da., ko Studieconferentie op ,.Woudschoten van werkers voor blinden Een brok vluchtelingenleed in oude kazerne te Oostenrijk mt tie nieuwe EENS KOMT HET GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 - No. 17835 Het gaat om aanpassing aan de maatschappij Stad en Provincie VLUCHTELINGENCOLLECTE TE ZIERIKZEE LAND- en TUINBOUW In het conferentie-oord „Woud- schoten" te Zeist is een studiecon ferentie gehouden voor werkers voor de blinden, belegd door de stichting „Het Nederlands Blinden wezen". De bijeenkomst, welke onder lei ding stond van de heer W. C. A. Riem Vis, voorzitter van genoemde stichting, duurde drie dagen, tij dens welke verschillende inleidin gen werden gehouden, waarna de onderwerpen werden besproken in discussiegroepen, voordat in de plenaire zittingen van gedachten werd gewisseld met de inleiders. Dr J. Wit hield een inleiding over het onderwerp „Aanpassing van de blinde aan de maatschappij", waar in hij betoogde dat de aanpassing drie terreinen in het oog zal moeten houden, en wel: De strijd om het bestaan, de omgangsvormen en de gedachtenwereld. Voorts werd o.a. het woord ge- De emigratie van Nederlanders Tot en met het derde kwartaal zijn dit jaar 22.648 Nederlanders naar overzee vertrokken om zich elders een bestaan op te bouwen. Van deze emigranten ging veruit het grootste aantal naar Australië en Canada, landen die respectieve lijk 9884 en 6170 Nederlanders trok ken. Voor wat Canada betreft be tekent dit een flinke achteruitgang vergeleken bij de eerste negen maanden van het vorige jaar toen het 14.979 Nederlandse emigranten ontving. De belangstelling voor Australië stijgt echter. Naar dat land vertrokken tot en met het derde kwartaal 1954 8111 Neder-' landse emigranten. Deze zelfde ten- denz blijkt ook uit de cijfers van de aanmeldingen voor Australië. K.L.M.-kleppen- en verendans Bijna anderhalf millioen zuiger veren en meer dan 100.000 kleppen heeft de K.L.M. sedert de oorlog gebruikt voor de 5.200 door haar gerevideerde vliegtuigmotoren. Bij de motorafdeling van het technisch bedrijf der K.L.M. worden niet al leen motoren van K.L.M.-vliegtui- gen, doch ook van vele andere maatschappijen vernieuwd. De 250 man van de motoren werkplaats demonteren in drukke tijden twaalf motoren per week: alle 10.000 onderdelen van de motor worden nagekeken, eventueel ver nieuwd en vervolgens in elkaar ge zet Zij zijn er ook in geslaagd de werktijd aan één motor van' circa twintig dagen terug te brengen tot tien dagen. Deze verhoogde effi ciency ging gepaard met een ver hoging van de kwaliteit van het werk, hetgeen tot uitdrukking komt in de toeneming van het aantal draaiuren tussen twee revisies in. voerd door de heer J. van Weelden, paedogogisch doctorandus, opvoed kundig ambtenaar aan het Insti tuut tot onderwijs van blinden te Huizen. Hij sprak over de vrije tijdsbesteding in de internaten en daarbuiten, waarbij hij naging hoe het komt dat de vrijetijdsbesteding problemen schept voor de blinde mens. Ingezonden mededeling Niet krabben. De beider vloeibare D.D.D. kal- meert de jeuk ln enkele I r. I I seconden, doodt de zlek- -*J teklemen en geneest tot diep In de huldporlSn. