smaken: Bespreking met herverkavelingscommissie inzake verbetering Ellemeetse weg Blijf meester Grond voor Schouwse inlaagdijken kwam van eilandje Orisande Ja! Shagretta smaakt beter dan shag! EENS KOMT HET GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 - No. 17843 Gedeelte van de „Wuijse" zal worden gedempt Grotere bijdrage voor Unicef verzocht De Stichting Nederlands Comité Unicef (Kinderfonds der Verenig de Naties) heeft in een adres de medewerking van de Sta ten-Gene- raai verzocht voor een verhoging van de Nederlandse bijdrage aan Unicef. Herinnerd wordt aan het bezoek dat de directeur-generaal van Unicef, de heer Maurice Pate, op 7 en 8 October jl. bracht ons land. Zijn bezoek was er o.a. de regering te verzoe ken een belangrijke verhoging van de bijdrage van Nederland aan het fonds alsnog in overweging te ne men. De noodzakelijke uitbreiding van het werk van Unicef in de De raad van Ellemeet kwam vo rige week Vrijdagmiddag in open- zal een kasgeldlening worden aan bare vergadering bijeen onder gegaan van f 100.000, voorzitterschap van wethouder J. Ia verband met de uitvoering van M. Dalebout, wnd. burgemeesetr. het wederopbouwplan dienen de De heer P. R. de Graaf, welke in schuurtjes behorende bij de wo- n_ 7 a ortnhpr ii hrarht aan de vorige vergadering is toegelaten ningen nos. 24, 25 en 27 te worden land hSÜJi' S" als lid van de raad, legt in handen verplaatst. Besloten wordt het slo- Vprirht van de voorzitter de voorgeschre- pen van de bestaande schuurtjes ven eden af. De voorzitter wenst en het opnieuw opbouwen onder- Pn PPn f de heer de Graaf geluk met zijn hands op te dragen aan de Fa. A. toelating als raadslid en hoopt dat van der Haven Zoon te Ellemeet. hij zijn beste krachten zal geven in Ingaande 1 Juli 1955 wordt vast- het belang van de gemeente. gesteld een nieuwe bezoldigings- t Aan de stichting „Het Nationaal verordening voor de ambtenaren laatste jaren vereist verhoging van Rheumafonds" val een eenmalige ter secretarie en de gemeentebode. mu j' laatste jaar subsidie worden verleend van 1 ct De voorzitter deelt mede, dat er 16-000-000 dollar bedroeg, tot 20 per inwoner. een bespreking heeft plaats gehad niillioen dollar. Een aantal ouders uit de ge- met de herverkavelingscommissie meente heeft verzocht of van ge- over het verbeteren van de Elle- meentewege gezorgd kan worden meetseweg. Een gedeelte van de voor vervoer van hun kleuters naar zgn. Wuisse zal worden gedempt, de kleuterschool te Scharendijke. In verband hiermede zal het nodig De raad staat niet onsympathiek zijn dat de gemeente maatregelen tegenover dit verzoek, doch besluit treft met betrekking tot de riole- het verzoek voorlopig aan te hou- ring. Aan het Technisch Advies den totdat er meer kleuters zijn. bureau van de Vereniging van'Ne- Dit zal zeer waarschijnlijk het ge- derlandse Gemeenten zal opdracht val zijn wanneer de nieuwe wo- worden gegeven om het riolerings- ningen bewoond zullen worden. plan voor dit gedeelte der gemeente De voorwaarden voor de ver- alsmede voor de Dorpstraat beste- u e mimster huur van gemeentewoningen wor- dingsklaar te maken. voor Vluchtelingen, prof. Oberlan den aangevuld met een bepaling, Bij de rondvraag deelt de °er' heeft aan de pers gezegd, dat waardoor de huurders verplicht heer Korsman mede, dat de water- "e regering geen reden heeft om zullen zijn een waarborgsom te leiding bij de Zweedse woningen *e veronderstellen dat de Sowjet- storten van f 50,Het ligt in de aan de Weelweg, alsmede bij W. regering haar belofte tot vrijlating bedoeling over deze waarborgsom Straayer, op sommige punten nog van aUe Duitse gevangenen niet rente uit te keren. Verder zal de steeds bovengronds ligt. Wanneer zal houden. Hij wist echter niet of huur wekelijks worden geïnd. straks de vorst haar intrede doet &r reeds nieuwe treinen met vrij- Op voorstel van B. en W. spreekt zal de watervoorziening