sssaiiiiiSBiiiiniii Werkloosheid brengt ellende mee in Japan EENS KOMT HET GELUK Nieuw aangelegde sportveld te Sirjansland wordt „aangekleed" Voor inzaai van gras is het te laat De reeds vele jaren bestaande ■wens een sportveld in de nabijheid van het dorp te krijgen, zal spoedig in vervulling gaan. Dezer dagen is door de firma Romijn te Zieirikzee een begin gemaakt met de „aan kleding" van het terrein, gelegen aan het Hoge Zandpadje. Het sportveld zelf is omgeven door een omtuining, bestaande uit vijf rijen struiken van verschillen de soort en twee rijen populieren. Reeds nu kan worden geconstateerd dat het dorp met het sportveld een prachtige aanwinst zal krijgen. Spijtig slechts dat deze aanleg niet wat eerder kon worden*uitgevoerd. Het graszaad kon dan nog worden ingezaaid. In de komende zomer zal er echter nog niet veel op het sport veld kunnen gebeuren. Na voltooiing echter betekent het sportveld veel voor de sportbe oefenaars, terwijl het ook voor de Stad en Provincie BÜRGH/HAAMSTEDE Ledenvergadering IJsclub Nu de ijsbaan zo ver is, dat zij bij vriezend weer bereden kan wor den, acht het nieuwe bestuur het een geschikt moment een ledenver gadering te beleggen en wel op Woensdag 28 December in hotel Bom, waarop dan de nieuw ont worpen statuten en huishoudelijk reglement vastgesteld zullen wor den terwijl tevens een bespreking van het winterprogramma plaats zal hebben. Ook zij die nog geen lid zijn, doch dit wensen te worden, ver wacht men op deze vergadering. Laten nu de schaatsliefhebbers eens in grote getale opkomen om te to nen dat zij het op prijs stellen dat er een mooie ijsbaan is aangelegd die hen in staat zal stellen, bij eventuele vorst, van de mooie schaatssport te genieten. HAAMSTEDE Leerlingen O.L.-school maakten Kerststukjes Onder leiding van het personeel kwamen de leerlingen van de Bea trix-school op het aardige idee tij dens de handenarbeidlessen een groot aantal fraaie Kerststukjes te vervaardigen. Deze stukjes zullen vandaag worden uitgereikt aan de patiënten van 't ziekenhuis „Schou- wen-Duiveland" te Noordgouwe. SCHARENDIJKE Er is een onjuistheid geslopen in het opgenomen verslag inzake het afscheid van het hoofd der kleu terschool mej. v. d. Veen. Vermeld werd dat een ets werd aangeboden door mej. W. Gaanderse. Deze ets evenwel werd aangeboden door de kleuters van de school. OUWERKERK Vlieger-schrijver W. van Veenendaal hield lezing De bekende vlieger-schrijver W. van Veenendaal hield voor de Cul turele Vereniging een causerie over het onderwerp: „Tussen hemel en aarde". Bovendien werd de fraaie kleurenfilm: „De schoonheid van Europa" vertoond. Met een uitge breider verslag komen wij nog op deze geslaagde bijeenkomst terug. Afscheid mej. M, Poulusse Op een speciaal daartoe belegde bijeenkomst is Vrijdagmiddag of ficieel afscheid genomen van mej. M. Poulusse, die gedurende tien tallen jaren het onderwijs aan de O.L. school heeft gediend. Verschil lende sprekers stelden de grote ver diensten van mej. Poulusse in het licht. Zij gaat het onderwijs ver laten in verband met de pensioen gerechtigde leeftijd. Wij komen op deze afscheidsbijeenkomst nog na der terug. NIEUWERKERK Culturele Vereniging Woensdagavond sprak in „De Meebaal" mevr. van Stapele uit Steenwijk voor de Culturele Ver eniging alhier met het onderwerp „Verandering en spanning in het gezin". De voorzitter, de heer J. J. van Dijk, verwelkomde met een hartelijk woord de spreekster en een zestigtal aanwezige leden. De zeer interessante lezing van mevr. van Stapele werd met de meeste aandacht aangehoord. De klemtoon lag vooral op de opvoeding en op bouw van het gezin. Spreekster wist haar gehoor van het begin tot het eind te boeien en overtuigde de