ruwe, rode honden, MITSALINEi Ir O. Cleveringa werpt „heilige wetenschappelijke huisjes" omver Radio-actieve regen in Japan In de afgelopen dagen is in ver schillende delen van Japan regen gevallen, die in hoge mate radio actief is. Japanse deskundigen ver zamelen gegevens om te kunnen vaststellen of het verschijnsel iets te maken heeft met een serie in de Sowjet-Unie genomen proeven met atoomwapens. Prof. Eisotadjima van de univer siteit van Rikkyo zeide, dat hij op 4, 5 en 6 en op 21 en 22 November een verhoging van de radio-activi teit van de regen heeft geconsta teerd. De Bredase oorlogs misdadigers Eindelijk verstandige Duitse persstem Een in de Duitse pers weinig ge bruikelijke stem inzake de Bredase oorlogsmisdadigers laat het West- Berlijnse avondblad „B.Z." klinken. Het blad gispt de lieden, die en kele dagen geleden een dertienja rige jongen aan de Nederlandse grens op post zetten met een bord met hèt opschrift: „Vader wanneer kom je terug?" Met dit kind was volgens het blad een vals spel ge speeld omdat de eis van vrijlating ongerechtigd was. Het blad schrijft „In Breda zijn geen Duitse krijgs gevangenen, doch slechts 46 Duit sers, die in een openbaar proces naar in Holland en Duitsland gel dend recht zijn veroordeeld. Aan vele van hen is door gratie zelfs een deel van hun straf kwijtge scholden. Het fatsoen gebiedt ook er op te wijzen dat Nederland na de oorlog als eerste land vele Duit se kinderen opnam en voor Duitse bezoekers de grens zonder visum opende. Het is onrecht en een ver valsing van de feiten de Nederlan ders voor de voeten te werpen, dat zij krijgsgevangenen achterhouden en dit in één adern met onze ver wijten aan het adres van Moskou". Slachtoffer van verkeersongeval Woensdagavond laat is op de Bornestraat te Almelo een ver keersongeval gebeurd, waarbij de 61-jarige mevrouw G. M. Coster om het leven is gekomen. Het ongeluk geschiedde toen het echtpaar Coster per fiets van fa miliebezoek naar huis terugkeerde Mevrouw C. wilde de Bornsestraat oversteken, nog net voor een uit de richting Borne naderende auto. Zij werd echter geraakt en bleef ge wond op straat liggen. Omstanders constateerden, dat zij volledig bij kennis was en slechts licht gewond Op hetzelfde moment naderde uit de richting Borne een tweede auto en hoewel men getracht heeft de aandacht van de bestuurder te trekken, heeft deze blijkbaar niets gemerkt en is over het slachtoffer gereden. Pas 43 meter voorbij de plaats van het ongeval wist de be stuurder, de 45-jarige J. H. uit Al melo, zijn wagen tot stilstand te brengen. Mevrouw C. moet vrijwel op slag dood zijn geweest. Korte berichten nit het Binnenland ROTTERDAM. Woensdagavond is de 52-j. W. Slingeland uit Ca- pelle a.d. IJssel om het leven ge komen, nadat hij met zijn motor bij Rotterdam had moeten uitwij ken voor een tankauto, waarbij hij van de weg afvloog en in een sloot terecht kwam. De tankauto kwam uit een uitrit aan de Kralingse weg. 's-GRAVENHAGE. Woensdag avond is de 39-jarige Rotterdam mer F. R. met zijn bestelauto in het water langs de Nieuwe weg te 's-Gravenhage (bij Loosduinen) ge raakt en verdronken. NAARDEN. Met vrij grote snel heid is op Rijksweg no. 1 een per sonenauto op een vrachtauto gere den, waarbij één dode te betreuren valt. TERSCHUUR. Op Rijksweg 29 onder Terschuur zijn bij een ern stig auto-ongeluk twee personen om het leven gekomen. Langs de weg stond een personenauto gepar keerd. Een andere personenauto wilde deze passeren. Op dat mo ment naderde uit de tegenoverge stelde richting een vrachtwagen. De bestuurder van de personen auto remde met kracht, tengevol ge waarvan zijn auto slipte en toch tegen de vrachtwagen botste. De twee inzittenden van de personen auto, een