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Originele opening Bosnegerslot op Jaarbeurs Op zeer originele wijze hebben de organisatoren van de Jaarbeurs 1955 te Paramaribo de openings plechtigheid, die de Koningin zal verrichten, geregeld. In plaats van het gebruikelijke lintje door te knippen, zal H.M. met een bos negersleutel een bosnegerslot in een bosnegerpoort hanteren en zo de Jaarbeurs openen. Op de beurs zijn 76 stands, waar de Surinaamse klein- en groot-in dustrie en buitenlandse firma's ver tegenwoordigd zullen zijn. Het ge hele terrein beslaat 6.000 m2. Voor de muzikale omlijsting zorgt een Surinaamse Kawina band en een „Steelband" uit Trinidad. Nieuwe cigaretlen t Een naar Engeland uitgewe- ken Pool is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in de afgelopen drie jaar in zijn levensonder- A houd heeft voorzien door het 1*1 v vervaardigen van „nieuwe X sigaretten" uit sigaretten- Ij! peukjes. De rechter wees er Ijl op, dat de peukjes afkomstig Ijl waren van „door willékeu- X rige personen gerookte siga- lil retten" en dat hieroor ziek- X ten zeer gemakkelijk kon- den worden verspreid. Als bijkomende straf werd aan- X Ijl bevolen, de Pool naar zijn Ijl vaderland terug te zenden. v De regering van Saoedi-Ara- bië heeft een internationale in schrijving geopend voor de aanleg van een spoorweg, welke de hoofd stad Riad, via Medina, met de Rode Zee zal verbinden. De afstand is ongeveer duizend kilometer. Riad is reeds sinds twee jaar per spoor weg met de kust van de Perzische Golf verbonden. Deze lijn is door Amerikanen aangelegd. ZIERIKZEE De schutsluis in de haven Van de zijde van het gemeente bestuur van Zierikzee vernemen wü, dat het ingenieursbureau Wit- teveen en Bos c.i. eind Augustus van dit jaar zover gevorderd was met haar studies betreffende de bouw van een schutsluis in het ha venkanaal, dat aan het Waterloop kundig Laboratorium te Delft de nodige gegevens konden worden verstrekt voor het bepalen van de troskrachten, de stromingen in de hoofden en de kolken, alsmede voor het doen van verdere voor het pro ject van belang zijnde metingen. Een en ander zal ongeveer vier maanden in beslag nemen. Het Waterloopkundig Laboratorium zal echter aan dit project de grootst mogelijke prioriteit verlenen. Wanneer het Waterloopkundig Laboratorium haar rapport heeft uitgebracht, zal het nog ongeveer twee maanden duren eer het inge nieursbureau Witteveen en Bos c.i. het eerste bestek voor de sluisbouw bestcdingsgereed kan hebben. Aanbesteding van de sluisbouw zal dus ln het voorjaar 1956 kunnen plaats vinden. Kerkconcert zangklasse „Bartimeüs" Misschien dat de wetenschap met blinde jeugd te doen te hebben de toehoorder bij voorbaat mild stemt bij het oordelen van de vocale pres taties, maar al dadelijk zij opge merkt dat de zangklasse van „Bar timeüs", die Maandagavond een stampvolle Grote Kerk diep heeft weten te ontroeren, een dergelijke „mildheid" priori niet nodig heeft. Uit toevallig samengevloeide stem men heeft de dirigent Mees van Huis een vocale eenheid weten te scheppen, die een zorgvuldig gese lecteerd programma heeft voorge dragen met een warme innigheid, waarvan wij de oorzaak nu juist weer wel zoeken in de droevig stemmende physieke onvolkomen heid der jeugdige zangers en zan geressen. Waar het lichaam tekort schiet, wordt de geest verrijkt en verdiept. De blik in de eigen ziel van een blinde moet scherp zijn en wat die avond werd teruggegeven aan verwerkte zielservaring, uit stromend in het bewogen lied, zal wel niemand snel kunnen vergeten. Onweerstaanbaar drong zich deze avond op een vergelijking met het recente optreden van de „Wiener Sangerknaben". Toen de wel knap pe vocale routine maar een van overtuigingskracht beroofde tech niek, nu de verstilde eenvoud en een recitatief bewogen koorzang, die het beluisteren tot een ervaring maakte. Was het niet meer dan toevallig dat juist Bach in het programma zo rijk was vertegenwoordigd? In het „Wohl mir dass