MAGGI Te Brouwershaven worden havengeulen gegraven voor nieuwe keersluis BOUILLON EENS KOMT HET GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJRDAG 28 OCTOBER 1955 - No. 17836 Aanbesteding van berbeplanting heeft plaats gehad functie als voorzitter dezer instel ling. Alvorens deze begroting „onder protest" wordt goedgekeurd dient eerst het bedrag per leerling der O.L. school te worden vastgesteld. Dit geschiedt z.h.st. voor een be drag van f 53,38 per leerling per jaar. De inkomsten der gewone dienst bedragen f 233.094,32; de uitgaven idem. De inkomsten kapi- Woensdagavond kwam de ge- De gemeente is hierdoor genood- taaldienst bedragen f 773.987,40; de meenteraad in openbare vergade- zaakt diverse onmisbare posten te uitgaven f 915.450,33, zodat deze ring bijeen onder voorzitterschap verminderen. N.a.v. de uitvoerige dienst sluit met een nadelig saldo van burgemeester J. L. v. Leeuwen, bespreking der begroting blijkt dat van f 141.462,87. De notulen worden na een kleine de presentiegelden der raadsleden De voorzitter spreekt zijn waar opmerking van de heer A. Duin- worden verhoogd tot f 7,50 per ver- dering uit voor deze begroting, op- houwer goedgekeurd. gadering. gemaakt door de secretaris en zegt Ingewilligd wordt een verzoek De heer p de Moor informeert spijtig te vinden, dat zulke in- van de Stichting „Het Nationaal naar de njeuwe huisnummering, de grijpende wijzigingen moeten wor- Rheumafonds" om een eenmalige kieding der gemeentewerklieden en den aangebracht, in posten welke subsidie van 'cent per inwoner. de zandstr00ier Mevi. Everwijn- van zulk groot belang zijn. Dit vergt een bedrag van f 11.25. v. d. Velde vraagt naar het nut, dat Van de Stichting Scholendlenst s de (ele(oon hMft Wj d gemeenle_ Rondvraag vSkrif werkman Jonker. De voorzitter De heer J. G. Jonker vraagt, of gen van H9 85 teneinde het nade- geett een uitvoe"Se toelichting door het vertrek van de heer Voo- fig saldo te kuAnen dekken van de hier0P. hoogwatermelding ren nog niet moet worden voorzien i.rfiifo tIavp waarbij een telefoon onmisbaar is. in de vacature die hierdoor is ont- win^m iiT dT gemeente wonlt ge- levens is de heer Jonker haven- ataan bij de «1ÜL De voorzitter houden. Ook dit verzoek wordt in- meester zodat diverse inlichtingen zegt dat dit m de eerstvolgende gewilligd met dien verstande dat van bth'en het eiland reeds vooraf raadsvergadering zal geschieden, de subsidie zal worden ingetrokken gevraagd kunnen worden. Ook lijkt De heer A. Duinhouwer infor- indien het aantal leerlingen minder mevr- Everwijn de post, welke is meert, wanneer of het lijkhuisje op wordt dan tien De subsidie zal van uitgetrokken voor de B.I.M.Z. te het kerkhof wordt hersteld, waarop maand tot maand betaald worden. h°°e- °ok hierover volgt een uit- dt voorzitter antwoordt, dat dit Goedgekeurd terugontvangen zijn gebreide discussie met de voorzit- plan nog ter bespreking in Voor een raadsbesluit inzake aangaan ter en wethouder Dekker, in zijn burg ligt. kasgeldlening in 1956 van f 100.000; idem inzake verkoop grond aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente, ter oppervlakte van 420 m2; idem inzake garanderen geldleningen ten behoeve van woningbouw aan de heren H. J. Ringelberg en P. C. Malepaard. Voorts deelt de voorzitter mede dat van G.S. een besluit is ontvan gen inzake het graven der haven geulen m.b.t. de nieuwe keersluis. Burgemeester van Leeuwen noemt het zeer verheugend