In Marokko zou politieke wending ten gunste gekomen zijn DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het Westen komt in Genève met nieuw plan voor Duitse hereniging Tandarts ging per auto naar de Sowjet-Unie In Midden-Oosten bestaat gevaar voor preventieve oorlog DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 No. 17835 - 112e Jaargang ZIERIKZEESCHESfNIEUWSBÖDE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm.) I 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. j. BIJ DE VAATE - Tel. 309. OVEREENSTEMMING DER „WESTELIJKEN" De Navo-raad en de Onderhandelingen in „fasen" wordt voorgesteld De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, respectievelijk Macmillan, Pinay en Dulles, heb ben te Parijs de rapporten van des kundigen over hun komende con ferentie in Genève met hun Rus sische collega Molotof, besproken. Zij hebben volledige overeenstem ming bereikt over de politieke ge dragslijn die zjj zullen volgen, al dus is in een officieel communiqué bekendgemaakt. Minister Pinay deelde aan ver slaggevers mede, dat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, het memorandum heeft goedgekeurd dat de Westelijke ministers in Genève aan Molotof zullen voorleggen. Pinay had na de ministersconferentie een onderhoud met Von Brentano, voornamelijk over de verwerping van het Saar- statuut door de Saarlanders bij de volksstemming van Zondag. Het Westen zal in Genève een nieuw plan voor een Europees vei ligheidsstelsel, gebaseerd op her eniging van Duitsland, voorstellen. Het voorziet in onderhandelingen in fazen, eindigend met een gelijk tijdige sluiting van een veiligheids verdrag tussen Oost en West en hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen. Prinses Margaret en Townsend Kolonel Townsend heeft evenals de voorgaande dagen, prinses Mar garet in Clarence House bezocht. De aartsbischop van Canterbury, dr. Fisher, verklaarde Dinsdag te Manchester op vragen van verslag gevers: „Een redelijke kerk kan niet elk ogenblik haar leer wijzi gen". Hij verwees naar een vlug schrift dat hij in December jl. schreef en waarin hij verklaarde: „De kerk moet nooit een huwelijk erkennen, dat, om welke reden dan ook, niet voldoet aan de door God gestelde bepalingen". Oostenrijk vrij van vreemde troepen In Oostenrijk hingen Dinsdag voor de tweede maal in dit jaar „bevrijdingsvlaggen" uit, omdat er in het geheel geen bezettingsstrijd krachten meer in het land zijn. Het is nu negentig dagen na de onder tekening van het vredesverdrag. Alle scholen hadden vrijaf gegeven, de pasja van Marrakesj zich heeft wezen veel belang te hechten aan De politie verwacht intussen een uitgesproken voor terugkeer op de de vriendschap tussen Frankrijk en nieuwe stroom van vluchtelingen B Marokko. De verklaring besluit met uit de landen van het Sowjet-blok. oesser. uoor deze dc opmerking, dat de periode van Een Hongaarse jongeman van 19 beslissing schijnt de Marokkaanse bloedvergieten reeds lang genoeg so Ho fipvpr van de Neu- kwestie in een milder stadium te heeft geduurd en dat thans hopelijk een tijdperk van rust zal blijken te Het Westelijke plan is slechts een ruwe schets en er zal geen ont- werp-verdrag worden opgesteld als Rusland het plan niet in beginsel aanvaardt. Over het algemeen meent men echter, dat de Sowjet- Unie nog niets voelt voor vrijlating van Oost-Duitsland en dat zij zal blijven aandringen op het sluiten van een veiligheidsverdrag voor er onderhandeld kan worden over hereniging van Duitsland. Dit is echter voor het Westen onaan vaardbaar. Verdrag tussen Egypte en Saoedi-Arabië Egypte en Saoedi-Arabië zijn Dinsdag overeengekomen een twee zijdig militair verdrag te sluiten. Deze overeenkomst werd bereikt na een bespreking tussen de Egyp tische eerste-minister kolonel Nas ser en de Saoedi-Arabische troon pretendent en eerste-minister, Emir Feisal Al Saoed. De staatslieden kwamen te Cairo bijeen. Irak is bereid te allen tijde met Syrië in onderhandeling te