c. L. VAN SLUIS Duizenden jongeren uit Oost-Duitsland nemen de wijk naar het Westen Kinderen O.L.-sctiool Brouwershaven werkten mede aan allerlei acties VAAK IS KOOS met zn jonge hoppe JONGE HOPPE sinds 1780 EENS KOMT HET GELUK Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIjDAG 25 NOVEMBER 1955 No. 17852 Vaak op aanbiedingen van W.-Duitse firma's De toenemende migratie van jeugdige personen uit Oost- naar West-Duitsland geeft de Bondsre gering ernstige zorgen. In October zijn meer dan negenduizend jonge lieden onder de 24 jaar naar West- Duitsland verhuisd. Volgens een verklaring van be voegde zijde komen de politieke beweegredenen voor de vlucht naar het Westen meestal pas op de tweede plaats. De trek naar het Westen wordt voornamelijk in de hand gewerkt door de aanlokke lijke voorwaarden welke vele West-Duitse firma's, die om arbei ders verlegen zitten, de jeugdige vluchtelingen bieden. Dit brengt volgens de autoriteiten echter ook grote zedelijke gevaren met zich mee, daar velen de vrijheid en de weelde niet kunnen verdragen. Het opvangen van de uit het Oosten overgekomen jongelieden in jeugd tehuizen, waar enige contröle mo gelijk is, wordt moeilijk gemaakt door het feit, dat de meeste dezer inrichtingen reeds overbevolkt zijn Brits Koningspaar op reis Koningin Elizabeth en de Her tog van Edinburg zullen zich op 27 Januari naar de Britse kolonie Ni geria begeven voor een bezoek van drie weken, aldus is Dinsdag op het paleis Buckingham meege deeld. Het Britse koninklijk paar zal op 17 Februari in Londen terugkeren. De Palestijnse kwestie Iers meer verdween Eerste Kamer in de Ridderzaal De restauratie van de vergader zaal der Eerste Kamer zal in het begin van 1956 beginnen. Naar ver wacht wordt, zullen de werkzaam heden omstreeks vier maanden in beslag nemen. Gedurende Januari tot en met April zal in verband hiermede de Eerste Kamer in de Ridderzaal haar openbare vergade ringen houden. Ingezonden mededeling Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n paar Kennies! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. On middellijk! 'n Wonder dip Rennies. U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. Vooruitzichten voor oplossing zijn gunstiger geworden De vooruitzichten voor een ver gelijk tussen de Arabische landen en Israël zijn beter dan lange tijd het geval is geweest, aldus hebben gezaghebbende Britse kringen na de eerste bijeenkomst van de Raad van het Verdrag van Bagdad ver klaard. De vijf leden-staten van dit verdrag - Turkije, Irak, Pakistan, Perzië en Engeland - bereikten overeenstemming op alle punten, die ter sprake zijn gekomen. Van Britse zijde werd gezegd, dat de Arabieren tekenen vertonen die er op wijzen dat zij een permanente regeling van de Palestijnse kwestie als een noodzakelijkheid voelen. Minister MacMillan zal op de te rugreis uit Bagdad in Beiroet een bespreking hebben met president Sjamoen van Libanon. Navo*raad in December te Parijs bijeen De ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën van de 15 landen van de Atlantische verdragsorganisatie zullen van 15 tot 17 December te Parijs bijeenko men voor een zitting van de raad van deze organisatie. Een woordvoerder op het hoofd kwartier van de NAVO zeide, dat de ministers het jaarrapport van de NAVO zullen bespreken. De bijeenkomst zal worden ge houden in het hoofdkwartier van de NAVO in het paleis de Chaillot. Atoomwapens voor Zweden „Een klein land, dat geen atoom wapens bezit kan een uitdaging zijn voor een eventuele aanvaller", al dus heeft een officier van de Zweedse generale staf, kolonel Torsten Schmidt, Dinsdag tot ver slaggevers te Stockholm verklaard. In bevoegde kringen wordt op het ogenblik overwogen of Zweden moet overgaan tot aanschaffing van atoomwapens. De invoer van dergelijke wapens noemde kolonel Schmidt een hachelijke kwestie, maar de zaak zou zijn opgelost, in dien Zweden zelf atoomwapens