DE ZIERIKZEESCHE COURANT No. 17869 - 112e Jaargang ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 jjfc No. 17869 - 112e Jaargang Z1ERIKZEESCHEWIEUWSB0PE ABONNEMGNTEN EN ADVERTENTIES: Prij» par J maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Lone nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm.) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraal 6, Zierikiee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BW DE VAATE - Tel. 309. Syrië wenst Israël uitgesloten te zien uit de Verenigde Naties In verband met incident bij meer van Tiberias Syrië heeft officieel een verzoek in de Veiligheidsraad Ingediend, om Israël uit de organisatie der Ver enigde Naties te stoten en econo mische sancties tegen dit land toe te passen. De Syrische algevaardigde, Ah med Shukairy, heelt een desbetref fende resolutie Ingediend tijdens het debat over het incident bij het meer van Tiberias van 11 December In de voorgestelde resolutie wordt Israël veroordeeld wegens deze „schandelijke aanval" en van agres sie beschuldigd. Voorts wordt van Israël schadevergoeding voor ver lies aan goed en leven geëist. In zijn antwoord op het betoog van Shukairy heeft ambassadeur Abba Eban gezegd, dat niemand naar de Syrische afgevaardigde kan hebben geluisterd zonder zich af te vragen hoe er vrede aan de grenzen in het Midden-Oosten kan zijn, wanneer er zoveel „duistere en boosaardige haat leeft als die waar aan hij zojuist op zo heftige wijze uiting heeft gegeven". Geleide projecfielen voor Europa Het Amerikaanse leger heeft be kend gemaakt, dat er in het eerste kwartaal van het komend jaar nog zes eenheden geleide projectielen van het type „Corporal" naar Euro pa zullen worden gezonden. Op het ogenblik is er reeds één eenheid van deze wapens in Europa. De „Corporal" kan, door raket ten aangedreven, de snelheid van het geluid overtreffen. Er kan een atoomlading in worden aangebracht die over een afstand van tachtig tot 110 km. kan worden gelanceerd. In Europa bevinden zich ook zes bataljons artillerie van 280 mm., waarmee ook atoomgranaten kun nen worden afgeschoten. Tevens beschikken de Amerikanen in Europa over „verscheidene batte rijen" raketten van type „Honest John". Watersnood in Calfornië Naar verluidt zijn 30 mensen ver dronken in het plaatsje Weott in Humboldt Country, Noord-Califor- nië, dat door overstroming van de Eelrivier verwoest zou zijn. Ook in andere delen van Cali- fornië en Oregon hebben zich over stromingen voorgedaan, die veroor zaakt zijn door de zwaarste regen val sedert 15 jaar. In Noord-CaH- fornië is de noodtoestand afgekon digd. Overstromingen in vele delen van de wereld Strenge koude in Noord-Europa Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Morava buiten haar oevers is getreden, waardoor Chuprija, nabij Belgrado, overstroomd Js. In vele andere dorpen uit de buurt is het overstromingswater tot aan de dak randen gestegen. Uit andere delen van het Noorden en Oosten van het land wordt gemeld, dat de rivieren zwellen. In Noord-Californië zwellen de rivieren ten gevolge van de hevig ste onweders in vijftien jaar. Een aantal dorpen is reeds geëvacueerd. In Humboldt en Del Morte is de noodtoestand afgekondigd. Hier is het verkeer over de weg en langs het spoor tot stilstand gekomen. Uit Noord-Europa wordt streng winterweer gemeld. De Finse hout haven van Kotka is een maand eer der dan gewoonlijk gesloten. In an dere delen van het continent daar entegen is het weer vochtig en ta melijk mild. Réné Mayer, voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zal op uitnodiging van John Foster Dulles, minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, in Februari 1956 een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Hij is van plan op 6 Februari te Washing ton aan te komen. Een lid van de Hoge Autoriteit zal hem waar schijnlijk vergezellen. Naar de „Times of India" meldt, heeft premier Nehroe de commissie voor buitenlandse zaken van de Congrespartij Donderdag medegedeeld, het te betreuren, dat de Sowjet-leiders Boelganin en Chroestsjef tijdens hun bezoek aan India het Westen hadden gehekeld, in het bijzonder de Britse verrich tingen in India. Niemand heeft minder