Geen zekerheid over tnnnel onder toekomstige Rondweg bij Zierikzee Benoeming Mgr Dr Alfrink tot Aarts bisschop van Utrecht officieel Reeds in 1956 komt Zierikzee toe aan i Bekcnd^kl°9 herstel en vernieuwing van het stratennet tijdelijk een deel van een boot! De grootste vijand van de misdadigers - zijn eigen vingers - L0DAUNE Bedrag van ongeveer f 300.000 zal kunnen worden besteed W|j vernemen dat als gevolg van zee met één slag van de moeilijk een verbeterde schadevergoe- heden afkomt, maar het is interes- dlngsregellng van het RÜ'k en door sant te weten hoe de verschillen in het putten uit andere middelen, de inzicht ter zake, tot een aanvaard- gemeente Zierikzee in staat zal zün baar compromis kunnen worden op zeur korte termijn de verbete- herleid. Er zijn immers stemmen waardoor het puin rins van het stratennet in de binen wij venvachten dat dit ook nenstad dat tijdens en na de in de boezem van de gemeente ramp zozeer heeft geleden aan spelen zal die tégen elke prijs te pakken. In verband hiermede de „kinderkopjes" willen handha- Afsluiting Beddeweeg Het Beddeweeg is tijdelijk afge sloten in verband met afbraak van het tot krot verklaarde en als zo danig door de gemeente aange kochte pand hoek Maarstraat-Bed- deweeg, destijds slagerij van wij len de heer Frenk. De zijgevel is gedeeltelijk om- ïtrokken. waardoor het puin de kop van het Beddeweeg verspert De loco-burgemeester der ge meente Zierikzee maakt bekend, dat, in tegenstelling met het reeds eerder gepubliceerde, de openbare vergadering van de raad dezer ge meente, niet gehouden zal worden op woensdag 30 november a.s., doch op vrijdag, 2 december a.s. Aanvang 20 uur. Zierikzee, 24 november 1955. De loco-burgemeester voornoemd, A. M. DEN BOER. Commissie voor de Rijkswegen moet nog onderzoek instellen W(j vernemen uit goede bron, dat stige beslissing van de minister, m.b.t. de Rondweg onder Zierikzee dient te worden afgewacht of het INGEZONDEN STUKKEN nog geen enkele beslissing is ge- idee van een tunnel verwezenlijkt j kan worden en of het hier slechts vallen, maar dat de hiermede sa- Zwervende huisdieren menhangende problemen nog on- Voor zwervende huisdieren, met derwerp van gesprek vormen „op en zodoende gebruik door verkeer n®!?e P°es^n. zou ik de aandacht hoog niVcau». jer zajce dient eerst willen vestigen op het asyl m de J Zuidhoek van de Sophiavereeni- de Commissie voor de Rykswegen mag de verwachting bestaan, dat ven, als zijnde passend bij het his- ging. Het komt nog telkens voor advies uit te brengen aan de mi 1956 het jaar zal worden van het torisch karakter van Zierikzee. An- stratenherstel en de stratenver- deren wijzen op de toepassing van .J. nieuwing. YVü vernemen dat aan methodes, hetzij door een ander een voetgangers- dan wel een ver- keerstunnel zal worden. Tot zolang is over de toekomstige ontwikke ling ter plaatse niets met zekerheid te zeggen. deze ingrijpende verbetering een type straatsteen, hetzij door asfal- bedrag ten koste zal kunnen wor- tering, waarmede het verkeer beter den gelegd van ruwweg f 300.000. is gediend. In dit verband zij b.v. herinnerd aan een in een der ste- Uiteraard betreft het hier een den in Noord-Holland toegepast feit, dat de burgerij met vreugde procédé, waarbij de kleur van het zal vernemen. Maar al te gegrond asphalt werd aangepast aan die der zijn de klachten geweest over het oude gebouwen, zodat er eerder een stedelijk plaveisel en het wil ons harmonisch dan een storend effect voorkomen, dat met het herstel van ontstond. Hoe dit alles intussen ook de straten veel restanten van cri- moge zijn, het feit ligt er dat Zie- tiek als sneeuw voor de zon zullen rikzee van de malheur der straten verdwijnen. zal worden verlost. Juist tegen de Intussen is een belangrijke vraag achtergrond van de sombere voor op welke wijze de gemeente het spelling rond de begroting, spreekt stratenprobleem zal oplossen. Er de mogelijkheid tot straatverbete- ligt nu een reëele kans dat