enige critische opmerkingen in het ontwerp-antwoord aan minis ter Mansholt van de Polder Wal cheren naar aanleiding van zijn brief over de betaling van polder- lasten van gronden, die men in het kader van de herverkaveling is kwijtgeraakt en nu dus niet meer bezit. Landbouw en Veeteelt op Schouwen-Duiveland 1955 heeft voor Schouwen-Duive land een wat normaler oogst te zien gegeven, al zou het fout zijn te den ken dat de voorheen geïnundeerde gronden hun volle productiemoge lijkheid alweer terug hebben. Bo vendien bleken er grote verschillen op het eiland te bestaan, in afhan kelijkheid van de tijdsduur dat de gronden onder water hebben ge staan. Maar er was vooruitgang in vergelijking met verleden jaar. Dit geldt ook voor de veeteelt. Het aantal melkkoeien liep in 1955 op tot 1143. Wel vraagt men zich af of het paard een uitstervend wezen wordt op het eiland. Zo gek is het paard echter nog lang niet altijd. Het landbouwvoorbeeldbedrijf aan de Slikweg heeft juist een paard aangeschaft, omdat deze „één P.K." het economisch gezien won van de tractor, die tenslotte altijd nog een zware investering eist. Waterschap „Westland" gaat ruilverkaveien Onder voorzitterschap van mr. Heeren is Donderdag in Steenber gen een vergadering gehouden van het waterschap „Westland" over het stemmen over een ruilverkave ling. Nadat de voorzitter het besluit van de Gedeputeerde Staten ter goedkeuring en voorlopige vast stelling van het ruilverkavelings plan, gedateerd 20 December jl., had voorgelezen, volgden enige in formatieve vragen waarop ir. Krü- ger, hoofdingenieur-directeur van de Cultuur-technische Dienst, ant woordde. Het betroffen kwesties over een gedeeltelijke aanplanting, een waterloop en een te vergoeden schade. Daarna volgde de stemming, waarbij ieder die niet stemde, wel of niet op de vergadering aanwe zig, geacht werd vóór te stemmen. Van het totaal aantal eigenaren - 895 - die een grondoppervlak be heren van 1840 ha. 44 a. en 30 ca., stemden er 802 (1335 ha. 28 a. 20 ca.) vóór, 93 eigenaren (505 ha. 16 a. en 10 ca.) meenden hun goedkeuring niet te kunnen geven. Op 1 Januari viert de heer A. B. Visser, werkzaam aan het Ka daster, zijn zilveren jubileum. De heer Visser begon zijn werkzaam heden te Rotterdam. De jubilaris is lid van de Bibliotheekcommissie van het Nut en lid van de Werk groep Zierikzee van de Z.V.U. Dr T. J. Barendregt sprak voor de Tafelronde Op initiatief van de afd. Schou wen-Duiveland van „De Neder landse Tafelronde" hield Donder dagavond de bekende - van Nieu- werkerk afkomstige - dr. T. J. Ba rendregt, hoofd van de chemische afdeling van het Noors-Nederlands Atoominstituut te Kjeller, een we tenschappelijke lezing over het on derwerp: „De ontwikkeling van de atoomenergie voor vreedzame doel einden". Voor deze lezing waren ook de leden met hun dames van de Rotary-club uitgenodigd. Spre ker gaf allereerst een beeld van de samenstelling van het uranium en in welke hoedanigheid het in de natuur voorkomt. Vervolgens werd behandeld de splitsing van het ura nium en de daarbij vrijkomende energie. Hierbij bracht spreker naar voren welke mogelijkheden er momenteel bekend zijn om het ura nium te doen splitsen en welke re actors hiervoor nodig zijn. Ten slotte gaf dr. Barendregt nog een overzicht van de landen welke zich met het vraagstuk van de kern energie bezig houden. Dat het vraagstuk van de kernenergie meer en meer in de belangstelling komt, vindt zijn oorzaak in het feit dat de hoeveelheden brandstoffen, steenkolen en olie, op onze aard bodem, tot nu toe bekend, beperkt zijn. Na de pauze werd er gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen waarvan levendig gebruik gemaakt werd. De voorzitter, de heer Saltzherr Krips, dankte de spreker voor zijn boeiende en leer zame lezing en overhandigde hem als stoffelijk blijk van waardering een platenboek van Nederland. BROUWERSHAVEN Tot ambtenares ter secretarie der gemeente Brouwershaven is be noemd mej. M. v. d. Bos alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1