Italiaan zestig jaar dood gewaand DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 No. 17872 - 112e Jaargang ZIGRIKZGGSdHEMNIEQWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Pril» per 3 maanden bi/ vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Lom* nummert 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succetjes (ma*. 15 mm.) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelsfraaf 6. Zierikree, Postbus nr. t, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6 Ochlman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE PALESTIJNSE KWESTIE Nog onderhandelingen over voorstellen Secretaris-Generaal der V.N. Hoofd V.N.-commissie legt verklaring af Zowel Israël alts Egypte schen den nog steeds de bestandsovereen- eenkoinsten doar troepen te legeren ln gedemUitalriseerde gebieden. Dit heeft generaal Burns, het hoofd van de V.N.-conunlssie voor toezicht op het bestand, Woensdag verklaard in een communiqué, dat in Jeruzalem werd uitgegeven, na dat hU was teruggekeerd van be sprekingen met Egyptenaren te Gaza. Egypte heeft nog niet zijn uit eindelijke positie bepaald ten aan zien van de voorstellen van de se cretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, voor de gede- militairiserde zöne van El Audja. Volgens Egypte zijn de onderhan delingen nog niet geëindigd, aldus het communiqué van Burns. Israël heeft deze voorstellen on voorwaardelijk aangenomen. Te genvoorstellen die Egypte gedaan heeft, komen volgens Israël neer Russische wapens voor Zuid-Sla vië? Het rechtse Romeinse blad „Gior- nale d'Italia", zegt van „volledig betrouwbare zijde" vernomen te hebben, dat de Sowjet-Unie Zuid- Slavië van zware wapens en straal vliegtuigen voorziet. Zuid-Slavie, aldus het blad, heeft reeds 35 straalvliegtuigen van het laatste type „Mig" ontvangen. Zuidslavi- sche piloten zouden in het Kauka- zische deel van de Sowjet-Unie worden opgeleid. CONGRES N.J.N. „Geen betere plaats voor jeugd dan de natuur" Het congres van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie is in Zwolle geopend door de congres voorzitter, Carl Konig uit Zutphen. Burgemeester Jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten van Zwolle sprak hierna een begroetingsrede uit. Hij memoreerde de grote ver anderingen bij de jeugd van zijn tijd en bij die van tegenwoordig. Thans is er o.a. het probleem van de asphalt-jeugd, maar aan de an dere kant worden door de jeugd veel initiatieven ontwikkeld tot het beter leren kennen en beschermen van de natuur. Er is geen betere plaats denkbaar voor de jeugd dan de vrije natuur, aldus burgemees ter Strick van Linschoten. Met grote meerderheid van stem men besloot de vergadering in prin cipe zich aan te sluiten bij de vol gend jaar op te richten internatio nale jeugdfederatie voor natuur studie en natuurbescherming. op verwerping van de voorstellen van Hammarskjoeld, doch het com muniqué van generaal Burns ver werpt deze Israëlische interpreta tie. Burns verklaarde, dat door de recente Israëlische vergeldingsaan- val op Syrische stellingen aan het Meer van Galilea de openbare me ning in de Arabische landen zo in beroering gekomen is, dat „tot op heden verdere vorderingen bij on derhandelingen met Egypte onmo gelijk waren". Grote oefenreis van het smaldeel 5 naar Middellandse Zee Het oefensmaldeel 5 onder bevel van commandeur L. J. Goslinga en bestaande uit Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", commandant kapitein ter zee G. B. Fortuyn, Hr. Ms. torpedoboot jager „Evertsen", commandant kapitein-luitenant ter zee H. M. van den Wall Bake, Hr. Ms. fregat „Van Ewijck", comman dant luitenant ter zee der eerste klasse N. J. H. Gregory en Hr. Ms. onderzeeboten „Zeeleeuw" en „Wal rus", commandanten luitenants ter zee der eerste klasse A. S. de Vries en G. P. F. Munnik, zal op 12 Jan. 1956 uitvaren