ZIER1KZEESCHEMN1E1IWSR0DF DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 6 DECEMBER 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. IS mm.) ft,per stuk. No. 17858 - 112e Jaargang WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. i. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Stemmen om Russisch bezoek aan Engeland af te gelasten Verschillende opvattingen over vriendschap Het bekende Britse Zondagsblad „Observer" (Onafhankelijk) is van mening dat het, na de aanvallen die de Sowjetrusslsche leiders Cbroesjtsjef en Boelganin, respec tievelijk eerste secretaris der Rus sische communistische party en premier der Sowjet-Unie, gedu rende hun reis In Azië op het Wes ten hebben gedaan, aanbeveling verdient het bezoek, dat deze staatslieden in het komende voor jaar aan Groot-Brittannië zullen brengen, niet te doen plaats vin den. „Eén ding moet thans wel dui delijk zijn. Het „vreedzaam naast elkander bestaan" van staten, 2oals de heren Chroesjtsjef en Boelganin dat opvatten, is zeker niet hetzelfde als vriendschap met het Westen. De huidige leiders der Sowjet-Unie blijven onze onverzoenlijke poli tieke vijanden, ook al geven zij, uit De kwestie- Nieuw Guinea Minister Luns naar New York „Het zal afhangen van de hou ding van de landen, die het initia tief hebben genomen om de kwes tie-Nieuw Guinea op de agenda van de V.N. te plaatsen, hoe Nederland zal reageren". Dit heeft minister Luns, die Vrijdag naar New York vertrok, om persoonlijk de leiding op zich te nemen van de Neder landse delegatie bij de komende be handeling van deze kwestie in de V.N., voor zijn vertrek van Schip hol verklaard. Mr. Luns liet hier onmiddellijk op volgen, dat de Ne derlandse regering iedere inmen ging van de V.N. in de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw Guinea principieel blijft afwijzen. Ernstig spoorweg ongeluk bij Londen Opnieuw heeft %ich bij Londen een ernstig spoorwegongeluk voor gedaan, waarbij dertien personen het leven hebben verloren. Tien uren na het ongeluk was de massa verwrongen metaal nog steeds gloeiend heet, waardoor de oprui mingswerkzaamheden ernstig be- leiherd worden. In totaal 37 personen liepen bij het ongeluk verwondingen op. Een van hen is later in een ziekenhuis overleden. De rassenkwestie in de V.S. De gouverneur van de Ameri kaanse staat Georgia, Marvin Grif fin, heeft in een telegram aan een lid van de Raad van Bestuurders van de staat gezegd, dat het aan sportploegen uit Georgia niet moet worden toegestaan te spelen tegen ploegen van gemengd ras, noch te spelen op plaatsen, waar onder het publiek de rassenscheiding niet wordt toegepast. „Het Zuiden staat voor het Ar mageddon. De strijd is begonnen. Wij kunnen de vijand niet de ge ringste concessie doen", zegt de gouverneur in zijn boodschap. Naar Schotland om te trouwen Een 20-jarig Nederlands meisje (Margaretha Elicabeth Jacobs), is in Gretna Green (Schotland) in het huwelijk getreden met een 31-ja- rige Nederlandse stuurman ter koopvaardij (Moses Kopman). Vol gens de berichten die over dit hu welijk bekend werden, van het En gelse persbureau Reuter en het Franse A.F.P., zijn beiden afkom stig uit Amsterdam en zijn per vliegtuig naar Schotland gekomen. De bruidegom zeide, dat de ouders van zijn meisje zich om godsdien stige redenen tegen het huwelijk hadden verzet. „Ik ben van Jood se afkomst en we zijn naar Schot land gevlogen, omdat de ouders van mijn meisje niet toestonden dat wij elkaar ontmoetten en ik er niet van houd haar op straat het hof te ma ken. Wij hebben elkaar twee jaar geleden leren kennen. Volgens de Nederlandse wet kan mijn meisje voor haar 30ste jaar niet trouwen zonder toestemming van de ouders" Gretna Green is de traditionele Schotse uitwijkplaats voor gelief den, die van de ouderlijke kant te genwerking ondervinden. De Schot se wet laat nl. toe dat