Vreemde verschijnselen aan Mexicaanse kust Het geheim van de AromaSaver! Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" mocht nieuw vaandel in ontvangst nemen Uientelers hebben dit jaar weer de wind mee EENS KOMT HET GELUK Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE - DINSDAG 25 OCTOBER 1955 - No. 17834 Het water ziet violet en dode dieren spoelen aan P.T.T. Bijzondere postzegels Nederlandse Antillen Ingezonden mededeling Zoals reeds vroeger is gemeld, wordt ter gelegenheid van het ko ninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen een tweetal bijzondere Sinds enige dagen heejt zich aan Vissers hebben de ingewanden postzegels uitgegeven. Thans kan de kust van de Golf van Mexico, van de aangespoelde vissen onder- worden medegedeeld dat deze ze- in het bijzonder tussen Nauatla en zocht en verklare» de indruk te gels van 22 October t.m. 18 Decem- ,p j.., hebben, dat de dieren een of ander ber 1955 aan de philatelistenloket- 1 uxpan, een vreemd verschijnsel zuur naar binnen gekregen hebben, ten verkrijgbaar zijn. voorgedaan. Aan het strand worden Er worden op het ogenblik labora- De zegels dragen o.m. de beelte- duizenden dode zeedieren van elke toriumproeven genomen met lucht- nissen van H.M. de Koningin en (/rootte, van inktvissen tot haaien, ^"nsters uit het betrokken gebied. Z.K.H. Prins Bernhard. Verder Een algemene veronderstelling is, komt er op voor Neptunus met dat de ongewone verschijnselen drietand, terwijl op de zegel van veroorzaakt zijn door een onderzee- 7% cent de namen van de Boven- se aardbeving waardoor schadelij- windse eilanden en op de zegel van ke gassen zijn vrijgekomen. Ook 22% cent die van de Benedenwind- wordt gedacht aan de mogelijkheid se eilanden zijn vermeld. Boven de van besmetting van het zeewater frankeerwaarde wordt een toeslag aangespoeld. De bewoners van het gebied heb ben vreemde oog- en keelaandoe ningen en ongewone buikklachten. Tot aan de horizon is het zee-op pervlak violet gekleurd. De zee wind bevat iets, dat eigenaardig ruikt en de huid prikkelt. door natuurlijke of kunstmatig op gewekte radio-activiteit. Gevangenen bouwden nieuwe stad Duizenden gevangenen een nieuwe stad, „Norilsk" ge naamd, gebouwd in de streek van geheven van resp. 2en 7% (An- till. crt.). De verkoopprijs bedraagt 20 en 60 ct. (Ned. crt.). De kleuren zijn rood-bruin en blauw. De ze gels zijn gedrukt bij de N.V. Joh. Enschede en Zonen, grafische in richting te Haarlem en uitgevoerd in rotogravure. Zegelgrootte 29 X hebben 40 mm., beeldgrootte 26 X 37 mm. Rookt U teveel? Dan bent U bet aan Uzelf verplicht, dit te lezen. Wie meent, dat hij té veel rookt, zal bij nader inzien tot de conclusie komen, dat hij in werkelijk heid te snel rookt. Een sigaret wordt opgestoken, weggerookt, uitgemaakt en is reeds vergelen Te snel roken, te snel trekken dus, betekent dat de rook te heet -in Uw mond komt. De tabak verbrandt, terwijl deze eigenlijk geleidelijk aan moet opgloeien. Dan alleen kan het aroma geheel tot zijn recht komen en weet U werkelijk wat U rookt. Wie te snel rookt, proeft het aroma niet en, erger nog, prikkelt de mondholte met te hete rook. De goede methode om deze onaangename ge volgen te voorkomen, is nu gevonden! Het is de AromaSaver! In elke Gold Flake filter tip sigaret bevindt zich deze AromaSaver. Dit speciale fdter heeft als voornaamste taak de r.e.g.e.l.i.n.g van de trek. De AromaSaver voorkomt dat de tabak te hard gaat branden koelt de rook af voor zij in