Wl MGS Nu kunt U kiezen Over lang en lekker gesproken ovk föttq Size Woensdag zal de conferentie waarschijnlijk worden beëindigd EENS KOMT HET GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 - No. 17846 GEEST VAN GENÈVE PRACTISCH DOOD Een falen op alle drie de agendapunten De ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" hebben Vrijdag besloten te „trachten" hun conferentie Woensdag a.s: te be ëindigen, nu zy zich geplaatst zien voor een vrijwel zekere impasse ten aanzien van alle drie punten van hun agenda. Wanneer de besprekingen inder daad Woensdag worden gesloten, betekent dit dat het overleg precies de drie weken heeft geduurd, waar over de ministers het in September te New York eens waren. Had de conferentie echter tekenen in de richting van overeenstemming over een of ander punt vertoond, dan zouden de ministers ongetwijfeld hun besprekingen hebben voortge zet. Het overleg van de afgelopen twee weken heeft evenwel geleid tot een impasse ten aanzien van twee punten der agenda, terwijl waarschijnlijk ook ten aanzien van het derde punt een mislukking voor de deur staat. De ministers hadden reeds toe- Vertrouwensvotum voor Faure De Franse regering zheeft Zater- dagavond in de Nationale Vergade ring bij de vertrouwensstemming over het wetsontwerp van de re gering voor vervroegde verkiezin gen in December, de meerderheid gekregen. Faure zeide na zijn bespreking met de ministers, dat hij tegen af treden is, omdat de stemming van Zaterdagavond niet de uiteinde lijke beslissing over het aanhan gige wetsontwerp is. MINIMUMPRIJZEN IN KAPPERSBEDRIJF De Sociaal-Economische Raad heeft met 22 stemmen vóór en 17 tegen zich uitgesproken aan de Be drijfschap voor het kappersbedrijf, tot instelling waarvan de Raad nog moet adviseren, de bevoegdheid te verlenen tot het vaststellen van mi nimumprijzen. Als steken en scheuten U het leven vergallen en geen raad meer weet van de tergende pijn, brengt Kruscben Salts uitkomst. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met uw rheu- matiek. Zes minerale zouten, we tenschappelijk samengesteld, span nen in Kruschen samen om uw bloedzuiverende organen krachtig te stimuleren. Met verjongde ener gie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverhe den kunnen zich niet opnieuw op hopen en vastzetten in de gewrich ten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pijnen die uw hu meur vergallen en uw gestel slopen. Eerste 100 Duitsche militairen in dienst De eerste honderd militairen- vrijwilligers van de nieuwe West- duitse strijdmacht zijn Zaterdag - ruim tien jaar na het einde van de oorlog - officieel in dienst getreden. Het zijn de generaals Heusinger en Speidel, vijftien luitenants-kolo nels, dertig majoors en een aantal officieren en onderofficieren. De Westduitse minister van Defensie, Theodor Blank, heeft hun elk de benoemingsooi-konden overhandigd. De militairen, die geüniformeerd zullen verbonden worden aan het ministerie van Defensie, NAVO- staven en recruteringscentra. Herdenking van de Wapenstilstandsdag Op de Champs Elysées in Parijs is Vrijdag een grote parade gehou den ter herdenking van de wapen stilstandsdag van de eerste wereld oorlog. President Coty legde een krans op het graf van de Onbe kende soldaat onder de Are de Triomphe. 's Ochtends om elf uur werd één minuut stilte in acht ge nomen. In Brussel nam Koning Boude- wijn voor het graf van de Belgische Onbekende soldaat een parade van oud-strijders uit de eerste wereld oorlog af. gegeven dat zij gefaald hadden om inzake de Duitse eenheid en de Europese veiligheid tot een accoord te komen. Intussen is ook het of ficiële overleg over verbetering van de betrekkingen op niet-politiek ge bied tussen Oost en West volkomen vastgelopen, terwijl de opvattingen over de ontwapeningskwestie meer dan ooit uiteenlopen. Het besluit om de onderhande lingen niet te verlengen wordt in