da. ko dakota Moeder begreep niet, dat ik elke week erwtensoep at... 85 ct Waarom eten velen Royoo erwtensoep zo vaak "I Oud-predikant van Bruinisse vertelde over kerkelijk leven in Zuid-Afrika M/mel emo Ojf m£ dtó mme Gouden jubileum van Canadees emigran(en=eldorado p Huurders van gemeentegronden te Scharendijke moeten f 50 storten Voor alle woningen op één na zijn er huurders Stad en Provincie De raad van Eikerzee kwam Dinsdag jl. in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. De heer W. J. de Vrieze was met kennisgeving af wezig. Als vertegenwoordiger der ge meente in de op te richten stichting „Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen- Duiveland" wordt aangewezen wet houder C. Padmos, plv. wethouder M. A. Gaanderse. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot het toekennen van een eenmalige subsidie aan de Stich ting „Het Nationaal Rheumafonds" van 1 cent per inwoner. Afwijzend wordt beschikt op een adres van een aantal bewoners van Scharendijke om de borden „Alge heel verbod rij verkeer" bij het zg. Slop te Scharendijke te verwijderen Besloten wordt tot overdracht van eén Zweedse geschenkwoning met grond aan C. van Bloois, J. F. Frederiks en L. de Jonge. Met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenha- ge zal een annuïteitslening groot f 70.000 worden aangegaan met een looptijd van 50 jaar. De algemene bepalingen betref fende het verhuren van gemeente woningen wordt aangevuld met een bepaling betreffende het storten van een waarborgsom door de huurders van f 50. De raad besluit voorts het verhuren van gemeente woningen te delegeren aan burge meester en wethouders. Op een vraag van de heer J. N. Viergever of er voor alle nieuwe woningen huurders zijn, antwoordt de voor zitter, dat dit ten aanzien van één woning nog niet het geval is. De vleeskeuringsdienst In bespreking komt het instellen van een volambtelijke vleeskeu ringsdienst voor Schouwen en Dui- veland. De voorzitter zet uiteen, dat tegen een volambtelijke dienst ernstige bezwaren zijn. In de eer ste plaats is een dergelijke dienst duurder. In de tweede plaats zou het misschien onmogelijk worden om in Schouwen een nieuwe vee arts te krijgen, nu de revenuen van keuringsveearts ontbreken. Wethouder Gaanderse onder steunt de bezwaren van de voor zitter. De raad spreekt zich met al gemene stemmen uit tegen het in stellen van een volambtelijke vlees keuringsdienst. Besloten wordt een kasgeldle ning ad f 50.000 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te verlengen. Besloten wordt tot aanvulling Ingezonden mededeling van de Bouwverordening met be palingen betreffende het bouwen van schuilplaatsen bij woningen, zulks overeenkomstig het K.B. van 28 Juni 1955, Stbl. 261. De raad machtigt burgemeester en wethouders tot het aanschaffen van een motorgazonmaaier. Besloten wordt tot vaststelling van een besluit tot het verlenen van een garantie-uitkering inzake de kindertoelage met betrekking tot kinderen geboren vóór 1 Januari 1947. De raad kan zich verenigen met het door Staatsbosbeheer ontwor pen plan tot herbeplanting van de algemene begraafplaats.- De voorzitter vestigt de aandacht op de gevaarlijke verkeerssituatie op de hoek bij de winkel van de firma v. d. Linde. Besloten wordt met betrekking hiertoe het advies in te winnen van de A.N.W.B. In de volgende raadsvergadering zal aan de orde gesteld worden het geven van straatnamen aan de nieuwe en ook reeds bestaande straten in de gemeente. Het pakhuis van de heer J. Flo- hil op de hoek van de Platteweg is nu overgeschreven op naam van de gemeente. Besloten wordt aan de heer J. Flohil huur te vragen, wan neer in het pakhuis nog materiaal opgeslagen blijft. De raad besluit aan de vereni ging „Het Groene Kruis Elkerzee- Ellemeet-Duivendijke" over te dra gen 450 m2. bouwgrond voor het bouwen van een