smaken Donkere wolken hangen dreigend over de Vaderlandse landbouw Nieuwerkerk nam afscheid van de deelnemers aan het U.N.A.-kamp Shagretta bcler dan shag! EENS KOMT HET GELUK VISIE VAN IR. S. KNOTTNERUS Amerika zou zijn grote voorraden gaan spuien Donkere wolken hangen dreigend over de landbouw. Dit consta teerde de voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, ir S. Knott- nerus, tijdens een vergadering in het Kurhaus te Scheveningen. Hy ontleende deze stelling aan de zyns inziens gevreesde grond, dat de Verenigde Staten van plan zouden zyn hun grote voorraden te spuien. De verkoop op de wereldmarkt dezer voorraden zal prijsdalingen veroorzaken, die ook in Nederland voelbaar zullen zijn. Wij staan er op het ogenblik beter voor, dan in de dertiger jaren, omdat wij de er varing uit die tijd hebben. Voorts beschikken overheid en bedrijfsle ven thans over een apparatuur, die in korte tijd op zodanig peil kan vvorden gebracht, dat calamiteiten kunnen worden vermeden. Te groot is echter in brede kringen de on kunde over de wensen en de lasten van de landbouw, waardoor de be reidheid tot het nemen van maat regelen bij eventueel instorten van de wereldmarkt wel eens zou kun nen ontbreken. Wij moeten ons die onkunde zelf verwijten, aldus ir Knottnerus, om dat wij te weinig doen om bevol kingsgroepen buiten de landbouw onze vraagstukken en moeilijkhe den duidelijk te maken. Als voorbeeld hiervan noemde spr. de verhoging van de melkprijs in het vorige jaar. De bevolking kon de bedoeling ervan niet be grijpen, omdat men over het alge meen te weinig is ingelicht over de situatie in de landbouw en de in houd van de landbouwpolitiek. „Het is de hoogste tijd", zo zei ir Knottnerus, „dat wij het publiek duidelijk maken, dat de landbouw niet meer vraagt, dan de rest van de bevolking, behalve misschien de zgn. vergeten groepen. Wanneer wij dit niet klaar spelen, zullen wij bin nenkort-ook tot de vergeten groe pen gaan behoren". De landbouw, zo meent hij, heeft de ondersteuning nodig van de pu blieke opinie, omdat de landbouw voor een zeer groot deel van uit voer afhankelijk is. De uitvoer- marlct is niet meer de wereldmarkt van vroeger, doch gedegenereerd tot overschottenmarkt. Dit blijkt wel het duidelijkste uit het feit, da er vaak niet één wereldmarkt prijs voor een product is. De prijs is verschillend al naar het land, waarheen men levert of van waar men betrekt. Geen invoerrechten Wij moeten, aldus ir. Knottnerus, ten behoeve van ons veredelingsbe- drijf uit- en invoermogelijkheden behouden en kunnen dus moeilijk met invoerrechten werken, om van uitvoersubsidies maar niet te spre ken. Ten aanzien van de vrij breed vertakte mening, dat de landbouw in ons land een tak van bedrijf is, die zonder overheidsbemoeiing niet kan bestaan, hetgeen wordt afge leid uit de tekorten van het Land bouwcrisisfonds sinds 1930, stelde ir. Knottnerus o.m. het volgende: „Diegenen, die deze redenering volgen, treft men aan onder de meest vooraanstaande personen in ons land. Het lijkt daarom noodza kelijk, dat nog eens zeer nadrukke lijk wordt onderstreept, dat de te korten van het Landbouwcrisis fonds gedurende de oorlog zelfs tot voor kort niet zijn ontstaan door steun aan de producent maar door regeringssubsidies aan de consu ment met het doel de kosten van 'levensonderhoud en daarmee de lo nen laag te kunnen houden. D'e hardnekkigheid, waarmee men aan Ortega Y Gasset overleden De Spaanse filosoof en schrijver José Ortega Y. Gasset is Dinsdag in Madrid overleden. Hij was 72 jaar. Ortega leed reeds geruime tijd aan maagkanker. Op 28 September werd hij geopereerd, doch na de operatie gaven zijn dokters te ken-, nen, dat zij de hoop hadden opge geven. Ortega overleed in zijn woning. Zijn vrouw, zijn zoon en zijn broer waren aan het sterfbed. Twee jongens dronken een liter jenever De gemeentepolitie van Drachten heeft twee jongelui uit het dorp Harkema-Opeinde, die samen niet minder dan een liter jenever achter elkaar hadden opgedronken, aan getroffen