Vorstin en Prins maakten interessante rijtoer over eiland Curaqao DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,per stuk. No. 17832 - 112e Jaargang ZIER1KZEESCHEMNIEUWSB0DE WAARIN OPGENOMEN 1797-1809 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon' nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelsfraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Conferentie van Genève De Westelijke landen zullen op de conferentie van Genève het vraagstuk van de verbindingen tus sen Berlijn en West-Duitsland ter sprake brengen, zo wordt in diplo matieke kringen te Londen verno men. De Sowjet-Unie heeft het Wes ten laten weten, dat Oost-Duitsland zelf verantwoordelijk is voor de verbindingen door zijn gebied, maar dat zij wel bereid is tijdelijk de verantwoordelijkheid voor de militaire verbindingen op zich te nemen. Prinses Margaret dineert met Bisschoppen Prinses Margaret heeft Woens dag in gezelschap van koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh en de koningin-moeder Elizabeth aangezeten aan een diner met de aartsbisschop van Canterbury en vijftig bisschoppen, van wie het merendeel sterk gekant is tegen een eventueel huwelijk van haar met kolonel Townsend. Het diner vond plaats in het kas teel Lambeth, de Londense residen tie van de aartsbisschop van Can terbury, dr. Fisher. Tevoren had deze de kapel van het paleis, die in de tweede wereldoorlog was ver nield en inmiddels is herbouwd, weer gewijd. Swinemiinde Russische marinebasis In de „Nieuwsbrief" van de West-Duitse Christen-Democrati sche (regerings)partij wordt mede gedeeld, dat de Sowjet-Unie van Swinemünde, eens de basis voor de Duitse Oostzeevloot, haar meest Westelijk gelegen marinebasis zal maken. Swinemünde ligt in de na de oor log door Polen ingelijfde voorma lige Duitse gebieden. Volgens de Nieuwsbrief kan het Russische voornemen worden afgeleid uit verklaringen, die een hoge ambte naar van het Poolse ministerie voor Scheepvaart kort geleden te Stettin heeft afgelegd. Engelse onderscheiding voor Dr Schweitzer Deze foto geeft een beeld van de aan komst van het Neder lands Koninklijk Paar op Curagao. V.l.n.r.: Z.K.H. Prins Bernhard, H.M. de Koningin, die wordt begroet door de gou verneur van de Ne- derl. Antillen, Z.E. A. A. H. Struycken, premier E. Jonckheer en de It. gouverneur van Curagao, Z.E. M. P. Gorsira. Prins Bernhard legde eerste steen voor wetenschappelijk instutuut Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië heeft Woensdag in het paleis Buckingham te Londen dr. Albert Schweitzer, de Franse filo soof en zendeling-arts, Jiet ere-lid- maatschap van de Orde van Ver dienste verleend. President Eisenhower is de enige andere niet-Brit die deze onder scheiding draagt. De tachtigjarige dr. Schweitzer begaf zich met de Franse ambassa deur te Londen, Chauvel, naar het paleis Buckingham. Grotere Indonesische vertegenwoordiging in Nederland Zes van de elf ambtenaren, die de Indonesische regering ter ver sterking van de Indonesische ver tegenwoordiging in Nederland naar Den Haag zal zenden, zijn naar P.I.A. meldt reeds uit Djakarta vertrokken. Onder hen is de heer Kamil, die zal optreden als eerste secretaris. De oud consul-generaal in Hong kong, Kwee Dj ie Hoe, zal de rang van minister hebben. Hij vertrekt Vrijdag uit Djakarta. Het is nog niet bekend, wie als ambassadeur in de speciale missie zal optreden. In Kenia zijn in de afgelopen drie jaar van strijd tegen de ver zetsbeweging der Mau Mau 10.800 opstandelingen gedood. De Britse strijdkrachten hebben in deze pe riode 561 man verloren, de burger bevolking telt 1.660 slachtoffers. Het aantal terechtstellingen be draagt 962. Te half v(jf Nederlandse tgd heeft Prins Bernhard Woensdagmiddag te Willemstad de eerste steen ge legd voor het eerste project van de Technische Economische Raad van de Ncd. Antillen het Marien-biolo gisch instituut aan de Piscadera- baai. Men hoopt, dat dit instituut in de eerste helft van 1956 gereed zal zjjn, waarna dr J. S. Zaneveid de directie op zich zal nemen. Om drie uur Woensdagmiddag vertrokken Koningin en Prins uit het paleis voor een grote rondrit, die hun naar het derde district zou voeren dat in het Westelijke deel van het eiland ligt. De