Ich Jesum habe" (lievelingsmelodie van prof. Albert Schweitzer) met voortreffe lijke orgelbegeleiding, wist het koor het spirituele en de vrome verinni ging die het werk van de grote Leipziger cantor zo onsterfelijk ge maakt heeft, op ontroerende wijze te benaderen. Een homogeniteit van stemmen en een evenwichtige sa menhang der partijen vormden ook in de andere werken, typische ken merken van deze geschoolde zang klasse. Zelfs in het „Agnus Dei", het eerste programmannummer was daar behalve het gave klankbeeld dadelijk die beheerste en „door leefde" voordracht. Als solisten traden de leerlingen Roeli van Goor en Dé van Oenen op, twee sopranen die een flink stuk tech nische scholing achter de rug ble ken te hebben. Veel tot het wel slagen van de voortreffelijke zang avond droeg bij het orgelspel van Stoffel van Viegen, die o.m. in het Praeludium en fuga in Bes gr. (J. S. Bach) de rijke klankschoonheid van het orgel alle recht deed we dervaren. Bij de koorbegeleiding gaf het orgel de nodige ondersteu ning, zonder te domineren. Bijzon der gelukkig gekozen waren verder een aantal koraalbewerkingen van Mees van Huis door het koor over tuigend neergezet op de omhoog- voerende ladder van het geestelij ke lied. Ter inleiding van de avond werd gemeenschappelijk Psalm 150 1 gezongen, waarna ds. M. v. d. Klis Ps. 96 las en in een korte toespraak wees op de grote geestelijke waar de van het zingen, dat ook in de kringen van de kerk maar al te weinig wordt beoefend. De propa gandist van „Bartimeüs", de heer J. de Vlaming, sprak in de pauze een opwekkend woord het werk der vereniging te steunen, mede gelet op de noodzakelijke uitbreiding der gebouwen te Zeist. Ds. J. P. van Roon eindigde na samenzang van Ps. 138 met dankgebed. Talrijke contribuanten gaven zich op voor „Bartimeüs" tot een bedrag van f 327,50. Een collecte bij de uitgang bracht bovendien nog f 253,op. 70.000 mensen bang voor iedere dag (Van een A.N.P.-vei slaggever) Eens hebben recruten van de strijdkrachten der keizerlijke en koninklijke Donau-monarchle het geweer gepresenteerd op het ruime voorplein van de kazerne in Ens, het kleine stadje aan de slingerende weg van Wenen naar Linz. Nu spe len op het onkruid dat sinds jaren tussen de stenen woekert, tegen de achtergrond van afkalvende verve loze muren, morsige, amper ge klede kinderen met grote honger- ogen. Honderddertien kinderen wo nen met hun familie in de koude, holle zalen van de vroegere ka zerne, die in totaal huisvesting bie den moet aan 367 vluchtelingen. Koud is het in het sinds jaren verwaarloosde gebouw. Koud om dat het er voortdurend tocht en er moeilijk te stoken valt, maar ook omdat de warmte van de naasten liefde en de menselijke solidariteit er ontbreekt. Hier is iedereen zich zelf het naast. Daarom heeft de kampleider Ma- lik het vaak moeilijk met zijn men sen. Er zijn allerlei onoplosbare problemen in dit toevallige samen raapsel van mensenresten. De kin deren spelen tussen de stenen en het gras, lachend nu en ruziema kend straks. De vrouwen zijn in hun woonruimten bezig met het huishouden. De mannen die geen werk hebben, hangen wat rond. De oudjes zitten op bankjes en stoepjes in de najaarszon. De zurige armoe- lucht is doortrokken van dreiging. Dreiging van nieuwe onderlinge conflicten, van moeilijkheden naar buiten, van toekomst. In de Wohnsiedlung 106, zoals de oude kazerne nu heet, is de toe komst een dreiging, zelfs voor Sta- nislawa Powola, die toch al bijna tachtig jaar is. De oude vrouw schuifelt in haar omslagdoek gedo ken door de hoge groezelige