de mond komt geeft U het volle genoegen van het aroma van de uitgezochte Gold Flake tabakken. t Hebt U voor Uzelf de indruk, dat U te snel rookt? Laat Uw volgende pakje sigaretten dan GOLD FLAKE filter tip AromaSaver zijn. U zult werkelijk aangenaam verrast zijn over het aparte genoegen dat dit brengt. Ned. leerlingen redden leven van Amerikaanse jongen Beroep op Eisenhower hielp wÜ.n25"^Fige ?jytn°4n^ Doedinki bij de Siberische kust aan De West-Duitse Lufthansa is die ,em£e u Sleden ter de Noordpool, aldus heeft een uit voornemens nieuwe luchtdiensten K Tdeeld ™e?d. >vegens het de Sowjet-Unie teruggekeerde te openen, waarbij de modernste V£>^ ,erva.n een voormalige Duitse gevangene mee- straalvliegtuigen zullen worden ge- 22Ür6o *1°°' vLwiï3 gedeeld. De stad heeft een vijftig- bruikt. Te beginnen in het komen- nnrHooM f S m„ w duizend inwoners en bezit een mo- de voorjaar zal de Lufthansa dien- ««1 4 *efni gevangem^ftra* dern verkeerssysteem en geriefelij- sten onderhouden op Chicago via levenslang. Twee ke hujzen oe meeste inwoners zijn Montreal. Verder zal zij twee maal mPriPnllAhtioon innsanc van roen J van Duitse, Baltische of Oekraini- per week gaan vliegen op de lijn sche afkomst en daarheen gedepor- Hamburg-Parijs-New York. In de teerd. Toen de zegsman, Johann loop van de zomer en het najaar Distl, Juli vorig jaar daar vandaan van 1956 zullen diensten worden Evenals de reeds lang bekende Gold Flake tonder filter tipkost de Gold Flake filter tip slechts 80 cent per pakje! Eis Gold Flake! FILTER TIP medeplichtigen, jongens van resp. 15 en 16 jaar kregen een gevange nisstraf van 20 jaar tot levenslang, Holley was degene die op 1 Octo- i i ac i i j i -vug j u ui u 11 ci l vaiiuaau vuil i jvu luiicii uiciidiv.il wuiucu h»t <-inf waren er n°S zes kamPen '1 geopend tussen Hamburg, Beiroet het slachtoffer, de 15-jarige Jesse Lipscomb. Begin Juli hadden leerlingen van middelbare scholen in Nederland een telegram gezonden aan presi dent Eisenhower, dat luidde: „Ver zoeken U eerbiedig en dringend de zestienjarige jongen Raymond Hol ley gratie te verlenen en zijn jonge leven te sparen. 26.500 leerlingen van 105 middelbare scholen in Ne derland". Deze actie van Neder landse scholieren was uitgegaan van de leerlingen van het Erasmi aanse Lyceum in Rotterdam. Hitier stierf op 30 April 1945 Lothar Beuthel, Hitler's apothe ker in de laatste weken van de tweede wereldoorlog, die bij de Führer in diens bunker in Berlijn was, en die thans met een transport gevangenen uit de Sowjet-Unie in West-Duitsland is teruggekeerd, heeft in het doorgangskamp Fried- land verklaard, dat Hitier niet op 29 doch op 30 April 1945 door zelf moord om het leven is gekomen. Beuthel zeide later nog meer, dat tot nu toe nog niet bekend was, te zullen mededelen. De strijd tegen de kanker Door een Japanse chirurg, dr. Komei Nakayama, is tijdens het jaarcongres van de Internationale Vereniging van Chirurgen medege deeld, dat een vereenvoudigde me thode ontwikkeld is voor de diag nose van maag- en ingewandskan ker met behulp van radio-actieve isotopen. Hiermede is het mogelijk een duidelijk onderscheid te maken tussen goedaardige en kwaadaar dige cellen en weefsels. Als speur der-element wordt hiervoor radio actieve fosfor, „P-32" gebruikt, dat in opgeloste vorm aan de patiënt te drinken wordt gegeven. Dit fos for wordt vastgelegd in de kanker cellen, zodat met een Geiger-teller te constateren is, waar zich deze cellen in grotere getale bevinden. Personeelsgebrek bij Mulo-scholen Het orgaan van de Vereniging voor Chr. M.U.L.O. deelt de resul taten mede van een in Mei 1955 ge houden enquête naar de vacatures bij de Chr. M.U.L.O.