recht dan Syrië te spreken over verplichtin gen uit het Handvest, aldus Eban. Shukairy heeft Syrië's lidmaat schap van de Verenigde Naties „te schande gemaakt", door Israël zijn jurisdictie over eigen grondgebied te ontzeggen. Extra-treinen tegen Kerstdrukte De N.S. delen mede, dat op Dins dagochtend 27 December a.s. in de eerste uren na zeven uur de kans bestaat, dat niet in alle treinen vol doende plaats zal zijn. In die uren moeten namelijk de militairen die met kerstverlof zijn geweest per trein naar hun garnizoenen wor den teruggevoerd. Overigens zullen op 24, 26 en 27 December a.s. voor het burgerver- voer talrijke extra treinen rijden. :j: Dure souvenirs Op een veiling ten bate van X Franse oud-acteurs, ging de X i paraplu van Charly Chaplin Donderdagavond weg voor X a 100.000 fr., terwijl de stro- •j* hoed van Maurice Chevalier X X eveneens 100.000 fr. opbracht .j. •j* Een jurk, die Martine Carol X in een kort geleden gemaakte X film droeg, bracht daaren- y X tegen slechts de helft op. De X hoogste prijs kreeg de gui- y taar van Tino Rossi. Zy ging X .j. voor 150.000 fr, onder de hamer. Tragisch ongeluk bij Rijksweg Drie verkeersslachtoffers bü Naarden De beruchte Rijksweg nr. I in 't Gooi heeft opnieuw slachtoffers geëist. Omstreeks half zeven Don derdagavond staken twee bejaarde dames bij de Karnemelksloot onder Naarden de Rijksweg over om zich naar de vesting te begeven. Door dat de weg daar onverlicht is, zag de bestuurder van een uit Amster dam komende personenauto,, de 36- jarige W. M. B. uit Blaricum, de dames te Iaat en kon een aanrijding niet voorkomen. Beiden, de 79-ja- rige mevr. de B.-van de B. en de 69-jarige weduwe van D.-O. uit Naarden, werden een eind meege sleurd. Een tweede auto, eveneens uit de richting Amsterdam komend, kon niet tijdig remmen en reed over een der slachtoffers. Voor hulp kon worden geboden waren de da mes reeds overleden. De bestuurder van de auto, die de aanrijding veroorzaakte, stapte uit zijn wagen teneinde het uit beide richtingen naderende verkeer met zwaaien te waarschuwen. Op dat moment kwam uit de richting Amsterdam met gedimde lichten een dex-de auto, bestuurd door de Engelse piloot van de K.L.M. J. L. B. Deze zag plotseling een donkere figuur op de weg en kon deze niet meer ontwijken. B. kwam op de motorkap terecht en werd met kracht tegen het wegdek geslagen, zodat de dood onmiddellijk intrad. Een vliegtuigfabriek in Cali fornia heeft een klein vliegtuigje geconstrueerd, dat radiografisch wordt bestuurd en bestemd is om luchtfoto's van vijandelijke stellin gen te maken. De foto-apparatuur wordt eveneens langs radiografi sche weg bediend. De snelheid is 360 km. per uur. OOSTERLAND HEEFT WEER PRIMEUR Gemeente start met de bouw van een aantal huizen voor bejaarden Eerste steen gelegd door Ir D. Stam Dit nummer bestaat uit 6 pagina's In verband met het Kerstfeest zal de Nieuwsbode in plaats van Dinsdag op Woensdag a.s. verse htfneh. „VRAGEN VAN DE OUDE DAG" Rond het jaar 2000 zal éénzevende van het volk boven de 65 zijn Meer genoegen nodig voor de gepensionneerden Tijdens een te Amsterdam gehou den maaltijd van het Departement Amsterdam der Nederlandse Maat schappij voor Handel en Nijverheid heeft ir. W. H. van Leeuwen, pre sident-directeur der Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfa briek N.V. te Delft, het woord ge voerd over het onderwerp „Vragen van de oude dag". In zijn inleiding toonde spr. met enkele cijfers aan, dat de mens steeds ouder wordt, zelfs zo snel, dat in ons land tegen het einde van de eeuw 1/7 deel van de bevolking boven de 65 jaar zal zijn. Volgens spr. zal het vraagstuk van de oude dag de eerste twintig jaar uitgroei en tot het grootste sociale probleem. Bij de vraag: wat ouder worden eigenlijk is, stelde ir. van Leeuwen nadrukkelijk, dat men zo oud is, als men zich voelt. Hij wees op de cul turele en structurele veranderin gen in de laatste jaren. Vroeger leefde bij de jeugd sterk de neiging zich op te trekken naar de ouderdom, bv. door zich oud te kleden. Tegenwoordig ziet men het tegendeel: de oudere tracht zich zo jeugdig mogelijk voor te doen. De structurele wijziging voltrekt zich vooral binnen de