gangen, onverstaanbaar prevelend. In ge broken Duits maakt ze duidelijk, dat ze bang is voor elke nieuwe dag die haar wordt gegeven. Duizenden in nood Met Stanislawa zijn zeventigdui zend mensen bang voor de nieuwe dag. Zeventigduizend vluchtelingen die in Oostenrijk in nood verkeren, hetzij in de tachtig officiële rege ringskampen hetzij in de niet ge telde onofficiële barakken, kelders en andere onderkomens waarvan de Oostenrijkse regering admini stratief het bestaan niet kent. Vijf- en-dertig duizend vluchtelingen in regeringskampen, evenveel onge veer in niet-officiële onderkomens: samen vormen zij de zeventigdui- KERKNIEUWS Oecumenisch filmcentrum opgericht Gedurende het weekend vart 22 en 23 October j.l. is in het centrum van het Franse Protestantisme te Parijs een conferentie over kerk en film gehouden, zo deelt het Pers bureau der Ned. Hervormde Kerk mede. Kerkelijke 'organen op dit gebied uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Nederland waren vertegenwoordigd. Ook de Wereld raad van Kerken en de World Council of Christian Education zon den afgevaardigden. Het resultaat van deze conferen tie is de oprichting van een inter nationaal Oecumenisch filmcen trum. Dit nieuwe orgaan zal zich o.a. bezighouden met de documen tatie en uitwisseling en naar men hoopt op den duur ook met de pro ductie van kerkelijke en culturele films. Deze week wordt te Zierik zee weer een collecte gehou den voor de vluchtelingen in Oostenrijk. Al hoort men soms eens wat minder over het leed der vluchtelingen, laat niemand menen, dat de brandende kwestie ts opge lost. Integendeel. Zeer velen lijden nog-een verkommerd bestaan in groezelige oude kazernes, hun leven van dag tot dag voortslepend in on- voorstelbare armoede. In bfj- gaande impressie worden wij weer herinnerd aan dit on- zegbare leed en het is te ho st pen dat ook ditmaal de bur- X 9erÜ 'iaar Plicht zal verstaan Ijl en zal helpen met gulle hand zend noodgevallen onder de rond 165.000 vluchtelingen die Oostenrijk thans herbergt. Van deze 165.000 geven 95.000 geen moeilijkheden: zij hebben werk, huisvesting, sociale zeker heid. Maar de 70.000, de zoge naamde harde kern, de over schotjes, die nergens terecht kun nen, die door niemand worden ge accepteerd - die vormen het eigen lijke probleem in Oostenrijk. Ze krijgen weliswaar steun, ze kunnen vaak ook wel werk krijgen, maar met het beschikbare geld kan Oos tenrijk hun niet geven wat hun probleem zou oplossen: perspectief, een verschiet, waarin de weg naar een zekere toekomst zich naar de einder spitst. Kampleider Malik van Wohnsied lung 106 ziet bij voorbeeld wel een oplossing voor zijn 367 moeilijke gevallen: uit elkaar halen, ver van elkaar plaatsen, in de maatschappij opnemen, het kamp opheffen. Over de kans daartoe haalt hij de schou ders op. Geen geld. Bovendien, er komen steeds nieuwe vluchtelingen bij. Tussen 27 Juni van dit jaar, de dag waarop het Oostenrijkse vre desverdrag in werking trad, en 25 September kwamen 615 nieuwe vluchtelingen uit Oost-Europa naar Oostenrijk, waar zij asyl vroegen en kregen. Aan de andere kant gaan wel veel vluchtelingen van de lijst af, omdat zij de Oostenrijkse nationaliteit verkrijgen - hoofdza kelijk van origine Duits sprekende personen - maar het vluchtelingen probleem dreigt toch een perma nent karakter te krijgen, tenzij er veel, zeer veel geholpen wordt. EEN KLEURENFILM OVER KALKBEMESTING Het is uiterst nuttig, dat het ur gente probleem van de kalkbemes- ting op deze aantrekkelijke wijze onder de aandacht van de land bouwers wordt gebracht. De titel van