Burgemeester Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeye Productiviteit in bouw- herdacht op Raadsvergadering G.S. deden Prov. Staten van Zeeland begroting voor 1956 toekomen Hét aantal vermogensdelicten in ons land teruggelopen EENS KOMT HET GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 - No. 17842 Ingezonden mededeling Herdenkingstoespraak loco-burgem. A. M. den Boer nijverheid blijft achter Als vervolg op de inleidingen die prof. dr ir H. G. van Beusekom en ir W. van Tijen hielden op de ver gadering van het Nederlands In- Groot was de publieke belang- dat het voor de overledene een stituut voor Volkshuisvesting en stelling voor de Vrijdagavond be- moeilijke ambtsperiode is geweest. Stedebouw, werden de stellingen legde spoedeisende vergadering van In dit verband herinnerde de voor- hierin geponeerd, besproken door »aii hitler aan crisis, oorlog en waters- een forum bestaande uit: mevr. ir ue neriKzeese gemeenteraau, in noocjramp en alle naweeën van a. Kuiper-Struijk, huisvrouw, dr verband met het overlijden van dien. Zierikzee had slechts geringe J. G. M. Delfgauw, econoom bij het burgemeester Jhr. Mr. J. Schuur- uitbreidingsmogelijkheden, daar Centraal Planbureau, H. K. Du- beque Boeye. Vele tientallen had- staat echter tegenover dat het op houx, adjunct-directeur van volks- onderwijsgebied een belangrijk huisvesting Rotterdam, E. F. Groos- denden zich in eerbiedig stilzwegen centrum js geworden. Spr. merkte man, architect, h. van Saane, di- verzameld op de trouwzaal en in hierna op hoe intens de burge- reeteur van de N.V. Ned. maai de raadszaal tijdens de vergadering meester heeft meegeleefd met het schappij voor volkshuisvesting, W. onder voorzitterschap van loco— ziekenhuiswezen en de woning- Scheerens, secretaris van de Natio- Kuri/ a ut Rnp. bouw. Hij slaakte in zijn leven nale Woningraad. Leider van het burgemeester a. M. den Boer. meermalen de verzuchting: „was forum was de heer B. Merkelbach. Staande hoorden de raadsleden dit maar tien jaar eerder gebeurd". Uit dit forum kwam o.m. de al en het aanwezige publiek een toe- Nu de taak van de burgemeester gemeen gedeelde mening naar vo- spraak aan van de voorzitter, die is afgesloten zetten wij zijn werk ren, dat de productiviteit m de herinnerde aan zijn slotopmerking voort, in de wetenschap, dat ook bouwnijverheid ten achter blijft bij destijds gemaakt bij gelegenheid wij straks ons werk aan anderen de algemene productiviteit. Voorts van het 20-jarig jubileum van bur- moeten overdragen, aldus spr., die bestond er overaenstemming over gemeester Schuurbeque Boeye. Spr. besloot: „Sterke God zijn achter- de f ing,hV™airnlanJSu sprak toen de hoop uit, dat het de blijvende vrouw en kinderen. Het systematische aanPak ,fj} burgemeester gegeven mag wor- gemeentebestuur blijft burgemees- wenselijk is en dat het verschil den zijn ambtsperiode uit te die- ter Jhr. mr. Schuurbeque Boeye ^us.^e.n de «volledige woning en de nen. „Deze wens mocht helaas niet dankbaar voor hetgeen hij voor de ^^Xdigf" H^n in vervulling gaan", aldus vervolg- gemeente heeft gedaan". ueze ..voueaige de de loco-burgemeester, „hoewel verwacht staan we plotseling voor de werkelijkheid, de burgemeester is niet meer en dit ontroert ons". Spr. bracht daarna tot uitdrukking woning zou dan een oppervlak van 100 m2 hebben en duurder zijn dan het huidige Het Centraal Laboratorium Bemiddelde, van de bloedtransfusiedienst In December a.s. zal ten behoeve Nederlandse bloemen voor Moskou Wonderlijke val Boven de omgeving van de West-Duitse hoofdstad Bonn kwamen twee „Meteor"- straaljagers van de Britse luchtmacht met elkander in botsing. De bestuurder van één der toestellen werd op 5.000 meter hoogte uit zijn toestel geslingerd en zijn valscherm opende zich niet. Hij kwam echter in een boom te land, zonder een schram te hebben opgelopen. Na van de schrik bekomen te zijn wilde de vlieger