Kleine twintig duizend woningen cv kwamen er bi| in eerste heltt 55 Engelse verkeersstraaljager vertrokken voor tocht naar Australië MOURER Officiële huldiging binnenvader en -moeder van Burgerweeshuis Zierikzee 5 DECEMBER mmiiiimiiiiiil DE WONINGBOUW IN ONS LAND tie verlenende bedrijfstakken, zo als de metaalindustrie, de metaal nijverheid, de textielindustrie, de confectie-industrie en de bouwnij- erheid. I I I If. C /T In de weelc van 29 JuIi tot 4 jL* ii- I werkplaatsen en op bouwwerken Aantal opgeleverde huizen kleiner dan vorig jaar „eiegen ten Noorden van de lijn, die wordt gevormd door Rijn, Lek, De woningvoorraad in Nederland ningwetbouw en 13.900 voor pre- Nieuwe Maas en Nieuwe Water- Is In het eerste halfiaar 1955 ver- miebouw.. 1519 bouwvergunningen weg. De steden Rotterdam en Arn- JV ,o 11 a hadden betrekking op woningen, hem worden gerekend in hun ge meerderd met 19.447 eenheden. Worden gebouwd volgens een heel te behoren tot het gebied ten Deze vermeerdering Is bet resul- van de niet-traditionele bouwsyste- Noorden van deze lijn. taat van de voltooiing van 23.771 men. Voor 16.777 woningwetwonin- De bouwarbeiders, werkzaam in nieuwe woningen &en werd in het eerste halfjaar werkplaatsen en op bouwwerken, 1955 in totaal een bedrag van gelegen ten Zuiden van genoemde De gereedgekomen woningen zijn f 4.865.916 aan jaarlijkse bijdrage lijn zullen in de week van 5 tot 11 als volgt over de provincies ver- toegezegd. Er werd in diezelfde pe- Augustus vacantie hebben, deeld: riode een bedrag van f 23.473.880 De Bedrijfsraden voor de „ne- Groningen 698; Friesland 659; aan premiën toegezegd voor 6.003 venbedrijven", van het bouwbe- Dventhe 650; Overijssel 1302; Gel- premiewoningen. drijf, sehilderbedrijf, stucadoors, derland 2397; Utrecht 1413; Noord- terrazzo- en steenhouwers zullen Holland 13094; Zuid-Holland -) °p 1 Jul' van dlt Jaar waren op dezelfde gedragslijn volgen als de 3241; Zeeland 650; Noord-Brabant bouwwerken, waarvan de bouw- Bedrijfsraad voor het bouwbedrijf. 2878; Limburg 1756; Amsterdam SOm meer dan f 10.000 bedraagt, 974; Den Haag 1569; Rotterdam V00rz0Ver het woningbouw betreft, 54.500 arbeiders werkzaam. Vlieghoogte bedraagt 19 km en snelheid 800 km per uur 2279; Noord-Oost polder 231. Totaal 23.771 (le kwartaal 1954: 28.480). excl. Amsterdam; -) excl. Den Haag en Rotterdam. Door onbewoonbaarverklaring, afbraak enz. gingen 4827 eenheden verloren. Van de in het eerste half jaar 1955 gereedgekomen woningen waren 176 duplexwoningen. Hoewel de woningproductie in geld uitgedrukt het eerste halfjaar van 1955 een hoger bedrag heeft belopen dan in de overeenkomende periode van het vorige jaar, is het aantal gereedgekomen woningen kleiner. De totale bouwproductie had tot Juli van dit jaar een om vang van 777 millioen gulden (dat is 26 millioen meer dan tot Juli 1954), voor woningbouw werd van dit bedrag 332 millioen besteed, dat is slechts 40 van het bedrag dat in het bouwprogramma voor het eerste halfjaar van 1955 was geraamd. Tot Juli van dit jaar werden in totaal 31.332 bouwvergunningen af gegeven, waarvan 13.979 voor wo- Ingezonden mededeling Wat geef ik HEM? Wat geef ik HAAR? HET ANTWOORD ligt bij klaar! P.T.T. Kerst- en nieuwjaarsgesprekken met Indonesië Van 15 t.m. 17, 19 t.m. 24, 27 t.m. 31 December 1955 en van 2 t.m. 7 Januari 1956 kunnen weer Kerst