Eden en Macmillan naar Washington ïwr-Muit aiseen grote sigaar- Het probleem Cyprus in het Lagerhuis Belangstelling voor de melk- contröle in de provincie stijgende Stad en Provincie Rattenbestrijdingscampagne begint op 14 December Vernieuwing rijbewijzen EENS KOMT HET GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 8 DECEMBER 1935 No. 17859 Wetenschap en Techniek Nylon als grondstof voor de papierfabricage Door de Du Pont Company in Amerika zijn goede resultaten be reikt met de verwerking van nylon en andere synthetische vezls tot papier; dit papier is driemaal zo Communistische inmenging indammen door economische bijstand Sir Anthony Eden, de britse pre- sen de Sowjet-Unie en de Weste- mler, zal op 30 Januari in Wash- lijke mogendheden. - ington aankomen voor een bezoek Verwacht wordt, dat de Britseen s'er*c a's het uit lompen vervaar- van enkele dagen aan de Verenigde Amerikaanse leiders de militaire d*8de product. Het is bovendien Staten, op uitnodiging van presi- behoeften van het Westen zullen zeer bestendig tegen chemische in dent Eisenhower. Premier Eden zal bestuderen. Er zijn reeds tekenen werkingen en neemt in zeer ge worden vergezeld door de minister dat de Westelijke staatslieden hun Hnge mate vocht op, waardoor dit van Buitenlandse Zaken Harold opvattingen over hetgeen nodig is papier zeer geschikt is om er zak- Macmillan. Ook aan Canada zal een om een militaire bedreiging het ^en *e vervaardigen, waaraan bezoek worden gebracht. hoofd te bieden, beginnen te ver- eisen worden gesteld, terwijl anderen ten gunste van een posi- ^et voorts bruikbaar zal zijn voor In diplomatieke kringen te Wash- tievere politiek van economische ket filtreren van bijtende vloei- ington wordt speciale betekenis bijstand aan bevriende en neutrale stoffen en het verpakken van che- toegekend aan het tijdstip van het landen, teneinde te pogen hen te- micaliën. Door de geringe vocht- bezoek van Eden. Verwacht werd, gt;n communistische penetratie te opname is het bruikbaar voor cal- dat Eden besprekingen zou voeren versterken. queerpapier en voor documenten, met president Elsenhower voor het bezoek aan Engeland van maar schalk Boelganin, de Russische premier, en Chroesjtsjef, de secre taris van de Sowjetrussische com munistische partij, in het komende voorjaar. Men is te Washington van me- ning, dat het Russische bezoek aan Evenals vorig jaar heeft ook Engeland niet louter een vriend- fbans de Algemene Bednjtsbond schappelijk gebaar zal zijn, doch de film-» theater- en amuse- ook gepaard zal gaan met ernstige mentsbedrijven het verzoek gericht besprekingen over de nog steeds apn de Nederlandse Bioscoopbond, bestaande meningsverschillen tus- leden te wenden met DE LANDBOUW IN ZEELAND Schouwen-Duiveland op de derde plaats Bioscopen oudejaars avond gesloten? waarvoor duurzaamheid een eerste vereiste is. Gemeentebegroting Be vervoersstaking in Noorwegen zet velen in de kou Vele kantoren en woningblokken in Oslo worden thans niet ver warmd door gebrek aan stookolie als gevolg van de staking van ar beiders in de vervoersbedrijven, een advies om op oudejaarsavond hun theaters te sluiten. Zij hopen dat de exploitanten gevolg willen geven aan deze wens, opdat ook het bioscooppersoneel deze avond Teneinde de belangstelling voor de openbare behande ling van de gemeentebegro ting te verlevendigen heb ben burgemeester en wet houders van Schoonhoven besloten het rapport over 't afdelingsonderzoek van de begroting op aanvrage ter