Het maken van een gehele water zuiveringsinstallatie verdient voorkeur Het gelukkige dier GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 10 DECEMBER 1055 No. 17861 Stichting „Stad-Groningen" beveelt inpoldering Lauwerszee aan Straks rapport over nieuwe kerndorpen MUZIEK Jean Sibelius negentig jaar Onder de geschenken waren gif ten voor het Sibelius-museum te Turku, de tweede stad van Finland. De Stichting „Nooril-Groningen", recreatie, de afmetingen van KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk BRUINISSE. Bij de Donderdag- Onder geweldige belangstelling uit binnen- en buitenland heeft de Finse componist Jean Sibelius Don derdag zijn negentigste verjaardag de gevierd. Hij ontving o.m. gelukwen- die thans 26 gemeenten omvat, is Schutsluizen" in dè Afsluitdijk en sen van Bondspresident Heuss van avond gehouden herstemming voor onlangs aangewezen als adviesor- de diepte van de vaargeul, de slui- West-Duitsland en koning Frederik c-en notabel in de Ned. Herv. Kerk gaan inzake de plannen tut inpol- zen bij Zoutkamp, de zoetwater- van Denemarken. werden uitgebracht 43 stemmen, dering van de Lauwerszee. In een voorziening, de uitgifte van de President Paasikivi van Finland Hiervan verkreeg de heer M. D. eerste interinirapport, dat kort ge- boerderijen en tenslotte de gees- bracht via de radio hulde aan de Bal (aftr.) 22 stemmen, de heer W. leden is aangeboden aan het col- telijke en materiële verzorging van componist. De president was de v. d. Have 20 stemmen, terwijl 1 lege van Gedeputeerde Staten van de werkers in en rondom de nieuwe enige officiële gast, die de jarige stem van onwaarde werd ultge- Groningen, wordt met klem gewe- polder, alsmede van de nieuwe be- ontving. bracht, zen op het grote belang van een zo woners. spoedig mogelijke aanpak van het In het eerste rapport wordt meer inpolderingswcrk. in het bijzonder aangedrongen op Daarenboven wordt het vraag- het bouwen van de.schutsluizen en stuk van de recreatie en enkele de aanleg van de afsluitdijk. daarmee in nauw verband staande aangelegenheden besproken. UITBREIDINGSPLAN ZIERIKZEE Plantsoen rond uitbreiding R.K.-begraafplaats WI] OUDERS Ik dank je feestelijk 1 Ingezonden mededeling aiiaiiiifiiiiiiliitt H.2ETFABRIEKEN IE ZEVENBERG EN Landbouw en Veeteelt Dit heeft de voorzitter van de stichting, mr W. J. Geertsema, bur gemeester van Warffum, medege deeld op een bespreking te Ulrum. Binnenkort zal een tweede interim rapport verschijnen over het pro jecteren van de nieuwe kerndor pen. Bestudeerd zullen dan nog worden het wegenstelsel voorzover geen betrekking hebbende op de Algemene Vergadering der V.N. Toelating van 18 landen aanbevolen De algemene vergadering van de V.N. heelt de Veiligheidsraad ver- Twec milllard eieren gÏÏLle ioele" De Nederlandse pluimveeteelt be- Arnhem SSSS» ligheldsraad gevraagd wordt, de werd Lt twee rniUlardste et voor L^Skwestfe^aTietsÏe't- verzoeken om toelating van landen de export aangeboden. Dit ei gmg Ugs doen> het is een kwestie van hoedanigheden is ware wellevend- „waaromtrent Êeen kwestie van uaar een firma in Keulen. simpele beleefdheid", meende moe- heid onbestaanbaar. En als er één hereniging rijst .te overwegen. Het vorige J aar werd het twee der >Tante Mien staat altijd voor d_ng waarvan onze harde heden. 