-scholen. Het aantal vacatures bedroeg van 1 September-1 Mei aan 133 scholen 180. 23 scholen hadden twee, 9 drie, 2 zelfs vijf en 1 school vier vaca tures. Van deze vacatures ontstonden er 95 door vertrek en 67 door uitbrei ding. Twee der vertrekkende leer krachten keerden terug naar het gewoon L.O., 56 verwisselden van U.L.O.-school, terwijl 37 overgin gen naar het V.H.M.O., de kweek school of het N.O., waarschijnlijk dank zij betere salariëring, voorde liger studiemogelijkheid, kleinere klassen, betere outillage of kor tere werktijden. Onderzoek levenswijze boerengezinnen In samenwerking met het insti tuut van het landbouwhuishoud- kundig onderzoek in Wageningen gaat het Centraal Bureau voor de Statistiek begin November een proefonderzoek instellen naar de levenswijze van een vijftigtal boe rengezinnen. Men wil hierdoor een inzicht krijgen in de aard en de om vang van de problemen, die zich bij een meer uitgebreid onderzoek voordoen. Gezinnen van verschil lende gezinsgrootte uit verschei dene delen van het land, o.m. ook uit de Gelderse Achterhoek, zullen bij het a.s. proefonderzoek worden betrokken. de buurt met een dertigduizend ge- en Teheran en tussen Hamburg, vangenen. Cairo, Karatsji, Bangkok en Tokio. PLECHTIGHEID IN BAZARSTEMMING „Vorstelijk geschenk" in grote dank aanvaard Vrijdagavond - de eerste avond van de bazar - vond in de gezellig ver sierde „Nieuwe Graanbeurs" de uit reiking plaats van het nieuwe vaan del, door de Koninklijke „Zeelan- dia" N.V. aan de Koninklijke Har monie „Kunst en Eer" geschonken. Deze uitreiking geschiedde in te genwoordigheid van het complete corps, in gelid opgesteld voor het toneel, enkele bestuursleden en ba- zarbezoekers, door de heer M. Doe- leman H.Jzn., directeur van de Ko ninklijke „Zeelandia" N.V., die in een korte toespraak onder meer op merkte dat „Kunst en Eer" steeds een warme plaats in zijn hart heeft ingenomen, mede doordat hij van zijn prille jeugd af aan velerlei aangename herinneringen aan het gezelschap heeft. „Geheel Zierikzee kan trots zijn op „Kunst en Eer", aldus spr., „en het gaat erom het gezelschap in stand te houden, waartoe velen ook middels de bazar bijdragen". Behalve de mooie uniformen en prachtige instrumenten was er ech ter één ding dat niet in overeen stemming was met de standing van het gezelschap en dat was het oude vaandel. Daarom stemde het spr. tot grote vreugde thans een nieuw vaandel te kunnen aanbieden. Hij hoopte dat „Kunst en Eer" vele lauweren zou mogen oogsten achter dit vaandel. Twee namen wilde hij hier verder nog noemen en wel van de heer J. de Vos, die het vaandel ontwierp en de Firma P. Bakker Zoon die 't verzorgde. (Applaus). Hierna reikte de heer Doeleman met een hartelijke gelukwens het vaandel uit aan „Kunst en Eer's" voorzitter, notaris P. Heering. Naar roemvolle toekomst Deze aanvaardde het, zoals hij het noemde, „vorstelijk geschenk" namens „Kunst en Eer" en geheel Zierikzee in grote dankbaarheid. Spr. vond dat het gezelschap met dit vaandel voor de dag kan komen en dat het een mensenleeftijd mee kan gaan. Hij hoopte verder dat „Kunst en Eer" achter haar nieuwe vaandel een roemvolle toekomst te gemoet moge gaan, hierbij nog her innerend aan de Koninklijke on derscheiding die haar te beurt is gevallen. Ook het nieuwe