beschikking te stellen aan iedere kiezer-ingezetene van De belangstelling voor de melk- contröle in Zeeland sttfgt. In 1954 werden ruim 70.000 monsters melk op vetgehalte onderzocht; dat is 3.000 meer dan het jaar daarvoor. Het aantal melkcontröleverenigin- gen handhaafde zich in deze pro vincie op 44. Op I Juli 1955 waren 1157 veehouders bjj de melkcon- tróle aangesloten met 5370 koeien. Ruim 27.5 °/o van de melkkoeien in Zeeland blijken thans op melkpro ductie te worden gecontroleerd. Deze cijfers werden medegedeeld op de vergadering van het bestuur van de stichting Provinciale Melk- contröledienst voor Zeeland (P.M. D.), die onder leiding stond van de Rijksveeteeltconsulent, ir W. L. Harmsen. In Zeeland is de melkeontröle nog wel voor uitbreiding vatbaar; een rem vormt het grote aantal be drijven, waar slechts één tot drie koeien worden gemolken. Op deze in de huiselijke kring kan door- de gemeente, alsmede aan brengen, belangstellende jeugd-orga- nisaties. -> •x-x-x-x-x-x* -x* Nabij Moskou worden proe ven genomen met een electrische trein die op kogels in plaats van die nu twaalf dagen duurt. Bijna ?e tandf1j?Je. rattenbertnjdings- wtelen rljdt De trein rijdt ,n een 10.000 havenarteide"s chauffeurs, h°lle 8°°». waar- arbeiders van oliemaatschappijen aa De nooBzakelukhrad van een d00r de wnJvmg t0( Mn minimum en andere transportbedrijven zijn gTulne m?'spreektISenleeï Da in ons land voor vele millioenen Nabij Bogota, de hoofdstad guldens verslindt. Daarnaast vormt van de Zuidamerikaanse staat Co de rat een voortdurende bedreiging lumbia, is een autobus in een ra- mindpï voor de volksgezondheid. vijn gestort waarbij zeven personen de weg. Er yden_ steed min e -g yan gr00t belang, dat de om het leven zijn gekomen. Dertig streeksgewijze personen liepen verwondingen op, van wie één ernstig. schepen in de haven van Oslo worden opgehouden. Duizenden auto's staan door ge brek aan benzine aan de kant van bussen, terwijl in Bergen het bus- rattenbestrijding aanpalen. hebben hun uitgave moesten sta ken door gebrek aan papier. De vissers van de fjorden wachten vergeefs op het vervoer van de vangsten. Heden (Donderdag) wordt de be slissing verwacht van de bond van transportarbeiders over een voor stel tot inschakeling van de Rijks bemiddelaars ter oplossing van het conflict. Instructiedag rattenbestrijding Brouwershaven Rattenbestrijding dient gezamenlijk te worden aangepakt Gif moet worden uitgezet op voedselpaden De strijd tegen het zand in het Midden-Oosten Er zullen elk jaar millioenen bo men meer moeten worden geplant, wanneer men wil bereiken, dat het zand in het Midden-Oosten niet uiteindelijk de goede groene grond in dit gebied geheel overwint. Uit gestrekte gebieden in het Midden- Oosten bestaan voor ruim 95 uit zand of woestijnachtige bodem, welke op zijn hoogst voor het gra zen van kamelen geschikt is. De regeringen van het Midden- Oosten zijn thans tot overeenstem ming gekomen omtrent een bebos- sings-campagne om het woestijn zand in bedwang te houden. Na een deze herfst te Teheran gehou den bosbouwconferentie besloten de regeringen eenstemmig tot op richting van een bosbouwschool, waar in de Arabische taal les ge geven zal worden. De school zal in het begin van 1956 worden gesticht, waarschijnlijk in Syrië. De Duitse oorlogs misdadigers Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken houdt zich thans bezig met de toekomst van de Duitse oorlogsmisdadigers, die in Nederland gevangen worden ge houden. Men