in een toestand die eer der aan waanzin dan aan dronken schap deed denken. Eén van de jongens moest zelfs tijdelijk in een ziekenhuis worden opgenomen. De jongens waren respectievelijk 17 en 19 jaar oud. Eén hunner had de drank stilletjes van huis meegeno men. Nadat ze de bioscoop hadden bezocht spraken ze de fles aan. de mening blijft vasthouden, dat hier sprake is van landbouwsteun, bewijst, dat diegenen gelijk hadden die indertijd voor een apart fonds voor de consumentensteun hebben gepleit. Dat dit niet gebeurd is, is een beleidsfout, die zich momenteel wreekt. Ik kan niet nalaten hieraan toe te voegen, dat het juist minister Mansholt is, die zich zeer veel moeite getroost de landbouwpoli tiek aan het Nederlandse publiek duidelijk te maken. De gehele agra rische wereld van Nederland mag hiervoor zeker dankbaar zijn". DAAROM LINKS De Pakistaanse regering zal nogmaals haar gedachten la ten gaan over het voorstel tot invoering van het rechts- houden in het verkeer. Men houdt thans links in Paki stan. Het krachtigste verzet tegen het voorstel komt van de zijde van gebruikers van door dieren getrokken wa gens en ezel- en kameeldrij vers, die dikwijls op nach telijke reizen slapen en hun dieren de weg laten vinden. De dieren zijn gewend aan links houden. Ingezonden mededeling In bussen voor ten minste 35 koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppen f 9-45 Coffeïne-vrij f 10.95 Toen het Franse troepenschip „Athos II" met 500 leden van het Vreemdelingenlegioen, op weg van Indo-China naar Algiers, het Suez- kanaal passeerde., zijn Dinsdag in totaal 98 militairen van verschil lende nationaliteiten over boord gesprongen. Alle deserteurs werden door Egyptische militairen aange houden. In de afgelopen zes maan den zijn op deze manier ruim 450 militairen gedeserteerd. Vrijwel al len zijn sindsdien naar hun land van herkomst teruggekeerd. Stad en Provincie BURGH/HAAMSTEDE Vergadering C.H.U.-Kiesvereniging Maandagavond werd in de con sistorie der Ned. Herv. Kerk te Haamstede de eerste vergadering gehouden in dit seizoen van de C. H.U. kiesvereniging. Daar de voor zitter wegens gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn, stond deze vergadering onder leiding van de heer P. Slager. Na een kort ope ningswoord waarin deze de nadruk liet vallen op de komende verkie zingen, werd een groot aantal in gekomen stukken behandeld. De penningmeester, de heer P. v. d. Velde, kon een gunstig geluid laten horen betreffende de stand van de kas. Besloten werd tot het aan gaan van een collectief abonnement op het contactblad der C.H.U. „Binding". Het eerste nummer van dit blad verscheen een dezer dagen. In de pauze werd een kop koffie aangeboden, wat door de aanwezi gen zeer op prijs werd gesteld. Ver volgens kregen de aanwezigen ge legenheid vragen te stellen inzake de gang van zaken in de twee ge meenten. Verschillende problemen: woningbouw en verdeling, uitbrei dingsplan, gemeentereiniging, rio leringsplan enz. enz. werden aan gesneden en door de aanwezige raadsleden der beide gemeenten toegelicht. Door de propaganda- commissie zal deze winter een actie opgezet worden tot vergroting van het ledental. ELLEMEET Berenweg voor verkeer opengesteld Maandag j.l. kwam het laatste deel van de Berenweg zo ver ge reed, dat deze voor het verkeer werd opengesteld, zeer ten genoege van de weggebruikers. Nadat vorige week de langver beide slakken voor het laatste stuk wegdek waren gearriveerd, hield het ongunstige weer het „teren" nog wat tegen. Toen dit echter op de eerste weekdag was gebeurd, werden de verkeersbelemmerende borden verwijderd en kon men de route Renesse-Scharendijke dus langs deze nieuwe weg via Elle- meet rijden, zonder van de Ramp- weg gebruik te maken. OUWERKERK Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over September. Geboren: 28. Cornelis Jan, zoon van J. J. van Westenbrugge en J. J. Schiettekatte (geboren te Nieu wer kerk Z.). Ingekomen: J. Franke en gezin uit Achtkarspelen; Wed. J. M. Ooms uit