Door particulier iniatief maakt de woningbouw betere kansen DE ZIERIKZEESCHE COURANT De uitbreiding van het aantal leden van Eerste- en Tweede Kamer z.v.u. VRIJDAG II NOVEMBER 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,SO, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent por mm. - Succesje» (ma*. 15 mm.) f 1,per stuk. No. 17844 - 112e Jaargang ZHMMESmWNIEWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-t889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. t. Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Amerika doet niet mee aan bewapeningswedloop in Midden-Oosten Wel wapens voor gerechtvaardigde zelfverdediging" President Elsenhower heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten niet van plan z()n by te dragen tot een bewapeningswedloop tussen Is raël en Egypte. „Wü geloven niet, dat een dergelijke wedloop in het werkelijk belang van een der deel nemers zou zijn", aldus de presi dent in een verklaring, die voor hem op een persconferentie werd voorgelezen door de onderminister van Buitenlandse Zaken, Herbert Hoover. De Verenigde Staten zijn echter nog steeds bereid verzoeken om wapens, die „voorgerechtvaardigde zelfverdediging" nodig zijn, in over weging te nemen. Hoover, die een onderhoud met de president had gehad, zei in ant woord op een vraag, dat de be reidheid van de president om der gelijke verzoeken in overweging te nemen, de mogelijkheid open houdt voor verdere bestudering van Is- raëls verzoek om wapens. Surinaamse pers enthousiast over Koninklijk bezoek Het Nieuwsblad Suriname schrijft naar aanleiding van het konink lijk bezoek niet te geloven, dat het tegenspraak zal ondervinden, wan neer het schrijft, dat het konink lijk paar kwam, zag en overwon. De stoutste verwachtingen werden overtroffen, tot het laatst toe was er geen moeheid in de hulde. Wie de wensen en beden voor de be houden aankomst uit de volks mond beluisterde, kan daaruit op maken, hoe goed men het konink lijk paar gezind is. Voor een niet gering deel heeft de houding van het koninklijk paar hiertoe bijge dragen. Het Surinaamse blad De Tijk schrijft: Suriname heeft ongetwij feld getracht zich van de beste zij de te laten zien. De bevolking heeft echter - en dat is het voornaamste - een grote liefde en aanhankelijk heid getoond voor het Oranjehuis. Over het algemeen was de bevol king zeer spontaan en oprecht bij haar betogingen en demonstraties. Vooral de Creolen waren volkomen ongekunsteld. Het blad wijst er op, dat geen politieke organisatie ge tracht heeft er munt uit te slaan. De president sprak in zijn ver klaring de hoop uit, dat andere lan den zullen meewerken om een der gelijke bewapeningswedloop te ver mijden. Zij zouden daardoor een aanzienlijke bijdrage tot de wereld vrede leveren. Faure stelt weer vertrouwenskwestie De Franse premier Edgar Faure heeft Donderdag de vertrouwens kwestie verbonden aan goedkeu ring door de Nationale Vergadering van zijn voorstel tot het houden van verkiezingen in December vol gens een gewijzigd kiesstelsel. Het door hem voorgestelde stel sel is dat van 1941, maar zonder verbinding van lijsten. 