treden over een handelsverdrag, maar het wil geen militair verdrag met Sy rië aangaan. Olifant deed het :j: Een dertigjarige Oostenrijk- se acrobaat, die met een cir- cus op weg was naar Oosten- f rijk, werd op de Brennerpas door de douane aangehou- y de?i, omdat hij, uit Italië komend, geen paspoort had. Hij zei dat een olifant zijn pas had opgegeten. Hij werd y doorgelaten, omdat andere Iede?i van zijn circus de ver- .J. klaring bevestigden. Geneefse conferentie De NAVO-raad heeft zijn „volle dige goedkeuring" gehecht aan het standpunt dat de „Westerse Grote Drie" op de komende besprekingen der „Grote Vier" te Genève zullen innemen. De vijftien ministers van Buiten landse Zaken zonden boodschappen aan president Eisenhower, Bonds kanselier Adenauer en de bevel hebber der NAVO-strijdkrachten in Europa, generaal Grünther, waarin zij hun een spoedig herstel van hun huidig ziekbed toewensten. De Saarkwestie Te Parijs wordt algemeen aange nomen, dat er tussen Parijs en Bonn opnieuw over de Saarkwestie zal worden onderhandeld, nadat er in het omstreden gebied nieuwe verkiezingen zullen zijn gehouden. Deze onderhandelingen, zo neemt men aan, zullen er op gericht zijn de Saar-politiek met West-Duits- land te verenigen met inachtne ming van Frankrijk's economische belangen. Frankrijk voelt zich ge rechtigd economische eisen te stel len met het oog op zijn investerin gen in Saarland. Stevenson over de „glimlachoorlog" „Een der grootste triomfen" van de huidige „glimlachoorlog" der Sowjets is, dat de Amerikanen el kaar thans verzekeren, dat alles goed gaat, aldus heeft de Ameri kaanse democratische partijleider Adlai Stevenson tijdens een lunch te Chicago verklaard. Het gevaar voor een groot con flict is verminderd, maar de moei lijkheid om in ons eigen kamp de eenheid te bewaren is groter ge worden. „Het is heel goed mogelijk, dat wij thans een der gevaarlijkste tijdperken van onze eeuw ingaan", aldus Stevenson. Hij maande aan tot voorzichtigheid. Sneeuwval in de Alpen In de Duitse Alpen is sedert Maandagavond veel sneeuw geval len. Op de Zugspitzplatte ligt het sneeuwdek reeds 80 cm. Tienjarig bestaan van de V.N. plechtig in Ridderzaal herdacht I doen a"e noeg is. V.N. geworden tot orgaan van „collectieve jC Offers doen alleen pijn wan- X neer onze liefde niet groot ge- X .O .i. bemiddeling" In de Ridderzaal te 's Graven- hage is de nationale herdenkings bijeenkomst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Verenigde Na ties gehouden. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de Vereni ging voor Internationale Rechts orde. Als sprekers traden op Prof. A. Anema over „Recht en macht", Prof. Dr. J. Tinbergen over „Even wichtige internationale groei" en Dr. C. L. Patijn, van de afdeling Internationale Organisatie van het ministerie van Buitenlandse Zaken, namens de minister van dit depar tement. Prof. Anema plaatste het werk van de Verenigde Naties tegen een historische achtergrond, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de his torie bewezen heeft, dat alleen een welomschreven voorafgaande rechtsordening nog perspectief biedt. De Verenigde Naties, die rechtsorde boven machtsorde stel len, zijn daai-bij op de enige moge lijke en goede weg. Te veel bemoeizucht Prof. Tinbergen sprak over de ontwikkeling van de onder-ontwik kelde gebieden en constateerde, dat zo langzamerhand het principe van „ieder land voor zich zelf" is door broken. Er is een internationale verantwoordelijkheid gekomen. De grootste taak van de V.N. is thans conflicten te voorkomen, doch de uitvinding van de nieuwe wapens heeft misschien de grondslag gelegd voor een gemeenschappelijk belang nl het niet gebruiken van deze wapenen. Dr. Patijn constateerde, dat de politieke, juridische en militaire veronderstellingen waarvan men bij het oprichten der Ver. Naties in 1945 is uitgegaan, door de omstan digheden zijn weggevallen. De V.N., opgezet als een orgaan van collec tieve veiligheid is geworden tot