52 landen stemden vooi de reso- milliardste ei op 20 December ge- jUjue klaar, jullie gasten mogen bij daagse jeugd weinig of niets moet lutie, twee stemden tegen en vijf cxporteerd, veertien dagen later haar Ageren, haar huisnaaister mag hebben dan is dat wel een combi- onthielden zich. De tegenstemmers dan thans dus, hetgeen bij een ge- v00r juIlie werken m met ver- natie van zelfbeheersing en on- zijn China en Cuba, blanco stemden middelde weekproductie van 50 jaardagen bedenkt ze jullie altijd baatzuchtigheid1 de V.S., Frankrijk, België, Grieken- millioen eieren een extra-produc- royaai». Er zijn |r helaas maar weinigen, land en Israël. De stemming komt tie van 100 millioen betekent. ge heeft geld genoeg.' Meene- die deze eigenschappen zien als volledig overeen met die van De boeren op de kleine gemengde men kan ze het toch niet!", spotte onontbeerlijk voor goede manieren Woensdag in de speciale politieke bedrijven van tien hectare dragen Rob met volle mond. „In mijn en omgangsvormen. Voor te velen commissie. ongeveer 80 procent bij aan de to- jeugd", merkte moeder op, „be- betekenen goede manieren uitslui- De vergadering begroette de uit- tale productie. Tachtig negentig hoorde het tot de goede vormen, tend hoe-je-je-vork-en-mes-vast- slag van de stemming, die door procent van de exporteieren wordt dat wij jongeren de ooms en tantes houdt en wat-je-moet-zeggen-als- voorzitter José Maza werd bekend door Duitsland afgenomen. De rest 0p hun verjaardag gingen felici- je-wordt-voorgesteld en of je je gemaakt, met applaus. 1 - ffJj j' - - - - -• - - „Jongens", zei moeder, „denk jul- dagen geen opgeld meer doet. Dat lie er aan, dat overmorgen tante dit zo zou zijn, is een uitvinding Mien jarig is? Wie van jullie gaat van een zelfzuchtige en gemak- er heen?" Even was het stil. Vijf zuchtige jongere generatie. En jonge mensen keken eerst elkaar daarom verwacht ik dat twee van en toen hun moeder aan. George jullie naar die verjaardag gaan en nam tenslotte het woord. „Moeder", wie er gaan, moeten jullie onder zei hij, „nou moet je eens goed luis- elkaar maar uitmaken", teren, dat kun je nu toch werkelijk niet van ons verlangen, dat we Wellevendheid gezien door daar bij al die stomvervelende an- de jeugd tiquiteiten in die puf-warme kamer De kinderen van deze moeder gaan zitten! Ik ga er tenminste niet zijn niet de enigen, die al wat met heen, dat weet ik wel!" „Ik ook etikette en wellevendheid te ma niet! Ik pieker d'r niet over! Ik ken heeft het liefst maar in de ban dank je feestelijk", vielen de ande- zouden willen doen. Er leeft onder ren hem bij. de rijpere jeugd een tendens om Moeder fronste de wenkbrauwen, het met de vormelijkheid niet zo „Niemand vróógt van jullie of je nauw te nemen en wanneer we dat het prettig zult vinden, maar dat eens nader bekijken, komen we tot behoeft toch geen reden te zijn om de volgende conclusie: wellevend er niet heen te gaan". heid is het vermijden van last, on~ ,Maar mams", lachtte Lottie, gemak en teleurstelling voor der- Dollars voor Assoean-dam De regering van president Eisen hower zal mogelijk aan het Ame rikaanse Congres een tien-jaren- Dat geldt tegenwoordig niet meer dat is zo oneindig veel belangrij ker.' Soms zou ik het de jeugd wel met een scheepsroeper willen toe- roe'pen: Verbeeld je toch niet, dat je wellevend bent, als je alleen maar wellevend doet! Zij, die de ware beschaving en de fijne om gaat naar een aantal andere West- teren. Al vonden wij het vaak niet handschoenen aan of uit moet heb- Europese landen en naar Italië. zo leuk, niemand zou eraan ge- bjj bij een receptie! Toegegeven! dacht hebben om dat na te laten, aRes hoort erbij, maar het is Het gaat goed met de