Begroting Wederopbouw en Volksbuis- vesting in de Tweede Kamer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hugh Gaitskell gekozen als opvolger van Clement Attlee Er zijn valse bankjes van tien in omloop gebracht VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 No. 17864 - 112e Jaargang ZIERlKZEGSdGWNIEUWSBODË ABONNEMENtEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling t 3,50, per week 27 cent. losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag er» Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (me*. 15 mm.) 11,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Voor Bevan en Morrison Hugh Gaitskell is tot leider van de Britse Labourparty gekozen, als opvolger van Attlee. Gaitskell behoort tot de rechtervleugel van de party, terwyi Attlee tussen rechts en links in stond. De 49-jarige oud-minister van Fi nanciën kreeg 157 stemmen, tegen de leider van de linkervleugel Be- van 70 en de leider van de oude garde Morrison 40. Er is per brief gestemd door de 275 parlements leden van Labour. Gaitskell's ster is in tien jaar tijds snel gestegen. Hij wordt nu leider van de oppositie in het La gerhuis met een jaarsalaris van 2.000 Pond. De grote verrassing was, dat Morrison de minste stemmen kreeg. Hij is de laatste tien jaar plaats vervangend leider van de partij ge weest. Gaitskell is een typische intellec tueel. Zijn voornaamste onderwer- Bijeenkomst van de veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal heden (Vrijdag) vergaderen over de Sy rische klacht naar aanleiding van de Israëlische aanval op Syrische stellingen van Zondag. Het komende Duitse leger De Westduitse minister van De fensie, Blank, heeft besloten bij Groot-Brittannië een eerste order voor militair materiaal te plaatsen. Het betrgft een bestelling van 300 gepantserde infanterie-voertuigen ter waarde van 2.500.000 gulden. Binnenkort zal de Westduitse re gering bij de Westduitse Porsche- fabriek 113 jeeps bestellen. pen van studie zijn economie en de Labourbeweging geweest. Hij is een groot liefhebber van golf en dan sen. Hij is getrouwd en heeft twee dochters. Door de verkiezing van Gaitskell is een nieuw tijdperk voor de La bourbeweging aangebroken. De La- bourafgevaardigden hebben op dui delijk e wijze de voorkeur gegeven aan een jonge persoonlijkheid, die volkomen zal breken met de gene ratie en de ideeën die Attlee ver tegenwoordigde. De bevolking van Japan Op 1 October jl. bedroeg het aan tal inwoners van Japan 89.269.278 en kwam hierdoor wat de omvang van de bevolking betreft na China, India, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten. Sedert de vorige volkstel ling van 1950 is de bevolking van Japan toegenomen met 6.069.641. De huidige bevolking bestaat voor 43.855.764 mülioen uit mannen en voor 45.413.514 millioen uit vrou wen. Het tempo van de bevolkings toeneming voor de periode 1950/55 bedraagt 7.3 of iets minder dan het percentage van 7.9 in de voor oorlogse periode 1925/30, toen het hoogste stijgingspercentage werd genoteerd. Verhoging van de leeftijdsgrens voor kinderbijslag In het eindverslag van de Com missie van Rapporteurs uit de Eer ste Kamer over het wetsontwerp, houdende wijziging van een aantal sociale wetten tot verhoging van de leeftijdsgrens inzake kinderbijslag en kinderaftrek voor invalide kin deren, verklaarden vele leden gaarne in te stemmen met dit ont- j werp en met de overwegingen, wel ke eraan ten grondslag liggen. Zij achten het billijk en in over eenstemming met veler rechtsge voel, dat ter zake van de kinder bijslag en de kinderaftrek ook voor invalide kinderen de leeftijdsgrens staat te worden gebracht op 27 ja ren, gelijk dit reeds voor studeren de kinderen het geval is. Te meer verklaarden de aan het woord zijnde leden