Z1ERIKZEESCHEWNIEUWSB0DE Op bijeenkomst in Raadszaal vond overdracht plaats van eerste 12 huizen Een „koude oorlog van de school lokalen" is gaande DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeer geheime besprekingen over het Palestijnse vraagstuk Grote Boedha-feesten op komst Verzoek viif-daaqse-werkweek f Voor de dappersten zijn be- J reeds thans in studie te nemen IIeiden 7iaar de oyenüin"in" DONDERDAG 24 NOVEMBER 195Ö No. 17851 - 112e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,30, per week 27 cent. Loue nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ■IIWII REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Groot-Brittannië nam het initiatief Op Brits initiatief worden sinds negen dezer zeer geheime onder handelingen gevoerd, om tot een oplossing van het geschil tussen Israël en zijn Arabische buurstaten t ekomen, aldus wordt te Londen van gezaghebbende zijde vernomen Eden heeft, na rijpe overweging, en onder stilzwijgende goedkeuring der Verenigde Staten, aan Israël en de Arabische staten bemiddelings voorstellen gedaan. Schip met man en muis vergaan Men vreest, dat het Liberiaanse schip „Daytona", dat 3344 ton meet, Zondag bij de Amerikaanse Oost kust met man en muis is vergaan. Het schip had een bemanning van 48 man. Zondagmiddag werden van de „Daytona" noodseinen ontvangen. Er stond op dat ogenblik een ruwe zee. Na dit noodsein is niets meer van het schip, dat zich toen op on geveer 100 km. van Gloucester be vond, vernomen. Naspeuringen van de Amerikaanse kustwacht zijn vruchteloos gebleven. X Baby van 680 gram In een Londens ziekenhuis houden artsen zonder onder- breking de wacht bij een baby van vijf dagen, die werd geboren met een ge- ■wicht van 6S0 gram. Het kind is drie maanden te vroeg ter *t* wereld gekomen en wordt X beschouwd als één van de v kleinste die ooit levend ge- boren zijn. Volgens zieken- huis autoriteiten is de toe- stand van de baby, een jon- getje, zo goed als men maar kan verwachten. :«x^*X"X^K«X«X~X«X«X«X"> Vijfhonderd millioen Boeddhisten in het Zuidazlatische gebied van India tot Japan zullen in Mei van het komende jaar de 2500ste jaar dag van Boeddha's sterven vieren. Volgens een Boeddhistische pro fetie zal bij dit jubileum een op leving van het Boeddhisme in de gehele wereld zich voordoen. Ceylon heeft op de conferentie van Bandung een initiatief geno men door de Boeddhistische landen op te roepen om het jubileum tot een integrerend onderdeel te ma ken van hun pogingen om wereld vrede tot stand te brengen. De conferentie van De Britse premier is van mening, dat het enige middel, om paal en perk te stellen aan het Sowjetrus- sische economische en diplomatieke offensief in het Midden-Oosten, is een definitieve oplossing te vinden voor het Palestijnse geschil. Op een tentoonstelling van Finse kunst en ambachten in Helsinki valt een grote verzameling nieuw meubilair en zeer moderne lampen, gebruiksvoorwerpen, glazen versie ringen, aardewerk en percelein te bewonderen. - De foto toont een bijzonder sfeervol interieur, ont worpen door de Finse kunstenaar Ilmari Tapiovaara. De zware tafel met dikke, zware poten is, evenals de kleine bankjes, vervaardigd uit licht berkenhout. De wonderlijke lampen zijn van dun wit glas. Bagdad Op de bijeenkomst van de raad van het verdrag van Bagdad is Dinsdag besloten tot de instelling van een permanente politieke en een militaire commissie. Het doel van dit pact van Bag dad, aldus Reuter, is de verdedi ging van het gebied der deelne mende landen tegen agressie en de bevordering van technische bij stand. De Verenigde Staten, die geen lid zijn van het pact, hebben er in toe gestemd permanent verbindings- bureaux voor militaire en politieke zaken bij de zetel van het verdrag in Bagdad te openen. De deelnemende landen zijn Groot Brittannië, Turkije, Irak, Perzië