vaandel legt verplichtingen op om het ge stelde doel op waardige wijze na te streven. De voorzitter deelde ten slotte nog mede dat hij binnenkort een kast voor het nieuwe vaandel AANBESTEDINGEN Te Zierikzee werd aanbesteed de verbreding van het Jannewekken, de aanleg van een weg ten behoeve van het bouwplan „Malta" en het uitvoeren van een project als on derdeel van het ringriool. Inge schreven werd als volgt: Jannewekken: A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 44.014; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee f 44.000; D. Rentier, Noordgouwe f 35.850. Maltaweg: M. v. d. Velde, Brui- nisse f 48.940; D. Rentier, Noord- gouwe f 46.150; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee f 46.000; A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 45.015. Ringriool: A. W. Wandel, Nieu werkerk f 240.000; T. Bakker, Rot terdam f 225.000; H. Stouten, Brou wershaven f 221.500; H. de Baat, Amsterdam f 183.000. De gunning is aangehouden. zal aanbieden. (Applaus). Hierna droeg hij het vaandel over aan het corps, dat daarop voor de heer Doeleman een „Lang zal hij leven" speelde.. Namens de muzikanten bracht de heer J. M. Olree nog afzonderlijk dank voor het grote geschenk, waarbij hij de hoop uitspraak dat de jongere generatie zich trouw achter het nieuwe vaandel zal scha ren. Onder leiding van de heer E. A. de Looff speelde „Kunst en Eer" vervolgens nog een mars, waarna een korte muzikale wandeling door de stad volgde, echter nog met het oude vaandel, daar het nieuwe vaandel aan het toneel was beves tigd, waar het veel belangstelling trok. Het is geheel in moderne stijl uitgevoerd met strakke lijnen, in kleur wijnrood. Het bevat het op schrift: „Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer". Opgericht Zierik zee 1830" en verder twee muziek- emblemen. Stad en Provincie ZIERIKZEE Geslaagde eerste Nutsfilmavond De eerste Nutsavond in het sei zoen 1955-1956 was min of meer een experiment zoals de voorzitter van het departement, de heer D. C. A. Lugt, Vrijdagavond in zijn ope ningswoord te kennen gaf, een ex periment dat geslaagd genoemd mag worden, speciaal wat de film na de pauze betreft. In flinke ge tale waren de Nutsleden opgeko men, die hartelijk werden verwel komd door de voorzitter die deze gelegenheid aangreep ook op an dere afdelingen van het Nut te wij zen en wel op de Nutsspaarbank en de bibliotheek, die sterk uitgebreid is, zodat een aanvullingscatalogus moest worden aangeschaft. Met voldoening constateerde spr. dat eerlang de burger kleuterschool „Openbare Nuts Kleuterschool" zal kunnen worden genoemd. Voor de pauze werden een twee tal films uit de West vertoond, die door het Koninklijk bezoek een aparte toets verkregen, al waren deze films hun eerste jeugd voor bij. Niettemin hadden deze een voorlichtende taak wat de olie raffinaderijen op Curasao betreft. Dit eiland drijft en leeft op olie. Het is mede een kruispunt van we reldwegen door zijn prachtige ha vens, voor zee- en luchtvaart. Niet minder interessant waren de films uit Suriname waar het bauxiet ge vonden wordt voor het maken van aluminium waarvan jaarlijks plm. 2 millioen ton wordt uitgevoerd. De hoofdfilm: „De verovering van de Mount Everest", in kleuren, trok de bijzondere aandacht. Het betrof de laatste beklimming van de hoogste bergtop ter wereld door mannen die een wereldvermaard heid kregen, nl. John Hunt, Ed mund Hillary en de Sherpa, Ten sing. Met intense belangstelling werd deze fraaie