smaken: Knappe en stijlvolle restauratie van Hervormde kerk thans voltooid Tweede Zierikzeese Gemeenteraadsvergadering op Woensdag 30 November Lezing over „Het dagelijks leven in Parijs" Shagretta smaakt beter dan shag! EENS KOMT HET GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 No. 17851 nadert, is het daarom van belang te gaan, op welke wijze de pluimveehouder kan voldoen, aan de eisen, die aan de verzorging van het pluimvee in de winter worden gesteld. „Pluimvee houden in de De Zierikzeese gemeenteraad zal nodige uniformiteit der heffingen winter" zal het onderwerp zijn van op Woensdag 30 November a.s. in zijn deze tarieven gelijkgesteld aan een radiocauserie, welke in de ra- openbare vergadering bijeenkomen de nieuwe keurloontarieven. diorubriek van het Ministerie van ter behandeling van een uit twaalf Een wijziging in het Algemeen Landbouw, Visserij en Voedsel- punten bestaande agenda. Ambtenaren reglement 1954 en voorziening op Maandag 28 Nov. Door B. en W. werd destijds voor- de Arbeidsovereenkomsten verorde- a.s., des avonds van 19.45-20.00 uur, gesteld het perceel sectie E, nr. 459, ning 1954 staan verder op de over de zender Hilversum II, uit- in zijn geheel aan te kopen. Ged. agenda. gezonden wordt. Staten verzochten evenwel van be- Voorgesteld wordt tenslotte in de doeld perceel alleen dat gedeelte te commissie van toezicht op de Brug- kopen, dat binnen het goedgekeurde klasse van het Prof. Zeeman-Ly- uitbreidingsplan ligt. ceum te benoemen: mevr. A. P. Verder komt eed voorste! aan de KERKNIEUWS Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Financiën en Economie orde tot Wijziging van de Bouw- Tcrofen D va"" den Akto''B verordening, i.v.m. het K.B., waarin du Cr0° en uvan aen AkKer- richtlijnen voor het aanbrengen van een schuilplaats bij de bouw van meergezinshuizen van tenminste drie bouwlagen. Het Nederlandse Levensverzekerlngsbedryf Over het derde kwartaal van dit jaar boekten de gezamenlijke Nederlandse levensverzekerings maatschappijen volgens de tel- strook aan ontvangen premiën en koopsommen f 145.601.000,(vorig De pluimveehouder, die er op uit jaar f 126.570.000,de productie aan nieuwe verzekeringen bedroeg LAND- EN TUINBOUW Pluimvee houden In de winter Op de agenda komt verder voor een voorstel tot aanneming van de Schoolgeldverordening Stichting 15 Yan Z1-Ln dieren de grootst mo- cnA noo n.A Zeeuwse Muziekschool. In een toe- gelijke winst te behalen - welke f 733.796.000,—(v. j. f 599.722.000,— lichting wordt oDcemerkt dat de pluimveehouder wil dat niet? - zal het bedrag aan uitkeringen bedroeg vaststelling van een regeling in- er ongetwijfeld naar streven de I 48.563.000-( v. j. 1 46.492 000,-); zake het pemeenschaDDeliik dra- hiervoor noodzakelijke voorwaar- het totaal der beleggingen bedroeg gen van de kosten van exploitatie den te scheppen. Hoe ernstig dit op 30 September j.l. f 5.163.224.000. van de muziekschool en haar af- streven ook moge zijn, toch blijkt Het totaalbedrag der beleggingen delingen en de verhouding van de er bi de praktijk aan de verzorging is in het derde kwartaal van 1955 buitengemeenten tot de centrum- van het pluimvee nog wel eens het in vergelijking met het tweede gemppnten noe ounten van overlec een en ander te ontbreken. kwartaal vermeerderd met ruim vormen in het algemeen bestuur. Nu de winter met rasse schreden f 72.000.000,-. welke in samenwerking met de af- deling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zullen OOSTERLAND worden geregeld. Aan de orde komt een nieuwe verordening, waarin de tarieven voor de vergoeding van het ge bruik van de noodslachtplaats zijn vastgelegd. Ter verkrijging van de H.A.L. kriigt weer „Statendam" De Holland Amerika Lijn heeft besloten het ongeveer 21.000 ton metende passagiersschip, dat eind 1953 bij „Wilton-Fijenoord" werd besteld en dat tot nu toe bekend was onder de naam X-dam, „Sta tendam" te noemen. Zoals bekend zal dit schip acco- modatie