heeft de strafacten opgevraagd en is met het doorne men daarvan begonnen. Ook de minister voor Vluchtelin genzaken, Oberlander, zal de stuk ken bestuderen. Naar deze te Bonn verklaarde, moet deze kwestie voortaan in onderhandelingen met de Nederlanders geregeld worden. (Slot). De door de ratten aangevreten dieren lopen daardoor weer groot gevaar voor infectie, en meerdere dikhuiden sterven als gevolg hier van. Zonder overdrijving meent spr. te kunnen zeggen, dat de rat ten -roven van kuikens tot oli fanten. Zelfs kinderen worden door ratten meermalen aangevreten. Spr. gaf hiervan verscheidene voorbeelden. Over de leefwijze van de ratten vertelde spr.. dat rattenfamilie's hun eigen woongebied hebben. De begrenzing wordt uitsluitend door de reuk bepaald. Zij maken op hun terrein een soort wegennet, be staande uit 3 soorten, t.w. voedsel paden, vluchtpaden en speelpaden. Ook deze paden worden weer be paald door de reuk. Het spel is merkwaardigerwijs dij de rat num mer één, en daarna pas komt het eten als nummer twee. Daarom moet het lokaas zo dicht mogelijk bij de nestholen worden uitgelegd, want op grotere afstand van de nesten begeven de ratten zich mestal slechts om te spelen. Bij de bestrijding moet dus voornamelijk op de voedselpaden worden gelet. Daarop moet het gif worden uitge zet. Als dit niet geschiedt is een actie dikwijls tot mislukkig ge doemd. De ratten zijn ook schuw van ieder vreemd voorwerp in hun omgeving. Daarom mogen geen schoteltjes worden gebruikt, die zij niet hebben leren kennen, voor de uitleg van giflokaas. In het gras zijn rattenpaden duidelijk waar neembaar. Het leggen van vergif in open ruimten heeft weinig nut. Rattenpaden vindt men meestal ook langs de muren en speciaal op de Afstand zou gevaar betekenen in de Middellandse Zee De Britse minister van Buiten landse Zaken, Harold Macmillan, heeft in het Lagerhuis verklaard dat Engeland niet bereid is een ne derlaag te aanvaarden in zyn stre ven naar een „rechtvaardige en eervolle oplossing van de kwestie- Cyprus". De minister zeide dit bij het openen van een debat over deze kwestie op verzoek van de Labour- partij. Op het ogenblik worden on derhandelingen gevoerd om te trachten die kloof tussen de stand punten van de beide regeringen en volkeren te overbruggen. „Zoals de Britse regering herhaaldelijk heeft duidelijk gemaakt is de enige goede oplossing van het probleem-Cyprus een politieke. Daarmee bedoel ik een oplossing die rechtvaardig en eervol is voor alle betrokken rege ringen en volkeren". McMillan vreesde, dat als Enge land afstand van Cyprus zou doen, niet vrede, doch oorlog in het oos telijke bekken van de Middellandse Zee zou ontstaan. „Wij zouden te kort schieten in onze verplichtin gen ten aanzien van alle andere volken die op ons steunen als op een van de voornaamste bolwerken ter verdediging van vrijheid en de mocratie, zowel in de NAVO als in het Midden-Oosten". De minister voegde hier nog aan toe, dat de besprekingen met aarts bisschop Makarios, de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, nog geen resultaten afgeworpen hebben, doch dat Engeland „niet zonder hoop" is. hoeken. Dit zijn verzamelpunten van ratten. Proeven hebben bewe zen, dat de rat zich zeer moeilijk laat overhalen te gaan buiten de voedselpaden. Het oriëntatie-ver mogen is daarop nl. ingesteld, en dit wordt gestoord bij het verlaten der paden. Hetzelfde hebben ook konijnen (knaagdieren) in de dui nen. De rattenbestrijding dient geza menlijk