Nederlandse Het was eenvoudig een beleefdheid, njet de kwintensens vam de welle- pluimveehoudery die een welgemanierde jongere in vendheid. r-, tvt J 1 acht had te nemen tegenover de Dat anders - dat zo heel moeilijk De Nederlandse pluimveehoude- ouderen jn de familie". js omdat het de hele mens eist - rij heeft over het prijsverloop en „Moes, als je begint over in- ever de hoogte van de in 1955 voor mijn-jeugd, dan ga ik gillen", pro- de eieren gemaakte prijzen niet te testeerde Nelly, plan voorleggen voor Amerikaanse klagen. De kostprijs van het ei is financiële steun bij de bouw van ons land het laagst ter wereld de stuwdam bij Assoean in Egypte. en de productie per kip is hier het Het voorstel zou een bedrag van hoogst. In 1955 heeft de Nederland- Neen maar heus moedertje', tweehonderd mülioen dollar om- se pluimveestapel zes procent meer mengde zich j0hn in het gesprek, gangsvormen bezitten, doen niet vatten. leghennen dan het vorige jaar en al die dingen van vroeger, dat alleen wellevend, maar zij zijn het Volgens regeringsfunctionarissen de eierenproductie zal dit jaar naar ldt tegenwoordig niet meer. Dat ook! zou de Amerikaanse bijdrage aan schatting acht procent hoger zijn. was auemaai heel dierbaar en goed Wat van buiten geleerde wenken het project, waarvan de uitvoering AJ deze omstandigheden maken de en wej vijftig jaar geleden, toen uit een etiketteboek stempelen een meer dan L300 n?"L°en vonar zal eXp0rtpositie van ons land zeer de mensen langzamer en rustiger mens nog niet tot een waarlijk be vergen, §e deel tel ijk in schenkingen gUnsttgj 2elfs ten opzichte van de leefden en tijd hadden voor al die schaafd mens. Zo gemakkelijk is en gedeeltelijk in leningen worcien concurrent Denemarken. plichtplegingen en vormelijkheden, het heus niet. Natuurlijk - het verstrekt. j3eze optimistische geluiden liet jQa^ past toch niet meer in het le- geeft zelfvertrouwen als men de de voorzitter van de Nederlandse ven van ons jongeren! Niemand juiste kleding draagt voor bepaalde Pluimvee Federatie horen op de in kan dat van ons verwachten. Dat gelegenheden en de juiste beleefd- Utrecht gehouden jaarvergadering m0et je toch begrijpen! Je moet heidsformule weet te prevelen, van deze organisatie. Naar zijn een béétje met je tijd meegaan!" Maar het is niet genoeg, schatting zal in 1955 onze totale „Voor mij", sprak moeder effen, Dat andere, .dat van binnen uit eierenproductie 3700 millioen stuks „zijn beschaving en goede manie- komt en dat zo moeilijk te verwe- bedragen, waarvan 2200 millioen ren en égards tegenover ouderen zenlijken is, dat weegt zoveel Het lid der Tweede Kamer dé worden uitgevoerd, voor het me- iets van alle tijden en niet iets van zwaarder - laten we dat nimmer heer Oud heeft aan de minister rendeel naar Duitsland. een voorbijgegane tijd, dat in onze vergeten! Het zelfbeschikkings recht der Zuid-Molukken zonder portefeuille de volgende vraag schriftelijk gesteld: Is de regering niet van oordeel, dat de op handen zijnde besprekin gen met de regering der republiek Indonesia tevens behoren te wor den benut om het vraagstuk van het zelfbeschikkingsrecht der Zuid- Molukken aan de orde te stellen? Het gaat ermede, als met goed kope confectie tegenover duur maatwerk: het ene is een povere afschaduwing van het andere en beste „kost" ons niet alleen heel wat, maar schenkt ons datgene, wat het andere nimmer bij machte is om ons te verlenen: de distinctie Het gehele leven, ook in de die- dan verdroogt ook het diertje tot