Te Brouwershaven werd instructiedag rattenbestrijding gehouden Het „Groene Kruis" kan nog niet denken aan stichting badhuis met melk meer mans HAAMSTEDE Volgend jaar ^ordt bazar georganiseerd Voor de najaarsvergadering van het „Groene Kruis", welke donder dagavond ln „Tavenu" werd ge houden, bestond (traditiegetrouw) zeer weinig belangstelling. Met een kort welkomstwoord, waarin de voorzitter, Jhr. Röell, het overleden bestuurslid de heer M. Blom herdacht, werd de verga dering geopend. N.a.v. de notulen deelde de voor zitter mede, dat de rekening in het voorjaar ter visie gelegd zal wor den. Het bevolkingsonderzoek zal niet meer algemeen worden uitge voerd, doch slechts in bepaalde ge meenten. In dit verband wees hij op de besmetting die op 't Lyceum te Zierikzee is geconstateerd, waar uit blijkt dat regelmatig onderzoek toch wel noodzakelijk is. Verder deelde de voorzitter mede, dat er misschien nog wel eens een moge lijkheid zal komen om een badhuis te stichten, doch dat dit voorlopig wel tot de vrome wensen zal be horen. Hierna werd de begroting voor het jaar 1956 post voor post door de penningmeester voorgelezen en toe gelicht. Hij wees er op dat, dank zij de activiteit van de bode, de heer J. Beije, het ledental regelma tig toeneemt en thans ongeveer 850 leden bedraagt, waarvan 122 zgn. jeugdleden. Hij wees er op dat de post voor onvoorziene uitgaven erg geflatteerd is, omdat er geen af lossing in de begroting is opgeno men. Wanneer dit laatste wel het geval zou zijn, was er een nadelig slot geweest. Daarom ook zou hij gaarne zien dat de nog op het wijk- gebouw rustende hypotheek zo spoedig mogelijk geheel afgelost kan worden. Enkele vragen die n.a.v. de be groting werden gesteld, werden zo wel door de voorzitter als de pen ningmeester afdoende beantwoord. Op een desbetreffende vraag werd o.a. medegedeeld dat er nog f 4.000 hypotheek op het wijkgebouw rust. Door een der leden werd er op ge wezen dat het noodzakelijk is dat de hypotheek eerst afgelost moet zijn voor er over een badhuis kan worden gedacht, hetgeen de voor zitter beaamde. Een ander lid wees er evenwel op dat een badhuis geen speciale Groene Kruis-aangelegen- heid is doch van de gemeente. De begroting werd daarna vastgesteld met een totaal van.f 9664, waarin een post van f 433 voor onvoor ziene uitgaven. In de vacature-M. Blom werd als bestuurslid gekozen de heer C. J. .v. d. Maas, terwijl de aftredende bestuursleden mevr. N. Boot-Fok ker en de heer J. C. de Feiter her kozen werden. Tot leden van de fi nanciële commissie werden aange wezen de heren M. Vlaander, K. Manni en A. van Zuijen. Teneinde wat meer leden op de voorjaarsvergadering te krijgen, die zo mogelijk in Maart gehouden zal worden, zal een attractief poppen spel, een film of een lezing worden gehouden. Stad en Provincie ZIERIKZEE Sf.-Nicolaas bezoekt bejaarden De TJ.V.V. hoopt op Dinsdag 6 December des middags half drie de ouden van dagen een St. Nicolaas- middag aan te bieden in de boven zaal van het „Huis van Nassau". De heer van den Berge uit Haam stede zal een film vertonen. Alle bejaarden zijn hartelijk welkom. HAAMSTEDE Afdeling Schouwen'sWesthoek van het Ned. Rode Kruis Door bovengenoemde afdeling is in de woning van mevr. P. van Dal- sen-v. d. Graaf een etalage Inge richt van Welfare-artikelen, die daar verkocht worden. Met het oog op de komende feestdagen willen wij de aandacht van de burgerij op deze verkoop vestigen, omdat door het kopen van deze artikelen, die zeer mcoi en practisch zijn, een nuttige zaak