DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tiende zitting Algem. V.N.-vergadering gesloten i Minister verlaagt huurprijzen voor woningen in bouwplan-Buyse DONDERDAG 22 DECEMBER 1935 No. 17667 - 112e Jaargang ZIERIKZEE SCHE WNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm.) I 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REOACTtE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraaf 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman U Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 30?. Toch wat sterkere hoop voor de toekomst De tiende zitting van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties is Dinsdagmiddag besloten. In zUn sluitingsrede verklaarde de Chileense voorzitter, dr José Maza, dat het „een dramatische zitting is geweest". „Men kan niet zeggen dat er een Ideale vorm van naast- elkaar-bestaan is gevonden, doch het is niet te optimistisch gespro ken als men zegt dat er gronden z(jn voor een sterke hoop voor de toekomst". Dr Maza zei dat hij de voorzit tershamer neerlegde met meer ver trouwen in de V.N. „Niets anders in het internationale leven kan ver geleken worden met dit streven van uiteenlopende culturelen en ver schillende volkeren om een ge meenschappelijke basis voor vreed zame coëxistentie te vinden. Wij werken voor de toekomst. Laten wij onze plicht doen met het oog op de generaties die komen", aldus de voorzitter. Een van de belangrijkste resul taten van de afgelopen zitting is wel de toelating van zestien nieuwe leden geweest. Dat men er eindelijk in geslaagd is de impasse, die sinds 1950 over deze kwestie bestond, te doorbreken, doet bijna vergeten dat twee candidaten niet werden toe gelaten: Japan en Buiten-Mongolië. De Ned.-lndonesische besprekingen De Indonesische minister van Fi nanciën, prof. dr. Sumitro, heeft aan P.I.A. Dinsdag medegedeeld, dat er nog geen zekerheid bestaat omtrent zijn vertrek naar Genève. Sumitro verklaarde, dat zijn ver trek afhangt van de ontwikkeling in het binnenland. Hij voegde hier aan toe, dat voor de financieel- economlsche besprekingen niet op zijn komst behoeft te worden ge wacht. De minister van Economi sche Zaken, Kasimo, is reeds in Ge nève, evenals verscheidene advi seurs, zodat de besprekingen kun nen beginnen, zonder dat men mijn komst afwacht, aldus Sumitro. Vliegtuigbotsingen in Amerika Bij twee botsingen van vliegtui gen zijn in de Amerikaanse staat Florida elf vliegers om het leven gekomen, terwijl er nog drie ver mist werden. Het eerste ongeluk deed zich voor boven de buitenwijken van Tampa. Daar vlogen twee straal- bommenwerpers van het type B- 47, die atoombommen vervoeren kunnen, tegen elkaar. De acht in zittenden kwamen om het leven. Bij de tweede botsing, boven Port St. Joe in West-Florida, waren een bommenwerper van het type B-29 en een straaljager van het type F- 86 betrokken. Zeker drie mannen kwamen bij dit ongeluk om het le ven en drie mannen werden ver mist. Schip in het ijs De veertien opvarenden van een 363 ton metend Brits motorschip, de „Judith Mary", hebben van Vrij dag tot Maandag een verbeten strijd tegen het ijs moeten voeren om te verhinderen, dat hun schip door ijsafzetting zou kapseizen en ver gaan in de Finse Golf. Vrijdag Was het vaartuig nabij Lovisa aan de grond gelopen. Vrijdag heeft de ijsgordel aan de Finse kust zich uitgebreid en het was dit ijs, dat het schip Maandag nog rechtop hield, al stond de ma chinekamer reeds onder water. Mevr. Roosevelt hielp Ned. emigranten Het zes leden tellende Nederland se gezin de Ruyter is met de „Maas dam" uit New York aangekomen. De heer de Ruyter, uit Indonesië gerepatrieerd, had in - 1954 een Amerikaanse immigratievisum aan gevraagd. Toen een antwoord lang op zich liet wachten, schreef mevr. de Ruyter een brief aan mevrouw Roosevelt. Deze heeft daarop, door bemiddeling van de Wereldraad van Kerken, ervoor gezorgd dat het vi sum spoedig kwam. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag op een pers conferentie te Londen meegedeeld, dat Groot-Brittannië van plan is nieuwe maatregelen te nemen in zake de export van overtollig mi litair materiaal. Krachtens deze nieuwe maatregelen moeten de Britse verschepers de uiteindelijke bestemming van dergelijk mate riaal mededelen. Een Raad voor de Woningbouw De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir. H. B. J. Witte installeerde in één der zalen van het voormalige paleis Noord einde de „Raad voor de Woning bouw", die door ir. Th. P. Tromp zal worden gepresideerd. Deze raad is samengesteld uit 30 vertegen woordigers van het bouwwezen en overheden in de breedste zin des woords." Minister Witte zeide, dat men zich zal moeten verdiépen in vra gen van vergroting van arbeids potentieel, verhoging van producti viteit, verbetering van de materi aalpositie door uitbreiding van de bestaande productie en door- het aanwenden van nieuwe producten, vervolmaking van organisatie en afstemming van de financiering op de practijkbehoeften. Het Nederlandse autopark Verdubbeling In tijd van zes jaar Volgens de telling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek naar de stand op 1 Augustus 1955 om vat het Nederlandse motorrijtui genpark thans 381.528 automobie len. In vergelijking met 1 Aug. 1954 betekent dft een toeneming met bijna 60.000 stuks of 19 procent. Het aantal automobielen op 1 Augustus 1955 kan als volgt worden onderverdeeld: Personenauto's 267.888 (vorig jaar 219.411), autobussen e.d. 6.722 (v.j. 6.359), vracht- en bestelauto's 97.699 (87.609), trekkers met oplegger 4.275 (3.846), speciale voertuigen 4.944 (4.588), totaal 381.523 (321.813). Op 1 Augustus 1949 bedroeg het totale aaantal auto's in ons land 190.373. In de laatste 6 jaar is het autopark dus verdubbeld. Kerstfeest in vluchtelingenkampen In de kampen voor ontheemde vluchtelingen, die in Nederland een nieuw vaderland hebben gevonden, in America en Griendtsveen zullen alle gezinnen In de komende da gen een Kerststalletje met beelden groepen krijgen. In kamp America zal in de Kerstnacht om 12 uur een nachtmis worden opgedragen, waar bij studenten van het klooster te Horst de gezangen zullen verzor gen. Na de nachtmis zullen kamp bewoners Hongaarse en Sloveense Kerstliederen zingen. Om 4 uur in de Kerstmorgen wordt In Griendtsveen eenzelfde plechtigheid gehouden. Onverwacht Kerst-douceurtjevoor de huurders Een sateliiet(je) :j: Een jonge Amerikaanse ster- X renkundige, dr. E. Roemer, 3. •j* is na indirecte observaties X tot de slotsom gekomen, dat X •j» de Poolster, die ze If door X twee sterren gevormd wordt, een satelliet heeft, die lang- 't* zaam om de twee-delige Poolster draait. Deze satel- liet zou warmer zijn dan de X' zon, doch zij zou te klein zijn om met een telescoop waar- X genomen te worden, aldus een bekendmaking van het X Amerikaanse observatorium X •j' Mount Hamilton. De ambtenaren salarissen Bij de behandeling van de ge meentebegroting van Nijmegen is dopr leden van diverse partijen ge klaagd over de te lage salariëring van ambtenaren, in vergelijking tot de salarissen, die in het particuliere bedrijf worden uitbetaald. In zijn antwoord wees de wet houder op het reeds lange tijd ge pleegd overleg en zeide goede hoop te hebben op een bevredigend re sultaat. Hij waarschuwde de raad geen overijlde stappen te onder- WU vernemen dat van de minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting by het bestuur van de Woningbouwvereniging „Beter Wo nen" bericht is binnengekomen dat de buurprUzen van de 131 wonin gen in het bouwplan-Buysse aan een herziening zyn onderworpen, waaruit een belangryke verlaging dier pryzen. is geresulteerd. Dit nieuws komt dus neer op een on verwacht kerstdouceurtje voor de betrokken huurders, die daar zeer waarschijnlijk wel geen bezwaren tegen zuilen hebben. Aanvankelijk werd - zoals be kend - de huurprijs vastgesteld op een gemiddelde van f 8,25. Dit be tekende - zoals wij het elders hoor- •den uitdrukken - de confrontatie met het moderne huurpeil, want hierbij werd nog gevoegd de water- leidingprijs vermeerderd met f 0,50 voor huur warmwaterapparaat en f 0,05 als contributie voor de Wo ningbouwvereniging. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft nu met een tweeledige regeling de huren voorlopig op een lager niveau vast gesteld. Dit betekent dat de duurste woning in de nieuwbouw wordt ge bracht op een huurbasisprijs van f 7,35. Daarbij komen dan f 0,90 voor water, f 0,50 voor huur warm waterapparaat, en de f 0,05 voor de 1 s De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Dinsdag op zUn wekeiykse pers conferentie medegedeeld, dat de Amerikaanse regering het Congres volgend jaar zal verzoeken om lOO.uOG dollar voor^hulp aan het buitenland om de «ussische econo mische penetratie in het Midden oosten tegen te gaan. woningbouwvereniging. De duurste woning komt derhalve op een huur prijs van f 8,80. Hierbij zij nog op getekend dat in de prijs van het water de komende tariefsverhoging met 25 °/o reeds is verdisconteerd. De andere regeling heeft betrek king op een zestal woningen aan het Ilofferplein, die meh als goed kopere woningen dient aan te mer ken. Daarvoor is het basisbedrag voor de huurprijs vastgesteld op f 0,60, vermeerderd met f 0,90 voor water, f 0,50 voor het warmwater apparaat en f 0,05 voor de woning bouwvereniging, hetgeen samen een huurprijs vormt van f 8,05. Radio-Kerstrede van H.M. de Koningin H.M. de Koningin zal op eerste kerstdag 's middags te 1 uur een kerstrede houden over beide radio zenders. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is op ongeveer iVz km van het vliegveld van Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida een vliegtuig van de „Eastern Air lines" neergestort en uitgebrand. Dertien passagiers en vijf beman ningsleden kwamen om het leven. Mannen met vacantie In het afgelopen najaar heeft het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie bij een steekpz-oef aan de mannelijke Nederlandse bevolking gevraagd: „Bent U dit jaar op va cantie geweest?". Van de onder vraagden antwoordden 67 dat zij met vacantie geweest waren, dus 2 op \de 3. In de grote steden is dat zelfs 4 op iedere 4 mannen. De meesten van deze vacantiegangers zijn naar familie of kennissen ge- Dlt nummer bestaat uit 8 pagina's X Stokpaardjes zijn duurder y y dan Arabische hengsten. X Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Kouder Opklaringen, maar ook enkel# regen- of sneeuwbuien, voorname lijk in de kustprovincies; aanvan kelijk tijdelijk krachtige, later ma tige tot zwakke wind, ruimend naar noordelijke richtingen; kouder. 23 Dec. Zon op 8.49 onder 16.33. Maan op 12.31, onder 1.40. Eerste kwartier: 22 Dec. te 10.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 Dec. 8.46 v.m. 21.31 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 Dec. 8.32 v.m. 21.04 n.m. Doodtij: 24 December. Springtij: 31 December. GIESSENDAM. De 28-jarige heer J. den Uil uit Giessendam heeft ter secretarie aldaar aangifte gedaan van de geboorte van een drieling. De drie meisjes, Jenneke, Cornelia en Elisabeth werden geboren in de nacht van Zaterdag op Zondag in de woning C 193 te Giessendam, waar het jonge paar inwonend is. De 19-jarige moeder had in het be gin van dit jaar reeds een kind ter wereld gebracht, zodat het gezin in één jaar met vier kinderen is uit gebreid. weest nl. 2 op de 7. In een hótel of pension heeft 1 op de 4 zijn va cantie doorgebracht en 1 op de 5 ging naar het buitenland. Meer dan 6 van de 7 mensen die vacantie ge had hebben zijn in Juli en Augustus