de twee meter, die hem nu nog van de begane grond scheid den, naar beneden klimmen. Hij viel echter en brak zijn enkel- X"X"X"X van het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis, dat nu nog is gevestigd in het Binnen- gasthuis te Amsterdam en op 5 an- X De botanische tuinen van de dere plaatsen in de stad lokalitei- Sowjetrussische academie van we- ten in gebruik heeft, de bouw wor- Y tenschappen in Moskou hebben on- den aanbesteed van een nieuw langs een belangrijke schenking complex aan de Slotervaart te Am- X van Nederlandse bloembollen ont- steram-West. vangen. De waarnemend directeur Het centraal laboratorium werd van de tuinen, prof. Lapin, heeft in 1939 opgericht door het Neder- meegedeeld dat de Nederlandse landse Rode Kruis, met als direc- Vereniging van Bloemisten 25.000 teur dr. J. Spaander. Sinds 1948 is tulpenbollen en 10.000 hyacinten- het centraal laboratorium een «J» bollen naar Moskou heeft gezon- stichting, waaraan Rode Kruis, Rijk den. Bovendien heeft de kweker P. en gemeente Amsterdam participe- Lefeber uit Lisse twaalf tulpen- ren. Het laboratorium heeft tot X variëteiten gezonden die ontstaan taak de bereiding van bloedtrans- zijn door kruising van Nederlandse fusie-apparatuur en producten uit X tulpen met botanische tulpen uit menselijk bloed afkomstig. Het Centraal-Azië. Eén van deze varië- werkt in nauw contact met de teiten heeft de heer Lefeber de moedermelkcentrale en de been- naam „Bolstoi Theater" gegeven. transplantatiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis. Ambtenarensalaris nog steeds in Studie Ged- Staten hebben de Prov. Staten voorgesteld met ingang van pi-oefenquête aangaande verhou- 45 millioen gulden is door de 1955 de dekking van het tekort op djng tussen politie en publiek, die Tweede Kamer beschikbaar besteld de jaarrekeningen van het Zeeuws men wil zien te verbeteren indien voor de uitgaven, die voortvloeien Tijdschrift tot een bedrag van ten de resultaten van het onderzoek uit maatregelen der regering ter hoogste f 1800 per jaar te garan- daartoe aanleiding geven. De en- verbetering van de salarissen van deren. Zij zijn van oordeel, dat met quête onder de leden van het Arn- het burgerlijk rijkspersoneel per 1 de instandhouding van dit tijd- hems politiecorps is al begonnen. Januari 1955. schrift - dat de tekorten tot heden Mogelijk zulen na Arnhem ook nog De regering nam deze maatrege- nog uit bepaalde fondsen kon dek- enkele andere gemeenten aan de len nadat het georganiseerd over- ken - een Zeeuws belang is ge- beurt komen voor een dergelijke leg hierover was vastgelopen. In moeid. enquête, de Kamer is daarover nog een en ander geklaagd. Het onoverkome lijke geschilpunt tussen de rege ringsgedelegeerden en de vier ambtenarencentrales lag in de wij ze waarop het vraagstuk van de verhouding tussen de lonen in het vrije bedrijf en bij de overheid dient te worden benaderd. Loondeskundigen onderzoeken nu of er een verschil in beloning be staat. Minister Beel hoopt in De cember hun rapport te ontvangen. Hij zegde in de Kamer toe, dat daarna de regering zo spoedig mo gelijk de consequenties zal trekken. Open zo'n pakje DAKOTA, snuif... steek op en inhaleer diep D&t is een ontspanning, ddt geeft behaaglijke rust Mild als maneschijn, maar toch pittig is die nieuwe Amerikaan, waarin uitgelezen tabakken zijn verwerkt tot een „top-flavour". Werkelijk: U voelt zich in de wolken met een Dakota! 