bieden aan ca. 950 passa giers. Onvoorziene omstandighe den voorbehouden zal de opleve ring begin 1957 geschieden. De Holland Amerika Lijn heeft reeds eerder twee schepen met de naam „Statendam" in haar dienst gehad, waarvan het eerste van 1898 tot 1910 gevaren heeft en het twee de van 1929 tot 1940. De laatste „Statendam" ging in 1940 in de thuishaven door oorlogshandelin gen verloren. Verbondsraad C.N.V. over de loonpolitiek De Verbondsraad van het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft zich in zijn maandelijkse vergade ring nog eens uitvoerig bezig ge houden met het vraagstuk der loon politiek. De raad betreurt zeer ernstig, dat de regering in haar beslissing van 22 September j.l. geweigerd heeft mede te werken aan het scheppen van de mogelijkheid tot loonsver hoging in bedrijfstakken waarin deze zonder enig gevolg voor de prijzen kan geschieden. In plaats van deze vrijheid aan het bedrijfs- taksgewijze overleg te geven, aldus het C.N.V., heeft de regering alleen toegelaten dat in 1956 enige ar beidsvoorwaarden, waaronder de vacantier echten, kunnen worden uitgebreid. Voor deze beslissing heeft de regering onder meer het motief gebruikt dat zij eerst het advies van de S.E.R. over de loon politiek wil bestuderen. Het advies is echter, aldus de verbondsraad van het C.N.V., reeds op 16 Sept. uitgebracht en opnieuw zijn twee maanden verstreken. Ofschoon de S.E.R. unaniem heeft geadviseerd de mogelijkheid te openen voor een loonvorming die rekening houdt met de productiviteit, de werkge legenheid en het rendement in de bedrijfstakken, moet de regering volgens de verbondsraad van het C.N.V. haar beslissing ter dezer zake nog steeds bekend maken. Ook belangrijke verbeteringen van de consistorie Reeds eind van he vorig jaar werd de kerk der Ned. Hervormde gemeente alhier officieel in gebruik genomen. Maar op dat tydstip wa ren kerk en consistorie nog lang niet in finesses gereed gekomen. Speciaal de consistorie moest nog geheel worden gerestaureerd. Even wel kan thans gezegd worden dat het geheel tot in de puntjes is af gewerkt, ongetwijfeld een belang rijk feit voor kerkelijk Oosterland. De consistorie biedt een heldere aanblik door het stucadoorswerk en het schilderwerk en is voorzien van meubilair, bestaande uit een dertig tal stoelen en verschillende tafels, die aaneengevoegd kunnen worden tot één lange vergadertafel. De bi bliotheek beschikt over verschil lende boekenkasten, die terzijde getimmerd een keurige indruk ge ven. Een Buta-gaskachel zorgt voor de verwarming van het interieur. Ook de verlichting laat niets te wensen over. Met nog enkele op- bergkasten, is de inrichting van de consistorie genoemd. Aan het eind van het zaaltje is een plaats gere serveerd voor de centrale verwar mingsinstallatie, terwijl hier ook een ruimte is ingericht waarin een toilet is ondergebracht. Ook het exterieur van het kerke lijk bijgebouw heeft een grondige restauratie ondergaan. De grootst mogelijke soberheid is hierbij even wel in acht genomen. Het interieur van de kerk Na de ingebruikneming zijn in de kerk nog wijzigingen aange bracht. Het betreft hier in de eer ste plaats de galerij, die ruim twee meter is versmald. Dit heeft tot ge volg gehad dat de twee fraaie his torische objecten in de kerk, n.l. de graftombe van Vrouwe Suzanna Maria Lonque en de zgn. Am- bachtsherenbank beter tot hun recht komen. De befaamde graf tombe - uitgevoerd in wit en zwart marmer - is in de slotphase door de firma Huurman te Delft op keu rige wijze opgeknapt en schoonge maakt. Ook de verlichtingsornamenten hebben nog een verandering onder gaan, doordat zij ongeveer ander halve meter lager zijn opgehangen, hetgeen een verbetering betekent. De Hervormde kerk is zodoende een stijlvol en waardig bedehuis geworden en een bewijs van het geen tot stand komen kan als Mo numentenzorg een dergelijke res tauratie ter hand neemt. In het laatst der vorige eeuw werd de kerk volgesmeerd