een orgaan van collectieve bemid deling. Dit betekent, dat ieder zich met alles bemoeit en vaak ook met dingen, waarmee men zich maar liever niet moet bemoeien, zoals bv. de inwendige aangelegenheden van een land. Terugkeer van Ben Joessef op de troon Uit Marakko wordt gemeld dat Bovendien heeft hij er nog op ge- Nederlandse hulp voor Mexico Naar aanleiding van de oproep van de Liga van Rode Kruisver enigingen te Genève zendt ook het Nederlandse Rode Kruis goederen naar de slachtoffers der overstro mingen in Mexico. Met het m.s. „El Cafetero", dat op 5 November van Rotterdam naar Vera Cruz ver trekt, worden textielgoederen, spe ciaal bestemd voor de kinderen der slachtoffers, ter waarde van f 3.500 meegezonden. De leider van de „Istiklal"-dele- jaar is aan de oever van de Neu- siedler See gevonden, volkomen zyn gekomen, want voorheen was SM rm)eras - teenstander van getreden. Ben Joesset en heeft zelts bijee- gatie die Dinsdag besprekingen dragen tot zijn verbanning. Een voerde met Ben Slimane, verklaar der zoons van de pasja heeft een de naderhand, dat de regering niet verklaring voorgelezen, waarin hij kan sla6an tenzij Frankrijk bereid gebee. me« het ver.eden breek,. ^So'^^r^^Sefifkbefd nu. u.. In bedoelde verklaring zegt de ring^o^vofeen^lipm^m'pt^^t^6" zijn bed en een fauteuil. Het groot- pasja in te stemmen met de terug- gen kunnen worden verkre" ste deel van de ochtend heeft de keer van Ben Joessef naar Frank- Een leider - Democrat,erh* president in deze fauteuil doorge- rijk, met de bedoelmg_ weer op de Onafhankelijkheidspartij, de ande! President Eisenhower heeft Dinsdag voor het eerst sedert hij een maand geleden een hartaanval heeft gehad, weer enige passen ge lopen. De president liep verschei dene malen heen en weer tussen bracht. Marokkaanse troon terug te keren. re grote nationalistische partij in Marokko, verklaarde Dinsdagavond in Parijs, dat zijn partij in begin sel bereid is deel te nemen aan een regering, doch dat zij eerst het pro gram en de samenstelling van het kabinet wil kennen. In politieke kringen in Parijs toonde men zich zeer verbaasd over de koerswijziging van El Glawi. Premier Faure heeft herhaalde- Chicago is zagen aankomen. Ze bekeken zijn lijk verklaard, dat er geen sprake m„„r hii i« nok wereld- papieren, waren toen nog verbaas- kan zijn van een terugkeer van Ben tandarts maar hij is ook were ia Gn schoten twee maal in de Joessef 0p de troon. Er bleven altijd bewakers in de buurt Bertold Schulz uit reiziger. Hg bezocht vele vreemde J^Dat btëëk'eën sJgMÏÏ'tê'iijnJ landen en kort geleden ging zijn want enige tijd later kwam er een naam door de wereldpers, omdat officier te paard. Ook hij wist ken- hij als eerste toerist er in slaagde gelijk geen raad met de goede pa- pieren en belde een hoge officier in met zyn auto de Sowjet-Unie bin- mborg Qp D-e kwam per jeep en nen te rijden ener ook weer uit zette tenslotte een stempel in het Een Japanse professor heeft ver tuist te rijden. paspoort. Schulz mocht Rusland klaard dat het vraagstuk der over- binnen rijden. Na drie dikke en bevolking" in Japan zo dringend Op doorreis naar Engeland ver- hoge lagen prikkeldraad te zijn ge- wordt, dat er geen waarborg is dat toefde hij in Delft, waar hij in een passeerd, reed hij, met de Russische de Japanners „de wanhoopsdaad hotel werd aangetroffen. Heel een- jeep achter zich, naar Wiborg en van de Pacific-oorlog niet zullen voudig vertelde hij zijn ervarin- vandaar zette hij welgemoed koers herhalen", gen: 1 cnrï De overbevolking van Japan gen. zijn moeite om paspoort en naar Leningrad. Geruime tijd werd sprak op de internationale visum te krijgen en om de toe- hij door een Russische auto ge- conferentie voor geboortebeperking stemming van zijn eigen regering volgd en als hij onderweg zijn wa- die te Tokl° aan de gang is. te bemachtigen. In Augustus had gen wilde parkeren om - zoals hij hij wat hij nodig had en reisde hij gewend was te doen - in de auto Rusland