Achtkarspelen. BRUINISSE Kinderfilmvoorstelling Sophiavereniging Door de Sophia Vereeniging werd Dinsdagmiddag een kindervoorstel ling op het gebied van de Dieren bescherming georganiseerd die door de kinderen in schoolverband werd bezocht. Vertoond werd een drie tal films, die het leven in groeps verband van verschillende dieren uitbeeldden. De heer H. J. Smit, hoofd-inspecteur van genoemde vereniging voor ons eiland, sprak de kindéren toe en hoopte dat men over het vertoonde weer even goed te spreken zou zijn als over de vo rig jaar vertoonde film van de hond Danny Boy. Eventueel hier over ingezonden opstellen zouden zeker weer met aardige prijsjes worden beloond, evenals vorig jaar. Daar beide scholen vertegenwoor digd waren, was het Ned. Herv. Verenigingsgebouw geheel gevuld. De alhier gehouden Unie-col lecte bracht ruim f 650 op. Kamp droeg bij tot wederopbouw der gemeente Ingezonden mededeling In de oude bewaarschool, tydelyk onderkomen van het U.N.A.-kamp, werd vorige week afscheid geno men van de deelnemers van dit kamp. Aanwezig waren burgemees ter en wethouders van Nieuwer kerk, ds Westerhof, dr Becker en diverse andere genodigden die re gelmatig contact hebben gehad met de leden van dit kamp. Professor Inebnit, de Engelse lei der van het kamp, riep allen een hartelijk welkom toe en bracht dank aan het gemeentebestuur en alle inwoners van Nieuwerkerk voor de prettige samenwerking en de alom ondervonden gastvrijheid. Door hem werd toegezegd dat de werkzaamheden welke thans nog niet gereed zijn, n.l. het clubhuis op het in aanleg zijnde sportveld, volgend voorjaar dQor het kamp zullen worden voltooid. Ook de ac tie in Engeland, voor de herbeplan ting van Nieuwerkerk, waarvoor door de U.N.A. reeds een bedrag werd geschonken, zal worden voortgezet. De eerste bomen, welke voor het terrein en de weg bij de bejaafdenwoningen zijn bestemd, zullen eveneens in het voorjaar door het U.N.A.-kamp worden ge plant. De burgemeester bracht, namens het gemeentebestuur, dank voor de vele werkzaamheden door 't kamp verricht, zoals de bouw van drie woningen voor bejaarden, het club huis, de sloop van krotwoningen en dergelijke. Aan de leider van het kamp, prof. Inebnit, diens echtgenote, de plaats vervangend leider mr Carpenter en de overige leden van het kamp werd als herinnering aan de kamp tijd een souvenir aangeboden. De burgemeester deelde voorts mede dat aan de Raad zal worden voor gesteld om de straat waaraan de „Proevendokter" uit Auschwitz teruggekeerd Joodse Raad wenst berechting De Centrale Raad van Joden in Duitsland heeft er op gewezen, dat zich onder de uit de Sowjet-Unie teruggekeerde Duitse gevangenen prof. Carl Clauberg bevindt, die hoofd is geweest van een proefaf- deling van het vernietigingskamp Auschwitz. De Centrale Raad eist, dat mis dadigers als prof. Clauberg, die me dische proeven met levende mensen heeft genomen, spoedig voor een rechtbank zullen worden geleid. Velen van degenen, die voor de proeven van Clauberg werden ge bruikt, zijn later gedood of door de proeven voor hun leven ongelukkig gebleven. De afdeling Rehabilitatie In dische oorlogsslachtoffers van het ministerie van Buitenlandse Zaken doet, zoals bekend is, aan oorlogs slachtoffers uit het voormalige Ne- derlandsch-Indië uitkeringen, zoals rehabilitatie-uitkeringen, tegemoet komingen in de kosten van weder- inrichting, vergoedingen tot delging van delegatieschulden, vergoeding van ouderdomsvoorzieningen en suppletie op zg. backpay-pensioe- nen. Deze uitkeringen komen ten laste van de Rijksbegroting. De Staatssecretaris van Financiën heeft onlangs aan de administratie der belastingen meegedeeld, het goed te keuren, dat al deze uitke ringen voor de heffing van de In komstenbelasting niet worden be last. woningen zijn gebouwd en waar ook de beplanting door de U.N.A. zal plaats vinden, de U.N.A.-straat te noemen, als blijk van waarde ring voor het gepresteerde. Ds Westerhof bracht, als inwoner van Nieuwerkerk, dank aan het kamp voor de vriendschappelijke samenwerking en stelde voor ook in ons dorp iets te doen in U.N.A.