zou kunnen maken. Vorstelijke verloving Prins Franz Ferdinand van Ho- henberg, een kleinzoon van aarts hertog Franz van Oostenrijk, die in 1914 te Serajewo werd vermoord, heeft zijn verloving met prinses Elizabeth van Luxemburg bekend gemaakt. De prinses verbleef met haar fa milie gedurende de tweede wereld oorlog in Engeland en Canada, waar zij werkte voor het Britse Rode Kruis. Resten van oude neder- zetting in Italië Italiaanse archeologen hebben te Peitra, ten Noorden van Rome, uit gebreide overblijfselen gevonden van een menselijke nederzetting van meer dan 200.000 jaar geleden. Uit het onderzoek was, volgens graaf Pellati, de voorzitter van het Instituut voor Paleontologie, geble ken dat de bewoners van de neder zetting waren gevlucht voor een uitbarsting van de (thans uitge doofde) Bracciano, waardoor het dorp met as en een stroom modder werd overdekt. Men heeft reeds 22 stenen bijlbladen gevonden, die 40 meter diep begraven lagen onder fossiele resten van olifanten en hy ena's. Volgens professor Blanc van de universiteit van Rome lag de Ne derzetting aan een grote lagune, die zich uitstrekte over het gebied waar nu de stad Rome ligt. De procureur van het district Denver heeft verklaard, dat John Gilbert Graham, die eerst bekende en later ontkend heeft dat hij een vliegtuig met 44 mensen heeft la ten verongelukken om een verze kering op het leven van zijn moe der uitbetaald te krijgen, op 28 November in staat van beschuldi ging zal worden gesteld en dat de doodstraf tegen hem zal worden geëist. zomaar Tot grote consternatie van de plaatselijke bevolking is in Mid- den-Ierland tussen Athlona en Ros common plotseling het 900 hectare grote meer van Funshinagh ver dwenen. Enkele dagen geleden be gon plotseling het peil van het wa ter in het meer te zakken en thans is al het water verdwenen, klaar blijkelijk door een grote scheur in de vroegere bodem van het meer. Duizenden vissen konden gewoon van de grond worden opgeraapt. Verscheidene jaren geleden is het meer „Lough Funshinagh", al eens eerder geheel droog komen te staan doch daarna had het zich opnieuw gevuld. Veiligheidsgordels in dienstauto's Binnen niet al te lange tijd zul len alle dienstauto's van de Rijks overheid zijn voorzien van veilig heidsgordels voor passagiers, die naast de chauffeurs zullen zitten. Dit is het uitvloeisel van een ini tiatief van minister S. L. Mansholt, van Landbouw, die reeds geruime tijd geleden een beschikking uit gaf, waarin zijn ambtenaren ver plicht werden zich vast te binden, zodra zij naast de bestuurder van een dienstauto plaats namen. Hun verzekering tegen ongevallen zou anders niet geldig zijn. Op het Zuidelijk deel van de Stille Oceaan heeft men een zeilschip, de „Joyita", aangetroffen, waarop geen spoor meer was te bekennen van de 25-koppige bemanning. Een regeringsschip, de „Degei", is er op uit gestuurd om een onderzoek in te stellen. Op de foto probeert de bemanning van de „Degei" aan boord te komen van het zwaar hel lende schip. Lezing over „Beroepskeuze" op geslaagde ouderavond De Rijkskeurstempels in autolampen Veie ervan zijn vervaagd In een brief, welke de A.N.WB. naar aanleiding van de overi gens door de bond sterk toegejuich te verscherpte verkeerscontrole, aan de minister van Justitie heeft verzonden, vraagt deze verkeers- organisatie de aandacht van de mi nister voor een moeilijkheid, welke zich voordoet bij de naleving van het voorschrift, dat, sinds 1 Jan. 1955, koplampen van motorvoer tuigen van een Rijkskeurmerk die nen te zijn voorzien. Dit Rijkskeurmerk bestaat in ve le gevallen uit een inktstempel, dat destijds is aangebracht met bepaal de apparatuur. Uit een groot aantal door de technodiensten van de A.N.W.B. verrichte keuringen is echter ko men vast te staan, dat de houd baarheid van de op deze wijze aan gebrachte stempels ten minste uiterst dubieus moet worden geacht zo wordt in de brief meegedeeld. De