voor een oefenreis naar de Middellandse Zee, waarvan het eind Maart in Nederland wordt terugverwacht. Bij het smaldeel zal een aantal vliegtuigen van de marinelucht vaartdienst worden ingedeeld, dat van walbases uit zal opereren. Het zijn Lockheed Neptune lange-af- stands patrouillevliegtuigen van squadron 320, Hawker Seafury ge vechtsvliegtuigen van squadron 860 en Grumman Avenger onder- zeebootbestrijdingsvliegtuigen van squadron 4. Voorts ligt het in de bedoeling, dat het smaldeel gezamenlijk zal oefenen met Britse en Franse zee- strijdkrachten. Schuimende Eros De voorbijgangers op Picca- y dilly Circus, het hart van X Londen, waarvan de liefdes- god Eros op de top van een X fontein 't middelpunt vormt, X zagen Dinsdagmiddag tot X hun verbazing het water in X het fonteinbassin plotseling y met wit schuim overdekt X worden. Het schuim ver- meerderde zich zodanig, dat X het tot Eros voeten ging rei- ken en de wind dreef grote vlokken de aangrenzende straten in. Er schoen een X grappenmaker met wasmid- X del aan het werk geweest te X zw in het redactie-gebouw van het dagblad „Het Binnenhof" in Den Haag heeft burgemeester mr. F. Schokking van Den Haag (tweede van rechts) Dinsdag de eerste zet gedaan in de eerste partij van de tweekamp tus sen dr. Max Euwe en Jan Hein Donner om het schaakkampioenschap van Nederland. - Foto: v.l.n.r. Donner, de heer C. M. Drabbe, directeur van „Het Binnenhof", burgemeester Schokking en dr. Euwe. Zijn 92-jarige moeder nog in leven Giuseppe Caldo, die in 1896 op tweejarige leeftijd was ge storven en begraven, heeft Dinsdag voor het eerst sedert zestig jaar zijn moeder omhelsd. De kleine Caldo werd te Messina, nadat zijn ouders hein een laatste groet hadden gebracht, begraven. De doodgravers ^oor den toen zij het graf wilden sluiten, een geluid, waarop fcij de kist openden. Zij zagen het kincö zicli oprichten en namen in allerijl de wijk. Toen zij, na al hun moed bijeengegaard te heb ben, naar het graf teruggingen, bleek het leeg te zijn. De dood gravers deden het deksel weer op de kist en spraken af het stilzwijgen over deze verdwijning, te bewaren. Inmiddels had echter een vrouw, die bij het graf van haar overleden kind was komen bidden, zich verwijderd met een in rouwsluiers gewikkeld pak. Deze vrouw liet het zijn naam, die zij op de begraafplaats had gelezen. Toen Giuseppe acht was, stierf de vrouw en de jongen kwam in huis bij de smid van het dorp waar de vrouw woonde. Op twintigjarige leeftijd werd Giuseppe opgeroepen bij de mobilisatie voor de. eerste wereldoorlog. Op zoek naar zijn papieren, ontdekte hij, dat zijn familie na de aardbeving van Messina in 1908 als vermist is opgegeven en nooit is terugge vonden. Hij kwam er echter niet achter, waarom hij niet door zijn familie werd opgevoed. Na als caféhouder een bescheiden fortuin te Tripolis te heb ben verdiend, besloot hij zich korte tijd geleden te Milaan te vestigen. Aan de hand van officiële stukken, kwam hij nu achter zijn eigen „dood". Een onderzoek leidde tot de ontdek king, dat zijn moeder de aardbeving van 1908 heeft overleefd en, 92 jaar oud, nog leeft. Nieuwe opleiding voor her werk in de ziekenhuizen Om meisjes te vinden voor het werk in de ziekenhuizen Is in 1955 bij wijze van proef aan veertien nijverheidsscholen begonnen met een tweejarige opleiding van meis jes van 1618 jaar, die zich aan getrokken voelen tot de verpleging of tot het huishoudelijke werk in ziekenhuizen. De opleiding aan de nijverheids scholen, Ulno-opleiding genaamd, duurt twee schooljaren. Zij vangt aan met onderwijs op de nijver heidsschool van September tot Mei. Hierop volgt een jaar practijk (in clusief een maand vacantie) te ver delen in 2 maanden stage in een gezin, 3 maanden in een speciale Inrichting en 6 maanden in een ziekenhuis. Deze periode wordt weer afgesloten met enkele