DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israël poogt te komen tot conferentie met Egypte Wordt Burgem. Boumanstraat te Nieuwerkerk doorgetrokken tot Zuidring? DONDERDAG 2» DECEMBER 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjet (ma*. 15 mm.) I I,— per stuk. No. 17871 - 112e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-tB89 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraaf 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochfman - Lange Nobeistraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Op grond van wapenstilstands-overeenkomst Israël heelt bekend gemaakt, dat het een conferentie met Egypte wil voorstellen op grond van artikel 12 van de Egyptisch-Israëlisehe alge mene wapenstilstandsovereenkomst van 1949, „om by te dragen tot het herstel van de vrede tussen de twee landen". Generaal-majoor Burns, het hoofd van de bestandscommis sie van de V.N. in Palestina, is van het Israëlische voornemen op de hoogte gesteld. Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken, die een en ander heeft medegedeeld, zal Israël ge bruik maken van zijn recht om een dergelijke conferentie te beleggen „na de totstandkoming van een doeltreffend bestand en de nauw gezette naleving van een bestands- overeenkomst door Egypte". Volgens artikel 12 van de Egyp- tisch-Israëlische wapenstilstands overeenkomst kunnen de betrokken landen, met wederzijds goedvinden, verzoeken om bijeenkomsten ter bespreking of herziening van de overeenkomst. In geval van gebrek aan overeenstemming kan elk van de landen de secretaris-generaal van de V.N. verzoeken een derge lijke vergadering bijeen te roepen en deelneming er aan verplicht stellen. De woordvoerder verklaarde, dat Israël onvoorwaardelijk het plan van secretaris-generaal Hammars- Koninklijke familie in Sankt Anton Koningin Juliana en de prinses sen Beatrix, Irene en Margriet zijn Woensdagmorgen om 02,45 Neder landse tijd per trein in St. Anton, Oostenrijk, aangekomen. Zij brach ten de nacht nog in de slaapwagen van de trein door en begaven zich Woensdagmiddag naar het hötel, waar zij gedurende hun vacantie zullen verblijven. Prins Bernhard zal zich later bij hen voegen voor de viering van oud op nieuw. Het verblijf is voorlopig vastge steld tot 9 Januari a.s., doch de mo gelijkheid bestaat dat dit tot een later datum wordt verschoven. Alcoholisme in Frankrijk Volgens het Franse „Comité ter verdediging tegen de alcohol" is de hoeveelheid zuivere alcohol die per hoofd in Frankrijk wordt gedron ken per jaar 21 liter. Voor de an dere landen gelden de volgende cij fers: Italië 9.2, Zwitserland 9, Bel gië 6.3, Verenigde Staten 6.2, En geland 5.9, West-Duitsland 4.2, Zweden 3.5 en Denemarken 2.7. Het misbruik van alcohol kost de Franse staat jaarlijks een bedrag waarvoor voor 430.000 personen woningen gebouwd zouden kun nen worden, aldus genoemde orga nisatie, die zegt 8.000 tot 10.000 le den te hebben. De woningbouw in West-Europa In het statistisch kwartaalbulle tin voor woningbouw van de Eco nomische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties wordt ge wezen op het feit dat er in de eer ste helft van 1955 in de meeste landen van West-Europa op het gebied van de woningbouw na de voortgezette stijging sedert het einde van de oorlog een stabilisatie is ingetreden. In Denemarken, W. Duitsland, Ierland, Noorwegen en Zweden was het aantal gereed ge komen nieuwe woningen in de eer ste helft van dit jaar vrijwel even groot als in de eerste helft van 1954. Voor Nederland en Engeland valt zelfs een daling te noteren, terwijl voor Frankrijk, Italië en