van een beschaafde peisoonlijk- renwereld, wordt beheerst door een stofje, waarin geen leven meer dood en leven. Eenmaal komt ook is. Het diertje is dood, zouden we •>X^~X~X*XK^X"X»-X"X"X«**X X voor hén het moment dat zij ster- zeggen. We bewaren dit stofje enige PaBrd verdween in de grond In een straat in de Siciliaan- se stad Catania is plotseling een diepe scheur ontstaan, waarin een paard is gestort. De onmiddellijk aangerukte ven, doch dit ondergaat het dier jaren en doen het daarna weer in v —Ii w,r,v,c het water. Het zwelt en begint heid. Amy Groskamp-ten Have. (Nadruk verboden). In het toelichtend rapport by het Uitbreidingsplan in onderdelen der gemeente Zierikzee, wordt m.b.t. de riolering opgemerkt, dat er plan nen bestaan om te komen tot een gedeeltelijke zuivering van het af valwater. Het gedeeltelijk gezui verde water zou via de Nieuwe Haven afgevoerd worden op de Oosterschelde. Indien de Nieuwe Haven echter, na het verplaatsen van de aanlegsteiger van de Pro vinciale boot naar de Val, zal af gesloten worden door een sluis, gaat de open verbinding met de Oosterschelde verloren. In dit geval moet het gedeeltelijk gezuiverde water worden doorgepompt naar het open water of moet worden overgegaan tot het maken van een gehele waterzuiveringsinstallatie. De opstellers van de toelichting menen dat het laatste de voorkeur verdient. In het Uitbreidingsplan zijn en kele terreinen bestemd voor de be bouwing met een openbaar gebouw. Op het (aangegeven) terrein bij het Kaaskenswater wordt reeds het zie kenhuis gebouwd. Een goede wa terverversing van dit water en van de Ronde Weel is noodzakelijk, waartoe in het plan de mogelijk heden zijn opgenomen. Het terrein van het ziekenhuis is groter aan gegeven dan bij de huidige opzet noodzakelijk is, teneinde enige arm slag te houden bij een uitbreiding van dit ziekenhuis. In deze buurt zullen ook de scholen worden ge bouwd. De plaats van het sportterrein dient zodanig te worden gekozen, de afstand daarvan tot de scholen zo gering mogelijk is. In het plan is voorzien in een nieuwe uitbrei dingsbehoefte van de R.K. begraaf plaats. Hieromheen is een plant soen geprojecteerd, terwijl in deze plantsoenstrook een gelegenheid is gemaakt voor het bouwen van en kele buurtgarages. In de bebouwingsvoorschriften is door het bepalen van de verschil lende bebouwingsklassen het te bouwen woningtype enigszins vast gelegd. Daarbij is er naar gestreefd Wetenschap en Techniek „Spiegelei van Columbus" De „Spiekho rondstraler" voor auto's Een uitvinding van een in Am sterdam woonachtige zakenman, waarvoor als populaire betiteling „het spiegelei van Columbus" toe passelijk is, is door de uitvinder voor de Amsterdamse pers gede monstreerd. Hij noemt zijn vinding „Spiekho rondstraler" en in de toekomst zal deze rondstraler mogelijk een scherpe concurrent kunnen worden voor de bestaande bermlampen, waarmede vele auto's zijn uitge rust. De Spiekho rondstraler bestaat uit een draaibaar spiegeltje vlak voor ieder der beide koplampen van de auto.. Door middel van een knop op het dashboard kunnen de ze spiegeltjes worden bediend. Zij vangen zowel het gedimde als het volle koplicht op en weerkaatsen het opzij naar de berm. Bij de de monstratie bleek, dat de lichtbun dels vooruit op de weg daarvan nauwelijks of zelfs geheel niet ver zwakken. De voordelen van deze vinding zijn o.a. dat de bestuurder bij boch tige wegen geen „dode hoeken" meer behoeft te vrezen. om niet al te zeer de klasse-inde ling in het plan