stagneren, gelatenen op komst waren. Reeds de raad zich uit tegen het instellen De voorzitter zal contact opnemen zijn 5.863 vrijgelatenen aangeko- De reinigingsdienst Duivelend De Reinigingsdienst Duiveland komt thans uitstekend op gang en de tevredenheid over de function- nering van deze dienst is evenre dig aan de vlotheid waarmee kan worden gewerkt. De mogelijkheid om ook de ge meenten St. Philipsland en Noord- gouwe in de gemeenschappelijke regeling op te nemen, wordt over wogen en zal waarschijnlijk door gang vinden. Stad en Provincie Ingezonden mededeling over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten van een volambtelijke vleeskeu ringsdienst voor Schouwen-Duive- land. Gemeend wordt, dat het be zwaarlijk zal zijn om voor Schou- wen-Duiveland een andere vee arts aan te trekken wanneer de re- venuën van keuringsveearts ont breken. Aan J. T. Dalebout, J. S. Ver boom en A. van der Have wordt verpacht een perceeltje tuingrond bij het terrein van de oude O.L. school. Het langs de weg gelegen perceeltje grond kan niet opnieuw verpacht worden in verband met de verbetering van de Ellemeetse- weg. De raad besluit voorts op voor stel van B. en W. dat de gemeente zal toetreden tot het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtena ren (I.Z.A.). De subsidie aan de plaatselijke muziekvereniging „Kunst na Ar beid" wordt verhoogd tot f 500, per jaar. Met de N.V. Bank voor Neder- Veel vluchtelingen uit Oost-Duitsland In October zijn meer vluchtelin gen uit Oost-Duitsland in West- Duitsland aangekomen dan in twee en een half jaar tijds in één maand is geschied, aldus heeft de West-Duitse minister voor Vluch telingenzaken, Oberlander, Dins dag te Bonn op een persconferentie medegedeeld. In totaal weken in October 32.874 Oost-Duitsers naar het Westen uit. met de N.V. Waterleiding Maat schappij „Schouwen-Duiveland" men maar na 20 October niemand meer. Een buiten-ommetje rond Schouwen-Duiveland Omstreeks het jaar 1000 was Schouwen rond (Van een bijzondere medewerker) (Slot) De Oostcrscheldc, die in 1867 door de afdamming tussen Zuid- Beveland en Noord-Brabant van de Schelderivier werd gescheiden, vormt bezuiden Duiveland en Tho- len en beoosten Noord-Beveland een groot bassin, bijzonder ge schikt voor de terecht zo befaamde Zeeuwse oester- en mosselcultuur. Begrijpelijk dan ook dat de kwe kers alles in het werk stellen om hun zeeboezem te behouden, nu deze wordt bedreigd door 't Delta plan. De brede zeearm tussen Noord- Beveland en het uitgeholde Zuid- Schouwen was vóór 1600 goeddeels bedijkt en onbedijkt land. Be noorden Beveland lag een dijkloos eilandje Orisande, waarop schapen werden geweid, zoden gestoken en grond gehaald voor de in Zuid- Schouwen aangelegde inlaagdijken. Zuid-Schouwen was toen namelijk aan het verdrinken als gevolg van de „moerdelverij" en „seltnerighe", waardoor de bodem één tot ander halve meter lager kwam te liggen en weerloos werd tegen de opdrin gende zee. Orisane vloeide onder mede als gevolg van de ontzoding en afgraving en verdween voor al tijd onder water. De toestand in Zuid-Schouwen werd hoe langer hoe slechter. Het holde voortdurend uit, ook als ge volg van de wielingen verwek kende eb- en vloedstromen in en uit het lange open havenkanaal van Zierikzee, dat thans - feitelijk 350 jaar te laat - staat te worden afgesloten door een schutsluis. In de brede „muil" van de Oos- terschelde ten zuidwesten van het Zierikzeese havenhoofd, vindt men het diepste punt van de Zeeuwse wateren, zijnde 27 meter. En in de zuidbocht van Schouwen een stel grote zandbanken, bekend onder de collectieve benaming Neeltje Jans Roggeplaat. Dat „rogge" ziet op de grote platte kraakbeenvis, die in Schouwen met smaak wordt ge geten. Tussen deze Roggeplaat en Schou wen ligt nog een lang smal bankje dat de welluidende naam „Ham men" draagt. Alles verdronken land van het oude - voorheen vrij