de film: „De vergeten mest stof" wijst direct reeds op een fout, die nog op vele landbouwbedrijven wordt gemaakt. Wat men daaraan moet doen, hoe men dit moet doen en vooral ook het waarom van deze zaken, vor men de leidraad van het verhaal. Men maakt in de film kennis met een flink gemengd landbouw bedrijf, waar zeker de nodige zorg aan verschillende cultuurmaatrege len wordt besteed. Toch gaan de re sultaten langzaam maar zeker ach teruit, doordat de verarming van de grond aan kalk niet tijdig wordt onderkend. Gelukkig is de leider van het be drijf dan zo verstandig deskundig advies in te winnen bij de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. Het gevolg is, dat er grondmonsters ge nomen worden, die op het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Bo demonderzoek worden onderzocht. Daardoor komt de slepende ziekte van de grond, het kalkgebrek, dui delijk aan het licht. Vanzelfspre kend krijgt men dan te zien hoe de verbeteringsmaatregelen worden genomen en wat de resultaten hier van zijn. Een vertoning van de film kan door belangstellende verenigingen of andere groeperingen worden aangevraagd bij de Stichting „Ne- derlandsch Landbouw Kalk Bu reau" te De Bilt (U.), welk bureau daarbij dan tevens voor deskun dige voorlichting zorg draagt. Wetenschap en Techniek Kleurentelevisie in Engeland De B.B.C. heeft onlangs in Ale xandra Palace te Londen een de monstratie met kleurentelevisie ge geven. Uit een aangrenzende studio werden „levende" beelden alsmede een kleurenfilm overgebracht. In het huidige stadium kan dé demonstratie alleszins indrukwek kend worden genoemd. Voor deze demonstratie werden drie kleuren gebruikt, namelijk rood, groen en blauw, die met de daarvan afge leide kleuren een prettige, stimu lerende en bevredigende illusie van normale kleuren gaven. Dezelfde beelden werden tege- lijktijdig op een gewoon toestel ge toond, zodat de toeschouwers de beelden konden vergelijken. Het was opvallend dat de flikkering van zwart en wit, die het kijken naar zwart-wit televisie nu en dan verstoort, zich op het kleuren scherm in het geheel niet voordeed. Ingezonden mededeling FEUILLETON 13 L In de stad Famagusta, op Cyprus, is het verboden zich op straat te 'be vinden en tot de tanden gewapende soldaten dragen er zorg voor, dat iedereen zich aan de voorschriften houdt. Het is de bevolking drie uur per dag toegestaan zich buitenshuis te bevinden, om de noodzakelijke inkopen te doen. - Op de bovenste foto soldaten in volle wapenrusting, die overtreders naar hun huizen terug moeten sturen. - Op de onderste foto worden verschillende jongemannen door de politie weggevoerd, daar zij zich niet aan de voorschriften hebben gehouden. Een woordvoerder van het State Department heeft meegedeeld dat zeven Russische journalisten, die een bezoek aan Amerika bren gen, hebben afgezien van het be zoeken van Chicago nadat hun een garantie, dat er geen betogingen tegen hen zouden worden onderno men, was geweigerd. In het week einde zijn in Cleveland en Ohio vijandige demonstraties tegen hen gehouden. In plaats van Chicago gingen de journalisten naar Salt Lake City. door HENK VAN HEESWIJK Bij de haven lag de boot al klaar. Hij bracht z'n fiets op het achter dek en haalde op advies van de dekknecht zijn regenjas er af en trok die aan, ,,'t Is nog al fris op zee, mijnheer en in Den Helder kunt U hem er wel weer op bin den". Geert bleef aan de verschansing staan en keek naar het bedrijvig werken van de knechten, die de boot met allerlei stukgoed vol laad den. Af en toe liepen er enkele passagiers