729.- Deze handige stofzuiger steelt het hart van iedere huisvrouw RUTON Front-Air borstel Dichter uit Dreischor, bisschop uit Duivendijke en dokter uit Zierikzee Ook Spierpijn De niet te overtreffen De Front-Air borstel verwij dert het stof, dat zich in de hoeken en bij de plinten be vindt. het kwaliteitsmerk Type R 70, geheet compleet met gratis ophangrek De Front-Air borstel trekt het stof als door een wervelwind naar zich toe en zuigt het volledig op. Deze nieuwe RUTON is fraai, licht, gemakkelijk hanteerbaar en wordt aanbevolen door de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Zo bergt U Uw RUTON op Dank zij het practische ophangrek en de ophang- constructie bergt U de RUTON gemakkei ij kop. Deze practische voet schakelaar maakt ver- moelendbukkenover- bodig. U werkt snel ler en prettiger. Goedgekeurd door de KEMA en de NM.n,*e W,l., v,„ Hui,,rouwen Type R &q geheg, comp|eet met gratis ophangrek f139.- Door de enorme productie en verkoop over 0 Bison-sterke motorongekende dieptezuiging de gehele wereld geeft RUTON U de 0 Stofzuigen in de helft van de tijd hoogste kwaliteit tegen de laagste prijzen. 0 Metalen hulpstukken, welke niet breken. UIT LANG VERVLOGEN DAGEN Drie vooraanstaanden uit Schouwen-Duiveland (Van een bijzondere medewerker) In de rubriek groten van Schou wen-Duiveland" komt ook voor de naam Zovitius (Jacobus) Friturbius - een oude Dreischorse beroemd heid. Hij was een dichter.van blij eindigende treurspelen in het La tijn. De man beoefende dus wel een heel moeilijk „vak". In zijn tijd was hij bestuurder van een Latijn se school te Breda en te Hoogstra ten. Hij was een Latinistvandaar ook zijn bijzonder mooie naam. Friturbius betekend „driescha- ren", een duidelijke zinspeling op zijn geboorteplaats „Drieschorre". Overigens schreef hij ook blijspe len in een lichte en bevallige stijl over bijbelse onderwerpen. Bij voorbeeld - hij was toen juist 21 jaar - over Ruth en in 1539 over „Ovis perdita", d.i. „Het verloren schaap". Ook gaf hij zijn eigen vak een beurt in 1534, toen hij „Didas- calus" (De schoolmeester) deed ver schijnen. Zijn levenservaring en wijsheid vertoonde Zovitius in zijn „Carmina Varia" - dat is gevari eerde zangen en „Adagia Belgiea" - zijnde Latijnse en Nederlandse spreekwoorden. Dreischor mag op deze oude „Schorreman" trots zijn, het meest bekend geworden door het blij-eindigend drama van zijn Latijnse familienaam „Friturbius". Petrus Cunerus. Petrus Cunerus (Nederlands Pie- ter Beitelaar?) leefde van het eind der 16e eeuw tot 1680 en was ge boren (oud)-„Duvendiekenaar". Het is een Roomse clerusman geweest, die opvoeding en studie genoot te Brouwershaven en Leuven. Hij stu deerde en doceerde later „philoso- phije" in de Abdij van Park van de Norbentijner Orde, was Plebaan van St. Peter en werd in 1560 doc tor in de theologie en tien jaar la ter benoemd tot eerste bisschop van Leeuwarden. Acht jaar lang bezet te hij de bisschopszetel, maar werd toen na vele kerkberoerten gevan gen genomen en op het kasteel te Harlingen gekerkerd. Na zijn terugkomst te Leeuwar den (na twee jaar) begon de „be roete" opnieuw en werd hij wegge jaagd. Hij is toen naar Munster ge togen als choorbisschop en later in Keulen, waar hij in ballingschap leefde en in het openbaar de Schrift verklaarde. Ook publiceerde hij in de Latijnse en Duitse talen. Hij stierf in de leeftijd van 49 jaar en ligt begraven in de Keulse Dom bij het altaar der Drie Koningen, on der een gewone zerk. De geschrif ten van Cunerus zijn in 1690 te Rome herdrukt en staan in de grote pauselijke boekerij. Levinus Lemnius. Levinus Lemnius was een gebo ren Zierikzeeër, waar hij in 1505 ter