inwoner van Amsterdam en een van Naarden, werden uit de wagen geslingerd en kwamen om het leven. HAARLEM. Op de weg langs de Leidsevaart ter hoogte van de ge meentegrens Heemstede-Benne- broek zijn een motorrijder en een bromfietser op zo ongelukkige wij ze met elkaar in botsing gekomen, dat de bromfietser, de 22-jarige R. J. P. de Groot uit Noordwijk aan Zee, ter plaatse aan zijn verwon dingen is overleden. OUD-BEIJERLAND. Met een zware klap heeft Dinsdagmiddag 16.25 onder de gemeente Mijnshe- renland (Hoekse Waard) op een on bewaakte overweg een zware met suikerbieten geladen vrachtauto de uit zeven wagens samengestelde tram van de R.T.M. (Rotterdamse Tramweg-Maatschappij) geramd. Bij dit ongeluk is één dode te be treuren. 24 personen werden ge wond. LAND- en TUINBOUW Heffing s verordening Landbouwschap Het bestuur van het Landbouw schap heeft een gewijzigde heffings verordening aangenomen, waarbij wordt vastgesteld, dat niet alleen leden van de ondernemersorgani saties in aanmerking komen om een deel van hun contributie af te trekken ,doch waarbij ook leden van andere organisaties bij besluit van dit bestuur in het voordeel de zer aftrek kunnen worden gesteld. Voor het aanwijzen dezer organi saties zijn normen gesteld. In ver band hiermede zijn enige wijzigin gen in de begroting 1954-'55 aange bracht. VISSERIJBERICHTEN De walvisvangst Sedert men ongeveer honderd jaar geleden werkelijk met de wal visvangst is begonnen zijn onge veer 1,2 millioen van deze zoogdie ren gevangen, zo blijkt uit de cij fers, die door het Nationale Insti tuut voor de Statistiek zijn gepu bliceerd, dat een onderzoek naar de walvisvangst heeft ingesteld met het oog op de bestudering van de wereldmarkt voor oliën en vet ten. Terwijl in het midden van de vorige eeuw het aantal gevangen walvissen slechts enkele tientallen per jaar bedroeg, was het tegen 1900 de 2.000 genaderd. Het steeg tot 20.000 voor fle oorlog en be loopt thans 50 k 55 duizend per jaar. Men is van mening, dat dit aantal een limiet is voor de be scherming van de soorten. Men heeft thans besloten tot een ver mindering van de vangsten, om een zeldzaam worden van bepaalde soorten - blauwe walvissen - te voorkomen. Het sterftecijfer voor vrijge zellen is hoger dan dat voor ge huwden, zo is gebleken uit een on derzoek door het Franse instituut voor statistiek. Voor ongehuwden tussen 30 en 50 jaar is het sterfte cijfer twee maal zo hoog als dat van gehuwde mannen in dezelfde leeftijdsgroep. Bij vrouwen is het zelfde verschijnsel waargenomen, hoewel daar het verschil niet zo groot is. De bestuursraad van de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sa bena heeft besloten tot de aankoop van 8 helicopters van het type Si korsky S 58. De aflevering van deze toestellen zal beginnen in het voor jaar van 1956. Zij zullen de S 55 op de bestaande helicopterlijnen vervangen. LAND- EN TUINBOUW LEZING VOOR „POMONA" TE HAAMSTEDE Organische bemesting beter dan gips voor structuurherstel? Voor de aangekondigde lezing van ir. O. Cleveringa, die Dinsdag avond in hotel Bom werd gehou den, bestond een behoorlijke be langstelling. Ingenieur Cleveringa werd ingeleid door de voorzitter van „Pomona", de heer J. C. de Feiter, die er op wees, dat het ini tiatief uitgegaan is van „Pomona", doch dat deze lezing georganiseerd is in samenwerking met de Land- bouwvereniging C. et C., N.F.O. en C.B.T.B. De heer Cleveringa, die hierna het woord verkreeg, begon met mee te delen, dat hij ruzie heeft met de officiële wetenschap en dat hij alle „heilige huisjes" van deze weten schap deze avond ondersteboven zou werpen. De officiële weten schap wil alles verstandelijk bezien en negeert alles wat niet waarge nomen kan worden of