wordt gediend. Tot heden loopt deze verkoop uitste kend en is het zaak, wil men niet teleurgesteld worden, niet te lang te wachten hier eens een kijkje te gaan nemen en zo mogelijk een of meer van deze artikelen te kopen. RENES8E Onze oud-dorpsgenote mej. J. K. Geluk slaagde in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam voor het diploma Ziekenverpleging A. BROUWERSHAVEN Prijzen Winkelweek Het bericht betreffende de ver melding der prijzen van de winkel week behoeft een nadere toelich ting, omdat hierin enkele verande ringen zijn aangebracht tijdens de laatste ledenvergadering. Er werd gemeld dat de eerste prijs een fiets of stofzuiger was, maar dit bedrag is gesplitst, zodat hiervoor 3 prij zen zijn aangekocht ter waarde van plm. f 50 elk. De hoofdprijzen be staan nu uit een pendule, tafel kleed en cassette. Vervolgens stelde de voorzitter he organiseren van een bazar in de zomer van 1956 aan de orde. Voor gesteld werd, naast het bestuur een bazarcomité te vormen, doch daar er op deze vergadering 20 weinig leden waren, werd besloten zo mo gelijk vóór Kerstmis een speciale vergadering te houden voor het sa menstellen van dit comité. Bij de rondvraag werd door een der leden gevraagd of het mogelijk is een agenda en een uittreksel uit de rekening aan alle leden toe te zenden. Na enige discussie werd be sloten op een of andere manier te trachten wat meer animo voor de ledenvergaderingen te wekken. Hierna sluiting. OOSTERLAND Onze dorpsgenoot de heer P. Vaane slaagde dezer dagen bij de gehouden examens te Den Haag voor het Patroonsdiploma Beroeps- goederenvervoer langs de weg. Centrale verwarming Oud Ger. Kerk Het kerkgebouw van de Oud- Gereformeerde kerk aan het Groe- nendaal, zal in de toekomst cen traal worden verwarmd. Reeds is een begin gemaakt met het aan leggen van de bulsleidingen, waar na de radiatoren kunnen worden geplaatst. Het oliestook-systeem wordt toegepast. Een tank van 3000 liter zal de installatie voeden. De tank wordt in de grond inge graven. Ongetwijfeld betekent cen trale verwarming voor dit gebouw een belangrijke verbetering. BRUINISSE Nieuwe halte R.T.M.-bus Door de bemoeiingen van het ge meentebestuur is thans verkregen dat de bus van de R.T.M. vier keer per dag van het Ned. Herv. Ver.- gebouw vertrekt, waardoor de reis naar de halte Bruinisse of Zijpe, die vooral bij storm en regen be zwaarlijk is, niet meer behoeft te worden gemaakt. De vertrektijden zijn 7.20, 9.20, 13.20 en 17.20 uur. De tijden van aankomst te Brui nisse zijn 10 minuten vroeger. Tankbootje zat op „kleine dam" Het tankbootje dat de Bruinis- ser mosselvissersvloot van gasolie voorziet en dat gemeerd is aan het eind van de haven, kwam, doordat een meertouw brak dwars op de zg. Kleine dam te zitten, met de achtersteven op de stenen en met de kop in de vaargeul. Dit gebeur de gisternacht, zodat het eerst laat door enkele vertrekkende schippers werd opgemerkt. De mosselkwekers Levien de Waal en Leen Jumelet besloten, kostte wat het kostte, het scheepje van de dam af te trek ken, daar anders bij verder door gaande eb het vaartuig zou bre ken en de haveningang zou worden versperd. Met hun vaartuigen Bru y en Bru 10 trokken zij de boot van de dam af, zij het dan dat het roer afbrak en vast bleef zitten. Maar het schip zelf was behouden. Het breken van het touw is waarschijn lijk te wijten aan het zg. zuigen van inkomende en uitgaande sche pen. Burgerlijke stand en loop der bevolking over November. Geboren: 19. Kornelia, d. van Joh. Olree en W. J. de Jonge; 