Zwitser land de stijging werd voortgezet. Dokters en gynaecologen uit de gehele wereld zijn uitgenodigd op 8 Januari naar Rome te komen voor een rede van paus Pius XII over de kwestie van de „pijnloze bevalling". De uitnodiging is uitge gaan van het Italiaanse genetische instituut namens de internationale Katholieke artsenvereniging. Zij is ondertekend door professor Luigi Gedada, voorzitter van de Italiaan se Katholieke actie en deskundige op het gebied van de geboorte van tweelingen. kjoeld van 3 November aanvaardde. Het plan voorziet, naar de woord voerder zeide, in het volgende: 1. Voltooiing van de afbakening van de oude Egyplsch-Palestijnse grens langs de westelijke grens van de gedemilitairiseerde zóne; 2. Beperking aan Egyptische zijde van alle controleposten en verde digde posten tot punten ten Westen van de westelijke grens van de ge demilitairiseerde zóne en verwijde ring van versperringen en mijnen uit alle punen binnen de zóne; 3. Gelijktijdige opruiming van alle beletselen en mijnen en beper king van Israëlisch personeel in de zóne tot de inwoners van de neder zetting Kzioth en dertig politie agenten. Nog overstromings gevaar in Californië In het overstromingsgebied in de delta van de rivieren San Joaquin en Sacramento en in de omgeving van de stad Yuba in Californië is gewaarschuwd voor nieuwe over stromingen, nu grote massa's smelt water via genoemde rivieren van het gebergte naar beneden komen. Volgens de jongste berichten zijn bij de overstromingen in de staten Californië en Oregon 41 personen omgekomen, er worden 22 personen vermist. Dinsdag werkten in de delta ge- nieslodaten en burgers de gehele dag aan het versterken van de wa terkeringen, opdat deze weerstand zullen kunnen bieden aan het wa ter. Volgens soldaten van de genie is het waarschijnlijk, dat het water in de op de vooravond van Kerst mis ontruimde stad Yuba tot twee meter hoog zal komen te staan. De gezondheidsdienst is van plan de 8.500 inwoners van de stad in te enten tegen typhus. Tengevolge van hevig nood weer is Dinsdag in Sydney een vrouw verdronken. Een man wordt vermist en enige personen liepen verwondingen op. Hagelstenen ter grootte van tennisballen daalden neer, het stortregende en onweer de, zodat het verkeer tot stilstand kwam. In de haven sloegen kleine vaartuigen om en electriciteitspa- len en bomen begaven het door blikseminslag. Niet nog meer drank op de weg Blijkens een in de Staatscourant verschenen Koninklijk Besluit is een voorstel van de gemeenteraad van Vuren (Tielerwaard) om het maximum aantal drankvergunnin gen voor die gemeente met één te verhogen, afgewezen op gronden van verkeersveiligheid. De vergun ning was namelijk aangevraagd voor een in de nabijheid van de buurtschap Leuven, ongeveer op 't punt waar Rijksweg no. 15 en de Provinciale weg no. 42 elkaar zul len kruisen, te vestigen café-res taurant, waarbij tevens een ben zinestation en een showroom voor automobielen zouden worden ge vestigd. Gelet op de veiligheid van het verkeer dient volgens dit K.B. het gebruik van alcoholhoudende dran ken door personen, die een motor voertuig moeten besturen, onder alle omstandigheden als misbruik te worden aangemerkt. Leeftijdsgrens gebrekkige kinderen indirectverplichte Ziekenfondsverzekering De spoedige totstandkoming kan worden verwacht van een wet, waarbij o.m., met ingang van 1 Januari 1956, de leeftijdsgrens, be neden welke gebrekkige kinderen onder de indirect-verplichte zie kenfondsverzekering kunnen val len, van 21 tot 27 jaar zal worden verhoogd, zo deelt de Ziekenfonds raad mede. Met toestemming van