de smalle loopplank op, tot de tijd van vertrek gekomen was. Langzaam stoomde de „Dage raad" de smalle haven uit en hij bezag nog eens het zich verwijde rende eiland, waar hij in die enkele dag zoveel beleefd had. Hij was toch eigenlijk een eigen aardige sinjeur, want hij was toch naar Texel gegaan in de hoop er werk te vinden. Werk was hem ten slotte aangeboden en toch had hij het niet aangenomen. Onverrichter- zake keerde hij weer terug naar huis, wat zo gezellig behoorde te zijn en het niet wasWat zou vader er wel van zeggen, dat hij weer met lege handen thuis kwam? Zou hij vertellen, dat hij werk had kunnen krijgen in een kroeg? Wat zou er dan van gedacht worden, als hij uitvoerig vertelde, wat hij alle maal beleefd had. Vastberaden klemde hij de lippen op elkaar. Neen, dat was een geheim en dat bleef diep verborgen in z'n hart, waaruit hij zelf het nimmer meer zou opdiepen. Dat lag er begraven als een herinnering, als een inter mezzo in z'n leven, een amusant incidentweggevaagd was het weer, voorbijen vergeten wel dra. Het leven gaat zijn gang en laat niet toe, dat "men verwijlt bij hetgeen gebeurd is. Het dilemma was niet moeilijk geweest om op te lossen. De vrouw zelf had de door slag gegeven, dat hij weer van het eiland was gegaan. Het werk, nu ja, dat was nog te doen geweest; per slot van rekening had ze gelijk: er stak geen kwaad in, het was geen schande en wie kende hem per slot van rekening op dat eenzame verre eiland? Je kon jezelf immers be schouwen als kellner en in Alkmaar behoefden ze niet te weten, dat het maar een kroegje was. Ten slotte wende je overal aan en over een half jaar had hij misschien niet be ter geweten of het hoorde zo. Maar dat vrouwtje Hij wist 't niet, maar tocher ging iets van haar uit, dat aantrok en afstootte tegelijk. Wót het was, kon hij niet definiëren. Ze had iets verleide lijks over zich, maar wat wist hij feitelijk van vrouwen af? Z'n zus ters, nu ja, dat waren geheel ande ren, dat waren bekenden voor je met wie je was opgegroeid. Z'n moeder, die kon je met Nel hele maal niet vergelijken; moeder was een heilige Neen, van vreemde vrouwen wist hij eigenlijk bitter weinig af en als je toch goed naging kwam je nu pas tot de ontdekking, dat je de kinderschoenen al lang ontwassen was en dat je. met je beide benen midden in het volle leven stond een wereld met mannen èn vrou wen. Hij was geen kind meer, geen knaap, geen jongeling, maar man. Gek, dat je dat op een zeker mo ment in je leven pas ten volle be wust werd, dat je dat zo opeens klaar besefte. Het was alsof je plot seling uit een donkere schuur bui ten werd gezet, midden in de volle dag, waar de zon gloeiend heet scheen en je met je ogen moest knipperen voor het volle prachtige licht, dat je bijna niet verdragen kon, zo plotseling, zo onverwacht, dat je er eerst geruime tijd aan moest wennen. Hij kende de vrouwen niet en als alle vrouwen zo waren als de waar din in Oudeschild, dan waren het zeker mysteries. Het was een eigen aardig wezen en hij wist niet, wat je aan haar had. Een jongen, een kameraad op de fabriek, nu ja, die kon je begrijpen, dat was een sexe- genoot en dan had je immers geen geheimen voor elkaar, maar toch, als ze het dan wel eens hadden over een of ander meisje, dan voelde hij toch, dat hij wel enigszins van het leven vervreemd raakte, zo onge merkt had hij zichzelf geïsoleerd, dan was er toch zoiets als een kloof tussen hem en zijn makkers Wonderlijk was toch eigenlijk het leven, wat wist hij er nog bit ter weinig van (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5