19. Hendrik Marlnus, z. van P. J. Dorst en A. Capelle; 19. Jacob, z. van Marinus de Ronde en E. J. Wes- dorp; 25. Adriana, d. van J. J. de Waal en M. Bal; 27. Jannetje Hen- drika, d. van J. W. Jonker en M. C. Krabbe. Ingekomen: Cornells Goud van Waarde; Dirk Kik en echtgenote van Oosterland; Neeltje de Koning van Ermelo; Adriana N. van Dienst van Nieuwerkerk; Jacob Meertens van Vlissingen; Johanna P. Wisse van Zierikzee. Vertrokken: Leendert H. v. d. Berge naar Nieuwerkerk. VISSERIJBERICHTEN De mosselexport In de afgelopen maand Novem ber 1955 draaide de mosselexport op volle toeren. Door Bruinisser kwekers werden afgeleverd 41.000 tonnen mosselen, nl. uit de Wad denzee 21.825 tonnen en van de percelen uit de Zeeuwse stromen 19.155 tonnen. FINANCIEEL NIEUWS Nutsspaarbank Zierikzee Bij de Nutsspaarbank te Zierik zee werd in de maand November '55 ingelegd f 72.430,48 (Oct. '55 f 140.470,44). Terugbetaald werd in het zelfde tijdvak f 99.727,57 (Oct. '55 f 83.021,20). Per 1 December 1955 bedraagt het inleggerstegoed 3.384.178,43. Het aantal rekenin gen vermeerderde met 16 terwijl door vertrek en opname 10 reke ningen werden afgevoerd. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk Bij de Woensdag 1 December te Bruinise gehouden stemming voor de verkiezing van 2 notabelen in de Ned. Herv. kerk, wegens periodieke aftreding van de heren A. Jumelet- Jumelet en M. D. Bal, werden uit gebracht 50 geldige stembiljetten. Hiervan verkregen A. Jumelet- Jumelet 32 stemmen, W. van der Have 21 stemmen, M. D. Bal 17 stemmen, W. Jumelet-Otté 9, P. Schraver 4, J. Otte-Meermans 3 en G. A. Padmos, M. C. Dorst, C. A. Hanse en A. Jumelet Dz. elk een stem. Herkozen de heer Jumelet- Jumelet, herstemming moet plaats hebben tussen de heren M. D. Bal en W. van der Have. Ingezonden mededeling li §^7 v\ 4L DRIEKWART KAN 47 .r.-r,.r WIJ OUDERS Kinderen en feestdagen De moeder van het grote gezin zat gezellig te vertellen van de Sin terklaasviering „Wij behoeven nooit iets te doen, de kinderen doen alles en zij weten nog beter dan wij hoe alles moet!' 'lachte zij. „Het is ieder jaar precies hetzelfde en ik zou niet moeten proberen om ook maar iets aan de gang van het feest te veranderen. Om te beginnen het menu: Er wordt bij ons op 5 December altijd hutspot gegeten met appelmoes toe. Zonder hutspot zou het geen echte Sinterklaasavond zijn. Na tafel moet vader zijn krantje lezen en ik hielp de meisjes met omwassen. De jongens halen dan uit het hele huis ale kleine tafeltjes die zij kun nen vinden, want iedereen wil een tafeltje achter zijn stoel hebben. Het tafelkleed gaat er af en de eet tafel wordt uitgetrokken. In het midden staat een bord met de boterletter van oma, rechts en links geflankeerd door een bord met speculaas en een schaaltje borstplaat. Ter weerszijden daar van een doosje voor touwtjes en elastiekjes, een schaar en een mes en op het buffet een teiltje warm water met een handdoek voor eventuele vuile vingers als er „vieze" pakjes zijn. Het theeblad naast moeder, de mand met pakjes tussen moeder en de jongste en alle zelfgemaakte surprises in de bij keuken. Het is ieder jaar precies hetzelfde: er is een soort vaste volgorde, waaraan niet mag wor den geraakt. Ze werken allemaal samen en ieder weet wat hij of zij heeft te doen. Het gaat alles op rolletjes! Het nut van traditie Alle kinderen vinden het prach tig om een feest te helpen maken en om te mogen meehelpen aan de voorbereidingen ervan. Het zijn al die kleine, tot het feest behorende handelingen, het zijn de