steeds groter wor dende arbeidsgemeenschappen, waar weinig of geen plaat? meer is voor eigen wil of handeling te genover ver doorgevoerde regelin gen. Ten aanzien van de pensioenrege ling, die ons land doorgaans voor boven de 65 jaar is ontworpen, vroeg spr. zich af, of men zich vol doende heeft gerealiseerd wat het betekent voor de pensioengerech tigde, van de ene dag op de andere te worden weggestuurd van het werk, waaraan men zo lange tijd zijn krachten heeft gegeven. Deze vraag geldt vooral Voor de zg. „ca tegorie der witte boorden". Velen in deze groep zijn blij het werk te kunnen neerleggen, doch spr. acht het gewenst voor deze groep maat regelen te treffen, waarin men de gepensionneerde meer plezier kan verschaffen, bv. door het bewaren van het contact met het bedrijf enz. Maar speciaal zij, die de pension nering voelen als het afbreken van het levenswerk (en dit geldt vooral voor de personen onder de toplei ding van een bedrijf), moeten zo veel mogelijk ingeschakeld blijven in de arbeid van het bedrijf. Ze moeten hierbij evenwel niet de jongeren in de weg staan. Ten aanzien van de handarbei ders zei spr. dat dezen na het pen sioen er over het algemeen beter in slagen „hier en daar klusjes op te knappen", of werk te vinden vooral in deze tijd van een tekort aan aanbod op de arbeidsmarkt. Supertanker overgedragen Bij Amsterdams grootste scheeps bouwbedrijf de N.D.S.M., waarin de laatste jaren vele supertanksche pen met een tonnage tussen 20 en 40.000 ton zijn geboren, die thans onder vreemde vlag de wereldzee- en bevaren, is Vrijdagmiddag de eerste supertanker onder de Neder landse driekleur overgedragen. Het is het 31.000 ton metende stoom turbineschip „Vasum", waarop even tevoren in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, de werfvlag van de N.D.S.M. was neergehaald en vervangen door het dundoek van de Koninklijke Shell-groep voor welke maatschappij het schip gaat varen. Het reuze tankschip, dat een laadvermogen van 31.000 ton en een waterverplaatsing van 40.600 ton heeft, zal heden (Zaterdag) ochtend om vijf uur - onder commando van kapitein W. H. Hupkes, commodore van Shell Tankers N.V. - voor zijn eerste reis uitvaren. Vrijgezellen liggen overhoop net de fiscus De Nederlandse vrijgezellenbond, die in Februari jl. aan de minister van Financiën een request voor be lastingverlaging voor ongehuwden heeft gezonden, heeft zich nu op nieuw tot de minister gewend. In deze nieuwe brief zegt de bond dat tengevolge van een onvoorziene politieke ontwikkeling de ongehuw den in de hoek blijven zitten, waar de zwaarste fiscale slagen vallen. De bond zegt zeer teleurgesteld te zijn, in hoofdzaak door het feit dat een onrecht, in 1951 onder Duitse druk aan de ongehuwden aangedaan, wordt bestendigd en dat blijkbaar niemand op de ge dachte komt dat het hier niet gaat om het toesthaan van een gewone belastingverlaging maar om het on gedaan maken van een onrecht, dat reeds veertien jaar lang heeft ge duurd. In het kader van het grote pro ject van herstel en wederopbouw heeft Oosterland al eerder een pri meur gehad. We denken hierbij aar. de nieuwbouw en de boomplanting. Donderdag noteerde deze voorodt- strevende gemeente weer een pri meur in de vorm van de eerste- steen-legging voor een project be- staande uil acht bejaardenwonin gen, die aan de St. Joostdijk zul len verrijzen. De plechtigheid werd verricht door het plaatsvervangend hoofd van de Wederopbouw in de provincie, ir. D. Stam, in aanwe zigheid van burgemeester Laurense en echtgenote, verschillende ge meente-functionarissen, terwijl de Centrale Dienst „JVoord-Zeeland" was vertegenwoordigd door de heer P. A. Boot. Ter inleiding van de plechtigheid werd het woord gevoerd door bur gemeester Laurense. Na dank ge bracht te hebben voor de goede sa menwerking met de Provinciale Wederopbouwdienst, herinnerde spr. aan de eerste-steen-legging in 1954 voor het complex van de nieuwbouw, door de toenmalige di recteur-generaal van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting, de heer Z. Y. v. d. Meer. Deze woningen zijn thans reeds vol tooid en in gebruik genomen. De nieuwbouw in de kom der gemeen te jineegerekend, zijn na de water