A.N.W.B. meent, dat hierin aanleiding dient te worden gevon den bij het ontbreken van 't stem pel niet onmiddellijk tot verbalise ren over te gaan, doch na te gaan of niettemin destijds toch door de betrokkene aan de eis tot stempe ling is voldaan. Hart stond twee uur stil De Deense prof. Erik Hus- feldt uit Kopenhagen heeft bekend gemaakt, dat het hart van een patiënt, op wie hij een hartoperatie ver- *i* richtte bijna twee uur heeft X .j. stilgestaan zonder dat dit nadelige gevolgen voor de X 1*1 patiënt had. Voor de opera- tie had men de temperatuur *i* X van de zieke verlaagd tot 28 y graden, waardoor het hart X tot stilstand kwam. Het hart .j. hervatte echter zijn werk- zaamheid normaal na een X langdurige massage. 1 Ned. genootschap van burgemeesters opgericht In een te Utrecht gehouden ver gadering is besloten tot oprichting van -.een Nederlands Genootschap van Burgemeesters. De leiding van deze- vergadering berustte bij mr. H. A^ M. T. Kolfschoten, burge meester van Eindhoven. Nadat de burgemeester van Berg- schenhoek, de heer J. M. M. van Meetelen, als voorzitter van de ini- tiatiéfnemende Vereniging van Burgemeesters van gemeenten in Zuid-Holland (opgericht in 1851) de ontwikkeling van en de behoefte aan een nieuwe organisatie nader had belicht, hield mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van Den Haag, een referaat over de positie van de burgemeester. Tijdens deze vergadering, die een besloten karakter droeg, werd nog niet overgegaan tot het kiezen van een definitief bestuur. Ingezonden mededeling Ieders vriend 6.75 per liter kelderfles Volgende week een nieuw avontuur van Koos met z'n Jonge Hoppe in Uw krant Verkrijgbaar bij Dam 6, ZIERIKZEE, Tel. 179 Stad en Provincie In één der leslokalen der open bare lagere school te Brouwers haven werd Maandagavond een ouderavond gehouden, welke van de zijde der ouders goed was bezocht. De voorzitter der oudercommissie verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder het voltallige college van B. en VV., de gemeentesecretaris en de inleider, de heer de Bruijne van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg, welke een causerie hield over „Beroepskeuze". De inleider begon zijn betoog met het schetsen van het doel der be roepskeuze. De positie en het le vensgeluk van het kind, dat straks bewust een richting zal moeten kie zen, is nauw verwant aan het be roep. De keuze wordt nog te ge makkelijk opgenomen, zodat de kinderen hun beroepskeuze meestal laten bepalen van buitenaf. Wan neer een kind hoort vertellen over een interessant beroep, zoals b.v. stuurman, vliegenier e.d., dan lokt het mooie en avontuurlijke, onge acht of zeer psychisch of karakte rologisch tegen opgewassen tfjn. Deze indrukken van buiten af, al dus spr., zijn aan sterke verande ringen onderhevig. Zo is bij een test op een school van honderd leerlingen, welke het andere jaar werd herhaald, 27 der leerlingen wederom van beroepskeuze ver anderde. De heer de Bruijne lichtte diverse aspecten nader toe en gaf een overzicht over de werking en methoden der test. Na de beantwoording van ver schillende vragen werd door de voorzitter dank gebracht aan de heer de Bruijne voor de behande ling van dit boeiende maar moei lijke onderwerp, waarbij hij hem uit dankbaarheid een doos sigaren aanbood. In de nu volgende pauze werd thee geserveerd. De penningmeester, de heer Ph. v. d. Velde, gaf vervolgens zijn fi nancieel verslag, waaruit bleek dat er een batig saldo bestaat van f 508,98. De voorzitter deelde mede dat op een ouderavond, te houden in het a.s. voorjaar, een besluit ge nomen zal moeten worden of er in de aanstaande zomer een één- daagse busreis moet worden maakt of dat het schoolreisje, zoals in de afgelopen zomer, uit een meerdaagse reis zal bestaan. Vervolgens gaf de heer H. P. de Munck, hoofd der school, een glo baal overzicht over het afgelopen jaar. De kinderen hebben