en Pakistan. De opbrengst van de Motorrijtuigenbelasting De inkomsten van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (de dienst, die de kentekenbewijzen uitreikt) heb ben in 1954 de raming met ruim f 490.000 overschreden. Aldus wordt opgemerkt in de toelichting op een ontwerp tot wijziging van de be groting van Verkeer en Waterstaat voor 1954, waarin onder meer een bedrag van f 60.000 gulden wordt gevraagd voor bureaukosten. Voorts vermeldt dit ontwerp, dat de opbrengst van de Motorrijtui genbelasting, die geraamd was op f 80.000.000, ruim 14Vz millioen meer heeft bedragen, zodat de uit keringen aan de provincies met bijna vijl millioen gulden zulien moeten worden verhoogd. Kapitein van schip was zoek Roa Hansen, de Noorse gezag voerder van de Britse walvisvaar der „Setter IX", heeft dezer dagen een hachelijk avontuur beleefd. Twee dagen nadat zijn schip Da kar. had verlaten, op weg naar het Zuiden, werd hij door de beman ning vermist. De walvisvaarder wendde de steven en voer dertig mijl terug, waarna weer vijftien mijl in Zuidelijke richting werd ge varen, doch er was van de ver miste geen spoor te bekennen. Toen men nog eens een stuk terugvoer, werd Hansen tenslotte met behulp van zoeklichten teruggevonden. Hij had toen zeven uur rondgezwom men, alleen gekleed in hemd en broek. De lijn die hem werd toe geworpen negeerde hij en hij klom op eigen kracht aan boord. HAARLEM. De 60-jarige heer B. uit Haarlem is, toen hij per brom fiets de dreef nabij de Paviljoens laan overstak, door een uit de rich- ting Heemstede komende auto aan gereden. Met ernstige verwondin gen is de man naar het Diacones- senhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse minister van Defensie, ir. C. Staf, is uit Ottawa vertrokken voor een bezoek aan bases van de Cana dese luchtmacht in het Westen van Canada. Hij wordt op zijn reis ver gezeld door de Nederlandse ambas sadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink. Dinsdagavond arriveerde ir. Staf in Winnipeg, waar de reis langs de West-Canadese bases be gon. Electronische -i; weersvoorspelling Ij! In het jaarverslag van het l| V Britse Meteorologisch Insti- *j* tuut wordt verklaard, dat X een electronische rekenma- chine wordt gebruikt bij het voorspellen van het weer op korte termijn. Deze methode is nog in het experimentele stadium, maar heeft reeds resultaten afgeworpen die wat nauwkeurigheid betreft, 1$ te vergelijken zijn met die ♦f welke met andere methoden X zijn behaald en die voorna melijk afhankelijk zijn van X de ervaringen van de indi- viduele weersvoorspeller. In X enkele gevallen is, met de X •j. electronische rekenmachine, X de nauwkeurigheid zelfs aanzienlijk verhoogd. C"X' 'X*v vw Korte berichten uit het Binnenland KAMPEN. Dinsdagavond is het 7-jarig zoontje van de familie G. J. Room uit de Burgwalstraat te Kampen in de IJssel gevallen en verdronken. Het gelukte de politie na enige tijd dreggen het knaapje boven water te halen. Kunstmatige ademhaling werd toegepast, maar de levensgeesten bleken reeds ge weken te zijn. Het stoffelijk over schot is naar het stadsziekenhuis te Kampen overgebracht. 's-GRAVENHAGE. Er bestaan plannen de komst naar ons land mogelijk te maken van het beken de ballet van het Bolsjoitheater uit Moskou. Daarbij wordt gedacht aan een ensemble van ongeveer 50 dansers en danseressen van wie drie vooraanstaande solisten. Op het ogenblik wordt nagegaan op welke wijze dit optreden, dat grote kosten met zich brengt, commerci eel mogelijk is. De geneesheren, die dr. L. G. Kortenhorst behandelen, delen me de, dat bij de patiënt Zaterdag avond een acute hersenvliesontste king is geconstateerd. Menselijker wijs gesproken is dr. Kortenhorst nu geheel buiten gevaar. De koorts heeft hem verlaten. DORDRECHT. Het in Dordrecht werkzame comité, dat zich ten doel heeft gesteld het ouderpaar Lozie de middelen te verschaffen zijn on fortuinlijke zoon Gerhard, die na een vliegongeluk in een ziekenhuis te Edmonton (Canada) wordt ver pleegd, te bezoeken, is goeddeels in zijn opzet geslaagd. Men heeft nu zoveel geld bijeen, dat de heer en mevrouw Lozie Donderdag 24 No vember per vliegtuig naar Mon treal kunnen vertrekken. 