route ging over de brug door Otrabanda naar Julianadorp, waar buiten groepen van de bevolking van Jan Doret en Boca San Michiel, twee kleine plaatsjes aan de kust, waren opge steld om de Koningin en de Prins te zien passeeren en te groeten. In de gemeenschap der Curagaose pe troleumindustrie maatschappij-ge meenschap, die haar naam draagt, onthulde H.M. een gedenkplaat ter herinnering aan dit bezoek en daar na ging de reis verder. Allereerst naar de Kleine Berg, de grens van het derde district, waar vertegenwoordigers van dit deel van het eiland een ontvangst comité hadden gevormd ter begroe ting van Vorstin en Prins. Het eerste plaatsje dat de Konin gin bezocht was St. Willibrordus en vandaar ging het langs St. Se- bastiaan, Fontein, Zoemboe en Dok- terstuin naar Barber, dat een cen trum was voor de huldiging van de Koningin door de bevolking van Banda Abao. Schier de hele bevol king van het derde district, voor zover zij niet langs de wegen had gestaan die de koninklijke auto had gevolgd, was hier bijeen rond en op het voetbalveld, waar de beste stoelen die te vinden waren gereed stonden voor de Koningin en de Prins, om hun gelegenheid te geven een typisch Curagao's programma bij te wonen. Er waren folkloris tische dansen, Curagaose muziek op specifieke instrumenten, taferelen die het Curagaose leven vertonen, een défilé en tot slot een simadan, een oogstfeest, zoals dat in het derde district, waar nog wat aan Canadese zendeling over China Een Canadese zendeling, die 30 jaar in China heeft gewoond, is met zijn echtgenote in Hongkong aangekomen. De zendeling, G. Brown, ver klaarde, onder het communistische bewind geen opium geroken, geen gokkerij gezien en geen bedelaar? ontmoet te hebben. Naar hij zeide, worden in China dijken aangelegd tegen overstromingen, grote aan plantingen verricht tegen verstui ving van de Gobi-woestijn en scho len, ziekenhuizen, openbare gebou wen en allerlei wegen en bruggen gebouwd. landbouw wordt gedaan, tot op de huidige dag in gebruik is. Het podium, waarop de Koningin en de Prins hadden plaats geno men, had het uiterlijk van een Knoekoe-huisje en was vrolijk ver sierd met wat Banda Abao op dit punt Zoal'te bieden heeft. Even was er voor de Koningin gelegenheid wat koelte te putten uit een frisse drank die haar door een leuk Barbers meisje werd aan geboden en daarna ging de tocht weer verder via Savoneta naar Westpunt, het meest Westelijke puntje van het eiland Curagao en een bekend recreatie-oord voor hen die van zwemmen en vissen hou den. Maar dit gebeurde niet dan nadat de Koningin een mand met Curagaose vruchtenen bloemen als geschenk van de bevolking van Banda Abao was aangeboden. Langs de kust via Knip en Lan- goen ging het nu naar Soto over een weg die de charme heeft dwars door het woeste landschap van het derde district te gaan, maar het nadeel heeft, zeer slecht en stoffig te zijn en hier en daar zelfs wat angstig, wegens het grote hoogte verschil. De Curagaose chauffeurs, die de auto's bestuurden, kenden echter hun vak en de omstandighe den en brachten het gezelschap zonder ongelukken in het plaatsje Soto, waar de Prins tot besluit van deze vermoeiende maar zeker inte ressante tocht een Julianaboom plantte. Amsterdams echtpaar omgekomen btf auto-ongeluk in Frankrijk Bij een ernstig auto-ongeluk op de rijksweg van Pont St. Esprit naar Nïmes zijn Woensdag de heer en mevrouw M. Bloksma uit Am sterdam, die voor een vacantie-reis op weg waren naar Spanje en Por tugal, in Zuid-Frankrijk veronge lukt. De 48-jarige mevrouw Bloksma kwam daarbij om het leven. Haar 53-jarige man, technisch directeur van Bloksma Radiateurenfabriek N.V. aan de Jan Hanzenstraat te Amsterdam, werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Nimes ver voerd. Volgens de eerste berichten heeft hij bij het ongeluk een sche- delbasisfractuur opgelopen. Het echtpaar maakte de reis in een Hudson-auto, die bestuurd werd door de expeditiechef van de radiateurenfabriek, J. H. M. Put man uit de Eendrachtstraat te Am sterdam. Deze chauffeur liep slechts lichte verwondingen op. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt te Tunis vernomen dat de Franse Hoge Commissaris voor Tunesië, Roger Seydoux, de minis ter van Landsverdediging heeft verzocht meer Franse troepen naar Tunesië te zenden. Er bevinden zich thans 15.000 man Franse troe pen in Tunesië, terwijl er achttien maanden geleden nog 15.000 waren. Knaap liep weg uit ziekenhuis Bang voor operatie De 12-jarige W. uit Velp, die in het Stads- en Academisch zieken huis te Utrecht voor een kleine ope ratie was opgenomen, is Woens dagavond omstreeks het midder nachtelijk uur in zijn nachtgoed uit het ziekenhuis weggelopen omdat hij tegen de operatie op zag. Onder Woerden werd hij opge merkt door een automobilist, waar op de jongen 'n weiland in vluchtte. Hij is daar achterhaald en door de automobilist in den Haag aaff de politie overgegeven. Donderdag ochtend is hij daar door zijn vader afgehaald, die hem heeft meegeno men naar huis._„ X. Schrijfmachine f met „hoogachtend" In New York is een electri- X sche schrijfmachine gede- monstreerd, die de snelheid X waarmee een goede typiste werkt met ongeveer 50 pro- X cent kan vergroten, doordat woorden en uitdrukkingen V die veel voorkomen, zoals „hoogachtend", met één be- X Y weging kunnen worden ge- X tikt. De fabrikant van de X machine heeft nog geen X plannen om deze „woorden- schrijver" op de markt te X brengen. v De Russische regering heeft Finland aangeboden opnieuw ge bruik te mak.en van het Saimaaka- naal. Het 56 kilometer lange kanaal dat de Saaimaameren met het Oos telijke deel van de Oostzee ver bindt, was voor de tweede wereld oorlog de belangrijkste route voor de houtexpórt. Op basis van het Fins-Russische vredesverdrag van 1940 werd het kanaal in tweeën gesneden en sindsdien maken de Finse houtexporteurs gebruik van andere routes. Jeugdmisdadigheid de Ver. Staten in De politie van New York heeft acht jongens gearresteerd in ver band met het vermoorden van een 16-jarige jongen in Brooklyn. Deze jongen had een bende jeugdmis- dadigers verlaten om padvinder te worden. Hij werd Woensdag met een mes doodgestoken op de stoep van het huis waar hij woonde. Inmiddels zoekt de politie in Chi cago nog naar de moordenaars van drie jongens, wier lijken Dinsdag gevonden zijn. Deze slachtoffers waren gewurgd. Benoeming directeur G.A.B. Middelburg Benoemde voorheen te Zierikzee Tot directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg is per 1 November benoemd de heer D. J. Marijs, tot voor kort plaatsvervangend directeur van het Arbeidsbureau te Terneuzen. Hij volgt de heer D. J. M. Schroots op, die benoemd is tot directeur van het G.A.B. te Hilversum na zijn te rugkeer uit Suriname, waar hij sinds September 1954 was gedeta cheerd. Voor zijn overplaatsing naar Terneuzen was de heer Max'ijs directeur van het Arbeidsbui'eau te Zierikzee. De politie van Chicago is in de omgeving van de stad een groot scheeps onderzoek begonnen naar aanleiding van de moord op drie jongens van resp. elf, dertien en veertien jaar oud, wier ernstig ver minkte lijken dezer dagen in een bos werden gevonden. De jongens werden vermist nadat zij Zondag avond hun huis hadden verlaten om naar een bioscoop te gaan. De politie vermoedt dat de misdaad het werk is van een krankzinnige of van een groep oudere jongens. De hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft Woensdag besloten 200 millioen Belgische francs ter beschikking van de Belgische re gering te stellen als bijdrage tot het programma voor de sanering van de kolenmijnindustrie in de Borinage. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Wie niet in kennis vooruit- .j. •jj gaat, gaat achteruit. «j» Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Minder wind Veranderlijke bewolking met kans op enige regen; overwegend matige wind tussen Zuid en Zuidwest; weinig verandering in temperatuur. 22 Oct. Zon op 7.17, onder 17.35. Maan op 13.52, onder 22.01. Eerste kwartier: 24 Oct. te 0.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 Oct. 6.49 v.m. 19.