85 ct per pakje Politie en publiek Van de gemeenten uit het land Arnhem uitgekozen voor een Rampgebieden vroegen Zeeuwse Schoonheidscommissie niet om advies Jaarverslag commissie in mineur gesteld Weg ZierikzeeRenesse wordt aangelegd Binnenkort aanbesteding grond- en bestratingswerk „De Val" Ged. Staten hebben de Prov. Sta- de polder Dreischor als onderdeel ten de begroting voor 1956 doen van de herverkaveling. In de twee- - toekomen. Zij zeggen, dat er aan- de plaats zal binnenkort de dienst ,eo fwITcoKoiofr i wu11 leiding is tot een voorzichtig finan- van de Prov. Waterstaat worden cieel beleid en dat hetgeen gelei- uitgebreid met het oog op de Del- delyk aan is bereikt op het punt tawerken. Kostenstijging en toe van het provinciale voorzieningen- neming van het verkeer zijn voorts peil, zo mogelijk gehandhaafd dient oorzaak, dat op de begroting van te worden, ook wanneer de tijds- het Provinciaal Wegenonderhouds- omstandigheden minder gunstig fonds rond f 220.000 meer aan on- worden. derhoudskosten moest worden uit- De begroting is sluitend met getrokken. Het verlies op de Noor een bedrag van f 6.824.842,—, ter- delijke veren, vooral op Katseveer- wijl aan dekkingsmiddelen is ge- Zierikzee, moest ruim een ton ho- raamd f 3.766.300,Het vermoe- ger worden geraamd dan vorig ambtenaren en bepaalde andere groepen van middelbare en hogere ambtenaren in een positie verke ren die herziening van de salaris sen noodzakelijk maakt. Tenslotte deelde de minister mee dat een nieuw reisbesluit voor rijksambtenaren bijna gereed is. Verhoging van de pakketposttarieven delijke batige slot over 1954 zal jaar. Door dit alles waren Ged. ruim zes ton bedragen, een gevolg staten verplicht de gebruikelijke van het feit dat de uitkering uit posten voor bemoeiingen op de het Provinciefonds aanmerkelijk terreinen van volksgezondheid, oorspronkelijk was maatschappelijke zorg en cultuur FEUILLETON achterwege te laten, terwijl ook de Het jaarverslag van de Provin ciale Zeeuwse Schoonheidscommis sie is in mineur gesteld. Het aantal adviesaanvragen is niet toegeno men, evenmin als het aantal ge meenten, dat van de diensten der Schoonheidscommissie gebruikt maakt. Er waren minder aanvra gen, doordat wegens het ontbreken van bouwvolume in vele gemeen ten weinig of niets kon worden ge bouwd. Uit de rampgebieden werden bij na geen adviesaanvragen ontvan gen. Over het algemeen was de kwaliteit van de beoordeelde ar- Geen subsidie voor musea in Zeeland Met het oog op de financiële con sequenties en in aanmerking ne mende dat de provincie zich met betrekking tot de subsidiëring van belangrijke culturele activiteiten als muziek, toneel, beeldende kunst enz. beperkingen moet opleggen, achten Ged. Staten van Zeeland het ongewenst dat de provincie haar taak zou gaan uitbreiden tot het geven van subsidies ter dek king van de exploitatieetkorten der musea, waarvan er in Zeeland zes tien bestaan. chitectuur niet slecht, hoewel ruim 23 procent van de ingediende plan- enn niet zonder veranderingen kon worden aanvaard. In toenemende mate worden plannen ingediend, die niet door bevoegde architecten zijn ontworpen, speciaal voor ver bouwingen. Deze plannen staan dikwijls op een te laag peil en moeten vaak worden afgekeurd, al dus het jaarverslag. A.N.W.B. waarschuwt bromfietsers Op 1 Januari 1956 nieuwe remvoorschrijten Reeds van 1 Augustus 1953 af dienen bromfietsen van twee rem men te zijn voorzien, één op elk wiel. Bandremmen, die overigens nimmer toepassing vonden op bromfietsen, waren sinds die da tum officieel verboden. De A.N.W.B. wijst er thans nog eens op, dat met ingang van 1 Ja nuari 1956 tenminste één van de twee verplichte remmen een trom mel- of schijfrem zal moeten zijn. Onder trommelremmen dienen te worden verstaan de trommelrem men van het normale type en rem- naven, werkende volgens het zg. mantel-principe; onder schijfrem men de bekende terugtraprem en voorwielremnaven werkende vol gens het lamellensysteem. Zij, die een bromfiets berijden, die nog niet in overeenstemming met dit voorschrift is - dat zullen voornamelijk de bromfietsen van ouder type zijn, uitgerust met twee velgremmen - dienen dus vóór deze datum tenminste één van die rem men door een trommel of schijf rem te laten voorzien. Men doet er uiteraard verstandig aan, hiermede niet tot het laatste ogenblik te wachten, aldus de A.N.W.B. Grote