DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sovjet-premier zond brief aan President Eisenhower Bevolking van de Antillen toont vorstenpaar toegenegen hart Saarverkiezingen brachten grote overwinning voor Duitsgezinde partijen DINSDAG 25 OCTOBER 1955 No. 17834 - 112e Jaargang ZIERIKZEGSCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling t 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 3Z Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij ♦OorTOv^skenman 6 Ochtman - Lange Nobelstraai 6, Zierikzee-*Redacteur; M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Inzake inspectie militaire sleutelposities De Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, heeft geantwoord op de brief van president Eisenhower van 12 October over ontwapening. Maarschalk Boelganin spreekt er zijn voldoening over uit, dat de president bereid is in te stemmen met het Russische voorstel tot in stelling van inspectiegroepen bij militaire sleutelposities in de Sow- jet-Unie en de Verenigde Staten, indien zulks tot verbetering van de betrekkingen zal leiden. Bovendien wenst de maarschalk de Ameri kaanse president een spoedig her stel toe. De brief van president Eisenho wer was zelf weer een antwoord op een schrijven van premier Boelga nin over de voorstellen van presi dent Eisenhower over uitwisseling van militaire gegevens, zoals ge daan op de Geneefse conferentie van regeringschefs in Juli van dit jaar. In de jongste brief van de Rus sische premier, die uit het vacan- tie-oord Sotsji aan de Zwarte Zee werd verzonden, wordt in het ge heel niet gesproken over president Eisenhower's voorstel tot weder zijdse luchtverkenningen. In Ame rikaanse kringen te Washington wordt dit betreurd. Overigens is men te Washington getroffen dooi de hoffelijke toon van de brief. OUDE TAND De 15-jarige Robert Young heeft bij het huis van zijn ouders te Vancouver een tand van een mammoeth op gegraven, die 40.000 jaar ge leden heeft geleefd. v v •x-i* w- *i* Broedertwist met mes beslecht Drie broers, de 41-jarige A. van der W., de 25-jarige L. van der W. en de 28-jarige J. van der W. kre gen Zaterdagavond ruzie met el kaar buiten een café aan de Hoog straat te Utrecht. Ze raakten slaags omdat de jongste, de 25-jarige L. van der W., zich laatdunkend over hun moeder zou hebben uitgelaten. J. van der W. werd tijdens de vechtpartij met een mes gestoken in de hartstreek; hij overleed tij dens het vervoer naar het zieken huis. De andere twee broers zijn in verzekerde bewaring gesteld. Bei den ontkennen hardnekkig met een mes te hebben gestoken. De 41-jarige broer wordt ervan verdacht de steek te hebben aan gebracht. Hem wordt ten laste ge legd zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende. Prinses Wilhelmina, die even als Koningin Juliana dit jaar enige weken vacantie in Noorwegen heeft doorgebracht, heeft een gift gezon den aan de „Vereniging van chris telijke handelsreizigers en zaken lieden in Noorwegen", die er voor zorgt dat in hotelkamers in Noor wegen bijbels beschikbaar zijn voor reizigers. Bezoeken aan Boven- en Benedenwindse eilanden De komende confe rentie te Genève De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en Engeland, Dulles en Macmillan, zijn Zondag resp. uit Rome en Lon den te Parijs aangekomen, waar zij met hun Franse ambtgenoot Pinay een gedachtenwisseling hadden al vorens zij zich gedrieën naar Ge nève begaven, waar Donderdag hun conferentie met Molotof begint. Voor zijn vertrek uit Londen had Macmillan verklaard, dat er, indien het overleg te Genève geen succes zal hebben, misschien in het voor jaar weer een dergelijke bijeen komst zal worden gehouden. Hij achtte een tijdsduur van drie tot vier weken voldoende voor de ko mende besprekingen. Als er dan nog geen voortgang zou zijn ge maakt, was het beter het gesprek te staken en later opnieuw te be ginnen, zo meende de Britse mi nister. Dulles op weg j na Ft V De dag van de