wereld kwam en in 1568 stierf. Hij was een geneesheer en als zo danig befaamd tot buiten de lands grenzen. Hij studeerde in Gent en Leuven medicijnen en theologie. Zijn geneeskust - bestaande in polsvoelen, tong- en waterkijken, ademruiken, diagnose stellen en „geneesmiddelen" toedienen, kop pen zetten en aderlaten - beoefen de hij te Zierikzee meer dan veer tig jaar. Van hem wordt getuigd dat hij pest- en pokpatiënten hooit aan hun lot overliet, noch vreesde. Hij beschikte over een zelden fa lend geneesmiddel: „welbespraakt heid en flair voor een goede mop". Vooral bij zwaarmoedige zieken be haalde hij daarmede succes. Ook was hij een vermaard kruidenken ner. Hij had een zoon, die het tot lijfarts bracht van de Gothenkoning Erik XIV. Levinus is ook kanunnik geweest ten tijde van zijn weduw naarschap. Hij heeft veel geschre ven. Beroemd is zijn werk: „Van de geheimen der natuurwonderen". Hij woonde in de St. Anthoniestraat en boven de deur van zijn huis stond zijn levensdeyies in steen ge beiteld: „Vergetelheid van het on herroepelijke is 't hoogste geluk". Na zijn overlijden in 1568 werd zijn lichaam bijgezet in de St. Lievens- monsterkerk. Uiterst sober was zijn grafsteen:„Levinus Lemnius ligt hier - gestorven Juli 1568", natuur lijk in het Latijn. Nationale opstelwedstrijd: inspanning meer resultaat" De Contactgroep Opvoering Pro ductiviteit te 's-Gravenhage heeft ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan een nationale opstelwed strijd uitgeschreven onder het mot to: „Gelijke Inspanning - Meer re sultaat". Deze wedstrijd staat open voor alle personen, werkzaam in bedrijven, bij instellingen of orga nisaties in industrie, landbouw en handel, met dien verstande, dat de deelnemer op 31 Januari 1956 nog niet de leeftijd van 31 jaar mag hebben bereikt. In het opstel, dat niet meer dan 3000 woorden mag tellen, moet een beschrijving worden gegeven van een practijkgeval, waaruit duidelijk blijkt, dat bijvoorbeeld door invoe ring van nieuwe werkmethoden, door toepassing van eenvoudige hulpmiddelen, door verbetering van de interne of externe organisatie, etc. de productiviteit in het be trokken bedrijf, de betrokken in stelling of organisatie) of in een afdeling daarvan) is gestegen. Teneinde een zo rechtvaardig mogelijke beoordeling van de inge zonden opstellen te verkrijgen, is een indeling gemaakt naar: a. inzenders met een academische opleiding of zij die daarmede gelijkgesteld wensen te worden; b. inzenders met een middelbare opleiding of zij, die daarmede gelijkgesteld wensen te worden; c. inzenders die eën lagere oplei ding hebben genoten. Voor elke categorie zullen, indien daarvoor termen aanwezig worden geacht, drie prijswinnaars worden aangewezen. De prijzen bestaan uit geldprijzen t.w. drie eerste prijzen van f 2000; drie tweede prijzen van f 1250 en drie derde prijzen van f 500. Er wordt op gewezen, dat de op stellen vergezeld dienen te zijn van een deelnemersformulier. De wed- strijdvoorwaarden, alsmede de deelnemersformulieren voor de pro vincie Zeeland kunnen worden aangevraagd bij het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land, Nieuwstraat 27, Middelburg. Vijf Egyptische militairen zijn Donderdagavond gedood en twin tig gevangen genomen bij een Is raëlische aanval op een Egyptisch militair kamp te Kutila in de ge demilitariseerde zóne van El Auja, aldus heeft een Israëlische mili taire woordvoerder Vrijdag mede gedeeld. Te Marakesj hebben Donder dag voor de tweede achtereenvol gende dag ruim tien duizend zin gende Marokkanen betoogd voor •de terugkeer van ex-sultan Oben Joessef op de troon. Militairen en politie waren in gereedheid gehou den om in geval van nood te kun nen ingrijpen. Hoofd-Inspecteur van N.V. Grontmij met pensioen Op Zaterdag 29 October zal in hotel Homan te Hoogeveen wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid worden genomen van de heer B. Willigha- gen, hoofdinspecteur van de N.V. „Grontmij", grondverbeterings- en ontginning-maatschappij die in De Bilt is gevestigd. Kring C.H.