heeft aangeboden per met de „Queen Elisabeth" naar En- de nacht door te brengen, werd hem i April 1956 een atoominstallatie in geland. Daar kocht hij een auto en beduid, dat dit niet geoorloofd Indonesië op te zetten, aldus heeft daarmee reed hij naar de Fins- was. Pas in een klein plaatsje de Ceylonse gevolmachtigd minis- Russische grens. mocht hij in zijn auto overnachten, ter voor Singapore en Indonesië, De Russische grenswachten wa- doch twee man bleven altijd in de M. P. Saravanamuttu, op een pers- ren stomverbaasd, toen zij Schulz nabijheid. conferentie medegedeeld. Korte berichten uit het Binnenland WINTERSWIJK. De 26-jarige W. H. B. K. uit Winterswijk, is op de rijksweg' Aalten-Winterswijk, ter hoogte van Bredevoort met zijn motor tegen een boerenkar gere den en om het leven gekomen. De wagen was, naar de politie bij haar onderzoek is gebleken, goed ver licht. ARNHEM. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig raadslidmaatschap, een vrij zelden voorkomende gebeurte- is in ons land, is de nestor van de gemeenteraad van Arnhem, de heer C. Smeenk, Maandagmiddag ge huldigd. Hij werd toegesproken door burgemeester C. G. Matzer en door de heer H. H. Koch namens de raad. UTRECHT. Dinsdag is op het ter rein van de Pegus, het energie- voorzieningsbedrijf van de gemeen te Utrecht, de 21-jarige chauffeur D. M. Meurs onder vallende kolen bedolven. Het schijnt dat de chauf feur is gestikt. AMSTERDAM. In de Haarlem mermeerstraat te Amsterdam is de 21-jarige wielrijdster C. van Gils dodelijk gewond toen zij, vermoe delijk door de gladheid, in de tram rails slipte. ULFT. De rijkspremiestier Aal tjes Piet Eduard, eigendom van de K.I.-vereniging „Bergh en omstre ken" te 's-Heerenberg, is aange kocht voor levering naar Frankrijk. Het dier bracht f 17.000 op. De stier, die 5 jaren oud is, is meer malen met een eerste prijs be kroond, o.m. 4 maal op de centrale keuring te Zutphen. 's-GRAVENHAGE. De regering van Pakistan zal een schilderij van. de Pakistaanse schilder Chugtai schenken, ter plaatsing in het Vre despaleis. De overhandiging van het schilderij zal geschieden door de ambassadeur van Pakistan, Be gum Liaquat Ali Khan, op Vrijdag middag 28 October in het Vredes paleis. 's-GRAVENHAGE. Op de rijks weg van Amsterdam naar Utrecht is ter hoogte van de spoorwegover gang te Loenersloot een scooter rij der als gevolg van slippen, veron gelukt. De berijder van de scooter was de 25-jarige C. J. A. v. Heist uit Maasniel. De Koninklijke reis naar dc West Koningin en Prins namen afscheid van de „De Ruyter" H.M. de Koningin en Prins Bern- hard hebben Maandagavond af scheid genomen van de opvarenden van de „De Ruyter". Hare Maje steit deed dit in een korte toe spraak via de scheepsomroep. Zij dankte allen hartelijk voor de pret tige dagen aan boord en voor het geschenk dat zij van de opvarenden heeft gekregen: een koperen minia tuurkanon op voetstuk. De konin gin wenste allen een goede vaart en behouden thuiskomst. De „De Ruyter" zal via San Juan op Puerto Rico naar Nederland te rugkeren. Extra televisie uitzending De Nederlandse Televisiestichting heeft besloten op Dinsdag 1 No vember een extra uitzending te ver zorgen. Die middag zal van kwart over drie tot kwart over vier een directe reportage worden gegeven van de voetbalwedstrijd P.S.V. te gen Rapid uit Wenen, die in Eind hoven wordt gespeeld in het inter nationaal tournooi om de Europa beker. Het commentaar zal worden verzorgd door Aad van Leeuwen. Vier jongens ontsnap ten uit „Valkenheide" Met gestolen auto op reis Maandagavond is op het Lijns- heike te Tilburg een grijze auto aangetroffen, die op 23 October te Doorn was ontvreemd. Terwijl de Tilburgse recherche met het onder zoek bezig was, kwam op het hoofdbureau een bericht van de marechaussee te Goirle binnen, dat daar vier jongens waren aange houden, die uit het opvoedingsge sticht „Valkenheide" te Maarsber- gen waren ontvlucht. Deze knapen bekenden, dat zij uit „Valkenhei de" zijn ontvlucht en te Doorn de auto hadden gestolen. Als bestuur der had de 15-jarige A. F. de G. gefungeerd. De auto hebben zij la ter te Tilburg achter gelaten. Ver volgens hebben de jongens in de omgeving van het St. Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg een bromfiets en een damesrijwiel ontvreemd, waarop zij naar België zijn gegaan. Op hun terugtocht naar Nederland hebben ze de damesfiets ergens achter gelaten. De bromfiets depo neerden zij bij de Belgische dou ane. Hel K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Lagere temperaturen Half- tot zwaarbewolkt met voor namelijk in de kustprovincies en kele buien; matige, aan de kust af en toe krachtige Noordwestelijke wind; lagere temperaturen, vooral in de nacht. 28 Oct. Zon op 7.28, onder 17.23. Maan op 15.46, onder 3.54. Volle maan: 31 October te 7.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 Oct. 0.44 v.m. 13.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 Oct. 0.13 v.m. 12.42 n.m. „ANTI-LOOP" OP SCHIPHOL „Vierduizend jaar geleden speelden tijd en arbeids kracht geen rol, nu wel". Dat staat geschreven op de oplegger, welke dezer dagen door de K.L.M. in dienst ge steld werd voor haar tech nisch bedrijf. Het voertuig zal over de uitgestrekte luchthaven Schiphol rijden om personeel snel van de ene hangar naar de andere te brengen. De Opstapwagen - zoals dit nieuwste K.L.M.-vervoer middel wordt genoemd - is gedeeltelijk open en biedt plaats aan 36 man alsmede gereedschappen e.d. Elke 10 minuten kan men van het platform naast het stations gebouw meerijden naar de verste- „Super Constellation" hangar, waardoor men een wandeling van bijna 2 km. ontloopt. Vandaar ook de bijnaam voor deze wagen: „Anti-loop". m De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, heeft Dinsdagavond te Pprys ver klaard, dat het Westen van plan is de Russen op de aanstaande confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken te Genève te dwingen „een duidelijk standpunt" in te ne men door concrete voorstellen te doen. Volgens ramingen van de mi litaire deskundige van de West- Duitse Vrije Democraten, dr. Men de, betrekt de Sowjet-Unie onge veer 80 procent van haar uranium voor atoomwapens uit Oost-Duits land (Saksen en Thüringen). Voorts hebben de Sowjet-autoriteiten vol gens Mende op veertig vliegvelden in Oost-Duitsland ongeveer 2.000 jachtvliegtuigen gestationneerd. Franse onderzoekers hebben in Aksoem (Noord-Ethiopië) een oude begraafplaats gevonden, die misschien aanwijzingen zal geven over de ligging van de hoofdstad van de koningin van Sheba. Men ontdekte talrijke Arabische inscrip ties. Te Limassol op Cyprus is weer een uitgaansverbod afgekondigd, nadat er een bom was geworpen naar een patrouille van de Britse militaire politie. Een commando van het Britse korps mariniers en en Cyprische politieman werden gewond. Radio-Peking heeft in een uit zending verklaard, dat China het recht heeft de teruggave te eisen van de kleine Portugese kolonie Macao, die reeds 400 jaar onder Portugees gezag staat. Israël vraagt Amerika om hulp Dc Israëlische premier, Mosje Sjaret, heeft in een vraaggesprek in Parys verkalard, dat in het Mid den-Oosten het gevaar van een preventieve oorlog bestaat, doch dat Israël alles in het werk zal stellen om een.dergelijke oorlog te voorkomen. Volgens hem konden de Ver. Sta len Israël helpen door hun invloed aan te wenden, opdat de ontspan ning tussen Oost en West gevolgd zal worden door een ontspanning in het Midden-Oosten. Voorts zou den zij Israël alle faciliteiten moe ten geven voor het ontvangen van onontbeerlijke bewapening om het. verstoorde evenwicht te herstellen. Ook zouden de Ver. Staten Israël kunnen helpen door een veilig heidsverdrag met de Israëliërs te sluiten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en zijn Britse collega, Macmillan, hebben Woensdag elk een bespreking ge had met premier Sjaret.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1