en Nieuwjaarsgesprekken met een maximum duur van 3 minuten met Indonesië worden gevoerd tegen verlaagd tarief. Behandeling van zakelijke aan gelegenheden is bij deze gesprek ken niet toegestaan. Aanvragen voor Kerst- en Nieuw jaarsgesprekken kunnen van 8 De cember af worden ingediend bij de telefoonkantoren. In het verkeer met Suriname, Curasao, Aruba, Bonaire en Ne derlands Nieuw-Guinea kunnen steeds familiegesprekken, tegen de helft van het normale' tarief, wor den gevoerd. De „Cornet 3", straalverkeersvlieg- tuig van de De Havlland vliegtui- genfabriek, is Vrijdagmorgen van het fabrieksviiegveld Hatfield ver trokken voor een proefvlucht naar Sydney in Australië. Het vertrek geschiedde tengevolge van de mist vijf uur later dan was voorzien. Het was nog mistig toen de „Cornet 3" opsteeg; men heeft het vliegtuig daardoor niet over de startbaan kunnen zien rijden. Aan boord van het vliegtuig be vinden zich vijftien personen, be manning en technici. De „Cornet 3" zal in vier sprongen naar Sydney gaan; tussenlandingen worden ge maakt in Cairo, Bombay, Singa pore en Danvin. De vlucht van de .Comet 3" is de eerste proefvlucht over zeer grote afstand buiten Engeland. Het toestel wordt gevlogen door de chef-invlieger van de De Havil- land John Cunningham, met Peter Bugge, invlieger van die fabriek, als tweede vlieger. Verwacht wordt dat het vlieg tuig tijdens de vlucht een aantal records zal vestigen, maar de hoofd zaak is gegevens te krijgen over het gedrag van het toestel op een lange vlucht. Deze gegevens kun nen dienen voor de bouw van de grotere „Cornet 4", waarvan het eerste toestel midden 1958 zal wor den afgeleverd aan de „British European Airways Corporation". De „Cornet 3" zal op de tocht naar Sydney op een hoogte van 19 km vliegen met een snelheid van ongeveer 800 km per uur. Prins Bernhard op de thuisreis Bouwvakarbeiders in het Zuiden hebben vacantie van 541 Aug. De verzetsorganisatie op Cy prus, de E.O.K.A., heeft Donderdag in een vlugschrift, getekend door de leider van de beweging, Dighe- nis, „elke rechter die een patriot ter dood veroordeelt" met de dood De Bedrijfsraad voor het Bouw- bedreigd. De E.O.K.A. zegt, „spe- bedrijf heeft besloten de vacantie ciale ploegen voor dit doel te heb- Prins Bernhard is Vrijdag per voor de bouwvakarbeiders voor ben gevormd, zo meldt het blad Dakota uit Dar-Es-Salaam ver- 1956 te spreiden over twee weken. Phos. De rechters wordt aangera- trokken, op weg naar huis. De rou— Dit besluit is genomen na oveileg den hun functie neei te leggen, te voert over Juba, in Soedan, op met vertegenwoordigers van enkele „daar zij anders even schuldig zul- een afstand van ongeveer vijf uur der belangrijkste collectief vacan- len zijn als 't bestuur van Cyprus". vliegen. Prins Bernhard, die kort geleden land gepacht heeft in Tan ganyika, had zich Donderdag per vliegtuig naar Dar-Es-Salaam be geven voor een particulier bezoek aan de gouverneur, sir Edward Twining. Het uniform der mobiele colonnes Bij ministeriële beschikking zijn vastgesteld het tenue en de on derscheidingstekens der mobiele Een vleugje sfeer uit vroeger da- De presidente-regentesse, mevr. colonnes. Dit zal gelijk zijn aan het gen heerste er Donderdagavond in H. W. Schuurbeque Boye-Tallenaar veld- resp. dagelijks tenue van de de 0udc Regentenkamer' van het sloot zich bij de woorden