ZIERIKZEESCBEÜNIEUWSBOPE Het Deltaplan kan voltooid worden in 25 jaar en gaat 2400 millioen kosten Ben Joessef vond onvoorstelbare chaos in zijn paleis te Rabat DE ZIERIKZEESCHE COURANT De nieuwe DC-8 van de KX»M* zal vliegen »tboven het weer" No. 17840 - 112e Jaargang ZATERDAG la NOVEMBER 19SS jl No. 17819 - 112e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummer» 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm.) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1089 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6 Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. EEN SULTAN KEERDE TERUG Oueral vernielingen en zware beschadigingen Sultan Sidl Mohammed Bén Joes sef is Woensdag, na een balling schap van 27 maanden, in z(jn pa lels te Rabat teruggekeerd en is tot de ontstellende ontdekking geko men, dat In dit crême-met-groen- kleurige paleis een enorme ravage ls aangericht. Woedend stormde de sultan door de zalen van het paleis toen hij tot ontdekking kwam dat een groot deel van het meubilair is vernield en vele muren en installaties in het paleis zwaar zijn beschadigd. Bij zijn eerste bezoek aan het paleis werd de sultan vergezeld door een Franse diplomaat en twee advo caten. De slaapkamer van de sultan zag er uit alsof er een bom was ont ploft, aldus werd door functionaris sen verteld. Het bed was versplin terd, ladon van kasten lagen over de vloer en overal lagen bergen kledingstukken en lakens. Van grote stukken van de muren is het kalk verdwenen, in vele mu ren zitten scheuren en vele artike len worden vermist. In een grote garderobe waren nog slechts en kele strooien hoeden uit het jaar 1920 overgebleven. Van een verza meling van 100 kristallen vazen was er nog slechts één over. In totaal 54 klokken zijn verdwenen. De tennis- en basketballbanen, die vroeger veel werden gebruikt door de dochters van Ben Joessef, waren gebruikt als kippenhokken en de groene tegels van het prachtige zwembad waren met hamers kapot geslagen. In de gymnastiekzaal zijn nog slechts de kale muren overge bleven. Uit de vroegere particuliere dierentuin van de sultan is zijn geliefde struisvogel verdwenen. Naar is gebleken is deze struisvo gel opgegeten door een functiona ris van het paleis, die daar trek in had gekregen kort nadat de sultan door de Fransen was verbannen. Ook verscheidene leeuwen zijn nergens meer te vinden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Hy is wijs en geleerd, die a alle dingen 't beste keert. V i Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Veel bewolking Over het algemeen veel bewol king met hier en daar wat regen of motregen; weinig wind; in het uiterste Noordwesten van het land weinig verandering in temperatuur, elders vooral in de nacht minder koud. 20 Nov. Zon op 8.09, onder 17.46. Maan op 12.29, onder 22.01. 21 Nov. Zon op 8.10, onder 16.44. Maan op 12.51, onder 23.09. 22 Nov. Zon op 8.12, onder 16.43. Maan op 13.11, onder Eerste kwartier: 22 Nov. te 18.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 Nov. 6.26 v.m. 18.45 n.m. 21 Nov. 22 Nov. 6.59 v.m. 7.40 v.m. BROUWERSHAVEN: 20 Nov. 6.01 v.m. 21 Nov. 6.38 v.m. 22 Nov. 7.23 v.m. Doodtij: 24 November. 