hun steun aan dit wetsontwerp te willen geven, omdat blijkens mededeling van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de vergadering van de Tweede Kamer van 6 De cember jl. een algemene voorzie ning met betrekking tot invalide kinderen op korte termijn niet kan worden verwacht. Bij operaties in oostelijk Al gerije hebben de Franse troepen in de afgelopen dagen 34 opstande lingen gedood en 29 gevangen ge nomen. Bovendien zijn 10 rebellen gesneuveld bij gevechten in de Ne- mensjabergen^ aldus is Woensdag officieel in Algiers bekend ge maakt. Het sierlijk ontwerp van de nieuw te bouwen Ned. Hervormde Kerk te Scharend'vke, waarvan Vrijdag jl. de eerste steen werd gelegd door de Dit nummer bestaat uit 6 pagina's referendaris van het Ministerie van Maatschappelijk Werk de heer W. J. A. H. van Berkel. Het ontwerp is van de architect T. van Hoog- wild te Amersfoort. Alles wordt gedaan voor productieopvoering Bij de behandeling van de be- dat is al eerder verduidelijkt. groting van Wederopbouw en De tweede tegenstander is de Volkshuisvesting heeft minister heer van Dis en de derde de heer Witte de sprekers beantwoord, die Gortzak. De laatste gaat van een naar aanleiding van de begroting andere maatschappij-opvatting uit, Het Franse ministerie van het woord voerden. zodat men het bijna op alle punten Buitenlandse Zaken heeft aan de oneens moet zijn. Achter het ijze- Israëlische ambassadeur in Parijs, Minister Witte dankt voor de in- ren gordijn js het echter ook niet Jacob Tzoer, een nota overhandigd stemming met zijn beleid. Op ver- a2jes botertje tot op de boom. waarin Frankrijk zijn „bezorgd- schillende punten blyft intussen jjet is niet <je bedoeling de Raad heid" uitspreekt over de aanval verschil van mening bestaan. Het voor Woningbouw te doen fun- van het Israëlische leger op Sy- heeft hem verwonderd, dat de heer geren a]s adviescollege, in die zin, rysische stellingen aan het Meer Ritmeester de koppeling van huren <jat a^e overheidsmaatregelen er van Galilea in de nacht van Zon- en woningproductie weer naar vo- door besproken worden. Hij ver dag op Maandag jl. ren heeft gebracht. Die is er met, wacbt er een vruchtbare werking van. De problemen kunnen er na der tot een oplossing 'worden ge bracht. De heer Ritmeester heeft gezegd, dat alle prognoses gefaald hebben. Vermoedelijk zullen de meeste prognoses wel falen. Een prognose is geen plan maar een vermoeden hoe iets zou kunnen worden. Spr. herinnert er aan, dat in de prog nose van zijn voorganger rekening werd gehouden met de bouw van duplexwoningen. Vervolgens gaat spr. in op de be tekenis van een bouwprogramma en het effect dat het heeft in tij den van laag- en van hoogcon junctuur. De heer ten Hagen heeft opge merkt, dat procentueel de bouw buiten de woningsector niet minder is geworden. Dat erkent de minis ter, maar hij merkt op, dat de in dustrie zeer is uitgelopen. Daar mede dient wel rekening te wor den gehouden. Spr. deelt mede, dat het de be doeling is contact op te nemen met de industrie om bij bouw zo weinig mogelijk constructies te kiezen, die concurrentie doen aan de woning bouw. Spr. verklaart, dat getracht wordt de woningbouw af te stemmen op de regionale bouwcapaciteit. De bedoeling is de bouwmarkt vol te laten lopen met woningen. Men zal dan nagaan waar ruimte is. Dit werk zal in regionaal en gemeen- telijk opzicht moeten worden ver- I richt. De regeling voor de immigratie contingenten heeft niet voldaan, daarom zal ze per 1 Januari wor den stopgezet. Ten aanzien van het goedkeu- ringsbeleid zegt de minister dat hierdoor wordt nagestreefd een ge lijkmatige verdeling der bouwca paciteit over het jaar. Een tweede doel van dit beleid is het niet uit de hand laten lopen van de prijzen. De bedoeling