vast te leggen, d#och door het voorschrijven van 'be paalde minima, de aard van de be bouwing en de bebouwingsdicht heid te regelen tot een verantwoord stedebouwkundig geheel. Het spreekt daarbij vanzelf, al dus de toelichting, dat de voor schriften niet in de plaats treden van de bouwverordening, doch dat deze tesamen met de voorschriften kunnen leiden tot een goede en harmonische ontwikkeling van het stadsbeeld, waarbij de belangen voor een goede volkshuisvesting gewaarborgd zijn. SPORT VOETBAL Zierikzee I-RKC I A.s. Zondag ontvangt Zierikzee het Waahvijkse RKC en het brengt de volgende ploeg in het veld: A. Hage d.; A. Rossen en J. Raap a.; B. de Zeeuw, C. van Aken en C. Verwest m.; A. v. d. Hoek, C. Krello A. Verton, G. Koster en D. den Boer v. Weer is het elftal op en kele plaatsen gewijzigd. Op het doel is T. Simmers vervangen door de oud-doleverdediger A. Hage, terwijl op de linksbinnenplaats G. Koster is gekozen, die in drie we ken tijcis van het derde naar het eerste elftal is opgeklommen. Bij gunstige wersomstandigheden zul len vele sportliefhebbers naar het sportpark trekken. Renesse I-Zierikzee II Voor de wedstrijd tegen Renesse is het tweede elftal als volgt sa mengesteld: J. v. Geesbergen d.; A. v. d. Westen en C. Douw a.; A. Ber- revoets, C. v. d. Werve en J. Maijs m.; J. Kouijzer, C. v. d. Maas, J. Stoel, C. Simmers, E. v. d. Sande v. Deze wedstrijd zal naar alle waar schijnlijkheid wel door Renesse ge wonnen worden, doch Zierikzee kan wei eens voor een verrassing zorgen. Renesse komt uit met: W. Krij ger d.; P. Wandel en Adr. Jonker a.; W. Hart, Jac. Jonker en A. Kappers m.;- W. Verseput, J. Dale bout, Jac. Vasseur, L. de Vos en P. Jonker v. Renesse, dat nog slechts I puntje nodig heeft om zich kam pioen te kunnen nomen, zal wel alles op alles zetten om het zover te brengen. Renesse II-Zierikzee III Voor de wedstrijd tegen Renesse II is het derde elftal als volgt sa mengesteld: J. Stoutjesdijk d.; Jac. Snijders en C. Krijger a.; A. Trom pet, J. de Bilde en G. den Dekker m.; C. Verwest II, Th. Kramer, A. Peute, C. Kramer en A. Schouls v. Gezien de vorige ontmoetingen welke beide in een 4-2 overwin ning voor Zierikzee eindigden, ligt een overwinning voor de rood zwarten het meest voor de hand. Bij het afschieten van Japans vuurwerk, die zeer ontplofbare stoffen bevatte, zijn op verschei dene plaatsen in Malakka elf per sonen om het leven gekomen. De politie en de douane zijn een on derzoek op grote schaal begonnen. Zij reizen steden en dorpen af om winkeliers eri burgers tot het af geven van het gevaarlijke vuur werk te bewegen. X geheel anders dan de mens. X Aangezien een dier zich geen langzaam weer tot leven te komen, voorstelling kan maken van het Het beerdiertje leeft weer en gaat FEUILLETON 39 lil IlldlS-CII van uci uci ucciuiGiijc wetj. Gil Baai. r—-]- begrip „dood", kennen zij ook de voort waar het indertijd geëindigd F F M S K (j M I H t I angst hiervoor niet. Een konijntje, was. Zo zien we, dat er met de dood 1 N I v 1 I i n- dat rustig zit te knabbelen, leeft op in het dierenrijk nog wel een en het ander te doen is. De hogere dieren kennen een dat moment en geniet van „zijn", zonder een moment aan de brandweer heeft het dier nog toekomst te denken. Wanneer een „dood" als wij, doch het verschil niet kunnen vinden en even- »t« VQg bem bespringt, zal het dier ligt hierin, dat het grootste deel min heeft men de diepte van schrikken> maar niet denken: „Nu van de kloof kunnen peilen. De jg mjjn iaatste