dat Brouwers haven straks over een keersluis zal beschikken, waarbü het belang niet alleen der havenbewoners maar van de gehele polder Schouwen is gediend. Verder deelt de voorzitter mede dat de aanbesteding heeft plaats gehad van de herbeplanting dei- gemeente. Ingeschreven werd door de fa. J. C. Braber en P. de Jonge te Renesse voor f 18.909; door de fa. Krinkels te Wouw voor f 9.970 en door de heren M. de Moor en J. Bolkenbaas te Brouwershaven voor f 3.500. Z.h.s. wordt de brandweerveror dening betreffende de organisatie en beheer hiervan goedgekeurd. Ingevolge art. 126 lid 4 van het Wegenverkeersreglement wordt de herziening der verkeersmaatrege len vastgesteld. De voorzitter deelt n.a.v. dit punt mede, dat er slechts één wijziging zal worden aange bracht en wel dat het huidige bord bij de ingangen van het Slingerbos zal worden vervangen door een bord „voetpad", hetgeen dezelfde verordening behelst als thans. Tot vertegenwoordiger naar de vergadering van de N.V. Waterlei ding Mij. „Schouwen-Duiveland" wordt aangewezen de heer R. J. v. d. Wekken. Aangekocht wordt een tweetal krotten in de Nieuwstad, ter ver breding van de weg aldaar. Het be treft hier een pand van de heer J. Grootjans dat wordt aangekocht voor de som van f 300; het andere pand is eigendom van de heer J. Dekker, dat wordt aangekocht voor f 400. Eertijds werd in principe beslo ten een stuk grond ter grootte van 872,75 m2, gelegen in de Nutspolder, te verkopen aan de Geref. Kerk al hier, voor de prijs van f 5,50 per m2. Daar de grond ter plaatse in de uitgifteprijs is vastgesteld op f 7,50 per m2 en de Geref. Kerk binnen kort wil beginnen met de bouw van een nieuwe kerk op deze grond, be sluit de raad, in afwachting op de goedkeuring van deze uitgifteprijs in 't uitbreidingsplan, voornoemde grond te verkopen aan de Geref. Kerk voor de prijs van f 7,50 per m2. Begroting 1956 Hierna wordt de gemeentebegro ting 1956 aan de raad aangeboden. Alvorens deze hoofdstuksgewijs be sproken wordt, geeft de voorzitter een uitvoerige toelichting hierop. De begroting, zoals ze thans is op gesteld, behoeft een dringende ver andering. N.a.v. een schrijven van de minister van Binnenlandse Za ken is men thans gedwongen deze begroting reeël sluitend te maken. Gouden slagersring voor een hapje Op de nationale slagersvakten- toonstelling „Vlees is kracht" in de Harmonie te Groningen is de Gou den Slagersring 1955 uitgereikt aan mevr. Henriëtte Poels-Jans sen uit Roermond. De gouden sla gersring is de grote slagersprijs van Nederland en de drager (draagster) wordt gestempeld tot de vakman (-vrouw) bij uitnemendheid. In de ring is een Nederlands wapen ge graveerd met de woorden „Je Main- tiendrai". De voorzitter van de wedstrijd- commissie, de heer B. van der Eyk, heeft meegedeeld, dat mevr. Poels de onderscheiding dit jaar kreeg omdat zij een nieuw artikel, op zeer aantrekkelijke manier verpakt, in de handel heeft gebracht, nl. diver se smakelijke hapjes verpakt in plastic doosjes. HAAMSTEDE „Schouwse schoonheid" werd vertoond te Bergen-op-Zoom Alle belangstelling van volle zaal Daartoe uitgenodigd door de Har- Zoom aan en sprak ook de hoop uit monie „Concordia" en de „Markie- dde ontstane vriendschapsban- zen drumband" uit Bergen op Zoom de" bestendigd zouden worden. L T Vermeld dient nog te worden dat nan □lachten de heren Jac. v. d. Berge avond ook werd biieewoond i I D 0 D t a%on° OOK wei a Dijgewoona hchting van