is scherper op de prij- Nu de Russen weer enige honderden nog steeds in Rusland vastgehouden zen op de particuliere markt te Iet- Duitse soldaten en burgers hebben vrijgelaten, zijn tafereeltjes als dat ten. Ten deze bestaat bij de Kamer op deze foto weer aan de orde van de dag. - Deze gelukkig lachende geen bezwaar, zij vraagt slechts mannen zijn in West-Berljjn, waar zij een dezer dagen arriveerden na soepele toepassing. Spr. verklaart, jaren in een Russisch concentratie-kamp, met een vrachtwagen van de dat de overheid ten deze soepel is. politie op weg naar het opvangcentrum van het Rode Kruis, waar ver- Wat de opvoering der productie der voor hen zal worden gezorgd. De mannen maakten deel uit van het aangaat zegt spr. dat alles wordt eerste contingent vrijgelatenen dat Duitsland bereikte, nadat de Russen gedaan om deze te bevorderen, men op 20 October l.l. de uitlevering, die toen volop aan de gang was, plot- heelt daartoe echter niet alle mid- sellng stopzetten. delen in de hand. Landgenoten moeten elkaar helpen met beschikbaarstelling woonruimte Minister mr van Thiel sprak te Arnhem Geen' betere spiegel dan de oude vriend. j „Meende men in de eerste jaren na de oorlog, dat de woningnood in ongèveer vgftien jaren overwonnen zou zgn, thans is het wel duideiyk dat'wg, ondanks de voortdurende zorg en de krachtige maatregelen van myn ambtgenoot van Weder opbouw en Volkshuisvesting, nog jaren langer met een tekort aan woningen te kampen zullen hebben. Met name jonge gezinnen en jonge mensen, die door gebrek aan woon gelegenheid jaren moeten wachten, alvorens zij kunnen trouwen, als mede enkele andere groepen, zijn van deze situatie het slachtoffer, vooral ook, omdat de huisvestings- bureaux in de regel overbelast zyn met de zorg voor de huisvesting van grotere gezinnen en andere zo genaamde moeilijke huisvestings- gevallen". Deze woorden sprak de minister van Maatschappelijk Werk, mr F. J. F. M. van Thiel, te Arnhem, in een causerie over „Huisvestings nood en algemeen volkswelzijn", waartoe hij was uitgenodigd dooi de Gelderse Provinciale Contact commissie. De bewindsman legde er de na druk op, dat de Woonruimtewet 1947 voor de huisvestingnood geen oplossing biedt en krachtens de considerans - voorschriften vast te stellen ter bevordering van een doelmatige verdeling van de woon gelegenheid - ook niet kan bieden. Hoogstens kan zij bijdragen tot verlichting van de nood. Ook heeft de praktijk uitgewezen Gevangenen terug uit Rusland 94 voormalige Duitse krijgsge vangenen, onder wie meer dan 20 Oostenrijkers, zijn uit de Sowjet- Unie in West-Berlijn aangekomen - de tweede groep sinds de hervat ting van de repatriëring, die vijftig dagen onderbroken is geweest. In deze periode zijn volgens de terug gekeerden vijf Duitsers gestorven in het repatriëringskamp van Swerdlowsk. Sneeuw en vorst in Europa Woensdag is sneeuwval gemeld uit Oostenrijk, Duitsland en Scan dinavië. Bij Hallstatt in Opper- Oostenrijk is een skiër onder een meter sneeuw dood gevonden. Men was met lawinehonden naar hem op zoek geweest nadat zijn gezel lin uitgeput in een berghut was aangetroffen. In het grootste gedeelte van Scandinavië heerste zware vorst, in Noord-Noorwegen tussen dertig en veertig graden onder nul. In sommige streken van Noorwegen waren de wegen door sneeuw ge blokkeerd. Zeven schepen zitten vast. In West-Duitsland heeft ijzel en kele ernstige verkeersongelukken veroorzaakt. dat er in het algemeen bij de be volking onvoldoende bereidheid is vrijwillig woongelegenheid ter be schikking te stellen. Daarom, aldus minister van Thiel-, dient bij voort during de aandacht van ons volk te worden gevestigd op de omvang van de nood en op de morele kwet singen, welke daarvan een gevolg zijn. De actie voor