uurtje geslagen!" vindt huizen in de omgeving wor- Qok war)neer bet sterft, weet het ziekte den ontruimd. njet; dat de dood nadert, het onder door HENK VAN HEESWIJK hen X"X* v -x»-x- De doden der V.N. in Korea deze dood door geweld Er was een langdurig stilzwij- m niet zoals bij ons door gen ieder had z'n eigen gedachten, of ouderdom. Zij kennen maar niemand sprak daarover. Ein- dood door een vijand, door hon- deüjk trok de vader z'n jas aan, .X«X"X»X"X»**> gaat slechts de gewaarwordingen ger, door storm, door koude, door zette z>n hoed op en stapte zonder van het moment. Vlucht het dier vuur, door verdrinking en meer verder een woord te Uiten, de deur voor een achtervolger, dan doet het van die gewelddadige einden. ujti de jongen en z'n moeder alleen nnk -/ipktp latende in het kamertje. ■Zuchtend zétte de- jongen zich Tenslotte is er dan nog de dood weer neer aan de tafel tegenover dit instinctief zonder zich bewust te zijn van de gevolgen die voort vloeien uit achterhaling. De delegaties van de 14 landen Doo.rdat het dier zich geen voor- door ziekte. Dieren kunnen ziek z'n moeder, in Korea, die aan de zijde van de stelling kan maken over de toe- WOrden en kwalen krijgen, net als „Wat is het toch ellendig", zei Zuid-Koreaanse troepen hebben ge- komst, kent het ook geen zorgen de mensen. Zelfs vele ziekten zijn hij somber eri spijtig, „dat we altijd streden, hebben bij de administra- en is dus in dit opzicht gelukkiger identiek aan die der mensen, zoals herrie hebben met elkaar. Vader tieve commissie van de V.N. een dan de mens. Het is gelukkig met kanker, gezwellen, blindedarmont- doet 't net lijken, alsof ik hier ben ontwerp-resolutie ingediend, met het „zijn", met het voedsel, de zon steking, malaria, huidziekten, hart- gekomen om ruzie te maken en dat het voorstel te Tangkok, bij Poesan, alle andere dingen in de natuur. een begraafplaats in te richten ter wanneer komt de dood* herdenking van de gevallenen van Wanneei komt de aooa. gebreken, typhus enzovoort. is de grootste onzin. Wat voor be- Een medische wetenschap is de lang zou ik daarbij hebben? Ik ben dieren onbekend en dus doet de van Texel weggegaan, omdat ik de v.n. Vooral bij lagere dieren is dood natuur haar werk en vindt er een heimwee had en nog eens proberen Te Tangkok liggen thans bijna en leven een betrekkelijkheid, want select ie plaats, waarbij de zwak- wilde of ik in een of andere fa- 2.000 leden van ds strijdmacht der wanneer V N. begraven. De vijftienjarige neger L. C. Henry heeft Woensdagavond jl. bekend de 58-jarige Herbert John son, regionaal bestuurder van de Bond ter behartiging van de be langen van leden van gekleurde vast te stellen, maar bij lagere dier- bijvoorbeeld kijken ken uitgeschakeld worden. Hier- briek weer werk kon krijgen. Hoe- naar het pantoffeldiertje, dat zich door handhaven de sterken zich en veel weken is het al geleden, dat ik vermenigvuldigt door deling, dan planten zich voort, waardoor de wegging en daqrom verlangde ik zullen we ons afvragen of dit dier- soort krachtig en gezond blijft. Al- naar huis en het meest naar jou, tje eigenlijk sterft en dus de dood les vindt echter plaats zonder dat moeder. En ik ben nog geen uur in kent. het dier hier bewust iets aan doet huis of ik heb alweer herrie met Wanneer is een dier dood? Bij de of enige invloed kan uitoefenen op vader enom niks. Wat zouden hogere dieren is dit vrij eenvoudig de gang van zaken. we hier toch met z'n drietjes ge- Het maakt er zich trouwens geen lukkig