19.26 n.m. 20.16 n.m. 18.13 n.m. 18.56 n.m. 19.48 n.m. Vrouw in Sluiskil vermoord De justitie te Middelburg heeft de 39-jarige F. K. uit Vlissingen gearresteerd, die in Sluiskil een ongeveer 45-jarige vrouw, uit Arnhem afkomstig, heeft vermoord Dinsdagmorgen vond de smid H. Dupuy het stoffelijk overschot van de vrouw in het kanaal van Ter- neuzèn naar Gent. Het lichaam zat geklemd tussen de wal en een Rijnaak. Bij het onderzoek door de politie kwam spoedig vast te staan dat de vrouw door misdrijf om het leven moest zijn gekomen. Zij was veertien dagen geleden in Sas van Gent aangekomen, waar zij met een straatmuzikant haar intrek nam in een woonwagen. Later kreeg zij onenigheid met de ze man en trok zij naar Sluiskil. Hier kwam zij in contact met F. K., een arbeider van een forma, die werken uitvoert.op het terrein van de cokesfabriek. Maandagavond zou zij met deze F. K. en anderen een aantal café's hebben bezocht, o.a. in Sluiskil. Een dokter in Knoxville, Ver. Staten, is er de vorige maand in geslaagd een scheur in een hart slagader te herstellen. Dit is de eerste maal in de medische geschie denis, dat een dergelijke operatie gelukt is. Een 21-jarige blanke, C. A. van der Bank, is door het gerechts hof te Springs (Z.-Afrika) wegens moord op een naturellenbediende, ter dood veroordeeld. Het verweer van de beschuldigde, dat hij tij dens de daad onder invloed was van drank, werd door de rechter, A. C. Malan, niet als een verzach tende omstandigheid aanvaard. Vreselijke vliegramp in Amerika Bij Seattle is Vrijdag kort na middernacht een vliegtuig met mi litairen verongelukt. Het vliegtuig, dat 66 militairen, een vrouw en twee kinderen ver voerde, vloog kort na de start van een vliegveld bij Seattle, tegen een huis op een heuvel en stortte bran dend neer. Vier bewoners van het huis zijn om het leven gekomen. Het toestel, een DC-4, had een bemanning van drie,. De militairen waren afkomstig uit het Verre Oosten. Volgens ramingen zijn er slechts ongeveer 25 overlevenden en 32 do den en 40 gewonden. Een aantal lij ken is reeds geborgen. Het vlieg tuig was een DC-4 van de Ameri kaanse „Peninsular Airtransport". TWEEDE KAMER Begrotingen van Oorlog en Marine goedgekeurd Donderdagavond heeft de Twee de Kamer, na uitvoerige beraad slagingen, de begrotingen van Oor log en Marine aangenomen met aantekening dat de C.P.N. geacht wilde worden te hebben tegenge stemd. 's-GRAVENHAGE. Vier Suri naamse meisjes van 9, 10, 11 en 12 jaar, die in het huis van de gevol machtigde minister van Suriname in Den Haag op vervoer naar huis wachtten, zijn in de nacht gevlucht en spoorloos verdwenen. De politie vermoedt, dat dit avontuurlijke kwartet een of meer handlangers heeft gehad om zich uit de voeten te maken. Korte berichten ntt het Binnenland HOOGKARSPEL. In de gemeen te Hoogkarspel is nabij de grens van het dorp Westwoud de motor rijder A. H. uit Hoogkarspel, ko mende uit de richting Westwoud, op een groepje kinderen, dat aan de rechterzijde van de Dorpsstraat aan het spelen was, ingereden. Het negenjarig dochtertje van de fami lie A. Swart werd hierbij gedood en een tweede kind, het dochtertje van de familie Haring liep een her senschudding en enige verwondin gen op. WASSENAAR. De president van Peru heeft de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. W. Be.ven en de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, benoemd tot Grootkruis in de Orde van Ver dienste van Peru. AMSTERDAM. In het Wilhelmi- nagasthuis is overleden de 21-ja- i"ige motorrijder G. M. uit Amster dam, die Dinsdagmiddag jl. bij het auto-ongeluk op de Haarlemmer- L..M. heeft acht straalverkeersvliegtuigen van het type DC-8 be- weg ernstig werd gewond. is daarmee de eerste niet-Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, i dergelijke order heeft geplaatst. Het toestel, dat begin 1960 in Veertien personen zijn Don- c zal worden genomen, zal een gemiddelde snelheid hebben van derdag om het leven gekomen en en zal daarmee in staat zijn de reis van Amsterdam naar New- vele gewond door het