veilig verkeer werd hierbij als methode als voor beeld gesteld. Ons volk dient de be reidheid te hebben de medeburgers die dringend woonruimte behoe ven, te helpen door ruimte, welke kan worden afgestaan, v r ij w i 1- lig ter beschikking te stellen. De overheid is bereid hierbij de be hulpzame hand te bieden. Dit ge schiedt reeds door een tegemoet koming in de kosten, verbonden aan woningsplitsing, krachtens een beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Prae-historische schedel op Java gevonden? Volgens „Antara" is op Midden- Java de schedel gevonden van een volwassen mens, welks ouderdom mogelijk groter is dan van welk tot nu toe gevonden menselijk over blijfsel ook. Dr P, Marks, een geoloog, die voor de technische faculteit van Bandung werkt, heeft verklaard, dat de vondst mogelijk ouder is dan de „Javamens", van wie in 1890 een stuk van de schedel en de kaak gevonden werd. Uit Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, wordt gemeld, dat de Sowjet-leiders Chroestsjef en Boel- ganin voor een vijfdaags bezoek aan Afghanistan op het vliegveld vah Kaboel zijn aangekomen, waar zij werden begroet door premier Mohammed Daoed Chan. Het K.N.M.I. verwecht tot Vrijdagavond: Aanhoudend zacht Na in de nacht regen, overdag opklaringen en plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind rui mend van Zuidoost naar Zuidwest; aanhoudend zacht. 17 Dec. Zon op 8.45, onder 16.31. Maan op 10.33, onder 19.51. Eerste kwartier: 22 Dec. te 10.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 Dec. 5.04 v.m. 17.22 n.m. BROUWERSHAVEN 17 Dec. 4.32 v.m. 16.43 n.m. Springtij: 16 en 31 December. Doodtij: 24 December. Ziekenfondspremie wordt verhoogd Op grond van de terzake ont vangen adviezen van de Zieken fondsraad en de Sociaal-Economi sche Raad heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid besloten, dat de premie voor de ver plichte ziekenfonds-verzekering zal worden verhoogd van vier pro cent tot 4.2 procent. Deze verhoging zal gelden voor het jaar 1956 en derhalve per 1 Januari a.s. ingaan. Egyptische voorposten heb ben Woensdagochtend in het ge bied van Gaza het vuur geopend op een Israëlische patrouille. De patrouille beantwoordde het vuur dat een uur aanhield. De Israëliërs leden geen verliezen, zo wordt van Israëlische zijde gemeld. Volgens waarnemers in Nieuw Delhi verkeert de Indiase commu nistische partij als gevolg van het bezoek van Boelganin en Chroesjt- sjef in grote verlegenheid. Tijdens het bezoek heeft de partij zich van alle manifestaties onthouden en de communistische leiders in India zouden niet goed weten waar zij nu aan toe zijn. Bekendmaking van de Nederlandsche Bank N.V. De Nederlandsche Bank N.V. maakt bekend dat van het bank biljet van f 10,gedateerd 4 Maart 1949, valse exemplaren in omloop blükcn te zgn gebracht. De valse biljetten onderscheiden zich op de volgende punten van de echte biljetten. 1. Het papier is gladder en iets dikker; 2. de blauwe kleur wijkt enigszins af; 3. de beeltenis van ko ning Willem I op de voorzijde is opvallend slecht uitgevoerd; 4. de blauwe achtergrond rond de beel tenis is groter dan op de echte bil jetten; 5. het watermerk is op grove wijze nagebootst; 6. de in de echte biljeten aanwezige veiligheidsdraad is in het falsificaat nagebootst (deze nabootsing is niet, zoals een echte veiiigheidsdraad, voel baar, doch alleen zicht baar als het falsifi caat tegen het licht wordt gehou den); 7. de afbeelding in het mid den van de achterzijde (de molen van Ruijsdael) is zeer slecht uitge voerd. Men wordt verzocht bij ontvangst van een vals biljet als bovenom schreven terstond de plaatselijke politie op de hoogte te stellen, al dus deze bekendmaking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1