Koningin en Prins per vliegtuig in Suriname aangekomen Gommissie van rapporteurs voor handhaving van militaire kracht Zeeuwse Kamer van Koophandel gaat onderzoek naar Deltaplan subsidiëren DE ZIERIKZEESCHE COURANT Franse Premier stelt weer vertrouwenskwestie De hulp aan minder ontwikkelde gebiedensonccl bezuiniedku"o^n- VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 No. 17836 - 112e Jaargang ziKiïiK/ii: sein; m nik uws bode A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meandert bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Loss© nummer» 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) II,-*- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eerste Nederlandse Kinderboekenweek geopend Prinses Margriet onder de aanwezigen In het nieuwe De la Mar Theater te Amsterdam is de eerste in Ne derland te houden Kinderboeken- stemmen voorrang aan deze motie. wee^ geopend. Socialistische motie van wantrouwen Premier Faure van Frankrijk betreurt, dat de „regering de hui- heeft na een Woensdag in de Na- dige moeilijkheden niet aan kan, tionale vergadering gehouden de- de vrede in Noord-Afrika niet kan bat over de algemene politiek van herstellen en de sociale rechtvaar zijn regering, dat tot in de nachte- digheid niet wil verzekeren". De lijke uren voortduurde, opnieuw de vergadering gaf met 289 tegen 286 vertrouwenskwestie gesteld. Van daag (Vrijdag) wordt de stemming hierover gehouden, in een vergade ring van de Assemblee die te tien uur des ochtends begint, nadat de leiders der fracties gelegenheid hebben gehad om hun stem toe te lichten. van°wantrouwenh|i^ediend? waar- °.pie za.1 op 2 November aanstaande dige bezoekers gericht openings in gezegd werd, dal de vergadering MJ.'Y/*1!iVr?I7n Jkr?n!ngs.!fe^t ^ffrc.n' woord, nadat hij eerst in het bij- Na de dood van keizerin Zauditu in zander de' vertegenwoordiger van April 1930 tot keizer uitgeroepen, de minister van Onderwijs, Kun- wercl hij namelijk op 2 November s^en en Wetenschappen, dr. J. Huls van dat jaar tot keizer gekroond. kev> had weikom geheten. Hij ver- Haile Selassie is in 1892 te Har- tejcje hierbij o.m. dat indien de rar in Ethiopië geboren. Hij is een ouders van de jeugdige aanwezigen, achterkleinzoon van koning Sahela oncier wie zich ook prinses Mar- Selassie van Sjoa en een zoon van gldet bevond, deze week tot de aan- commandant Has Makonnen, de rechterhand van koop van een kinderboek zouden overgaan, zij in het bezit zullen worden gesteld van een door Piet Voor een grotendeels met kin deren gevulde zaal sprak de heer W. J. Schouten, voorzitter van de sectie Propaganda voor het kinder boek van de Commissie voor de T„ T. collectieve propaganda van het Glze;r aG Selassie I van Ethi- Nederlandse boek, een tot de jeug- Zilveren kroningsfeest Haite Selassie De vrijlating van generaal Sepp Dietrich Protest van Amerikaanse zijde Timothy Murphy, van de Amerikaanse oudstrijders- keizer Menelik. organisatie „Veterans of Foreign Zijin eerste onderwijs kreeg hij Wars", heeft bij de Amerikaanse op een Franse missieschool, minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, geprotesteerd tegen de vrijlating van de vroegere y, Duitse S.S.