Zierik- ring thans nog te meer. dat katten bij mij worden bezorgd, nister. Om hiertoe in staat te zün, Boer beet oor af is mij onmogelijk voor al Ml 5edoelde commissie binnenkort deze dieren te zorgen. Thans kun- x nen afgehaald worden: een fraaie een bezoek brengen aan Zierikzee. zwart-witte kater en een grijs ge- Daarna kan een nieuwe ontwikkc- cyperde poes. De eigenaars kunnen üng worden verwacht. X zich bij mij vervoegen of anders Y ieder die de dieren een goed tehuis X wil bezorgen. Het probleem dat zich hier voor- Mow TniMK-pn r-nnncc doet hangt samen met de kruising JONKER-GROOSS. mn verlen6ing Jannewekken, via de dam door de Zoete Gracht, met Het aantal studenten, inge- de geprojecteerde Rijksweg. Deze Op een boerenbruiloft nabij Innsbrück in Tyrol (Oosten rijk) is Dinsdag bij wijze van grap het oor afgebeten van één der gasten. De 63-jarige boer J. Benedikt bood bij wijze van grap de boer Georg Embacher 15 schilling (iets meer dan twee pulden) aan als hij zijn oor zou af- bijten. Voordat Benedikt Grootste droogdok van Nederland wordt Zaterdag geopend Bouw nodig door vergroting tankschepen Zaterdag a.s. zal de echtgenote van de Amsterdamse burgemeester, mevr. d'Ailly, het grootste droog dok van Nederland, van de Am- X vaard en Stad en Provincie ZIERIKZEE Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen „Van tuin tot tafel" Zoals gebruikelijk begon Donder dagmiddag in het „Huis van Nas sau" de bijeenkomst van bovenge noemde vereniging onder presidi um van mevr. J. Delst-Gast met het zingen van het Bondslied, waarna de presidente het welkom toeriep aan mej. A. v. d. Leeden, die een causerie hield over: „De waarde van groente in het dagelijks menu" met als ondertitel „Van tuin tot tafel", welke causerie werd toege licht en verduidelijkt door een paar kleurenfilms. Niet lang gele den werd in verschillende groen tezaken de stelling gepropageerd: „Het is de groente die het hem doet", een stelling die opgang deed. Met grote deskundigheid vertelde mej. van der Leeden over de che mische samenstelling en het ge bruik van groente in de huishou ding. Waar de groente een hoog percentage water bevat, dient men ze met heel weinig water aan de kook te brengen daar anders de voedende bestanddelen met het koowater in de gootsteen verdwij nen, wat zeker niet de bedoeling is. Speciaal werd de aandacht geves tigd op de zes voedingsstoffen der groente, nl. water, eiwit, mineralen, vitaminen, koolhydraten en vetten. Groenten zijn vooral belangrijk als bouwstof, als beschermende stof en als brandstof voor het lichaam. Met klem werd gewezen op het ge bruik van melk, hoewel dit geen ijzer bevat. Heeft men een groente tuin dan is men bevoorrecht daar men geregeld aanvoer van vitami nen heeft. Groenten in blik en ge steriliseerde groenten bevatten veel minder vitaminen; zoute groenten zijn helemaal niet aan te bevelen. Bevroren groente daarentegen wel, daar de vitaminen uitstekend de koude verdragen. Met grote aan dacht volgden de dames de uiteen zetting van mej. v. d. Leeden, als mede de film die door haar werd vertoond. Na de pauze werd de aandacht besteed aan de zang, waar op men meer dan voorheen het ac cent wil leggen. Beplanting toegangsweg Kleuterscholen Ned. Heide Maatschappy koos gevarieerd sortiment De bomen die aan weerszijden van de toegangsweg (na de bocht ingang Hoge Molenstraat) tot het terrein der kleuterscholen zullen worden ingeplant, zijn inmiddels aangekomen en worden netjes bij elkaar bewaard tot het plantuur, dat Zaterdagmorgen zal zijn aan gebroken. Van de zijde van de Ned. Heide maatschappij vernamen wij dat er nog al wat varianten op het geijkte type bomen in het aan te planten sortiment voorkomen. Zo bevindt zich de linde oder de gekozen soor ten en de meelbes, een soort die voorheen hier vrijwel niet voor kwam. Deze boom is zeer zoutre- sistent en krijgt prachtige bessen. Verder zullen - wat betreft het opgaande hout - ook verschil lende soorten sierappels