DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vorstelijk Paar hoopt vandaag in in Nederland terug te keren Ministers te Genève kwamen geen streep nader tot overeenstemming DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. No. 17842 - 112e Jaargang ZIERIKZEGnHNlËUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1839 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Amerika doet beroep op Israël en Egypte vrede te herstellen Beide partijen geven elkaar de schuld De Verenigde Staten hebben Za terdag b(j monde van George Allen, onderminister van Buitenlandse Zaken, voor aangelegenheden van het Midden-Oosten, een beroep ge daan op Egypte en Israël, zich te verenigen met de voorstellen van de V.N. tot herstel van de vrede in de Sinaï-woestyn, het toneel van ernstige grensincidenten tussen de beide landen. Allen heeft tegenover de ambas sadeurs van Egypte en Israël de Toch wapenlevaranties aan Israël? Ongerustheid in Amerika Van gezaghebbende zijde is te Washington vernomen, dat de Ver. Staten bereid zijn Israel's verzoek voor het leveren van verdedigings wapenen, gedaan i.v.m. de Tsjecho- slowaakse wapenleveringen aan Egypte, te overwegen. Gedacht wordt aan het zenden van lucht doelartillerie, anti-tankgeschut en andere, uitsluitend voor verdedi ging bestemde, wapens. Tevens zal de gehele Amerikaan se politiek op korte en lange ter mijn in het Midden-Oosten, op nieuw in studie worden genomen. Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken groeit de ongerustheid over het streven der Sowjet-Unie, om haar invloed in het Midden-Oosten 'uit te breiden, en het gevaar voor de wereldvrede, dat de botsingen aan de Israëlisch- Egyptische grens opleveren. Hongersnood op Haïti Nederlandse Rode Kruis biedt helpende hand Er heerst hongersnood in Haïti. Dit is mede een gevolg van de cycloon „Hazel", die in October '54 verschillende streken van 't Ame rikaanse continent teisterde. De Liga van Rode Kruisvereni gingen heeft toen een hulppro gramma opgesteld, waaraan ook het Nederlandse Rode Kruis heeft deelgenomen (o.a. werden uit Ne derland pannen en medicamenten verzonden). Opnieuw zal nu het Rode Kruis de getroffen bevolking van Haïti te hulp moeten komen, omdat niet alleen in 1954 de oogsten verwoest zijn, maar bovendien de abnormale droogte van dit jaar de voedings toestand tot een gevaarlijk mini mum heeft gereduceerd. Met het m.s. „Hecuba", dat op 10 November uit Amsterdam vertrekt, zal het Nederlandse Rode Kruis nu voedingsmiddelen en medicamen ten ter waarde van f 12.710 verzen den aan het Rode Kruis van Haïti. Onder de voedingsmiddelen is voor al een grote hoeveelheid melkpre- paraten, die als kindervoeding be doeld zijn. ernstige bezorgdheid van de Ver. Staten uitgesproken over het toe nemend aantal gevallen van bot singen tussen Israël en Egypte. Beide landen hadden de Palestijnse wapenstilstandsovereenkomst ge schonden. Allen verzocht Israël, waarnemers van de V.N. in staat te stellen hun taak in de Sinaï- woestijn te vervullen. Tegenover verslaggevers hebben de ambassadeurs van Egypte en Is raël de volledige verantwoordelijk heid voor de incidenten op de te genpartij afgewenteld. De vrede zou hersteld kunnen worden indien de andere partij zulks wenste. De Israëlische ambassadeur Eban verklaarde desgevraagd, dat de Is raëlische regering een lijst opstelt van de nodige wapens, die aan de Ver. Staten zou worden gezonden. „Wij zijn van gevoelen dat de Egyptische versterking uit Tsjecho- Slov/akije, versterking van Israël's verdediging nodig maakt", aldus Eban. De Japanse schadevergoeding Baron van Ittersum, de leider van de Nederlandse delegatie, die in Tokio besprekingen voert over de uitkering van een schadever goeding aan de 110.000 Nederlan ders, die tijdens de oorlog in Indo nesië waren geïnterneerd, is Zater dag naar Nederland teruggekeerd voor overleg met de Nederlandse regering over een Japans tegen voorstel. Nederland heeft voor deze uitkeringen van Japan geëist een bedrag van 27 millioen dollar. De Japanse regering heeft een schade vergoeding voorgesteld van onge veer negen millioen dollar. Niet glimlachen Ij. „U wordt beleefd verzocht 'i' niet te glimlachen'of blij te *j* X kijken als U zich tegenover belastingbetalers bevindt"1, X hierop komt de inhoud van X een circulaire neer, die het y X hoofd van de belastingen X van Los