kunnen zijn als vader wat rassen, te hebben vermoord. Zijn soorten kan dit wel eens heel moei- zorgen over en is gelukkig met zijn anders was", enige 'motief was, dat. de versla- lijk zijn. Nemen wij bijvoorbeeld bestaan. Gelukkiger dan de mens, „Geert", .antwoordde de oude gene twee jaar geleden een geschil het beerdiertje, het microscopisch die vol zit met zorgen en angst vrouw zacht, „je weet wel, dat ik 1* ii*.jnt u AI ...AIaa JA ,AA1.A »VA -In. „roort 4V»,iic» VIQFI Af la „roT-lr KnKl had gehad met zijn grootvader, die kleine organisme, dat in het water voor de toekomst, zelf een bloedverwant van John- leeft. Stel, dat het water verdampt, (Nadruk verboden). je graag thuis had, of je werk hebt of niet. Maar 't is net zoals je zegt. Je vader is een best mens, maar heeft zo z'n eigen ideeën en daar moet iedereen en alles voor buigen. Ik kan daar niets aan doen, jon gen, hoe graag ik ook zou willen". „Ik geloof, dat ik weer maar naar Texel ga", besloot de zoon langzaam. „Er zal niets anders op zitten". „Heb je 't daar goed, Geert? Ik bedoel, wat eten en drinken be treft". „O ja", antwoordde hij luchtig, „wat dat betreft, zou ik het niet beter kunnen wensen. Enfin, moe der, je ziet wel, dat de Texelse zee lucht me goed gedaan heeft, hé? Nee, maak je je maar geen zorgen, hoor. Het enige bezwaar is, dat ik dat caféwerk niet gewend ben, dat staat me nog wel eens tegen en ten slotte houd ik toch ook van m'n vak en dan is het hard als je daar geen werk in kunt vinden Hij haalde z'n portefeuille uit de zak en nam er drie briefjes van tien uit. „Hier moeder", zei hij harte lijk, „da's voor jou. Jij hebt me zo vaak wat toegestopt, toen ik nog op de keien zat en op het ogenblik heb ik geen krimp. Jij zult dat geld goed kunnen gebruiken, hé? Be schouw het maar als een extraatje. Later zal ik je wel eens wat stu ren, want ik denk niet, dat ik voor lopig weer in Alkmaar zal komen". De moeder keek met tranen in haar ogen haar grote zoon aan. Ze aarzelde om het geld aan te nemen, dat hij voor haar op de tafel had gelegd. „Geert, kan je het geld niet ge bruiken. Heb je 't niet nodig? Kun je het wel missen?" „Natuurlijk moeder. Ik heb trou wens nog meer geld bij me. Neem het maar gerust hoor, want ik weet, dat je het best kunt gebruiken". „Goeie jongen", prevelde ze 2acht. „Ik ga nu maar weer, moeder", vervolgde hij treurig, „dat is het beste. Als vader straks thuiskomt, groet hem dan van me. Dag moe dertje, ik houd van jou heel veel. hoor". Hij omhelsde z'n moeder harte lijk en nam de koffer weer op om te vertrekken. „Geert, jongen", zei de oude vrouw met tranen in de ogen, „zou je niet blijven, vandaag? Is het niet beter dat je wacht, tot je vader terugkomt?" De jongen schudde ontkennend het hoofd. „Nee", antwoordde hij met een brok in de keel, „dat geeft allemaal toch niets. Wij worden het nooit eens samen. Vader is te conservatief en ik, nou ja, ik ben misschien een beetje eigenwijs, maar ik geloof, dat ik daarin niet voor niemendal een zoon van m'n vader ben. Dag oudje, ik zal je gauw eens wat sturen, hoor". Vlug verdween hij en moeder luisterde nog naar z'n wegsterven de stappen. Dan viel ze voorover, met haar hoofd op de armen en snikte het uit om haar jongen. Zo vond de vader haar, toen hij een poosje later weer thuis kwam. Hij haalde de schouders op en ver dween naar achteren, de tuin in, maar z'n hart was toch bij z'n jong ste zoon, die hij zoeven het station in had zien gaan. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5