de bedrijven in het al- en J. P. C. Boot Zaterdag een be- door eender directeuren van de en en van ieder bedrijt atzon. N.V. „Agfa-Foto te Arnhem, die Eerlijk toestemming had gegeven voor analyse. Voorzitter van deze com missie is dr. A. Vondeling te Leeu warden, voorzitter van de Vereni ging van Landbouwboekhoudbu- reaux, en secretaris ir. J. M. A. Penders te 's-Gravenhage, secreta ris van de landelijke Landbouw- voorlichtingsraad. De commissie heeft tot taak de landelijke Landbouwvoorlichtings- raad van advies te dienen over de mogelijkheid de landbouwboek- houdbureaux dienstbaar te maken aan de bedrijfseconomische voor- en J. P. C. Boot Zaterdag een be zoek aan deze verenigingen ter ge legenheid van de leden- en dona teursavond, waarbij niet minder dan 600 personen aanwezig waren. deze projectie-avond. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter van „Concor dia" in het bijzonder de Haam- steedse gasten en herinnerde aan de deze zomer in Burgh en Haam- Conferentie grond- en pachtzaken De Ned. Chr. Boeren- en Tuin- Wetenschap en Techniek de'sbond houdt op 18 en 19 Nov. m r het confertie-oord „Woudschoten Schotelvormige vliegtuigen bij Zeist een conferentie over grond en pachtzaken. •Ten einde een stroom van berich- Op de eerste dag van de bijeen- a».*en over „vliegende schotels" te komst zal de voorzitter van de stede'"ontstane vriendschapsbanden voorkomen, heeft de Amerikaanse bond, de heer Chr. van de Heuvel tijdens het bezoek dat bovenge- luchtmacht bekend gemaakt, dat zij uit Leiden, spreken over „Behan- noemde verenigingen brachten ter spoedig toestellen in de lucht zal deling van uitspraken die verband gelegenheid van de winkelweek. Bij brengen die op schotels gelijken, houden met de Wet Vervreemding dit bezoek hadden de toen aanwe- Zo zullen proeven worden genomen Landbouwgronden". Des middags zige leden genoten van de schoon- met een schotelvormig toestel van volgt een inleiding van mr J. van heid van Westelijk Schouwen. Aan de „Avro Limited of Canada" en Andel uit Oosterbeek over „Behan- de leden en donateurs die niet mee met bet eerste straalvliegtuig dat deling en bespreking van uitspra- verticaal kan opstijgen, eerr pro- ken der pachtkamers". duct van de „Ryvan Aeronautical Corporation" uit Californië. geweest waren, kan iets hiervan nu ook. worden geboden door de ver toning van „Schouwen's Schoon heid". Na het muzikale gedeelte van deze avond werd deze mooie serie keuren-diapositieven vertoond. De heer v. d. Berge wees er daarbij op dat het voorheen vergeten eiland" door de ramp meer bekendheid kreeg en nu steeds meer bezocht wordt. Hij bracht ook dank aan de middenstandsvereniging en V.V.V. Burgh-Haamstede, die opdracht ge geven hadden door middel van deze projectie de vriendschapsbanden te Bergen op Zoom te gaan verstevi gen en zo mogelijk uit te breiden. Vol aandacht „wandelde" de zaal in gedachten mee door Schouwen's mooie Westhoek en toen de heer v. d. Berge in zijn slotwoord dankte voor de buitengewone belangstel ling, alsmede voor de hartelijke ontvangst en de hoop uitsprak op Tijdens de morgen van de tweede dag zal het Eerste Kamerlid, prof. mr W. Rip uit Bennekom, spreken over „Behandeling en bespreking van het ontwerp Pachtwet". LAND- en TUINBOUW Landelijke adviescommissie voor bedrijfseconomische analyse HAAMSTEDE ingesteld cojxecte voor het P.I.T. De landelijke Landbouwvoorlich- heeft in onze gemeente f 65,18 op- tingsraad