MOURER Wereldmarkt gedegradeerd tot een overschottenmarkt Raad van Eikerzee besluit tot invoering van een rioolbelasting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 No. 17855 LAND- EN TUINBOUW Dit is bedenkelijk voor Nederlond In de te Leeuwarden gehouden al gemene vergadering van de Friese Maatschappij van Landbouw heelt de voorzitter, de heer N. Nammens- ma uit Sexblerum, gewaagd van de verre van rooskleurige positie van de landbouw. Spr. zei dat grote landbouwvoor- raden boven de markt hangen: de graanvoorraden in de Verenigde Staten hebben een reeordomvang bereikt; verscheidene landen steu nen de verbouw van granen door prijsgaranties of andere vormen van stimulering. Er bestaat mo menteel eigenlijk geen wereld markt; deze is in feite gedegra deerd tot een overschottenmarkt. Dit laatste is voor ons land, dat in velerlei opzicht zo nauw betrokken is bij de export van agrarische pro ducten, zeer bedenkelijk. Overwinning kinder verlamming zeker Dr. Scheele, hoofd van de Ame rikaanse gezondheidsdienst, heeft op een medisch congres te Chicago verklaard, dat de overwinning op kinderverlamming nu zeker is en dat deze ziekte binnen enkele jaren geheel verdwenen zal zijn. Tegenover de pers verklaarde hij dat sedert de voorschriften voor vervaardiging van het vaccin-Salk in Mei j.l. gewijzigd zijn, tien mil- lioen kinderen zijn ingeënt en dat zich in het geheel geen moeilijk heden meer voorgedaan hebben. Textiel uit voor historische lijd Overblijfselen van voorhistorische weefsels, die In de loop van de laatste eeuw zijn gevonden in ter pen in het Noorden van ons land en die waren ondergebracht in het Drents provinciaal museum en in het biologisch archeologisch insti tuut van de Rijksuniversiteit te Groningen, hebben in Duitsland een conserveringsbewerking onder gaan. De stukken werden naar Sleeswijk-Holstein gezonden, om dat de deskundigen daar als bij zonder bekwaam op dit gebied gel den. Onder hen is dr Schlabow uit Sleeswijk, die de stoffen heeft on derzocht en heeft vastgesteld dat zij van dierlijk materiaal gemaakt wa ren. Onder, de onderzochte stukken waren een gordel, die aan een vrouw moet hebben toebehoord, en de mantel, die werd aangetroffen op een uit de oudheid bewaard ge bleven lijk, dat in 1891 in het veen bij Vries werd gevonden. MIDDELBURG. Het comité van Belgisch-Nederlands-Luxemburgse samenwerking heeft het gemeente bestuur van Middelburg medege deeld voornemens te zijn het con gres 1956 in Mei of Juni in Middel burg te houden. Er zullen verkeers- en toeristische problemen worden besproken. In verband met de hoge kosten aan een dergelijk congres verbonden, verzocht het comité de gemeente om een bijdrage van f 2.500,Hoewel dit bedrag B. en W. vrij hoog voorkomt, hebben zij' dé- raad toch voorgesteld het ver zoek in te willigen. Sterk kanttle de voorzitter zich ook tegen de gepropageerde vrije loonvorming. Het is best mogelijk, zo zeide hij, dat in bepaalde be drijfstakken de lonen omhoog kun nen zonder dat dit aanleiding zal geven tot prijsverhoging; in de landbouw is dit ten enenmale on mogelijk. De melkprijstoeslag heeft vele gemoederen in beweging gebracht en terecht, aldus de voorzitter. Nu is met ingang van 1 November j.L het nieuwe melkprijsjaar begon nen, maar een nieuwe garantieprijs is er nog niet. Over de huidige re geling is men het lang niet eens, maar de moeilijkheid is, dat de landbouw verdeeld is ten aanzien van de middelen om het vraagstuk van de grote kostprijsverschillen tussen de gebieden onderling op te vangen. Vlag voor Prinses Beatrix Bij K.B. is een onderscheidings- vlag voor H.K.H. Prinses Beatrix vastgesteld. Deze vlag is langwer pig van oranje kleur, waarvan de hoogte