's-GRAVENHAGE. Op de Laan van Meerdervoort is een verkeers ongeluk gebeurd, dat aan een 21- jarig meisje het leven heeft gekost. X proevingen slechts treden die Staatssecretaris wendt zich tot Sociaal Economische Raad De Staatssecretaris van Sociale Zaken heeft aan de Sociaal Econo mische Raad verzocht het vraag stuk van de werktijds verkor ting aan een nader onderzoek te willen onderwerpen. Zoals bekend is heeft dc Stichting van de Arbeid onlangs by de regering op een zodanige studie aangedrongen. De staatssecretaris wijst er op, dat men zich in verschillende lan den met deze aangelegenheid bezig houdt, terwijl ook het Internatio- anal Arbeidsbureau dit vraagstuk in studie heeft genomen. Het komt de regering echter voor, dat er op dit ogenblik nog zodanige bezwa ren tegen een verkorting van de arbeidstijd zijn aan te voeren, dat daaraan in de eerste jaren nog niet kan worden gedacht, met name wegens de verwezenlijking van an dere, meer urgente desiderata, die op de toeneming van het nationale inkomen beslag kunnen zullen leg gen. De bestudering van dit gecom- Het onderzoek naar de raad selachtige verdwijning van de 25 opvarenden van de „Joyita", die vo rige week na anderhalve maand vermist te zijn geweest bescha digd werd teruggevonden, heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Men houdt nu rekening met de mogelijkheid, dat het vaartuig ge troffen is door een vulkanische uit barsting onder zee, waardoor alle opvarenden over boord zouden zijn geslagen. Zes maanden geleden schijnt zich een dergelijk geval met een schip van Tonga, de „Hifafua" te hebben voorgedaan. piiceerde vraagstuk zal ongetwij feld zeer veel tijd vergen, zodat alle aanleiding bestaat reeds thans met het onderzoek aan te vangen. Het lichtverschijnsel van Donderdag j.l. (Ingezonden). Vele berichten kwamen het afge lopen weekeinde bij de Werkgroep Meteoren binnen over een licht verschijnsel dat Donderdag 17 No vember, des avonds werd waarge nomen. Zover voorlopig is nage gaan, was dit een vuurbol, dat is eefi zeer heldere meteoor, ook val lende ster genaamd, die ontstaat, wanneer een brok steen of metaal van misschien enkele kilo's, de me teoriet, de aardse dampkring met grote snelheid binnendringt en daar door botsing met de lucht deeltjes een lichtverschijnsel ver oorzaakt, wat enkele seconden zichtbaar is en in sommige geval len, zoals ook nu het geval was, een rookspoor nalaat. Voor verder onderzoek is het van belang, dat ieder die deze vuurbol heeft gezien, zo uitvoerig mogelijk hoogte boven de horizon van be- inlichtingen verstrekt omtrent gin- en eindpunt, richting van be gin- en eindpunt, duur van de vuurbol, helderheid, kleur, duur van het rookspoor en eventuele verdere bijzonderheden. Aan de hand van deze gegevens zal nagegaan kunnen worden hoe de baan van de meteoriet in de ruimte verliep, waar ze vandaan kwam en wellicht zal bepaald kun- K~X~X~X'^"X*X'<~X~X"X~X"X* OU summer bestaat uit 8 pagina's Hel K.N.M.I. verwachl tot Donderdagavond: Veel wind Veranderlijke bewolking met en kele buien; matige tot krachtige en vooral langs de Waddenkust nu en dan harde tot stormachtige Weste lijke tot Noordwestelijke wind; iets kouder. 25 Nov. Zon op 8.17, onder 16.40. Maan op 14.07, onder 2.45. Volle maan: 29 Nov. te 17.