te worden aangepakt, want bij ontvolking van een bepaald rat- tengebied komen bij niet verdel ging van alle ratten weer exempla ren van andere kolonies over. Daarom acht spr. het van zo groot belang, dat alle gemeenten op Schouwen-Duiveland meedoen. De voortplanting De voortplanting is een heel be langrijk onderdeel. Er bestaat bij de ratten een snelle voortplanting. Het gemiddelde per worp is 7.6 per rattenpaar. Op Schiermonnikoog zijn de records gemeld. Daar zijn al tweemaal worpen van 17 jonge ratten geconstateerd. De dracht is 23 dagen. Elke maand kan een rat tenpaar een nest jongen ter we reld brengen, als de levensomstan digheden gunstig zijn, d.i. voldoen de voedsel en ruimte. De ratten doen bewust aan kinderbeperking, als de nestgelegenheid en de voed selvoorraden tot beperking dwin gen. De ratten produceren nooit meer jongen dan het voedsel toe laat. Gemiddeld kan iedere ratten paar twee- a diehonderd jongen per jaar ter wereld brengen. Bo vendien is er een natuurlijke se lectie onder de ratten. Alleen de sterksten blijven leven, als na een strijd onderling de zwakste het on derspit gedolven heeft. Door strijd kweekt men een sterk rattenras. Er is ook een zekere vorm van kan nibalisme onder de ratten, want de zwakke exemplaren worden door de sterken opgegeten. De natuurlijke vijanden van de ratten, de bunzings, hermelijnen en wezels mogen niet opgeruimd worden. De mensheid heeft zich al eeuwenlang met de bestrijding bezig gehouden. Vallen zijn in al lerlei vormen geconstrueerd, doch zij helpen slechts enkele malen, omdat de ratten door hun scherp reukvermogen heel spoedig ontdek ken, dat daar hun soortgenoten mee gevangen worden. In het volksgeloof vindt men allerlei mid delen, die de ratten zouden kun nen verjagen. Geen enkele van de ze middelen is van enige betekenis. De bestrijding is slechts doel treffend, wanneer vergiftige pre paraten worden gebruikt, en door ratweringsmiddelen. De vergiften stammen al uit vroegere eeuwen. De Babyloniërs kenden reeds de scilla, een extract uit een bolge was, dat langs de Middellandse Zee groeit. Er zijn velerlei soorten vergif. ZIERIKZEE St.-Nicolaasfeest voor de bejaarden Hoewel de tijd ver achter hen ligt dat ze nog aan St. Nicolaas ge loofden, toch verzamelden 2ich Dinsdagmiddag op de bovenzaal van het „Huis van Nassau" plm. 180 bejaarden uit onze stad om het feest van de goed heiligman, ge organiseerd door de afd. Zierikzee van het U.V.V., bij te wonen. De presidente, mevr. J. Q. Lugt- van Heioma, riep aan de oudjes een hartelijk welkom toe. Van het oor spronkelijke idee om op deze mid dag St. Nicolaas in hoogst eigen persoon te verwelkomen, werd af gezien, te meer ook omdat op de sociëteit de verrassingen zijn uit gedeeld. Men had nu de heren Jac. v. d. Berge en J. P. C. Boot uit Haamstede uitgenodigd deze mid dag hun unieke gekleurde plaatjes van de Westhoek en van vele an dere plaatsen op ons eiland, zo ook enkele van Zierikzee, te vertonen. Met deze opnamen reisden de he ren tot zelfs in het buitenland. De ze middag vertoonden ze de opna men voor de 40ste maal. Maar voor tot de projectie werd overgegaan, werden in de stijl van deze dagen enkele St. Nicolaasversjes gezon gen, waarvan de tekst velen zich niet meer bijzonder goed herinner den. Maar de dames van het U.V.V. zestien in getal, toonden zich goede voorzangsters. Na deze muzikale inleiding werd met de vertoning der plaatjes begonnen, waarbij de heren Boot en v. d. Berge elkaar als explicateur