worden aangeplant. Aan de sierappel ko men vruchten maar zij zijn niet eetbaar. De onderbeplanting toont een sterke variatie; o.m. zal vogel kers worden ingepoot. De Sluizenbouw Proefmodel te Delft vrijwel gereed Wij vernemen uit Delft dat de bouw van de proefsluis in het Wa terloopkundig laboratorium, model van de in de haven aan te brengen keersluis, in het laatste stadium verkeert. De miniatuursluis is nu interessant om in werking te zien en in verband hiermede zal een ge meentelijke delegatie, o.w. het col lege van B. en W., op Donderdag 1 December a.s. een bezoek aan het die gestandaardiseerde melk geeft, Waterloopkundig laboratorium Delft brengen. schreven bij de instellingen voor Rijksweg, afgevoerd van de lijst Hoger Onderwijs in Amerika, is van provinciale wegen, is nog m tolst wat er gebeurde, had dit jaar het grootste, dat ooit be- slechts in naam Rijksweg', maar hij sterdamse Droogdokmaaatschappij Embacher het aanbod aan- reikt werd. Volgens de regerings- komt niet 0p de lijst van het Rijks- openen. vn oor afgebeten, gemachtigde voor het Onderwijs, wegennet voor. Uiteraard zal een Samuël M- Brownell, bedroeg dit ingewikkeld verkeersprobleem ont- Het besluit tot de bouw van dit aantal 2.716.000. Dit cijfer is geba- staan als de weg Jannewekken. dok is begin 1952 genomen, naar seerd op de gegevens, die werden dam en verder naar het ziekenhuis aanleiding van de ontwikkeling in verstrekt door de Amerikaanse de grote verkeersweg (Middelburg- de bouw van tankschepen. Schepen Colleges en Universiteiten. Dit is Rotterdam) gaat kruisen. Gedacht met een draagvermogen van 37.000 het vierde achtereenvolgende jaar, is daarom aan een tunnel onder de- ton en meer zijn thans geen uit- waarin het aantal ingeschreven ze weg door .hetgeen alle verkeer zondering en er zijn al zogenaamde studenten dat van het voorafgaan- naar het ziekenhuis en de omge- „supertankschepen" met een draag- de jaar overtrof: ten opzichte van ving daarvan ten goede zou komen vermogen van 45.000 ton en meer. het academisch jaar 1954-55 is er Op grond van de bevindingen van Bovendien is in de laatste jaren de een toename van 8,6 procent. genoemde Commisie en de toekom- vraag naar ertsschepen en naar schepen voor gecombineerd olie' en ertsvervoer aanmerkelijk toege- Landbouw en Veeteelt Wat doen we met de „Standaardkoe i De „standaardkoe" is geen koe, te zoals iemand eens heeft veronder steld. Een „standaardkoe" is geen levend wezen, maar een soort ver gelijkingseenheid, die voor iedere veehouder veel nut kan afwerpen, aldus in een tekst van de heer G. J. Appelhof, assistent A bij het Rijkslandbouwconsulentschap voor Noordelijk Groningen, voor de ra dio-uitzending van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed- selvoorziennig, op Maandag 21 No vember j.l. De ervaring leert, dat, als een KERKNIEUWS Zeeland verbonden met diocees Breda nomen in typen van 20.000 tot 60.000 ton. Niet alleen voor~ het reparatie bedrijf werd het voor de N.D.S.M. noodzakelijk een groter dok te bou wen, maar ook voor de afdeling nieuwbouw. Men had destijds al opdrachten voor tankschepen met een draagvermogen van 37.000 ton, waarvoor men bij de afbouw geen dok beschikbaar zou hebben. Dit is Dit verloop van de melkprodüc wordt door verschillende factoi bepaald. De belangrijkste invloec nu anders en na de „Vasum" zal de -- - Op het Aartsbisdom te Utrecht eigen bisschop in de gebeden der «Western Gulf ^als eerste der „su- koe gekalf heeft, de melkproductie z,jn ur Rome de officiële documen- misen worden ingevoegd. De elfde Pei tankschepen m het nieuwe dok snel toeneemt om na ongeveer een ten ontvangen, inhoudende de be- November valt samen met de feest- kunnen worden. Het maand na het kalven een hoogte- noeming van Mgr. dr. Alïrink tot dag van de Heilige Martinus, bis- betreft hier voornamelijk schilder- punt te bereiken. Daarna daalt de aartsbisschop van Utrecht. schop van Tours, patroon van de w®rk a.:m .n-. melkproductie