DE ZIERIKZEESCHE COURANT Westelijken menen dat Rusland noodzaak van Duitse hereniging zal inzien Riolerings- en bestratingswerk te Noordwelle werd gegund Zonnemaire tegen plannen voor gemeentelijka herindeling Wisselbeker uitgereikt aan prijswinnend dier op grote veetentoonstelling Italiaanse televisie maakt op namen op Schouwen-Duiveland No. 17848 - 112e Jaargang VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 jl No 17848 - 112e Jaarganj ZIER1KZEESCHEÜN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 meenden bij vooruitbetaling i 3,SO, per week 27 cenl. Lo»e nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1689 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. I, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman A Ochfman - Lange NobeUtraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Molotof ging ditmaal in tegen instructies „Grote Vier" De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Groot-Brit- tannlë en de Verenigde Staten heb ben Woensdagavond een verklaring over de Europese veiligheid en Duitsland uitgegeven. In deze verklaring wordt gezegd dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken duidelijk heeft laten blijken, dat, ondanks een des betreffende instructie van de vier regeringschefs, de Russische rege ring weigert in te stemmen met hereniging van Duitsland, omdat zulks zou leiden tot het einde van het bewind in Oost-Duitsland. Maarschalk Boelganin en de Wes telijke regeringschefs hadden in Juli te Genève overeenstemming bereikt over een voorstel tot her eniging van Duitsland in 1956 door vrije verkiezingen en tot het slui ten van een verdrag waarbij de Sowjet-Unie verreikende waarbor gen tegen agressie zouden worden gegeven in geval van hereniging Koninklijk gezin naar Sankt Anton? In de hoofdstad van Tirol, Inns- briick, meent men te weten, dat het Nederlandse koninklijke gezin voornemens is omstreeks Kerstmis in het wintersportcentrum Sankt Anton am Arlberg te verblijven, aldus is Dinsdag uit Innsbrück ge meld. Van de zijde van het Konink lijk Huis kon het bovenstaande nog niet bevestigd worden. Ned. korporaals veroordeeld in Japan De twee Nederlandse korporaals, die in Tokio tot vier jaar gevan genisstraf zijn veroordeeld wegens het aanvallen van een taxichauf feur en het stelen van diens wa gen, zullen niet in hoger beroep gaan. Hun verdediger, de Ameri kaanse advocaat Scoling, heeft dit meegedeeld. Scoling heeft de beide militairen aangeraden, naar hun ouders te schrijven en deze te ver zoeken, zich tot het ministerie van Justitie of van Buitenlandse Za ken in Nederland te wenden. De advocaat deelde mee dat de jonge lui, als ze zich goed gedragen, na zestien maanden op erewoord kun nen worden vrijgelaten. Brits staatsburgerschap voor aantal Europese Vorsten? De Britse Hoge Raad van Be roep heeft Woensdag bepaald, dat de oude wet van 1705 die het Britse staatsburgerschap verleent aan alle rechtstreekse afstammelingen van keurvorstin Sophia van Hannover, kleindochter van koning James I en de moeder van de eerste Britse koning George, nog steeds van kracht is. De uitspraak van de Hoge Raad betekent, dat nog een aantal Euro pese vorsten en vorstinnen aan spraak op het Britse staatsburger schap kunnen maken. Dit zijn: ko ningin Juliana van Nederland, ko ning Boudewijn van België, de ko ningen en koninginnen van Noor wegen, Denemarken, Zweden en Griekenland, de groothertogin van Luxemburg, ex-koning Michaël van Roemenië, ex-koning Peter van Zuid-Slavië en koningin Victoria Eugenie van Spanje, allen directe afstammelingen van keurvorstin Sophia van Hannover. van Duitsland, aldus deze verkla ring. De Russische minister deed te genvoorstellen die tot gevolg zou den hebben, dat Duitsland verdeeld blijft en het Westelijke beveili gingsstelsel uiteindelijk ineenstort. „Dit is de reden van het mislukken van de onderhandelingen", aldus de verklaring. De drie Westelijke ministers ver klaren echter te geloven, dat de Russische regering zich er eens van bewust zal worden dat haar eigen belang gediend zal zijn door „het beëindigen van de onrechtvaardig heid van een verdeeld Duitsland". "X**X"X* Dapper hondje Ij! Toen, in het begin van Fe- X bruari 1953, alle Nieuwer- X kerkers geëvacueerd waren, X v was er toch nog een levend X wezen op het dorp. Dat was het hondje van de heer C. 