aanwezigen dat er over het al gemeen nog al wat mankeert aan de opvoeding van de gezinsleden. Zij, de opvoeding, heeft geen ge lijke tred gehouden met de behoef ten en verlangens van de jeugd van tegenwoordig. Na afloop werden spreekster nog enige vragen ge steld, o.a. over de onderwijsver nieuwing en de sport, welke vragen naar genoegen werden beantwoord. De heer van Dijk dankte hierna de spreekster voor de leerzame en op voedende lezing die door haar ge houden werd en hoopte dat zij in de toekomst nog wel eens voor de ver eniging zal optreden. in de omgeving wonenden een groot voordeel betekent. Goede hoop im mers mag bestaan dat door de be planting de verstuiving kan wor den voorkomen, waarvan de in woners reeds heel veel last hebben ondervonden. Althans in dit ge deelte van het dorp zal straks deze overlast tot het verleden behoren. Hopelijk komt het nog eens zover dat het gedeelte wordt beplant van- ar' het sportveld tot aan de dijk. Dit zou de verstuiving aanzienlijk te gengaan en tevens een belangrijke verfraaiing betekenen. Ingezonden mededeling HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN OOSTERLAND Causerie voor de Culturele Vereniging Na ingeleid te zijn door de voorzitter, burgemeester Laurense, sprak Woensdagavond in de Con- lerentiekamer voor de Culturele Vereniging dr. A. Melchior over het onderwerp: „De eerste walvisvaart van de „Willem Barendsz". De deskundige spr. maakte zo als bekend de eerste reis naar de Zuidpool mee. Spr. wees er op dat een walvis geen vis is, maar een zoogdier. Ware het anders dan zou een walvis niet te vangen zijn, want deze is noch met een net noch met een reuzenhengel te verschal ken. Het feit echter dat deze zee monsters ademhalen, dwingt hen telkens boven water te komen. Zo doende worden zij het slachtoffer van de harpoenen der walvisvaar ders. De blauwe walvis - de groot ste soort - heeft het respectabele gewicht van 120.000 kg., terwijl de lengte tot 32 m. bedraagt. Eens in de twee jaar wordt een kalfje ge boren, dat als zogende baby even wel maar liefst negen meter lang is. De blauwe vinvis werkt ieder et maal 4 a 5000 kg. garnalen naar binnen. Deze grote hoeveelheid is nodig, omdat de walvis in het barre wintergetij zijn domein aan de Zuidpool moet verlaten, in verband met de lage temperaturen. Het dier zoekt dan wat warmer water op, maar daarin kan hij zijn voedsel niet vinden. Gedurende die tijd teert hij dus op zijn vet. Spr. be sprak ook enkele andere soorten, als witte walvis en potvis. Uitvoe rig ging spr. in op het vangen der walvissen door verschillende jagers die het fabrieksschip begeleiden. In de pauze werden verschillende vragen gesteld, waarna spr. enkele filmpjes vertoonde, die een duide lijk beeld gaven van het onher bergzame poollandschap en de werkzaamheden aan boord van de „Willem Barendsz", waar op de eerste reis onbeschrijfelijk slechte hygiënische toestanden heersten. Hierin is echter intussen veel ver betering gekomen, waaraan de eer ste scheepsartsen een niet onbe langrijk aandeel hebben gehad. Burgemeester Laurense sprak na de causerie een dankwoord. Waardige Kerstfeestviering ouden van dagen Donderdagmiddag werd in het Chr. Verenigingsgebouw alhier de Kerstfeestviering gehouden met de ouden van dagen. Van alle gezind ten waren de oudjes opgekomen om de geboorte van Christus te herdenken. Het volledige dames comité, en de beide wethouders de zer gemeente woonden deze feest viering bij. Ds. Radstake sprak een welkomstwoord en sprak zijn blijd schap uit over het feit dat zo veel ouden van dagen opgekomen wa ren. Nadat gezongen was Gez. 1 3 ging de predikant voor in gebed. Met belangstelling werd hierna ge luisterd naar een Adventsgedicht, voorgedragen