conferentiekringen beschouwd als een duidelijke erkenning, dat het geen zin heeft verder te praten en dat de „geest van Genève" vrijwel dood is. Niet betalen Zo af en toe blijkt, wanneer een schip zich in volle zee X bevindt, dat er een versteke- ling aan boord is. Het is dan X gewoonte, dat hij een baan- tje krijgt en zodoende zijn reis betaalt. Een heel enkele maal komt het wel eens voor dat de „blinde" passagier niet ontdekt wordt, zoals bij- voorbeeld de Duitser, die kans had gezien zich in New York aan boord van de X „Rijndam" van de Holland- Amerika Lijn te verstoppen. In Rotterdam lukte het hem ongemerkt van boord te ko- men en Duitsland te berei- ken. De rederij achterhaal- de evenwel zijn adres en X men stuurde hem een brief, daarin vragend of hij mis- X schien alsnog zijn passage willen betalen. Per kerende X post kwam er antwoord: „neen", de Duitser voelde er niets voor, want toen hij aan boord ivas gegaan, stond er X bij het kantoor van de ad- X X ministrateur aangeplakt, dat het schip was volgeboekt en X X er geen bed meer over was. Waarom zou hij dan beta- X t Ien? LAND- en TUINBOUW Ruime export van uien in October De uientelers hebben nog steeds de wind mee. Door een export van ruim 17.000.000 kg uien in de maand October werd de totale ex port gebracht op ongeveer 38 mil- lioen kg (Juli tot en met October). Een voorzichtige berekening van de uienoogst, afgeleid van de cijfers betreffende het verbouwde areaal in 1955, zou er op wijzen dat de helft van de voor export beschik bare hoeveelheid eind October al was geruimd. Zou de export blijven doorgaan, zoals dit de laatste we ken het geval was, dan zou straks ongetwijfeld met een tekort in de maanden na de jaarwisseling ern stig rekening moeten worden ge houden. Vorig jaar werden diezelfde ver wachtingen gekoesterd ten opzichte van de oogst 1954, maar deze ver wachtingen gingen toen niet in ver vulling door de grote aanvoeren uit concurrerende landen. Men meent echter nu dat deze factor dit jaar niet zo sterk zal meespreken als vorig jaar, omdat in verschillende landen de uien- oogst minder is dan het jaar te voren. Dat dit ook in Duitsland het geval is bewijzen de exportcijfers, want Duitsland neemt in October de eerste plaats op de ranglijst in met een totale hoeveelheid van 8.626.000 kg, gevolgd door Engeland met 6.900.000 kg. Vergeleken met deze landen was de export naar de overige landen van weinig beteke nis. Naar België gingen 439.500 kg, Afrika 318.000 kg, Zweden 316.500 kg, Engelse leger in Duitsland 181.500 kg, West-Indië 165.00 kg, Frankrijk 26.500 kg, IJsland 15.000 kg, Denemarken 10.000 kg, Luxem burg 10.000 kg, Nieuw-Guinea 7.750 kg en naar Midden-Amerika 4.500 kg. De kwaliteit van de Hollandse uien is belangrijk beter dan vorig jaar. De hoop dat dit jaar geen koprot zou optreden, omdat de uien meest alle goed droog waren ge oogst, gaat echter niet in vervul ling. Al duurde het langer dan an ders eer de eerste verschijnselen van deze schimmelziekte geconsta teerd konden worden, ook dit jaar heeft men door het koprot zijn te genvallers. Honderden millioenen WINGS sigaretten zijn reeds in rook vervlogen. Een overtuigend bewijs, dat deze beroemde Amerikaan overal gewaar deerd wordt. Thans zijn er, naast de WINGS standaard, ook WINGS „King Size" sigaretten, extra lang, extra lekker! Dat is de nieuwe WINGS „King Size". Modern van lengte, kostelijk van aroma en elegant in de hand. Meer dan ooit kunt U genieten van WINGS, zo geurig, zo zacht, dat het U direct opvalt. De bekende WINGS regular size blijft echter ook voor ieder, die bij voorkeur een sigaret van standaard lengte rookt. FEUILLETON AANBESTEDINGEN Riolering Rode Kruis ziekenhuis Te Zierikzee is aanbesteed het leggen van de riolering voor het in aanbouw zijnde Rode Kruis zieken huis. Ingeschreven werd als volgt: M. v. d. Velde, Bruinisse f 36.980; H. Stouten, Brouwershaven f 