snoodramp reeds 92 woningen ge realiseerd, aldus spreker, die in verband met deze nieuwbouw nog eens inging op een dezer dagen verschenen publicatie in enkele bladen, waarin werd gesuggereerd als;'zou de woningnood in deze ge meente zijn opgeheven. Deze voorstelling van zaken is on juist, aldus de burgemeester, want de gereedgekomen huizen zijn in gebhiik genomen door rampslacht offers en verlichten dus de woning nood in feite niet. Spr. wees in dit verband dan ook op een aantal woningzoekenden in de gemeente. Spr. deelde mede dat nog slechts weinig boerderijen in de particu liere sfeer zijn gebouwd. Wat de woningvoorziening" betreft, bete- Bloemen met Kerstmis In de Bloemlusthal te Lisse is de jaarlijkse kersttentoonstelling van gebloeide bloembollen geopend. On danks het feit, dat het klimaat dit jaar niet gunstig is geweest voor het forceren van de bloembollen, zijn de kwekers er toch in geslaagd een tentoonstelling te maken waar in narcissen en hyacinthen de hoofdtoon voeren. De teelt van amarylis hyppeastum en freesia's is thans ook zover ontwikkeld, dat er met Kerstmis prachtige bloemen van te krijgen zijn. Men kan ze in grote hoeveelheden op deze ten toonstelling zien. Strand vol walvissen In de Blackmans Bay in Zuidoost-Tasmanië zijn hon- X derden walvissen van een soort die veel in dit gebied *t' voorkomt en die een lengte van zes meter bereiken kan, y vastgelopen op een zandbank X toen zij trachtten bij laag water uit de baai naar open X zee te zwemmen. Vissers hebben getracht enige die- X ren te redden door ze naar dieper water te slepen. Doch •j* zij keerden direct naar de andere op de zandbank te- rug. Als de walvissen daar X zouden sterven, zouden de bewoners in de omgeving veel last van de kadavers kunnen ondervinden. kent de bouw van de bejaardenwo ningen uiteraard een verlichting. Deze huizen kunnen medio 1956 ge reed zijn. Gedurende de periode van de bouw zullen de toekomstige be woners zich nog moeten behelpen met de huisvesting in noodwonin gen, zowel te Bruinisse als in eigen gemeente. De heer ir. Stam metselde daarop de eerste steen in, die een opschrift draagt, dat een welsprekende her innering vormt aan deze dag. Het opschrift luidt: „Met de bouw van deze woningen voor de bejaarden, is een aanvang gemaakt op 22 De cember 1955 door D. Stam, plaats vervangend hoofdingenieur-direc teur van de Wederopbouw Zeeland" In een speechje dankte de heer Stam voor de tot hem gerichte uit nodiging de eerste steen te willen inmetselen en stelde in het licht dat de ouden van dagen een zeker recht hebben op een onbekommerde le vensavond. Spr. gaf hierna een re capitulatie van het vele, dat in we- deropbouwsfeer te Oosterland reeds tot stand is gekomen en compli menteerde de gemeente met het heugelijke feit van de dag. De aanwezigen begaven zich daar op naar het Ned. Herv. Jeugdge- bouw, waar men nog wat gezellig bijeen bleef. Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENHAGE. Het voetgan- gersvraagstuk zal vermoedelijk in het voorjaar van 1956 reeds wette lijk geregeld worden, zo deelt de A.N.W.B. mee. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft on langs de te verwachten regelingen op dit gebied ter publicatie vrijge geven. 's-GRAVENHAGE. De Gerefor meerde Vereniging voor Drankbe strijding houdt op Zaterdag 28 Jan. in het Ger. Jeugdcentrum „De Witte Heide" te Huis ter Heide een conferentie over het alcoholisme. De heren W. C. F. Scheps uit Den Haag en J. Wartena uit Enkhuizen zullen het woord voeren. AMSTERDAM. Aan de gevolgen van derde graads brandwonden, die de 81-jarige weduwe M. Stom Woensdagmiddag opliep toen haar kleren vlam vatten bij een brand in haar woonkamer in de eerste We teringdwarsstraat, is de oude vrouw overleden. 's-GRAVENHAGE. Naar verno men wordt, zullen de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, en de plaatsvervangend thesaurier- generaal, mr. L. de Block, op 18 Januari in Suriname aankomen voor een oriëntatiebezoek. AMSTERDAM. „En de zee was niet meeris de titel van een film, die Bert Haanstra in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft vervaardigd over de verdwijnende folklore in de gebieden rond de voormalige Zuiderzee. Deze film is voor het eerst - in het Alhambra theater te Amsterdam - vertoond. y Zelfvertrouwen is tweederde X y van het succes. X Het K.N.M.I, verwacht tot Zaterdagavond: Vrjj zacht Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien; matige tot krachtige en aan de kust wel licht tijdelijk harde zuidwestelijke wind; weinig verandering in tem peratuur. 