personen boven de 16 jaar zonder toestem ming van hun ouders in het huwe lijk treden. practische overwegingen, toe, dat het noodzakelijk is een oorlog met atoomwapens te vermijden", aldus de „Observer", die besluit: „Waar om zouden wij deze heren de ge legenheid geven om hier te lande te pogen onze betrekkingen met bv. de Verenigde Staten en of West- Duitsland te vergiftigen? Want zij zullen dit, te oordelen naar hun optreden in India en Birma, zeker niet nalaten". Frankrijk (wee Januari ter stembus De algemene verkiezingen in Frankrijk zullen op twee Januari worden gehouden, aldus is meege deeld na afloop van een bijeen komst van de ministerraad. I TREIN ZONDER MACHINIST f A f y Tussen Larchmont en Rye X bi de Amerikaanse staat y New York, heeft dezer dagen *j* *j* voor de eerste maal in de 'X Ver. Staten een trein geref X, den, die van een afstand be- X A stuurd werd. Met de trein i' v reisden 75 personen, meren- X deels functionarissen van de «j» y „New Haven Railroad". De X trein reed het traject van y Larchmont naar Rye, een af- X stand van 16 kilometer, heen A X en terug. y Wordt Chroesjtsjef eerste man Volgens de diplomatieke mede werker van de „Sunday Dispatch" zal de eerste secretaris der Rus sische communistische partij, Niki- ta Chroestsjef, binnenkort een po ging doen om de hoogste macht in de Sowjet-Unie aan zich te trek ken. De wijzigingen in de samen stelling der Sowjet-Russische re gering, die zich reeds voltrokken hebben, of nog voorzien worden, zouden een gevolg van dit streven zijn, evenals het bijeen roepen van de Opperste Sowjet op 23 dezer. Vlissingen raakt marine matrozen* opleiding kwijt Naar vernomen wordt zal de ma- trozenopleiding van de Koninklijke Marine, die thans te Vlissingen is gevestigd, omstreeks half Januari van het volgend jaar worden over geplaatst naar Den Helder. De op leiding komt aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". De sterkte van de opleiding varieert van circa 75 tot 100 man. Het is niet de bedoeling dat met de opleiding der marine geheel uit Vlissingen zal verdwijnen. Er blijft hier een marinebasis, ook voor ope rationele doeleinden. Het comman do blijft berusten bij een hoofdof ficier in de rang van kapitein ter zee. Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" zal voorlopig in Vlissingen blijven, doch hierover is nog geen defini tieve beslissing gevallen. Sherman Adams, een der naas te medewerkers van president Eisenhower, heeft op een diner in New York verklaard, dat president Eisenhower nu geheel genezen is van de hartaanval die hij in Sep tember heeft gehad. Hel fraaie Groene Kruis-gebouw annex zusterswoning en badhuis te Nieuwerkerk, dat onder grote belangstelling vorige week officieel werd geopend door de echtgenote van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, mevr. S. C. de Casembroot. baronesse van der Feltz. Starl p-n Prnvlnpïp Viergever naar Kerkwerve; mej. P. OlctU CU ïiUVluClC Dorst naar st. Maartensdijk; C. J. O verweel en gezin naar Lisse; mevr. C. van Donge-Hoekman naar Geslaagd St.-Nicolaasfeest Haarlemmermeer. ZIERIKZEE DE HULP AAN VLUCHTELINGEN Nobelprijs voor de vrede wordt gebruikt voor opheffing kamp Het wordt een „model-demonstratie" De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties zal de Nobel prijs voor de vrede, die zij dit jaar heeft gewonnen, gebruiken voor het opheffen van het vluchtelin genkamp op het Griekse eiland Ti- nos en het verlenen van hulp bij het vinden van nieuwe onderko mens aan de in dit kamp verblij vende vluchtelingen. Het hoofdkwartier van het Ho ge Commissariaat voor Vluchtelin gen van de Verenigde Naties, dat dit bekend maakte, zeide dat de vredesprijs ongeveer 35.000 dollar bedraagt. Het hoofdkwartier is van mening dat het sluiten van een centrum zoals dat op Tinos, waar jarenlang ongeveer 125 vluchtelin gen hebben geleefd