instorten van i 8 uur af te leggen. - Op de foto een afbeelding van het nieuwe een huis in Istanbul. Het huis was ondermijnd door zware slagregens. NEDERLAND KRIJGT NIEUW GEZICHT' Wetsontwerp ingediend bij Staten-Generaal Slecht-weer-radarinsfallatieaan boord De Douglas DC-8 - een straal vliegtuig waarvan de K.L.M. er een achttal heeft besteld - is een ge heel metalen laagdekker met een pijlvleugel; de vleugel maakt aan de achterzijde een hoek van circa dertig graden met de romp. Het is de bedoeling, dat het vliegtuig vier turbinestraalmotoren van het type Pratt en Whitney krijgt. De moto ren worden aan uitsteeksels onder de vleugelvoorrand in gondels ge monteerd. Bij alle gezinnen in Nederland heeft wel eens de stem geklonken van Alex van Wagenburg, die vooral door zijn radioprogramma voor de zieken bekendheid heeft verworven. Woensdag heeft de heer van Wagenburg zijn 25-jarig radio-jubileum gevierd in de K.R.O.-studio in Hilversum en zeer vele vrienden hebben hem op deze dag rijkelijk herdacht. - Op de foto biedt de secretaris van het huldigingscomité, de heer De Clercq, de jubilaris een televisie-ontvanger aan, namens zijn vele vrienden. De DC-8 zal zijn vluchten over de lange afstand maken op hoogten van tienduizend tot twaalfduizend meter, zodat het toestel „boven het weer" zal vliegen. Het krijgt een zg. „slecht-weer- radarinstallatie", waardoor de bemanning in staat zal worden gesteld reeds op grote afstand kennis te krijgen van slecht weer op de route, zodat dit ten gerieve van de passagiers, op tijd zal kunnen worden omgevlo gen. Het maximum-startgewicht van het vliegtuig is 116.678 kg., de maximum betalende lading is 12.000 kg. Het toestel is 42.48 m. lang, het heeft een vleugelwijdte van 41.07 m. en het topje van het koel vlak ligt, wanneer het toestel op de grond staat 12.90 m. boven de bo dem. Het vliegtuig heeft een vleu geloppervlak van 241 vierkante meter; het toestel weegt leeg 50.722 kg. AMSTERDAM. Donderdagavond te ongeveer elf uur is in het Am- stelhötel te Amsterdam gearriveerd ex-koning Umberto van Italië, die kort tevoren op doorreis op Schip hol was aangekomen. Vrijdagmor gen heeft hij zijn reis voortgezet. HENGELO. De 52-jarige G. J. Kamphuis, werkzaam bij de ma chinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo is om het leven gekomen bij het transporteren van een fun datieplaat. Deze plaat kantelde nl., toen Kamphuis er naast gehurkt was. De man werd vrijwel op slag gedood. DORDRECHT. In Dordrecht is op het ogenblik met succes aan het werk een comité, dat gelden bijeen wil brengen om de ouders van Gerhard Lozie, de jongeman, die in Canada een vliegongeluk over leefde, maar beide benen zal moe ten missen, in staat te stellen hun zoon te bezoeken. De jongen wordt verpleegd in een hospitaal in Ed monton. Het comité wil f 6500 bij een brengen. Het heeft dit bedrag al voor de helft binnen. Gigantische dammen en nieuwe d(jken zullen, indien de Staten-Ge neraal het thans verschenen ont- werp-Deltawet aanvaarden, over 25 jaar ons land beschermen tegen erfvijand de zee. Nieuwe wegen zullen het Zuidwesten des lands tot groter bloei en de randstad Holland nader tot Antwerpen kunnen bren gen. Dit werk, dat door de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Financiën en van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening op een duur van ongeveer 25 jaar, tegen geschatte kosten van 2400 millioen gulden worden gesteld, zal Neder land een nieuw gezicht geven. Volgens het plan zal de Nieuwe Waterweg niet worden afgesloten met sluiswerken. De Westerschelde blijft ook open. De dijkswerken daar zullen