voorwer pen, de klanken en de geuren, die alleen bij deze dag behoren, elk jaar weer, die het geheel stempelen tot hun eigen feest, het feest zoals het thuis wordt gevierd en waar aan zij later als volwassenen een vertederde herinnering behouden. Kinderen zijn zonder uitzonde ring zeer gevoelig voor traditie. Wanneer er aan de gang van zaken ook maar iets wordt veranderd, ervaren zij dit alsof hen iets dier baars werd afgenomen. In de tra ditie, het telkens op bepaalde tijden terugkeren van bepaalde handelin gen en gebeurtenissen ligt voor het kind eep element van rust en vei ligheid. In een haastige wereld vol van vaak onbegrepen angstaanjagende dingen, is de terugkeer van het ver trouwde feest als een telkens weer gevonden lief stuk speelgoed. Als traditie door de ouders juist wordt vertolkt, dan biedt zij hun een wel kom middel om de jeugd het besef van co-operatie bij te brengen. Ook feestvieren moet worden geleerd Hoe komt het, dat bij sommigen een feestavond tot een werkelijk feest wordt en bij anderen slechts een gelegenheid is 'om iets te krij gen? Feestvieren moet worden ge leerd en nergens kunnen onze kin deren dat beter leren dan in een harmonisch gezin. Achter elk feest staat als stuwehde kracht de moe der, die de gave bezit anderen vreugde te kunnen schenken. Wij zijn er niet af met te zeggen: „Ik bezit die gave nu eenmaal niet", want het is een gave, die alleen maar goede wil vereist en de be reidwilligheid zich voor anderen in te spannen. Tegenwoordig is het helaas vaak zo, dat de jeugd alleen maar inte resse heeft voor een feest, dat door anderen is voorbereid en in elkaar gezet. Zij willen dan wel komen om zich te laten amuseren. Dit is een verderfelijke geestesgesteld heid. De ouders in wier huisde traditie wordt hooggehouden, zij die hun kinderen er reeds jong aan gewend hebben, dat feestvieren niet alleen nemen, maar ook geven is, geven van je tijd, je moeite en je inspan ning en dat allen dat behoren over te hebben voor allen - die ouders hebben hun kinderen een zeer waardevol iets meegegeven in het leven. Zij hebben een grote kans, dat hun kinderen later in eigen ge zin de traditie van het goede feest zullen voortzetten op hun wijze, volgens hun opvattingen, maar toch met een kern erin van zo-als-het- thuis-was. Amy Groskamp-ten Have. (Nadruk verboden). Sinds de Februari-ramp in 1953 is het Nederlandse volk tot het besef gekomen, dat er noodzakelijk verbeteringen moeten worden aangebracht aaiïr de dijken op de zwakke plaatsen in onze kust. In de laatste jaren zipn er al veel verbeteringen aangebracht in de bestaande dijken en de bodenste foto toont de opnieuw beschermde Oudenhoornse dijk, bij Hellevoetsluis. De zeewering is uitgerust met zg. Diabo-stenen en de bovenrand van de dijk is teruggebogen, zodat hoogopspattende golven terugslaan. - Op de onderste foto een close-up van de zg. Beverkoppen, waarmee men experimenteert. Goede belangstelling uit Sch.-D'landse gemeenten Zoals gemeld is Donderdag te Brouwershaven een instructiedag gehouden voor de rattenbestrij ding, georganiseerd door de ge meentebesturen op Schouwen-Dui- veland, in samenwerking met de Plantenziektekundige Dienst te Wa- geningen. De instructiedag werd bezocht door 38 personen uit alle gemeen ten (met uitzondering van Zonne- maire). Onder de aanwezigen be vonden zich drie districtsopzichters van de Centrale Dienst „Noord- Zeeland" en vjjf assistenten van de Landbouw Voorlichtingsdienst. De vergadering stond o.l.v. burgemees ter J. L. van Leeuwen van Brou wershaven. Als