Vereni9de Naties> 24 October 1955, werd over de gehele Ddctr VJCIltVC wereld gevierd. Ook in het hoofdkwartier van de volkerenorganisatie De Amerikaanse minister van te New York City vonden bijzondere plechtigheden ter herdenking van Buitenlandse Zaken, Dulles, is Vrij- jiet van kracht worden van het Handvest der Verenigde Naties plaats. dag per vliegtuig naar Europa ver trokken. Voordat hij aan boord ging, verklaarde hij van mening te Zondagmiddag is in de zijn, dat de resultaten van de con- b ferentie met zijn collega's van de gemeente Arnemuiden bij de Sloe- Sowjet-Unie, Engeland en Frank- dam een Belgische personenauto rijk, die deze week te Genève be- mej drie inzittenden in de bocht gint, de wereld in staat zullen stel len met hernieuwd vertrouwen op vrede de toekomst tegemoet te zien. Kwestie van wereldbelang De chemische toe voegingen aan voedsel In verband met het zeer grote aantal chemicaliën, dat aan voed sel wordt toegevoegd, heeft een geslipt, over de kop geslagen en in een sloot terecht gekomen. Bij dit ongeval werd een 79-jarige dame, T-. on ,Qnri0iino de moeder van de chauffeur, zo aantaj landen verontrusting uitge- De 80-jarxge J? ranse zena g- ernstjg geW0nd, dat zij kort daarop sproken over het mogelijke gevaar SchwJhze? 'V Zaterdag' gedu- overleed. De beide andere inzitten- van deze situatie, zodat aan de We rende een plechtigheid op de uni- den, de chauffeur en zijn echtge- versiteit van Cambridge benoemd note, werden ernstig gewond naar organisatie (F.A.O.) verzocht werd tot eredoctor in de rechten. Dr. het ziekenhuis in Middelburg over- een onderzoek naar dit zeer inge- mïrian6 de°Dres?dent van de uni- gebracht. De wagen werd totaal wikkelde vraagstuk in te stellen, ming van de president van de uni- 6 Ais gevolg daarvan is onlangs te versiteit, lord Tedder. Genève een gemeenschappelijke bijeenkomst gehouden van W.H.O. en F.A.O. om te onderzoeken, welke maatregelen door de beide organi saties op internationaal niveau ge nomen konden worden. Alle aan gesloten landen werden uitgeno digd aan deze technische conferen tie van onderzoek deel te nemen. De conferentie besprak de in ver schillende landen bestaande toe stand en besloot, dat internationaal optreden op het gebied van toevoe- filmcamera's gingsmiddelen aan voedsel noodza kelijk was in verband met de mo- EUROPESE STATUUT VERWORPEN Regering inmiddels afgetreden Met 67.7 procent tegen 32.3 pro- [££°t0Srafen cent heeft de Saarlandse bevolking De voorzitter der grootste partij gelijke gevolgen voor de gezondheid j - vT.n.i.'c Prance van het Saarland, de Christelijk"" de gehele wereld, het door premier Mendès-France Democratische Unle_ Neyi verklaar_ en Bondskanselier Adenauer ont- de dat hij in de overwinning van worpen Europese statuut voor het Saargebied afgewezen. het Duitse front geen triomf tegen- op de vierde bijeenkomst van over Frankrijk wilde zien, „waar- de onderhandelaren, die te Tokio mee wij in echte vrede en oprechte bijeen zijn in verband met de Ne- t, do vriendschap willen leven". De uit- derlandse eis tot schadevergoeding W 1 ttSÏÏ? \S«haï slag van het refefendum betekende (27% millioen dollar) voor 110.000 West-Europese Unie zal thans d voigens Ney niets anders dan een Nederlanders die gedurende de we- definitieve beslssing ovei net re- ujtdrukking van het verlangen dat reldoorlog door Japan geïnterneerd sultaat nog moeten nemen, doch gaarlanders als Duitsers in hun waren, heeft Japan een tegenaan- deze wordt na het overtuigende vaderland willen leven. bod gedaan. Bij informatie ten de- votum der Saarlanders hier met voorzitter der Duitsgezinde partemente van Buitenlandse Za- mDer Saarlandse2 regering heeft Sociaal-Democratische partij zeide ken te's Gravenhage kon men om- reeds df tonclu^ie 'utt d'e grot dal de uitslag een hereniging van aanbod overwinning der Duitsgezinde par- d% Saar met Duitsland moet moge- geen inlichtingen geven, tijen