hun me dewerking bij diverse acties gele verd, o.a.: de meldingen van de vernietiging der bodemkarterings- schijven; de kinderzegelactie door leerlingen der hoogste klasse, welke actie f 210,opbracht en de sleu telactie, waarbij de kinderen 3.300 sleutels inleverden. De heer de Munck releveerde het verkeers- examen dat ook dit jaar weer ge houden werd; 16 leerlingen kregen een diploma, 4 werden er afge wezen. De sportdag te Renesse en de korfbaldag te Burgh werden door de leerlingen bezocht. Het schoolreisje te Renesse, waar vier dagen werd gekampeerd op „Bona Fide", mag het hoogtepunt uit het afgelopen jaar worden genoemd. Dit jaar zullen 13 leerlingen getest worden. Tot slot sprak de heer de Munck woorden van dank tot het gemeentebestuur voor de aanschaf van het gymnastiekmateriaal. Het instrumentarium is zeer modern. Na afloop der vergadering, welke door de heer P. Lijbaart werd ge sloten, konden de ouders het werk der kinderen bezichtigen. Vele ouders kochten fraaie dingen welke de kinderen zelf op de handwerk- cursus vervaardigd hadden o.l.v. de onderwijzer de heer de Moor. De oudercomissie mag op een zeer geslaagde ouderavond terugzien. Rechter Maengkom heeft zijn besluit herhaald, dat hij geen bui tenlandse advocaten, waaronder Nederlandse advocaten uit Neder land zal toestaan de verdediging van Jungschlager op zich te nemen Rechter Maengkom heeft deze be slissing gebaseerd op het feit, dat buitenlandse advocaten niet de loyaliteitseed tegenover de Indo nesische regering afleggen, dat zij niet op de hoogte zijn van de Indo nesische rechtsprocedure en dat zij niet de taal van het land begrijpen. Mej. A. A. E. Overbeeke al hier slaagde te Leiden voor het examen assistent-apothekeres. RENESSE Culturele Commissie Ned. Herv. Kerk Zaterdag a.s. houdt de Culturele Commissie der Ned. Herv. Kerk te Renesse haar eerste avond in dit seizoen met de vertoning van de film „Jody en het hertejong", naar het bekende boek van Marjorie K. Rawling (vertaald door Mien Lab- berton). De stof van het verhaal leende zich goed voor verfilming. De scène van de berenjacht is een knap stuk montage en wanneer Jody het hertje gaat zoeken, neemt de regisseur de gelegenheid waar ons het leven van herten in het ivoud in prachtige beelden te tonen Al met al een film, die niet zal na laten de aandacht te trekken. BROUWERSHAVEN De klaprooscollecte, welke dezer dagen alhier werd gehouden heeft opgebracht f 39,94. St.-Nicolaas-Winkelweek Dames zullen worden gewogen Evenals het vorige jaar organi seert de plaatselijke middenstand weer een St.-Nicolaas-Winkelweek en wel van Maandag 28 November tot 5 December a.s. Op Zaterdag avond 26 November te 20.00 uur wordt deze winkelweek tenstad- huize geopend. De opbrengst van deze actie der winkeliers komt ten goede aan het instrumentenfonds der plaatselijke muziekvereniging „Apollo", die verschillende attrac ties muzikaal zal omlijsten. Bij aankoop van artikelen zal bij iede re gulden, die besteed wordt, een lootje worden verstrekt, waarvoor mooie prijzen zijn uitgetrokken, o.a. een rijwiel, stofzuiger, rooktafel, enz., enz. De eerste drie dagen zul len in de etalages der deelnemende winkeliers letters zijn te vinden, waarmede men een slagzin dient te vormen. De resterende dagen dei- winkelweek prijken in de etalages jeugdfoto's van de echtgenoten der deelnemers. Deze dames zullen ook allemaal worden gewogen, zodat men het totaal gewicht kan raden. Ook. voor deze wedstrijden zijn zeer mooie prijzen beschikbaar. De be kendmaking der prijzen zal plaats hebben op Dinsdagavond 6 Decem ber in Hótel Ringelberg. Gezien de prachtige resultaten en aantrekkelijke vermakelijkheden, waarbij de mooie zaken in deze ge meente een bijzonder cachet ge ven, ook tijdens vorige winkelwe ken, belooft deze ook ditmaal weer een groot succes te worden. Een woordvoerder van de commissie voor de strijdkrachten heeft in de nationale