gemeten. Volgens de spreker speelt echter het gevoel en het instinct een grote rol; bij dieren alleen maar het in stinct, doch bij de mensen wordt het instinct onderdrukt door het verstand. Met enkele voorbeelden loonde hij aan, dat ook bij de mens het instinct of de intuïtie een rol speelt. In dit verband wees hij er op, dat wanneer men een bedrijf beheert, men dit niet alleen met schoolse kennis kan, doch dat men ook een zekere „feeling" daarvoor moet hebben. Hij deelde verder mee, dat alles wat hij deze avond beweerde, ook „waar" gemaakt is, door uitgebreide onderzoekingen. Wij kunnen tot op zekere hoogte de natuur leiden, doch dan moeten wij heel dicht bij deze natuur staan en er goed van op de hoogte zijn. Hij wees er op, dat naar zijn me ning alleen een levende grond een gezonde grond is en dat alleen op een dergelijke grond goede gewas sen van een goede kwaliteit kun nen groeien. Vervolgens besprak hij de 92 bekende elementen, die een logische opbouw vertonen en die uit atomen bestaan en voor zijn theorie fundamenteel. Al deze ele menten spelen een rol in de voe ding van de planten, welke even wel harmonisch moeten samen werken. De basis voor de bemes ting moet organische mest zijn, die aangevuld moet worden met kunst mest, bij gebruik alleen waarvan de harmonie vaak verbroken wordt en daardoor ziekten ontstaan. We moeten de grond bedekt houden, ook in de fruitteelt, hetgeen met groenbemesting mogelijk is. Volgens zijn opvatting kan de structuur van de geïnundeerde gronden beter door organische mest op peil gebracht worden dan door gips. Hierna gaf hij tal van voor beelden van zijn onderzoekingen uit de practijk en kwam hij via de zg. „paardeplekken" tot zijn theo rie over de aardstralen, waar hij het verdere gedeelte van de avond over sprak. Verschillende vragen werden door spr. beantwoord, waarna de heer P. L. Vis hem aan het slot dankte voor hetgeen deze avond werd meegedeeld. De Assemblée van Tibet heeft volgens gewoonlijk betrouwbai-e kringen te Katmandu haar goed keuring gehecht aan een voorge steld bezoek van de Dalai Lama aan Moskou. Vermoed wordt dat de Dalai Lama tot het bezoek aan Moskou is uitgenodigd toen hij zich van September verleden jaar tot Maart van dit jaar in Peking be vond als gast van Mao Tse Toeng. Bondskanselier dr. Adenauer heeft Donderdag na een ziekte van verscheidene weken zijn werk zaamheden in het paleis Schaum- burg te Bonn hervat. Voor de in gang van het gebouw stond een groot aantal fotografen en film operateurs op de Bondskanselier te wachten. Dr. Adenauer, die er goed uitzag, begroette de menigte opge wekt met de woorden: „Goedemor gen, mijne heren". Stad en Provincie ZIERIKZEE 40-jarig onderwijzers jubileum Op Donderdag I December a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer T. Broere - hoofd van de Openbare U.L.O. alhier - zijn loopbaan bij het onderwijs aanving. Voorheen o.m .werkzaam te Gouda, kreeg de heer Broere vooral aan de Zierikzeese U.L.O.eerst als leraar en later als hoofd, de kans zich te ontplooien. De Openbare U.L.O. heeft hiervan ten volle geprofiteerd en het onderwijs onder leiding van de straks jubilerende onderwijs kracht, heeft veel vrucht afgewor pen. Wij vernemen dat de jubi leumdag niet onopgemerkt voorbij zal gaan. De jubilaris zal gehul digd worden op een te beleggen bij eenkomst, waarop ook de school jeugd aanwezig zal zijn. Tijdens de huldigingsbijeenkomst zal een door de leerlingen voorbereid program ma worden uitgevoerd. Vergadering Gemeenteraad De tegen Woensdag 30 November uitgeschreven vergadering van de gemeenteraad is, in verband met de Dankdag, uitgesteld tot Vrijdag 2 December. DREISCHOR De door de schoolkinderen ver kochte kinderpostzegels en prent briefkaarten „Voor het kind door het kind" heeft in deze gemeente opgebracht het mooie bedrag van f 173,-. Gemeenten brachten f 28000 op voor Oostenrijk Burgemeester en wethouders van Dreischor hebben van het gemeen tebestuur van de stad Scharding a. Inn in Oostenrijk bericht ontvan gen dat zij van deze en de 17 an dere gemeenten op dit eiland een bedrag van 202.699.17 schilling ont vangen heeft (f 28.000) voor de hoogwaterramp aldaar. Het ge meentebestuur van Scharding be tuigt zijn diepgevoelde dank voor deze zeer hartelijke en daadwerke lijke hulpverlening. Het bedrag zal worden aangewend overeenkomstig de geuite wens waarover t.z.t. nog nader zal worden bericht. Zij ge ven de verzekering dat deze zeer gewaardeerde hulp van mens tot mens niet vergeten zal worden. NIEUWERKERK Dagexcursie „Blijvend Contact" Een 43-tal personen, merendeels leerlingen van de lagere landbouw school te Zierikzee en verder leden van „Blijvend Contact", hebben on der leiding van de heer D. Eve- leens een dagexcursie gemaakt naar de suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat. De gehele bewer king van suikerbiet tot suiker werd belangstellend gevolgd; alleen de fabricage van suikerklontjes en de stroopafdeling konden niet be zichtigd worden. Nadat een en an der voldoende was bezichtigd, werd getoerd via Roosendaal naar Ber gen op Zoom waar de markt werd bezocht en verder naar Halsteren. Hier werd een bezoek gebracht aan de buizenfabriek „De Leeuw". Eerst werd een kijkje genomen in de oude fabriek waar alles nog primi tief was en daarna in de nieuwe fabriek waar de holle baksteen wordt gefabriceerd. Via Steenber gen werd huiswaarts gereden met een ervaring rijker en in de over tuiging een beste dag te hebben gehad. De toer werd gemaakt met een bus van garage van Oeveren, bestuurd door een oplettend en kundig chauffeur. BRUINISSE Ongeluk op Rijksweg Woensdag had op de kruising Lange weg-Rijksweg een botsing plaats tussen een met een paard bespannen wagen van de heer K. Kik en een uit de richting Zijpe komende personenauto. Gelukkig liep dit ongeluk bijzonder goed af, de auto werd slechts licht bescha digd, het paard bekwam door een bijzondere manoeuvre zo goed als geen letsel en ook de heer Kik zelf kwam met de schrik vrij, al was er enige schade aan het gareel van het paard. Opnieuw bewijst echter dit incident dat bij het oversteken van de Rijksweg oplettendheid drin gend noodzakelijk is. De komende Winkelweek De Bruinisser middenstand, die immers bijna in haar geheel is aan gesloten bij de Middenstandsver eniging is weer druk bezig aan de voorvereidingen van de traditionele winkelweek. Natuurlijk zullen er straks van Maandag 28 November tot en met 5 December weer de nodige attracties zijn, die tot kopen noden. Er is weer een etalagewed strijd en naast het aangename zal ook het nuttige een rol spelen, want kennis der verkeersregels zal een rol spelen bij een Veilig Ver- keersactie KERKNIEUWS „Regeert God de wereld?" Woensdagavond werd in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zie rikzee de tweede gemeente-avond van dit seizoen gehouden, uitgaan de van de Ver. van Rechtzinnige Hervormden. Nadat gezongen was Gez. 179 1, 2 en 3 opende de voorzitter, de heer A. Jonker, de bijeenkomst met gebed en las Ps. 99, waarna hij n.a. v. deze psalm een korte inleiding hield, en woorden van welkom tot de aanwezigen richtte, in het bij zonder tot de spreker voor deze avond, de heer H. W. Hofmeester, hulpprediker te Hilversum, bekend als verzorger van de radiorubriek „Woord voor de dag" van de N.C.R.V. Deze hield vervolgens een lezing over het onderwerp „Regeert God de wereld?", ter inleiding waarvan gezongen werd Ps. 99 1 en 5. Na vastgesteld te hebben dat de