-raadsleden Schouwen-Duiveland Wij vernemen dat op Zaterdag 5 November a.s. te Zierikzee voor de Kring van Christelijk Historische Gemeenteraadsleden - - Schouwen- Duiveland, de heer A. H. S. Ste- merding, burgemeester van Oost en West Souburg en lid van de Pro vinciale Staten van Zealand zal spreken. De heer Stemerding zal het onderwerp inleiden: „Rondom het woningvraagstuk". Voor de kippenhouders Iets over het Vitamine A Alleen te vertellen, dat vitami nen noodzakelijk voor het leven, dus ook voor het pluimvee zijn, zou niet aan het doel beantwoorden, te bevorderen, dat de kippen van de abonné-pluimveehouder deze stof fen in voldoende mate toegediend krijgen. Men dient te weten in wel ke plantaardige- en dierlijke voe dingsmiddelen vitaminen aanwezig zijn om ze te kunnen verstrekken. Het is ook van belang kennis te bezitten van ziekelijke verschijn selen, welke volgen op het te wei nig verschaffen van een bepaald vitamine aan de hoenders, te on derkennen. Men zal geneigd zijn op te mer ken, dat bij afwijkingen de veearts wordt geraadpleegd. Uitstekend! De ervaring leert echter, dat de liefhebberij-kippenhouders, zelden of nooit zo'n deskundige voor zijn gewoonlijk gering aantal dieren consulteert, tenzij dit tentoonstel- lingsdieren van hoge waarde zijn. Te vaak vergeet men, dat ook een goede productiekip thans op z'n minst f 10 waard is. Ziekte van één zo'n dier is reeds een bezoek van een deskundige als genoemd waard. .Zulks temeer daar deze zieke kip een symptoom kan zijn, dat een besmettelijke ziekte heerst, of gaat heersen onder de kippen, verkeer de voeding wordt verstrekt, of op ander gebied fouten zijn gemaakt en de oorzaak kan zijn, dat de ge hele koppel ten onder gaat. Voor komen is altijd beter dan een een maal uitgebroken ziekte genezen. De verstrekking van voldoende hoeveelheden vitamine zal veel moeilijkheden voorkomen. Het is evenwel niet eenvoudig uit te ma ken of de dieren de juiste hoeveel heden hiervan toegediend krijgen. Een overmatige toediening van vi taminen is even schadelijk als over matige verstrekking van eiwitten bv. Bij de mens kan volgens lec tuur overmatig gebruik van vita mine D nier- en andere stoornis sen het gevolg zijn. De lever van het hoen speelt bij vitamine A nog een andere rol dan „opslagplaats". In groene plantendelen, sla, andij vie, groene- en boerenkool, rode wortelen, zg. winterpeen, bevindt zich een kleurstof: Carotine; dit is een pro-vitamine A. Een „voor"- vitamine, d.w.z. de kip kan deze stof: carotine, in de lever omzet ten in vitamine A. Daarom is het verstrekken van groenvoer, als ge noemd en wortelen (rode), geraspt of aan een touw in de ren opgehan gen, vereist. Volgende week worden ziekten, ontstaan door gebrek aan vitamine, qfehandeld. Tot slot is het wel aar dig, en' nodig, te vermelden dat de. kleurstof: carotine, dat zoals ge zegd in genoemde planten voor- k;omt, dezelfde is als de kleurstof die de eierdooier, poten én snavel der kippen de gele kleur geeft. Te bleke dooiers, zoals bij de eieren der hoenders van menig kippenhou der voorkomt, is een bewijs dat te weinig carotine, als pro-vitamine A, de kippen in de vorm van groen- voeder of wortelen wordt toege diend. C. L. LAND- en TUINBOUW Pas op voor „g-eheimmiddelen" i Nu de natuur voor een groot deel ijl winterslaap is overgegaan, ont waakt er een zeer gevaarlijk we zen, dat een aanslag beraamt op vele argeloze boeren. Zodra de koeien binnen de veilige stalmu ren staan, worden deze wezens ac tief en gaan zij van boer tot boer om hun gevaarlijke activiteit te ontplooien. Deze activiteit betekent niet zo zeer een direct gevaar voor de ge zondheid van de boer of zijn die ren (dan zouden de gezondheids diensten wel ingrijpen), maar wel een gevaar voor een aderlating op een zeer gevaarlijke plek: de porte- monnaie. 