vergadering medegedeeld, dat de Franse troe pen in Noord-Afrika sinds begin 1955 verdubbeld zijn en thans 309.000 man bedragen. De sterkte van het personeel van vloot en luchtmacht werd niet opgegeven, doch in commissiekringen wordt het op ongeveer 40.000 man ge schat. Se- FEUILLETON 30 door HENK VAN HEESWIJK Ik wilde eerst dit café en de hui zen verkopen en ergens anders gaan wonen, maar ik kan niet weg van het eiland. Ik kan niet schei den van de plek, waar ik drie ge lukkige jaren met m'n kind heb doorgebracht. Er zijn hier veel her inneringen, aangename en verdrie tige, ik wil ze niet missen. Daarom ben ik gebleven. Ik heb een poosje een knecht gehad om de klanten te bedienen, want in het begin voelde ik me daartoe niet in staat. Maar hij was niet eerlijk, 't Was een jongen uit Den Helder en hij bestal me, daarom heb ik hem weg gedaan. Na die tijd tapte ik zelf. Nu weet je, Geert, hoe ik aan dit café kom. De man, waar ik mee trouwde, was Aagten, vandaar, dat ik nog zijn naam draag. En zeg me nu eens eerlijk, óf je hiervan iets wist?" Geert schudde ontkennend het hoofd. „Niets, totaal niets. Ik heb er niet 't flauwste vermoeden van gehad, dat je weduwe was". „Zie je nu wel, dat ik gelijk heb? Dat ik niet zo ben, als jij dacht?" „Inderdaad, ik heb een andere voorstelling van je gehad. Nel, ik ben je dankbaar, dat je me dit al lemaal verteld hebt. Ik acht je er des te hoger om. Je hebt dus al heel wat meegemaakt in die enkele ja ren, dat je getrouwd bent geweest. Zover ik uit je verhaal had begre pen, was Aagten dus geen man voor je". Nel schudde langzaam naden kend het hoofd. „Ik mag geen kwaad van hem zeggen, hij was een best mens in zijn soort. Hij kwam uit een ander millieu dan ik. Een eenvoudige man, maar er zat niets bij; ik begreep zijn gedach- tengang niet en hij niet de mijne. Dat was het. Wij pasten niet bij elkaar, omdat we niet op dezelfde trap van ontwikkeling stonden. Tenslotte was ik toch een onder wijzeres; ik had toch wat geleerd". „Dit alles had je moeten over wegen, vóór je met hem trouwde", merkte Geert op. „Je weet niet wat het zeggen wil, als een arm onderwijzeresje een huwelijksaanzoek krijgt van één der rijkste mannen van 't dorp. En daarbij kwam nog, dat er, zo als ik je reeds zei, verscheidene jonge meisjes waren, die een stille hoop koesterden éérfmaal de vrouw van Jan Aagten te worden. Dat hij echter mij wilde hebben, heeft me mezelf doen suggereren, dat ik hem lief had. Ik had niet met hem mo gen trouwen. Ja, het was geoor loofd volgens de burgerlijke wet ten, maar het was tegen de natuur wetten. Ik ben ondanks toch zijn vrouw geworden en ik ben er zwaar voor gestraft. De wetenschap gebonden te zijn aan iemand, die je niet kunt liefhebben, is iets vre selijks. Mijn gevoelens voor hem verkilden met de dag. En zo te le ven, dag na dag, week na week, maandenlangik geloof, dat ik op de duur gek zou zijn gewor den. En alsof de straf nog niet genoeg was, moest ik met m'n man en m'n stiefdochtertje, ook nog m'n kleine jongen verliezen. Ze barstte opnieuw in snikken uit; haar lichaam schokte door het felle verdriet; zo te zien was ze een toonbeeld van mateloze ellen de. Onhandig trachtte Geert haar te troosten. Hij stond op, liep om de tafel heen en legde zijn hand op haar hoofd. „Kom, Nel, huil nou niet zo. Ik kan me best indenken, dat het be roerd voor je moet zijn, om al die narigheid weer in de herinnering terug te roepen, maar het geeft toch niets, Nel. Je krijgt je zoontje er toch niet om terug. Toe, kalmeer wat, het is niet goed, dat je je zo laat gaan. Drink nog wat water. De vrouw lachte door haar tra nen heen. „Je bent een goeie jon gen, Geert en ik ben blij, dat je hier bent. Ik was altijd zo alleen. Ik heb behoefte aan iemand om me heen, die me kan begrijpen. Jij kunt dat en ik dank je daarvoor, Geert, we zullen goede vrienden zijn". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5