exploitatiekosten Zeeuwse Veerdiensten Ook in 1956 zal de exploitatie van de veerdiensten der Prov. Stoom bootdiensten in Zeeland behoorlijk verlies opleveren. Blijkens de be groting worden de nadelige saldi als volgt begroot: Vlissingen-Bres- kens f 1.286.300; Terneuzen-Hoe- dekenskerke f 286.700; Kruiningen -Perkpolder f 1.330.800; Zierikzee- Katse veer f 292.300; Kortgene- Wolphaartsdijk f 70.850; Veere- Kamperland f 22.230. De tekorten der Westerschelde-veren komen voor rekening van het Rijk, die op de Noordelijke veren voor de pro vincie. Het Noorden van Vancouver heeft met overstromingen te kam pen. De gehele Vrijdag zijn dui zenden militairen, politiemannen en brandweerlieden in het geweer geweest tegen het water. De scha de wordt reeds op millioenen dol lars geraamd. den geschrapt. De wegenfinanciering Crtiek heeft het college op de wijze van wegenfinanciering, waar over een brief werd gericht aan de Op 15 November a.s. zal de ver hoging van de pakketposttarieven, hoger is dan zoals die reeds werd aangekondigd geraamd. m het antwoord van minister Al- heeeleidende brief hii de extra bijdrage aan het tertiaire gera op de vragen van het lid der ln öe oegeieiaenae oriet dij ae wpppnfonrit. van o tnn mnp9l. wnr_ Eerste Kamer mr dr R. H. baron begroting wordt o.m. gezegd, dat 2 t0n moe2t wor~ de Vos van Steenwijk, een feit he* ontwerpen der begroting meer worden. zorgen baarde dan vorig jaar. Al- Met ingang van diezelfde datum lereerst is f 50.000 geraamd voor wordt de prijs van de luchtpost- onrendabele drinkwater- en elec- bladen (Airletters) verlaagd. Lucht- triciteitsvoorzieningen, respectie- postbladen van het oude tarief kun- veelijk f 30.000 en f 20.000 voor nen t/m 24 November a.s. op de elk. Er is al een bijdrage van 5 pet. postinrichtingen worden ingewis- toegezegd in de kosten van totaal van Financien, van Bin- seld. 175.000 voor de electrificatie van nenl»»dse Zaken en van Verkeer en Waterstaat. Medegedeeld wordt -dat de afsluiting van de Zandkreek (Drie-eilandenplan) vermoedelijk zal worden gelegd ten Westen van de steiger van Katse veer, zodat de veerdienst op Zierikzee tijdens de uitvoering van het Drie-eilan denplan ongestoord zal kunnen doorgaan. Tijdig zullen de Prov. Staten voorstellen bereiken tot de voor die uitvoering noodzakelijke wijzigingen der wegenplannen, als mede voor het stichten van een veerhaven aan de Oostkust van Onder leiding van mr T. Scmeyns de gevangenisbevolking anders be- Noord-Beveland. Ged. Staten wil de Vries van Doesburg uit den Haag zien. len aan de reeds bestaande reserve is te Haarlem de jaarvergadering Verheugend achtte spr., dat de vo.or de verbinding Noord-Zeeland- irphouden van do Protestants Tbr gevangenissen voor minder dan 50 Midden-Zeeland een bedrag van 3 gehouden an de Protestants Chr. procent van het n0rmale aantal be_ ton toevoegen ten laste van 1954. reclasseringsvereniging. zet daar veien voorwaardelijk Zeer binnenkort zal het grond- en niet vervolgd worden of in een bestratingswerk voor de nieuwe In de middagvergadering zeide proeftijd lopen, doch daartegenover haven De Val bij Zierikzee wor de voorzitter, dat wij in een won- staat, dat de criminaliteit op een den aanbesteed. In 1956 wordt ook derlijke tijd leven, wat de straf- ander vlak ligt. De geestelijk ge- de weg Zierikzee-Renesse aange- rechtspraak betreft. Door de gun- stoorden komen tot misdrijven en legd, evenals de rondwegen Scher- stige sociale omstandigheden is het het onderzoek naar deze personen penisse en Sint Maartensdijk op aantal vermogensdelicten niet zo vergt veel tijd. De reclassering Tholen. Op de begroting is f 50.000 groot als vroeger. Toch dient de re- houdt dus nauw verband met de uitgetrokken of f 10.000 meer dan classering haar taak voort te zet- geestelijke volksgezondheid, aldus vorig jaar voor muziek, toneel, ten, maar zij moet die tegenover de voorzitter. beeldende kunst en onderzoek. 