'X X Rentier. Na enkele weken v keerden enkele bewoners X naar hun woonplaats terug, o.w. mej. Betsie de Braai. Deze ontfermde zich in eer ste instantie over het dier. Een kleine ploeg mannen trok naar het dorp voor op ruimingswerkzaamheden tij dens de vele maanden, dat Nieuwerkerk door het water werd overspoeld. Hilda vond een tehuis bij de ploegbaas de heer M. J. Thiery. Dage- y lijks trok het beestje op met de mannen, die trachtten de Augiusstal Nieuwerkerk te X reinigen. Zag men Rien Kik of Jan Folmer, men zag ook X Hilda. Reporters kwamen, X artikelen in enkele kranten 'i' verschenen, Hilda werd ge- X X noemd. In binnen- en bui- *t* X tenland werd het hondje be- X X kend. - Maar Hilda heeft een ongeluk gekregen. Verleden X X zomer kwam het dier onder y •j* een volksauto terecht en X X brak een pootje. Het was al aardig bijgekomen. Helaas, Y X op Zaterdag viel het van X een ladder. De veearts werd er bij gehaald en het trouwe X beestje werd afgemaakt. y X X Na de mislukking van Genève De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, verklaarde op een persconferentie te Washington, dat de mislukking van de conferen tie van Genève „weinig of geen in vloed" zal hebben op de program ma's en de politiek van de defensie der V.S. De militaire politiek is ge richt op het handhaven van een passende sterkte voor onbepaalde tijd en dit kan niet beïnvloed wor den door „dagelijkse, of maande lijkse of jaarlijkse successen en te genslagen" in de internationale po litiek, aldus Wilson. Het officiële Sow jet-pers bu reau „Tass" heeft meegedeeld, dat de Sowjet-Unie voorstander is van het Canadese voorstel tot toelating tot de Verenigde Naties van de voorgestelde 18 landen tegelijk. Van de achttien landen worden 13 voorgedragen door het Westen. De rest zijn communistische landen". Een van deze landen is Buiten- Mongolië. Hierover heerst een con troverse tussen de Sowjet-Unie en Amerika, Amerika wenst dit land niet als zelfstandig land te zien en is daarom tegen toelating. Woensdag is het stoffelijk over- leine in Parijs werd ter ere van schot van de echtgenote van de de overledene een requiem gecele- Franse president, mevrouw Coty, breerd, waarna de kist naar Etrait ter aarde besteld. - In de Made- in Normandië is vervoerd om bij gezet te worden in het familiegraf. - We zien hier de kist met het stoffelijk overschot bij het verlaten van de Madeleine. Een noodoplossing voor wachtlokaal bushalte Dinsdag jl. kwam de raad der gemeente bijeen in openbare ver gadering onder voorzitterschap van loco-burgemeester A. P. Akker daas. Onder de ingekomen stukken be vond zich o.a. een mededeling van de Herverkaveling inzake grond, die nog op het sportterrein ligt. Inzake de begroting ziekenhuis Schouwen-Duiveland, informeerde de heer P. G. Boot naar de bijdrage die f 3 per inwoner blijkt te be dragen. G.S. verzochten de raad ook de huurprijs bij de verhuur van wo ningen te vernoemen. De R.T.M. zond bericht dat de maatschappij slechts het in een vo rige raad genoemde bedrag kan bijdragen voor plaatsing van een wachtgelegenheid bij bushaltes. Zij gevoelt niet voor een gebouwtje als tijdelijke oplossing. Niettemin zal worden getracht een tijdelijke op lossing te vinden en verder door te werken aan een definitieve wachtgelegenheid. T.z.t. zal de kwestie opnieuw aan de orde ko men. De voorzitter en wethouder M. L. Fokker gaven nadere toelich ting op de gunning van het riole rings- en bestratingswerk in de ge meente. Besloten werd het werk te gunnen aan de laagste inschrij ver- Aannemingsbedrijf A. v. d. Wiel te 's-Gravendeel. Besloten werd f 50.000 voor 1956 op te nemen in rekening-courant. Afbraak woning Wethouder Fokker werd aange wezen als afgevaardigde voothet rusthuis „Duinoord". Een voorstel van B. en W. tot af braak van het pand A 26 ging on der de hamer door. Door de opzichter de heer Z. Ro- zeboom zal eerst een bestek wor den gemaakt.^ Door het Burgerlijk Armbestuur zal grond worden ge kocht, te bestemmen als tuingrond. De grond is gelegen achter de pan den aan de Smidsweg en is nader bestemd voor deze panden. Bij de rondvraag vroeg de heer S. Hart naar de mogelijkheid een lichtpunt te verplaatsen. Medewer king werd toegezegd, indien mo gelijk. Inzake het huisvuil stelde de heer C. A. Boogerd vragen. Ge tracht zal worden het huisvuil te laten ophalen en te verzamelen. Wethouder Fokker zal het laten weghalen. T.a.v. het sportveld en de be planting zijn B. en W. diligent. De heer K. Viergever vestigde de aandacht op de wenselijkheid tot beplanting van een laan achter de woningen, waar momenteel een sloot is langs de Noord- en West zijde van de ring. De heer Hendrikse vestigde de aandacht op enkele moeilijkheden m.b.t. het schoolbezoek van een leerling der technische school. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's X"K'*X"X"X^«XrX'4~x^«X'<x~> y Te ver gaan is even ver- keerd als niet ver genoeg gaan. rv v v v «x**i* v •x**x*,x* *x* *x**x*v Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Aanhoudend rustig weer Overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist; weinig wind; na vrij koude nacht 's morgens op vele plaatsen lichte vorst. 19 Nov. Zon op 8.07, onder 16.47. Maan op 12.03, onder 20.54. Eerste kwartier: 22 Nov. te 18.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 Nov. 5.57 v.m. 18.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 Nov. 5.27 v.m. 17.37 n.m. Doodtij: 24 November. Auto spleet in tweeëa Nabij de Bremberg bij Etten is Woensdag de door de heer A. de H. uit Roosendaal bestuurde splin ternieuwe auto door slippen met een vaart van bijna 100 kilometer tegen een boom gevlogen. De auto werd in tweeën gespleten, de beide delen kwamen ter weerszijden van de weg in de greppels terecht. De heer de H. werd uit het voertuig geslingerd en ernstig gewond. Hij is overgebracht naar het zieken huis „Charitas" te Roosendaal, waar zijn verwondingen niet le vensgevaarlijk zijn gebleken. Het West-Duitse ministerie van Voedselvoorziening stelt zich voor het komende jaar tot taak de Duitse landbouw voor te bereiden op de gemeenschappelijke Euro pese markt en haar in staat te stel len de concurrentie van het buiten land het hoofd te bieden. Het mi nisterie zal streven naar verbete ring van de structuur en verhoging van de productiviteit van de land bouw. Het gaat om handhaving van zelfstandigheid BEZOEK AAN ST.-HILAIRE Hartelijke ontvangst op raadhuis van tweelingstad (Van M, Cochois, redacteur „Gazette de la Manche") Ook gedeelte Zierikzeese raadsvergadering W(j vernemen dat de Italiaanse televisie voornemens Is In het tijd vak van 20-25 November in Zierik zee en omgeving opnamen te ma ken ten behoeve van de Italiaanse kijkers. Daartoe zal zich een staf van technici naar hier begeven. Doel van deze opnamen is de Ita liaanse kijkers een indruk te geven van het voortgeschreden herstel in het voormalig rampgebied Schou wen-Duiveland. Deze ontwikkeling van het herstel interesseert de Ita lianen In hoge mate,' want zij stel den na de romp veel geld en goe deren ter beschikking voor de rampslachtoffers. Van de zijde van het- gemeente bestuur wordt medegedeeld, dat de Italianen ook te kennen hebben ge geven een gedeelte te willen op nemen van een raadszitting. Daar toe is gekozen de raadsvergadering uitgeschreven tegen Donderdag 24 November a.s. De agenda van deze vergadering bestaat uit een zestal punten. Het spits woorden-duel tussen de vertegenwoordigers der fracties zal dus plaats hebben on der bet snorren der camera's. Zondagmiddag werd ten stad- huize van de Franse tweelingstad St. Hilaire du Harcouët een Zie rikzeese delegatie ontvangen, be staande uit mej. G. Doeleman en de heren A. Z. Meerdink cn L. J. H. Koopman. De delegatie was naar Normandië getrokken btf gelegen heid van een grote rundveetentoon stelling die te St. Hilaire werd ge houden en waarop de veeboeren uit de omgeving het puikje van de Franse stallen tentoonstelden. Talrijke Franse autoriteiten wa ren bij de ontvangst aanwezig, o. w. de burgemeester van St. Hilaire dr. Cuche. In een toespraak dankte de burgemeester de Zierikzeese delegatie voor het maken van de verre reis naar St. Hilaire. Spr. wijdde daarop enkele woorden ter nagedachtenis aan de overleden burgemeester van Zierikzee, wij len Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye. „Hij is de trait d'union geweest tussen Nederland en Frankrijk", aldus dr. Cuche „en inzonderheid tussen onze beide steden". In de komst van de Zierikzeeënaren zag spreker opnieuw een bewijs, dat de idee van de jumelage nog steeds levendig is. Zich direct tot hen wendend, merkte spr. op dat „wij hier gekomen zijn om U te laten zien hoe wij werken en wat wij doen". Ik hoop, aldus vervolgde dr. Cuche, dat hetgeen op de jaar markt zal worden getoond de volle belangstelling zal hebben van de gasten uit Zierikzee. De Zierikzeese vertegenwoordi gers overhandigden