met ce ment, zodat de oude steen aan het oog werd onttrokken alsmede de tufstenen die de hoeken der steun beren sieren. Ingrijpend en de schoonheid ten goede komend is ook de verande ring van de ramen. Inzonderheid de keurige tracering met het inge- vatte glas in lood en de natuur stenen dorpel-afschuiningen heb ben hier een wondermooi effect te weeg gebracht. Niet meer te veranderen is de verbouwing van 1898, uitgevoerd met nieuwe waalsteen; ongetwij- efld een voorbeeld van ondeskun dige behandeling. Maar afgezien van dit feit, be schikt de Hervormde gemeente nu weer over een kerkgebouw dat de toets der critiek ten volle kan door staan. Hopelijk zal het oude en eer biedwaardige Godshuis, dat zoveel door oorlog en watersnood heeft geleden, voor verdere rampen wor den bewaard. Dit was de titel van de voor dracht die ds Zuurdeeg, voorgan ger van de Ned. Protestantenbond te Parijs, Maandagavond in „Con cordia" hield voor een groot aan tal toehoorders, die niet alleen uit Zierikzee maar ook van gemeenten op het eiland naar de lezing kwa men luisteren. Ds C. J. van Royen, voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, opende de bijeen komst met het verzoek gezamenlijk Gez. 138 1 en 4 te zingen, waarna hij een woord ter verwelkoming sprak tot de zeer vele aanwezigen uit stad en eiland, een aantal dat de verwachtingen verre overtrof. Hieruit bleek wel dat deze zomer nieuwe contacten zijn gelegd op de gehouden samenkomst, contacten die men zal trachten te bestendi gen. Aangenaam deed het aan dat niet-aangeslotenen bij de verenig- ging en niet-geestverwanten „acte de presénce" gaven. Van de plicht ds Zuurdeeg in te leiden, achtte spr. zich ontslagen, daar ds Zuur deeg het vorig jaar zichzelf had ingeleid. Daarna gaf ds Zuurdeeg de toe hoorders een beeld van het Parijse leven en achtergrond, om duidelijk te doen uitkomen waarom de Fran sen zo heel anders denken dan de Nederlanders, ook van hen die in Frankrijk moeten leven en werken. Zo bepaalde spr. zich bij het Ne derlandse gezin, dat daar woonach tig is, n.l. de man, de vrouw en het kind, om daarna ook de geestelijke mentaliteit te belichten. Voor de vrouw die zich in Frankrijk moet vestigen, wanneer de man op een der vele Nederlandse filialen van grote firma's werkt, is het leven, althans de eerste jaren, moeilijk, door de taal; de mentaliteit dei- Fransen en niet te vergeten het wo ningprobleem. Men vergete niet dat nu een half millioen Parijze- naars een woning zoeken en voor lopig in een hötel moeten wonen. Prijsbeheersing kent men er niet. Voor de achtduizend Nederlanders die in de Franse hoofdstad wonen, is in het begin de eenzaamheid - door de grote afstanden - bezwaar lijk. Niet alleen echter de eenzaam heid door het ver uit elkaar wonen, maar de Fransman heeft nagenoeg geen contact met de vreemdeling die e?r zich vestigt. Hij gaat van de stelling uit dat Frankrijk de eerste plaats bezet in Europa, hoewel zulks niet meer met de feiten strookt. Het onderwijs is voortreffelijk, speciaal wat ide taal betreft. Voor de man die er werkt, is het leven ook niet gemakkelijk, want Franse vrienden maakt hij niet of zeer moeilijk met hen die dagelijks met hem samen werken, omdat ze nu eenmaal een andere mentaliteit hebben. De maatschappelijke verhoudingen zijn totaal anders dan in Nederland. De Fransman is een individualist en Wetenschap en Techniek Hoogwaardig wetenschappelijk werk in Rusland Een groep Britse atoomgeleerden die een bezoek van zes dagen aan Rusland heeft gebracht, is in En geland teruggekeerd. Bij hun ver trek uit Moskou verklaarden de ge leerden onder de indruk te zijn van de „zeer hoge kwaliteit van het wetenschappelijke werk", dat zij hebben gezien. Ook zeiden zy on der de indruk te zijn van de moge lijkheid voor een wetenschappe lijke opleiding die voor grote, groe pen jongeren in Rusland_bestaan, aleerdi Bij een ontsporing op de. lijn Dodcot-Steventon in het Engelse graaf schap