van de Koninklijke Landmacht, met dien Burgerweeshuis, waar het college voorzitter aan en richtte zich,..spe- verstande dat in plaats van de Van Regenten en Regentessen in eiaal tot mevrouw van der Doe, baret een khaki veldmuts wordt vergadering bjjeen was, en waartoe wie zij namens de regentessen, een gedragen van het model voorge- vooral de gedeeltelijke kaarsver- fraaie fruitmand aanbood, schreven voor de Kon. Luchtmacht, lichting bijdroeg. Dat het hier ove- De rangonderscheidingstekens zijn rigens wel een bijzondere vergade- Gelukwensen gemeentebestuur gelijk aan die der infantërie. ring betrof, bewezen de talrijke Loco-burgemeester A. M. den bloemstukken die langs de wanden goer bracht de gelukwensen over waren opgesteld en de aanwezig- van het gemeentebestuur, dat van 's' irx etnCiiiirfa» X heid van verscheidcne gasten, on- zelfsprekend medeleeft met het nanaric lil SiOI£U)gcr der wie de loco-burgemeester van wej en wee van de gemeentenaren, De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken, Mamoroe Sjige- mitsoe, heeft Vrijdag de Japanse Rijksdag onder meer gezegd dat de „agressieve strategie" van de Sow- jet-Unie de vrije landen alle aan leiding geeft op hun hoede te zijn. Hij noemde de internationale toe stand „verontrustend". Ontploffing in Bred* Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur heeft zich in de emmerspoelkamer van het Bredase gemeentelijke ver voerbedrijf een ontploffing voorge daan. Volgens de berichten zijn er twee doden te betreuren; één per soon is zwaar gewond. Stad en Provincie ZIEKIKZEE Hond bracht bromfietser ten val Vrijdagmiddag omstreeks 2.15 uur reed de heer D. de Jong al hier op zijn bromfiets door de Min derbroederstraat. Hier bevond zich ook de heer C. Linders met zijn hond, welk dier ter hoogte van de winkel van de heer L. evenwel plotseling de straat overstak. Ten einde een aanrijding te vermijden remde de bromfietser krachtig, met als gevolg dat hij kwam te vallen en aan het hoofd en een hand ge wond werd. De inmiddels ontboden arts Vleugels Schutter verleende de eerste hulp. Van de zijde der politie wordt er op gewezen, dat uit het ongeval weer eens kan worden afgeleid hoe gevaarlijk het is en welke nadelige gevolgen (de eigenaar van de hond is aansprakelijk voor schade aan derden in dergelijke gevallen) het heeft honden los over straat te la ten lopen. Bij de huidige verkeers drukte is dit beslist onverantwoord. AANBESTEDINGEN Wegverharding „Vier Bannen" Vrijdagmiddag werd door de Ned. Heide Maatschappij aanbesteed het verharden van wegen in het her- verkavelingsgebied „Vier Bannen". Ingeschreven werd als volgt: J. de Oude en K. T. de Oude te Biervliet f 340.000; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee f 354.000: H. P. Volker, Sliedrecht f 356.700 en A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 384.000. EEN ZILVEREN JUBILEUM Aan vele weeskinderen gaven zij hun S! zorg en liefde Om het kooitje van de kana rie te reinigen, maakte me vrouw van D. te Vogelwaar de gebruik van de stofzuiger De kanarie, die zich tijdens deze schoonmaakbeurt in z'n kooi bevond, maakte toen een vreemde reis, die waarschijnlijk enig is in de annalen van de vogelwereld. Het diertje kon de zuig kracht niet weerstaan en werd door de stofzuiger op geslorpt. Nadat dit apparaat tot stilstand was gebracht, werd het vogeltje