getrokken. Minister-president maken. Het toebehoren van de Ongeveer duizend inwoners Hoffmann heeft medegedeeld, dat Saar aan Duitsland was volgens van bet jtaiiaanse bergdorp Zam- zijn regering is afgetreden. Zij een voorwaarde voor een ^anaf |en Noorden van Trente, heb- blijft nog slechts in functie om de duurzame goede verstandhouding ben yrijdag overhaast hun wonin- lopende zaken af te werken. tussen Frankrijk en Duitsland. gen moeten verlaten, die werden Minister-president Hoffmann, die De leider van de pro-Duitse Li- bedreigd door een enorme modder- aanvankelijk een persconferentie berale partij, Schneider, de voor- hoeveelheid welke als gevolg van had aangekondigd, is niet in het naamste aanvoerder van het front langdurige regenval van de bergen gebouw van de Saarlandse Land- der pro-Duise partijen, sprak de stroomt. Vorige maand kon een der dag verschenen. In plaats daarvan hoop uit, dat de uitslag niet depri- gelijk onheil op het laatste ogen- kwamen de drie leiders van de merend zal werken op de pogingen blik door arbeiders en brandweer- Duitsgezinde partijen die als over- om tot oplossing van de Europese lieden uit Trente worden voorko- winnaars voor een cordon van vraagstukken te komen. men. Met een regelmaat die wel het uiterste aan uithoudingsvermogen van onze Vorstin moet vergen, volgt H.M. de Koningin het reisschema van haar bezoek aan de West, waar haar zowel als Prins Bernhard, overal een allerhartelijkste ont vangst ten deel valt. Na Bonaire werd een bezoek ge bracht aan het eiland Aruba, waar het vorstenpaar Zondagmorgen een kerkdiensht bijwoonde in de nieuwe Protestantse leerk. De dienst werd geleid door ds W. Baart. Na afloop van de dienst tekende H.M. de Koningin het gastenboek. H.M. bleek diep onder de indruk van deze dienst. Na de dienst werd gestart van het Prinses Beatrix- vliegveld om per vliegtuig de reis te ondernemen naar Sint Maarten. Via Guadeloupe werd deze reis ge maakt. Van genoemde plaats af per Dakota. Een grote mensenmenigte, zelfs vanaf de omliggende eilanden, was naar Sint Maarten getrokken, om getuige te zijn van het unieke feit van het vorstelijk bezoek. Die dag werd een diner gehouden en een défilé met fakkeloptocht, waar aan de gehele bevolking deelnam. Op de late avond scheepte het vorstenpaar zich in naar Saba, aan welk klein eiland gisteren een be zoek werd gebracht. Het aan land gaan op Saba bleek aanmerkelijk eenvoudiger dan oorspronkelijk was gedacht, daar de zee rustig was. Bovendien was een extra-pier aan- f&legd om het meren te vereenvou- fgen. Na aankomst op het eiland werd het vorstenpaar verwel komd door de administrateur van hét eiland. Een rondrit werd ge- rtfaakt over Saba, dat eigenlijk n uitgedoofde vulkaan is. In "^-ïndwardside, een klein zeer pit toresk dorpje, verlieten Koningin en Prins een ogenblik de auto's om een kleine wandeling te ma ken. In de woning van de ad ministrateur werd H.M. de Konin gin een geschenk in de vorm van Sabaans kantwerk aangeboden. Om kwart over elf in de morgen vertrokken Koningin en Prins weer naar Fortbaai, om zich op de „De Korte berichten ait het Binnenland EDE. Waar het Edese bos grenst aan de voormalige Doesburgerheide is in tegenwoordigheid van vele ci viele en militaire autoriteiten als mede een duizendkoppige menigte belangstellenden een eenvoudig monument een staande vliegtuig vleugel van hardsteen met inscrip tie - onthuld, dat de herinnering vastlegt aan de eerste motorvlucht, die een -Nederlander - wijlen de heer J. W. E. L. Hilgers - hier bij Ede boven vaderlandse bodem maakte. Dat was 29 Juli 1910. GRONINGEN. Onder bijzonder grote belangstelling is de mijnen veger „Lochem", in aanbouw bij E. J. Smit en Zn. Scheepswerven N.V. te Westerbroek, te water gelaten. De plechtigheid werd verricht door de echtgenote van de loco-burge meester van Lochem, mevrouw A. Slettenhaar-Vries, aangezien de echtgenote van de burgemeester van Lochem verhinderd was. 