-generaal Sepp Dietrich. Dietrich werd in Juli 1946 door y een militair gerechtshof veroor- X deeld tot levenslange gevangenis- y straf wegens het laten doodschieten Taxi gevraagd van meer dan honderd gevangen genomen Amerikaanse soldaten tij- dens het Duitse kerstoffensief in de Ardennen in December 1944. De vrijlating van Dietrich uit de A gevangenis te Landsberg in Duits- y land is afgelopen Maandag bekend Y gemaakt. Eisenhower-boodschap :j: voor Genève In een verklaring voor de pers heeft president Eisenhower Woens- dag de Sowjet-Unie uitgenodigd te Genève dezelfde verzoeningsge- y. zindheid te tonen als die, waardoor .j. de Amerikanen zijn bezield, ten- einde de grondslagen voor vrede en vooruitgang te leggen „waarop de gehele wereld wacht". De wereld hoopt, dat de confe rentie van regeringsleiders van Juli van dit jaar, een „nieuwe geest" heeft geschapen, die het mo gelijk maakt in de toekomst op lossingen voor de internationale vraagstukken te vinden. Of dit in derdaad zo is, moet uit de komende conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken der „Grote Vier" blijkèn, aldus de Amerikaanse pre sident. Een Amerikaanse burger heeft in Rabat grote op schudding veroorzaakt, toen hij Donderdagochtend vroeg terugkeerde van een feest. Om een taxi te krijgen schoot hij vijf revolverschoten af. Toevallig bevond hij Worm ontworpen kleurige plaat. Tevens werd op deze middag de prijs uitgereikt voor „het kinder- X boek van het jaar", die voor 1954 in het bezit komt van de schrijfster X van kinderboeken mevrouw A. Rut- gers vander Loeff-Basenau voor X. haar boek „Lawines razen". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui- zich tenlandse Zaken heeft op desbe- uoor het grootste hotel van treffende vragen tegenover journa- de stad, waar een van de X listen verklaard, dat de Ameri- leden van de Troonraad, de Berberleider Si Tahar Ou Assou, logeerde. De lijfwacht van het stamhoofd ging on middellijk tot actie over, rende de straat op en sloeg de Amerikaan bewusteloos. Toen deze weer bij kwam, waren er heel wat woorden nodig om de situatie op te helderen. kaanse regering sinds 12 October opnieuw inlichtingen heeft ontvan gen betreffende een benadering van Israël door het Sowjet-blok met betrekking tot de levering van wa pens aan dit land. Het Amerikaanse consulaat te Hongkong heeft meegedeeld dat Donderdag te Hongkong wederom twee Amerikanen worden verwacht die in communistisch China wegens spionnage gevangen hebben geze ten. H.M. de Koningin heeft bij haar bezoek aan Oranjestad op Aruba een bezoek gebracht aan het San Pedro hospitaal, waar Zij op deze foto een kijkje neemt bij de bedlegerige patiënten. Grootse ontvangst in feestvierend Paramaribo Eventueel andere taak voor Nationale Reserve Onderstaande opmerkingen zijn gende toekomst opent. Gevraagd ontleend aan het voorlopig verslag wordt verder of SHAPE de Neder- van de Commissie van Rapporteurs landse divisie lager klasseert dan uit de Tweede Kamer over de be- de Nederlandse autoriteiten, groting van het ministerie van Oor log over het jaar 1956. De Nationale Reserve Vele leden vroegen zich met be- De commissie verklaarde dat zo- zorgdheid af, of de Nationale Re- De Algemene Vergadering van de e" Recordbedrag voor minder ontwikkelde gebieden Verenigde Naties heeft haar^ed- w^Oost -n ^verdeeld hou- moet worden geacht om als vol. far - een Record dingende zaak waardig onderdeel van de territo- van 3Tmïïlioen dollar - een record dwingende zaaK voor de NAVO- riale verdediging te kunnen wor- cijfer - te besteden aan het pro- den beschouwd en of in de huidige gramma 1956 voor technische hulp- te handhaven. Sommige leden ver- structuur dit peil wel ooit zal kun- klaarden het nodig te achten dat in nen -worden bereikt. Deze leden Dp veraaderine heeft verder haar die regionen van SHAPE, waarin waren van oordeel, dat bij hand bezorgdheid uitgedrukt over het beslissingen worden genomen om- havjng van ^e aan dit onderdeel feit dat men er dit jaar niet in ge- t!'ent de wijzigingen in de oorlogs- toebedachte