uit z'n avontuur uitzag als een vo- gelpieterbaasje, bracht het er levend af, maar de lust tot zingen was hem toch ver gaan. Zierikzee, weth. A. M. den Boer, weth. J. Catshoek, de gemeente secretaris de heer E. H. Mulder, dokter C. M. van Hoorn, de heer P. van Beveren, oud-verpleegden uit het huis en familieleden van de binnenvader en -moeder, de heer en mevrouw P. J. van der Doe en M. van der Doe-Verkamman, die op deze dag hun 25-jarig jubileum als zodanig mochten herdenken. Nadat enkele huishoudelijke za- aan verschillende van wie het echt paar van der Doe gedurende 25 jaren hun zorg en liefde hebben gegeven en over wie zij het ouder lijk gezag hebben uitgeoefend. In hun schone taak zijn zij volkomen geslaagd, aldus spr. De secretaris, de heer A. Ph. van de Vate, sprak ook woorden' van gelukwens en beklemtoonde de ho ge opvatting die de binnenvader en -moeder van hun taak hebben, Spr. dankte voor de ondervonden mede ken waren afgedaan leidden mevr. werking en samenwerking. De lief— W. J. H. van den Ouden-Quant, re- de van de kinderen, die zij hebben gentes en de heer J. J. Stols, regent, verworven mag voor hen een re- i „otolin„ u0+ A het echtPaar van der Doe en hun den zijn tot grote dankbaarheid, j P°s'"e bevrijd. Het dochter en schoonzoon binnen. maar daarbij is er ook dankbaar- diertje, dat er na zijn vreemd waarna a]s eerste spreker de voor- deid aan God, Die hen hun op zitten van het college, mr. C. J. B. dracht, ook tot Zijn eer, deed ver- du Croo het woord nam, die mede- vullen. deelde dat regentessen en regenten Mej.' Mia van 't Noordende ver- gemeend hadden dit jubileum niet tolkte hierna in een treffend ge- onopgemerkt te mogen laten voor- dicht de gevoelens der kinderen, bij gaan. Spr. wees op de grote bij- waarna mevr. J. v. d. Berge-Inden- rDA-tri-MtiAPi' ut.. zonderheid van dit jubileum, daar bosch, mede namens haar zusters s-GRAVENHAGE. Er bestaat sjnds 1578 tot heden slechts twee en broers dankte voor de goede grote kans dat de Puchwerke op van de 28 echtparen hun zilveren zorgen aan allen besteed, de a.s. voorjaarsbeurs te Wenen jubileum als binnenvader en -moe- Mede namens zijn echtgenote, met een Oostenrijkse volkswagen, der herdachten. De voorzitter dochter en schoonzoon, dankte de twee- en vierpersoons, zullen uit- herinnerde voorts aan de in- heer van der Doe voor de gespro komen, aldus meldt het Bureau stallatie van het echtpaar van der ken woorden en aangeboden ge- voor de Oostenrijkse buitenlandse Doe en de daarbij door, nu wijlen, schenken. De afgelopen 25 jaren handel. Het schijnt, dat in de zo- dfe heer Wittermans gesproken Zjjn z.i. verlopen als in een gewoon mer van het volgende jaar met de woorden, waarin de hoop werd uit- gezin, waarin echter vele zegenin- in serie vermoedelijk gesproken dat zij een goede vader gen werden ondervonden, want, 1000 stuks per maand - een aan- en moeder voor de weeskinderen waar er hier lief en leed gedeeld vang zal worden gemaakt. zouden zijn. De aanwezigheid van moest worden, overheerste verre- ARNHEM. Op het 33 ha. grote vele hunner bewijst volgens spr. weg het eerste. Ernstige ziekte en terrein van het Nederlandse Open- wel dat zij dit inderdaad zijn ge- sterfgevallen kwamen niet voor en luchtmuseum te Arnhem wil men weest. Namens het bestuur dankte met dankbaarheid wil spr. dan ook een centrum van oude