maan den op de nijverheidsschool. Het practijkwerk in de ziekenhuizen mag slechts in verwijderd verband met de patiënten staan en mag dus met name geen persoonlijke zorg inhouden. RADIONIEUWS „Het leven van Mozart" Op Nieuwjaarsdag brengt de AVRO de eerste van een twaalftal uitzendingen onder de titel: „Het leven van Mozart". Deze program ma's werden samengesteld door een medewerker van de Zwitserse omroep te Bern, dr. Hans Graeser, die zich hierbij geheel baseerde op de nagelaten brieven van Wolfgang Mozart, zijn vader, moeder en zus ter. In een chronologisch verloop zal men een deel van de corres pondentie van en met deze twee honderd jaar geleden geboren com ponist horen, waarbij de brieven van Wolfgang worden gelezen door Frans Somers, die van zijn vader Leopold door John de Freese, en die van moeder Maria Anna en van zuster Nannerl door Enny Mols-de Leeuwe en Eva Janssen. Miep van den Berg leest de brieven van Mo zart's echtgenote Constance Weber en Jan Borkus zal als verteller de verbindende teksten uitspreken. Zeker de helft van iedere uitzen ding brengt composities van Mozart welke een chronologisch verband zullen hebben met de behandelde brieven. De vijftigste „Familie Doorsnee" De vijftigste Familie Doorsnee sinds het begin van deze serie, circa vier jaar geleden, gaat op Maan dagavond 2 Januari de aether in. Vooraf zal de Vara een reportage heruitzenden van de huldiging van de schrijfster, Annie M. G. Schmidt regisseur Wim lbo en de actrices en acteurs, die tezamen het gezin Doorsnee vormen. Hoofd der school Woensdagochtend is president Eisenhower voor verder herstel LAND- EN TUINBOUW naar Key West, in Florida, ver trokken. Volgens de „Rude Pravo" is in een oud huis te Svitavy in Mo- ravië een partij zilverstukken, met een totaalgewicht van 23 kg., ge vonden. De zilverstukken zijn ge slagen tussen 1700 en 1830. Minimum garantieprijs voor aardappelen en marktordenende maatregelen Landbouwschap verenigt zich met voorstellen Akkerbouw weinig geliefd beroep Oorzaken werden vastgesteld De vereniging van hoofden van scholen heeft een enquête ingesteld naar de animo die er bestaat voor de functie van hoofd van een lagere school. Uit deze enquête is geble ken, dat deze animo zo gering is, geen sollicitanten meldden. Als dat in bepaalde gevallen zich zelfs oorzaak hiervoor zien de enquê teurs onder andere de h.i. zeer ge ringe beloning, die de hoofden voor hun verantwoordelijkheid ontvan gen. De taak van het schoolhoofd is, vooral op sociaal-paedagogisch gebied veel omvangrijker gewor den, terwijl de beloning voor het hoofdschap is gedaald tot 9,6 pet. van het onderwijzerssalaris. Als mogelijkheden om meer ani mo voor de functie van hoofd van een school te wekken ziet de ver eniging van hoofden van scholen in Nederland o.m. belangrijke verho ging van de hoofdenmarge en aan wijzing van boventallige onderwij zers, zodat het hoofd van de school niet het volle aantal uren aan een bepaalde klas is -gebonden. De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena heeft besloten drie viermotorige Boeing 707-320 straal vliegtuigen, de Intercontinental Stratoliner, aan te schaffen. Deze toestellen zullen achtereenvolgens geleverd worden in December 1959, Januari en Februari 1960 en zul len onmiddellijk na ontvangst in bedrijf worden genomen. HET ONDERWIJZERS-TEKORT Nuttig als kweekschoolleerlingen de „derde leerkring" volgen Niet zonder volledige bevoegdheid de school in Tijdens een te Utrecht gehouden vergadering van de Vereniging van leraren aan Prot. Chr. Kweekscho len heeft de voorzitter van deze vereniging, de heer J. Dekker, ge sproken over het grote gevaar dat zi. dreigt in 1956, wanneer alle kweekschoolleerlingen, die de ko mende zomer zullen slagen, de derde leerkring willen volgen. Het is te verwachten, aldus de heer Dekker, dat er maatregelen