is overgegaan tot instel- gebracht. Ons werd verzocht de ge ling van een landelijke adviescom- vers, zowel als de collectanten dank missie voor bedrijfseconomische te zeggen voor het mooie resultaat. Personenvervoersorganisatie vraagt wettelijke regeling autorijscholen Aantal aanvragen om rijbewijzen steeds groeiende een „tot ziens", verkreeg hij een organisaties voor het personenver- daverend applaus. De voorzitter van „Concordia" bood hierna de heren Boot en v. d. Berge een fraaie ets van Bergen op RADIONIEUWS Klankbeeld over de vluchtelingen voer heeft een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met betrek king tot de regeling van het auto- en motorrijschoolbedrijf. Hieraan is het volgende ontleend. De Federatie van Nederlandse droeg, terwijl verwacht wordt, dat dit aantal voor het jaar 1955 circa 300.000 zal bedragen. Ondanks zijn grote betekenis zijn voor het auto- en motorrijschool- bedrijf van overheidswege nog geen eisen gesteld. Naar schatting zijn in ons land thans circa 1600 auto- en motorrijscholen gevestigd. De bijzonder grote vraag naar auto- en motorrijlessen doet het In de afgelopen weken is de aantal scholen met de week toene- steeds toenemende onveiligheid van men. Aangelokt door de omstan- Op Zondag 30 October a.s. zal de het wegverkeer in het brandpunt digheden, dat aan geen enkele eis K.R.O. als gezamenlijk programma van de belangstelling komen te of voorwaarde voldaan behoeft te qver Hilversum I (402 meter) een staan en wordt allerwege op het worden, zijn velen er toe overge- klankbeeld uitzenden onder de titel tot stand brengen van grotere vei- gaan zich in deze branche te ves- IjParia's in de vrije wereld". Dit ligheid aangedrongen. Het valt op, tigen. Het moet dan ook uitgesloten klankbeeld geeft een indruk van dat daarbij in verhouding weinig worden geacht, aldus adressanten, het huidige vluchtelingenprobleem aandacht wordt geschonken aan de dat op deze wijze goede weggebrui- im Oostenrijk, gezien vanuit de ac- betekenis van het onderricht in kers gekweekt kunnen worden, tie „De vluchteling wacht op uw auto- en motorrijden. Geen enkele veiligverkeersactie zal sleutel.die thans in ons land Uit de statistieken is gebleken, geheel kunnen slagen, indien de de aandacht voor dit vraagstuk op- dat het aantal personen, dat in het huidige situatie in het auto- en eist. Dit klarfkbeeld is samenge- bezit wenst te komen van een rij- motorrijschoolbedrijf blijft voort- steld door de heer F. Wijsen. bewijs in 1954 ruim 253.000 be- bestaan. Ingezonden mededeling De eerste radiografisch overgebrachte - foto van president Eisenhower genomen in het Fitzsimmons hospitaal te Denver, terwijl de president een luchtje schept, gezeten in een rolstoel. Blijkens het opschrift op zijn borst gaat het hem „Veel beter - dank U!" Stad en Provincie Gouden jubileum „Nu met Hope" De zangvereniging „Nu met Hope" te Burgh kwam in de zaal van hotel de Koster bijeen om op bescheiden wijze het 50-jarig bestaan der ver eniging te herdenken. De voorzitter, de heer T. L. Jon ker, welke in 1905 tot de oprichters behoorde en steeds lid der vereni ging is geweest, gaf een résumé van de voornaamste gebeurtenissen ge durende de halve eeuw; program ma's en foto's uit lang vervlogen tijden kwamen nog eens ter tafel en hadden gretige belangstelling. De voorzitter bracht in herinnering hoe vijftig jaar geleden wijlen de heer P. A. Hubregtse, destijds hoofd der school te Burgh, als bekwaam koorleider jarenlang leiding heeft gegeven, later opgevolgd door wij len de heer J. M. Rademaker, welke het koor tot een hoog peil wist op te voeren. Tot voor kort was het de heer J. Kupery, die het koor steeds hoger opvoerde. Door het vertrek van laatstgenoemde is men enige maanden van leiding versto ken geweest; inmiddels werd hier in voorzien en berust de leiding bij de heer Roseboom van Renesse. Onder zang en spel, besloten met een dansje, bleef men tot midder nacht gezellig bijeen. 