nijverheid, spreker hun voor wat zij voor de van deze zegeningen gewagen, een ambachtsbuurt, oprichten, die hinderen hebben gedaan, hierbij Mr. du Croo sloot hierna het of- jn de loop van het volgende jaar herinnerend aan de moeilijke jaren ficiële gedeelte met een woord van tot uitvoering zal worden gebracht. van oorlog, evacuatie en ramp, en dank tot de aanwezigen en de spre- in verband met het laatste aan het kers, waarna allen het bezoekers- bezoek van Prinses Wilhelmina, die boek tekenden en nog geruime tijd In Brisbane (Australië) heeft zoveel waarderende woorden tot gezellig bijeen bleven, waarbij nog een man amok gemaakt met bom- beiden heeft gesproken. Naast de vele oude herinneringen werden men en een revolver. Hij doodde jubileumgratificatie bood de voor- opgehaald. hierbij twee artsen, verwondde een zitter, namens het bestuur de heer Onder de vele bloemstukken en arts ernstig terwijl een man zijn en mevrouw van der Doe een ra- geschenken, die de heer en mevr. handen verloor toen de bom ont- diotoestel aan, waarbij hun geluk- van der Doe mochten ontvangen plofte, welke hij de razende wilde wenste met dit jubileum en de waren een bloemstuk van de ge- ontnemen. Zelf bezweek hij aan hoop uitsprak dat, hoewel er thans meente Zierikzee en een schilderij opgelopen verwondingen. Een en geen kinderen in het huis zijn, wat van Zierikzee, geschonken door dc ander heeft zich afgespeeld in echter in de toekomst kan veran- diaconie der Ned. Herv. gemeente. Wickham Terrace, een blok waar deren, zij hun taak met evenveel Vrijdagmiddag werd nog een re- zich veel specialisten hebben ge- liefde zullen blijven vervullen als ceptie gehouden, waarvan ook een vestigd. in de afgelopen 25 jaren. druk gebruik werd gemaakt. Overdenking DE KLOP OP DE DEUR Neen, lezer, het-gaat hier niet om dat bekende boek van Ina Boudier- Bakker, hoewel dat op zichzelf nog altijd zeer lezenswaard is. Maar ik bedoel hier een klop op de deur, waarover in de Bijbel gesproken wordt (Openbaring 3 20). Het beeld, dat hier gebruikt wordt, is het volgende: de Christus staat voor de deur van ons levenshuis en klopt aan om binnengelaten te worden. Er zijn véle toegangen tot ons levenshuis, maar Hij klopt aan bij de hoofdingang: de deur van ons hart. Want van daaruit wordt ons leven bepaald: of we moedig zijn in het leven of bangelijk, be sluitvaardig of twijfelziek, zelf zuchtig of onbaatzuchtig, of we met liefde of met afkeer tegenover onze naaste staan, dat hangt af van de gesteldheid van ons hart (onze ziel). Daarom wil de Christus daar in toegelaten worden. Daarom wil Hij daarin „woning maken". Om van daaruit ons gehele levenshuis te doortrekken en te vervullen en rijk te maken door Zijn aanwezig heid. Zeg nu niet te gauw, gij lezer: dat is een goed woord voor Jansen of Pietersen (of hoe uw buren ver der mogen heten); die (grote zon daren) mogen hier wel eens naar luisteren. Dit woord van „de klop op de deur" staat in de brief aan de gemeente te Laodicéa, de gemeente die „koud was, noch heet", de ge meente, die zei: „ik ben rijk, ik heb nergens gebrek aan". Tot die gemeente der zelfvoldanen en ge- rusten zegt Christus: „waart gij maar koud of heet!" Gij, die zegt: „ik heb nergens gebrek aan en gij weet niet, dat gij zijt de ellendige en jammerlijke en arme en blinde en naakte". Ook als we (in principe, of