de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad aan de algemene ziekenfondsen verzocht, hiermede reeds thans rekening te houden. De kinderen, die op grond van bovenbedoelde wet in de indirect verplichte verzekering worden op genomen, dienen zo spoedig moge lijk bij het desbetreffende algemeen ziekenfonds te worden aangemeld. Moordenaar gearresteerd De gemeentepolitie van Heerlen heeft Dinsdagavond de verdachte van de moord, welke in de daar aan voorafgaande nacht te Ensche dé op een 17-jarig meisje is ge pleegd, gearresteerd. De politie van Enschedé hield het niet voor on mogelijk, dat de vermoedelijke da der, de 21-jarige J. S. uit Enschedé, zich naar Heerlen zou begeven, waar hij al eens eerder bij kennis sen verblijf heeft gehouden. Van Enschedé uit waarschuwde men daarom de Heerlense gemeen tepolitie, die een aantal recher cheurs op pad stuurde. Dinsdag avond om ongeveer zeven uur za gen twee dezer rechercheurs op de Heereweg te Heerlen een man, die aan het signalement van de ver dachte beantwoordde. Hij bekende dadelijk zijn identiteit en werd ge arresteerd. Gastvrije politie De 20-jarige Frederik Olafs- son, schaakkampioen van .j. 'X IJsland, die ingeschreven is v voor het tournooi te Has- X X tings, heeft de nacht van de v X tweede Kerstdag op Dinsdag X in een cel doorgebracht. Niet omdat hij de Engelse wetten X had overtreden maar omdat X, hij een dag eerder dan de af- Y spraak was te Hastings arri- X X veerde waar alle hótelka- mers bezet bleken te zijn X door toeristen. Hij ging toen naar een politiebureau en X X kreeg een kop thee van de f hoffelijke postcommandant, die zorgde dat voor de on~ X verwachte gast een bed in X. y één van de cellen werd op- «f* gemaakt. X De „New York Central Rail way" gaat op vijf Januari een nieu we trein in dienst stellen, bestaan de uit tien aluminiumwagons die door een Diesel-locomotief van 1.200 p.k. met een snelheid van 160 km. kunnen worden voortgetrok ken. Deze trein, „aero-trein" ge naamd, weegt een derde van wat een gewone trein weegt. Algemeene vergadering Ned. Onderwijzersvereniging „Men gelooft niet meer in een tekort aan onderwijzers Onderwijzersambt moet uif de sfeer van „kale schoolmeester" De Nederlandse Onderwijzers vereniging hield Woensdag te Hil versum haar jaarlykse algemene vergadering. De büeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer Jae. Lootsma, die o.m. opmerkte, dat de vereniging over enkele da gen tien jaar zal bestaan. Het hoofdbestuur heeft hierin evenwel geen aanleiding gevonden een bij zonder cachet aan deze vergadering te geven. Er zijn nog allerlei omstandig heden, aldus de voorzitter, die niet bepaald tot een feestelijke stem ming uitnodigen, maar die veeleer dwingen tot ernstige bezinning op de huidige toestand. Van de vele grote problemen in ons land die om een oplossing vragen noemde spr. het onderwijsprobleem zeker niet een van de minst belangrijke. On derwijs behoort volkszaak te zijn. Daaraan ontbreekt volgens spr. in ons land echter nog bijna alles. Men gelooft niet meer in een tekort aan onderwijzers, omdat zich voor va catures in de kleinste plaatsjes soms tientallen sollicitanten mel den. Men vergeet dan echter, dat jonge onderwijzers juist in de Weer incident bij Gaza Tussen Egyptische stellingen en een Israëlische patrouille in het ge bied van Gaza is het Dinsdag tot een vuurgevecht gekomen, zo heeft een -Israëlische woordvoerder me degedeeld. De Israëliërs leden geen verliezen. IDit was het tweede incident in 24 uur in het gebied van Gaza. Een woordvoerder verklaarde nog, dat drie Egyptische vliegtuigen Dins dag het