door mevr. Radstake. Een koortje, samengesteld uit de dames Capeile-de Ronde, Capelle- v. d. Berg, Boogert-v. d. Weele en Steenpoorte-v. d. Weele bracht on der muzikale begeleiding van mevr. Capelle-Beije op verdienstelijke wijze Kerstliederen ten gehore. Ds. Radstake vertelde het Kerstevan gelie en mevr. Radstake vertelde een Kerstverhaal. De middag werd verder op gezellige wijze doorge bracht. Mevr. de Putter, mevr. Laurense en mej. Boot declameer den Kerstgedichten die met aan dacht werden beluisterd. Het ge dicht: „Als we ouder worden", voorgedragen door mej. Boot, ont roerde alle aanwezigen. De medi tatie die Ds. Radstake hield aan het slot, behelsde een troostwoord. Ds. Radstake dankte allen die meè hielpen om de bejaarden zulk een fijne middag te bezorgen. Spr. ein digde met dankgebed. Tot slot werd gezongen Gezang 174 1, 2 en 4. Kerstwijding Christelijke Vrouwenvereniging „Martha" Donderdagavond hield de Chr. Vrouwenvereniging „Martha" in het Chr. Verenigingsgebouw haar Kerst feestviering onder leiding van de presidente, mevr. Radstake. Aan de hand van een liturgie bestond deze viering uit een Adventswij- dingsdienst, waaraan medewerkten behalve de leidster enige stemmen benevens een koor wat hier uit de gehele vereniging bestond. Telkens las de leidster een. toepasselijke bij beltekst waarop een stem of het koor antwoordde. Jn de pauze werd de inwendige mens vesterkt. De muzikale begeleiding verzorgde mevr. Capelle-Beije, orgel. Door een klein koortje, gevormd door enige leden, werden Kerstliederen ten gehore gebracht, terwijl de da mes Nikerk-v. d. Have en van 't Hoff-v. d. Maas resp. een Kerst gedicht en een Kerstverhaal op keurige wijze voordroegen. De Kerstfeestviering van de vereniging is ook dit jaar weer goed geslaagd. Met het zingen van Psalm 150 en dankgebed door de presidente werd deze wijdingsvolle Kerstfeestvie ring besloten. SIRJANSLAND Bijeenkomst brandweer en blokploeg Woensdagavond werd in de school alhier een vergadering gehouden van de brandweer en blokploeg der B.B., waarbij alle leden aanwezig waren. De heer A. Heule, blokhoofd der B.B., sprak een welkomst- en openingswoord, gaf een uiteenzet ting van het doel dezer vergadering en heette in het bijzonder welkom de heer v. Deelen, instructeur van de brandbestrijding te Zierikzee. De heer v. Deelen gaf een dui delijke uiteenzetting van de brand bestrijding en verduidelijkte dit door nog enkele filmstrips te ver tonen. Het was voor de leden een uiterst leerzame avond. Door woord en beeld werd duidelijk gemaakt hoe men handelen moet in tijden van nood. De vragen, naar aanlei ding hiervan gesteld, werden door de heer v. Deelen beantwoord. De heer Heule sprak aan het eind een dankwoord. BRUINISSE Sleepboot in stukken verdeeld Zo nu en dan wordt Bruinisse op geschrikt door een serie ontploffin gen, die met doffe dreunen soms de ramen doen rinkelen. Vorige week was een sleepboot de oorzaak die ergens in de buurt van Stave- nisse als oorlogswrak door de dü'i- kei-s der genietroepen boven water was gehaald en op de slikken van het Slaak aan de Anna Jacobapol- der op het droge was gezet dóór drijvende bokken. Door middel van trotyl werd deze boot in kleinere stukken verdeeld, verder worden nog wat overgebleven bunkers 3n de omgeving van Zijpe opgeruimd. LAND- EN TUINBOUW De akkerbouwconferentie van de C.B.T.B. De Ned. Christelijke Boeren- en Tuindersbond zal op 17 en 18 Jan. in „Woudschoten" te Zeist een ak kerbouwconferentie houden, die ge opend zal worden door de voorzit ter, de heer J. B. Colenbrander. De heer J. S. Brandsma van het Be drijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten zal een inleiding hou den over de „Graanpolitiek", Ir G. Wansink