37.400; T. Bakker, Rotterdam f 37.500; D. Rentier, Noordgouwe f 38.444; A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 38.500; Fa. M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee f 39.450; W. Roest, Rot terdam f 39.750; Aannemingsbedrijf H. de Baat, Amsterdam f 45.000. In Praag is een regeringsver klaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat Tsjecho-Slowakije tot nu toe 1.437 Duitse gevangenen vrijgelaten heeft, die zich inmid dels in West- en Oost-Duitsland of Oostenrijk gevestigd hebben. Thans zal Tsjecho-Slowakije, na onder handelingen met de Oostduitse re gering, er toe overgaan geleidelijk nog meer Duitsers vrij te laten. Het Britse ministerie van Be voorrading heeft medegedeeld, dat een luchtdoelraket in fabricage is, bekend onder de naam „S.R. 53", die snelheden tot 2.400 km per uur kan bereiken. De raket is bestemd voor het onderscheppen van vlieg tuigen. door HENK VAN HEESWIJK HOOFDSTUK V. „Ik ben niet, zoals jij denkt De eerste dagen in een geheel andere omgeving, een vreemd mi lieu, waren voor onze Geert uiter aard moeilijke dagen. Nel had hem de dag van zijn aankomst dadelijk aan het werk gezet; bezigheid zou hem afleiding bezorgen, was haar mening, en er was voorlopig genoeg te doen. Het huis moest inwendig goed schoongemaakt worden en men was boven met de twee ka mers en de zolder begonnen. Nel hielp daarbij niet minder mee en Geert had bewondering voor haar doorzettingsvermogen en kracht. Hij kon nu begrijpen, dat de bezoe kers van het café ontzag voor haar hadden, want ze was in de ware zin des woords „potig". Haar ijver was voor hem een stimulans om evenzeer zelf met volle moed aan de slag te gaan. 's Avonds na het broodeten, als de bezoekers langzamerhand in het café kwamen, liet met het werk rusten en waren beiden in de ge lagkamer, waar Nel meestentijds achter de tapkast zat en Geert in een helder-witte jas de bestellin gen rond bracht. In het begin had den de vaste bezoekers wel wat vreemd opgezien, toen Geert daar in de gelagkamer liep, rustig de be stellingen noteerde. Menige spot tende opmerking moest hij zich in de eerste dagen laten welgevallen, hetgeen hij meestal goedmoedig verdroeg, maar soms ook een en kele maal de wenkbrauwen deed fronsen. Dan waren een paar woor den van Nel, als het al te bar werd, voldoende om de mensen te doen zwijgen. Een andere maal bracht ze heel handig met een kwinkslag een wending in het gesprek en deed hen van onderwerp veranderen. Nel voelde heel goed, dat deze eer ste dagen voor Geert ongetwijfeld moeilijk te doorworstelen zouden zijn, dat het voor hem een vuur proef was. Zij trachtte hem dan ook zoveel mogelijk ongemerkt moreel te steunen. Ze was inder daad de eerste dagen bezorgd ge weest, dat hij het bijltje er nog bij zou neergooien, z'n koffers pakken en weer vertrekken, zoals hij geko men was. Inderdaad had Geert daar meerdere malen lust toe ge voeld. Het was voor hem een zwa re overgang geweest, maar wat gaf het? Hij moest er doorheen, zoals ook Nel zelf het eenmaal had moe ten doorworstelen. Hoeveel voor oordelen had ze zelf niet overboord moeten zetten, toen ze zelf de eer- SCH AREN DIJKE Kerkbouw vordert gestadig Vorige week werd weer een mijl paal bereikt bij de werkzaamheden aan de nieuwe kerk te Scharen- dijke. Begunstigd door schitterend herfstweer en mede dank zij een aangebrachte verlichting, kon in één dag tijds het fundament van het hoofdgebouw, dat een lengte krijgt van 24 meter en een breedte van 12 meter, worden gestort. Wanneer weldra ook de funde ring van het verenigingsgebouw .gereed zal zijn, kan met het met selwerk begonnen worden. Begin December denkt men officieel de eerste steen van het kerkgebouw te kunnen leggen. Minder officieel zal in de pas torie, die aan de Oostzijde van de Platteweg wordt gebouwd, heden (Dinsdag) 15 November, te 3.30 uur n.m., een gedenksteen worden in gemetseld. HAAMSTEDE