van de koe weer. Het zijn drie Pauselijke bullen, stad Utrecht. .In,^pnl 19,53 «men met de tie voorzien van het loden zegel van eigenlijke werkzaamheden begon- en Paus Pius XII, de eerste gericht Verder is verschenen de pause- nen> nadat gebleken was, dat zich en aan Mgr. Alfrink zelf, de tweede lijke bulle, waarin de oprichting op 15 meter diepte een dikke zand- op het verloop van de melkpro- gericht aan de bisschoppen van van nieuwe bisdommen in Neder- plaat bevond, waarop thans het be- ductie zijn, behalve het verstrijken de Nederlandse kerkprovincie, de land is bekend gemaakt. Deze bulle tonnen dok steunt, van de lactatieperiode zelf, de leef- derde gericht aan het metropoli- werd uitgegeven te Rome, 16 Juli Om het dok met water te vullen tijd van de koe, de samenstelling taan kapittel van Utrecht en de ge- 1955. Van het Haarlemse diocees heelt men inlaatschuiven gebouwd van haaf dagelijks menu en tqn- ]ovigen van het Aartsbisdom. De wordt afgescheiden een gebied dat In de tijd van 52 minuten loopt het slotte een invloed, die buiten jde brieven zijn gedateerd „Castel Gan- ongeveer de hele provincie Zeeland dok vol. Het uitpompen duurt lan- koe staat, maar waarmede zij wel dolfo 31 October 1955" en in ver- omvat, en van het diocees 's Her- ger. Bevindt zich geen schip in het te maken heeft: de weersomstan- band met de datum van verzen- togenbosch het gehele gebied dat dok, dan duurt het leegpompen 2 digheden. I ding, 11 November 1955, zal ieder behoort tot het dekenaat Geertrui- uur en 40 minuten. Als er wel een Er zijn invloeden op het verloop jaar 0p de elfde November in het denberg. Beide gebieden worden schip in het dok ligt, is de water van de melkproductie, die de boer Aartsbisdom het gebed voor de verbonden met het diocees Breda, hoeveelheid natuurlijk kleiner. wél en die hij niet in de hand heeft. Het verstrijken van de lactatiepe riode is een aangelegenheid van de natuur, welke dus buiten de macht van de boer staat. Per stal gezien, is de boer ook niet in staat, op korte termijn althans, invloed op de leeftijd van de koe te doen gel den. Factoren, die de boer bij het verloop van de melkproductie ech ter wel in de hand heeft, zijn: de voeding en ten dele ook de weers invloeden, daar hij immers b.v. de dieren 's nachts kan opstallen. Onder deze omstandigheden is het voor de veehouder van belang te weten, of hij goed voert en of het wenselijk is, de koeien 's nachts te stallen. Er is een methode ont worpen, waardoor het mogelijk is de invloedsfactoren „leeftijd" en „het verstrijken van de lactatiepe riode" uit te schakelen, zodat de beide andei-e invloeden: „voeding" en „weersinvloeden" goed „in de hand" komen te liggen. Bouw nu een hele vloot! KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Dronrijp: cand. N. H. Nammensma, Drachten; te Nieuwerbrug: cand. W. Dekker, Andijk-Oost. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Amsterdam-C: M. J. C. Blok, Utrecht-Noord "West; te Twijzel: cand. O. J. Douma, Stads kanaal; te Zuidbroek: cand. H. M. Ohmann, Meppel; te Dokkum-Wie- rum: cand. O. J. Douma, Stadska naal. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Haarlem-Noord: W. H. Velema, Eindhoven; te Rijns burg: J. Kampman, Hoogeveen. Tweetal te Maarssen: P. H. Seg- gelink, Zaandam en P. de Smit, Middelharnis; te IJmuiden: C. den Hertog, Huizen (N.H.) en W. de Joode, Ede. Ger. Gemeenten Beroepen te Kampen: J. B. Bel, Krabbendijke. Bedankt voor Zeist: A. de Blois, Rotterdam-Zuid. Evangelisch Lutherse kerk Beroepen te Gouda: L. Evelein, Enkhuizen. Aangenomen naar Schiedam: S. G. van der Haagen, Ede. Reeds de oude chinezen maakten gebruik van het natuurlijk herkenningsmiddel Dactyloscopie, de leer der vingerafdrukken, ge niet wel een zeer algemene bekendheid, die niet in het minst zijn oorzaak vindt in de ruchtbaar heid, die de schrijvers van detectiveverhalen er aan gegeven hebben. De grote groep van lezers van dit genre boeken is er dan ook bekend