inleider trad op de ■heer D. W. Lange veld te Wage- ningen. De heer Langeveld deelde eerst iets mede over de schade welke de bruine rat aan materialen kan toe brengen. Hij leeft in het veld, maar ook in riolen, in schuren, onder' vloeren, op vuilnis-stortplaatsen. Hij noemde hem een echte demo craat, want hij handelt zonder aan- ziens des persoons. Hij wordt im mers aangetroffen ln villa's, aan boord van keurig onderhouden oor logsschepen, in kazernes, op de boerderij, enz. Als knaagdieren móéten ze knagen, om de twee snij- voortanden op juiste lengte te kun nen houden. Zij knagen dus niet uitsluitend om te eten, doch om hun snijtanden tot slijtage te bren gen, willen deze niet tot vergroeiin- worden. Daarom knagen zij aan zakken, waterleidingbuizen, zelfs kabels. Aan het materiaal gaan zij niet dood, omdat zij het loodaf- slijpsel direct weer uitspuwen, Spr. zei dat men bij het hebben van een rattenfamilie gerust kan zeggen: ik heb ratten in de kost. Want een rat eet gemiddeld 25 gram per dag; 100 ratten - en die heeft men gauw - eten dus al 2.5 kg per dag. Berekend per jaar zijn de schadecijfers, die nog laag gehou den zijn, eenvoudig ontstellend. De Plantenziektekundige Dienst schat dit verlies op tenminste vijftig mil- lioen gulden per jaar. Een goed ge organiseerde en goed gelelde be strijding behoeft nog niet één mil- lioen gulden per jaar te kosten en dat terwijl ratten voor de volle 100 kunnen worden uitgeroeid. Maar de bevolking - en speciaal de landbouwers - onderschat de rat ten. Op boerderijen zegt men veelal dat rattten bij het bedrijf behoren, gelijk een oude commode. Maar dat is niet waar, aldus spr. Ziekteverwekkers en -overbrengers Naast de schade-aanrichters zijn de ratten ook ziekteverwekkers en -overbrengers. Er zijn 47 ziekten bekend, die door ratten kunnen worden overgebracht. Onder de besmettelijke worden genoemd de varkenspest, de ziekte van Bang en de pseudo-vogelpest. De boer derijen liggen hiervoor vooral kansrijk. De ziekte van Weil is een ander ernstig gevaar. De bruine rat veroorzaakt deze ziekte door uri neren. Overal waar dit gebeurt, in zwembassins, plassen op erven, in stallen, kunnen deze ziektekiemen, waarmede 30 tot 50 pet. van alle 'bruine ratten zijn besmet, in de kleinste huidwondjes het lichaam binnendringen. Om deze ziekte in het bijzonder grondig te kunnen onderzoeken wijst spr. op de wen selijkheid om dode ratten, welke nog kort zijn gestorven, op te stu ren aan prof. dr. J. W. Wolf, Labo ratorium voor Tropische Hygiëne, Mauritskade 57 te Amsterdam. De typhus is eveneens een ge vaar, waarbij ook paratyphus. Spr. wees ook op de rattenbeet-ziekte, welke bij niet tijdig herkennen, na een incubatieperiode van 3 weken dodelijk is. Nog steeds vallen hier aan slachtoffers. Pest en cholera kunnen ook worden overgebracht door ratten, door middel van rat- tenvlooien. Speciaal bij zeeschepen levert dit gevaar op, om welke re den alle zeeschepen na contröle eens per halfjaar moeten worden gezuiverd met blauwzuurgas. Dit is een kostbare methode, doch een zeer doeltreffende. Dit rattenzuive- ren kost millioenen guldens per jaar. Eén zeeschip zuiveren kost gemiddeld aan kosten huisvesting personeel, oponthoud enz. f 12.000. Opvallend ls de agressieviteit, wel ke de ratten aan de dag leggen te genover andere dieren. Kuikens Opperrabyu A. Schuster geïnstalleerd In de synagoge aan de Lekstraat te Amsterdam is als opvolger van de op 9 December van het vorige jaar overleden opperrabijn J. Tal de heer A. Schuster als opperra