zuilen worden genomen om zoveel moge lijk geslaagden van 1956 te bewe gen dadelijk zonder volledige be voegdheid de school in te gaan. Het volksbelang moet hier, ge zien het onderwijzerstekort, mee spreken, doch anderzijds, aldus de heer Dekker, zal er terdege reke ning moeten worden gehouden met de belangen van de leerlingen. Er zal voor moeten worden ge waakt, zo zeide hij, dat maatrege len die genomen worden met het oog op de huidige omstandigheden niet schadelijk werken in de toe komst. De hoofdinspecteur voor onder wijzersopleiding, de heer C. Kley- wegt, heeft op deze bijeenkomst ge sproken over de derde leerkring. Deze leerkring zal door de voor de tweede leerkring geslaagde leer lingen kunnen worden gevolgd. De studietijd, die een jaar duurt, heeft bij slagen tot resultaat, dat de leer ling de volledige bevoegdheid krijgt en de hoofdakte. Jongens vonden geraamte Twee jongens in het dorpje Eist bij Rhenen hebben in de Rijn bij het Ingense veer een groot deel van een menselijk geraamte gevonden. De politie en het gerechtelijk labo ratorium in Den Haag, waar het skelet heen werd gezonden, hebben voor identificatie drie vage aan wijzingen: een bruine knoop, een metalen ring met een wapentje en een kroontje, en een gesp die bij de stoffelijke resten werden gevon den. Een arts constateerde, dat de beenderen evengoed tien als reeds twintig jaar begraven kunnen zijn geweest. Het is volgens deskundi gen onmogelijk, dat het lijk op deze plaats is aangespoeld. Het bestuur van het Landbouw schap heeft in zijn jongste vergade ring zich kunnen verenigen met een aantal voorstellen van de hoofdaf deling Akkerbouw. Allereerst betreft dit een belang rijke wijziging in het tot nu toe ge voerde aardappelbeleid. Thans wordt voorgesteld dat door de over heid voor alle aardappelen een mi nimum garantieprijs wordt ver leend terwijl daarnaast - met be hulp van gelden uit het Con sumptieaardappel-Egalisatie-Fonds - marktordenende maatregelen ge troffen worden waarvan aard en omvang afhankelijk zullen zijn van de zich voordoende mogelijkheden. Over dit nieuwe systeem zal bin nenkort nader met de minister ge sproken worden. Voorts zal het Landbouwschap bevorderen dat de garantieregeling voor pootaardappelen ook in de toekomst zal kunnen worden voort gezet. Het ligt in de bedoeling, ter verdere versterking van het aan wezige fonds, de areaalheffing te regelen via een verordening van het Landbouwschap. Beloning kwekersarbeid Ook de voorstellen van de hoofd afdeling Akkerbouw inzake belo ning van de kwekersarbeid werden door het bestuur aanvaard. Het blijkt nl. dat de zgn. kwekersver- goedingenfondsen voor aardappe len en voor granen en peulvruch ten, na uitkering over 1955, aan zienlijke tekorten vertonen. De in komsten van deze fondsen worden verkregen uit heffingen op zaai zaad en pootgoed. Ten aanzien van de hoogte der kwekersvergoedingen - welke te laag worden geacht - is het be stuur van mening dat de huidige tarieven voorshands niet dienen te worden gewijzigd. Een tussen Kwe- kersbond en Landbouwschap inge stelde studiecommissie zal omtrent de in de toekomst noodzakelijk ge achte vergoedingen nader rapport uitbrengen. Vlas Ook t.a.v. het vlas werd een be langrijke beslissing genomen, nl.de mogelijkheid om via een kleine areaalheffing te kunnen beschikken over middelen, welke samen met door andere groepen van belang hebbenden en door de overheid be schikbaar te stellen gelden kunnen worden aangewend om door middel van propaganda en onderzoek de afzet te bevorderen en de kwaliteit te verbeteren. Een plotselinge overstroming tengevolge van voor dit jaargetijde ongewoon zware regenval heeft zestig huizen te Algeciras in Co lumbia, 85 km. ten Zuiden van Neiva en Huila, in het gebied van de Magdalena-rivier, verwoest. Acht mensen kwamen om het leven en dertig worden vermist. Y .j. X Het geld heeft meer zielen X gedood dan het ijzer lichamen. X J Y Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Onbestendig Veranderlijke bewolking met plaat selijk buien; krachtige en tijdelijk tot matig afnemende wind tussen Zuidwest en West; langs de kust aanvankelijk nog harde Westelijke wind; weinig verandering in tem peratuur. 