Israëlische luchtruim ge schonden hebben. kleine plaatsen solliciteren, omdat een benoeming aan een kleine school vrijstelling van militaire dienst in uitzicht stelt. De grote gemeenten krijgen bijna geen ge schikte sollicitanten. Zal het lager onderwijs, wat zijn personeelsbezetting betreft, in re delijke omstandigheden komen te verkeren, dan zijn er in de ko mende jaren nog duizenden onder wijzers nodig. Bij het uitgebreid lager onder wijs, het nijvei'heidsonderwijs en het middelbaar onderwijs is de toe stand niet beter. Hier wreekt zich volgens spr. de absoluut onvol doende onderwijspolitiek van onze na-oorlogse regeringen. „Als de regering onwillig blijft het onderwijzersambt nu eindelijk eens op te heffen uit de sfeer van de spreekwoordelijke „kale school meester", dan zal de personeels voorziening ook voor de toekomst zorgen blijven baren", aldus spr. Na zware stormen aan de oostkust van Japan worden 85 Ja panse vissers, aan boord van tien schepen, vermist. Een vissersboot met een bemanning van achttien koppen is omgeslagen en gezonken. Drie bemanningsleden konden wor den gered. De anderen worden ver mist. Ruim veertig schepen, die voor anker lagen, werden bescha digd. AMSTERDAM. De nieuwste film van Bert Haanstra, „En de zee was niet meer" is zojuist gereed geko men. Zij tekent in vier en twintig minuten de invloed, die de droog making van de Zuiderzee heeft op de omringende stadjes en dorpjes. AMSTERDAM. De 21ste Neder landse boekenweek, die wordt ge houden van 25 Februari tot en met 3 Maart, zal op Vrijdag 24 Febru ari in de stadsschouwburg te Am sterdam worden geopend met de traditionele litteraire gala-avond. Afbouw bejaardenwoningen vordert Onder voorzitterschap van bur gemeester A. A. van Eeten, kwam de gemeenteraad in openbare ver gadering bijeen. Onder de ingekomen stukken be vonden zich ettelijke koninklijke goedkeuringen op ingestelde veror deningen, alsmede diverse door G. S. goedgekeurde raadsbesluiten, w. o. de verhuur van 44 woningwet woningen, de verlenging van een kasgeldlening ad f 500.000 van 20 Mei '54-1 September '55 en het aan gaan van een kasgeldlening van f 300.000 voor drie maanden. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Door het Bureau voor Beroeps keuze te Zierikzee is verzocht een bijdrage'in <ïe kosten te verlenen voor psychotechnisch onderzoek. Op voorstel van B. en W. wordt z.h.s. besloten hierop afwijzend te beschikken. Hierna wordt door de voorzitter gelezen het verzoek van de heren van de Vaate, M. J. Tierie en H. M. J. Wandel om de bestaande Burg. Boumanstraat door te trekken, in dier voege, dat deze uitkomt op de Zuidring, tussen de woningen van de heer van Dijke en Tierie. B. en W. zijn van oordeel dat deze door trekking te hoge kosten met zich zal brengen, die geheel ten laste der gemeente zullen blijven, aan gezien deze weg niet in het weder- opbouwplan is opgenomen. De heer van Dijke acht het meer gewenst uitbaning te geven over het erf van de heer Wandel naar de Dreef. De heer van der Linde kan zich hiermede verenigen. De heren van Dijke en Flikweert zijn van mening, dat, temeer daar dit uitsluitend in het belang van ver zoekers zou geschieden, deze zelf een financiële bijdrage daarin die nen te leveren. De voorzitter ant woordt hiernaar niet geïnformeerd te hebben. De heer Flikweert meent dat de kosten niet alleen door de gemeente gedragen moeten worden en stelt voor bij verzoekers te in formeren welk gedeelte van de kos ten zij voor hun rekening willen nemen. Na enige bespreking wordt besloten een kostenbegroting te doen opmaken en met verzoekers terzake contact