taak belangrijke ver slaafd is het vastgestelde bedrag voering, ook de kleine landen mee- beteringen noodzakelijk zijn en, zo van 4 200 000 dollar voor het vluch- spreken. dit niet mogelijk is, dat dan aan de telingenfónds bijeen te brengen; In verband met het feit, dat een Nationale Reserve een andere taak tot op heden is in totaal door de groter deel van het beschikbare be- moet worden toegewezen, regeringen een bedrag van 2.543.640 drag voor de defensie, nodig is voor De toeneming van het burgerper- dollar toegezegd, het personeel, is het de vraag of op soneel bij het ministerie van Oorlog De hoge commisaris voor de deze wijze Nederland metterdaad en bij dat van Marine, wordt kort- vluchtelingen Van Heuven Goed- de bijdrage levert in NAVO-ver- weg ontstellend genoemd, hart werd gemachtigd zijn pro- band welke het heeft aanvaard. De Inzake de kostwinnersvergoeding gram voor hervestiging van de vraag is verder tot welke prijs Ne- wordt een tweetal systemen ter be- 70 000 nog in kampen vertoevende derland zal kunnen voortgaan de oordeling voorgesteld, vluchtelingen voort te zetten. Van bijdrage op de lange duur te le- vele leden vroegen naar aanlei- Sowjet-zijde werd aangedrongen op veren. ding van de mededeling van de mi- reoatriëring De alêemene indruk is dat vrij- nister, dat de mobilisatie-opslag een p wel in alle categorieën nog een te- waarde van ongeveer negen mil- De Amerikaanse marine heeft kort aan geschoold personeel is. üard vertegenwoordigt, of en, zo Woensdag bekend gemaakt dat een Vooral in de technische sector is dit ja, hoeveel verouderd materieel tot vijfde vliegdekschip van de „Forre- tekort zorgelijk. Gelet op de lage deze opslag behoort. Gaat de be- stal"-klasse (60 000 ton) zal worden salariëring, wordt niet de ministe- windsman er wel tijdig toe over om gebouwd op de werven van de riële opvatting gehuldigd, dat de met betrekking tot het verouderde New York Shipbuilding Corpora- opleiding tot beroepsonderofficie- materieel, dat dus geen oorlogsbe- tion" in Camden, New Yersey. ren zulk een goede en bevredi- stemming heeft, schoon schip te maken? Hierdoor zou wellicht zo- wel op het aantal opslagplaatsen als op het daarbij betrokken per- Nederland draagt 760.000 dollar bij Te New York is Woensdag de jaarlijkse bijeenkomst gehouden, waarop bekend wordt gemaakt hoe veel de respectieve landen willen bijdragen tot het program der V.N. voor technische hulp aan minder ontwikkelde gebieden. 61 landen zeiden toe, in totaal ruim 28 milli- oen dollar te zullen bijdragen voor het program voor 1956. Hoewel dit bedrag ongeveer 100.000 dollar meer is dan vorig jaar door 73 landen werd bijeengebracht, blijft het toch drie millioen dollar beneden het gestelde doel. Ook het feit, dat een aantal landen zijn bijdragen la ter bekend zal "maken, zal waar schijnlijk niet kunnen verhinderen dat het totale bedrag beneden de gestelde 31 millioen dollar blijft. Nederland zegde 760.000 dollar - 100.000 dollar meer dan vorig jaar- toe, terwijl België een bedrag van 437.000 dollar - een verhoging varr 100.000 dollar - zal bijdragen. Span je zal dit maal voor het eerst een bijdrage leveren - 10.000 dollar. In Ltineburg is door de pro cureur-generaal een voorbereidend onderzoek geopend naar de zaak van Willem Polak, een der zeven oorlogsmisdadigers, die met Kerst mis 1952 uit de gevangenis van Breda zijn gevlucht. De Nederland se regering heeft de uitlevering van Polak, die in West-Duitsland is ge arresteerd, gevraagd. Polak was schuldig bevonden aan het doden van drie Nederlandse verzetslieden en medeplichtigheid aan de terecht stelling van een