mee. De leer der vingerafdrukken is echter nog een vrij jonge tak van wetenschap, die eerst in de tweede helft der vorige eeuw een plaatsje ver overde en de erkenning kreeg waarop zij recht had, althans in het Westen. De oude Chinezen, die ons trouwens in ver schillende opzichten ver vooruit waren, leenden reeds de waarde van de vingerafdruk, die vrij wel nooit gelijk is aan die van een ander persoon. Meer dan duizend jaar geleden had de vinger afdruk in China reeds rechtsgeldigheid als een soort handtekening onder overeenkomsten of schuldbekentenissen. Het is eerlijk gezegd een verbluffend eenvoudig en feilloos systeem, waar bij de ontwikkeling, die noodzakelijk is voor het zetten van een handtekening, niet noodzakelijk is. De oude Chinezen wisten wel wat ze deden. Maar in het Westen was men nog niet zover en meende men, dat het heel goed mogelijk was, dat er verschillende mensen waren met dezelfde af drukken, waardoor deze afdrukken dus geen bij zondere waarde hadden. DE ONTWIKKELING Het was William Herschel, een Engels ambte naar in India, die omstreeks 1860 gebruik maakte van de duimafdrukken van inlanders als hand tekening op kwitanties van uitbetaalde gelden. Dit systeem bevredigde hem uitstekend. Hij kwam toen op een ander idee, namelijk dat op die manier ook personen moesten kunnen wor den geïdentificeerd, hetgeen van groot belang was, aangezien de Europeanen dikwijls moeite hadden de inlanders van elkaar te onderscheiden. Op zijn advies werd dit systeem van vingeraf drukken gebruikt als controlemiddel bij het In diase gevangeniswezen. Verder kwam het niet, omdat men de grote waarde er nog niet van in zag. Een Schots geneeskundige, Henry Faulds, pu bliceerde in 1880 een artikel met een belangrijke ontdekking. Hij deelde mede, dat op gladde voorwerpen achtergelaten vingerafdrukken kon den dienen als bewijs, dat een bepaald persoon die eigenaar van deze vingerafdrukken was, deze voorwerpen had aangeraakt. Nu begon de ontwikkeling eerst goed, want een jaar daarvoor, in 1879, had een Frans politie deskundige, Bertillon, een systeem van herken ning ontwikkeld, dat gebaseerd was op de afme tingen en verhoudingen van het menselijk lichaam. Dit systeem had echter een nadeel, geen enkele misdadiger zal een lijstje met zijn bijzon dere kentekenen achterlaten, zodat het systeem van Bertillon slechts waarde had, wanneer de persoon bekend was en hij of zij slechts diende te worden opgespoox-d. De leer der vingerafdruk ken echter was een zeer welkome aanvulling, want dit was een visitekaartje, dat de misdadi ger achterliet en waardoor men een houvast had, in weerwil van het feit, dat men niet wist wie men zocht. Het boek van Sir Francis Galton, getiteld „Finger Prints" gaf de grote stoot aan de dacty loscopie. In vele landen gingen politiemannen op eigen wijze experimenteren en behaalden inte ressante resultaten. De tegenstanders van de dac tyloscopie, die nog steeds geen geloof wilden hechten aan de grote waarde van deze nieuwe wetenschap moesten langzaam maar zeker capi tuleren, want de politiedeskundigen bereikten wonderlijke resultaten. ERKENNING. Maar in weerwil van de grote vooruitgang duurde het nog vele. vele jaren, alvorens de rechters officieel het dactyloscopisch bewijs er kenden. In Engeland was dit in 1912. Er was een .nieuw wapen ontwikkeld in de strijd tegen de misdaad, een wapen, dat zeer veel misdadigers noodlottig is geworden en nog wordt want de afdrukken van de vingers liegen nooit, want de kans, dat er twee mensen zijn met vol komen gelijke vingerafdrukken is feitelijk uit gesloten. Het enige wapen, dal de misdadiger hiertegen over kan stellen is de handschoen of verminking van de vingertoppen, zodanig, dat het gehele lij nenstelsel onherkenbaar wordt. Maar wanneer er nieuwe afdrukken worden genomen, is ook dit laatste waardeloos. De eigen vingers zijn de grootste vijand van de misdadiger. (Nadruk verboden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2