op te nemen. Door de voorzitter wordt voor gelezen een verzoek van de zang vereniging „Eén Naam is onze Ho pe" tot toekenning van een bijdra ge in de kosten van het aanschaf fen van een orgel. B. en W. stellen voor het verzoek aan te houden in afwachting van de opbrengst van de oud papier actie, waartoe z.h.s. wordt besloten. Hierna wordt, zulks in het kader van het wederopbouwplan, z.h.s. besloten over te gaan tot het voe- ren van een onteigeningsprocedure terzake van de tuin der Ned. Herv. pastorie. Op voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.s. besloten de tarieven van het badhuis, dat door het Groe ne Kruis wordt geëxploiteerd, goed te keuren, t.w. voor een douche- bad f 0,25, abonnement 10 baden 2; voor een kuipbad f 0,45, abon nement 10 baden f 4. Na toelichting door de voorzitter wordt op voorstel van B. en W. z. h.s. besloten tot verkoop van gron den zowel bij particuliere- als bij geschenkwoningen. Regeling grondverkoop Met betrekking tot het verkopen van grond wordt door de voorzitter togelicht dat aan eigenaren wier grond is gelegen binnen het weder opbouwplan en als zodanig aange kocht voor het daarop bouwen van woningen, een financiële faciliteit wordt toegekend van 42 pet., ter wijl aan hen die niet op dezelfde plaats mogen herbouwen, aangezien hun grond thans buiten het weder opbouwplan valt, deze faciliteit niet mag worden verleend. B. en W. achten het gewenst dat laatstbe- doelden eveneens voor bedoelde bijdrage in aanmerking komen. De heren Flikweert en van der Linde kunnen zich met dit standpunt ten volle verenigen. Ook de overige le den achten dit op gronden van bil lijkheid alleszins gewenst. Z.h.s. wordt aangenomen te trachten als nog laatstbedoelde eigenaren hier voor in aanmerking te doen komen. B. en W. stellen vervolgens voor de beloningen van het vrijwillig brandweerpersoneel te wijzigen. Z.h.s. wordt aangenomen m.i.v. 1 Januari 1956 de vergoeding voor de brandweercommandant vast te stel len op f 100 per jaar en voor het overig brandweerpersoneel bij brand over dag f 1,75 per uur en des nachts f 2 per uur. Bij oefening wordt f 1,50 toegekend. B. en W. stellen voor over te gaan tot consolidatie van kapitaalsuit gaven en hiervoor een geldlening aan te gaan van f 500.000 voor 30 jaren. Hiertoe wordt z.h.s. besloten. Gemeentebegroting 1956 Hierna volgt aanbieding der ge meentebegroting van 1956. Bij de rondvraag vraagt de heer van Dijke of door de voorzitter ge ïnformeerd is naar de mogelijkheid het klokluiden electrisch te doen geschieden. Wethouder Overbeeke geeft in overweging door het aanbrengen van kogellagers verbetering te ver krijgen. De voorzitter zegt een on derzoek toe. De heer Heijboer vestigt de aan dacht op de baldadigheid van de rijpere jeugd. Door hem is gecon stateerd dat deze de lampen van de straatverlichting vernielen. Hij dringt aan op meer politietoezicht, vooral op Zaterdagavond. De voor zitter zegt toe de politie hierop te attenderen. De heer Heijboer vraagt voorts het verkeersbord aan de oprit bij de Stekelstraat zodanig te plaatsen dat dit door onbevoegden niet kan worden verwijderd. De heer Over beeke merkt op dat men met het oog op de moeilijke situatie zoals het tijdelijk opbreken van straten en door de woningbouw in de Ach terstraat, enige soepelheid dient te worden betracht ten aanzien van de gestelde verkeersvoorschriften. De voorzitter zegt toe hieraan aan dacht te schenken. De heer van der Linde vraagt de bestrating bij de kruising Oost straat-Rijksweg te verbeteren. De voorzitter antwoordt dat hierom trent reeds plannen bestaan. De heer van der Linde merkt op dat de bestrating bij de publieke a Een karakter is een volko- men gevormde wil. Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Vee] wind Opklaringen met slechts enkele verspreide buien; krachtige tot stormachtige westelijke wind; la gere temperaturen. 30 Dec. Zon op 8.50, onder 16.38. Maan op 18.51, onder 9.32. Volle maan: 29 Dec. te 4.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 Dec. 3.59 v.m. 16.21 n.in. BROUWERSHAVEN 30 Dec. 3.23 v.m. 15.42 n.m. Springtij: 31 December. In Zeeland daalt aantal processen-verbaal Uit de resultaten van de eerste periode der derde landelijke ver- keersactie blijkt, dat in Zeeland het aantal processen-verbaal terugliep naarmate de actie vorderde. Bij de technische controle werden 6441 voertuigen nagezien. Er werden 254 processen-verbaal uitgedeeld. Deze cijfers en ook de volgende hebben betrekking op heel Zeeland, met uitzondering van de steden Mid delburg, Vlissingen, Goes, Terneu- zen en Zierikzee, die gemeentepo litie hebben. Al het andere is het arbeidsterrein van de Rijkspolitie. Buiten de speciale controledagen vielen nog 197 bekeuringen. Korte berichten uit het Binnenland ROTTERDAM. De 26-jarige ha- venarbeider C. Amersfoort uit de Noordmolendwarsstraat is tenge volge van een ongeval aan boord van het in de Mervvehaven liggen de Amerikaanse s.s. „American Lawyer" om het leven gekomen. Hij werkte in het ruim, kwam met zijn hoofd onder een kantelende kist terecht en was op slag dood. DEVENTER. Te Deventer is het hoofdgebouw van de N.V. R. S. Stokvis en Zn., waarin de maga zijnen zijn gevestigd, door een felle brand zwaar beschadigd. De zeer kostbare inhoud, die onder meer bestond uit radio- en televisie-ap paraten, badkamertoestellen, rij wielen en vele andere artikelen, ging deels verloren of werd deels zwaar beschadigd. ALMELO. Dinsdagavond is op de Bornestraat te Almelo de assu radeur G. J. Arendsen uit Almelo om het leven gekomen toen de door hem bestuurde personenauto plot seling voor een truck met oplegger moest stoppen voor tegenliggend verkeer en door een bus van de Twentse eleetrische tramwegen werd aangereden. DOETINCHEM. Naar eerst thans bekend is geworden, is gisternacht op de Rijksstraatweg te Hoog Kep- pel een personenauto met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Alle vijf inzittenden, van wie er vier uit de wagen werden geslingerd, zijn in het Wilhelminaziekenhuis in Doe- tinchem opgenomen. De toestand van de 86-jarige mevr. van der Zande uit Oosterbeek is levensge vaarlijk. Zij heeft een schedelba- sisfractuur opgelopen en een arm en een been gebroken. De overige inzittenden kwamen uit Amster dam. De 56-jarige zoon van mevr. van der L., en de echtgenote van haar kleinzoon, die ongeveer 30 jaar oud is, zijn eveneens zeer ern stig gewond. waterkraan dermate slecht is, dat deze practisch onbereikbaar is. De voorzitter zegt toe hieraan aan dacht te besteden. De heer van der Linde informeert voorts naar de vordering van de afbouw der bejaardenwoningen. De voorzitter antwoordt dat hiermede bereids een aanvang is gemaakt. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering onder opmerking dat in het nu bijna afgelopen jaar 9 ver gaderingen werden gehouden en zegt hierin een bewijs te zien dat 1955 een belangrijk jaar voor deze gemeente is geweest en wijst er op dat veel belangrijke besluiten wer den genomen. Hij spreekt zijn dank uit voor de prettige samenwerking en hoopt dat in het nieuwe jaar de belangen van de gemeente op de zelfde prettige wijze zullen worden behartigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1