ronde - Scaldia, zoals het rond het jaar 1000 nog was. Tussen Westenschouwen en de duinen van Vrouwepolder op Wal cheren ligt nog een groepje platen naamloos, benoorden van het West gat en bezuiden de Roompot - plm. twintig meter diep - uitgang ge vend naar de open zee, die buiten de platen - ook buiten de Ban- jaartbank - weer vier tot tien meter diep is, vanwege het door de zee neergevleide Noordzee (glet- scher) zand. Zilveren jubilaris bij P.T.T. Vandaag, Donderdag 10 Novem ber, herdenkt de besteller-voor man bij de P.T.T., de heer A. Goudswaard, de dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de P.T.T. KERKWERVE Botsing tussen veeauto en personenauto Maandagmorgen omstreeks 10.15 uur kwam een veeauto van de vee houder M. uit Zierikzee, bestuurd door diens zoon J. P. M. M. over de Provinciale straatweg uit de richting Renesse gereden met de bedoeling linksaf de Osseweg in te slaan. Achter de veewagen reed een luxe auto bestutfrd door dokter C. R. uit Dordrecht, waarin mede diens vrouw en 2 kleinkinderen waren gezeten. Juist op het ogen blik dat de veeauto de Osseweg inreed kwamen beide wagens met elkaar in botsing. De personen auto liep ernstige schade op: het rechterspatbord werd er afgerukt en het rechterportier bleek ver nield. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De veeauto werd licht beschadigd. De Rijks politie stelde onmiddellijk een on derzoek in en maakte proces ver baal op. RENESSE Bouw D„orpshuis" vordeit In tegenwoordigheid van het Stichtingsbestuur, werkgevers en werknemers werd Zaterdagmorgen te 10.30 uur na een korte toespraak van burgemeester mr. G. F. Lun- singh Tonckens de nationale drie kleur in de nok van het in aan bouw zijnde „Dorpshuis" beves tigd. In zijn toespraak schetste de burgemeester o.m. de uitstekende wijze waarop tot heden de bouw ter hand is genomen. De burge meester sprak aan het slot dan ook de wens uit, dat, nu de zo belang rijke slotfase van het gebouw is aangebroken, de aangename sa menwerking bestendigd mag blij ven. Als blijk van waardering bood de burgemeester aan de werkne mers welke tot heden bij de bouw zijn betrokken geweest, een bedrag onder couvert aan. ELKERZEE Burgerlijke stand en loop der bevolking over October Geboren: 7. Janny, d. van Anto- nie W. Pleune en Pieternella M. M. Dalebout. Ingekomen: 20. J. E. van Lier uit Groningen; 26. H. A. J. Bernards uit Haps. Vertrokken: 21. H. M. Kuitert en gezin naar Amsterdam; 27. T. de Vlaming en gezin naar Rotterdam. ELLEMEET Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: 5. Jacomina van den Hoek (wed. A. Berrevoets) van Se- rooskerke (S.)6. G. H. Geerligs uit Duivendijke; 21. N. C. Fonteine uit Pijnacker. Vertrokken: 10. J. Elenbaas naar Zierikzee; 19. J. C. Verloo naar Re- nesse. HAAMSTEDE Burgerlijke stand en loop der bevolking over October. Geboren: 21. Marie Louise, d. van M. Krijger en C. J. v. d. Maas; 26. Philippina, d. van J. K. v. Damme en M. A. Stoutjesdijk. Gehuwd: 25. Cornelis A. Over- beeke, 48 j. en Mijntje v. d. Kolff, 37 j.; 26. Johannis P. v. d. Linde, 25 j. en Aaltje W. Hanse, 25 j.; 26. Pieter J. v. Damme, 25 j. en Jansje W. Straaijer, 23 j. Ingekomen: 3. Jacabo A. Hage uit Zierikzee; 3. Johanna T. La Roij uit 's Gravenhage; 6. Geertje J. Bodbijl uit 's Gravenhage; 10. Pe- tronella M. v. d. Bos uit Roosendaal; 15. Cornelis Bouman en echtgen. uit Klundert; 17. Johanna Straaijer uit Renesse; 17. Antonie de Vlieger en echtgenote uit Nr. Amstel; 20. Pau lina J. Zomer uit Brouwershaven; 21. Aaltje W. Hanse uit Koude- kerke; 21 Frans C. v. d. Bout en echtgenote uit Nieuwerkerk; 21. Cornelia A. Kort uit Nieuwerkerk; 26. Johannes J. Elzerman en gezin uit Velsen; 27. Neeltje v. d. Houten uit Brouwershaven; 31. Wilhelmina J. Bernards uit Valburg. Vertrokken: 4. Jacomina C. Die- leman naar Hoek (Z.V1.); 6. Cor nelia Meganck naar Vorden; 11. Cornelia E. Kieboom naar Utrecht; 