en dat één van de armoedigste kampen onder zijn beheer is, een „model demonstra tie" zal zijn om de wereld te bewij zen dat er middelen bestaan om Met de feestdagen „thuis" Emigranten gearriveerd uit Amerika en Canada „Velen van U zijn geslaagd, goed geslaagd", sprak de directeur van de Nederlandse emigratiedienst, mr J. A. U. M. van Grevenstein, nadat het s.s. „Maasdam" van de Hol- land-Amerika Lijn uit Canada en Amerika in Rotterdam was terug gekeerd. Onder de 927 passagiers bevond zich een groot aantal in Amerika en Canada gevestigde Nederlan ders, dat de komende feestdagen in familiekring zal doorbrengen. Er waren tal van afhalers, on danks het slechte weer, dat het schip noodzaakte van Southampton rechtstreeks naar Rotterdam te va ren, dus zonder Le HSvre aan te doen. St. Nicolaas had zich aan boord begeven en de vele kinderen, die de Sint alleen maar kenden „van horen zeggen" en via de 's ochtends gevonden gevulde schoen, konden nu met eigen ogen de kindervriend zien. Ook de Sint sprak alle aan wezigen toe, nadat de volksliederen van Amerika, Canada en ons land ten gehore waren gebracht door het muziekcorps van de H.A.L., dat de tijd van wachten had gekort met het spelen van Sinterklaasliedjes. het vluchtelingenprobleem snel en doeltreffend op te lossen. De Noorse Vluchtelingenraad en de Zwitserse organisatie voor „Hulp aan Europa" hebben hun steun toegezegd bij het uitvoeren van dit plan. De Nobelprijs zal op 10 Decem ber in Oslo worden overhandigd aan de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen, de Nederlander G. J. van Heuven Goedhart. De export van stenen en de woningnood De bedrijfsorganisatie „Bouw vak", aangesloten bij het Onafhan kelijk Vakverbond - dat niet in het georganiseerd overleg is opgeno men - vestigt er in een adres aan de leden der Tweede Kamer de aandacht op, dat haars inziens een deel der materiaalschaarste in de woningbouw wordt veroorzaakt door de uitvoer van stenen, vooral gevelsteen, naar het buite-land. Het gevaar dreigt, aldus het adres, dat stucadoors en metselaars naar een ander bedrijf overstappen of de uitgevoerde stenen „achterna trekken". De opbrengst collecte Stichting 1940-1945 Door deskundigen gemaakte be rekeningen toonden aan, dat de Stichting 1940-1945 nog een bedrag van plm. f 5.000.000 bijeen diende te brengen ter completering van het Stichtingskapitaal, waardoor op basis van intering van dit kapitaal aan alle verplichtingen t.a.v. de ongeveer 6000 door de Stichting verzorgde gezinnen zal kunnen worden voldaan, aldus de bijlage over de slotinzameling, die bij het jaarverslag is gevoegd. Op grond van thans bekende ge gevens kunnen de voorlopige resul taten van de inzamelingen, inclu sief de opbrengst der contributies, worden geschat op f 4.700.000. De Westduitse autoriteiten hebben machtiging verleend tot in voer van handbreigaren van wol uit Nederland voor een waarde van zes millioen D.M. Voorts voor melkproducten, eveneens uit Ne derland, ter waarde van 150.000 D.M. „De Dageraad" Zaterdagmiddag 3 December or ganiseerde de Coöperatie „De Da geraad" een Sint Nicolaasfeest voor de kinderen van haar leden en ver bruikers in de „Graanbeurs" Nadat de grote kinderschaar en kele Sint Nicolaasversjes had ge zongen, daarbij op de piano bege leid door mej. Klimmerboom, trad de grote kindervriend de zaal bin nen, hartelijk toegezongen en toe gewuifd door de kinderen. Mevr. Catshoek verwelkomde namens de Coöperatie de goede Sint, waarna deze het woord nam en enkele kin deren bij zich liet komen teneinde de .