Berkshire, kwamen Zondagmiddag 20 November 9 reizigers, voor het merendeel dagjesmensen op weg van Wales naar Londen, om het leven, terwijl een honderd anderen ernstige en minder zware verwon dingen opliepen. Bij de ontsporing, welke ontstond, toen de trein, een goedkope week-end-trein, zoals de Engelse spoorwegen die nog laten FEUILLETON lopen, van het hoofdspoor een zijspoor opzwenkte, tuimelden le loco motief met de tender en zeven personenwagons, stampvol reizigers, de zes meter hoge spoordijk af. - Deze telefoto geeft een beeld van de on beschrijfelijke chaos, waarin redders zoeken naar de stoffelijke resten van de inzittenden. De geleiden hebben de Russische atoomkrachtcentrale bezoch t en zijn in de gelegenheid geweest van gedachten te wisselen met vele Russische geleerden. het beste als handwerker; massa productie ligt hem niet. Na de pauze belichtte ds Zuur deeg de sterke familieband die de Fransman bezit, de grote onkerke lijkheid, n.l. 90 procent van de hoofdstedelijke bevolking. Ook de belastingontduiking is enorm groot. De Fransman beschouwt de Staat als zijn vijand, een gevolg van de eeuwen geheerst hebbende dicta tuur der Franse koningen, die uit de staatskas leefden. Sinds 1870 is Frankrijk een democratische staat, betrekkelijk jong dus, zodat men de geest zoals wij die kennen, nog niet en massa is doorgedrongen. Sprekend over de Parijse onderwe reld vertelde spr. over de licht schuwe elementen die daar worden gevonden, maar het is niet zo erg als sommige films zouden doen ge loven. Voor de Franse politie had spr. groot respect. De onkerkelijk heid begon in het begin dezer eeuw bij het intellect en thans is 't het zelfde intellect dat terugkeert tot de verlaten wegen. Groot zijn de economische moeilijkheden in „la douce France". Zo is het landbouw onderwijs zeer ten achter, maar ook dat zal na enkele jaren in orde ko men, dank zij het particulier ini tiatief, dat inziet dat men er zo als nu niet komen kan. Hoewel het Protestantisme maar weinig aan hangers telt, zo worden de Protes tanten er zeer gewaardeerd om hun sterk persoonlijk godsdienstig le ven, voortgekomen uit de tijd dei- Hugenoten,, wier strijdlied Psalm 68 vs. 10 was, met welke psalm deze zeer gewaardeerde lezing werd ge ëindigd, maar niet voordat ds van Royen de spreker zeer hartelijk had dank gezegd voor zijn boeiende voordracht. Stad en Provincie ZIERIKZEE De verscherpte verkeerscontrole Maandag heeft de gemeentepo litie alhier, in 't kader van de Vei lig Verkeersactie, de eerste voor geschreven controle gehouden en wel op de verlichtingsvoorschrif ten. In overtreding bleken 35 weg gebruikers te zijn, n.l. 9 bestuur ders van vrachtauto's, 6 van per sonenauto's, 1 van een landbouw- wagen, 1 van een motorcarrier, 2 bromfietsers en 16 wielrijders. Weggebruikers, let dus op uw verlichting! SEROOSKERKE De collecte ten bate van de lectuurvoorziening in Zeeland, on der het motto: „October maand - Zeeuwse maand", heeft in totaal in deze gemeente f 12,opgebracht. Aanbesteding Sloopwerk woningen OOSTERLAND. Ten gemeente huize alhier vond de aanbesteding plaats van het slopen van 8 stenen noodwoningen en 4 woningwet woningen,, aan het Tuindorp. Inge schreven 'werd als volgt: Fa. C. C. P. Hoornick, Roosen daal f 2.200,Fa. Bela, Rotterdam f 1.721,91; Fa. F. C. P. Hoornick, Middelburg f 1.338,Gebr. Otte, Oosterland f 1.015,A. W. Wan del, Nieuwerkerk f 780,Fa. B. Meeuwsen, Rilland-Bath f 777, Het werk is gegund aan de hoog ste inschrijver. De arbeidersmarkt op Schouwen-Duiveland Op 15 November j.l. stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zierikzee ingeschreven 118 manne lijke werkzoekenden. Daartegen over stonden 151 aanvragen van de zijde der werkgevers. Voor vrouwen bedroegen deze aantallen respectie velijk 23 en 11. In de verschillende branches was zowel vraag als aan bod. Ingezonden mededeling 4 Virginia American Half zwaar Zwaar Geen wonder J Shagretta Is zo rijp dank