Angeles aan zijn «I» ondergeschikten heeft ge- zonden. De ambtenaren die- X nen niet de indruk van on- *t* Ij. bezorgdheid en vrolijkheid .j. v te geven, als zij zich in de *j* X gangen bevinden van de bu- X reaux, waar de belastingbe- y X talers hun belastingen af- X doen. y y >X'X*<«X"X"X~X~XMX"X"X,*X"X' Volgens het Westduitse bu reau voor de statistiek was het ver keer in West-Duitsland in 1954 het gevaarlijkste ter wereld. Het aan tal doden of gewonden door ver keersongelukken bedroeg in dat jaar per tienduizend voertuigen in West-Duitsland 796, in Neder land 6 5 0, In Zwitserland 558, in Groot-Brittannië 441 en in de Ver. Staten 216. Wat is uw beroep? - Orkaanvoorspeller! - Men ziet hier Gordon E. Dunn, een in de Verenigde Staten zeer bekende orkaanvoorspeller, op het radarscherm het verloop volgen van een geweldige tropische storm, die zijn weg door de Caraïbische Zee neemt. Met de moderne instru menten, radio en radar, zijn de meteorologen thans in staat zich vlug te vergewissen van de plaats en richting van orkanen. In daartoe spe ciaal gebauwde en extra versterkte vliegtuigen vliegen de piloten van de Amerikaanse Luchtmacht tot in het hart van de wervelingen en geven met behulp van hun radio kracht en richting door. Het is de taak van Dunn deze verschillende berichten met elkaar in verband te bren gen, en daaruit op te maken welke richting de orkaan zal nemen en vervolgens waarschuwingen te doen uitgaan naar de kuststreken, die vermoedelijk op de weg liggen, die de orkaan zal nemen. Het Duitse vraagstuk Molotof wil geen vrije verkiezingen De Verenigde Staten hebben Vrijdag, namens de Westelijke mo gendheden, een beroep gedaan op de Sowjet-Unie in te stemmen met verkiezingen in geheel Duitsland in September van het volgende jaar. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, heeft in „voorlopige" opmerkingen 't voor stel van de hand gewezen, daar het niet strookte met de richtlijnen van de regeringshoofden. Het plan rep te niet over de veiligheid. Volgens Molotof zouden de Oost- en West- Duitsers gehoord moeten worden in de kwestie van een verkiezings datum. Korte berichten nit het Binnenland ENSCHEDE. Te Deventer is ge arresteerd de 31-jarige J. H. G. uit Oldenzaal, die Zaterdagavond om kwart voor elf op de weg Ensche- dé-Hengelo de 29-jarige bromfiet ser H. W. van der Veen heeft aan gereden. Deze is aan zijn verwon dingen bezweken. GIETHOORN. Op de Provinciale weg te Giethoorn zijn Zondag avond om acht uur twee personen bij een aanrijding om het leven gekomen. De 46-jarige mevr. K. O.- A. die met haar schoonzuster, me vrouw O. uit Amsterdam liep te wandelen, werd door een haar achterop komende motorrijder aan gereden en op slag gedood. De mo torrijder, de 19-jarige G. V. uit Steenwijkerwold werd bij de aan rijding van de motor geslingerd. Ook hij werd onmiddellijk gedood. AMSTERDAM. In de Nieuwe Kerk tè Amsterdam zijn Zaterdag middag voor de negende keer de 30.000 in ons land begraven gealli eerde militairen herdacht in een samenkomst, die uitging van het Nederlands Oorlogsgra vencomité. Voor het koorhek stond een kata falk met een erewacht van mili tairen van de Koninklijke Land macht. ELTEN. Een door de minister van Binnenlandse Zaken ontvan gen delegatie, bestaande uit drie leden van de voormalige Duitse gemeenteraad van Elten, heeft de toezegging gekregen dat binnen kort te Elten verkiezingen zullen worden gehouden voor eén com missie van advies, welke de land drost in het bestuur zal bijstaan. ROTTERDAM. Op 11 November a.s. zal de restauratie van de Groote of Sint Laurenskerk zover gevorderd zijn, dat met de voltooi ing van de kruisings- of daktoren het hoogste punt zal zijn bereikt. De traditionele ceremonie, be staande uit het plaatsen van de va derlandse driekleur op die toren, zal 's morgens om kwart voor elf zijn. VORDEN. Bij Vorden is naast een totaal vernielde bromfiets aangetroffen het stoffelijk Over schot van de 49-jarige R.K. gees telijke C. uit het klooster te Oos terbeek. Gebleken is, dat hij met de bromfiets tegen een boom is ge reden. Het stoffelijk overschot is naar het R.K. ziekenhuis in Zut- phen vervoerd. AMSTERDAM. Zondag is op de Haarlemmerweg bij de Van Hall straat de 76-jarige heer G. G., die op zijn fiets onvoorzichtig over stak, aangereden door een bestel auto. De man is ter plaatse aan zijn verwondingen bezweken. Door toetreding van Iran (Perzië) in de afgelopen maand tot het Pact 10 Nov. van Bagdad, zijn thans Turkije, Pakistan, Irak en Iran met elkaar ver enigd in een defensie-overeenkomst, die de bescherming van de terri torial e onschendbaarheid tegen aanvallen van buiten ten doel heeft. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's X-*X* ■X-X-X"!1 -X* vv -K''WK-X; *j* Wie een ruim geweten heeft, X lacht om de leugens der faam. »:-x- x*<* *x-x* Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Opklaringen Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer; na in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid en iets minder zacht. 9 Nov. Zon op 7.49, onder 17.02. Maan op 2.11, onder 14.39. 10 Nov. Zon op 7.51, onder 17.00. Maan op 3.25, onder 14.58. Nieuwe maan: 14 Nov. te 13.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 Nov. 10.52 v.m. 23.41 n.m. 12.05 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 9 Nov. 10.40 v.m. 23.15 n.m. 10 Nov. 11.51 v.m. n.m. Kort verblijf te Lissabon op terugreis „Het is mg een groot voorrecht om op de laatste dag van mijn ver blijf hier namens de Nederlandse regering en het Nederlandse volk Suripame een teken van dankbaar heid ivan Nederland aan te bieden, voor alle steun, hulp en medeleven door Suriname aan Nederland ge schonken, in welke vorm dan ook, tydens de oorlog en daarna". Deze woorden sprak H.M. de Ko ningin by gelegenheid van de ont hulling van het dankbaarheidsmo nument te Paramaribo, op de laat ste dag van het koninkiyk bezoek aan Suriname, Zondag j.l. Het monument stelt voor drie meisjes: een Creools, een Hollands en een Hindoestaans, met de armen om elkaar heen. Op het voetstuk zijn kopjes aangebracht van een Indonesiër, een Bosneger en een Indiaans meisje, tezamen vertegen woordigend de verschillende rassen in Suriname. Het monument staat in het park, met een klein vijvertje er voor. De plechtigheid was een diep ontroerend besluit van het bezoek van het koninklijk paar aan Suri name, ontroerend wegens de spon tane hartelijkheid, die sprak uit de geïmproviseerde redevoeringen van de Koningin en de premier en uit de reacties van het publiek. Zaterdagmorgen was het Gou vernementsplein te Paramaribo de achtergrond van 'n ipilitair schouw spel. Onderdelen van de Konink lijke Landmacht in Suriname defi leerden hier voor Koningin en Prins onder commando van luite nant-kolonel Raaymakers. Het vertrek Zondagavond om vijf minuten voor half negen (Ned. tijd) is het K.L.M.-vliegtuig PH-DFH („Jan v. Riebeek") met het koninklijk paar en zijn gevolg aan boord, van het vliegveld Zanderij bij Paramaribo vertrokken naar Nederland en daarmede eindigde het koninklijk bezoek aan de West. De „Jan van Riebeek" kwam Maandagmorgen om 6.40 uur Ned. tijd op het vliegveld Yoff van Da kar in Frans West-Afrika aan en steeg om half tien Ned. tijd op voor het afleggen van het traject Dakar- Lissabon. Om half vijf in de mid dag kwam het koninklijk paar op het vliegveld Portela de Sacavem van Lissabon aan. Uit Lissabon wordt gemeld dat de Portugese president Lopes het Nederlandse koninklijk paar Maan dagavond een diner aanbood in het paleis in Lissabon. Het koninklijk paar bracht de nacht door in een hotel in Sitra, een plaats op onge veer 30 km van Lissabon. Vandaag (Dinsdag) om tien uur Ned. tijd zal het koninklijk paar met de „Jan van Riebeek" uit Lis sabon naar Amsterdam vertrek ken. Verwacht wordt dat het vlieg tuig 's middags om half drie op Schiphol aankomt. Vertegenwoor digers van het Hof, de regering - o.w. dr W. Drees - en de K.L.M. zullen eveneens tegenwoordig zijn bij aankomst van hun ouders. Het zullen eveens tegenwoordig zijn bij de aankomst van hun ouders. Het ligt in de bedoeling dat H.M. de Koningin een kort woord zal spre ken voor radio, film en televisie, waarna het hoge gezelschap per auto vertrekt. Nederlandse suggestie omtrent Israël De Nederlandse schrijver Pierre van Pasen heeft bij aankomst te New York als mogelijkheid voor oplossing van de Israëlisch-Ara- bische tegenstelling geopperd, dat Israël tot het Britse Gemenebest zou toetreden en Groot-Brittannië zou verzoeken te Haifa een vloot- basis in te richten. Een andere mo gelijkheid zou volgens van Pasen zijn een neutraliteitswaarborg van de grote mogendheden. Ned. volksdansers naar Zuid-Airika Zaterdag is onder leiding van