vijfzesde van de lengte be draagt, driehoekig uitgesneden over een derde van de lengte van de vlag. De vlag is in vier vakken ver deeld door een staand vierarmig kruis van Nassaus blauw, ter breedte van eenvijfde van de hoogte der vlag, terwijl het midden van het kruis op vijf twaalfde van de lengte van de vlag ligt. In het midden van het kruis be vindt zich 'n medaillon van oranje kleur, waarop het koninklijk wa pen is geplaatst. Het schild wordt gedekt met de koninklijke kroon. In het bovenste vlak rechts bevindt zich een jachthoorn van azuur, be slagen met zilver (Oranje), in het onderste vlak links is een roos van keel geplaatst, die geknopt en ge punt van goud is (Lippe). Ingezonden mededeling Wat geef ik HEM? Wat geef ik HAAR? HET ANTWOORD ligt bij klaar nieuwe uitbreidingsplan aan de Evertsenstraat en omvat een opper vlakte van 17.300 m2. De totale koopsom zal f 88.300,bedragen. De minister van Onderwijs ver leende reeds goedkeuring tot aan koop van de grond en B. en W. stellen de raad nu voor tot ver koop te besluiten. KUNST Negerzangeres Louise Parker naar Zierikzee Onder auspiciën van de Z.V.U. hoopt op Vrijdag 9 December de beroemde Amerikaanse negerzan geres Louise Parker een vocaal pro gramma te brengen in de Concert zaal. Louise Parker is een. zangeres met buitengewone kwaliteiten, die reeds eerder in ons land - zo goed als elders - grote triomfen vierde. De jury van het „Marian Ander - son-Beurs comité" van 1944 was bijzonder onder de indruk, toen zij de jonge alt voor het eerst hoorde. Haar fluweelachtige toon en de eenvoud en waardigheid waarmede zij zong, geleek verrassend veel op de grote zangeres, die de beurs had ingesteld, Marian Anderson zelf. In 1944 waren er tweehonderd candi dates doch Louise Parker werd unaniem door de jury als 't meest- belovende talent en de beste zan geres aangewezen. In 1945 won Louise Parker bij het concours dat was uitgeschreven voor alle winnaars der vijf vooraf gaande audities van dezelfde in stelling, nog een Marian Anderson- Beurs. Zij ging in Philadelphia stu deren, eerst privé en later in het beroemde Curtis Institute of Mu sic, waar zij in 1950 gradueerde. Louise Parker won voorts in 1947 een concours te New York en kreeg aldaar en in andere grote Ameri kaanse steden bekendheid. Het Nederlandse debuut van deze Amerikaanse zangeres in November 1952 werd een fenomenaal succes en de gehele Nederlandse pers was enthousiast. Reeds dit jaar heeft deze jonge zangeres een grote tour nee door ons land, die de gehele tweede helft van November in be slag neemt. Ook in andere Euro pese landen, zoals b.v. Italië en Zweden, heeft Louise Parker reeds naam gemaakt. Het programma vermeldt werken van Handel, Debussy, liederen van Hugo Wolf, liederen van Ameri kaanse componisten en negx-o spiri tuals. Zangminnend Schouwen- Duiveland staat een verrukkelijke avond te wachten. Ingezonden mededeling 85 ct per pakje thans in geheel Nederland verkrijgbaar. Zeeland krijgt nieuwe Chr. Kweekschool Het bestuur der Vereniging tot stichting en instandhouding ener Christelijke kweekschool voor Zee land, heeft de gemeente Middel burg verzocht grond te mogen ko pen voor de bouw van een nieuwe kweekschool en de aanleg van een sportterrein. De grond ligt in het Neen, dit plaatje stelt geen nieuw type meerpaal voor; het zijn ook geen reuzen-zuurstokken, ook geen punten voor enorme reclame-ballpoints. Deze lange spitse kegels worden bevestigd achter de staarten van Lockheed Neptune patrouillevliegtuigen en zij bevatten een zeer ge voelige radar apparatuur voor het opsporen van duikboten. Ook in fJederland gebruikt de Marine Luchtvaartdienst dergelijke vliegtuigen. Stad en Provincie ZIERIKZEE