'De collecte voor het P.I.T. heeft opgebracht f 23,56 en die voor de Zeeuwse collecte f 20,86, waarbij dank wordt gebracht aan de ge vers en de collectanten die hieraan hebben meegewerkt. SCHARENDIJKE Ledenvergadering Chr. Nat. Kleuterschool vereniging In de kleuterschool alhier vond de ledenvergadering plaats van de Chr. Nat. Kleuterschoolvereniging, onder voorzitterschap van de heer L. F. van Wijck. De belangstelling was niet groot, waarover de voor zitter zijn spijt betuigde. In het jaarverslag van de secre taris, de heer T. de Vlaming, wordt herinnerd aan de giften, die van allerlei kanten ontvangen zijn om de opening van de kleuterschool mogelijk te maken. In het bijzon der wordt gememoreerd de schen king van de prachtige inventaris door de Zweedse vereniging „Rad- da Barnen". Tevens wordt vermeld dat de hoofdleidster mej. C. W. van der Veen ontslag heeft gevraagd uit haar betrekking. De penningmeester, de heer M. van der Linde, geeft hierna een overzicht van de financiën over het gedeeltelijke kalenderjaar. De re kening sluit met een batig saldo. De voorzitter geeft hierna een verhandeling over de wet op het kleuteronderwijs, in het bijzonder wat betreft de vergoedingen die zullen worden genoten, wanneer de wet per 1 Januari 1956 in werking treedt. Enkele nadien gestelde vra gen worden tot tevredenheid be antwoord. Besloten wordt de ouders te Looperskapelle op te wekken hun kleuters zoveel mogelijk naar dc school te zenden. Wanneer daar voor de kleuterschool voldoende belangstelling bestaat, kan getracht worden om een vervoersgelegen- heid in het leven te roepen. In de vacature-Kuitert in het be stuur wordt niet direct voorzien. Deze bestuurszetel zal worden ge reserveerd voor de nieuwe Geref. predikant ds. Kampert, die in De cember a.s. naar Scharendijke komt De suggestie van het bestuur om in de vacature-de Vlaming te voor zien door benoeming van een vrou welijk lid mislukt, daar de betrok ken candidate haar benoeming niet wenst te aanvaarden. Hierna wordt gekozen de heer H. Bouwman. In de pauze werd de kleuter school bezichtigd. De vergadering wordt met dankgebed door de voor zitter gesloten. ]i'i> it*% li li Wh, üUIJI PRIJS PER DOOSJE a 2 TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN: 28 Ct ZO ZUIVJER ALS GOUD FEUILLETON 14 door HENK VAN HEESWIJK „Uw kaartje alsjeblieft mijnheer". Ruw werd hij uit z'n mijmering opgeschrikt. De conducteur van de boot stond voor hem met de kaart jestrommel in de ene hand en de tas in de andere. De kniptang bun gelde heen en weer over de glim mende knopen van zijn uniformjas. Verstrooid haalde hij z'n porte- monnaie voor de dag en gaf de man het vervoerbewijs. Deze bekeek het even en gaf het toen weer terug. „Het is niet meer geldig, mijn heer. 