- verband, voor hulpbehoevenden in andere streken of landen en zo doende bij te dragen tot leniging van de noden alom in de wereld. Bijna alle aanwezigen bleken be reid mede te werken, zodat werd besloten om voorbereidingen te treffen tot oprichting van een plaat selijke afdeling. MUZIEK Willem Noske ontdekt oorspronkelijke drukken De Nederlandse violist Willem Noske heeft bij onderzoekingen naar 18e eeuwse muziek enige vondsten gedaan. Van de sympho- nie Köchel 425 van Mozart, bekend als de „Linzer symphonie", waar van men aannam dat deze pas enige jaren na de dood van Mozart was verschenen, ontdekte hij de om streeks 1786 in Amsterdam uitge komen oorspronkelijke uitgave. Dit is hierom ook van belang omdat van deze symphonie 't handschrift van Mozart nooit is terug gevonden. Deze allereerste druk, die zeer nauwkeurig verzorgd is, wijkt op sommige punten af van de tot dus verre bekende Duitse uitgaven. Het betreft hier een van de weinige ke ren dat een symphonie van Mozart nog tijdens diens leven in druk verscheen. Van Antonio Vivaldi vond Noske de tot nog toe onbekende oorspron kelijke uitgave van een tweetal vioolconcerten. Verder trof hij in een Duitse bi bliotheek een oud handschrift aan van de Ciacona van Tomaso An tonio Vitali. Van deze vioolcompo sitie, die meer dan welk 18e eeuws vioolstuk in onze tijd op willekeu rige wijze is bewerkt, was volgens Willem Noske tot dusvere geen oor spronkelijke bron bekend. KERKNIEUWS Dinteloord's predikant naar Zuid-Afrika Op uitnodiging van het departe ment van Sociale Zaken en Volks gezondheid brengt ds. J. Spelt, Ned. Hervormd predikant te Dinteloord, een studiebezoek aan Zuid-Afrika. Hij zal zich op de hoogte stellen van de werkgelegenheid in de gro te bedrijven en de arbeidsverhou dingen in de Unie. Ds. Spelt maakt deze reis als lid van het dagelijks bestuur van de Chr. Emigratiecen trale met het oog op de emigratie mogelijkheden naar Zuid Afrika. Dit land kan namelijk een belang rijk emigratieland worden. Ds. Spelt zal van zijn reis rapport uitbren gen bij het departement en de Ned. Emigratiedienst. De Sowjet-Unie heeft Dinsdag voorgesteld, een internationale con ferentie bijeen te roepen voor het behandelen van vraagstukken met betrekking tot de opstelling van een statuut voor het voorgestelde internationale bureau voor kern energie. De Russen brachten hun voorstel in de vorm van een wijzi ging op hun resolutie, die zij reeds eerder bij de politieke commissie j hadden ingediend. 4 Virginia American Half sivaar Zwaar Geen wonderShagretta is zo rijp - dank zij de natuurgefer- men teerde tabak, die bij bet Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag Smaakt ook beter in de p{jp De leider van een Japanse af vaardiging naar Peking, Josjihiko Kitadjima, heeft te Hongkong me degedeeld, dat de communistisch- Chinese premier, Tsjou en Lai, gaarne met zijn Amerikaanse col lega, John Foster Dulles, wil on derhandelen, indien zulks kan bij dragen tot regeling van de Ameri- kaans-Chinese problemen. HULP VAN DE UNESCO Op de Philippijnen beschikt men na de tweede wereldoorlog over te weinig hulpmiddelen ten behoeve van het technisch-wetenschappelijk onderwijs. Overeenkomstig 't tech nische hulpprogramma zond de UNESCO, de opvoedkundige, we tenschappelijke en culturele orga nisatie van de Verenigde Naties, een Zwitserse deskundige naar deze eilandengroep, die in samenwer king met het ministerie van Onder wijs de vervaardiging van geïm proviseerd demonstratiemateriaal ter hand nam. Vele onderwijs krachten volgden de lessen van deze Zwitser en toonden op hun beurt de studenten hoe zij hun eigen apparatuur kunnen maken. Op de foto zijn leraren en stu denten bezig met het construeren van kolven, statieven en branders uit oude electrische lampen, con servenblikken en inktpotten. Tijdens de viering van de Dag van de Verenigde Naties op 24 Oc tober zal ook met voldoening op het werk van de UNESCO kunnen worden teruggezien. FEUILLETON 