Lezing met demonstratie over speelgoed Aan de uitnodiging van Verhage's Galanterie- en Speelgoedhuis tot bijwoning van een lezing met de monstratie, welke Maandagavond in de grote zaal van „Concordia" werd gehouden, hadden vele ouders gevolg gegeven. Deze avond stond - niet te ver wonderen in deze St. Nieolaastijd - geheel in het teken van het speel goed, waarover de heer J. G. M. Henskens, speelgoed-deskundige van de Hausman en Hötte N.V. uit Amsterdam, op boeiende wijze ver telde. Hij ging hierbij uit van de stelregel „Het juiste speelgoed voor ieder kind" en toonde en demon- steerde op duidelijke wijze de nieuwste snufjes op het gebied van speelgoederen, o.a. uit de bekende fabrieken Meccano, Jumbo en Schuco. Naast diverse gezelschaps spelen voor jong en oud wijdde hij in het bijzonder aandacht aan het mechanische en electrische speel goed, waaronder diverse miniatuur auto's, die in allerlei kleuren en modellen op de markt komen en waarvan speciaal de electrische vrachtauto met laadbak en claxon, die op afstand bestuurbaar is, bij zondere interesse had. Leuk was de beweegbare Pandabeer „Schuco Tricky", die wijsneuzig de verschil lende demonstraties gadesloeg. Tussendoor gaf de heer Henskens diverse waardevolle tips bij het aanschaffen van speelgoed, waarbij hij o.m. de nadruk legde op de leef tijd der kinderen en wees op de verschillende spelen op verkeersge bied, waarmede de kinderen spe lenderwijs de verkeersregels leren. In de pauze bestond gelegenheid het aanwezige materiaal van dicht bij te bezichtigen en te „proberen", waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze volgde een spraak waterval, waarin twee dames en een heer kampten om prijzen, elk bestaande uit een stuk speelgoed, terwijl nog een dame bij loting een prijs werd toegekend. Met een woord van dank tot de aanwezigen voor de belangstelling en het verzoek niet tot de laatste dagen te wachten met het inkopen van speelgoederen, sloot de heer Henskens vervolgens de bijeen komst. Kinderpostzegelactie L.T.S. De leerlingen van de Lagere Technische School alhier hebben voor een bedrag van f 609,aan kinderpostzegels en -briefkaarten verkocht. Nieuwe straten in wederopbouwplan krijgen namen De raad van Eikerzee kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder C.. Padmos, waarnemend burgemees ter. De heer M. A. Gaanderse was met kennisgeving afwezig. De voorzitter deelt mede dat G.S. van Zeeland hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot overdracht van bouwgrond -aan de kerkvoogdij der Herv. Gemeente van Eikerzee, te gen de gereduceerde prijs van f 4, per m2. Op voorstel van B. en W. besluit de raad om naast de reeds eerder toegekende subsidie aan de Herv. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging, thans ook subsidie toe te kennen voor de gezinsverzorging en gezinshulp van de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op Ge reformeerde grondslag. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft nader medegedeeld, dat de weekhuur voor de nieuwe woningwetwoningen is vastgesteld op f 6,45. Ten aanzien van twee woningen zal aan de huurders een restitutie worden ver leend van f 1,— per week, zolang het achterterrein nog niet in orde is gemaakt. De raad besluit ot overdracht van grond met de zich daarop bevin dende Deense geschenkwoning aan de heren G. van As en C. van de Vaate. Een verzoek van de heer R. T. Louwerse tot tegemoetkoming in de vervoerskosten van zijn zoon wegens bezoek aan de openbare ULO te Zierikzee, wordt in handen gesteld van B. en W. voor het in stellen van een onderzoek. Op voorstel van B. en W. besluit de raad om ingaande 1 Januari 1956 in te voeren een rioolbelasting. Deze