Tot ambtenares ter gemeente secretarie alhier is benoemd mej. S. Fonteine te Brouwershaven, zulks in de plaats van de heer N. P. Timmerman, die een benoe ming bij het Kadaster in Zierikzee heeft aanvaard. DREISCHOR Strijkbout stond aan Vorige week werd door een schil der die juist kwam om de voordeur van de woning van J. H. R. op de Ring alhier, te schilderen, opge merkt dat er rook door de brieven bus kringelde. Hij bemerkte dat niemand thuis was en waarschuwde de secretarie-ambtenaren. Enkele brandweerlieden waren met een blusapparaat spoedig ter plaatse. Langs de achterzijde konden zij de woning binnendringen, waarbij hun bleek dat een strijkijzer aanstond en door de vloer was gebrand, ter wijl het behang reeds was verkoold en smeulde, zo ook de vloerbedek king. Het begin van de brand kon spoedig in de kiem worden ge smoord. RENESSE Sint Nicolaas komt op bezoek Vorige week heeft de midden stand alhier vergaderde en men is het vlot met elkaar eens geworden om met Sint Nicolaas de inwoners een aardige verrassing te verstrek ken. Evenals dat vroeger ook wel met succes is gedaan, zullen alle in de gemeente bij de leden van de middenstand gekochte cadeaux, op de avond van Sint Nicolaas door hemzelf aan huis bezorgd worden. De goede bisschop zal de hulp heb ben van een aantal zwarte Pieten en de rondgang zal per auto ge schieden. De Renessenaren die dus hun kinderen en verwanten het plezier wilen doen dat hun pakjes door Sinterklaas thuis bezorgd worden, dienen niets anders te doen dan bij hun inkopen ter plaatse het ver langen bij de winkelier kenbaar te maken. Wij twijfelen niet of hier van zal een dankbaar gebruik wor den gemaakt. ste dagen in het café was! Maar dat wist Geert nog niet! Echter, het ging vlugger en ge makkelijker, dan ze had kunnen bevroeden. Geert, de ernstige Geert kon vrij spoedig goed met de be zoekers, die voor het merendeel vissers waren, overweg. Geert schoof dikwijls een stoel bij en luisterde naar hun avonturen, die ze beleefd hadden in storm en on tij op het altoos verraderlijke wa tervlak. Van allerlei slag waren er onder de Texelaars, die in het café van Nel kwamen. Eenvoudige vis sers, die dagen en nachten achter een met hun bottertje over de Noordzee zwierven en dan van tijd tot tijd thuis kwamen, min of meer volgeladen met het zilveren zee banket: bot, paling, haring, al naar gelang van de tijd van het jaar. Er kwamen ook lui van de grote vaart. Matrozen op koopvaardij schepen, die aan het andere eind van de wereld waren geweest en schier alle landen hadden bezocht en twee of drie weken thuis waren om dan weer voor vele maanden het zeegat uit te trekken. Er kwa men kleine baasjes, die een zee grasvisserij exploiteerden, matro zen van de Vlieghaven de Mok, schippers en dekknechten van beurtvaarders naar het vaste land. Het was een bonte schakering van allerlei mensen en het wonderlijke was, dat de eenzelvige stille Geert na enige aarzeling en terughou dendheid van beide kanten, zich al heel spoedig op z'n gemak voelde tussen deze vriendelijke, soms ru we, maar eerlijke en openhartige mensen. Wat een fijn slag volk wa ren toch de Texelaars! Zo onbe dorven, zo open en spontaan! Hij luisterde graag naar hun belevenis sen, dronk een enkele maal een glas bier met hen mee en de eilan ders kwamen allengs tot de con clusie, dat die nieuwe knecht van Blonde Nel een heel geschikte vent was om mee te praten. Geert vroeg in z'n onbekendheid met dit vis sersleven honderduit en had een eerlijke bewondering voor die een voudige, harde kerels, die geen ge vaar duchtten en elke keer weer opnieuw met hun notedopjes het grote watervlak opzochten om te trachten een boterham te verdie nen met hun visvangst. En de vis sers verhaalden maar al te graag hun wederwaardigheden van hun vele succesvolle en vaak ook avon tuurlijke tochten op zee. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5