't Is een dagretour van giste ren, retours zijn alleen maar gel dig op de dag van afgifte". Geert schrok. Hij had niet vol doende geld bij zich om opnieuw de overtocht te betalen. Wat moest hij nu doen? Lieve help, wat een verdraaid ellendig geval toch „Maar", trachtte hij de man te vermurwen, „ik heb gisteravond door het onweer de laatste boot ge mist. Zodoende was ik gedwongen om op het eiland te overnachten". De conducteur haalde de schou ders op. „Dat is heus niet onze schuld, mijnheer. We zijn zelfs gis teravond nog enige minuten over tijd van Texel vertrokken. Ik kan er niets aan doen, maar uw kaartje is nu waardeloos geworden". Wanhopig haalde hij z'n porte- monnaie uit de zak. „Ik vrees, dat ik niet genoeg geld bezit om een kaartje te kopen. Ik heb ook nog een fiets aan boord. Hoeveel is dat samen?" „Zestig cent enkele reis en zeven stuivers voor de fiets". Geert telde het geld, dat hij in zijn portemonnaie had, maar hij kwam niet verder dan 46 cent. Half afwezig ging hij in de andere zak ken van z'n jas zoeken, hoewel hij wist, dat er geen geld in kon zitten. Z'n ganse bezit zat immers in z'n portemonnaie! Plotseling voelde hij een papiertje in zijn regenjas. Stom verbaasd haalde hij er een zilver bon van een rijksdaalder uit en keek beurtelings de conducteur en het waardebiljet aan. „U schijnt nog een achterdeurtje te hebben, mijnheer", zei deze lachend. „In ieder geval een mee vallertje". Zonder te spreken overhandigde hij het geld en nam werktuigelijk het kaartje en het wisselgeld in ontvangst. Hoe kwam die rijks daalder nu in hemelsnaam in zijn jaszak? Tevergeefs pijnigde hij z'n her sens af. Met de beste wil van de wereld kon hij op 't moment maar niet begrijpen, hoe dat zilverbon netje in zijn regenjas was gekomen. Thuis had hij circa een daalder meegenomen en dat had hij immers in z'n portemonnaie gestoken. Zou z'n moeder misschien? Neen, dat was uitgesloten. Wanneer zij hem een extraatje toestak, gaf ze 't hem altijd met de raad er zuinig op te zijn en 't niet te verliezen. Moeder was veel te secuur om het zo maar los in de zak van zijn regenjas te stoppen. Bovendien was de jas al achterop de fiets gebonden, toen hij van huis wilde vertrekken en toen zat het er in geen geval in. De jas had hij pas aangetrokken, toen het gisteravond was gaan regenen. Hij had hem immers drijfnat in het café van Blonde Nel opgehangen. Blonde Nel Als een bliksemflits schoot het door z'n brein! Die had dat geld in zijn jaszak gedaan. Niemand anders dan zij kon het gedaan hebben, want de jas had de gehele nacht in de zaal gehangen. Zij wist natuur lijk, dat hij niet veel geld bezat en uit medelijden had ze hem dat geld mischien gegeven. Een kleur van schaamte vloog over de wangen, toen hij dit overdacht. Natuurlijk zou hij die rijksdaal der terugsturen! Hij wilde geen aalmoezen. Zodra hij werk had, zou hij het geld oversturen! Zodra hij werk hadHoe lang kon dat nog durenHij zuchtte. Hoeveel weken was hij nu al ge dwongen tot leeglopen. Van de ene baas naar de andere, smekend om werk en overal afgewezen. Hoe lang nog Den Helder kwam in zicht. De telegraaf rinkelde en de machines stopten. Langs de boot voeren een paar zeilscheepjes met jongelui in fleurige kleding. De een vacantie, de ander werkloos Wanneer zou Blonde Nel dat geld in z'n zak gedaan hebben? Dat moest gisteravond gebeurd zijn, toen de zaak gesloten was en hij reeds op bed lag, onbewust van haar weldaad. Ondanks z'n som bere stemming moest hij toch even lachen. „Ze was een goed vrouwtje, maar toch ook een gevaarlijk vrouwtje". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5