over „Opbouw van het platteland". De tweede dag wordt „Het aardappelbeleid" besproken door ir H. H. Smeenk, secretaris van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap. ZWIJNDRECHT. Donderdag zijn tussen Zwijndrecht en Barendrecht de 27-jarige mevrouw Elisabeth Brinkly met haar 3-jarig zoontje Peter uit een rijdende trein geval len. Hun stoffelijke resten werden op de spoorbaan gevonden. Men vermoedt dat het kind uit de trein is gevallen en dat zijn moeder hem heeft willen redden en daarbij eveneens uit het rijtuig viel. „Doei U die boeken landbouw en veeteelt maar weg" De betekenis van het varken „Doet U die boeken maar weg, monseigneur, ik heb mijn besluit reeds genomen". Dat waren volgens een brief van Randolph Churchill, zoon van Sir Winston, aan de „Spectator" de woorden, waarmede prinses Margaret de aatsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, duide lijk maakte, dat zij van een huwe lijk met Peter Townsend had afge zien. Zij sprak deze woorden, toen zij in October jl. haar bezoek bij de aartsbisschop bracht en een aan tal boeken gereed zag liggen, waar in hij bepaalde passages ter over tuiging van de prinses had opge zocht. Dr 0. John in arrest De Westduitse hoofdaanklager, dr Carl Wiechmann, heeft Vrijdag in Karlsruhe bekendgemaakt, dat de voormalige leider der Westduitse veiligheidsdienst, dr Otto John, is gearresteerd, verdacht van ver raad. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Kamerik: cand. C. Honig, Amsterdam. Ger. Gemeenten Aangenomen naar Borssele: M. Heerschap, Lethbridge (Canada) v.h. te Wageningen. Bedankt voor Norwich-Cathari nes (Canada): M. Heerschap, Leth bridge (Canada). II. Er moet ons dus alles aan gele gen zijn de al2et van de varkens zoveel mogelijk te bevorderen en daaraan kunnen de boeren zelf veel doen door het gewenste type slacht- varken te produceren. Op het ogen blik mankeert daaraan nog teveel, hoofdzakelijk doordat onze varkens te vet zijn. De totale Nederlandse vleespro ductie wordt over 1955 geschat op 560.000 ton, waarvan de varkens niet minder dan 340.000 ton leve ren. De productie van rund- en kalfsvlees bedraagt ruim 200.000 ton, die van paardevlees 11.000 ton, en die van schapevlees 6000 ton. Bovendien voeren wij nog 20.000 ton aan vlees, vleeswaren en slacht vee in. Daartegenover voeren wij ongeveer 140.000 ton varkensvlees en varkensproducten uit en nog 20.000 ton andere vleessoorten en vleeswaren. Van de varkensproduc tie neemt het binnenland 200.000 ton op en van de rund- en kalfs vleesproductie iets minder, nl. 190 duizend ton. De binnenlandse markt is dus veel belangrijker dan de export, maar is niet voor een sterke uitbreiding vatbaar. Het vleesverbruik Hel vleesverbruik bedraagt op het ogenblik in ons land bijna 40 kg. per hoofd en per jaar (wat on geveer 1.5 pond per week per per soon is en waarin natuurlijk ook alle vleeswaren zijn begrepen), wat op Italië na, het laagste van Europa is. Met het stijgen van de welvaart Vele schrijnende „krepeergevallen" Berichten over gezins-zelfmoor den en ouders, die hun kinderen vedrinken om ze te sparen voor de ellende van honger en kou zijn de symptomen nan een toenemende werkloosheid in Japan. Een door een blad te Tokio ge organiseerde hulpactie heeft vele schrijnende „krepeergevallen" aan het licht gebracht. In een mijn streek werden duizenden kinderen aangetroffen, die door koude en ondervoeding in ellendige toestand verkeerden. In Tokio sprong de vrouw van een werkloze met haar vier kinderen in het water, alleen het jongste kind kon gered worden en naar de vader teruggebracht. De plaatselijke besturen, die met aanzienlijke financiële tekorten te kampen hebben, kunnen weinig doen om aan de nood