de burgemeester van Hengelo, mr. R. J. J. Lambooy en diens echtgenote een groep van 20 Nederlandse volksdansers en danseressen, af komstig uit Twente, de Achter hoek, Friesland en West-Friesland, in- een toestel van de „Trek" Air Coach Sytem, naar Johannesburg in Zuid-Afrika vertrokken. Deze groep zal in Pretoria waar het eeuwfeest wordt gevierd, de Nederlandse kleuren proberen hoog te houden, want behalve onze landgenoten zijn van bijna alle West-Europese landen groepen folkloristische dansers en danse ressen naar Zuid-Afrika getogen. De organisatie van de reis voor de Nederlandse groep had nogal wat voeten in de aarde en is ten slotte met financiële steun van de regering en vele particuliere in stellingen, alsmede met bijzondere steun van de Zuid-Afrikaanse am bassade in ons land, tot stand ge komen. Tenslotte dragen ook de leden van de groep zelf in de kos ten bij. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft een bezoek aan Zuid- Slavië gebracht. Doodtij: 9 en 24 November. Springtij: 16 November. Stad en Provincie ZIERIKZEE Inbrekers drongen huis binnen Politie arresteerde twee jonge mannen Zaterdagnacht te omstreeks 1 uur 10 begaf de 19-jarige zoon S. van de familie A. J. A. zich in de ouderlijke woning aan het Haven plein alhier van de voorkamer via de hal naar de daarachter gelegen keuken. Op dat ogenblik hoorde hij iemand door de achterdeur en de daarachter gelegen tuin weglopen. Meteen draaide hij het electrische licht in de keuken aan en zag toen een tweede, hem onbekende, per soon verdekt opgesteld achter een deur in de hall staan, die echter onmiddellijk wegvluchtte toen hij bemerkte dat hij was ontdekt. Bij onderzoek bleek S. A. dat 2 indringers zich toegang tot de wo ning hadden verschaft. Hij waar schuwde daarop onmiddellijk zijn vader, die op zijn beurt de politie telefonisch van het gebeurde in kennis stelde. De politie stelde di rect een uitgebreid onderzoek in, wat diezelfde nacht ,nog resultaat opleverde. Te circa 3 uur nl. slaag de zij er in op de Oude Haven de 19-jarige Duitser W. W. N. W., wonende te Weert (L.) aan te hou den en te ongeveer half vijf ont dekte zij in een G*M.C.-vracht- auto op de Scheepstimmerdijk een slapende man, de 24-jarige H. H. A. S. uit Helmond. Blijkens direct ingewonnen informaties bleek deze S. reeds eerder wegens diverse misdrijven met de politie in aan raking te zijn geweest. Beide man nen bekenden via de Hoge Molen straat, de garage en tuin de wo ning van de familie A. te zijn bin nengedrongen met het doel daar geld weg te nemen en dit zich toe te eigenen. Zij verklaarden Vrijdag jl. reeds te Rotterdam, waar zij werkzaam zijn, plannen te hebben beraamd om in Zierikzee te gaan inbreken. Op last van de Officier van Justitie te Middelburg zijn zij naar Middelburg overgebracht, Naar wij van de heer A. verne men, is hij bijzonder ingenomen met de snelle en deskundige wijze waarop de politie er in is geslaagd de twee inbrekers te vatten. Vandaag worden de besprekingen hervat De vier ministers van Buiten landse Zaken hebben Vrgdag hun besprekingen te Genève voor drie dagen geschorst zonder op enig punt nader tot elkaar te zyn ge komen. Noch de voortgezette dis cussies over het Duitse probleem, noch de in de commissies gevoerde besprekingen over de mogeiykheid van een versterking van de cultu rele en economische betrekkingen tussen Oost en West, voerden tot uitzicht op enig resultaat. Terwijl de ministers enige vrij wel verloren uren besteedden aan hun diametraal tegenover elkaar staande plannen voor Duitsland, botsten in de commissies de me ningen reeds bij de vraag welke der vele voorstellen het eerst zou den worden aangesneden. De Wes telijken trachtten pok op het stuk van de culturele betrekkingen de Russen op de proef te stellen. Zij willen daarom het eerst het be trekkelijk ondergeschikte vraag stuk van de storing van Westelijke radio-uitzendingen aanpakken. De Russische ambassadeur in Parijs, Winogradow, daarentegen heeft het standpunt ingenomen dat men eerst over de opheffing van het Weste lijke embargo op de handel in stra tegische goederen dient te praten en wel omdat de economische be trekkingen de grondslag moeten leggen voor de ontwikkeling der betrekkingen op ander terrein. De vier ministers hervatten van daag (Dinsdag) de conferentie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1