afwisselden, ieder op zijn eigen prettige wijze. Met grote aandacht werden de prachtige opnamen gevolgd en met belang stelling naar de uiteenzettingen geluisterd, totdat het tijd werd voor een kopje thee met gebak, het laat ste geschonken door de Kon. Zee- landia. Ook de heer A. Volkeri zorgde voor een extra snoepje bij de thee. In de pauze gaf Jan Can ters op zijn accordeon enige leuke liedjes ten beste, wat zeer werd ge waardeerd. Na de geneugten van thee en gebak werd met de verto ning en explicatie bij de opnamen voortgezet, totdat weer het uur van afscheid sloeg. Namens allen dank te de heer T. C. Schipper de dames van het U.V.V. voor de prettige middag. bedrijven wordt nl. slechts 15 ®/o van de aanwezige koeien op pro ductie gecontroleerd, op de bedrij ven met vier en meer beesten is dit bijna 35 Toch zal, vooral op deze laatste bedrijven, de melkcon- contröle nog verder uitgebreid moeten worden. „De kosten van deze controle, die op gemiddeld f 10,per koe en per jaar gesteld kunnen worden, behoeven, zo werd in het jaarver slag opgemerkt, geenszins een rem te zijn, want de voordelen komen naar voren als men weet, dat de gemiddelde productie van de ge controleerde koeien in de lactatie- periode 1954/55 bedroeg 4823 kg melk met 3,74 vet in 313 melk- dagen. Stelt men hier tegenover dat de gemiddelde melkproductie van alle Zeeuwse koeien op 3900 kg kan worden gesteld, dan blijkt dat een doelmatige selectie van het melkvee frappante resultaten geeft". Op Walcheren is de controle het meest intensief met bijna 51 ge volgd door West-Zeeuwsch Vlaan deren met ruim 32 Schouwen- Duiveland met ruim 30 Zuid- Beveland met bijna 22 Tholen met bijna 14 en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen met 10,5 Het akker bouwgebied Noord-Beveland sluit de rij met slechts 2 Overigens blijkt de melkproduc tie per koe per jaar in Zeeland de hoogste te zijn van Nederland, ho ger dan die van de stamboekkoeien in Friesland. De burgemeester van Zierikzee herinnert belanghebbenden eraan dat ingevolge artikel 17 der Wegen verkeerswet rijbewijzen voor het besturen van motorrijtuigen over het algemeen geldig zijn voor de duur van vijf achtereenvolgende jaren gerekend van de dag van af gifte af. Ter bevordering van een gere gelde afdoening, in verband met de daaraan verbonden administra tieve werkzaamheden, verdient het aanbeveling dat de aanvragen om vernieuwing ongeveer één maand voor het verstrijken van de geldig heidsduur van het rijbewijs aan de Commissaris der Koningin worden ingezonden. Aanvraagformulieren voor ver nieuwing van een rijbewijs zijn be schikbaar ter gemeentesecretarie, afd. Algemene Zaken. Bij de aanvraag om vernieuwing van een rijbewijs moet o.m. een nieuwe geneeskundige verklaring worden overgelegd. De geneeskun dige verklaring dient te worden aangevraagd bij het Centraal bu reau voor de afgifte van rijvaar digheidsbewijzen, v, d. Spiegel straat 19 te 's Gravenhage, door middel van een zgn. eigen verkla ring van de aanvrager omtrent zijn lichamelijke en geestelijke ge schiktheid voor het besturen van motorrijtuigen. Formulieren voor de eigen ver klaring zijn tegen betaling van f 1 verkrijgbaar ter gemeentesecreta rie, afd. Algemene Zaken. Zierikzee, 1 december 1955. De burgemeester voornoemd, A. M. DEN BOER, lo. DREISCHOR Burgerlijke stand en loop der bevolking over November. Gehuwd: 25. Johann C. F. Pan- kow, 25 j. (te Zierikzee) en Louw- rina E. van Donge, 25 j. Overleden: 2. Janna v. d. Linde, 76 