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 Oct. 6.25 v.m. 18.40 n.m. Doodtij: 26 October. De hulp aan de vluchtelingen Naar wjj van de persdienst van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 vernemen, is het door het Neder landse volk ingezamelde bedrag ten bate van de vluchtelingen, inmid dels opgelopen tot ruim vier en een kwart millioen gulden. Permenent gebrek aan arbeidskrachten voor Nederlandse mijnen Wervingsacties in geheel Nederland Er is vr(jwel permanent gebrek aan arbeidskrachten voor de Ne derlandse mijnen. Alleen al voor de ondergrondse bedrijven bestaat er een behoefte aan rond 1200 ar beidskrachten. Deze grote personeelsbehoefte is een streven naar opvoering van de productie, het delven van moeilij ker ontginbare steenkolenlagcn en vervanging van een groter aantal arbeiders, dat de pensioengerech tigde leeftijd bereikt. Aan deze omvangrijke behoefte kan niet met arbeidskrachten uit de provincie worden voldaan. Door de steenkolenmijnen wordt ge tracht door wervingsacties in ge heel Nederland ofwel in het bui tenland arbeidskrachten aan te trekken. De gezamenlijke steenkolenmij nen in Limburg zijn begonnen met het aantrekken van Italiaanse ar beiders, terwijl men daarnaast blijft voortgaan met het werven van Oostenrijkse arbeiders. In to taal werden reeds 300 Oostenrijkse arbeiders geworden, waarvan er thans rond 105 werkzaam zijn. Overigens werd de hele arbeids markt in de provincie Limburg in het derde kwartaal wel bijzonder beheerst door het probleem der te korten, die zich in vrijwel iedere bedrijfstak voordeden. Het aantal openstaande aanvra gen voor metaalarbeiders blijkt niet minder dan rond 16 uit te maken van het aantal tewerkgestelden in deze bedrijfsklasse. Voor de bouw nijverheid bedraagt dit verhou- dingscijfer rond 8 voor de mijn industrie rond 6 en voor de aar dewerk-industrie eveneens rond 6 procent,. Korte berichten uit het Binnenland BELLINGWOLDE. Maandag 24 October zal de weduwe Grietje Snater-Smeents te Belingwolde 103 jaar worden. Zij heeft haar gehele leven in deze plaats gewoond. Haar huwelijk bleef kinderloos. Een pleegdoctter is nu ruim drie jaar geleden overleden. Haar man met wie zij in 1882 was gehuwd, stierf in 1937. OUD GASTEL. Op de Rijpers- weg te Stampersgat is de 79-jarige W. Freyters uit Oud Gastel, toen hij de weg per rijwiel wilde over steken, door een passerende wagen gegrepen. Zijn verwondingen wa ren zo ernstig, dat hij naar het zie kenhuis Chc.itas te Roosendaal moest worden vervoerd. Enige uren later is hij daar overleden. SOEST. Woensdagmorgen stak de 67-jarige G. van O., wonende te Soest de rijksweg in Soest over, waar hij door een passerende auto werd gegrepen. Met een schedel- basisfractuur en een gebroken rechterbeen werd hij naar de Lich tenberg te Amersfoort vervoerd, waar hij 's avonds is overleden. 's-GRAVENHAGE. Hare Konink lijke Hoogheid prinses Irene zal te Tilburg op 27 October a.s. een mo nument onthullen voor de Konink lijke Nederlandse brigade Prinses Irene. De onthulling zal geschieden om drie uur 's middags. Het monu ment stelt de vaandeldrager van de Koninklijke Nederlandse brigade Prinses Irene voor, getooid met de Militaire Willemsorde vierde klasse 's-GRAVENHAGE. De dochter van een bekende Nederlandse ver zetsstrijder, die tijdens de tweede wereldoorlog heeft weten te voor komen dat tal van Britse en Ame rikaanse vliegers in Duitse gevan genschap raakten, behoorde tot een groep van 108 personen uit 26 lan den, aan wie Donderdag jl. het Amerikaanse staatsburgerschap is verleend. ROTTERDAM. Woensdagnacht omstreeks vier uur is door onbe kende oorzaak de 19-jarige binnen- vaartmatroos M. H. Baard, die op de Koninginneweg gewoond heeft, van het motorscheepje „Eduard Jan" in de Waalhaven over boord geslagen en verdronken. De rivier politie heeft 's morgens om vijf uur het stoffelijk overschot opgehaald. BOXTEL. De heer G. K. Hirs uit Santpoort, die enkele dagen ge leden ten gevolge van een aanrij ding te Boxtel ernstig gewond werd is in het St. Lidwinaziekenhuis te Boxtel overleden. De Duitse heer Mou, de bestuurder van de auto waarin de heer Hirs gezeten was, is direct na het ongeval reeds over leden. Het hooggerechtsof van Florida heeft met vijf tegen twee stemmen besloten, de gelijkschakeling van rassen op de universiteit van Flo rida uit te stellen totdat kan wor den vastgesteld dat op dit instituut, waar tot dusver alleen blanken toe gelaten worden, negerstudenten zich zonder schadelijke gevolgen kunnen laten inschrijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1