tegemoet te komen. De» Amerikaanse strijd krachten, die reeds vele liefdadig heidsorganisaties in Japan steunen hebben in Yokohama een verzamel plaats ingericht voor voedsel- en kledinggiften, die door de vloot naar havens in noodgebieden wor den vervoerd. wordt het vleesverbruik zonder twijfel hoger, doch wij moeten er op voorbereid zijn, dat vooral de productie van varkens nog sneller stijgt. Deze grotere productie zal dus in hoofdzaak moeten worden uitgevoerd. Daartegenover neemt de gelegenheid tot levering van ba con aan Engeland af. In 1955 lever den wij aan Engeland 36.000 ton ba con, terwijl 't nieuwe baconcontract dat loopt van 1 October 1955 tot 1 October 1956, voorziet in een weke lijkse levering van minimaal 500 ton en maximaal 700 ton, waardoor de jaarlevering zal variëren tussen 26.000 en 35.000 ton. Wij moeten het dus vooral zoeken in de verkoop van vers vlees en van vleeswaren en hiervan is de afzet alleen mo gelijk, wanneer onze varkens vol doende vlezig zijn en geen overmaat van vet hebben. Teneinde de varkensproductie in deze richting te leiden, wordt thans overwogen een premie te geven op het fokken met zeugen van het ge wenste type. Voorts denkt men er over de prijsstelling zo te regelen, dat het aanbod gelijkmatiger over het gehele jaar wordt verdeeld. F.en commissie van het Landbouw schap is nog bezig hierover een ad vies samen te stellen. Wij vragen ons af of het gewenste resultaat niet het best zou kunnen worden benaderd door het afsluiten van contracten tussen de varkenshou ders en de slachterijen, waarbij de boer zich dus zou verplichten, elke maand een zeker aantal varkens in een bepaalde gewichtsklasse af te leveren. De prijsregeling zou dunkt ons met behulp van het Vleesfonds geen overwegende moeilijkheden behoeven op te leveren. Ingezonden mededeling Winterkou in den lande Purol op lip en handen Zondagsdienst doktoren Zierikzee Zondag 25 en Maandag 26 De cember (le en 2e Kerstdag): dokter C. M. van Hoorn. Een groep van 500 stamleden, die per kameel uit de randgebieden van de Spaanse Sahara is gekomen om een beleefdheidsbezoek te bren gen aan sultan Sidi Mohammed Ben Joessef, is Donderdag de toe gang tot Rabat „om hygiënische re denen" geweigerd. FEUILLETON 46 door HENK VAN HEESWIJK Ze kleedde zich en begaf zich naar beneden, waar ze eerst thee water opzette. Dan ging ze de ge lagkamer binnen, waar ze de gor dijnen openschoof en de deux-en ontsloot. De koude lucht deed haar weldadig aan en verfriste weldra de bedompte, met alcohol- en ta bakslucht bezwangerde ruimte. Ze keek een wijle naar buiten over de straat, die in de morgenschemering nog geheel verlaten was. Achter een enkel raam verried een zwak geel schijnsel, dat de be woners reeds op waren en in de verte zag ze de rookpluim van de vertrekkende boot naar het vaste land. Dichtbij kraaide een enkele haan, wiens roep weldra werd be antwoord door anderen. Een late nachtvogel vloog met bijna onhoor baar geklapwiek naar z'n nest. An ders verbrak niets de vredige stilte van de morgen. Hoe heerlijk was het toch altijd 's morgens vroeg, zelfs in deze tijd van het jaar. Innerlijk rustig toog ze aan de arbeid. Ze zette de stoelen, die nog schots en scheef door elkaar ston den, netjes aan de kant en ruimdé de lege bierglazen op. Die zou ze straks wel afwassen. In de keuken begon het water te razen; ze zette thee, sneed wat bo terhammen en ze besloot zelf alvast maar te gaan eten. Ze luisterde nog even onder aan de trap, maar Geert bleek nog te slapen. Het zou nog wel een paar uurtjes duren voor hij wakker werd. Buiten sloeg de torenklok zeven slagen, doch ze lette er ternauwernood op. Ze schonk zich thee in en begon traag te eten. Het smaakte niet erg. Haar