zij de natuurgefer- menteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag Smaakt ook beter in de pijp 29 door HENK VAN HEESWIJK We waren ruim een jaar ge trouwd, toen ik een kindje kreeg, een schat van een jongen Haar stem stokte en tranen drup ten over haar wangen. „Je moet me maar niet kwalijk nemen, Geert, als ik er aan terug denk, kan ik me nooit bedwingen. Het was zo'n leuke, kleine baas, een echt gezond vrolijk kereltje. Hij was zo lief Weer werd de aandoening haar le machtig en ze kon niet verder spreken. Geert stond op en vulde een glas met water, dat hij bij haar neer zette. „Drink wat, Nel", zei hij zacht, „dat zal je wat kalmeren. Vertel anders maar niet verder, als de ge dachte eraan je te veel aangrijpt. Toe, Nel, huil niet zo, datdat kan ik niet zien De vrouw nam werktuiglijk en kele. slokken water; haar tanden klapperden tegen het glas. Ze keek hem dankbaar aan en lachte door haar tranen. Ze legde haar hand op zijn arm en drukte die zacht. „Ik mag je graag, Geert, en daarom vertel ik je dit alles. Aan niemand heb ik ooit mijn huwe lijksleven bloot gelegd, omdat men mij niet zou begrijpen. De mensen zijn daar te eenvoudig voor. Jij bent zo anders dan zij en ik voel zo vaak behoefte om m'n hart eens uit te storten voor iemand die me kan begrijpen". Hij streelde zacht over de hand en toen ze wat gekalmeerd was, vervolgde ze: „M'n kleine jongen was m'n alles. Ik had nu wéér een doel om te le ven. Ondanks dat verwaarloosde ik Maartje niet. Ik luisterde altijd met belangstelling naar haar ver halen van school. Ik wilde niet in mijn plicht tegenover m'n stief dochtertje tekort schieten. Zelf had ik ook nooit m'n moeder gekend, dus kon ik me voorstellen, wat dit voor een kleine meid moest bete kenen. Maar overdag, als Maartje naar school was, dan kon ik uren doorbrengen met m'n eigen kindje. Na dien heb ik geen kinderen meer gehad. Jantje bleef de enige en hij groeide als kool. Misschien verwende ik hem te veel, maar hij was ook zo lief. Toen hij drie jaar oud was, tyranniseerde hij z'n zus- j je en z'n vader helemaal. Hij had: net zo lang gesmeekt bij z'n vader, tot deze er in toestemde hem mee te nemen op een boottochtje. Mijnl man had een roeibootje en als hij j dan overdag niets te doen had,i ging hij een eindje varen en hen gelen. Na een paar uren kwam hij dan met wat vis thuis, welke we dan 's avonds aten. Op een Woensdagmiddag gingen ze met hun drieën naar de boot om een eindje te varen. Dit is nu zes jaar geleden. Ik zie ze nog gaan. M'n man in het midden met aan de ene kant kleine Jan, parmantig stappend op z'n klompjes, en aan de andere kant Maartje, die toen al bijna elf jaar was. Bij de boot keken ze alle drie nog om en zwaai den naar me. Ik keek hen lachend en trots na, tot ze om de hoek ver dwenen waren. Ik heb ze nooit weer gezien Ontzet keek Geert op. Nel zat voorovergebogen, haast met de kin op tafel, de ellebogen leunend op de stoel. Een toonbeeld van ver driet. „Je hebt ze nooit meer gezien?" vroeg Geert langzaam. „Nee, Geert. Ze waren te ver ge gaan en toen er plotseling een on weersbui kwam opzetten, konden ze niet gauw genoeg meer aan land komen. In de branding zijn ze om geslagen. Een paar uren latei- kwam een visser, die het had ge zien, het me vertellen. Hij had nog geprobeerd ze te redden, maar het was al te laat. Alle drie, m'n man, Maartje en m'n kleine schattebout, verdronken. Z'n lijkje spoelde drie dagen later aan, dat van Maartje pas na een maand. Het lijk van m'n man is nooit meer gevonden Toen wettelijk vastgesteld was, dat hij was overleden, kwamen al zijn bezittingen aan mij: dit café en nog enkele huizen in het dorp. Ik was rijk, voor m'n hele leven zonder zorgen. Maar wat had ik er aan? Men verslyt mij in het dorp voor eigenaardig, maar wat weten de mensen van m'n innerlijk leven af? Hoe kunnen ze begrijpen, wat m'n kleine jongen voor me bete kende? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5