's GRAVENHAGE. Zaterdagmid dag is te Loosduinen een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 37-j. J. van D. uit 's Graven- zande. Van D. bereed een bromfiets op het rijwielpad van de Ocken- burgstraat. Plotseling stak hij de rijweg over, waarbij hij werd ge grepen door een uit de tegenover gestelde richting komende perso nenauto, bestuurd door de 52-jarige W. C. de R. uit 's Gravenhage. Van D. liep hierbij een schedelbasis- fractuur en inwendige kneuzingen op, waaraan hij in de loop van Zon dag is overleden. 's-GRAVENHAGE. De minister van Staat, Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland heeft in het Oranje Nas sau museum te Den Haag de ten toonstelling „Oranje internationaal gezien" geopend. Deze tentoonstel ling is georganiseerd in samenwer king met de Haagse afdeling van de „Vereniging voor internationale rechtsorde" ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Verenigde Naties. 's-GRAVENHAGE. De hengst „Alexander" die naar de Ned. An tillen was verscheept voor het trek ken van de crème calèche doch, zo als gemeld, ziek is geworden, is niet met de andere paarden naar Suriname verscheept. Het paard zal op 27 October per vliegtuig van de K.L.M. naar Nederland worden getransporteerd. Ruyter" in te schepen voor St. Eustatius. Beroemd by de Amerikanen St. Eustatius is vooral bibde Amerikanen beroemd, omd^x de overlevering wil, dat hier voor het eerst door het garnizoen van Fort Oranje de Amerikaanse vlag werd gegroet. Men vindt dit al of niet juiste historische feit vastgelegd op een plaquette, die op last van pre sident Roosevelt in het fort werd aangebracht. Van dit fort is ove rigens niet veel meer over. Niet meer namelijk dan een van de vijf hoeken en enkele stukken geschut. Van heel St. Eustatius is trouwens niet veel meer over, zoals het was in de dagen, toen het de bijnaam de Gouden Rots had, verkregen door de rijkdommen, die de handel met het jonge Amerika dit eiland had gebracht. Een enkel oud-Hol lands, volkomen vervallen pakhuis wijst nog op deze vergane glorie. Het debarkeren op St. Eustatius was nog iets moeilijker dan op Sa ba, want hier ontbrak iedere stei ger. Het programma van het be zoek aan St. Eustatius verschilde weinig van dat aan Saba. Ook hier was er de begroeting van de admi nistrateur, een korte redevoering en een heildronk. Een défilé Een défilé van de bevolking, een rondrit door Oranjestad en een be zoek aan fort Oranje completeerden het programma. Tegen half zeven (00.00 Ned. tijd) was het gehele ge zelschap weer aan boord van de „De Ruyter" teruggekeerd en tegen half negen was St. Maarten weer bereikt. De Koningip en de Prins bega ven zich direct naar het Little Bay Hotel en hiermede was in feite een einde gekomen aan het bezoek van het Koninklijk Paar aan de Neder landse Antillen. Weliswaar zouden Koningin en Prins nog tot 27 October op St. Maarten vertoeven en pas in de morgen van die dag de reis naar Suriname beginnen, doch deze twee dagen waren in het programma op genomen als volkomen .rustdagen, opdat Koningin Juliana, Prins Bernhard en de leden van het ge volg kracht zouden kunnen opdoen voor de grote vermoeienissen, die hen na dit bezoek aan de Antillen in Suriname zouden wachten. De bevolking van St. Maarten heeft deze behoefte aan rust vol komen geëerbiedigd en daarom zal het mogelijk zijn dat Koningin en Prins ongedwongen een enkel kort tochtje zullen kunnen maken over het eiland en misschien een enkel visje in de blauwe Caribische zee zullen kunnen verschalken. Zangconcours in Zeeland Tijdens de Zaterdag te Goes ge houden vergadering van de ring Zeeland van Christelijke zangver enigingen, is besloten om op He melvaartsdag 1956 een groot con cours te houden te Oostkapelle. Als juryleden zullen worden gevraagd de musici L. Mens en A. de Braai. Blijkens het jaarverslag zijn thans 44 verenigingen bij de ring aange sloten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's v v v 5* 'l' X Men mag züti voordeel niet doen met de domheid van Y *j* anderen. Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Rustig weer Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen: zwakke tot matige wind tussen West en Noord; weinig verandering in temperatuur. 26 Oct. Zon op 7.24, onder 17.27. Maan op 15.08, onder 1.26. 27 Oct. Zon op 17.26, onder 17.25. Maan op 15.27, onder 2.38. Volle maan: 31 October te 7.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 Oct. 10.50 v.m. 27 Oct. 12.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 Oct. 10.36 v.m. 27 Oct. 11.49 v.m. Doodtij: 26 October. 23.38 n.m. n.m. 23.10 n.m. n.m. Stad en Provincie ZIERIKZEE Weereen schoorsteenbrand Tegen acht uur Zondagavond ging de sirene die de brandweer waarschuwde voor een schoorsteen brand die was uitgebroken bij de heer L. Simmers aan de Rijks straatweg. Als gewoonlijk was de brandweer snel ter plaatse, die met een rammoneur de schoorsteen van roet ontdeed, waarmede de zaak was opgelost. Het lijkt ons niet overbodig nogmaals te waarschu wen dat men voor de aanvang van het stookseizoen de schoorsteen laat vegen, opdat binnenbrandjes wor den voorkomen. Bij niet naleving loopt men kans een proces-verbaal te krijgen. Twee bromfietsers botsten Op de Oude Haven Z.-zijde, on geveer ter hoogte van de Visstraat, zijn twee bromfietsers' met elkaar in botsing gekomen. De ene brom fiets werd bestuurd door de heer v. d. Z. alhier, de andere door het zoontje van de heer M. te Noord- gouwe, leerling aan het Lyceum al hier. De knaap kwam als gevolg van de botsing te vallen en liep een hersenschudding op. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. HAAMSTEDE Opening huize „Duinoord" Wij vernemen dat het door de Stichting Rusthuizen „Westelijk' Schouwen" geëxploiteerde Huize „Duinoord" te Haamstede, op Don derdag 3 November a.s., 's namid dags 2 uur, officieel zal worden ge opend door de echtgenote van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, mevr .S. C. de Casembroot, geb. barones van der Feltz. Bazar Koninklijke „Kunst en Eer" werd een behoorlijk succes Enorme drukte op de sluitingsavond De bazar ten bate van „Kunst en Eer" is een succes geworden. Op vallend echter dat de drukte niet verspreid lag over de twee dagen, maar dat het Zaterdagavond een voudig storm liep. Het was uiterst moeilijk bij de stands te komen, want honderden en honderden ver drongen zich in de „Nieuwe Graan- beurs", die opeens veel kleiner leek dan ze in werkelijkheid was. In de loop van Zaterdagavond was het echter al duidelijk, dat de bazar zou slagen. Vrijdagmiddag was het maar slapjes geweest en ook in de loop van Zaterdag liep het nog niet zo geweldig druk. De burgerij had echter de avond gere serveerd voor dit „uitje", waarvan dan ook ten volle is geprofiteerd. Aan alle stands was er een leven dig vertier. Vooral het rad van avontuur trok honderden mensen, die een kansje wilden wagen. Op het drukste uur kon men helemaal niet meer aan bod komen. Sommige stands zaten om goed negen uur al zonder voorraad. Er is ijverig ge trokken, geslagen, geschoten en ge raden en het was de organisatoren lief, hetgeen te begrijpen valt. Op het aantal bruine bonen ble ken tientallen een foute kijk te hebben. De uitslag kwam als een verrassing. Er bevonden zich in de fles 2284 bonen. Het raden van het juiste aantal babbelaars viel ook niet mee. Het waren er 193. Dat het een knaap van een ham was, kon ieder wel zien. Maar het juiste ge wicht 7 pond en 50 gram, kwam niet ieder in de geest. Veel moeilij ker was tenslotte nog te raden hoe veel meter gouddraad er verwerkt is in het nieuwe „Kunst en Eer"- vaandel. De meeste schattingen wa ren veel en veel te laag. Het juiste aantal bedroeg 3765 meter, hetgeen een verrassing zal zijn voor velen en tevens een bewijs, dat men met goud niet zuinig heeft gedaan om het fraaie vaandel te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1