indertijd, toen we ons lieten aannemen bij die dominee, die „het zo mooi wist uit te leggen") de deur van ons hart voor Christus hebben geopend, zijn er vaak nog zo veel vertrekken in ons levenshuis, die we voor Hem gesloten houden. De kamer van ons dagelijks werk- (of zaken)leven bijvoorbeeld, waarin we Hem maar liever geen toegang verlenen. En wat sluiten we Hem dikwijls buiten de vertrekken van cns leed en van onze persoonlijke moeilijkheden. Ook de deuren van onze ij delheid en van onze wellust houden we over 't algemeen zorg vuldig voor Hem gesloten. Ik noem zo maar enkele dingen; dit is ech ter lang geen volledige opsomming van alles, waarbij we Hem buiten sluiten. Waardoor het in ons le venshuis vaak zo eenzaam en koud is. Want we hebben allen de Chris tus nodig om ons leven te vervullen van Zijn gloed en licht en vrede. Met bijzondere nadruk klopt Christus in deze weken van Advent bij ons aan. Ja, Hij hamert met Zijn aanklachten op het hart der wereld en op ons eigen haft. Kunnen we straks wérkelijk Kerstfeest vieren? Zal dat wezenlijk voor ons zijn het feest van Zijn licht en Zijn vrede? Toch alléén, als dat is het feest van Zijn binnenkomst ook in ons le venshuis! Het feest van Zijn ge boorte ook in ons hart. „Hij komt, die voor uw smarten verlossing heeft en troost". Bereiden we ons hart, door Hem toegang te verlenen tot alle ver trekken van ons levenshuis! F. De abonné's welke de Zierikzeesche Nieuwsbode per post ontvangen, wordt beleefd verzocht na te gaan of de adresse ring juist is. Indien dit niet het ge val is, dan is het gewenst dat ons het JUISTE ADRES wordt gemeld, onder opgave van 't foutieve adres, zoals dit thans op het bandje of de krant staat. Het eenvoudigst kan hiervoor gebruikt worden 'n adres wijzigingskaartje, dat tegen beta ling van 2 cent op de postkantoren verkrijgbaar is. De administratie. Het St. Nicolaasfeest moge dan soms wel eens wat te vereommer- cialiseerd zijn, het is toch een bij zonder verschijnsel dat deze Hol landse familietraditie bij uitstek sterk genoeg is om alle rampen en tegenspoeden der levens te overle ven. In het St. Nicolaasfeest wor den wij herinnerd aan de sterkte en de kracht van het familieleven, waarin de uitgangen zijn van het grote nationale leven. Men behoeft geen Tollens-figuur te zijn om zich te verwarmen aan de verrukking van de jeugd, aan de schalkse 5- December-poëzie en aan de ver rassingen die elkaar goedgezinde mensen bereiden^ Op 5 December spreekt het hart en het Neder landse volk trekt zich op die datum terug in de beslotenheid van de huiskamer, om daar de stille en vreugdevolle intimiteit te onder gaan, die het leven zelf maar wei nig meer opbrengen kan. Nederland laat die traditie niet los en Sint heeft al menige beroering,en me nige oorlog doorstaan. Het is van grote en onschatbare waarde dat onze jeugd zich de St. Nicolaasavonden „vroeger thuis" blijft herinneren als iets goeds en warms en teers. Zij zal die her innering later nog wel eens nodig hebben, want in wezen is ons 5- December-geluk even vluchtig als brekelijk. Bij het stoffelijk accent op dit feest is er immers toch al tijd de herinnering aan veel leed in deze wereld, die ons niet onbe roerd kan en mag laten. Tegen mo gelijke verwennerij staat zelfs de bitterste armoede van ontelbaar vele kinderen, die zelfs op het punt van de normale noodruft