9 door HENK VAN HEESWIJK Hij dacht nog aan de vorige avond, het lawaai, de bier- en dranklucht en de stinkende walm van de slechte sigaretten, de be morste tafeltjes, de vuile beduimel de speelkaarten, de vissers met hun bronzen verweerde gezichten, de smakeloze reclames aan de wand Daar tussen het lachende, frisse gezicht van de waardin Verdraaid, wat was 't toch, dat hem geregeld aan haar deed den ken? Het gezicht van Blonde. Nel spookte steeds voor hem door het glas bier, dat hij had gedronken. Hij was zeker enigszins beneveld geweest, want hij wist zich schier niet meer te herinneren, hoe hij in bed was gekomen. En nu, nu zou dat bier toch wel uitgewerkt zijn en nog zweefde haar beeltenis voor zijn geestHij was nu toch fris! Of fris, dat was maar zo zo; hij had barstende hoofdpijn; dat glas bier ook! Toen hij geheel gekleed was, opende hij het raam en keek zuch tend nog eens over het brede wa tervlak. ,,'t Is verleidelijk om hier te blijven", prevelde hij zachtjes tot zichzelve, „al was het alleen maar om de zeeToch geloof ik niet, dat ik 't doe In de gang stond lachend de waardin toen hij de trap afliep. „Goede morgen", zei ze met haar warme welluidende stem. „Goed geslapen? Geen nadelige gevolgen van het bier?" Spot twinkelde in haar ogen, toen ze het laatste vroeg. Hij fronste de wenkbrauwen en er kwam een hard woord op zijn lippen, maar hij beheerste zich en lachte gedwongen en beantwoord de haar morgengroet. „Nadelige gevolgen? Nee, ik denk 't niet. Ik heb flinke hoofdpijn, maar dat kan ook wel het gevolg zijn van de zee lucht". „Hoofdpijn?" O, maar daar is wel wat aan te doen. Kom maar gauw in de kamer zitten. Ik zal je een tabletje geven en dan gaan we eten. De thee is al klaar". Bedrijvig liep ze heen en weer. „Maar hoe heb je geslapen?" Hij liet zich luchtig in de aange wezen stoel vallen. „O, dat gaat wel", antwoordde hij. „Ik slaap in de regel gauw in". „Een glas bier is een goede slaap muts", lachte ze, maar toen ze z'n gezicht zag betrekken, voegde ze er vlug achteraan: „o, ik zal er niet meer over praten, zet dan niet zo'n ernstig gezicht, want dat staat je niet". Hij schoot in een lach. Ze was toch een eigenaardige vrouw. „Zie je", zei ze, terwijl ze even eens aan tafel ging zitten, „zo be val je me beter. Een jonge kerel moet niet zo ernstig kijken. Je moet altijd een vrolijk gezicht zetten, dat staat je veel beter". Ze had haast gezegd: dan ben je veel knapper, maar bijtijds slikte ze dit in. Geert zuchtte. „De omstandighe den in je leven maken wel eens, dat je niet in stemming bent om op geruimd te kijken". „Dat is zo, maaren nu keek ze hem ondeugend lachend aan, „de omstandigheden zijn op het ogen blik anders in je voordeel, zou ik menen". Die lach van haar! Kon hij het helpen, dat z'n blik er steeds toe getrokken werd. Want dan vertoon den zich twee rijen hagelwitte tan den en kwamen er van die verlei delijke kuiltjes in haar wangen! Goeie genade, wat een vrouw! Nadat ze thee had ingeschonken, vouwde Geert de handen voor een kort gebed. Onwillekeurig deed de vrouw het eveneens. Hoe lang was het al geleden, dat ze voor het laatst gebeden had? Was het drie jaar? Of vier? Met smaak zette de jongeman zijn tanden in de grote sneeën boerenbrood en toen hij niet op haar woorden inging, polste ze ver der: „Heb je er al over nagedacht, of je het baantje zal aannemen of niet?" „Er over nagedacht heb ik zeker" antwoordde hij, eerlijk bekennende, „maartot een beslissing ben ik eigenlijk niet gekomen". „Je zoudt het voorlopig voor een week kunnen proberen", moedigde ze aan. Maar ze voegde er aan toe, om niet al te veel te laten door schemeren, dat zij hem zo graag wilde behouden: „Beval je mij dan niet, dan kan ik je dat ook zeggen, nietwaar? Zo zouden we dan alle- bdi vrij blijven en in dat geval ieder na een week onze eigen weg gaan". Maar in haar hart dacht ze: Als je maar eens een week hier bent, dan zorg ik er wel voor, dat je niet meer weg wilt. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6