aanzienlijk verbeterd worden. De afsluiting van het Ha ringvliet met een dam en grote uitwateringssluizen zal het eerste aan de beurt komen. Deze dam zal zo ver mogelijk zeewaarts als met het oog op de golfaanval mogelijk is, komen te liggen, namelijk ten WesUen van Heüevoetsluis op Voorne en nabij Stellendam op Goeree. Vervolgens zal het Volkerak af gesloten worden nabij de Oostpunt van Flakkee in de richting van de Brabantse kunst Noordelijk van Dintelsas. In deze dam komt een doorlaatwerk voor de lozing van zoet water. De waterkeringen langs de Nieu we Waterweg zulleh aanzienlijk worden versterkt terwijl ten be hoeve van de waterhuishouding in het achterliggende gebied de Oude Maas zal worden afgesloten tussen IJsselmonde en de Weiplaat. Vervolgens zal een dam worden gelegd door de Grevelingen van Bruinisse op Duiveland over de grote zandplaat met een schutsluis door de bocht van Sint Jacob naar Flakkee in Oostelijk Noordooste lijke richting. Omdat deze dam de waterstand in het Brouwershavense gat b(j stormvloed zal verhogen, zullen, Westelijk van deze dam, waar nodig, de dtfken van Schou- wen-Duiveland en Goerec-Over- flakkee worden verhoogd. Na het gereed komen van deze werken zullen de dammen door het Brouwershavense Gat, Westelijk van Brouwershaven en aansluitend op de Goereese duinstrook en door de Oosterschelde van de Noord- Bevelandse kust naar Burghsluis op Schouwen worden gelegd. Wel ke van deze twee reuzendammen het eerst zal worden gebouwd, zal van waterstaattechnische overwe gingen in de toekomst afhangen. AFSLUITING VAN DE SCEGATEIV De buiten de dammen blijvende waterkeringen zullen moeten wor den versterkt en verhoogd, waarbij ook aan de duinen voorzieningen moeten worden getroffen. De ver sterking van de dijken langs de Westerschelde zal onafhankelijk van de overige werken kunnen worden uitgevoerd. De waterstand in de Schelde zal door de afslui tingen slechts enkele centimeters stijgen. Drie-cilandenplan Aansluitend op genoemde Delta werken zal het Drie-eilandenplan met een dam tussen Walcheren en Noord-Beveland door het Veerse Gat en een dam met sluis door de Zandkreek worden verwezenlijkt. De voorbereiding voor de uitvoe ring van dit plan is reeds aan de gang. Kosten Deltaplan en bijkomende werken In de Memorie van Toelichting op het ontwerp van wet worden de geraamde kosten als volgt ver deeld: Voor het Deltaplan zelve zal 1800 millioen gulden nodig zijn, waarin begrepen voor de afdamming van de Oosterschelde pim. 4uo muiioen, van het Haringvliet 270 millioen, de verhoging en versterking der waterkeringen langs de Rotterdam se Waterweg met de afdamming van de Oude Maas 150 millioen gulden en tenslotte voor de verbe tering van de dijken langs de Wes terschelde 400 millioen. Daarnaast de noodzakelijke verbeteringen aan de waterkeringen ten Noorden van Hoek van Holland, de Z.-Vlaamse Noordzeekust, de Wadden-eilanden en, voor zover nodig de Hollandse en Fries-Groningse zeekusten nog ongeveer 200 millioen gulden zul len vergen. In totaal 2400 millioen gulden dus. Het wetsontwerp voorziet niet in een afsluiting van de Rotter damse Waterweg met een sluizen- complex, hoewel dit aantrekkelijk zou zijn met het oog op de beveili ging tegen hoge stormvloeden. Er zouden echter te grote risico's mee worden genomen, omdat men niet kan voorzien of buiten een derge lijke afsluiting het vereiste ruime vaarwter zou kunnen worden be houden. Bovendien is op grond van militaire overwegingen het behoud van een open toegang tot de haven van zodanig belang, dat afdamming bezwaarlijk zou zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1