25 Dec. Zon op 8.49, onder 16.34. Maan op 13.25, onder 4.16. 26 Dec. Zon op 8.50, onder 16.35. Maan op 14.05, onder 5.36. 27 Dec. Zon op 8.50, onder 16.36. Maan op 14.58, onder 6.52. 28 Dec. Zon op 8.50, onder 16.36. Maan op 16.06, onder 7.59. Volle maan: 29 Dec. te 4.44. HOOGWATERSfANDEN ZIERIKZEE: 25 Dec. 11.08 v.m. 23.58 n.m. 26 Dec. 12.25 n.m. n.m. 27 Dec. 1.05 v.m. 13.28 n.m. 28 Dec. 2.08 v.m. 14.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 Dec. 10.52 v.m. 23.30 mm. 26 Dec. 12.03 n.m. n.m. 27 Dec. 0.34 v.m. 13.01 n.m. 28 Dec. 1.34 v.m. 13.59 n.m. Doodtij: 24 December. Springtij: 31 December. KERKNIEUWS Algemene week der gebeden Sedert 1846, dus gedurende 110 jaar, heeft de Evangelische Allian tie een oproep tot gebed in de eerste week van Januari doen uitgaan en voor de week van Zondag 1 Jan. tot en met Zaterdag 7 Januari 1956 is dit wederom geschied. Voor Nederland roept de Evan gelische Eenheid, de Nederlandse afdeling van de World Evangelical Fellowship (W.E.F.) alle christenen op tot deelneming aan deze alge mene week der gebeden. Voor iede re dag in deze week is een liturgie met Schriftlezing, dankzegging, be lijdenis en gebed verschenen, die in alle landen, waar gehoor aan de oproep wordt gegeven, wordt ge bruikt. Van de week is te Birmingham in Groot-Brittannië radio-actieve, regen gevallen. De radio-activiteit is waarschijnlijk het gevolg van een waterstofbomontploffing in de Sowjet-Unie, aldus de Britse atoomgeleerde Fremlin. De reactie van de geiger-tellers was tweemaal zo groot geweest als na de Ame rikaanse ontploffingen in de woes tijn van Nevada. De radio-activi teit leverde geen gevaar op, aldus dr. Fremlin. ZIERIKZEE Afd. Schouwen Ned. Bond van Platte landsvrouwen hield Kerstavond Eigen koortje verleende medewerking Het (geëindigde) huisartsen-conflict Het bestuur van de landelijke huisartsenvereniging heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin stelling wordt genomen te gen de wijze, waarop minister Suurhoff in de Tweede Kamer over het achter de rug zijnde hulsartsen- conflict heeft gesproken. Het be stuur van bovengenoemde vereni ging heeft een nadere beschouwing over zijn zienswijze ten aanzien van deze kwestie de Kamer aan geboden. Daarom zegt adressant te betreuren, dat de minister een - naar het bestuur meent - zo on welwillende houding tegenover de artsen heeft aangenomen. Dinsdag Jl. hield de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een zeer ge slaagde Kerstavond o.l.v. de pro vinciaal presidente mevr. L. N. Hulsman-Grlep. De Kerstwijdingsavond werd ge opend door de presidente mevr. D. Delst-Gast, die het Bondslied liet zingen. „Advent" werd voorgedra gen door mevr. Huisman, waarna een eigen koortje - gevormd uit de leden - zich liet horen o.l.v. mevr. B. A. Brouwer-de Bie. Het eerste optreden werd later gevolgd door het zingen van een oud Kerstlied, „Stilte van Kerstmis" en „Stille nacht". Verschillende declamaties door mevr. Huisman vulden het programma verder op, afgewisseld door samenzang. De secretaresse, mevr. J. v. d. Wekken-v. d. Wek ken gaf, der traditie getrouw, een pittig jaarverslag op rijm, waaruit de verschillende activiteiten gedu rende het afgelopen verenigings jaar bleken. Wij noemen hiervan 't optreden van het dilettantento neel uit Dordrecht, de verschillen de spreeksters die optraden en de cursus „Spreken in het openbaar". De reis naar de bollenvelden vorm de een der hoogtepunten. Een op vallend feit was verder het bezoek van de afdeling Baambrugge der Plattelandsvrouwenbond. Herin nerd werd aan het zilveren jubile um van de landelijke bond. De pre sidente sloot daarop de geslaagde Kerstavond. Een onder de dames gehouden collecte ten bate van de vluchte lingen bracht het mooie bedrag op van f 118,40.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1