'Bovendien staat het nog allerminst vast, of deze werkzaam heid ook niet schadelijk is voor het dier. Met het bovenstaande zijn be doeld de verkopers van de vele „geheimmiddelen". Deze middelen bestaan veelal voor bijna 100 pet. uit zeer goedkope vulstof, waaraan dan enige geheimzinnige stoffen zijn toegevoegd voor de kleur, reuk en soms ook voor de werkzaamheid. Gestoken in een prachtige verpak king (bedrukt met ingewikkelde woorden en ook wel eens „zware" titels) vinden deze geheimmiddelen nog altijd hun weg in vele stallen, terwijl de prijs veelal de waarde in veelvoud overtreft. Veel uien voor West-Duitsland Door de vraag naar uien voor de West-Duitse markt (ook Engeland is thans weer een belangrijke af nemer) is de prijs van uien thans opgelopen tot 19 a 20 cent per kg. voor de voor export geschikte mid delkwaliteit. De aanvoer op de uienveilingen is over het algemeen nog niet van grote omvang. De kwaliteit der uien is wel goed. Ongeveer de helft van het kwan tum uien dat wekelijks wordt ge ëxporteerd gaat naar West-Duits land. Dit blijkt uit de exportcij fers van de laatste weken. Zo wer den in de periode van 26 Septem ber tot 2 October in totaal 4.059 ton uien geëxporteerd. Hiervan ging 2310 ton naar West-Duitsland en 1515 ton naar Engeland. Verder 44 ton naar Afrika, 55 naar België en Luxemburg, 31 naar West-Indië, 99 ton naar Zweden en 5 ton naar Noorwegen. In de periode van 2 tot 8 Octo ber bedroeg de totale Nederlandse uienexport 3188 ton. FINANCIEEL NIEUWS Het Britse begrotingsdebat Het indienen van de Britse „nood- begroting" van financiën is onmid dellijk gevolgd door industriële looneisen, aldus Reuter. Het be stuur van het 700.000 leden tellende mijnwerkersverbond heeft meege deeld, dat het met- kracht looneisen zal stellen, omdat de financiële maatregelen de levensstandaard van de leden zouden aantasten. Een zelfde verklaring is uitgege ven uit naam van het 300.000 leden tellende verbond van spoormannen. De Labour-partij heeft een motie ingediend, waarin de regering „in competentie en nalatigheid" wordt verweten. De regering wordt er van beschuldigd in April een „verkie zingsbegroting" te hebben inge diend. De motie had toen conces sies aan de belastingbetaler toe gezegd. Over de motie zal Maan dag gedebatteerd worden. derd zou zijn, dan neemt A. Rossen zijn plaats in. Zierikzee II-Dceischor I De Zierikzee-reserves ontvangen Dreisohor I en komen uit met: G. Vjerseput d.; C. v. d. Westen en J. Raap a.; A. Berrevoets, C. P. v. d. Werve en A. Schouls m.; J. Kou ijzer, J. Stoel, A. Verton, C. Sim mers en E. v. d. Sande v. Hoewel Dreischor altijd een gevaarlijke te genstander is, die niet onderschat mag worden, ligt een overwinning voor Zierikzee wel het meest in de lijn der verwachtingen. Zierikzee III-Dreischor II Zierikzee III speelt ook thuis en wel tegen Dreischor II, waarbij de rood-zwarten uitkomen met: J. van Geesbergen d.; Jac. Snijders en Iz. Verton a.; C. J. F. Simmers, J. de Bilde en C. Krijger m.; C. Verwest II, A. Stoutjesdijk, C. Kramer, C. v. d. Wekken en G. den Dekker v. Ge zien het resultaat van afgelopen Zondag mag op een overwinning