vierde. Het voor bereidend onderzoek betreft deze punten. Donderdag zijn H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard per vlieg tuig van St. Maarten - waar zij en kele vacantiedagen hebben doorge bracht - op het veelomstreden vliegveld Zanderij aangekomen. Verfrist en gebruind arriveerde het Vorstenpaar op Surinaamse bodem. De begroeting op het vliegveld vond plaats door een delegatie met als hoofd gouverneur Klaasesz. Na de ontvangst volgde een zeer plech tige begroeting door de oudste in woners van Suriname: de Indianen, waarvan er nog ongeveer 3.74)0 in Suriname leven. Na.-een rit van ongeveer drie kwartier door een tropisch land schap kwam het Vorstenpaar met gevolg te Domburg, waar werd in gescheept op de „Willem van der Zaan", die de passagiers naar Pa ramaribo bracht. Aan boord be vonden zich talrijke Surinaamse autoriteiten. Bij de nadering van Paramaribo klonken 35 saluutschoten, afgege ven door batterijen, opgesteld bij fort Zeelandia. Duizenden bewoners van Paramaribo stonden langs de waterkant. Vlaggetjes, ballonnetjes en gejuich gingen de lucht in toen het toegestroomde publiek het Vorstenpaar te zien kreeg. Een jeugddelegatie bood na de ontscheping bloemen aan. Gezon gen werd het Surinaams volkslied: „Suriname's trotse stromen". Door een erehaag van 500 padvinders begaven Koningin en Prins zich in de calèche naar het Gouverne- Bekentenis in Zeister moordzaak De 28-jarige fabrieksarbeider C. B. uit Zeist die Dinsdag is aange houden omdat hij ervan werd ver dacht op Woensdag 12 October des avonds te Zeist de 22-jarige leer ling-verpleegster mej. W. van S. te hebben aangerand cn daarna te hebben vermoord, heeft Donder dagochtend bekend. B. heeft tijdens het langdurige verhoor hedenmorgen een bekente nis afgelegd en onmiddellijk daar na zijn bekentenis herhaald tegen over de commissaris van politie te Zeist. Nadere bijzonderheden konden gistermorgen nog niet worden ver kregen. Senegalese troepen hebben ge schoten op te Marakesj voor terug keer van ex-sultan Ben Joessef be togende Marokkanen. Er wordt ge meld dat twee personen werden ge dood en vier gewond. mentshuis, waar de begroeting plaats vond. De avond van de eer ste dag in Suriname werd besloten met een grandioze receptie in de audiëntiezaal van het Gouverne mentshuis. De Merapi werkt gevaarlijk De werking van de vulkaan de Merapi wordt thans gevaarlijk be schouwd. Dagelijks hebben gemid deld 200 aardstortingen plaats, die thans niet, zoals voor kort het ge val was, in twee richtingen stro men, doch minstens 8 dessa's be dreigen. Op twee plaatsen zijn gloedwolken ontstaan, gepaard met lava, waarbij soms ook asregens optreden. In de randbossen ontstaan her haaldelijk branden. De autoriteiten hebben voorzorgen genomen, doch slaan met bezorgdheid gade, hoe een deel van de bevolking dagelijks nog gras snijdt in de gevaarlijke zóne. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's x v Denk nieudal de gelegenheid X. X tweemaal aan uw deur zal X kloppen. y Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; overwegend matige wind uit Westelijke richtin gen; na in de nacht plaatselijk lichte en hier en daar mogelijk zware nachtvorst, overdag dezelfde temperaturen als Donderdag of iets hogere. 29 Oct. Zon op 7.29, onder 17.21. Maan op 16.07, onder 5.12. Volle maan: 31 October te 7.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 Oct. 1.35 v.m. 13.