veel te kort komen. De vluchtelingen en de millioen en volkeren der minder ontwikkelde gebieden en de geter- roriseevaen in de totalitaire landen mengen licht een druppel alsum in een beker vol zoet. De smaak daar van zal ons behoeden voor over drijving en zal stellig eigen dank baarheid ten goede komen. Ingezonden mededeling HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren. 25 Nov.: Leni Jacomina Pieternella, d. van Marinus Adria- nus Saman en Cornelia Pieternella de Bart; 28 Nov.: Constant Corne lls, z. van Josephus Maria Nuijens en Jozina Beije; 29 Nov.: Maria Elisabeth, d. van Pieter Willem van Dijke en Johanna Wilhelmina de Vos, wonende te Nieuwerkerk; 29 Nov.: Juliana Josepha Petra, d. van Cornells Johannes Adrianus Holty- en Josepha Juliana iJzermans. Gehuwd. 30 Nov.: Jakob Muller, 46 j. en Christina van Bemden, 31 j. Overleden. 30 Nov.: Grietje van der Velde, 77 j., d. van Willem van der Velde en Maria Catharina Hausser. FEUILLETON 35 verwend in haar diepe, onderdruk te genegenheid voor hem; argeloos had ze hem gevraagd, of hij hier of daar van hield en wist zo tenslotte na korte tijd al z'n lievelingsge rechten. Ze hunkerde naar een prij zend woord van hem, ze las gretig een glimp van genoegen van zijn ernstig gezicht. Daar leefde ze dan weer van, daar teerde ze op en 's avonds laat op haar bed trachtte ze op het donkere behang naast haar ledikant zijn gezicht te ont dekken, zoals hij in een vrolijke bui was. Hoe dikwijls had hij gezegd: „Meid, wat kan jij toch heerlijk koken. De man, die jou nog eens trouwt, trekt een lot uit de loterij". Dan beving een gevoel van warmte haar en brandde het op haar lip pen: „Geert, wil je dat lot niet heb ben?" Maar ze onderdrukte het en antwoordde meestal teleurgesteld- onverschillig: „Merci. Ik moet ze niet. Ze zien allemaal het goud visje in me. Ze zijn verliefd op m'n huis, m'n zaak en m'n geld. Maar wie bekommert zich om m'n hart?" Dan had Geert luchtig geantwoord „Kom, kom, niet zo somber, als eerst de wave Jozef maar komt". En fluitend liep hij dan weg. Hij bevroedde immers niets. Hij gaf niets om haar. Hij leefde z'n eigen leven, begreep haar niet. En nu was hij weg en ze was al leen, Icon afwachten, tot hij weer zou terugkeren, als hij ooit zou weerkeren. J Zuchtend liep ze naar boven, naar zijn kamer, om het bed af te halen. Het zou voorlopig niet meer beslapen worden, misschien nooit meer. Ze trad het kamertje binnen en keek naar het bed. Het was half opengeslagen. De sprei hing als al tijd, scheef, nonchalant opgevou wen over de leuning van het voe teneind. half op de grond hangend. In het kussen was de vorm nog te zien van zijn hoofd, de plek, waar hij had geslapen. In de pereboom vlak bij het raam zat eensklaps een vogel, die een ogenblik, eigenwijs met het kopje scheef, naar binnen keek. Toen floot het een lustig liedje, met hoge trillers uithalende, maar de vrouw, daar in dat kamertje, hoorde deze simpele uiting van levensvreugde niet, want in een waanzinnig ver driet viel ze op de knieën voor het ledikant, omarmde het kussen en zoende de holte keer op keer. De tranen kon ze niet meer weeerhou- dcn. Wild schokte haar lichaam en ze schreeuwde het uit: „Geert, Geert, waarom ben je van me weg gegaan, ik kan je immers niet meer missen. Ik houd zo van je (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2