\mdeugenden onder hen te be rispen en de goed oppassenden te prijzen. In aanwezigheid van de Sint en zijn knecht werden hierop de kin deren gul onthaald op snoep en li monade, hetgeen gezien de glun dere gezichten, bijzonder in de smaak viel. Hierna werd door mevr. van der Broek een poppenkast- deren enthousiast meeleefden met de avonturen van Jan Klaassen en avonturen van Jan Klaassen en Katrijn. Na afloop hiervan werden de kinderen nogmaals getracteerd en werd Sint Nicolaas door de heer J. v. d. Berge hartelijk dank gezegd voor zijn komst en hem een harte lijk tot weerziens toegeroepen. Bij het verlaten van de zaal kregen alle kinderen nog een verrassing mee naar huis. KERKWERVE Burg. stand en loop der be volking over November 1955. Geboren: Cornelis Adriaan, z. van L. de "Wit en A. P. van Wes- tenbrugge; Johannis, z. van M. de Ruijter en A. van Donselaar; Cor nelis Wilem, z. van W. Kloet en P. F. Pimmelaar. Ingekomen: M. Viergever-Hoek man van Brouwershaven; M. B. Bil-Hendrikse van Baarn. BROUWERSHAVEN St.-Nicolaas kwam per jeep Zaterdagmiddag bracht de Sint een bezoek aan deze gemeente, daartoe uitgenodigd door de plaat selijke middenstandsvereniging in het kader van de huidige St. Ni- colaasweek. Om drie uur ging de muziekvereniging „Apollo" met drumband door de gemeente, ge volgd door de bisschop en zijn knecht, gezeten in een jeep. Een schare kinderen trok met deze stoet mee, teneinde de langver wachte gast te kunnen bewonde ren. Teruggekomen op het Haven plein werd aan alle kinderen iets aangeboden, terwijl „Apollo" het geheel omlijstte met pittige mars muziek. Ter beëindiging der win kelweek zal „Apollo" heden-Dins dagavond nog een korte rondgang door de gemeente maken, waarna de bekendmaking der prijzen zal volgen in hótel Ringelberg. Burg. stand en loop der be volking over November 1955. Geboren: Janny, d. van Anth. Duinhouwer en E. C. Hart. Ingekomen: M. Kooman uit Re- nesse; mej. L. A. Verheyke uit El- lewoutsdijk; Jac. van Oeveren en gezin uit Duivendijke; mej. G. J. de Wolff uit Enschedé; M. v. d. Vlugt en echtg. uit Zuidzande; me vrouw C. E. van Schelven-Kieboom uit Werkendam. Vertrokken: mevr. M. Hoekman- NOORDGOUWE Sint bezocht de scholen en het ziekenhuis Der traditie getrouw bracht St. Nicolaas, vergezeld Van twee zwar te Pieten Vrijdagmiddag een be zoek aan de Openb. Lagere school, de gem. kleuterschool en het zie kenhuis „Schouwen-Duiveland". Te ongeveer 2 uur kwam de goe de Sint aan in de O.L. school, al waar alle leerlingen in één daar toe rijkelijk versierd lokaal bijeen zaten. Bij het signaleren van Sint Nicolaas met zijn gevolg werd deze toegezongen en vervolgens toege sproken door het hoofd der school, de heer J. W. Roskam. Sint be dankte voor de zang en de gespro ken woorden en begroette de leer lingen, het hoofd der school, het overige onderwijzend personeel en de diverse andere aanwezige auto riteiten en genodigden. Daar de Sint voor deze middag ook nog op zijn programma had de kleuter school en het ziekenhuis, kon deze zich slechts tot ongeveer 3 uur in de O.L. school ophouden. Nadat hij enkele intieme gesprekjes met di verse leerlingen had gehad, terwijl sommigen een „mooi" liedje moes ten zingen, onder grote hilariteit van de andere leerlingen en de overige aanwezigen, werd koers ge zet naar de eveneens daartoe ver sierde lokalen der kleuterschool. Ook hier onderhield Sint zich met de kleuters en het onderwijzend personeel dier school. De hartjes der kleuters klopten inderdaad vol verwachting. Te ongeveer 4 uur vertrok de goed-heilig-man van de kleuterschool naar het ziekenhuis. Na het vertrek van de Sint c.a. werden zowel de leerlingen der O. L. school als de kleuters getrac teerd en versnaperingen aangebo den. Het voltallig college van B. en W. kon in verband met drukke werkzaamheden, slechts aanwezig zijn bij de aankomst van Sint in de O.L. school. Met de stoute kinder tjes" liep het nogal af, want zover bekend moest er geen in de zak van een der Pieten. De dezer dagen in deze ge meente gehouden Emmabloem-col- Iecte bracht f 48,44 op. Burg. stand en loop der bevol king over November 1955. Geboren: 10 Johannis, z. van M. de Ruijter en