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 Nov. 10.56 v.m. 23.48 n.m. BROUWERSHAVEN 25 Nov. 10.42 v.m. 23.18 n.m. Doodtij: 24 November. Militairen, vechtwagens en kanonnen zijn Dinsdag naar posi ties in en rondom Buenos Aires ge zonden, terwijl in de Argentijnse hoofdstad geruchten de ronde de den over arbeidsmoeilijkheden. Het enige teken van onrust was tot dus ver een geval van sabotage aan een spoorlijn in de omgeving van Buenos Aires. nen worden uit welke stoffen ze bestond en hoe zwaar ze precies woog. Deze gegevens worden gaarne ontvangen door de Werkgroep Me teoren, Sterrewacht te Utrecht en kunnen eventueel ook mondeling gedaan worden aan S. G. Fonk, Nieuwe Boogerdstraat 41, Zierik zee. S. G. FONK, Zierikzee BLIJDE DAG VOOR ZIERIKZEE Koninklijke Zeelandia N.V. bood object aan voor ,,plan-Buyse" De „New York Times" meldt, dat het koninkrijk Yemen aan een Amerikaanse maatschappij de eer ste concessie voor olie en minera len in zijn historie heeft verleend. Volgens het bericht heeft de te Washington gevestigde maatschap pij voor de ontwikkeling van Ye men bekend gemaakt, dat zij een overeenkomst voor de tijd van 30 jaar heeft gesloten, welke haar uit sluitende exploratie- en ontwikke lingsrechten in Yemen geeft. Op het rangeeremplacement aan de Loosduinseweg te Den Haag is door verkeerde wisselstand een locomotief ontspoord. De politie vermoedt dat kinderen de wissel hebben omgezet. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. ZIERIKZEE beleefde Woensdag een biyde dag, stellig de meest ver heugende die in de „zes donkere weken voor Kerstmis" sinds lang is voorgekomen. Dit verheugend accent op de donkere Novemberdag werd gezet door het feit der overdracht van de eerste twaalf huizen in het bouwplan „Bu^se", tij deus een plechtige bijeenkomst In de raadszaal van het stadhuis, in tegenwoordigheid van het college van B. en W., de directie van „Panagro" o.w. de heer B. C. A. de Groot, het bestuur van de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" o.w. de heer J. Coumou, de directeur van de Koninklijke Zeelandia N.V. de heer M. Doeleman H.Jzn., de directeur van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" de heer A. J. Argelo, leden van de Woonruimtecommissie en verschillende andere genodigden. De bijeenkomst stond onder voorzitterschap van loco-burgemeester A, M. den Boer. Rusland loopt in op Amerika De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie, Strauss, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten thans ge wikkeld zijn in de „koude oorlog van de schoollokalen". De voorsprong van de Ver. Sta ten op de Sowjet-Unie wat betreft de opleiding van technici en na tuurkundigen wordt snel kleiner. In vijf jaar tijds kan de Sowjet- Unie de Verenigde Staten hebben ingehaald, aldus Strauss. Verwacht wordt dat de Sowjet- Ünie tussen 1950 en 1960 1.200.000 ingenieurs en natuurkundigen op leidt en de Ver. Staten 900.000. Thans beschikken de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie elk over ongeveer 1.000.000 opgeleide inge nieurs en natuurkundigen, maar in de Verenigde Staten werkt slechts 35 procent als zodanig. Vorig jaar verwierven in de Ver. Staten ongeveer 23.000 studenten In de technische wetenschappen en natuurkunde hun graad, in de Sow jet-Unie 53.000. Loco-burgemeester den Boer ver welkomde de aanwezigen op het stadhuis en sprak zijn droefheid er over uit, dat wijlen burgemees ter jhr. mr. Schuurbeque Boeije deze dag niet meer heeft mogen be leven. Hij was het immers, die op 31 Maart van dit jaar de eerste steen legde voor het woningcom plex van 131 huizen. In zijn toe spraak herinnerde wijlen de bur gemeester toen reeds aan de ver schillende moeilijkheden, die zich voordeden, alvorens met de bouw kon worden begonnen. Nadien zijn er nog meer teleurstellingen ge weest, aldus de heer den Boer, maar het belangrijkste feit ligt er thans toch, dat de eerste twaalf woningen in gebruik kunnen wor den genomen. Dit wil voor het ge meentebestuur en de Inwoners heel wat zeggen, gelet