j., wed. van M. Klippel (te Noordgouwe); 15 Nov.: Johannis P. Nelisse, 45 j. (te Noordgouwe); 19 Nov.: Cornells J. Fondse, 52 j. (te Noordgouwe); 20. Maarten P. Ho- gerheide, 50 echtgenoot van P. v. Splunter (te Noordgouwe); 20. Joppa Kooman, 74 j., wed. van P. Priemus. Ingekomen: 2. Hendrik P. Kik van Middelburg; 28. Johann C. F. Pankow van Zierikzee. Over de maand November werden ter gemeentesecretarie ter keuring aangegeven 30 varkens en 4 runderen. NIEUWERKERK Burgerlijke stand over de maand November. Geboren: 1. Klasina, d. van N. A. v. d. Velde en S. M. Smits; 5. Neeltje, d. van C. A. Kik en L. Heijboer; 22. Cornelis, z. van D. Geuze en J. v. Klinken. Gehuwd: 3. W. A. Jumelet, j.m., 23 j. (van Bruinisse) en A. N. v. Dienst, j.d., 23 j.; 10. J. Clarisse, j.m., 33 j. en W. de Valk, 33 j.; 26. W. H. Kesteloo, j.m., 21 j. en R. M. Ginsel, j.d., 21 j. Overleden: 22. T. C. Boogaart, 62 j., echtgenote van A. Dalebout (overleden te Zierikzee); 29. C. A. Boogaard, 69 j., echtgenote van L. J. Soeters (overleden te Noord gouwe). In de buurt van Salzburg (Oos tenrijk) heeft Maandag de eerste lawine van deze winter een kamp van de centrale van Kaprun be dolven, waarin zich veertien ar beiders bevonden. Drie mannen zijn gered. Er zouden acht doden zijn en drie ernstig gewonden. Paardenfokkerij Het hoofd van plaatselijke politie te Zierikzee herinnert, dat het vol gens artikel 8 der paardenwet 1939 verboden is een hengst van twee jaren of ouder te houden zonder in het bezit te zijn van een bewijs van aangifte. De aangifte moet geschieden bij de stamboekvereniging, als de hengst in een stamboek is inge schreven en anders bij het hoofd van plaatselijke politie der ge meente, waarbinnen de hengst wordt gehouden. Deze verstrekt de aangever een bewijs van afgifte. Het bewijs van aangifte is slechts geldig voor de daarop vermelde houder, zolang deze binnen de ge meente van aangifte is gevestigd, en voor de daarop vermelde hengst, zolang deze binnen die gemeente ter dekking is gestationneerd. Indien een bewijs van aangifte niet meer geldig is, moet de houder het terugzenden aan de stamboek vereniging of het hoofd van plaat selijke politie, die het heeft ver strekt, onder opgave van de ver anderingen, welke tot de ongeldig heid hebben geleid. De stamboekvereniging of het hoofd van plaatselijke politie ver strekt een nieuw bewijs. Indien de veranderingen echter een andere gemeente betreffen dan die van het hoofd van plaatselijke politie, die het bewijs van aangifte heeft verstrekt, doet deze van een en ander mededeling aan het hoofd van plaatselijke politie van die an dere gemeente. Formulieren voor het doen van aangifte zijn verkrijgbaar op het Politiebureau. Zierikzee, 3 december 1955. Het hoofd van plaatselijke politie voornoemd, A. M. DEN BOER. Volgens de jongste gegevens zijn in India meer dan 120 mensen om het leven gekomen. Door over stromingen als gevolg van de wer velwind zijn verscheidene dorpen geïsoleerd. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK „Waar zou nog wel kans zijn, op het ogenblik?" opperde de vader. „Er zijn alleen al hier in de stad meer dan duizend mensen zonder werk". „Dan bent U wel van inzicht ver anderd", merkte Geert snedig op. „Enkele maanden geleden was u nog van mening, dat iedereen, die werkelijk alles wilde aanpakken, wat voor de hand lag, nog wel werk zou kunnen vinden". „Jij bent er althans in geslaagd", pareerde van der Plas. „Ja", antwoordde de zoon sar castisch; „ik heb het best getrof fen op dat eiland, 's Morgens een paar uur werk, 's avonds een paar uurtjes en voor de rest van de dag vrijzeven gulden per week en vrij kost en inwoning. Een best leven! Maar je gaat er moreel aan ten gronde!" „Ja, wat voer je daar eigenlijk uit? We weten feitelijk nog geen van beiden, wat je voor werk hebt" zei de vader nieuwsgierig. „O, een reuzebaan. 