bijn van het synagogaal ressort Amsterdam geïnstalleerd. Na de administratieve hevesti- H ging door de heer I. Dasberg, voor zitter van het ressortaal bestuur, volgde in de synagoge de installatie van de nieuwe opperrabijn door opperrabijn S. Rodrigues Perelra van de beide Portugees-lsraëlieti- sche gemeenten in Amsterdam. Hef weer in November De maand November 1955 zal in de statistiek der meteorologie ze ker bekend blijven als droog en zacht. Er viel namelijk op hel proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse slechts 23,2 mm. regen tegen 70 normaal. Nog niet het der de van wat we ongeveer gewoon zijn dus en wat de temperatuur be treft is een thermometerstand van 16.4 gr. Celsius op 7 November toch zeker ook wel een uitzondering. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland. Zaterdagmiddagcompetitie Wijziging programma 2e klasse C: De voor heden (Za terdag) vastgestelde wedstrijd Be ren I-MEVO I is uitgesteld. Virtus I-Zierikzee I Voor de wedstrijd tegen het Ze- venbergse Virtus is het eerste elf tal van Zierikzee als volgt samen gesteld: T. Simmers d.; A. Rossen en J. Raap a.; E. G. Couperus, C. M. v. Aken en B. de Zeeuw.tb'.; A. 'v. d. Hoek, C. Verwest, A. Verton, C. Krello en D. de Boer v. De grote verrassing in dit elftal is wel dat T. Simmers de plaats van W. Kouijzer overgenomen heeft terwijl als linksback J. Raap is ge kozen. Op de plaats van T. Sim mers is nu A. v. d. Hoek gekomen. Indien de opstelling van T. Simmers en J. Raap een goede greep van de E.C. blijkt te zijn en de voorhoede eindelijk eens tot scoren komt, kun nen de roodzwarten wel eens voor een St. Nicolaasverrassing zorgen. Zierikzee II-Dreischor I Evenals vorige week moeten de reserves van Zierikzee spelen tegen Dreischor I. Het elftal is als volgt samengesteld: J. v. Geesbergen d.; A. v. d. Westen en C. v. d. Maas a.; A. Berrevoets, C. P. v. d. Werve en C. Douw m.; J. Kouijzer, C. Sim mers, J. Stoel, G. Koster en E. v. d. Sande v. Gezien de wedstrijd van vorige week kan ook nu wel een overwin ning van Zierikzee verwacht wor den. Brouwershaven I-Zierikzee III Het d.erde elftal ls als volgt sa mengesteld: J. Stoutjesdijk d.; Jac. Snijders en C. J. Krijger a.; A. Tromper, J. de Bilde en G. den Dekker m.; C. Verwest II, A. Stout- jesdijk, J. v. d. Kreeke, A. Krijnse Locker en A. Schouls v. Hier mag wel een overwinning van Brouwershaven verwacht wor den, doch als de Zierikzee-spelers hun beste beentje voorzetten, kun nen zij wel een eervol resultaat be halen. Volgens een Tsjechoslowaaks blad is in Hlucin een man veroor deeld tot zeven jaar gevangenis straf „wegens het ijverige luisteren naar „Radio Vrij Europa", het slechte behandelen van de mensen in zijn dienst en het in dienst ne men van kinderen". Alle bezittin gen van de veroordeelde zijn ge- confiskeerd. In een munitiefabriek bij Pia- cenza in Noord-Italië heeft zich Donderdagavond een ernstig onge luk voorgedaan. Een wagen met ontplofbare stoffen explodeerde. Volgens de eerste berichten zijn negen arbeiders om het leven ge komen. Een van hen had een hand granaat latert vallen waardoor de wagen met explosieven tot ont ploffing kwam. worden geroofd, biggen en zelfs kalveren durven ze aan te vallen, en ook volwassen kippen. Als voor beeld noemde spr. de dierentuinen. In Rotterdam's Blij dorp roven de ratten kostbare vogeltjes, bijten zij de kostbare casuaris in de rug, en vreten zij de dikke huid van de olifanten aan, tot op het gevoelige vlees.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 7