1 Woestijnzeilwagens De twee Amerikanen Mor timer Sheppard en Donald Shaprou hebben het plan om de Sahara met een zeil- Y wagen door te trekken. De zeilwagen is in de Verenigde Staten geconstrueerd en X wordt thans in een der bui- Y tenwijken van Tanger in X gereedheid gemaakt. Het is Y de bedoeling na te gaan, of X deze zeilwagen in serie ge- bouwd kan worden voor ge- *t* bruik door de bewoners van de rand van de Sahara en *t* andere woestijnen. Als de X zeilwagen geheel zonder Y brandstof gebruikt kan wor- X den verwacht men een grote Y vraag. X Als Ben Joessef terugkeert zijn enkele haremvrouwen getrouwd Voor acht Marokkaanse jonge vrouwen heeft het feit, dat sultan Ben Joessef over een dag of wat naar zijn land terugkeert om daar wederom de troon te bestijgen, een zeer bijzondere betekenis. Het zijn acht voormalige haremvrouwen, die bij Ben Joessefs overhaaste vertrek twee jaar geleden, in te genstelling met de 21 andere, hun heer en meester niet in balling schap volgden maar de vrijheid verkozen. Een van die acht, Chem Seddana, was nog wel de „paarl van de harem" en naar men zei trok de sultan zich haar ontrouw ten zeerste aan. In de afgelopen twee jaar zijn enkele der acht jonge vrouwen in het huwelijk getreden, anderen hebben onderdak gezocht in een klooster en enige zijn bij Marok kaanse bestuursambtenaren onder gebracht. Zij vragen zich nu af, of Ben Joessef, evenals hij dat aan de Pasja van Marakesj, El Glaoei ver zekerd heeft, ook te haren opzichte het verleden zal vergeten. Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. Van Zaterdag 19 tot Donderdag 24 November a.s. zal een zeer groot Brits moederschip voor torpedobootjagers, het 14.100 ton metende depótschip H.M.S. „Tyne", vlaggeschip van admiraal sir Michael Denny (commandant van de Britse thuisvloot) voor een officieel bezoek gemeerd liggen aan de Sumatrakade in de Amster damse haven. ROOSENDAAL. De Roosendaal- se politie heeft beleg moeten slaan voor de woning van de familie V. aan de markt te Roosendaal. De vader van het gezin had op het po litiebureau een klacht ingediend dat de zoon des huizes, zekere W. V., zijn moeder had bedreigd en mishandeld. Toen de politie voor het huis aankwam, om de knaap in te rekenen, bleek hij zich een bar ricade te hebben gebouwd. Een maal in huis gekomen, liet de jon gen zich door de agenten arreste ren. AMSTERDAM. Op de openbare vergadering van de Nederlandse Bond van Kleine Zelfstandigen - Maandag 14 November a.s. in Kras- napolsky te Amsterdam - zal het door de Bond opgestelde rapport „De problemen van de kleine zelf standigen" in bespreking komen. Verder wordt onder meer gespro ken over de strijd tegen de groot winkelbedrijven, het recht lid te zijn van een organisatie naar eigen keuze en de ziekenfondspremies voor vrijwillig verzekerden. BERGEN OP ZOOM. De ge meente Huijbergen zal een der eer ste gemeenten in Nederland zijn waar de woningnood geheel zal zijn opgeheven. Uit de migratie-sector zijn aan deze gemeente twaalf wo ningen toegewezen, nadat men de laatste drie jaren telkens twee nieuwe woningen heeft kunnen bouwen. Wanneer deze nieuwe toe wijzing is gerealiseerd, zal aan alle woningaanvragen kunnen worden voldaan. HEERLEN. Op een onbewaakte overweg tussen Heerlen en Ter- winselen is de 16-jarige scholier H. Jonge uit Schaesberg door een ko- lentrein gegrepen en vijftien meter meegesleurd. De knaap kreeg ern stig letsel. In zorgwekkende toe stand is hij opgenomen in een zie kenhuis te Heerlen. Nieuwe weg Utrecht-Arnhem De in uitvoering zijnde werken aan de Rijksweg 12, die tot Vee- nendaal reeds éénbanig in gebruik is en waarvan vorige maand de tweede rijbaan tussen Utrecht en Driebergen voor het verkeer is opengesteld, vorderen snel. Het Iaat zich aanzien dat in het begin van de komende zomer ook de tweede rijbaan tot Veenendaal in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Het traject Veenendaal- Arnhem wordt direct dubbelbanig aangelegd. TWEEDE KAMER Financiële begrotings hoofdstukken goedgekeurd Zonder beraadslaging of stem ming heeft