vraag „Regeert God de wereld?" alleen gesteld kan worden door de mensen die aan het bestaan van een levende God geloven en die moeilijk verband kunnen zien tus sen deze wereld en God, wees spr. op de vele zorgen, de onrust, het dreigend onheil en de donkerheid van deze tijd, die in veler hart (ook van gelovigen) de vraag doet rij zen waarom God dit alles toelaat. Dat deze vragen niet nieuw zijn toonde spr. aan met voorbeelden uit de Bijbel als de dichter van Ps. 42 en Job, die ook de vraag stelden of God hen wel lief had en een God van erbarmen is. In de loop der eeuwen zijn vele antwoorden op de vraag of God de wereld re geert en zich met de mensen be moeit, gegeven, waarvan spr. noem de die van de Deïsten en van de aanhangers van Karma, die haar ontkennend beantwoorden. Daarte genover stelt de gelovige mens echter een volmondig „ja". Den kend echter kan men deze dingen niet verstaan, maar het is een zaak van geloven: luisteren naar en ge hoorzaam zijn aan het Woord Gods zoals dit uit de Bijbel tot ons komt. Het geloof verklaart niet altijd het „hoe" en lost niet alle moeilijkhe den en problemen op, maar het geeft zekerheid over God's liefde in Jezus Christus tot de wereld en de mens en het feit dat het God is. Die de wereld regeert. Hierdoor alleen kan vrede en rust in ons hart dalen en vindt men kracht in de strijd met de problemen die er zijn en blijven in de wereld van nu met haar verwarring en bezetenheid. De mens moet hierbij echter wel bedenken dat God de wereld heel anders regeert dan zoals hijzelf het zou doen en niet altijd in overeen stemming gelijk de mens vraagf. Het „Niet mijn wil, maar Uw wil- geschiede" moet steeds, ook hij het bidden, voorop staan en niet de menselijke verlangens en maatsta ven mogen richtsnoer van het le ven zijn. God laat Zijn werk niet te gronde gaan, Zijn kerk niet over weldigen en Zijn kinderen niet over aan de macht van de boze. Hij regeert over alle volkeren en mach ten door de Here Jezus Christus, Wien alle macht in de hemel en op de aarde gegeven is. In aansluiting op het gesprokene werd gezongen Gez. 180 7. Na de pauze werd gezongen Ps. 68 16 en 17, waarna de voorzitter enkele mededelingen deed, o.a. dat op 16 December a.s. ds. J. G. van Ieperen uit Wemeldinge hoopt te spreken over het onderwerp „Ik geloof en ben verzekerd". Enkele der aanwezigen stelden vragen over het behandelde onderwerp, na beantwoording waarvan de heer Hofmeester nog een en ander ver telde over zijn werk met betrek king tot zijn radiorubriek. De voor zitter dankte hem hierna voor zijn troostrijk en bemoedigend woord en de aanwezigen voor hun belang stelling, waarna gezongen werd Gez. 1 5 en 9 en de heer Hof meester met dankzegging eindigde. Ingezonden mededeling worden gaaf en zacht met1 LAND- EN TUINBOUW Engeland, konijnloos land. Doordat de konijnen in Engeland de vorige winter door myxomatose zo goed als uitgeroeid zijn, is de waarde van de Britse graanoogst dit jaar met circa 150 millioen gul den gestegen. De Britse regering overweegt maatregelen om invoe ren van konijnen strafbaar te stel len, aldus mededelingen van de parlementaire secretaris van het ministerie van Landbouw in het Lagerhuis. Uit de buurt - Romeinse invasie - misleidende biet - natuurkundig probleem en December Eerlijk gezegd is Eilandman een beetje uit de buurt van de Italiaan se televisiecamera's gebleven. Zo'n Jilm komt straks netjes ook in Ne derlandse huiskamers terecht en gemakkelijk zittend in een fauteuil gaat - denkt Eilandman zo - de observatie van de kijkers net een beetje verder dan zo doodgewoon op straat. „Kiek daer ei je eiland man ök, kiek fun us mit zun oad droaie", zo'n soort commentaar wordt er dan wel gegeven en daar om is - als gezegd - Eilandman maar een beetje uit de buurt ge bleven. Overigens wel „leuk" (na het woedend commentaar van An nie Schmidt, zet Eilandman „leuk" altijd tussen aanhalingstekens) van die Italiaanse televisiemensen. Schouw en-Duiv eland gecompri meerd in het kleine venstertje van een televisie-apparaat, zal wel een machtige bekoring op de Romeinen doen uitgaan en daarom verwacht Eilandman zo'n beetje een Italiaan se invasie in de komende zomer. Op een avond heeft Eilandman al door de nieuwe wijk van Zierik zee gelopen. Het is er ruim en nieuw en fris en de bewoners van de huizen (de eerste van de 131) to nen een gulle glimlach aan allen, die voorbij komen. Ze zijn zo ge zegd uit de brand en dat wil wel wat zeggen in deze tijd van wo ningnood. De voorzitter van de landbouw- vereniging te Oosterland heeft van zijn hart geen moordkuil gemaakt en een fel beeld geschilderd van de vele moeilijkheden waarmede de landbouw te kampen had. Afgaan de op de grote gerooide suikerbie ten had Eilandman, met zijn be kende kortzichtigheid, alweer veel te optimistische conclusies getrok ken. Het blijkt echter allemaal nog erg moeilijk te liggen. Misschien mag hij in alle bescheidenheid de aandacht eens vestigen op de mo gelijkheid van organische bemes ting, in plaats van 't gipsstrooien. Een revolutionnair op bodemkun- dig gebied, heeft te Haamstede de ze mogelijkheden aan het licht ge bracht. Het draait natuurlijk ook om de prijzen, maar daarvoor weet Eilandman geen oplossing. Hij ge looft niet aan een blijvende hoog conjunctuur, maar behoort ook niet tot de ach en weeroepers die zich nu al weer gaan krommen on der een juk dat misschien in de toekomst zal worden opgelegd. Daarom is Eilandman - en ho pelijk velen met hem - ook zo dankbaar jegens Sinterklaas, die met een speels optimisme en met vertreding van de economie glim lachjes tovert op veler gezichten. Juist in deze on-economische in stelling van de Spaanse heilige ligt het geheim van zijn populariteit. Hij praat niet, maar hij doet. Hij vraagt niet of het van het jaar wel kan, maar hij presenteert zich met die kinderlijke openhartig heid, die hem zo bemind ge maakt heeft. Het kind in ons is niet dood, ook al vergapen we ons wel eens aan de cijferdans der mil- lioenen. De 5-December-romantiek wordt straks weer met lepels vol opgeschept en om de rijpende jeugd voor dit jaar nog van de nijpendste problemen af te helpen, heeft Eilandman om te beginnen de plaat achter de kachel losgeschroefd. Het wonder wordt nu xoeer ten volle geaccepteerd en nu Sint weer met droge voeten 't eiland kan be treden, zouden we zeggen: „laat 'em maar komen", dan kunnen we er weer een beetje tegen in dc drukste, donkerste en beminnelijk ste maand van het hele jaar December! DE STEEN VAN DE PROFEET 40. Dof klinken de voetstappen van de schildwacht over de ver laten binnenplaats van Flavius' huis. Bij de poort houdt de man een ogenblik zijn schreden in en gaapt verveeld. Doch plotseling werpt hij zich met een ruk om en klemt de speer vaster in de hand. De stilte in de steeg wordt verbroken door het geluid van twistende stemmen en uit de duisternis duiken twee vechtende figuren op. Een Romeins officier houdt zich slechts met moeite een soldaat van het lijf, die met geheven zwaard op hem toedringt. „Halt schurk", schreeuwt de schildwacht, terwijl hij met gevelde speer toestormt, „laat vallen dat zwaard, of je bent een kind des doods", snauwt hij de soldaat toe, terwijl hij hem dreigend de speerpunt in de rug duwt, maar wat hij in zijn ijver niet ziet, is de triomfante lijke grijns op het gezicht van de soldaat evenmin als de lenige figuur van Aram, die achter zijn rug de poort uitglipt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6