wijkgebouw met woning tegen een prijs van f 1. Besloten wordt, dat de op de over dracht vallende kosten voor reke ning van het Groene Kruis zullen komen. Afdeling Bruinisse Staatk. Geref. Partij In de kerk der Geref. Gemeente heeft ds v. Ravenswaay, Chr. Geref. predikant te Scheveningen, voor de afdeling Bruinisse der Staatkundig Geref. Partij een tijdrede gehouden met als onderwerp „Door God ge teld". Nadat ouderling L. van de Velde Psalm 83 had gelezen bepaalde ds v. Ravenswaay zijn aandachtig ge hoor bij Rich teren 7, de eerste zeven verzen. Uitvoerig behandelde hij de geschiedenis van Gideon, naar het thema „Velen gekomen, weinigen genomen". Zoals Nederland bezet werd door de Duitsers, zo was Is raël bezet door de Midianieten. Heeft Nederland uit deze bezetting iets geleerd? Volgens spr. weinig of niets. Het is als in de dagen van Gideon: slechts een Gideonsbende die de naam des Heren vreest en Zijn geboden houdt, al lijkt het wel, wanneer men de overlijdensadver tenties in sommifee bladen leest, dat er geen hel meer bestaat. Men wil daarvan trouwens ook niet meer horen. Men zoekt naar vrede, maar hij is er niet; de groten der aarde houden met het Godsbestuur geen rekening. Maar Gideon kreeg een boodschap uit den Hemel en hij moest gehoorzamen, ook al was hij in het begin daartoe niet bereid. En op de oproep van Gideon kwa men velen om voor Israël te strijden. Slechts driehonderd bleven over, opdat de eer aan God zou zijn en niet aan de mensen. De eis der be kering, de eis zich te voegen naar Gods geboden, komt nog steeds tot het Nederlandse volk en spr. wekte zijn gehoor op om acht te slaan op de roepstemmen en de oordelen die ons van Godswege toekomen. Ingezonden mededeling mt do nieuwe de nieuwe Amerikaan Allereerst omdat ze zo bijzonder lekker is. Hoe gul laat ze U proeven, dat ze van de fijnste erwten is bereid. En... ze is lichter. Vandaar dat Royco Erwtensoep ook bij uitstek ge schikt is als deel van Uw maaltijd van een maaltijd die prettig is te variëren... en die U klaar hebt binnen een half uur KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Velerlei hulp maakte kerkbouw ter plaatse mogelijk R"y° Erwtensoep i'ulZZL BINNEN EEN HALF UUR KANT EN KLAAR! de twee-delige overall met de vele voordelen o.a. gemakkelijk aan- en uittrekken moderne coupe eenvoudiger wassen Volle garantie, ook op de rits Nationaal Christelijk Schoolcongres Voor het achtste Nationaal Chris telijk Schoolcongres, dat gisteren, heden (Vrijdag) en morgen (Zater dag) in gebouw „Bellevue" te Am sterdam wordt gehouden, bestaat een ongekend grote belangstelling, waarvan de voorzitter, de heer J. W. van Hulst uit Amsterdam, gis terochtend in zijn openingswoord gewaagde. „Deze overweldigende belang stelling bewijst dat de Christelijke schoolcongressen niet bezig zijn zichzelf te overleven", zo zei de voorzitter. Juist de vraag naar de betekenis en de persoonlijkheid van de opvoeder in de Christelijke school (het hoofdthema van dit con gres) blijkt volgens de voorzitter alom in den lande zoveel interesse te hebben, dat dit congres niet zin loos schijnt te zijn. Woensdag werd in het Ned. Here. Verenigingsgebouw, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk een gemeente avond gehouden. Ds. van den Brink opende deze avond met gebed, waarna hij er op wees dat er op deze gemeente-avond vele nieuwe dingen zich presenteerden: De eerste gemeente-avond in het nieuwe Verenigingsgebouw, het eerste optreden van het Kerkkoor in het openbaar en als gast en spre ker over zijn nieuwe vaderland de oud-predikant ds. Marsman, die hij nogmaals welkom heette. De president-kerkvoogd, de heer M. Krijger, gaf daarop een uitge breid overzicht van de financiën van de kerkelijke gemeente zover deze betrekking hadden op weder opbouw van kerk en pastorie. Daar voor was in totaal nodig een bedrag