de Tweede Kamer Don derdagmiddag haar goedkeuring ge hecht aan de volgende begrotings hoofdstukken: Nationale schuld, Buitengewone aflossing van natio nale schuld en Onvoorziene uit gaven. Ook de Wet op de Midde len is zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. De C.P.N. krijgt aantekening dat zij geacht wil worden te hebben tegenge stemd. Woningvraagstuk vooral een huurvraagstuk Op de algemene ledenvergadering van de Ned. Bond van Bouwonder nemers, afdeling Utrecht, heeft drs W. J. Valkenburg, algemeen secre taris N.B.B., gesproken over het onderwerp: „Woningbouw door particulier initiatief". Spr. begon met op te merken, dat we ons met de woningbouw wel in een uiterst merkwaardige situatie bevinden. Vrijwel iedereen praat en schrijft over de woningnood, tal van oplossingen worden gegeven, doch met dit al komen er dit jaar achtduizend woningen minder tot stand dan in 1954. De verschillende suggesties, die de laatste maanden in pers en radio zijn gelanceerd, onder de loupe ne mend, concludeerde spr., dat vrij wel iedereen voorbijgaat aan het centrale punt: n.l. een principiële gezondmaking van de woningvoor ziening. Op de bijeenkomst van de politieke commissie der Arabische Liga, welke op 't ogenblik te Cairo wordt gehouden, heeft de ver tegenwoordiger van Saoedie-Ara- bië medegedeeld, dat zijn regering het geschil met Engeland over de oase Boeraimi aan de Veiligheids raad heeft voorgelegd. Spr. drong er bij de commissie op aan, dat de Arabische landen in deze kwestie eensgezind optreden. Ook Z.-Afrika heeft Woens dag, na Frankrijk, besloten zijn ge hele afvaardiging naar de Ver enigde Naties terug te trekken. Dit besluit werd genomen na een met 37 tegen 7 stemmen, bij der tien onthoudingen, door een specia le politieke commissie genomen be slissing om het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika nog een jaar op haar agenda te houden. De „Messerschmitt"-vliegtuig- fabrieken in West-Duitsland en de Franse Fouga-maatschappij zijn, blijkens een te Parijs door de „Fouga" uitgegeven mededeling, overeengekomen voor gezamenlijke rekening driehonderd militaire 2- motorige straaloefenvliegtuigen te bouwen, die, naar in de Franse hoofdstad van welingelichte zijde wordt vernomen, bestemd zijn voor het opleiden van Westduitse vlie gers. Naar A.F.P. Woensdag ver nomen heeft, bevindt de Hertog van Windsor zich incognito in Lon den. Hij zou daar reeds Maandag aangekomen zijn met de Kanaal boot, komende uit Parijs. Hij had Donderdag een onderhoud met pre mier Eden op 10 Downingstreet. Hij had ook een bespreking met zijn zaakwaarnemer. Er is geen audiën tie voorzien op Buckingham Palace. In Engeland is van verschil lende kanten verzet gerezen tegen een Duits stuk speelgoed, dat voor Kerstmis in de Britse winkels te koop is, nl. een mechanische slang van 45 cm. lengte, die een muis in de bek heeft. Een en ander beweegt als het wordt opgewonden. Einar Gerhardsen, de Noorse premier, is met een delegatie van 7 leden, onder wie de minister van Handel, Arne Skaug, per vliegtuig uit Oslo naar Moskou vertrokken; De Sowjet-Russische ambassadeur in Oslo, Georgi Arkadjef, reist met het gezelschap mee. Meer werk voor leden in internationale organen Verschenen is het voorlopige ver slag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot in overweging nemen van voorstellen tot veran deringen in de Grondwet, strek kende tot uitbreiding van het aan tal leden van de Tweede Kamer en de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal. Hieraan is het volgende ont leend: Vele leden verklaarden op de