met vacantie gegaan. Ondanks de strenge bewaking hebben dieven kans gezien om uit het paleis van de Maharadja van Indore (Midden-India) de gouden wieg van het kind van de Hindoe god Krisjna te stelen. De wieg, die twintig kilo weegt en tweehonderd jaar oud is, heeft een waarde van 120.000 gulden. Te Brouwershaven konden respectievelijk 11 en 8 woningen worden toegewezen Gesloten riolering zal worden aangelegd Zaterdagavond 17 December hadden de Nederlandse en de Indonesische delegaties bij de conferentie tussen de beide landen, welke, na in Den Haag te zijn begonnen in Genève wordt voortgezet, in hótel Des Bergues in Genève een vrij korte bespreking. - Foto boven: de Indonesische zijde van de conferentie-tafel, v.l.n.r.:. dr. Mohammed Roem, dr. Anak Agoeng Gde Agoeng, en dr. Oetojo Ramelan. - Foto onder: de Neder landse delegatie, v.l.n. r.: dr. L. A. Donker, mr. J. v. d. Kieft, mr. J. M. A. H Luns, prof. dr. J. Zijlstra en dr. N. S. Blom, de Nederlandse rege ringscommissaris voor Indonesische zaken. Maandagavond kwam de raad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van loco-burge meester J. Dekker. Van de Districtsschoolartsendienst zijn onderzoekverslagen ontvangen van de leerlingen der Bijz. Lagere school, de Openb. Lagere school en de Kleuterschool. N.a.v. het rapport der laatstgenoemde school merkt mevr. Everwijn-v. d. Velde op, dat de schoolarts adviseert in deze school een andere vloer te doen aanbrengen, daar deze de gezond heid der kinderen schaadt. De voor zitter merkt op, dat dit zal worden bekeken. Mevr. Everwijn geeft ver volgens een verslag van de door haar bezochte vergadering van het ziekenhuis Schouwen-Duiveland en de heer R. J. v. d. Wekken (A.R.) een verslag van de door hem be zochte Waterleiding Mij. vergade ring. Toewijzing woningen De voorzitter dankt beide spre kers, waarna hij mededeling doet van het heugelijke feit, dat 11 wo ningen in de Nutspolder en 8 in de Heerenweg konden worden toege wezen. Verder deelt spr. mede, dat op de secretarie een tekort aan ar beidskrachten zal ontstaan door hu welijk der ambtenares en dienst plichtvervulling der jongste amb tenaar. Voor beide vacatures zijn inmiddels sollicitanten opgeroepen. De bestrating der Poortdijkstraat, Noordstraat en Kerkslop is gegund aan de heer D. Rentier te Noord- gouwe. De Bostonwoningen zullen volgende week worden aanbesteed. Naar aanleiding van de toewij zing der nieuwe woningen infor meert de heer v. d. Wekken of het juist is, dat sommige woningen worden verwaarloosd, en dat aan die personen een nieuwe woning wordt aangeboden, welke toestan den hij niet aanvaardbaar acht. De voorz. licht deze kwestie nader toe. Vastgesteld wordt een wijziging in het besluit inzake de aanwijzing voorrangssplitsing op de hoek Noordstraat-Nieuwstraat met dien verstande, dat het verkeer in de Noordstraat voorrang heeft. Op verzoek van de minister van Ver keer en Waterstaat wordt deze wij ziging aangebracht, aangezien het gevaar niet denkbeeldig is, dat de rechtsgeldigheid van het op 21 Juli 1.1. genomen besluit zou worden betwist. Vervolgens is aan de orde de bouw van een woningwetwoning welke zal worden gebouwd in het nieuwe uitbreidingsplan in com binatie met een middenstandswo ning. Deze bouwvolume werd ver kregen door de aankoop van krot woning D 78 van de heer P. J. Gaanderse. De mid denstands wo ning, welke in combinatie zal wor den gebouwd, betreft een der wo ningen, welke boven de Vishal zou worden gebouwd, hetgeen geen doorgang had door de te hoge in schrijvingssom. De heer v. d. Wekken is sterk voorstander der nieuwbouw, maar zou toch liever zien, dat de open- komende gaten door de opruiming der krotwoningen eerst werden vol gebouwd. De voorzitter zegt, dat men aan de prijs gebonden is en dat men hiervoor niet op een andere plaats kan bouwen, daar men dan de