11. Joppa Graenleer naar Zierikzee; 14. Gerrit W. Vlot en gezin naar Hoek van Holland; 14. Huberta W. N. Bon naar Zeist; 24. Cornelia Hoornweg naar Rotterdam; 26. Thonis J. v. d. Weel naar Vlissin- gen; 27. Aaltje W. Hanse naar Dreischor. Ringmiddag Meisjesclubs C.J.V.F. Zaterdag 7 November werd in de winterkerk te Haamstede een ring middag gehouden voor de jonge meisjesclubs van de C.J.V.F. op ons eiland, waarbij 10 afdelingen en niet minder dan 155 leden tegen woordig waren. Haamstede was als plaats van samenkomst uitgekozen wegens het aanstaand huwelijk van Iefka Hanse uit Haamstede, die zo veel voor het clubwerk in de Westhoek en ook voor het ring- werk op Schouwen-Duiveland ge daan heeft. Een toneelstukje door het Ring- bestuur geschreven, gaf in een aantal vlotte schetsjes verschillen de episoden van Iefka Hanse en haar werk voor de clubs prachtig weer en was uit de aard der zaak een der hoogtepunten van de mid dag. Een wedstrijd in het aankle den van bruidsparen liet zien, wel ke prachtige resultaten met crêpe papier op dit gebied zijn te berei ken en de deelnemende clubs de den allen bijzonder hun best. Zang en spel onder leiding van wika de Vlieger uit Goes was als altijd een geslaagd programmapunt. Mevr. van Leeuwen-van Wijk opende en wika de Vlieger sloot de vergade ring. Iefka Hanse werd hartelijk toegesproken. BROUWERSHAVEN Tot employé le klas bij de Postcheque- en Girodienst is be noemd de heer C. de Oude Lz. van hier. NOORDGOUWE De dezer dagen gehouden col lecte t.b.v. de Ned. Federatie voor Vluchtelingenhulp te 's-Gravenha- ge bracht f 54,68 op. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 8 Nov. Aanvoer: 4477 dieren (weektotaal 6629), t.w. 650 vette koeien, 1531 stuks ge- bruiksvee w.o. 1078 tbc-vrij, 75 vette kalveren, 245 graskalveren w.o. 201 tbc-vrij, 887 nuchtere kal veren, 193 varkens, 289 biggen, 104 paarden, 12 veulens, 463 schapen en lammeren, 28 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,60-2,80, f 2,44-2,60, f 2,18- Ingexonden mededeling Virginia American Half sivuur Ztcaar Geen wonderShagretta is zo rijp - dank zij de natuurgefer- nienteerde tabak, die bij bet Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk bet met shag Smaakt ook beter in de püp 2,40, vette kalveren f 3,00-3,30, f 2,90-3,00, f 2,30-2,80, slachtpaar- den f 2,20-2,10-1,90; prijzen per stuk: graskalveren f 400-350-250, nuchtere kalveren f 65-53-43, big gen f 53-42-38, schapen f 140-120- 90, lammeren f 120-100-90, kalf- en melkkoeien f 1100-950-725, vare koeien f 750-625-550, vaarzen f 780- 680-580, pinken f 480-425-350. Modern speelgoed FEUILLETON 21 De electronica heeft thans haar intrede in de speel goedwinkel gedaan. Ontwer pers en technici van een Britse firma hebben een model vrachtschip vervaar digd, dat geheel door radio signalen te besturen is. Dit is het eerste door radio be stuurde model dat in massa wordt vervaardigd, hoewel de vraag ernaar reeds ge ruime tijd groot is geweest. Het schip, nauwkeurig tot in elk detail, is 50.8 cm. lang. Op de druk van een knop of het draaien van een vlieg wiel op een kleine draagba re zender voert het iedere manoeuvre uit die men wenst. Het schip kan zelfs bijdraaien. Geen eigenaar van duizenden guldens? Enige weken geleden heeft te Barneveld een landbouwersknecht een portefuille met een bedrag aan De sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Joessef, op het ogeh- êeld gevonden, dat in de duizenden 4 loopt. Het was zo groot, dat de blik in Parijs voor het voeren van besprekingen met de Franse rege- knecht het zijn "baas liet bewaren. ringsleiders en in afwachting van zijn terugkeer op de Marokkaanse Er volgde aangifte bij de politie, troon, legde Maandag 7 November een krans op het graf van de onbe- tot nog toe meldde de eige- kende soldaat onder de Are de Triomphe op de Parijse Place d'Etoile. naar zich n*®*' hoewel ter plaatse ,T- aan