gronden, door hen reeds vier jaar geleden, bij de behandeling van de toen aan de orde zijnde voorstellen tot uitbreiding van het aantal Ka merleden, ontwikkeld, met de thans wederom ingediende voorstellen om het aantal leden van de Tweede Kamer tot 150 en dat van de Eerste Kamer tot 75 uit te breiden, te kunnen instemmen. Deze leden wezen er in het bij zonder op, dat de praktijk sedert 1952 duidelijk heeft uitgewezen, dat de argumenten van de tegenstan ders van uitbreiding onjuist zijn geweest. De internationale parle mentaire organen hebben zich im mers sedertdien zodanig ontwik keld, dat voor het werk dezer or ganen een steeds omvangrijker be roep op leden van de Staten-Gene- raal wordt gedaan. Het Neder landse parlement behoort in de ge legenheid te blijven de verplich tingen, voortvloeiende uit het feit, dat verscheidene van zijn leden in die organen een vooraanstaande plaats innemen, na te komen. Uit breiding van het aantal leden is dan ook reeds noodzakelijk om overbelasting van de vertegen woordigers in deze internationale organen tegen te gaan. Stad en Provincie ZIERIKZEE De Toneelvereniging bracht „De Kroongetuige" Het juridisch gevolg van een „crime story", spelend in de werk kamer van een strafpleiter en de strenge rechtszaal van een Engels gerechtshof, gaf na de tweede acte zoveel stof tot publieke conversa tie, dat Woensdagavond de Con certzaal gonsde van „die is het" en „toëh geloof ik dat hij het heeft gedaan", in de pauze van het door de Toneelvereniging gebrachte stuk „De Kroongetuige" (Witness for the prosecution"), de berechting van een moordzaak in drie bedrijven door Agatha Christie. Bijna ontstellend anders was de ontknoping van het stuk, dan de criminologische puzzlezin van de Concertzaalbezoekers voor moge lijk had gehouden. Dat was dan ook de climax van een brilliant stuk, dat met vaart en verve op het toneel werd gebracht. Het gaf het complex van publieke sympa thie en anti-pathieën, zoals dat eigen is aan de detective en tevens een verrukkelijk kijkje op de rechtspleging in de Angelsaksische landen, die hier en daar nog wel een beetje van de onze verschilt. Heel in het kort het gegeven. Een jonge man sluit vriendschap met een oude dame, die op een heilloze avond vermoord in haar woning wordt aangetroffen. De schijn is zwaar tegen de jonge man. Hij wordt dan ook gearresteerd en aan het hof is de zware taak zijn schuld te bewijzen. De verdediging poogt het tegendeel te doen, maar het de „waarheid en niets dan de waar heid" wordt met zoveel vrouwe lijke listigheid doorkruist (de vrouw van de verdachte treedt op als ge tuige), dat zowel het hof als de ver dediging uiteindelijk de plank mis slaan. Het spel excelleerde in de voor treffelijke botsingen tussen de openbaar aanklager mr Meyers, ge bracht door Ben Groenier, en de verdediger sir Wilfrid Robarts, su bliem vertolkt door Lo van Hens- bergen. De verdachte Leonard Vole, met overtuiging gespeeld door Wal ter Kous, en Romaine, echtgenote van verdachte, kregen tastbaar gestalte door het indringende spel van Liane Saalborn. Voor de amu sante noot zorgde Janet Mackenzie, huishoudster van de vermoorde oude dame, verrukkelijk neergezet door Jobs van Zuylen. Haar sa mengebalde achterdocht (achteraf bekeken nog terecht ook) deed zelfs de waardige pruik van rechter Wainright, de onverstoorbare pre sident van het hof (Ferd Sterne- berg) schudden. Dr Wyatt, arts-ge tuige werd gespeeld door Cor Dom- melshuizen; mr Mayhem, assistent van sir Wilfrid, door Broes Hart man. In „De Kroongetuige" is de pointe extra scherp bijgeslepen en dat maakt de scherpzinnigheid