20 PROT. CHR. RECLASERINGS-VERENIGING Gevangenissen voor 50 pet van normaal bevolkt door HENK VAN HEESWIJK Aris klopte de schipper vertrou welijk op de schouder en zei met gedempte stem: „Dat ie sterk is, wist ik al lang, maar hoe dat komt, weet jij niet en dat raad je in geen tienen". Teeuw keek hem verbaasd aan. „Weet jij dat dan?" vroeg hij. Aris lachte zelfbewust. „Natuur lijk weet ik dat, en waar zit 'm dat nu in, denk je?" De schipper haalde hoofdschud dend de schouders op: „Hoe kan ik dat nu weten?" vroeg hij. Aris boog zich nog vertrouwelij ker over de ander heen ze zei zacht maar toch zo, dat de anderen in de zaal het konden horen: „Melk!" Stom verbaasd keek de schipper hem aan. Hij begreep er nu nog minder van. Wat bedoelde die vent nu eigenlijk? „Melk?" herhaalde hij Aris knikte veelbetekenend. „Juist: melk. Melk en niets als melk. Vraag het hem zelf maar Alle bezoekers zaten te schateren van het lachen. Zelfs Geert kon zijn gezicht niet in de plooi houden en barstte in een gulle lach uit. Alleen de schipper zat onnozel voor zich uit te kijken en kreeg de indruk, dat hij voor de gek werd gehouden. Geert schoof, nog altijd lachend, z'n stoel wat dichter naar z'n tij delijke baas toe en vertelde hem de melkhistorie, zodat de man het ten slotte begreep. Wat later op de avond schoof de schipper z'n stoel bij aan de stam tafel van enkele vissers en weldra waren ze in een geanimeerd ge sprek gewikkeld. Blonde Nel kwam nu naar het tafeltje, waaraan Geert zat en zette zich tegenover hem neer. Ze plantte beide ellebogen op tafel en steunde haar gezicht op de handen. Met een eigenaardige blik zag ze hem aan. „Heb je mijn brief ontvangen, Geert?" „Ja", antwoordde de jongeman. „Gistermiddag lag hij thuis, en ik heb me natuurlijk gehaast om on middellijk te vertrekken naar Texel. En zo zie jeDaar ben ik nu" „Daarom ben je niet alleen hier gekomen. Hoe kom je bij Teeuw van der Vis op de boot?" „O, hij kon tijdelijk een knecht gebruiken. Door een toevallige omstandigheid kwamen we met el kaar in kennis. Hij bood me aan om een paar reizen mee te maken, tot z'n knecht weer uit dienst te rug is. Ik liep toch maar te lanter fanten in Alkmaar, dus nam ik 't aan. Ik wist echter niet dadelijk, dat hij naar Texel ging. Dat hoorde ik later pas. Toen de zaak beklon ken was ging ik naar huis en toen lag je brief daar". „Wat dacht je wel? Vond je 't niet vrijpostig van me?" „Och, vrijpostig daaraan heb ik niet gedacht. Alleen begrijp ik niet, hoe je zo precies mijn adres wist". Ze lachte fijntjes en knipoogde tegen hem. „Ja, dat moest je eens weten. Vrouwen zijn nu eenmaal listig. Je hebt zelf je naam en adres verteld". „Ik?" Geert keek haar mfet grote ogen aan. „Ik?" vroeg hij nogmaals „Hoe kom je er bij! Ik heb juist met moedwil m'n* achternaam en woonplaats verzwegen, omdat ik er niet van houd er mee te koop te lopen. Dan moet dat 's avonds ge beurd zijn, toen ik dat bier op had" „O nee", glunderde ze van in wendige pret. „Je zei het 's mor gens, toen je gegeten had, Geertje" „Je kletst", antwoordde hij, ge- ergerd om dat „Geertje". Hij had altijd een hekel gehad aan die ver kleining, 't leek dan net een meis jesnaam. „Misschien vertel ik 't je later wel eens", besloot ze, om van dit onderwerp af te komen. „Later, later", bromde Geert, nog enigszins verstoord, „je weet niet eens of je me later nog wel zult zien. Ik ben nu wel op Texel, maar dat wil niet zeggen, dat ik hier blijf. Ik ben nog in dienst bij de schipper en morgenochtend varen we af naar Overijssel. De boot is al geladen. En dan staat het nog te bezien of ik ooit weer op Texel terug kom". De lach bestierf op haar gelaat en ze bleef hem enkele seconden sprakeloos aanzien. „Dus", zei ze ten slotte, „je bent niet gekomen om hier te blijven? Je bent dus eigenlijk niet geko men, omdat je mijn brief ontving?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5