documentaire film tot het laatste toe gevolgd. Adem benemend waren de pogingen om de top van de hoogste berg te be reiken. Schier bovenmenselijke kracht en uithoudingsvermogen legden de alpinisten aan de dag om het gestelde doel dat zovelen voor ogen stond te bereiken, maar waar in de drie genoemden als eersten slaagden. Met een woord van dank aan de filmoperateur, de heer A. D. v. d. Berge, sloot de voorzitter deze eer ste Nutsavond. BURGH Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de O.L. school hebben zich 21 sollicitanten aange meld. HAAMSTEDE Propaganda-avond Sophiavereeniging In hötel Bom werd Donderdag avond j.l. een propaganda-avond voor bovengenoemde vereniging ge houden, welke behoorlijk bezocht was. De inspecteur van deze ver eniging, de heer Smit, opende deze avond en deelde mee dat de dieren mishandeling van 70 in 1953 was teruggelopen tot 25 in 1954, een belangrijke vermindering dus, waaraan wellicht het werk van de Sophiavereeniging een belangrijk aandeel heeft. Het lot van de ket tinghonden op de boerderijen wordt hoe langer hoe beter. Vóór de pauze werd een mooie „Paardenfilm" gedraaid terwijl na de pauze, waarin loten werden ver kocht ten bate van het werk van deze vereniging, de hoofdfilm „Op hoop van zegen" werd vertoond. Aan het eind werden de prijzen uitgeloot die door verschillende winkeliers waren beschikbaar ge stéld. Daarna dankte de heer Smit de aanwezigen voor hun belang stelling en deelde nog mee dat in de pauze zich enkele nieuwe leden hadden aangemeld. BROUWERSHAVEN Geslaagde Oliebollendag Vorige week Donderdag werd al hier wederom een oliebollendag ge houden, waarvan de netto-op brengst ten goede komt aan de vluchtelingen in Karinthië. Deze actie werd georganiseerd en uitge voerd door alle vijf plaatselijke vrouwenverenigingen. Er kan door de mooie actie een bedrag van f 247,53 worden overgemaakt voor de vluchtelingen. Een woord van dank aan de afnemers en verkoop sters is hier zeker op zijn plaats. Vergadering Gemeenteraad De raad dezer gemeente komt op Woensdag 26 October a.s. in open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt: ingekomen stukken en mededelingen; vaststelling brand weerverordening; herziening ver keersmaatregelen; aanwijzing ver tegenwoordiger naar de algemene vergadering van de waterleiding mij. „Schouwen-Duiveland"; be handeling gemeentebegroting 1956. Arbeidersavondschool gestart Vrijdagavond is in een der klas sen der O. L. school te Brouwers haven oe arbeidersavondschool gestart met een aantal leerlingen van zeventien, waarvan vijf uit Zonnemaire. Deze cursus, welke uitgaat van de stichting Scholen- dienst voor Arbeidersontwikkeling, het N.V.V. en de Dr. Wiardi Beck- manstichting, wordt gedoceerd door onderwijzer P. de Moor. Er wordt les gegeven in rekenen, taal en so ciale kennis. De voorzitter der scholendienst te Brouwershaven, de heer M. M. Matthijsse, verwel komde de aanwezige leerlingen, waarbij hij een bijzonder welkom toeriep aan het voltallige college van B. en W. en de gemeentesecre taris. De aanwezigheid getuigt, al dus spr., dat er bij het college een warme belangstelling bestaat voor deze scholendienst. Burgemeester J. L. van Leeuwen sprak gelukwen sen en hoopte, dat deze cursus ten volle mag slagen en door alle leer lingen tot een goed einde zal wor den gebracht. Onze gemeente bezit graag ontwikkelde mensen, hetgeen door deze avondschool wordt be vorderd, aldus Z.E. De penning meester der scholendienst in Zee