belasting bedraagt f 15,per per ceel en zal worden ingevorderd v?n degene, die krachtens recht van be zit of enig ander zakelijk recht, het genot heeft van een gebouwd eigen dom. De raad besluit toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling ziektekostenvoorziening ten be hoeve van ambtenaren in diénst der gemeenten in Zeeland. Besloten wordt het Algemeen Ambtenarenreglement en de Ar beidsovereenkomstenverordening aan te vullen. Op voorstel van B. en W. besluit de raad een perceeltje gemeénte- grond, achter het pand no. 40, in gaande 1 Januari 1956 weer te ver pachten aan N. van der Linde Jr., tegen een bedrag van f 1,50 per jaar. De heren H. Ringelberg en J. N. Viergever worden herbenoemd als leden der commissie tot wering van schoolverzuim. In de vacature-T. de Vlaming wordt benoemd het nieuwe hoofd der school de heer Z. Nieboer en in de plaats van de heer A. W. Pleune de heer M. Hanson. In verband met het bouwen van een woning met garage door Gebr. Dalebout besluit de raad tot ver koop van een perceel bouwgrond aan de Elkerzeeseweg, kadastraal bekend sectie A 1067. Op voorstel van B. en W. besluit de raad om voor 1956 het crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten vast te stel len op f 50.000, Vastgesteld wordt een nieuwe sa larisverordening voor het secre- tariepersoneel en de gemeentebode. Nieuwe straatnamen De raad besluit aan de nieuwe straten in het wederopbouwplan de volgende namen te geven: Carl- straat, Julianastraat, Ingridstraat, Kerkstraat en Bethlehemplein. Ten aanzien van de reeds bestaande straten in het dorp Scharendijke worden de volgende namen offi cieel toegekend: Dorpsstraat (langs het gemeentehuis) en Dijkstraat (langs het postkantoor tot nood kerk). Aan B. en W. van Zierikzee zal worden medegedeeld dat het wen selijk is om de bestaande nood- slachtplaats te handhaven. De ta rieven voor de noodslachtplaats zullen in een volgende raadsver gadering worden vastgesteld. De raad besluit bij de Kroon in beroep te gaan tegen de vaststel ling van de immateriële schade voor de bijzondere lagere school te Scharendijke. Gemeend wordt, dat het Bureau Financiering Wederop bouw ten onrechte een bedrag van f 350,heeft afgetrokken. Even eens zal in beroep worden gegaan tegen de beslissing van genoemd bureau om geen vergoeding toe te kennen voor het bouwen van een noodschool te Scharendijke. De raad besluit voorts dat de ge meente naar verhouding van haar inwonertal garant zal zijn voor de credietverlening aan de N.V. Wa terleiding Mij. „Schouwen-Duive- land". De voorzitter deelt mee, dat de MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 29 Nov. Aange voerd 4112 dieren (weektotaal 6307), t.w.: 675 vette koeien en ossen, 1075 stuks gebruiksvee w.o. 971 tbc-vrij, 65 vette kalveren, 214 graskalveren w.o. 209 tbc-vrij, 881 nuchtere kal veren, 206 varkens, 326 biggen, 118 paarden, 21 veulens, 472 schapen en lammeren, 59 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,62-2,82, f 2,46-2,62, f 2,26- 2,46, vette kalveren f 3,10-3,40, f 2,90-3,10, f 2,40-2,80, slachtpaar- den f 2,15-2,00-1,80; prijzen per stuk: graskalveren f 450-370-290, nuchtere kalveren f 74-66-50, big gen f 52-40-36, schapen f 145-125- 100, lammeren f 125-105-95, kalf- en melkkoeien f 1100-950-725, vare koeien f 775-675-575, vaarzen f 780- 680-580, pinken f 480-425-350. SPORT Burgh I-HSC '28 I 2-0 In een matige wedstrijd is Burgh 1 er in geslaagd de twee puntjes te veroveren op het nog steeds punt loze HSC '28. Burgh miste spil L. Bakker en linkshalf Rijnberg. De eerste aanvallen waren voor de thuisclub, maar door slecht schie ten leverden deze niets op. Bij een aanval der gasten loste de links buiten een