vereiste goedkeuring niet ver krijgt. De raad gaat dan accoord met het voorstel van B. en W. Heffing rioolbelasting Dan komt aan de orde de vast stelling van een verordening op de heffing en invordering van een ri oolbelasting. Door het college van B. en W. is een uitgebreide toelich ting verstrekt, waaruit blijkt, dat het bestaande begrotingstekort voor 1956 is geraamd op f 19.000. Ter verkrijging van een algemene uit kering uit het gemeentefonds zal de gemeente alle tot haar beschik king staande middelen om zelf voor inkomsten te zorgen, dienen aan te wenden, teneinde dit tekort te kun nen drukken, zulks op advies van Ged. Staten. Het ligt in de bedoe ling om over te gaan tot aanleg van een gesloten riolering in de ge meente, omdat de gedeeltelijk be staande niet voldoet aan de gestel de eisen van hygiëne en een ver zamelplaats voor ongedierte vormt. Voorshands is enkel rioolbelasting verschuldigd voor de percelen in de Heerenweg en.het Uitbreidings plan door de eigenaars of huurders van percelen, welke op de nieuwe riolering zijn aangesloten. De verschuldigde belasting zal, ongeacht de grootte van het per ceel, voor ieder pand een bedrag van f 15 per jaar bedragen, welk bedrag volgens Ged. Staten niet la ger mag zijn. De heer J. G. Jonker (A.R.) infor meert of deze belasting moet wor den voldaan door de huiseigenaar of door de huurder. De voorzitter zegt, dat dit ten laste der huurders komt. Slechts in gevallen, dat het pand niet bewoond wordt, is de eigenaar aansprakelijk. Het voor stel wordt m.a.st. goedgekeurd. Invoering straatbelasting Door het aanzienlijke tekort op de gewone dienst der begroting voor 1956 zal de gemeente genood zaakt zijn de heffing in te voeren van een straatbelasting. Waren er voordien weinig uitgaven voor de straten, in 1956 zullen deze aanmer kelijk hoog zijn door de bestrating der Noordstraat, Poortdijkstraat en de nieuwe straten in het uitbrei dingsplan. De opbrengst van deze straatbelasting mag niet hoger zijn dan een billijke bijdrage in de ten laste der gemeente komende kosten voor aanleg en onderhoud van land- en waterwegen. Voorts wor den nog aangehouden de percenta ges van 6 pet. van de kadastrale opbrengst van de gebouwde en 3 pet. van de ongebouwde eigen dommen. Uit de begroting blijkt dat de huidige opbrengst bedraagt plm. f 1825 en de raming der kosten plm. f 11385,06. Het ontbrekende bedrag 85 pet. of f 9677,25 blijft ver bene den de opbrengstsom, zodat alle grond aanwezig is tot instelling van een heffing op straatbelasting. Z. h st. wordt dit voorstel van B. en W. aangenomen. Hierna wordt door de raad vast gesteld een wijziging in de huur overeenkomst m.b.t. de noodslacht- plaats in het Waaggebouw welke voorheen f 100 per jaar bedroeg. Thans is deze huur verhoogd tot f 250 per jaar benevens een ver goeding daarnaast voor ieder dier, dat er geslacht wordt, zulks op grond van de overweging, dat de bestaande huur te laag Is i.v.m. de gestegen lonen en prijzen. De benoeming van een lid voor Maatschappelijke Zorg, in verband met de ontstane vacature-H. J. Voo- ren ontlokt een discussie. Door de B.I.M.Z. is een aanbeve ling ingediend voor: 1. N. Fonteine en 2. A. v. d. Doel. Van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond is eveneens een verzoek ingekomen om te benoemen: 1. M. M. Mat- thijsse en 2. W. v. d. Bos. Ingevolge art. 3 van het reglement dient in deze bestuui-svorming zoveel mo gelijk te worden gestreefd naar vertegenwoordiging der diverse po litieke en geestelijke stromingen. Door het vertrek van de heer Voo- ren, die de democratisch-socialis- tische stroming vertegenwoordigde, is deze stroming niet meer verte genwoordigd in het bestuur. Wet houder J. Dekker (P.v.d.A.) die als voorzitter fungeert, zit hierin na mens de raad, dus ambtshalve. (Vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1