van de schrijfster des te bewonderens waardiger. Een „echte" rechtszit ting zal nauwelijks sterker vermo gen te boeien en juist waar die grens tussen werkelijkheid en ver beelding zo dikwijls teloor scheen te gaan, was de conclusie eenslui dend: een goed stuk, waarmede de Z.V.U. eer heeft ingelegd. De voorzitter van de werkgroep, dr J. J. Westendorp Boerma, over reikte na afloop de spelers een rui ker, een fleurig accent op het har telijk applaus dat het publiek schonk. Spr. bestreed de opvatting, dat door invoering van systeembouw er meer woningen aan de markt zullen komen. De afgelopen tien jaar hebben ons doen ervaren, dat de particuliere bouw in het alge meen goedkoper en sneller tot stand komt dan de zgn. systeem bouw, de kwaliteit der woningen nog geheel buiten beschouwing ge laten. De woning is in de eerste plaats een beleggingsobject, ongeacht of zij wordt verkocht dan wel ver huurd. Derhalve is het woning- bouwvraagstuk primair een huur vraagstuk, aldus spr. Wil men principieel het woning- bouwvraagstuk tot een oplossing brengen, dan. zal op korte termijn een huurverhoging van 25 nood zakelijk zijn. En wel een huurver hoging zonder huurbelasting. Als tweede maatregel noemde spr. een subsidiebeleid, waarbij de principes van de Woningwet in acht worden genomen, d.w.z. eerst subsidiëring aan particuliere bouw en pas, wanneer deze in gebreke blijft, voor woningwetbouw. Met grote nadruk stelde spr., dat alleen het particuliere bedrijfsleven in staat is die woningen te bouwen waaraan de meeste behoefte be staat. RENESSE De collecte welke alhier ten bate van de vluchtelingenhulp ge houden werd heeft f 155,73 opge bracht. Bijzondere instuifavond Zaterdag a.s. organiseert de in stuif alhier een bijzondere avond in het evangelisatiegebouw, waar de komische film „Chaplin's festi val" zal worden vertoond. De re putatie van Chaplin is wel zodanig dat gerekend wordt op een goede belangstelling, zowel van de zijde van de jeugd als van de ouderen. Het is in dit seizoen de eerste maal dat de instuif Renesse met een bijzondere avond komt en het is de eerste maal sinds de instuif bestaat dat daar een geluidsfilm zal worden gedraaid. SCHARENDIJKE Nieuw hoofd Chr. School Tot hoofd der Chr. Nat. school alhier is benoemd de heer Z. Nie- boer uit Veenendaal, thans onder wijzer aan de Chr. school aldaar. De heer Nieboer hoopt 15 Novem ber a.s. in functie te treden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Y Geen twee mensen op aarde X X zijn gelijk en ze zijn daar alle- bei bl\j om. 'W* Het K.N.M.l. verwacht tot Vrijdagavond: Onbestendig Toenemende bewolking met tij delijk enige regen; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde, Zuidelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. 12 Nov. Zon op 7.55, onder 17.57. Maan op 5.49, onder 15.39. Nieuwe maan: 14 Nov. te 13.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 Nov. 1.39 v.m. 13.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 Nov. 1.06 v.m. 13.29 n.m. Springtij: 16 November. Doodtij: 24 November. OOSTERLAND Opbrengst collecte De op Zaterdag j.l. gehouden col lecte ten bate van het Verbond van Algemene instellingen voor kinder bescherming heeft slechts een zeer matig succes gehad. Het totaal be drag bedraagt f 21,37. Een woord van dank voor de twee kleine col lectanten en de schenkers is hier echter wel op zijn plaats. Met ingang van 1 November zijn de dames J. C. Schout en W. K. de Waai te Bruinisse benoemd tot leerling-ambtenares ter secre tarie alhier. BRUINISSE Tot tijdelijk onderwijzeres aan de kleuterschool alhier (vacature- me j. Schipper) werd benoemd mej. Janny Boot te Zierikzee. De in de Ned. Herv. kerk al hier gehouden oogstcollecte bracht f 2254,— op, t.w. f 1509,— voor de kerk en f 745,voor de diaconie. In de kerk der Geref. Gemeente werd f 3365— gecollecteerd, n.l. f 2385,— op een bepaalde Zondag in October en f 980,op de dank dag. In de Geref. kerk bedroeg de oogstcollecte plm. f 1200,n.l. plm. f 1000,— voor de kerk en plm. f 200,voor de diaconie. 