A. van Donselaar, te Kerkwerve; 12. Anthonie, z. van A. Leautaud en A. M. van Lien; 15. Cornelis Willem, z. van W. Kloet en P. F. Pimmelaar, te Kerkwerve. Overleden: 2. Janna van der Lin de, 76 j., wed. van M. Klippel, te Dreischor; 15. Johannis Pieter Ne- lisse, 45 j., ongeh., z. van H. Nelisse en C. M. de Feijtel, te Dreischor; 19. Cornelis Jacob Fondse, 52 j., ongeh., z. van J. Fondse en J. La- ban, te Dreischor; 20. Maarten Pin ter Hogerheide, 50 j., m. van P. van Splunter, te Dreischor; 21. Cornelis Marinus Moelker, 66 j„ m. van J. C. Linders, te Renesse; 22, Jan van de Panne, 89 j., wedn, van C. Ver- seput, te Haamstede; 29. Cornelia Adriana Boogaard, 69 j., echtg. van L. J. Soeters, te Nieuwerkerk. Gevestigd: 1. P. P. L. de Haan uit Amsterdam; 7. mej. A. N. van Leersum uit Zonnemaire; 14. A. H. Overbeeke uit Sint Annaland. Vertrokken: 3. S. v. d. Houten en gezin naar Zonnemaire', 8. J. H. Vullings naar Ellemeet; 21. W. Jon ker naar Doorn. -w-x-x-w Zendt nu deez' winterdagen eeji straaltje zonneschijn, y X de Sint komt u hier vragen X zelf Sinterklaas te zijn. .j. *X' 'X' Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Meer wind Veranderlijke bewolking met tij delijk wat regen; matige tot krach tige en voornamelijk langs de Wad- denkust tijdelijk harde of storm achtige wind tussen Zuidwest en West; over het algemeen hogere temperaturen. 7 Dec. Zon op 8.34, onder 16.32. Maan op 1.15, onder 13.04. 8 Dec. Zon op 8.36, onder 16.31. Maan op 2.28, onder 13.24. Laatste kwartier: 6 Dec. te 9.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 Dec. 8.57 v.m. 21.45 n.m. 8 Dec. 10.05 v.m. 22.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 Dec. 8.43 v.m. 21.18 n.m. 8 Dec. 9.52 v.m. 22.31 n.m. Doodtij: 8 en 24 December. Springtij: 16 en 31 December. BRUINISSE Uitbundige ontvangst van St.-Nicolaas St. Nicolaas, vergezeld van niet minder dan twee Pietemannen was Zaterdagmiddag de gast van de Bruinisser Middenstandsvereniging die immers juist dezer dagen een winkelweek houdt. Loco-burge meester W. van den Berg heette namens het gemeentebestuur de grijze bisschop welkom in Bru op het plein van het gemeentehuis, waar alle kinderen van de lagere scholen en de kleuterschool ver enigd waren en „Nu met Hope" liet toen dit welkom beëindigd was, wat vrolijke tonen horen. Alle kin deren kregen daarop van Sinter klaas en zijn knechten een sinaas appel en de jongeren onder hen bo vendien nog een stukje speelgoed. Met de muziek voorop werd daar op een rondgang door het dorp ge maakt, waar aan alle adressen waar men wist dat een kind ziek was een pakje werd uitgereikt. De kinderen die niete ziek wa ren, werden in de gelegenheid ge steld verschillende soorten lekkers bij elkaar te grabbelen, want de beide zwarte knechten werden niet moe van het strooien van peper- bollen, toffee's, rollen zuurtjes, lolly's enzovoorts. Onnodig te zeg gen dat deze optocht een enorme drukte teweegbracht. De padvind- sters zorgden voor de nodige orde. Ziekentelefoons Nadat de Ger. Kerk en de kerk der Ger. Gemeente daartoe reeds jaren geleden waren overgegaan, besloot thans ook de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse over te gaan tot het beschikbaar stellen van zie kentelefoons. President Tito van Zuid-SIa- vië, is Vrijdag aan boord van het 5600 ton metende opleidingsschip „Galeb" uit Sibenik aan de Dalma- tische kust vertrokken voor een reis naar Ethiopië en Egypte. De „Galeb" wordt begeleid door twee torpedoboot jagers. Radio-Moskou meldt, dat voor 23 December een zitting van de Opperste Sowjet (parlement) bij een is geroepen. Het decreet, waar bij de 1.347 afgevaardigden uit alle delen van de Sowjet-Unie worden opgeroepen was getekend door pre sident Worosjilof en de secretaris van het presidium van de Opperste Sowjet, Pegof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1