van ruim f 392.000, waarvan door het rijk voor de kerkbouw werd bijgedragen met f 131.018,95. Veel moest daarom uit andere fondsen worden gevonden. Diverse gemeen ten hielden voor Bruinisse in het begin een collecte, maar de grote hulp kwam toch van de Bouw- en Restauratiecommissie met het Adoptieplan. Dordrecht werd aan gewezen om Bruinisse te helpen bij de kerkbouw, Dubbeldam bij de pastoriebouw. Deze hulp bleek er waarlijk een van grootse allure ter wijl ook de gemeente zelf op vele wijzen geld verzamelde. De perio dieke wederopbouwcollecten brach ten tot dusver bijna f 13.000 op. Voor het orgel moest een geldle ning worden afgesloten, die thans nog plm. f 32.000 bedraagt. Het Kerkkoor gaf daarop een tweetal nummers ten gehore, onder leiding van de heer J. v. d. Berge, die een spontaan applaus ontlokten. Kerkelijk leven in Zuid-Afrika Ds. Marsman het woord verkrij gende, gaf eerst een overzicht van het kerkelijk leven in Zuid Afrika, dat begint in 1652 toen Jan van Riebeek voet aan wal zette aan de Kaap. Het kerkelijk leven had van het begin af tot nu toe een sterk Calvinistische inslag, al probeerden de Engelsen reeds vroeg ook door middel van de godsdienst invloed uit te oefenen, iets wat hun ten dele was gelukt. De van Engelse zijde ondernomen zendingsarbeid onder de Kaffers en andere naturellen,, had weinig met de eigenlijke Zen ding uit te staan en is oorzaak dat nu nog in Zuid Afrika een Boer af zijdig staat tegenover de Zending.' De „Grote Trek" Met de „Grote Trek" verlieten ve len de Nederduits Hervormde Kerk en stichtten in de Oranje Vrijstaat en Natal de Nederduits Gerefor meerde Kerk. De komst van ds. Dirk van der Hof uit Nederland betekende dat deze nieuwe kerk haar eerste predikant kreeg, de komst van ds. Bosma uit Zwolle, Chr. Gereformeerd, was aanleiding: tot het stichten van een nieuwe kerk, die men thans aanduidt als de zg. Dopperskerk. De historische achtergrond uit de tijd van ds. van. der Hof is oorzaak dat bij het hou den van Avondmaal, vier keer per jaar, iedereen naar de kerk komt. Komende tot zijn eigen gemeente vertelde ds. Marsman dat zijn ver ste gemeentelid 140 km. van hem vancfaan woont. Om aan allen in zijn gemeente een redelijke gele genheid te geven naar de kerk te komen, zouden op 8 verschillende plaatsen op een Zondag kerk moe ten worden gehouden. De dominee is tevens ambtenaar van de Bur gerlijke Stand. De financiën komen door vrijwillige bijdragen bijeen. Men kent er ook het houden van kerkelijke bazars, het houden van een „Braaivleis", waar aan de kerk geschonken ossen worden geslacht, verkocht en na de stukken geroos terd te hebben worden opgegeten, is een der meest geliefde ontspan ningen van de Zuid Afrikaanse Boer. Bij een serie lantaarnplaatjes vertelde ds. Marsman tenslotte in teressante bijzonderheden over het leven in de Unie van Zuid Afrika, waarbij hij onder meer een beroep deed op de aanwezigen, de „apart heidspolitiek" te rechtvaardigen door deze naar Zuid Afrikaanse maatstaf te meten. Ds. van den Brink sloot met dankzegging. Saskatchewan en Albertaland van graan, petroleum en uranium OTTAWA (P.A.) Honderden kilometers vliegt men over de ein deloze, boomloze prairie van het Canadese Midden-Westen. Het is geen land vol lokkende schoonheid, dat de toerist zou kunnen bekoren; het is een hard land, in de winter geteisterd door ijzige noordenwin den en in de zomer door een ver schroeiende zon. Van het vliegtuig uit lijkt het echter een gouden ta pijt. Dit is Saskatchewan - Canada's korenschuur. Het gouden tapijt ligt aan de voet van een zwart, kaal ge bergte, maar deze naakte rotsen, die nog slechts enkele jaren gele den door de mensen werden ge meden, herbergen enorme rijkdom men: uranium. Andere schatten werden onlangs onder de gouden korenvelden ontdekt: petroleum. Saskatchewan en de naburige provincie