op het feit, dat velen om een woning „zitten te springen". Spr. schetste daarna de grote be langen voor de maatschappelijke opbouw, gemoeid met de woning bouw. Ér zijn nog velen die het huiselijk verkeer door de woning nood moeten missen en spr. vroeg zich wel af of de landsregering er niet goed aan zou doen aan de wo ningbouw voorrang te verlenen bo ven alle andere projecten w.o. ook het Deltaplan, waarmede zovele millioenen zijn gemoeid. Stemt intussen de oplevering van de eerste 12 huizen en de voltooiing van de rest al tot blijdschap, „we zijn er nog niet uit", aldus spr., die de hoop uitsprak, dat de grondslag voor een nieuw project zal zijn ge legd, zodra de 131 huizen zullen zijn voltooid. Spr. hoopte dat het bouwen hieraan gestadig zal mo gen voortgaan en dat de streefda tum voor de oplevering zal kunnen worden aangehouden. Hierna sprak namens de directie van PANAGRO de heer B. C. A. de Groot, die dankte voor de char mante wijze waarop het gemeente bestuur het feit der oplevering ar rangeert. „Wat de bouw betreft", zeide spr., „wij hebben er ons best óp gedaan" en alhoewel de datum van 10 October iets is overschre den, ook al door de bekende moei lijkheden, daar mag toch hoop be staan, dat de einddatum zal worden gehaald". Spr. droeg daarna symbolisch de twaalf huizen over aan de voor zitter van „Beter Wonen", de heer J. Coumou". Unieke gebeurtenis De heer Coumou dankte ook na mens de vereniging voor het initia tief de overdracht in het stadhuis te doen plaats hebben. Spr. wilde de overdracht op deze wijze niet zien „als veel lawaai om niets", maar vond het een gebeurtenis waard om even bij stil te staan. Spr. onderlijnde de menselijke kant van het gebeuren, want straks kun nen vele tientallen gezinnen de sleutel in eigen voordeur steken. De heer Coumou sprak dankwoor den jegens de architect, de heer Komter, „Panagro", Bouw- en Wo ningtoezicht, de Centrale Directie voor de Wederopbouw en de Na tionale Woningraad te Amsterdam. „De bouw van zoveel prima 'wo ningen is nog nimmer gebeurd en er zal heel wat moeten plaats vin den wil het nog weer eens zo ver komen", aldus spr. Ziende in de toekomst zag de heer Coumou Zierikzee als een middelpunt in het Deltagebied, waardoor zich nieuwe perspectie ven voor de stad openen. Hopelijk zal hiermede by de toewyzing van bouwvolume rekening worden ge houden. Uit het feit dat de over dracht in het stadhuis geschiedt zag spr. een bewgs voor de goede verstandhouding tussen „Beter Wonen" en het gemeentebestuur. Wat de exploitatie betreft gaf de heer Coumou gaarne de verzeke ring dat de Woningbouwvereniging deze zo goed mogelijk zal doen ge schieden. Spr. hoopte tenslotte dat de toewijzing van de nog volgende woningen door B. en W., in de toe komst even prettig zal geschieden als van de twaalf huizen die thans kunnen worden betrokken. Tot slot sprak de heer M. Doele man, die zijn vreugde uitsprak over het feit dat het gemeentebestuur het in 't bouwplan gecreërde plein heeft willen vernoemen naar wijlen zijn vader, de heer H. J. Doeleman. Om uiting te geven aan zijn waar dering hiervoor, deed spr. de toe zegging dat hij uitziet naar een ob ject in het bouwplan, in de vorm van een bankpartij, een speeltuin of iets dergelijks, om dit aan de ge meente te kunnen aanbieden. Loco-burgemeester den Boer gaf gaarne de toezegging dat de ge meente dit geschenk in grote dank zal aanvaarden, gedachtig ook aan het warme hart dat wijlen de heer H, J. Doeleman Zierikzee in het algemeen en de woningbouw in het bijzonder toedroeg. De aanwezigen mochten daarop een mapje foto's in ontvangst ne men, verbeeldend de verschillende fasen van de bouw van het plan- Buijse, opgenomen door de heer M. Doeleman. Na afloop van de bij eenkomst werd een bezoek ge bracht aan het bouwcomplex.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1