de vondst de nodige publici- Deze tele-foto geeft een beeld van de plechtige gebeurtenis. teit werd gegeven door HENK VAN HEESWIJK „Nee", zei hij openhartig. „Toen ik dit baantje aannam ,was ik niet besloten om naar jou toe te gaan, hoewel ik wist, dat de reis naar Texel ging. Jouw brief bracht aan vankelijk daarin geen verandering. Ik heb echter thuis ongenoegen ge had over die brief van jou. Mijn vader heeft hem opengemaakt en gelezen. Hij is een erg ouderwets en conservatief man, die meent, dat ik nog een jongen van een jaar of zestien of zoiets ben. Hij wilde me zo ongeveer dwingen de be trekking. die jij in je brief aan bood, aan te nemen. Enfin, we kregen woorden; ik pakte m'n boeltje en vertrok naar de boot en ik denk, dat ik voorlopig niet naar huis terugkeer. Die eeuwige herrie ben ik meer dan beu". Er werd geruime tijd niet tussen hen gesproken. Geert dronk ten laatste met een vies gezicht de borrel op en schoof het glas naar haar toe. „Geef me wat beters te drinken dan dit bocht". Ze keek hem ondeugend aan: „Een glaasje melk?" „Wees niet zo flauw", antwoord de hij geërgerd, „geef me maar een glas bier". Ze aarzelde, ..Zou 't wel goed voor je zijn, Geert, om nu nog bier te drinken?" Hij maakte een wild gebaar. „Klets niet", mopperde hij, „en breng me bier. Ik heb dorst". Hoofdschuddend liep ze naar de tapkast en liet het bruisende, brui ne vocht in een glas lopen en bracht het hem. Ze kon echter niet bij hem blijven, want nieuwe be stellingen werden gegeven, andere bezoekers waren binnengekomen, zodat ze handen vol werk had. Toen ze het verlangde gebracht had, ging ze weer naar Geert toe en zette zich aan zijn tafeltje neer. „Zie je nu wel", zei ze kwasi- klagend, „hoe druk of ik het heb? Ik moet nodig iemand hebben, om me te helpen, want op de duur zou ik het niet meer kunnen uithou den". „Maar tot nu toe heb je 't toch ook steeds alleen gedaan", merkte hij op. „Dat is zo", zei ze dromerig. „Maar de kruik gaat net zo lang te water tot ze breekt". „Nou, nou", spotte Geert, „je ziet er anders niet naar uit, dat je er eerstdaags onder zult bezwijken. Hé, hé, Holland's welvaren, of be ter gezegd: Texel's schoonheid! Kletskoek met je kruikje. Je ziet er uit als melk en bloed. Zo hard heb je 't ook niet, die paar uurtjes 's avonds". „In alle ernst, Geert, het wordt me wel eens te zwaar. Ik ben maar een vrouw alleen en dat is niet zo prettig". „Ga dan trouwen", zei Geert ruw, die het geleuter begon te ver velen. „Er zullen er genoeg op het eiland zijn, die jou en je bedrijfje wel zullen bevallen. Ik veronder stel, dat je maar een pink zult heb ben uit te steken en je kunt krij gen wat je hebben wilt". „Dat is 't 'm juist, Geert, ik kan niet krijgen, wat ik wil hebben. Ik kan toch niet maar de eerste de beste nemen? O ja, ik weet wel, er zijn er genoeg, die denken, dat ze verliefd op me zijn, maar ze ver gissen zich. In de regel zijn het m'n centen, die de aantrekkingskracht uitoefenen, of de zaak en in de meeste gevallen zijn ze verliefd op de bierpomp. Zo'n café zou hen wel aanstaan: vrij drinken, op z'n tijd een natje en droogje, een stevige vrouw. Merci. In een half jaar tijds zou de zaak er door zijn. Het is ten slotte m'n verdienste. En dan daarbij, de meeste lui zijn vissers of schippers en ik wil niet meer een man, die 5 van de 7 dagen op het water zwalkt". De zin van haar laatste woorden ontging Geert geheel en afwezig merkte hij op: „Plaats dan een ad vertentie voor een knecht". „Dan weet ik nog niet, wie Ik in huis haal. Ik moet iemand hebben, die ik kan vertrouwen". Hij wuifde kregel met zijn han den. „Je doet het voorkomen, alsof je er een gewetenszaak van maakt, je bekijkt het geval zogenaamd se rieus, maar je wilde mij dadelijk hebben als knecht, terwijl je me nog maar enkele uren kende. Dat komt ook niet overeen met je re denering". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5