land, districtbestuurder de Roo, schetste de grote voordelen die de ze lessen opleveren in het maat schappelijk leven. Het is thans niet meer zo als vroeger, dat de arbei ders niet kunnen lezen of schrijven, hetgeen hen met geldelijke afreke ningen vaak heeft gedupeerd. Na Dreischor is Brouwershaven thans als tweede school op Schouwen- Duiveland gestart. Moge het opfris sen der kennis welke tijdens het verlaten der lagere school bij velen is uitgewist, haar vruchten afwer pen in de toekomst. Met deze woor den verklaarde de heer de Roo deze avondschool voor geopend. Collecte Stichting „Kinderzorg" Door een groepje jongedames te Brouwershaven werd een collecte gehouden voor de stichting Kinder zorg te Middelburg. De opbrengst bedroeg f 58,37, waarvoor namens de stichting een woord van dank aan de gevers en collectanten. LAND- EN TUINBOUW Kwaliteit en prijs i3 goed De uientelers, die in de jaren 1953 en 1954 met zoveel tegenslag had den te kampen, hebben in 1955 de wind mee. Koprot, de ziekte die zo veel schade berokkende in de ge noemde jaren, blijft tot dusver uit, zodat het uitvalpercentage gering is. En ook de prijs viel de laatste weken niet tegen. Momenteel is het met de export wat stil, maar in September werden de verwachtin gen ver overtroffen, voornamelijk omdat Duitsland belangstelling xoor onze uien bleek te hebben. Dit land kwam met een afname van 6.873.000 kg. op de eerste plaats van de ex portlij st van September, gevolgd door Engeland met 5.337.000 kg. De andere landen waarnaar geëxpor teerd werd namen belangrijk min dere hoeveelheden af, zoals Zwe den 380.000 kg., West Indië 318.000 kg., Afrika 237.000 kg., België 233 duizend kg., het Engelse leger in Duitsland 91.000 kg., IJsland 40.000 kg., Frankrijk 15.000 kg., Nieuw- Guinea 10.000 kg., Noorwegen 5.000 kg. en Midden Afrika 3.750 kg. Naar de Duitse Oost-zóne ging een monster van 75 kg. Zodoende be reikte de export in September een hoeveelheid van 13.550.000 kg. en het totaal van de export van Juli tot en met September dedraagt nu ruim 20.750.000 kg. tegen ruim 13 millioen in 1954 en ruim 15% mil lioen kg. in 1953. Waar veel vraag is stijgt ook do prijs en zodoende kon een prijs ge maakt worden van plm. 15 cent per kg., een redelijke beloning voor de teler. Jammer dat het niet alles rozegeur en maneschijn was, want de markt in Engeland raakte over voerd, zodat naar dit land de 15 cent niet kon worden gehandhaafd. Eind November, begin December wordt genoemd als het tijdstip waarop in Engeland de voorraad eigen geteelde uien zal zijn ge ruimd, waarschijnlijk dat dit op de prijs een gunstige invloed zal heb ben. Het verschil in prijs voor ex port naar Engeland en naar de an dere landen zal dan misschien ook komen te vervallen. Hopenlijk zet het goede begin van de uienexport door, zodat na de twee slechte seizoenen die thans achter ons liggen, de uientelers weer eens een jaar krijgen, dat re delijke prijzen te zien geeft, waar door arbeid en moeite worden be loond. Want individueel zit bij vele telers de schrik er al zo in, dat zij hetzij in het geheel geen of weinig uien meer verbouwen. FEUILLETON 12 door HENK VAN HEESWIJK Geert gaf zijn naam en adres op, vertelde dat hij enkele weken reeds werkloos zijnde, gisteren naar Texel was gegaan in de hoop er werk te vinden en dat hij door het onweer overvallen, de laatste boot naar Den Helder had gemist en zo doende gedwongen was op het eiland te overnachten. Dat was voldoende en toen de veldwachter een en