voor Zierikzee worden gerekend. Ingezonden mededeling en rheumatische pijnen wrjjft U weg met Landbouw en Veeteelt De Nederlandse eierexport Nederland heeft in de eerste 9 maanden van dit jaar volgens op gave van het Nederlands Eiercon- trole Bureau in totaal uitgevoerd 1.461.254.042 eieren, waarvan verse kippeneieren 1.423.715.197 verse eendeneieren 24.445.511 broedeieren 7.986.974 2e soort kippeneieren 5.092.560 kalkkippeneieren 12.000 kalkeendeneieren 1.800 Duitsland was de grootste afnemer van verse kippeneieren met ruim 1.143 millioen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. MEVO I-Yerseke II In het sportpark „Bannink" ont vangt MEVO I heden (Zaterdag)- middag de reserves van Yerseke. De thuisclub brengt voor deze ont moeting het volgende elftal in het veld: C. H. Zwijnenburg d.; G. Huurling (aanv.) en J. M. Feleüs a.; A. de Bokx, C. van 't Veer en J. Sies m.; P. Guinée, C. Nolet, I. J. Haverhoek, B. N. Berrevoets en K. de Oude v. Zoals blijkt is Guinée als rechtsbui ten opgesteld. Of hij daar zal vol doen kan deze wedstrijd leren. Bij gunstige weers- en terreinsomstan digheden kan een mooie wedstrijd worden verwacht, waarin MEVO de beste kans op de overwinning heeft. BSC I-Zierikzee I Zondag speelt Zierikzee I haar eerste uitwedstrijd van dit seizoen en wel tegen het sterke BSC I. Haar elftal is als volgt samengesteld: W. Kouijzer d.; C. Krello en C. M. v&n Aken a.; C. Verwest, E. G. Couperus en B. de Zeeuw m.; T. Simmers, A. van der Westen, A. van den Hoek, C. van der Maas en D. de Boer v. Dit is dezelfde ploeg, die enige weken geleden met 5-0 van De Schutters ver loor, maar als het nu eens mee zit en de voorhoede op schot is, kan zeker een eervol resultaat worden bereikt. Het meespelen van van Aken is onzeker. Als deze verhin INGEZONDEN STUKKEN Het belang van één uur Mijnheer de Redacteur. Van 11 tot 12 uur is maar één uur, maar het is een hoogst belang rijk uur. Vooral voor de een glaasje drinkende arbeider en burger, die hem in dat fatale uur „net nog om" kunnen krijgen en voor de café houders die snakken naar hun bed, na een drukke dag van heen en weer lopen. Daarom is het besluit van de Zierikzeese gemeenteraad het sluitingsuur van de café's van 11 'tot 12 uur te verschuiven een stap terug op de weg naar een be tere volksgezondheid. Het is een slag in het gezicht van hen, die alle mogelijke moeite doen het volk van een te groot alcoholgebruik af te houden. Ik noemde het ene uur (van 11 tot 12) fataal en ik ben daar ook stellig van overtuigd. Om 11 uur is het nog avond, maar om 12 uur is het nacht. Nog langer moeten de vrouwen wachten, want welke man heeft na ettelijke gla zen de wil nog in zich op te stap pen om elf uur? Zo'n waanzinnig besluit gaat er zo maar zonder critiek door in de raad, om derwille van het „vereni gingsleven". Het verenigingsleven onthoudt men een jeugdhuis op grond van allerlei bijeengegraaide principiële spitsvondigheden, maai er zijn blijkbaar geen principiële bezwaren tegen dat talrijke man nen nog een uur langer in een café verblijven. Trouwens voor de caféhouders is het geen voordeel. Zij vinden het heus om elf uur welletjes en wat bovendien te denken van het be dienend personeel, dat nog een uur langer in touw moet blijven. Er is geen goed woord van deze wijziging van de politieverordening te zeggen. Het is een stap terug op de weg van de beschaving. Of is Zierikzee soms vergeten hoe schan delijk het drankmisbruik een vijf tig jaar geleden was? Moet het die kant soms wéér op? Het begint er waarlijk op te lijken! Met dank voor de plaatsing, LOURENS VAN VESSEM Zuidhoek 11.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6