gedachten verwijlden maar steeds bij haar man en dan herinnerde ze zich de droom. Maar dromen waren immers bedrog? Onzin, daar moest je niet te veel aan denken. Wat een sombere bui en dat op de eer ste morgen van je huwelijk. Weg er mee! Aris had immers gezegd, dat ze 't best met mekaar zouden rooien? En waarom ook niet? Ze hield toch van haar man en Geert hield toch van haar? Wat wilden twee mensen, die beloofd hadden samen voortaan in het leven lief en leed te delen, nog meer verlan gen? Ze hadden een flinke boter ham in de zaak en bovendien had ze nog een aardig centje overge spaard gedurende de laatste paar jaren. Neen, financiële zorgen zou den ze voorlopig niet hebben. Ze waren allebei goed gezond, recht van lijf en leden en Geert was een handige jongen, die immers van aanpakken wist. En zelf was ze ook niet lui: ze waren allebei graag ge zien in het dorpwat wilde je nog meer? Er was geen. reden om somber te zijn of met zorg de toe komst tegemoet te zien. En toch, een onbestemde vrees beving haar als van een naderend onheil. Zou er thans opnieuw weer iets haar geluk verduisteren? Ze huiverde, 't Was een koude morgen en ze pookte het fornuis wat op. Toen toog ze naar voren om de zaal schoon te maken, want Geert zou wel een kater hebben en dan kwam er van werken geduren de de rest van de ochtend niet veel. De morgen was al half verstre ken, toen Geert beneden kwam. Ze zag hém vanuit de gelagkamer mid den in de keuken staan, zich tel kens met de hand over het voor hoofd wrijvend. Ja, m'n jongen, dacht ze, dat zijn de gevolgen. Je zult natuurlijk wel weer aardig hoofdpijn hebben. Ze hoorde, hoe hij naar de pomp in het achterhuis ging en zich waste. Weldra was hij aangekleed en kwam naar haar toe. „Mögge", zei hij afwezig, terwijl hij naar buiten over het spaarzaam door de winterzon beschenen straatje tuurde. „Dag Geert", antwoordde ze en toen hij zonder meer bleef staan: „Krijg ik niets?" Hij draaide zich naar haar toe en gaf haar een zoen, maar zij sloeg beide armen om zijn bals en zei: „Weet je wel, dat we op het ogen blik juist 24 uur getrouwd zijn?" Hij keek haar afwezig aan. „Hè, o ja, da's waar ook. Nog wel ge feliciteerd". „Hoofdpijn?" vroeg ze, z'n ant woord negerend. „Nou", mopperde hij, „en niet zo'n beetje ook. Zou dat van de lucht hier komen?" „Van de lucht?" Ze schaterde het uit. „Ben je zot jongen, de lucht hier is. wel in orde, maar jij hebt gisteravond weer te veel bier ge dronken". „Bier? Onzin. Die paar glaasjes". (Wordt vervolgd). DE STEEN VAN DE PROFEET (Herplaatsing wegens misstelling) 56. Terwijl de keizer zich van zijn purperen toga ontdoet en zich voor de strijd gereedmaakt, breekt een der soldaten Aram's boeien los. Macrinus, die half van Aram afgewend staat, draait voorzichtig het hoofd om. „Pas op, Caracalla is linkshandig", fluistert hij nau welijks hoorbaar. Dan grijpt hij het zwaard, dat een wapenknecht hem toesteekt en treedt langzaam op Caracalla toe. De keizer staat lichtelijk voorovergebogen, beide handen om het gevest van zijn zwaard geklemd. Met panterachtige soepelheid sluipt hij op zijn tegenstander toe. „Dwaas", sist hij spottend, denkt ge U met Rome's machtige keizer te kunnen meten? Ik heb mijn manschappen aan gevoerd tegen Perzen en Syriërs, tegen Tcutonen en Macedoniërs en gij, worm, dacht mij te kunnen verslaan? Neem dit". Bij deze laatste uitroep schiet zijn rechterhand plotseling van het gevest en met de linkerhand slaat hij het zwaavd bliksemsnel naar voren. Maar Aram is voorbereid op deze truc, dank zij de waarschuwing van Macrinus. Behendig pareert hij de slag, maar de kracht van de uitval drijft hem terug tegen een der pilaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2