's Avonds be dien ik en 's morgens maak ik de gelagkamer schoon. Voor de rest van de tijd timmer of schilder ik daar, waar het nodig is". „Dus in een café?" „Jawel", zei Geert kort en zweeg verder. ,,'t Kan raar lopen in het leven, Geert", lachte van der Plas. „En fin, in een café lijkt me nog zo slecht niet. Je zult tenminste geen last van dorst hebben!" „Zo?" antwoordde Geert scherp, „ik ben anders nooit een drinker geweest, zou ik zo zeggen. Ik ge loof niet, dat ik ooit in Alkmaar in een café geweest ben". En hij leg de de nadruk op het woordje „ik". „Wat wil je daarmee zegen?" vroeg de oude, terwijl hij dreigend naar voren kwam. Van der Plas had in zijn jonge jaren tamelijk veel gedronken en hij was altijd in de mening geweest dat niemand, ook z'n vrouw niet, daar iets van wist. Hij had het al thans altijd zorgvuldig voor zich gehouden en had na zijn huwelijk met die gewoonte radicaal gebro ken. Wat hij echter niet wist, was het feit, dat de vroegere, oudere collega's van Geert op de fabriek wel eens hadden verteld over voor vallen in het leven van Geert's va der. Zodoende wist de jongen van heel veel dingen van z'n vader's jeugd af. „Niets anders, dan dat ik me daar niet thuis gevoel", antwoord de Geert rustig, nogmaals de klem toon leggende op het woordje „ik". „Zover ik weet, ben ik nooit be schonken thuis gekomen. Ik acht me daar niet op m'n plaats. Ech ter, omdat ik hier niet werkloos wilde blijven klaplopen, en om de herrie daarover in huis te ontlo pen, ben ik naar Texel gegaan en heb ik dat baantje als keilner ten leste aangenomen. Wat me dat ge kost heeft om m'n afkeer daarvan te overwinnen, zal ik maar niet re leveren. Het heeft me moeite ge noeg gekost om mezelf zover te krijgen. Maar ik ben gebleven, om dat het moest. En wie is daaraan schuldig? U! U hebt me daartoe gedreven!" „IkDe vader rees veront waardigd uit z'n stoel. „Zeg eens, ben je hier gekomen om ruzie te maken? Dan had je be ter op Texel kunnen blijven. Ik ben niet gewend op een dergelijke toon te worden aangesproken, versta je? Niemand heeft je er toe gedwon gen om daar kroegknecht te wor den! Toen jij naar Texel ging, wis ten wij niet, wat voor werk je daar ging verrichten. Je hebt ons dat nooit verteld". „Maar", weerlegde Geert mis troostig, „U hebt toch zo vaak ge zegd, dat het een schande was, dat zo'n vent als ik rondlanterfanterde zonder wat te verdienen. Daarom heb ik, ten einde raad, dat baantje op Texel aangenomen". „Hoor eens, Geert", antwoordde de vader, wat rustiger, „dat je werkloos geraakte, was buiten je schuld. Maar dat je geen pogingen in hét werk steldq om zo nodig het eerste het beste fatsoenlijke baantje te krijgen, dat er beschikbaar kwam, beschouwde ik als lanter fanten, zoals jij dat noemt". „Ik heb anders m'n best genoeg gedaan om werk te krijgen in m'n vak, maar 't was steeds vruchte loos, dat weet u zelf". „Je vak, je vak, maling aan je vak. Geld verdienen! Al had je hier in Alkmaar maar een baantje aan genomen als fietsjongen voor een gulden of vier, vijf, dan zou ik al tevreden zijn geweest". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5