dr. Cuche daarop een zilveren wisselbeker, met de volgende Inscriptie: „Chal lenge de Ia ville Zierikzee - Prix d' Evelage - Race Normande Pure H.B.N." De volgende dag werd de wissel beker aan de eigenaar van het prijswinnende dier overhandigd. Op een tafel in de raadszaal van St. Hilaire waren foto's van het Koninklijk paar en van wijlen bur gemeester Schuurbeque Boeye neergezet. Duitse demonstratie aan de grens Woensdagmiddag om een uur verscheen aan de Duitse zijde van de zeer drukke grensovergang El- ten-Hüthum een colonne van acht auto's en een bestelwagen, voor zien van transperanten met op schriften, waarin de vrijlating van de nog in Nederland verblijvende Duitse oorlogsmisdadigers werd verzocht. Ook bevonden zich op enkele der wagens grote voorstel lingen van een moeder met kind en onderschrift „Wann kommst du?" De raad der gemeente Zonne maire kwam bijeen onder voorzit terschap van de waarnemend bur gemeester, de heer H. J. Roelvink. In de vacature ontstaan door het vertrek van de heer L. Haeck werd tot lid van de commisie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer E. J. van der Molen. In de vacature-C. L. van Felius werd tot lid van die commissie benoemd de heer M. D. van der Bijl. Met een door de directeur van de Centrale Dienst „Noords-Zeeland" te Zierkizee ontworpen schetsplan voor de bouw van twee woningen aan de Oostweg in deze gemeente, kon de raad zich verenigen. Het zal nog worden aangevuld met een stookgelegenheid in de keukens. Op voorstel van B. en W. ver hoogde de raad de subsidie aan het Bureau voor Beroepskeuze te Zie rikzee met f 5,waardoor deze wordt gebracht op f 10,per jaar. Met de stem van de heer van der Bijl tegen verleende de raad een subsidie van f 25,per jaar aan het bestuur van de Chr. Landbouw- winterschool „Toornvliet" te Mid delburg. Aan de Stichting „Het Na tionaal Rheumafonds" werd een éénmalige subsidie toegekend van f 0,01 per inwoner. De heer Braber becritiseerde de toelating ter secretarie van de heer J. W. Bolkenbaas te Zierikzee. Met de stem van genoemd raadslid te gen besloot de raad, behoudens ho gere goedkeuring, aan betrokkene een zgn. jeugdsalaris toe te kennen. Gunstig werd beschikt op een verzoek van de heer J. Joele tot verhuur van een perceeltje grond achter diens woning aan de I. M. van der Bijlstraat. De heer van der Bijl adviseerde als rapporteur van de commissie tot het nazien van de gemeentere kening 1954, deze rekening voorlo pig vast te stellen op de volgende cijfers: gewone dienst: inkomsten f 129.448,47 en uitgaven f 132.255,24, nadelig saldo van f 2.806,77; kapi- taaldienst: inkomsten f 265.111,76, uitgaven f 286.643,17, nadelig slot f 21.531,41. Overeenkomstig dit ad vies werd besloten. Met algemene stemmen stelde de raad een verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting vast. Geheven zul len worden 60 opcenten op de ge bouwde en 30 opcenten op de on gebouwde eigendommen, een en ander ingaande 1956. Voor het jaar 1956 werd met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's Gravenhage een rekening-cou rant-overeenkomst aangegaan tot een bedrag van f 40.000,De raad besloot in het jaar 1956 maximaal aan kasgelden op te nemen f 60.000. N.a.v. een schrijven van Ged. Staten van Zeeland werd uitvoerig gesproken óver de gemeentelijke herindeling. De eindconclusie van de raad is samen te vatten in de volgende punten: handhaving van het eerder ingenomen standpunt met betrekking tot de zelfstandig heid der gemeente; tegen afstand van grondgebied aan de gemeente Brouwershaven en handhaving van de bestaande grenzen der gemeente. Bij de rondvraag deelde de voor zitter mede dat de sirene zal wor den geplaatst op het pand van de heer A. J. Flohil. *KK«X"X,<MX"XMX"X"X"X~X~t"X I Spaanse galjoenen X Een der Spaanse galjoenen, y die in het begin van de acht- X tiende eeuw in de baai van Vigo gezonken zijn, is thans X het doelwit van een groep Amerikaanse ingenieurs on- X der leiding van zekere Pot- X ter. Reeds meermalen in het X verleden zijn pogingen on- X dernomen om deze galjoenen ♦j* die schatten gouds zouden X bevattente lichten. De •>1' schepen werden in 1702 door X een Brits-Hollandse vloot onder bevel van Sir George X Rooke en de hertog van Or- monde tot zinken gebracht. In geval van slagen van de X lichtingspogingen krijgt de Spaanse regering de helft X uan de schat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1