31 Dec. Zon op 8.50, onder 16.39. Maan op 20.16, onder 10.04. Laatste kwartier: 6 Januari. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 Dec. 4.47 v.m. 17.09 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 Dec. 4.12 v.m. 16.29 n.m. Springtij: 31 December. Urk en de N.O.-polder De gemeenteraad van Urk heeft na overleg met het bestuur van de Noordoostpolder, besloten, een com missie te benoemen voor contact met de N.O.-polder. Jarenlang is deze zaak voorbereid, maar de con troverse Urk, oud land, en N.O.P., nieuw land, scheen onoverbrugbaar Bruinisse in 1955 Het jaar 1955 stond evenals elders op Schouwen-Duiveland in het te ken van wederopbouw en herver kaveling. Overal in de polder zwaaiden de draglines hun grijp grage armen, sloten dempend en sloten gravend, terreinen ophogend en afgravend. En in het dorp klonk het geklikklak van troffels en an der metselaarsgereedschap, terwijl de hamers der timmerlieden deze bouwers-symphonie voltooiden. Verschillende particuliere huizen werden voltooid of naderen hun voltooiing. Van de openbare gebou wen die gereed kwamen, noemen wij de kleuterschool en het Groene Kruisgebouw. Het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw onderging een in terne verbouwing, waardoor een keurig geheel verkregen werd voor velerlei doeleinden geschikt. Meerdere „gaten" in de straat- wand, gevolg van de bombardemen ten van 1944-'45, werden opgevuld. De rioolwaterzuiveringsinrichting: kwam nog niet gereed, ook de rio leringsplannen voor het Noordwes telijk deel van de gemeente konden nog niet worden verwezenlijkt. Was er dus voor de ambachtslie den volop werk en gaf dit naar buiten een beeld van grote bedrij vigheid, toch verschilt het jaar 1955 in menig opzicht van zijn voor gangers. In de landbouwsector vertonen de prijzen der producten een dalende tendenz, „meevallers" in de vrije sector waren er niet, terwijl in de polder Bruinisse de oogst op het veld veel belovend was, maar in de practijk bij het dorsen tegen viel. Mindere opbrengst en lagere prijzen betekenen in de landbouw sector minder inkomsten. In de mosselvisserij waren de prijzen goed, maar hier loert het spook van het tekort. Minder con sumptiemosselen op de percelen betekent ook hier een daling van de inkomsten. Een lichtpunt voor de toekomst is de goede zaadval op de Waddenzee in dit jaar, terwijl ook de zaadval op de Zeeuwse stromen, zij het dan in veel mindere mate, toch ook zorgde dat in Zeeland de zaadpercelen konden worden be zaaid. De werknemers in landbouw en herverkavelingswerken zagen zich eind November weer geconfron teerd met de werkloosheid, die voor 1953 maar al te dikwijls ook hier de jaarinkomsten laag hield. De middenstand had over het al gemeen geen reden te klagen; de winkelweek werd opnieuw een suc ces; machinefabrieken, scheeps werf en aanverwante ambachtsbe- drijven hadden ook dit jaar weer volop werk. In de haven ging de interne ver nieuwing van de vissersvloot (nieu we motoren en andere verbouwin gen) verder. Nieuwe schepen wer den dit jaar niet gebouwd. De banden met de adoptiege meente Gorssel werden verstevigd door het bezoek dat een deputatie uit Bruinisse bracht bij inwijding van het kerkje op de stichting Ned. Mettray. De aanbieding van het Avondmaalszilver voor dit kerkje schonk Bruinisse daar een „good will" die op zijn beurt weer leidde tot het aanbieden van de bouw van een „muziektent" in één der eerst volgende jaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1