ander had opgeschreven, verliet hij met een vriendelijke groet weer het café. Geert trok zijn jas aan en zei: „Nou, vertel maar eens, wat ik moet doen, dan zal ik eens aan het werk gaan". De waardin liet hem de zaal ve gen en schrobben, terwijl ze zelf zich onledig hield met het schoon maken van deuren en ramen. Na een paar uren was het werk ge reed en zaten ze beiden in de ach terkamer koffie te drinken. „Ik zal je maar niet vragen", zei ze ten slotte, „of je plan hebt hier te blijven, want ik lees in je ogen: Hoe eerder ik hier vandaan ben, hoe beter". Hij lachte, maar het ging niet van harte. „Je houdt er een eigen aardige manier op na om iets te zeggen. Ik heb nooit geweten, dat ik sprekende ogen had". „Heb ik gelijk of niet?" „Gelijk, gelijkin zekere zin. Ik zit nu juist niet te springen met ae gedachte: hoe eerder ik weg ben hoe beter. Je bent een best mens, maar ik geloof, dat het voor ons beiden toch maar beter is, dat ik met de boot van 12 uur naar Den Helder vertrek. Ik zou hier wel kunnen blijven, maar de vraag is of ik over één of twee weken geen heimwee zou krijgen". „Nonsens", weerde ze af. „Als je weet, dat je op dit eiland heimwee zult krijgen, ga je er niet heen om werk te zoeken. Nee, de ware oor zaak is: kroegknecht. En dat wil je niet zeggen om mij niet te kwetsen. Je tracht dit te vermijden door met een smoesje over heimwee te ko men en daardoor kwets je me nog meer, omdat je de ware reden tracht te verbloemen. Maar je bent vrij en hebt behoorlijk je werk ge daan. Je kunt gaan als je wilt". Ze zuchtte en keek somber naar haar koffie, die nog onaangeroerd voor haar stond. Hij keek vertederd. „Het spijt me", zei hij zacht, „het was niet m'n bedoeling je te beledigen". „Beledigd heb je me niet", ant woordde ze, enigszins hooghartig, „daar sta ik boven verheven. Ik verdien op een eerlijke wijze m'n brood, en ik werk er hard voor. Dat ik een kroeg houd, is, gelukkig, hier op 't eiland nog geen schande" Er was een tijdlang stilte. Ten slotte stond Geert op en knoopte z'n jas dicht. „Ik zal nu maar gaan. Ik dank je hartelijk voor je ver leende gastvrijheid en het spijt me, dat ik niet kan blijven. Je bent een best mens, maarneen, ik kan 't niet doen". „Pijnig jezelf niet", weerde ze luchtig af, „je maakt 't jezelf maar moeilijk. En geen dank. Je hebt je werk er voor gedaan en dat is vol doende!" Hij liep langzaam naar de zaal, waar z'n regenjas nog op dezelfde plaats hing, waar hij hem de vorige avond had neergehangen. Even bleef hij in gedachten verzonken, toen keek hij haar plotseling ver schrikt aan: „M'n fiets! ik heb m'n fiets helemaal vei'geten! Waar kan die zijn?" „Daarvoor heb ik gisteravond ge zorgd. Zij staat achter in de boet. Jij hebt er zeker niet aan gedacht, hè? Dat glas bier heeft wel heel wat op z'n kerfstok! Wacht, ik zal je fiets wel even halen". Nadat hij z'n jas achter op de fiets had gebonden, gaf hij haar een hand. „Nogmaals vriendelijk bedankt". „Geen dank, en als je weer eens op het eiland komt, dan mag je ge rust weer hier overnachten". Hij schudde het hoofd. „Dat zal wel niet meer gebeuren, denk ik. Wat moet ik nog op het eiland doen?" „Nu", knipoogde ze tegen hem, „je kunt nooit weten. Onthoud m'n woorden maar. Goeie reis en tot weerziens!" „Tot weerziens?" Hij lachte cy nisch. „Je bent een gevaarlijk vrouwtje". En met deze woorden slapte hij op de fiets. Nog een korte handgroet en hij was om de hoek verdwenen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5