Alberta, waar zich steeds meer Nederlandse emigranten ves tigen, vieren dit jaar het feit dat zij vijftig jaar geleden in de Cana dese staat werden opgenomen. Ook Alberta was lange tijd uitsluitend landbouwgebied; de goudzoekers vonden er niets van hun gading. Later echter werden er kolen ont dekt en in 1947 petroleum, enorme voorraden petroleum. En op de Rocky Mountains strekken zich oerwouden uit, waarvan de hout- rijkdom op tien milliard kubieke meter wordt geschat. In het begin van deze eeuw stroomden pioniers uit de Ver. Sta ten en vooral ook uit Midden- en Oost-Europa naar de tot dan toe slechts door pelsjagers bewoonde wildernis. In plaats van de blok huizen van deze lieden vinden wij op het ogenblik vriendelijke dor pen en kleine moderne steden. Er zijn Russische, Tsjechische, Duitse en Scandinavische dorpen midden in de Canadese prairie; daarbij ko men in de jaren sinds de oorlog steeds meer nederzettingen van Nederlanders. Op de boerenhofste den staat dikwijls een vliegtuig, want de afstanden zijn reusachtig en men vindt in Alberta vele „cow boys", die hun kudden van een he licopter uit hoeden. Nog rijkere toekomst Het gouden jubileum wordt ge vierd door een bevolking die trots is op hetgeen het verrichtte. Nog schoner schijnt echter de toekomst. De eerste vijftig jaar waren niet gemakkelijk. De eerste kolonisten leefden in volledige isolering; het dichtstbijzijnd spoorwegstation lag dikwijls op honderd kilometer af stand en de naaste buur woonde soms dertig kilometer verder. Maar in de late, korte zomer groeide een goede, harde tarwe en de oogsten ii) goede jaren waren onmetelijk. Er kwamen ook slechte jaren, wanneer hete zandstormen de ak kers deden verdorren en het vee verdorstte. Maar de bodem is zeer vruchtbaar en wanneer binnen af zienbare tijd de grote dam in de Saskatchewan-rivier zal zijn ge bouwd en in het hart van de prairie het 150 km lange stuwmeer zal zijn aangelegd, kunnen hier tienduizen den boeren een nieuw, rijk bestaan Vinden. Sensationele ontwikkeling Reeds doorsnijden „pipelines" voor petroleum en buizen voor Saskatchewan over grote afstanden en de beschaving dringt onophou delijk verder naar het Noorden door. De meest sensationele ont wikkeling brachten echter in de laatste jaren de uraniumvondsten in het hoge Noorden. Nieuwe spoor lijnen lopen thans naar het Atha- baska-meer, aan welks oever „El dorado", de grootste uraniummijn van de wereld ligt. Nog stormachtiger is de ontwik keling in de provincie Alberta. Er leven hier slechts 1.2 millioen men sen, maar men gelooft dat de be volking binnen enkele jaren reeds zal zijn verdubbeld, want petro leum en aardgas trekken vele nieuwe industrieën aan. De provinciale regering viert het jubileum met bizondere trots. Vijf tig jaar geleden bestuurde zij een onherbergzame wildernis met een handvol pelsjagers, nu is zij de rijkste locale regering ter wereld: zij heeft op haar begroting een overschot van 700 milioen gulden. Alberta bouwt de fraaiste stadjes en dorpen van Canada. Nieuwe wereld De nieuwe wereld ontstaat in het Canadese Midden-Westen. Zo jong is deze wereld, dat de Canadese re gering thans pas is gereed gekomen met het in kaart brengen ervan. Steeds nieuwe pioniers trekken naar het Noorden, op zoek naar petroleum en uranium. Vermoed wordt, dat alleen al het oliehou dende zand van Athabaska 250 milliard vaten petroleum bevat. Is het wonder dat men hier uitsluitend optimistische mensen vindt? De geschiedenis van hun nieuwe tehuis is slechts vijftig ja ren oud. De tradities van het moe derland, dikwijls ook de taal, zijn gebleven. Maar uit de nieuwe ge neratie vormt zich een natie, uit vele rassen verenigd, die een schit terende toekomst tegemoet gaat en haar grenzen voortdurend verder naar het Noorden schuift (Nadruk verboden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6