's GRAVENHAGE. De minister raad heeft een schriftelijke geluk wens doen toekomen aan mr G. J. van Heuven Goedhart, ter gelegen heid van het feit, dat aan het onder zijn leiding staande bureau van het Hoge Commisariaat van de V.N. voor de vluchtelingen de Nobelprijs voor de vrede is toegekend. Ringdag Hervormde Vrouwengroepen Schouwen-Duiveland te Zierikzee Ds H. van Ackel sprak over zendingswerk op Nieuw-Guinea Woensdag werd te Zierikzee de jaarlijkse Ringdag gehouden van de Hervormde vrouwengroepen op Schouwen-Duiveland, aangesloten bij de C.J.V.F. De morgenvergadering werd ge houden in de Nieuwe Graanbeurs van het „Huis van Nassau", waar de Ringpresidente, mevr. A. van den Brink-van der Knaap uit Brui nisse, de talrijke aanwezigen (er waren plm. 300 dames) verwelkom de, een kort openingswoord sprak en voorging in gebed. Hierna werd gezongen Gez. 93, waarna de pre sidente voorlas Titus 2 11-15 als uitgangspunt van een meditatie, die betrekking had op de Zendings- week. Nadat gezongen was Gez. 120 werd het woord verleend aan ds. H. van Arkel, zendingspredikant te Oegstgeest, die vertelde over het werk, dat hij gedurende vijf jaren als zendeling in Nieuw Guinea ver richt heeft. Hoewel het geen pio nierswerk was, daar in zijn ressort reeds 140.000 mensen behoren tot de Evangelisch Christelijke Kerk, had hij toch een zware taak om hierop voort te bouwen. Vele moei lijke en langdurige reizen moesten gemaakt worden om het nodige contact met de goeroe's en de ge meenten te onderhouden. Spr. liet duidelijk uitkomen hoe de kerk daar aller steun nodig heeft. Met behulp van een filmstrook werd het gesprokene nog verduidelijkt. Nadat de presidente de spreker dank had gebracht voor zijn lezing werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan enkele dames gebruik maakten en die ds. van Arkel uitvoerig beantwoordde. Hierna werd gepauzeerd, in wel ke pauze een verloting werd ge houden ter versteviging van de kas. In de middagvergadering, welke in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw werd gehouden, werd de hoofdschotel gevormd door de op voering van het stuk „Dokter Ida", door leden van de afdeling Haam stede, die zich allen uitstekend van hun taak kweten. Ook hierbij kwam de zendingsgedachte duide lijk naar voren, doordat een jong meisje roeping ging voelen na een volbrachte studie zich in India als zendingsarts te vestigen. Jaren lang heeft zij daar zegenrijke ar beid mogen verrichten en mogen medewerken aan de oprichting van een medisch centrum en de oplei ding van talrijke jonge vrouwen in dienst van de lijdende mensheid aldaar. Ter gelegenheid van haar jubileum mocht dokter Ida de hul de en dank in ontvangst nemen van velen, ook van haar opvolgsters. Door een hartelijk applaus gaven de aanwezigen blijk van hun grote waardering voor de wijze, waarop het mooie, indrukwekkende stuk werd gespeeld en de bloemenhulde voor de medewerkenden was zeker op zijn plaats. Mevr. van den Brink sprak ver volgens het slotwoord en ging voor in dankzegging, waarna de samen komst besloten werd met het zin gen van Gez. 94.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1