boogschot op het doel, dat de verkeerd opgestelde Boot nog net tot hoekschop kon werken. Hierna nam Burgh het spel weer ih handen, maar haar voorhoede liep herhaaldelijk in de buitenspel- val, terwijl ook de goed opgestelde HSC-baeks verscheidene aanvallen wisten te onderbreken. Daar de aanval van HSC maar een pover spelletje speelde hadden de half- spelers van Burgh volop gelegen heid hun aanval aan het werk te zetten. Linksbuiten van Zuijen en midvoor Steur schoten evenwel bijna steeds in snelheid te kort om gevaarlijk té kunnen zijn. Een ver schot van de linksbuiten der gas ten bezorgde Boot geen moeite. Even later kreeg linksbuiten Kloet van Burgh de bal via een tegen stander vrij, waarna hij inschoot, maar scheidsrechter Jobse keurde dit doelpunt af wegens buitenspel. Steur probeerde vervolgens de linksback te omspelen, waarbij de ze kwam te vallen en de bal met de handen raakte. Hiervoor kreeg Burgh een strafschop te nemen, die v. Nieuwenhuize hoog over het doel schoot. De gasten wisten zich hier na los te werken, maar Duson en Schrier wisten door goed ingrijpen gevaar te voorkomen. Burgh kwam hierna ver in de meerderheid. Steur brak door de verdediging, maar zwaar gehinderd, schopt hij net naast. Hogenstein kogelde hier op tegen de lat, waarna de bal weg gewerkt werd. Hierna brak Steur weer door, waarna hij de bal over de doelman heen plaatste, maar een der backs wist nog juist op de doel lijn te redden. Nadat nog enige ge vaarlijke Burgh-aanvallen waren afgeslagen brak de rust met stand 0-0 aan. Na de rust waren de eer ste aanvallen weer voor Burgh en toen in de 5e minuut een der backs de bal verkeerd wegwerkte kon Kloet nog juist van voor de doel lijn hoog voorzetten, waarna Steur inkopte (1-0). HSC trachtte hierna het spel te verplaatsen, maar de Burghverdediging kreeg het niet moeilijk. In de 12e minuut passeer de Steur enige verdedigers, waarna hij een hard schot loste waaruit de bal van de lat terugsprong, maar Hogenstein de bal opving en laag, onhoudbaar inschoot (2-0). Bijna vergrootte Burgh haar voorsprong toen Kloet van dichtbij inkopte, maar van de onderkant van de lat sprong de bal terug. In het laatste kwartier kwam HSC nog opzetten en zij verkleinde bijna de achter stand toen v. Nieuwenhuize de bal te lang bij zich hield, waarna de rechtsbuiten naar de vrij staande midvoor kon plaatsen, die hard in schoot, doch Boot kon de bal nog juist tot hoekschop verwerken. Ook v. d. Klooster werkte de bal nog enkele malen tot hoekschop, maar door slecht plaatsen leverden deze niets op. Met ongewijzigde stand kwam kort daarop het einde. Bij Burgh viel rechtshalf Duson op, bij HSC de rechtsback. Burgh II-Brouwershaven I 1-0 In een wedstrijd, waarbij de wind veel afbreuk deed aan het spel, is een gehavend Burgh II er in ge slaagd de koploper uit de 2e klasse C Brouwershaven I een kleine, maar verdiende nederlaag toe te brengen. Reeds in de 10e minuut wist S. Roos het enige doelpunt te scoren (1-0). Doelman van den Bos wist verder door goed ingrijpen de Burgh-voorhoede verder scoren te beletten. In de Burgh-verdediging was het M. Dijkman die steeds op tijd wist in te grijpen en midvoor Kooman geen kans gaf om gevaar lijk te worden. Kort voor het einde liet van den Bos tot driemaal toe de bal gevaarlijk glippen, maar geen der Burgh-aanvallers was doortastend genoeg om hiervan te profiteren. heer J. Flohil geweigerd heeft de vastgestelde huur voor de schuur op de hoek van de Platteweg te be talen. Besloten wordt betrokkene nog een week respijt te geven en anders de schuur te doen ontrui men, onverlet de verplichting tot betaling van de achterstallige huur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 9