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 Oct. 1.00 v.m. 13.24 n.m. Prinses Margaret en haar Koninklijke functie De „Times" heeft, commentaar leverend op de kwestie Prinses Margareth-Peter Townsend, in een hoofdartikel geschreven, dat Prin ses Margaret, wanneer zij zou be sluiten tot een huwelijk met de ge scheiden Peter Townsend, onher roepelijk uitgesloten zou worden van haar koninklijke functie. Zij heeft evenwel het recht, aldus het blad, een last, welke haar te zwaar is, af te leggen en zich in het par ticuliere leven terug te trekken. Reagerend op dit artikel van de „Times" vraagt de liberale „Man chester Guardian" zich echter af, of een algehele uitsluiting uit de ko ninklijke kring van Prinses Marga ret, ingeval van een huwelijk met Townsend, inderdaad wel nodig zou zijn, en wat eigenlijk de mening van het volk, uit democratisch oog punt gezien, hierover is. Emigrantenschip vertrokken 824 emigranten gingen gisteren met de „Waterman" het grote avontuur tegemoet, dat hen naar een nieuw vaderland voert. Onge veer 300 hunner - vrijwel uitslui tend alleen reizende jonge mensen - hebben Nieuw Zeeland gekozen, de anderen gaan naar Australië. Het s.s. „Waterman" neemt de rou te via Willemstad en het Panama kanaal, doet eerst Wellington aan in Nieuw Zeeland en heeft Mel- bournne en Freemantle als eindha- vens. De luchtvaartmaatschappij „United Airlines" in de Verenigde Staten, die alleen een binnenlands luchtnet in de V.S. heeft, heeft me degedeeld dat zij dertig Douglas DC-8 straalverkeersvliegtuigen be steld heeft. Met deze bestelling is een bedrag gemoeid van honderd vijf-en-zeventig millioen dollar. Zij is de" grootste bestelling die ooit op een 'burgervliegtuig is gedaan. Volgend jaar electrische treinen op de Zeeuwse lijn Dc directeur der Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij ir T. Michielsen, heeft tijdens een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, die te Goes is gehouden, een rede gehouden over dc technische en economische as pecten der electriciteitsvoorziening. In antwoord op een vraag deelde hij mede dat de Nederlandse Spoor wegen reeds per 1 November 1956 met electrische treinen op de Zeeuwse lijn willen gaan proefrij den, om dan op 1 Januari 1957 de dienst op deze lijn geheel met deze treinen uit te voeren. Voorts deelde hij mede dat het, mede tengevolge van de steeds stij gende stroomafneming, noodzake lijk is dat binnen drie jaar een derde machine in de centrale Zee land wordt bijgeplaatst. Verwacht moet worden dat over zes jaar een vierde eenheid een plaats zal heb ben gevonden in de nieuwe cen trale. De productiviteit in het bouwbedrijf In de vergadering werd voorts de begroting 1956 met een batig slot van f 29.500 vastgesteld. Bij de ar- tikelsgewijze behandeling besprak men uitvoerig de vraag of de pro ductiviteit in het bouwbedrijf ook in Zeeland kan worden opgevoerd. Men zal nagaan welke stappen in deze richting genomen kunnen wor den. Een deel van het batig saldo zou voor onderzoekingen op dit ter rein gebruikt kunnen worden. Voor gesteld werd een dergelijk onder zoek te doen geschieden in samen werking met het E.T.I. (Economisch Technisch Instituut) in Zeeland. De heer Kammeraad zegde toe deze suggestie te zullen bespreken in de Vereniging van Kamers van Koop handel. Tegenover het yerzoek, een sub sidie aan de zgn. „Commissie van dertien" te Yerseke te overwegen, als bijdrage in de hoge kosten van onderzoek naar de gevolgen van de afsluiting der zeegaten, stond de vergadering sympathiek. Een lid deed de suggestie een veelzijdig sa mengestelde commissie in het leven te roepen die zou kunnen zorgdra gen voor de noodzakelijke voorlich ting aan het Zeeuwse bedrijfsleven met betrekking tot de aanpassing aan de gevolgen van het Deltaplan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1